Ensimmäinen postaus foorumille, terve vaan kaikille chilipäille.
Olen jo jonkin aikaa seurannut kirjoittelua foorumilla ja päätin nyt aloittaa jonkinnäköisen päiväkirjan pitämisen omista kasveista. Ensimmäistä kertaa tosiaan chiliä kasvattamassa, joten kaikki neuvot ja vinkit ovat erittäin tervetulleita.
Kaverini onnistui tartuttamaan chilikuumeensa minuunkin ja pakkohan se oli heti saada kasvit tulille vaikka vuodenaika ei ole kasvatuksen aloittamiseen paras mahdollinen... Mutta minkäs teet kun ei malta odottaa... :D Sain työpaikalta käytetyn loisteputkivalaisimen kahdelle 150cm putkelle ja hommasin tuohon Osramin 954 päivänvaloputket. Lisävaloa antaa vielä Megamanin liliput 30w. Voi olla että vielä jotain muutoksia valaistukseen tulee kunhan kasvit kasvaa, aika näyttää...
Kasvamassa tällä hetkellä:
Aji cristal 6 kpl
Hungarian hot cherry 1 kpl
Bolivian rainbow 2 kpl
Habanero 2 kpl
Cheyenne 4 kpl
Jalapeno 1 kpl
+Fataliin tilauksen mukana tullut yllärisiemen.
Habaneron, Cheyennen ja Jalapenon siemenet ovat peräisin marketista ostetuista chileistä.
Aji cristal
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsThLXAhmbI/AAAAAAAAADk/zpdjDXVj_hQ/s1600/01102009(001).jpg)
Hungarian hot cherry kukkii jo
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsOyJ12U2yI/AAAAAAAAADM/ZmkeYOLy4go/s1600/30092009.jpg)
Bolivian rainbow
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsTg9gWdiKI/AAAAAAAAADc/50cPaY5MYKE/s1600/01102009.jpg)
Habanerot
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsThW9FWjII/AAAAAAAAAEE/--d3Q8lUkKI/s1600/01102009(006).jpg)
Jalapeno
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsThgMlszII/AAAAAAAAAEU/BhDBDuBjNi8/s1600/01102009(011).jpg)
Vielä yleiskuvaa...
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsThlX-qliI/AAAAAAAAAEc/mZUu7_nMv-c/s1600/01102009(015).jpg)
Kuvat ovat melko huonolaatuisia, kännykän kameralla otettuja kun en vielä ole saanut "oikeaa" kameraa hommattua.
Onkohan käytössäni olevalla valoarsenaalilla lupa odottaa satoa, vai tarvitseeko kasvit hedelmiä tuottaakseen vielä enemmän valoa, esim. natikan?
Uskoisin, että habanerot eivät tuota satoa tuolla valaistuksella, mutta itse olen monen annuumin tuottamaan melkein pimeydessä hyvin satoa. Mutta hyvä aloitus ja kasvit näyttävät hyvinvoivilta.
Hyvännäköisiä taimia. Kyllä loistareillaikin voi jotain pientä satoa saada, kunhan putket ovat tarpeeksi lähellä, ei mene valo hukkaan. Jos ja kun lasket, niin kannattaa laittaa puhallin viilentämään ilmaa, vahvistaa samalla mukavasti varsia.
Koskas nuo taimet on multiin siirretty/istutettu?
Näyttävät vain niin paljon paremmilta kuin omani, vaikka olen ne jo yli kuukausi sitten istuttanut :-\
Putket ovat juu tosiaan n. 2-10cm latvoista, pienimmät ovat hieman kauempana... Kuvauksen ajaksi vaan nostettu ylemmäs. Ja tuuletinkin puhaltelee... :)
LainausKoskas nuo taimet on multiin siirretty/istutettu?
ensimmäiset cristalit nousi 20.8. kaikki loput n. viikko sen jälkeen, elokuun lopussa.
LainausUskoisin, että habanerot eivät tuota satoa tuolla valaistuksella
Täytyy varmaan harkita sitä natikkaa... ;)
Lainaus käyttäjältä: hutilo94 - lokakuu 01, 2009, 22:22:13 ip
Koskas nuo taimet on multiin siirretty/istutettu?
Näyttävät vain niin paljon paremmilta kuin omani, vaikka olen ne jo yli kuukausi sitten istuttanut :-\
Muutamat suurimmat, mm. pari Aji cristalia ja Hungarian hot cherry sai hieman yliannostuksen lannoitusta kun sitä ensimmäistä kertaa kävin antamaan. Onnistuin jotenkin katsomaan purkin kyljestä annostuksen väärin ja annoinkin tupla-annoksen! ;D Tuntuivat kyllä tykkäävän vaikka jotkut meinasi hieman lehtiä käpristellä...
Niin ja Puutarhan Kesällä lannoitan.
Joo täytyykin minunkin miettiä lannoitus övereitä ;D
niin ne vaan kasvaa..mitäs thaimaan yllärille kuuluu?
Minkälaisella syklillä olet lannoittanut/meinaat lannoittaa?
Minulla kasvaa yksi malttamaton Aji Cristal 2x30W ESLin alla, iti syyskuun ensimmäisellä viikolla ja pääsi Ø17cm altakasteluruukkuun syyskuun 20. päivä jolloin myös annoin ensimmäisen annoksen Puutarhan Kesää talvi-mitalla. Pituutta hänelle on kertynyt noin 14cm (istutin sirkkalehtien tasolle) ja puskee viidettä oikeaa lehtiparia. Kohta olisi toinen kasteluajankohta, mutta en meinannut antaa Puutarhan Kesää tällä kerralla.
Lainaus käyttäjältä: Bleedy - lokakuu 01, 2009, 22:03:04 ip... Ensimmäistä kertaa tosiaan chiliä kasvattamassa, joten kaikki neuvot ja vinkit ovat erittäin tervetulleita.
Erinomaisen hyvinvoivan näköisiä taimia. Jatka vain samaan malliin!
Nuo poikkeavat huomattavasti tavallisista aloittelijan taimista. Valo ja lannoitus näyttäisivät olevan tasapainossa, koska varret ovat tukevia ja haarautumista tapahtuu.
Lainaus käyttäjältä: kapsikumi - lokakuu 02, 2009, 08:33:20 ap
niin ne vaan kasvaa..mitäs thaimaan yllärille kuuluu?
Hyvinhän tuo kasvaa, kiitoksia vaan taimesta. Alkaa vaan olla jo ahdasta lamppujen alla... Noh, onneksi lamppuja saa aina lisää...:D
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - lokakuu 02, 2009, 10:56:10 ap
Erinomaisen hyvinvoivan näköisiä taimia. Jatka vain samaan malliin!
Nuo poikkeavat huomattavasti tavallisista aloittelijan taimista. Valo ja lannoitus näyttäisivät olevan tasapainossa, koska varret ovat tukevia ja haarautumista tapahtuu.
Mukava kuulla etten ole aivan metsään menossa...
Varsinkin Aji cristalit ovat kasvattaneet hurjan suuria lehtiä jotka varjostavat alempia oksia kun valo tulee suoraan ylhäältä. Pitäisikö noita saksia?
Toisaalta tuntuvat kyllä hyvin kasvavan... Lannoituksen kanssa olen mennyt melkein joka toinen kerta pelkkää vettä ja joka toinen kerta lannoitetta. Tuo Hungarian hot cherry ja yksi cristaleista ovat kellastuttaneet aika lailla lehtiä, johtuneeko liian vähästä lannoituksesta? Muilla kasveilla tällaista kellastumista ei ole havaittavissa.
Lisää kuvia:
Ylläripuska
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsZtRw00mAI/AAAAAAAAAFs/ZACYF9pBw1w/s400/02102009%28003%29.jpg)
Aji cristal venyy haarautumisen jälkeen ja puskee nuppuja
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsZtYIi_R2I/AAAAAAAAAF8/ke-PXK-NZes/s400/02102009%28005%29.jpg)
Hungarian hot cherry
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsZtKXJ6O7I/AAAAAAAAAFc/78jlQxoEtxs/s400/02102009.jpg)
Kellastumista cristalissa.
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsZteFx7zWI/AAAAAAAAAGM/QIB4vRPaWPg/s400/02102009%28007%29.jpg)
Cheyennet, kaksi kummassakin ruukussa. Oli tarkoitus erotella nämä omiin ruukkuihin, mutta jotenkin se jäi ja nyt taitaa olla myöhäistä tappamatta toista... Tähän asti ovat ainakin hyvin tulleet toimeen, hieman lehdet käpristelleet ilmeisesti ylilannoituksesta. Saa nähdä kuinka pitkälle nuo sietävät toisiaan...
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SsThaqTU3mI/AAAAAAAAAEM/LXDY6kxqEJE/s400/01102009%28007%29.jpg)
Paremminhan tuo näyttää onnistuvan kuin omat kasvatteluni.Varsinkin habanerot näyttävät paljon paremmilta kuin omani.Itse olen nyt siirtynyt puutarhan kesän kanssa sellaiseen lannoitteluun,että 2 kertaa kuukaudessa eikä kasvit ainakaan vielä ole tykänneet kyttyrää.
Mitähän tämä kellastuminen on? Mulla omassa T.Pubessa hieman samanlaista yhdessä lehdessä. Palovammako?
Onko jotain tököttiä päässyt lehdille? Mulla vastaavaa on aiheuttanut runsas mäntysuopa tai pyretriini/rypsiöljy suihkuttelu, kasvien lehtiruotien välit on sitten auringossa menny noin.
Lainaus käyttäjältä: ladoga - lokakuu 04, 2009, 10:00:21 ap
Onko jotain tököttiä päässyt lehdille? Mulla vastaavaa on aiheuttanut runsas mäntysuopa tai pyretriini/rypsiöljy suihkuttelu, kasvien lehtiruotien välit on sitten auringossa menny noin.
Ei kyllä pitäisi olla mitään ylimääräistä päässyt lehdille... Alalehdet kellastuu näin:
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SspJEsVZx1I/AAAAAAAAAG0/qgHhkPJnmaA/s400/05102009%28014%29.jpg)
Sama kasvi ylhäältä päin kuvattuna:
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SspGItxntMI/AAAAAAAAAGs/lqSVUPBF1z8/s400/05102009%28001%29.jpg)
Oikealla Hungarian hot cherry, värieron kyllä huomaa...
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SspF_odxKMI/AAAAAAAAAGc/PknLDwr1ps4/s400/05102009.jpg)
Taitaa olla jotain yhteyttä sillä että nämä kaksi kasvia ovat ainoat kellastuneet ja samalla ainoat jotka ovat altakasteluruukuissa... ???
Huolimatta kellastumisesta, Hungarian H.C:
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SspF7kaJgKI/AAAAAAAAAGU/FKMhiZarE9M/s400/04102009%28002%29.jpg)
Kuvat ovat edelleen huonoja, pahoittelen... :-[
Alkaa jo näyttää aika hyvältä sadon kannalta, Hungarian Hot Cherryssä jo neljä suurempaa ja monta pienempää marjaa + nuppuja... Pari Aji Cristaliakin jo kasvattaa podia. :)
Bolivian Rainbow kukkii
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/StTJnMuUZdI/AAAAAAAAAHM/5bfdPP4wfyg/s400/bolle.jpg)
Hungarian Hot Cherry tekee marjaa
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/StTJqdEUf9I/AAAAAAAAAHU/oxdbo7jmZfs/s400/hhc.jpg)
Aji Cristaleissakin jo podin alkuja
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/StTJ2C0gh8I/AAAAAAAAAHc/quB7te56ExA/s400/13102009%28001%29.jpg)
Habanero kasvaa leveyttä vaan ei korkeutta
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/StTK8v75hBI/AAAAAAAAAHk/3SMktRyj7m8/s400/habsu.jpg)
Tälle varmaan tulossa lähipäivinä lisää valoa, josko saisi vaikka tekemään satoakin jossain vaiheessa... ;)
Ihan normaalia tuo alalehtien tiputtelu, johtuu siitä kun alalehdille ei pääse valoa tarpeeksi.
Lainaus käyttäjältä: Bleedy - lokakuu 05, 2009, 22:51:17 ip
Ei kyllä pitäisi olla mitään ylimääräistä päässyt lehdille... Alalehdet kellastuu näin:
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SspJEsVZx1I/AAAAAAAAAG0/qgHhkPJnmaA/s400/05102009%28014%29.jpg)
Tuo on ihan normaalia. Kasvi siirtää lehtivihreän varastoon uutta kasvua varten ja tiputtaa alempia lehtiä. Sitä lehtivihreäähän on kasvin parempi käyttää siellä missä on eniten valoa. Eli turha huolestua, sitä mukaa kun chili kasvaa alemmat lehdet aina kellastuvat ja tippuvat.
Lainaus käyttäjältä: ladoga - lokakuu 15, 2009, 13:13:14 ip
Tuo on ihan normaalia. Kasvi siirtää lehtivihreän varastoon uutta kasvua varten ja tiputtaa alempia lehtiä. Sitä lehtivihreäähän on kasvin parempi käyttää siellä missä on eniten valoa. Eli turha huolestua, sitä mukaa kun chili kasvaa alemmat lehdet aina kellastuvat ja tippuvat.
Ok, kiitos tiedosta. Hyvä ettei tarvitse tuosta sen enempää huolestua... Tuossa Hungarian Hot Cherryssä alimmat lehdet ovat tippuneet, mutta silti alalehdet ovat aivan keltaiset. Nuo eivät tunnu silti tippuvan, kannattaisiko nämä leikata pois vai antaa kasvin tiputtaa ne ajallaan? En ole uskaltanut niihin kajota kun tekee satoa niin nätisti ettei vaan häiriinny...
Pientä päivitystä kasvatuksiin.
Podia pukkaa lähes joka kasvi. Fataliin yllärikin aloitti hieman muita myöhemmin kukinnan ja nyt myös ensimmäiset podin alut tulossa. Baccalta tuo vaikuttaa kukkien perusteella. Melko pienet kukat ja hieman karvaiset lehdet ja varsi... Lajikkeen arvailua sitten kun podit tuosta kasvavat/kypsyvät.
Hungarian Hot Cherry kypsyttelee enää vain neljää podia, loput kukkavarret kellastuivat ja tippuivat. :( Aika pienikokoinenhan tuo kasvi kyllä on, olisi ilmeisesti pitänyt antaa hieman vielä kasvaa... Aji Cristalit tuntuvat voivan hyvin; energiaa tuntuu riittävän sekä podin tekoon että kasvuun.
Sain kaverilta lainaan 250w monimetallivalaisimen, näinköhän tuo yhdessä loistareiden kanssa riittäisi Habaneroille... Muutaman päivän ollut jo päällä, ainakaan vielä ei mitään havaittavaa muutosta. Kovasti kyllä edelleen himottaisi esim. 400w suurpainenatrium... ;D
Huomasin muuten jokin aika sitten että tuo Jalapenon taimi on tismalleen samannäkoinen kuin Habanero, niin varrestaan kuin lehdiltään... Jalapeno oli peräisin marketista ostetuista Fingrow:n siemenistä ja Habanero hollantilaista, joten nuo tuskin ovat kasveina samannäköisiä vaikka jalostettuja molemmat ovatkin... On tainnut siis mennä siemenet sekaisin kylvövaiheessa... ;D Noh, nyt on siis kolme Habaneroa... 8)
Lisää päivitystä kuvilla myöhemmin...
Jotain maisteltavaa sentään tulossa... Alkaa varmaan ensimmäiset jo pikkuhiljaa punertumaan.
Bolivian Rainbow
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SvROertdT3I/AAAAAAAAAH8/wJhrt1scKDY/s400/26102009%28003%29-001.jpg)
Aji Cristal
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SvROEtYIDDI/AAAAAAAAAH0/MbkWAMrFDcA/s400/06112009%28005%29.jpg)
Ylläribacca
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SvROAUGHRRI/AAAAAAAAAHs/mKRDkMgRKy0/s400/06112009%28002%29.jpg)
Mikähän mahtaa olla lajike? Ei ole juurikaan parina viime päivänä tuo podi tuosta kasvanut. Todella satoisalta kasvilta vaikuttaa, reilu parikymmentä podia tähän mennessä kehittymässä...
En oikein saanut parempia kuvia kännykällä aikaiseksi... :-\
Toi ylläri voisi olla Inca Red Drop, itselläni ainakin oli hyvin satoisa, podit samanmuotoisia ja kasvavat ylöspäin.
Lainaus käyttäjältä: zenx - marraskuu 08, 2009, 20:58:08 ip
Toi ylläri voisi olla Inca Red Drop, itselläni ainakin oli hyvin satoisa, podit samanmuotoisia ja kasvavat ylöspäin.
Juu itseasiassa olin juuri itsekin päätynyt tuohon samaan kun noita lajikkeita selailin... Aika koomista sinänsä, laitoin tuossa pari viikkoa sitten juuri Inca Red Droppia ja Lemon Droppia yhdet siemenet itämään kumpaakin ja eilen oli toinen siemenistä itänyt. Menipähän vain siemenet sekaisin enkä tiedä kumpi tuo itänyt on... :D Mun tuurilla varmaan Inca ja tuo Lemon Drop ei edes idä... No ompahan ainakin satoa tiedossa... ;D
Hungarian Hot Cherry punastui ;D
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/Sv_4bMEeQcI/AAAAAAAAAIU/5yzmxYCRJz0/s400/DSCN0337.JPG)
Bolivian Rainbow muuttaa myös väriä, pari päivää sitten otettu kuva. Kuvassa keltaiset ovat tällä hetkellä jo oransseja...
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/Sv_4KUbLFpI/AAAAAAAAAIM/Ky8zUv1NC38/s400/DSCN0244.JPG)
Cheyennen podit ovat paljon suurempia kuin kaupasta ostetuissa paketeissa...
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/Sv_34KOvyNI/AAAAAAAAAIE/n1ltyNDFmyY/s400/DSCN0241.JPG)
Myös Habanero alkoi kasvattamaan yhtä podia.
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/Sv_4paiSSJI/AAAAAAAAAIc/c3yeZGbqIm8/s400/DSCN0340.JPG)
No niin, nyt on sitten ensimmäiset chilit omista puskista maisteltu. Täytyy sanoa että Hungarian Hot Cherry oli pienoinen pettymys makunsa puolesta... Poltetta löytyi kyllä jonkin verran ja alun pistävän poltteen jälkeen muuttui mukavan tasaiseksi lämmöksi. Aji Cristal sen sijaan oli aivan yhtä herkullinen kuin kaupasta ostetut Fassen cristalitkin, mutta poltetta oli kyllä noihin verrattuna reilusti enemmän! ;D
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SwbP5x8cLtI/AAAAAAAAAIk/ReRWunxRtUc/s320/Untitled-TrueColor-05.jpg)
Yllärichilikin (Inca red drop?) alkaa pikkuhiljaa kypsyttämään satoaan, ei malttaisi odottaa että pääsisi jo maistelemaan... Bolivian Rainbow:n ekat podit alkaa myös olla kypsiä, vaikka niistä en mitään suurta makuelämystä edes odota...
Ensi kauden lajikkeita on tullut myös mietittyä ja paljon mielenkiintoisia lajikkeita valmiina idätykseen jo onkin, mutta vielä kun jostain saisi Pimenta da Neyden, Fataliin ja Aji Citon siemeniä niin alkaisi olla kaikki kasassa...
Satoa on saanut jo jonkin verran, tässä muutamia. Oikealta Aji Cristal, Inca red Drop, Hungarian Hot Cherry ja Bolivian Rainbow.
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SxQ-b5DDxAI/AAAAAAAAAIs/YR8WEgBcYiE/s400/DSCN0473_075.jpg)
Aji Cristalit kypsyttelee vielä podeja ja lisääkin innostuivat tekemään kun muutaman kypsän nappasi irti
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SxQ-kyUakZI/AAAAAAAAAI8/0x-1bGr1MzM/s400/DSCN0451_073.jpg)
Inca Red Drop (kai tämä nyt IRD sitten on..?)
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SxQ-wOBvc9I/AAAAAAAAAJM/K9zGO4rCxQc/s400/DSCN0492_089.jpg)
Cheyennekin kypsytti vihdoin ja viimein ensimmäisen podin
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SxQ-1eNxaqI/AAAAAAAAAJU/MFsZsHJ7n-4/s400/DSCN0494_091.jpg)
Habsu ei sitten jaksa tehdä muuta kuin tämän yhden podin... No kunhan edes tuon saisi kypsäksi...
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SxgolpP9kgI/AAAAAAAAAJc/LFTo2MVpcJY/s400/DSCN0493_090.JPG)
Thaikku
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SxgpHV64lII/AAAAAAAAAJk/aleq8rMxYnA/s400/DSCN0415_047.JPG)
Todella houkuttelevan näköinen tuo cristal. ;)
"Haukkaisin" :p
Herkullisilta näyttävät. Itselläkin ensimmäinen siemenstä kasvatettu chili alkaa punastelemaan (apache). Ei kyllä noin herkulliseltä näytä.
30.11. kylvetyt Canario ja Turbo Pube aloittivat tulevan kauden itämällä eilen.
Kelluvalla lautalla itämässä myös 5.12. kylvetyt:
c.chinense:
7 pod
Fatalii
Habanero Sudden Death
Pink Habanero
Long Chocolate Habanero
Limon
Pimenta Da Neyde
c.chacoense (lajike ei tiedossa)
Pari lajiketta listasta vielä puuttuu jotka oli kyllä tarkoitus laittaa; Torenog ja Harold st. Barts. Kai nuokin täytyy itämään vielä laittaa.
Baccat ja annuumit kylvän sitten myöhemmin (tammikuussa).
Itäneitä tällä hetkellä:
Habanero sudden death
Long chocolate Habanero
Limon
Pimenta Da Neyde
Nyt näyttää kyllä vahvasti siltä että natikka tulee hetken päästä välttämättömäksi. Kaikki eivät mitenkään mahdu loistareiden alle...
Kirjoitin jokin aika sitten saaneeni kaverilta lainaksi 250w monimetallin, mutta tämä paljastuikin lähemmän tarkastelun jälkeen 125w elohopealampuksi... :P
Kasveista vielä sen verran että Bolivian Rainbow aloitti uuden sadon heti edellisen perään, ja taas on noin parikymmentä podia kypsymässä. ;D Maku bollessa ei kyllä ollut mitenkään erikoinen, mutta poltetta löytyi ihan mukavasti. Näistä tuli ihan käyttökelpoista jauhetta.
Cheyenne petti odotukset pahasti; ei poltetta, ei makua. Mutta onneksi toisen kasvin podeista löytyi jo vähän potkua ja makukin oli parempi. Kokoeroa näiden kahden kasvin podeilla oli aika reippaasti, toinen n.8cm ja toinen ehkä puolet siitä. Nämä suuremmat olivat siis poltteettomia. Mikä lienee syynä tähän, en osaa sanoa.
Inca ja Aji Cristal(2kpl) satoilee edelleen, uutta tulee sitä mukaa kun kerää kypsiä puskista.
Hungarian hot cherry meinasi jo lentää roskiin kun lehdet olivat niin aneemisen näköiset. Trimmailin tätä aika rankalla kädellä ja jätin heikolle valolle sivummalle. Nyt pari viikkoa myöhemmin kasvi työntää jo uutta nuppua esiin! Siirsin hieman paremmalle valolle, katsotaan mitä tästä tulee...
Habanero yrittää epätoivoisesti kypsyttää ainokaista podiaan, hieman on jo väri alkanut muuttua...
Thaikku ilmeisesti yrittää käydä kukkimaan kun pienenpieniä nupun alkuja on ilmestynyt. :D
Reilu kuukausi sitten kylvetyt Lemon drop, Inca ja Naga voivat hyvin; ovat nyt n.15cm. Naga kyllä kaipaisi ilmeisesti lisää valoa, lehdet ovat hieman reunoilta kellastuneet... :-\
Siinähän sitä taas olikin... Aika heikosti tullut päiviteltyä tänne, syynä varmaankin kun kuvat täytyy ensin ympätä jonnekin muualle ja sieltä linkittää tänne. Ehkä siirryn pitämään päiväkirjaa blogimuodossa jossain vaiheessa että saisi kuvat näkymään suoraan, katsellaan...
Noh, missäs kuvapäivitykset! ;) Onko lisävalo auttanut?
Lainaus käyttäjältä: jeQQ - joulukuu 21, 2009, 12:18:29 ip
Noh, missäs kuvapäivitykset! ;) Onko lisävalo auttanut?
En ole saanut vielä lamppua kasvien ylle... Menee hiukan säätämiseksi kun samassa huoneessa kasvien kanssa myös tietokone, niin
hiukan häiritsee tuo natikan loimotus... ::) Täytyy iskeä kattoon verhokiskot jotta saa huoneen jaettua jollain pimennysverholla tms.
Täytyy kyllä mahd. piakkoin saada tuo lamppu päälle, uusia itäneitä Pink Haba, Fatalii ja 7 pod... Itämättä vielä siis chacoense.
No voi juu olla, ettei dataaminen ole kovin mukavaa natikan kera. :D
Lainaus käyttäjältä: Bleedy - joulukuu 22, 2009, 11:57:44 ap
Lainaus käyttäjältä: jeQQ - joulukuu 21, 2009, 12:18:29 ip
Noh, missäs kuvapäivitykset! ;) Onko lisävalo auttanut?
En ole saanut vielä lamppua kasvien ylle... Menee hiukan säätämiseksi kun samassa huoneessa kasvien kanssa myös tietokone, niin hiukan häiritsee tuo natikan loimotus... ::) Täytyy iskeä kattoon verhokiskot jotta saa huoneen jaettua jollain pimennysverholla tms.
Täytyy kyllä mahd. piakkoin saada tuo lamppu päälle, uusia itäneitä Pink Haba, Fatalii ja 7 pod... Itämättä vielä siis chacoense.
Muista hommata aurinkolasit.
8)
Laitetaanpas nyt muutama kuva joulun kunniaksi...
Bolle tekaisi uuden sadon heti ensimmäisen perään. Kun ensimmäisen sadon koko oli n.20 podia, niin nyt laskin jo n.30. Ja kyllähän tuo hyvältä näyttää.
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SzJCLD6OsMI/AAAAAAAAAJ0/WNG5tiAnWv4/s400/bolle2.jpg)
Toinen markettihabakin sai jo ainokaisen podinsa kypsytettyä. Tulista oli! 8)
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SzJCYgypfnI/AAAAAAAAAKM/kH2l9MUCznA/s400/Haba+red.jpg)
Toinen haba kypsyttelee vielä yhteensä kolmea podia...
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SzJCbMSc2AI/AAAAAAAAAKU/3gbCdCAJFS8/s400/Haba.jpg)
Inca Red Dropista otettu pistokas. Meinasin heittää tämän roskiin, mutta jätin kuitenkin kokeilumielessä kasvamaan. Tekaisi vielä pari mini podiakin ja uutta kukkaa puskee.
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SzJCfg-viGI/AAAAAAAAAKc/lcqBy-nQa0w/s400/IRD+pistokas.jpg)
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SzJCizCrCYI/AAAAAAAAAKk/w0UzmMEk-aI/s400/IRD+podi.jpg)
Lemon Drop & Inca Red Drop
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SzJCUKWsiaI/AAAAAAAAAKE/Srth7ot0cE0/s400/LD+%26+IRD.jpg)
Naga
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SzJCQji3DFI/AAAAAAAAAJ8/TikGrMZEeto/s400/Naga.jpg)
Lopuksi vielä kummajainen kolmella sirkkalehdellä
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/SzJCoeYZrkI/AAAAAAAAAK0/mRCk6A9XJ14/s400/rocoto.jpg)
HYVÄÄ JA RAUHALLISTA JOULUA KAIKILLE FOORUMIN LUKIJOILLE!
Onpas tullut pitkä tauko viime postauksesta...
Sain vihdoin ja viimein asennettua natikan loimottamaan ja siirsin osan kasveista sen alle. Mutta kuinkas sitten kävikään; pirulainen otti ja sammui n. puolen tunnin käytön jälkeen! Hetken aikaa asiaa pähkäiltyäni järkeilin että syynä voisi olla pitkähkö jatkojohto. Kokeilin sitten laittaa valaisimen ilman jatkojohtoa seinään ja lamppu toimikin hienosti jo n.3h mutta sitten taas sammui. Sammumisen jälkeen kuuluu pientä sirinää. Missähän mahtaa olla vika???
Natikka toimii! Ei tuossa ollut sen kummempi vika kuin rikkinäinen polttimo. Testasin myös toista polttimoa mutta ilmeisesti kävi vaan paska säkä ja sekin oli sökö... Nyt siis upouusi polttimo kiinni ja pelittää kuin unelma. :)
------------------
Naga innostui puskemaan podia pelkkien loistareiden alla. Tällä hetkellä 12 podia ja nuppuja riittää... Näinköhän saisi pahan shokin jos nyt laittaisi natikan alle? Paremmalla valolla voisi kenties kehittyä lisää podeja...
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S4bq9J86YuI/AAAAAAAAAMM/wO8kKaWaZ1k/s400/DSCN0812_080.JPG)
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S4btjcCXgxI/AAAAAAAAAMk/tC60zKgyQlg/s400/DSCN0818_002.JPG)
Habanerokin jaksaa loistareiden alla tehdä satoa. Kun ensimmäiset kolme oli poimittu pukkasi kolme lisää... :D Tässäkin lisää nuppuja näkyvissä...
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S4brSRHsgfI/AAAAAAAAAMU/YN7wlKmLr_M/s400/DSCN0815_083.JPG)
Bollekin jaksaa tehdä satoa. Kolmas kukintakierros putkeen. Tulee noista ainakin kelpo jauhetta ja onhan tuo komea näky.
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S4briaH_zXI/AAAAAAAAAMc/OEnsccPVuNw/s400/DSCN0816_084.JPG)
Thaikku on hieman päässyt rehottamaan, korkeutta reilu metri. Kukkimaan ei ole vielä ryhtynyt. Jospa nyt kun pääsi natikan alle...
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S4bt--O52UI/AAAAAAAAAMs/1O2HcZYdzXI/s400/DSCN0821_005.JPG)
Uusista taimista kuvaa kun ovat hieman isompia.
No hyvä kun natikka pelittää. Kohta vaan alkaa tuo luonnonvalo päihittää natikan, ei ihan vielä.
Lainaus käyttäjältä: bluesman - helmikuu 26, 2010, 00:24:17 ap
No hyvä kun natikka pelittää. Kohta vaan alkaa tuo luonnonvalo päihittää natikan, ei ihan vielä.
2x36w loisteputken aurinko hakkaa jo nyt 6-0, tosin vain muutaman tunnin päivästä. Osa kasveista pääsi jo pysyvästi toiselle ikkunalaudalle nautiskelemaan pelkästä auringon paisteesta.
Mulla ei vaan ole mahdollista laittaa kasveja ikkunalle, joten täytyy odottaa ilmojen lämpenemistä että saa parvekkeelle kasvit...
Laitetaas taas hieman kuvia kun ei ole muuten tullut hirveästi raportoitua kasveista...
Naga alkaa jo kypsyttelemään podeja. Ei malttaisi odottaa että pääsee maistelemaan... 8)
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S6irYg6eZzI/AAAAAAAAAM8/DTKAvJxOC1I/s400/naga+podit+kypsyy.jpg)
Bolivian Rainbow:n kolmas sato alkaa kypsymään.
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S6irjg4E4lI/AAAAAAAAANU/OxUyh7vjtcg/s400/bolle+podit+kypsyy.jpg)
Vaihdoin thaikun ämpäriin. Kokoa tällä alkaa olla jo sen verran että joutunut jo leikkelemään. Tästä tulee varmaankin bonchi jossain vaiheessa...
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S6irTf-lNtI/AAAAAAAAAM0/H1YHZyBbm6c/s400/thaikku.jpg)
Limon on niin täynnä nuppuja ettei millään viitsi kaikkia alkaa nyppimään. Luultavasti pudottaa ne itse kun on vasta n.30cm korkea. On muuten aika erilainen kasvi kuin muut chinenset mulla...
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S6irc-simVI/AAAAAAAAANE/C6qQm7PSy9Y/s400/Limon.jpg)
Pimenta Da Neyde. Tämä kasvi ei ole hirveästi tummunut mutta toinen Neyden taimi on lähestulkoon kokonaan musta! Kaitpa tämäkin tummuu kunhan pääsee parvekkeelle aurinkoon.
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S6irsCS0aCI/AAAAAAAAANc/BWD_hoNQWy8/s400/pdn1.jpg)
Champion
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S6irgdVtP_I/AAAAAAAAANM/hwptdwMRr7c/s400/Champion.jpg)
Lemon Drop ja taustalla oikealla Cheyenne joka vielä kypsyttelee muutamaa podia.
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S6irzD7Q_BI/AAAAAAAAANs/IQ-kQwQvH_A/s400/ld.jpg)
Riepu-kissa tykkää köllötellä natikan valossa. On muutenkin kova hoitamaan chilejä... :D
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S6irv32WXJI/AAAAAAAAANk/numVw3QzlBk/s320/riepu+ottaa+aurinkoa.jpg)
Lajikkeet tällä hetkellä:
c.annuum
Cheyenne
Bolivian Rainbow
Golden Cayenne
Black Scorpion Tongue
Early Jalapeno
De Arbol
c.baccatum
Inca Red Drop
Lemon Drop
Aji Cristal
Aji Cito
Champion
Criolla Sella
c.chinense
Long Chocolate Habanero
Pink Habanero
Habanero Sudden Death
Habanero Red
Naga Morich
Limon
Fatalii
7 Pod
Pimenta Da Neyde
c.pubescens
Turbo Pube
c.praetermissum
CAP 1478
+
c.chacoense
Aika paljon on taimia kaksin kappalein varmistuksena jos vaikka toiselle sattuu jotain, mutta nyt alkaa jo tilanahtaus olla ongelmana. Vielä kun ei parvekkeellekaan pysty kasveja viemään. Täytyisi harventaa niin että jättäisi vain yhdet kasvit per lajike, mutta kun ei raaski! :-\ Kaverille saisin varmaan muutaman ja mutsille, mutta eihän noista viitsisi luopua yhdestäkään...
Nättiä!
Hyvännäköistä touhua! Kunhan pääsevät keinovalosta niin mitäs sitten? Kun nyt jo ovat noin hyvännäköisiä ja satoakin pukkaa.
Jospa satoa tulisi sitten vähän enemmän. Tähän asti saanut vain "maistiaisia"... :D Yksi Aji Cristal jäänyt vielä kokonaan ilman satoa, itänyt elokuun lopulla -09. Joutunut leikkelemään aika kovalla kädellä kun ollut hieman heikommalla valolla ja kasvanut vain pituutta. Vaihdoin tuonkin nyt ämpäriin ja natikan alle, jos vaikka heräisi kukkimaan pikkuhiljaa...
Pitkästä aikaa muutama kuva:
Long Chocolate Habanero
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S-XXLeD9r5I/AAAAAAAAAN0/-bWmSMUabp8/s400/long+choc+haba+podi.jpg)
Halkaistu podi
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S-XXPn27ioI/AAAAAAAAAN8/SuXcSt8F4KE/s400/long+choc+haba+halkaistu.jpg)
Ensimmäinen maistelu ei oikein antanut mitään kuvaa, pientä poltetta havaittavissa, ei juuri muuta. Kun sitten uskaltauduin maistamaan hieman isomman palan, iskikin polte ihan tosissaan ja kestikin pitkään! Polte oli melko viiltävä ja maussa lievää kitkeryyttä. Ei hyvä. Jauheeksi menee...
Neyde podi. Vielä kun tietäisi koska on kypsää. Vielä tuntui melko kovalta, eli ei ehkä ihan kypsä vielä.
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S-Xd004R0BI/AAAAAAAAAOc/VP6J2Dr5Nec/s400/DSCN1077_009.JPG)
Satoa, ylhäällä Habanerot, alhaalla 7 pod ja Inca Red Drop.
Tuo 7pod on kyllä mainion makuinen, paras tähän mennessä maistamistani chileistä lähinnä voimakkaan arominsa ansiosta. Poltettakin riittää, lähellä Nagaa ollaan...
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/S-Xd3mwpAII/AAAAAAAAAOk/5ZmhAShdUT8/s400/DSCN1119_001.JPG)
Myös Limon (chinense) antoi jo ensimmäiset maistiaiset. Todella positiivinen yllätys! Voimakas sitruunainen aromi. Tätä täytynee laittaa lisää itämään... ;D
Aji Cristalissakin nyt jo varmaan kymmenkunta podia ja Lemon Droppikin kypsyttelee muutamaa. Inca Red Drop antaa kypsiä podeja jotakuinkin sitä mukaa kuin niitä tarvitsee, kokoajan tuntuu olevan muutama kypsä ja monta raakiletta... Nagassa, Sudden Death Habassa ja 7podissa myös podeja kypsymässä.
Kohtapuoliin uskaltaisi varmaan jo viedä kasvit parvekkeelle, kunhan nuo yölämpötilat alkaa pysymään kurissa...
Limon on muuten todella hyvä ja satoisa chinense!
Noihin kellastuviin alalehtiin sanoisin, että yleensä olen nyppinyt ne pois. Ovat tehtävänsä tehneet. :) Kasvihan voi muuten hyvin. Näitä kellastuvia lehtiä tulee vähän väliä. Sen kuin nyppii pois vaan.
Hyvin olet saanut jo satoa, omat taimet odottaa vielä aurinkoa ja kesää...
Kaikki kasvit nyt parvekkeella tai ikkunalla, pois lampun alta. Vähän on hölmösti suunniteltu kämppä kun parveke ja tämä ikkuna jossa chilit majailee on jotakuinkin akselilla itä-länsi... Saa nähdä riittääkö valo. Toisaalta nyt olisi lampun alla tilaa laittaa uutta itämään... 8)
Hyvää Juhannusta!
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TCUOzjdS0jI/AAAAAAAAAO8/8K1D5Psb7VY/s640/25062010%28004%29.jpg)
Grillissä mm. nagalla ja Koskenlaskijalla täytettyjä Jalapenoja ja Habanero Kabanossia... Ja tietysti asiaankuuluvat kastikkeet!
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TCUO3zjldfI/AAAAAAAAAPE/1yulg6p12P8/s320/25062010%28003%29.jpg)
Champion
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PZddO6OI/AAAAAAAAAQE/DD2ySmKdt5M/s400/_-10.jpg) (http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PbV0UPHI/AAAAAAAAAQM/O8DTOWxqUR4/s400/_-11.jpg)
Sudden death haba
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4Pio4OMfI/AAAAAAAAAQk/fAV0xwqr-yo/s400/_-14.jpg) (http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PUdy-lSI/AAAAAAAAAP0/lI4nNPEjvwQ/s400/_-8.jpg)
Lemon drop
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PgnvIYYI/AAAAAAAAAQc/Lu7dBTfobRM/s400/_-13.jpg) (http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4P2XNCniI/AAAAAAAAARk/xs0ehqiqhV4/s400/_-22.jpg)
Aji cristal
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PlJRaG_I/AAAAAAAAAQs/wLq3vi5XkrU/s400/_-15.jpg) (http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4P4cWBcuI/AAAAAAAAARs/2fcepYz8Yck/s400/_-23.jpg)
Turbo pube
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PeAy6aeI/AAAAAAAAAQU/nlg4FatDaA4/s400/_-12.jpg) (http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PSRCG0VI/AAAAAAAAAPs/UqRHRNHVYSE/s400/_-7.jpg)
Limon
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PraTnUmI/AAAAAAAAARE/a6m1YkKyJWc/s400/_-18.jpg) (http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PpEx2PBI/AAAAAAAAAQ8/0jYUlwv_fK4/s320/_-17.jpg)
Golden cayenne
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PIQRoaTI/AAAAAAAAAPU/OAifWeWlXrI/s400/_-4.jpg) (http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PMHLXDoI/AAAAAAAAAPc/ya_-UzUmruA/s400/_-5.jpg)
Fatalii
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4POEeagqI/AAAAAAAAAPk/p6WnKW2HyYw/s400/_-6.jpg)
Amppelitomaatti
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4Pu6vlotI/AAAAAAAAARU/xEiDvbrgQWk/s400/_-20.jpg) (http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PDdbsgBI/AAAAAAAAAPM/_mPqFasCjfY/s400/_-3.jpg)
Yleiskuvaa
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4PyEPd3EI/AAAAAAAAARc/kMjTSwz-r6c/s400/_-21.jpg)
Lopuksi tunnistustehtävä; mikähän lajike mahtaa olla kyseessä? Chinense tämä on mutta mikä? Kuva on hieman huono mutta podista voisi jo ehkä jotain päätellä...
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TD4Pnb41NFI/AAAAAAAAAQ0/Qg52jxnlKH4/s400/_-16.jpg)
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFRZRPkMxFI/AAAAAAAAASE/VwfU2qr64sE/s640/-047.jpg)
Turbo Pube kypsyttelee hedelmiään. Ei malttaisi millään odottaa että pääsee maistelemaan...
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFRZXd9UDmI/AAAAAAAAASc/hWg54kk_x2Q/s640/-054.jpg)
7podin oksat notkuu podien painosta. Pitää alkaa jo tukemaan ettei katkea...
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFRZp87iQaI/AAAAAAAAATU/6eSSyetmpuI/s640/-075.jpg)
Sudden death Haba
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFRZjl8IkDI/AAAAAAAAAS8/RvvtXGrJDZw/s640/-065.jpg)
Thaikkukin alkoi viimein tuottamaan.
(http://2.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFRZUy9IwcI/AAAAAAAAASU/pvVv6BdDXeo/s640/-051.jpg)
Champion. Todella hyvänmakuinen ja pienenpieni poltekin löytyi.
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFRZlrXGRFI/AAAAAAAAATE/6QCobI9WQbc/s640/-067.jpg)
JeQQ:lta saatu c.praetermissum. Jos en väärin muista niin lajike taisi olla CAP 1478. Podia joka oksa täynnä.
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFRZOvC60pI/AAAAAAAAAR8/tVwxWTS999w/s640/-013.jpg)
Hassu Aji Cristal
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFRZcjf6l_I/AAAAAAAAASk/Z_CnV2xLt2s/s640/-057.jpg)
Mikähän tämä mahtaa olla? Ensimmäinen podi jäi tuollaiseksi pieneksi ja pyöreäksi (keskellä). Voisikohan olla Pink Haba?
(http://4.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFRZelt7M_I/AAAAAAAAASs/2Ypg3qXVlRg/s640/-058.jpg)
Tai tämä? Ilmeisesti sama kuin edellinen..?
Tänään piti kannella osa kasveista sisälle kovan tuulen takia. Sen verran pahasti heilutteli tuuli puskia että pelotti oksien katkeaminen.
Tulipa siinä samalla sitten laskeskeltua podien lukumääriä eri kasveissa: Lemon Drop 50+, Sudden death Habanero 100+ podia! Ja näistäkin saanut jo pitkän aikaa maistella/maustaa ruokia. Muissakin ihan kiitettäviä määriä, mm. prae täynnä pientä marjaa.
Kännykällä napsittuja kuvia mutsin kasveista:
Habanero Red. Hyvin on kasvanut sisällä ikkunalla ilman lisävalaistusta, aurinkokin paistaa vain loppuillasta tuohon. Peittää kohta koko ikkunan...
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFmo6hW1gHI/AAAAAAAAATs/duk9LCrrjEo/s640/30072010%28002%29.jpg)
Paprika alkaa olla jo hyvän kokoinen
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFmowXgWZMI/AAAAAAAAATc/Zy3Dp1PLS4A/s640/04082010.jpg)
Tämä on joko tavallinen paprika, Sweet Banana tai Cheyenne... Podi ei kyllä oikein muistuta mitään edellämainituista...
(http://1.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TFmoz1MWyAI/AAAAAAAAATk/zzd1haQ2uok/s640/04082010%28001%29.jpg)
Satoa
(http://3.bp.blogspot.com/_57EJW-kW2gA/TINfV-yicUI/AAAAAAAAAT8/akB9yMP9Vm8/s640/DSCN1830_036.JPG)
Ylärivi vasemmalta: Champion, Rocoto (tämän luulin olevan Turbo Pube mutta värin perusteella taitaa ollakin Canario...), 7pod, Lemon Drop, Aji Cristal.
Keskellä vasemmalta: Limon, Habanero, Neyde, Naga, Pink Habanero (yksi sudden death eksynyt joukkoon).
Alhaalla hieman amppelitomaattia ja yksi keltainen Fatalii.
Joka puska vielä notkuu satoa ja kypsiä saa kerätä lähes päivittäin ettei oksat katkea. Täytyy alkaa säilömään talven varalle. En olisi kyllä ikinä uskonut että kerrostalossa saa näin paljon satoa. Tosin kasvit kasvoivat melko suuriksi kesän aikana parvekkeella ja nyt onkin yksi huone melko täynnä... ::) Parvekkeelle piti jättää vielä pari kasvia kun loppui tila kesken. Kunhan kaikki sato on kypsynyt lähtee kyllä suurin osa kasveista roskikseen. ::) Jospa ensi vuonna osaisi jo hieman rajoittaa tuota kasvien määrää...