Kasvatus ja yleinen chilitieto => Edistyneempi chilinkasvatus => Aiheen aloitti: Pacsu - maaliskuu 02, 2003, 12:24:05 ip

Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Pacsu - maaliskuu 02, 2003, 12:24:05 ip
Ajattelin lisätä tänne tälläisen kasvarin rakennus topicin, kun kasvihuonekasvatuksesta on ollut paljon puhetta Tyräkin kuvien jälkeen  :) ja varmasti moni muukin on lisäkseni nähnyt märkiä unia samanlaisista sadoista.  :laugh:

varmaankin tutkiskelu on syytä aloittaa Tyräkin ohjeista kaitsulle jotka löytyvät  täältä (http://javu.kapsi.fi/inferno/viewtopic.php?t=78)
Itselläni olisi vaihtoehtoina laittaa kasvit joko äidin kasvariin muiden lajikkeiden kanssa. Huonona puolena on se, että kasvari on toivottoman pieni, joten sinne ei pahemmin kasveja saisi mahtumaan. :(


Yksi vaihtoehto olisi rakentaa Tyräkin ohjeista "riisuttumalli", ilman lämmitysoptioita pikkuveljen kanssa. Lisäksi uutena vaihtoehtona on ilmaantunut mahdollisuus rakentaa "hallaharsosta" jonkunlainen "kasvari".

Sitten Tyräkille muutama kysymys:
- joutuuko kasvaria varjostamaan keskipäivisin jotenkin? :cool:
- miten kastelu on sinulla järjestetty?

kiitokset jo etukäteen!
Edit: vielä kasvarilajien valinnasta löytyy juttua tästä (http://javu.kapsi.fi/inferno/viewtopic.php?t=276)
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - maaliskuu 02, 2003, 15:08:37 ip
Keskipäivällä varjostaminen ilmeisesti on ihan hyvä juttu kesän kuumimpaan aikaan. Ainakin useimmissa kasvihuonekirjoissa/artikkeleissa joita olen lukenut, on kiinnitetty huomiota tähän. Avoimella paikalla olevissa huoneissa tarkoitukseen onkin käytetty jos jonkinlaisia konsteja saviliejusta kaislamattoon. Kaupallisissa kasvareissa käytettäneen nykyään sähkötoimisia automaattikaihtimia. Itse ratkaisin aikanaan tämän ongelman sijoittamalla kasvarini strategisen tarkasti oikealle etäisyydelle suuren männyn pohjoispuolelle. Männyn latvatupsun varjo lankeaa sitten kasvariin juuri sopivasti päivän kuumimpien tuntien ajan, kasvien saadessa kuitenkin edelleen riittävästi "lukseja" hajavalon muodossa. Aikaisin keväällä ja tietysti syksyllä moinen varjo tosin usein sapettaa, ja olenkin harkinnut ko. puun kaatamista jo ekasta kesästä asti. Laiskuus vain on estänyt :(  Aloin muuten viime kesänä  kun olin tuplamuovittanut kasvarini, epäilemään muun varjostuksen tarpeellisuutta. Tuplamuovi sinällään tuntuu hajottavan valosta pahimman terän, ja hyvällä tuuletuksella pysyvät lämmötkin kurissa. Tuo kuitenkin on vain oletus, kun en ole päässyt sen männyn yhä seisoessa sitä testaamaan.

Kasteluni tapahtuu primitiivisesti kastelukannulla kantaen. Kaivosta pumppaan vettä tynnereihin lämpenemään, ja siitä sitten kannuilla kasvariin. Aika jumppaamistahan tuo on, sillä kuumimpina päivinä hörppää 15m2 kasvari (10m2 kasvualaa) jopa 400 litraa vettä. Keskimääräisen kulutuksen jäädessä kuitenkin luultavasti noin puoleen siitä, ja laskiessa edelleen syksyä kohti. Jonkinmoinen tippukastelusysteemi on minullakin suunnitteilla, mutta ongelmiakin on. Tontilla kun ei oikein ole korkeuseroa, jotta saisi veden virtaamaan omalla paineellaan säiliöstä kasvariin. Paineen ylläpitäminen konevoimalla taas tekee järjestelmästä paitsi kalliin, (vesijohtovesi taas ei tule köyhälle edes kyseeseen) niin ennen kaikkea haavoittuvan ja epävarman. Suunnitelmat kuitenkin muhivat ja kehitystyö jatkuu ns. ikuisuusprojektina :laugh:

Kasvarien koosta ja hankinnastakin vielä kommentti. Chilit tuntuvat riehaantuvan kasvihuoneessa sellaiseen kasvuun ja satoisuuteen, että ei ansarin tarvitse olla mikään "hehtaarihalli" tuottaakseen "ammeellisen chilejä". Oman 15m2 kasvarini kasvatuspinta-ala on siis 10m2, loppu on käytäviä. Tuosta 10 neliöstäkin oli viime vuonna yli puolet tomaatin, kurkun ja makeiden paprikoiden tuotannossa. Joten jo 3-5 neliön kasvatuspinta-alalla saa kasvatuksen onnistuessa sellaisen määrän "kapsaisiininannaa", että sillä pitää pienen kylän asujaimiston naamavärkit irvessä yli talven :D  

Tuollaisen pienen kasvarin kyhääminen mistä tahansa jätepuusta taas ei paljon maksa, eikä muovikaan niin ylettömän kallista ole. (ainakaan jos tyytyy ns. rakennusmuoviin) Mitään perustuksiakaan ei välttämättä tarvita, ja turvesäkitkin voi kitsaudessaan jättää ostamatta ja viljellä suoraan kasvarin parannetussa maapohjassa.(jos on sopiva maa) Lämmityskaapelitkin ovat vapaaehtoinen lisäherkku, sillä kauden voi mainiosti aloittaa huhtikuun alun sijasta vielä kesäkuunkin alussa. Satoa tulee varmasti silti yllin kyllin, kunhan vain kasvattelee riittävän suuret ja vahvat taimet siihen mennessä. Todella pienelläkin rahalla pääsee siis alkuun, jos ei aseta rimaa liian korkealle. Ratkaiseviksi tekijöiksi jääkin oikeastaan vain, että onko paikkaa kasvarille, ja onko tahtoa nähdä vaivaa kapsaisiinikänninsä eteen :p
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Pacsu - maaliskuu 03, 2003, 11:32:50 ap
Kiitos Tyräkille vastauksesta!
Tietoa tulikin niin, että en tiedä mistä aloittaa.

Todennäköisesti kasvarini tulee olemaan jätelaudasta ja rakennusmuovista kyhätty hökkeli, sillä opiskelijabudjetilla vedettäessä, ei raha muuhun taida riittää. Näin ollen kasvarista tullee aika pieni 3*3 m^2 tai sitten vielä pienempi.

Ajattelin keskikesällä varjostaa kasvihuonetta siten, että laitan naruilla ylösnostettavan harson pohjoisseinälle. Kasvarini tulee näillä näkymin olemaan aukealla, johon säteitä tulee koko päivän illan viimeisiä tunteja lukuunottamatta.

Ilmastoinnissa voisin tosiaan panostaa noihin aikaisemmin mainittuihin automaattisiin aukaisimiin, sillä nyt jo kylmää ajatella, mihin luukun kiinni jääminen voisi johtaa. :(

Toinen ongelma on tosiaan kastelu. Vanhempieni kaivosta loppui vesi osaksi jo viime kesänä, ja en usko että he tukevat poikiensa harrastusta niin paljoa että ovat kesän juomatta ja saunomatta.  :D Jos kesä on kuitenkaan yhtään sateinen ongelmat saattavat vähetä kertaheitolla. Koska vettä nyt kuitenkin todennäköisesti on vähän siihen pitää jotenkin varautua. Ensimmäinen idea oli laittaa kasvit säkkeihin ja sitten keskellä kastelulaite, joka toimisi ajastimella. Toisaalta kyseinen laite roiskisi vettä ympäriinsä, ja jos sitä on vähän se pitäisi saada tarkasti kasvin juurille. Koska vanhempien tontilla olisi aika hyvät korkeuserot voisin veden saada suhteellisen hyvin valumaan alas ihan omalla paineellaan. Minulla on tästä jos eräskin idea, mutta kerron siitä kun saan laskelmani valmiiksi.  :)  

Pohjasta en ole tehnyt suuria suunnitelmia, mutta näillä näkymin koitan rakentaa sen tyyliin hiekkaa-styroksia-hiekkaa. Koska ainakin hiekkaa on käytettävissä ilmaiseksi :)
Mitään sokkelia en pysty tällä hetkellä valamaan, joten varmaankin "kehikko" sitten ankkuroidaan jotenkin, en tiedä vielä ihan tarkasti miten pohjan päälle. :(
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - maaliskuu 03, 2003, 12:16:27 ip
Kehikko on hyvä ankkuroida maahan junttaamalla ainakin kulmiin teräksiset aitatolpan "maajalat". Noita saa ainakin rautakaupasta. Opiskelijapudjetilla häärätessä voi maahan tempaista lekalla niiden sijaan vaikkapa n.5x5cm paksut teroitetut tolpat. Junttaa syvälle, mutta ainakin jotain 40cm, niin eiköhän pysy. Noihin sitten kiinnität kehikkosi pystytolpat. Jos päädyt puuhun, ja varsinkin kyllästämättömään, niin tsekkaa maatolppien kunto jo parin kesän jälkeen.

Tyräkki eduskuntaan vaalilauseella "kasvari kaikille ja kapsaisiini vapaaksi" :D
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Fatalii - maaliskuu 04, 2003, 10:52:52 ap
Loistava kuulla että olet sitä mieltä että "muutamalla neliölläkin" pärjää, Tyräkki :)
Varsinkin kun itsellä tuo kasvari (pieni) on "ylimääräisenä" sisä, parveke- ja pihakasvatuksen lisäksi.
Mökilläkin on kasvarissa päädyn verran tilaa, joten eiköhän tässä tosiaan olla suu irvessä ympäri vuoden ;)

Näytti jo siltä että pelkästään viime kesän parvekekasvatus lisäsi irvistelyn määrän maksimaaliseksi :)
Nyt saa sitten aikaa vähän enemmän erimakuista irvistelyä, loistavaa!! :)

Pitäisiköhän noita avausluukkuja olla muutama että sais aikaiseksi läpivedon, vai olisiko luukku+ovi raollaan hyvä systeemi ?

Voisi melkeen käydä hakemassa hyvissä ajoin tuollaisen avaajan...
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - maaliskuu 04, 2003, 17:28:07 ip
Ansari täytyy saada auki molemmista päistä jotta sen tosiaankin saa pidettyä saunaa viileämpänä kesähelteellä. Ihan sama sitten onko niiden aukkojen tukkeena yleensä ovi vai ikkuna, kunhan tarvittaessa saa läpivedon aikaiseksi :D

Automaattiavaaja on hyvä, sillä et kuitenkaan aina muista juosta aukomassa luukkuja heti kun aurinko näyttää pärstäänsä pilven takaa. Tuo vempele lisäksi ilman viilentyessä myös sulkee luukun, joten ihan välttämätön verme kasvatukseen tosissaan suhtautuvalle. Ellei sitten suhtaudu niin vakavasti, että muuttaa kasvariin asumaan koko kesäksi ja hoitelee itse päätoimista luukunavaajanvirkaa :D
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Pacsu - maaliskuu 04, 2003, 20:58:14 ip
Tuollainen kesätyö voisi olla mukava nimikkeellä "chilisaunottaja" pitäsi vaan olla asianmukaiset virvokkeet mukana. :D

No juuh, sen verran tuota asiaa on nyt ajateltu viedä veljen kanssa eteenpäin , että ensi viikonloppuna pitäsi laittaa nuotio tulevan kasvarin paikalle. Poltetaan se sitten, että saadaan routakerros sulamaan niin päästään tekemään pohjaa. Aineksetkin olisi tarkoitus haalia kasaan suuremmilta osin.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - maaliskuu 04, 2003, 21:58:17 ip
Aiotteko kasvattaa chilit sitten siinä samaisessa maassa jonka päälle nyt sen nuotionne virittelette? Jos aiotte, niin ei liene sitten enää syytä kalkita kovin voimallisesti, on sen verran voimakkaasti emäksinen aine tuo tuhka, ja nopealiukoinen. Saattaisipa olla paikallaan noutaa oikein apteekista lakmuspaperiakin ja tsekata se ph, niin ei mene ihan metsään. Toisaalta tuhka on kyllä hyvä lannoitekin, kunhan ei ole liikaa. Hyvää maaliskuista juhannusta vaan kokonpolttajille :D
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Strode - maaliskuu 05, 2003, 19:28:47 ip
Lainaus käyttäjältä: "Tyräkki"lakmuspaperiakin ja tsekata se ph, niin ei mene ihan metsään.

Ai tätä saa ihan apteekista? Hyvä tietää!
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Janne - maaliskuu 05, 2003, 20:05:42 ip
Ja hyvä on myös tietää että apteekin lakmuspaperi maksaa aivan käsittämättömän paljon, jos en ihan väärin muista niin jotain 70 markkaa rulla tms... Kannattanee silti kysyä.

Akvaarioliikkeistä saa kuulemma edukkaammin liuoksia joilla ph:ta mitataan.



Edited By Janne on 1046887680
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Fatalii - maaliskuu 06, 2003, 04:49:32 ap
Voipi olla että näitä kasvaritopikin alle tulevia viestejä voi tulla tässä "muutama" kevään ja kesän aikana! :)

PH-mittauksen kanssa on saanut leikkiä tässä vesiviljelyvempeleellä.. .yllättävän herkkiä muuttumaan moiset arvot.. veden kanssa ehkä sinänsä kuitenkin helpompaa kuin maan.. mitenhän se mittaus maasta tapahtuu... sekoittamalla maata vähän neutraaliin veteen? ja siitä nesteestä mittaamalla? sama periaate kuin esim kevytsoran PH-mittauksessa.
Viherpeukusta (http://www.viherpeukku.com) löytyy ainakin PH-testisetti.
Sekä veden PH-arvojen säätelyyn tarkotettuja aineita.
Käytännössä ihan samanlainen tuo mittari kuin akvaarioliikkeissäkin.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Pacsu - maaliskuu 06, 2003, 13:29:13 ip
Lainaus käyttäjältä: "Tyräkki"Aiotteko kasvattaa chilit sitten siinä samaisessa maassa jonka päälle nyt sen nuotionne virittelette? Jos aiotte, niin ei liene sitten enää syytä kalkita kovin voimallisesti, on sen verran voimakkaasti emäksinen aine tuo tuhka, ja nopealiukoinen. Saattaisipa olla paikallaan noutaa oikein apteekista lakmuspaperiakin ja tsekata se ph, niin ei mene ihan metsään. Toisaalta tuhka on kyllä hyvä lannoitekin, kunhan ei ole liikaa. Hyvää maaliskuista juhannusta vaan kokonpolttajille :D

Ei toki! :)
Idea on sulattaa vähän routaa kyseiseltä paikalta että saadaan kaivettua pohjaa styroksille ja hiekalle :) Luulisi toimivan paremmin kun kaivautuminen ei ole himottanut pahemmin armeijan jälkeen :) Todennnäköisesti kasvatusalustana toimii ne samaiset turvesäkit kun sinullakin, joten tuhkasta ei tarvitse sen enemmin murehtia :)
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Pacsu - maaliskuu 06, 2003, 13:48:09 ip
Lainaus käyttäjältä: "Jukka"...mitenhän se mittaus maasta tapahtuu... sekoittamalla maata vähän neutraaliin veteen? ja siitä nesteestä mittaamalla? sama periaate kuin esim kevytsoran PH-mittauksessa....

Jeps niinhän se toimii http://www.metsavastaa.net/index.cfm?docID=1934 (http://www.metsavastaa.net/index.cfm?docID=1934)
Samaa toimintaa voidaan tietysti seurata pH-mittarein tai titrauksin, mutta voi olla kotioloissa "vähän" hankalaa, varsinkin jos se "pikku kemistin setti" on jäänyt saamatta joululahjaksi :)
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Mari - maaliskuu 29, 2003, 16:42:11 ip
Kasvarin lämpöä pystyy tasoittamaan myös isolla vesitynnyrillä... Päivällä jäähdyttää ja yöllä lämmittää... Ja samallahan siitä saa ensimmäiseen hätään kasteltua noita kasveja...
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Fatalii - maaliskuu 30, 2003, 02:25:21 ap
Erittäin mielenkiintoiselta kuulostaa tuo vesitynnyriviritys!

Onko käytännön kokemuksia miten paljon auttaa torjumaan kylmyyttä?

Täytyypä ehdottomasti koittaa tuotakin keinoa, eipä se vesi tosiaankaan hukkaan mene.... ;)
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - maaliskuu 30, 2003, 10:54:25 ap
Vesitynnyri kasvarin  nurkassa tosiaankin toimii lämmöntasaajana ihan kivasti, kokeiltu on. Kasteluveden kantomatkakin oli miellyttävän lyhyt kun otti kasteluveden tynnyristä ja täytti sen taas letkulla. Minä kuitenkin luovuin tuosta sinänsä hyvästä systeemistä silkkaa ahneuttani. 200L tynnyrin tilalle kun saattoi istuttaa pari chilipuskaa kun tynnyrin kyöräsi ulos :D  Kasvarin neliöt ovat kultaakin kallisarvoisempia.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Mari - huhtikuu 13, 2003, 19:56:53 ip
Eipä ole henkilökohtaisia kokemuksia, mutta keittiö puutarhurin käsikirjasta olen tuon vinkin poiminut. Mitä enemmän haluat vaikutusta sen isomman vesitynnyrin sinnen kasvihuoneeseen roudaat (jos raaskit uhrata arvokasta tilaa) ;). Onhan järven/meren rannallakin syksyisin myöhempään lämmintä. Siis halla yöt tulee myöhemmin kuin keskellä manteretta.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Jarkko - huhtikuu 14, 2003, 08:15:54 ap
Hallanvaaran aikaan on myös nuo harsot on oikein sopevia peitellä puskat myös kasvarissa. Mun kasvarissa on sitten lisäksi ihan sähköpatterit tuomassa yöksi hieman lämpöä kasveille. No sitte löytyy jotain haponkestävää lämpökaapelia mullan seasta pitämässä juuret lämpöisenä. Tosin tää kaapeli vissiin maksaa jonninverran.
Joskus näin jossain, että oli tehty tuo käytävä vanhoista kunnon punatiilistä. Nehän kerää kans päivällä lämpöä ja luovuttaa sitten sitä mukavasti yöllä.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Fatalii - huhtikuu 14, 2003, 22:31:48 ip
Tuo harso onkin muuten käyttökelpoista... sekä varjostaessa arempia kasveja että myös hallalta suojaamaan... eikä ole kyllä kovin kallistakaan.... :)

Itselläni on ideana pitää kasvit isoissa ämpäreissä (20-30L) ja säkeissä esim tyroksin päällä, niitä sitten termostaattiohjattu lämmitin (puhallin+pattteri) lämmittää tarpeen mukaan...

Paljonhan tuollainen lämpökaapeli puree virtaa ?
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - huhtikuu 15, 2003, 21:24:33 ip
Lämpökaapeleita löytynee vaikka minkä tehoisia alkaen muutamasta sadasta watista ylöspäin. Omani lienee jotain 2200w (muistaakseni :p )
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Fatalii - huhtikuu 19, 2003, 03:39:11 ap
No tuohan on nyt päivänselvää että tuohon hommaan tulee vielä lähdettyä jossain vaiheessa :)

2200w kulutus kuulostaa kyllä jo melkoiselta sähkölaskunkasvattajalta :D
Tosin eipä sen nyt välttämättä tarvitse olla aina päällä.. :)

Nyt joutaa jo kiiruhtamaan että kerkeää vaihtamaan ruukkuja ennen aamun kasvari-operaatiota, kova urakka vielä edessä tänään! :P
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - huhtikuu 19, 2003, 16:00:32 ip
Kun lattialämmityksen huhtikuun alussa napsaisee päälle, niin n. 8h se puhisee yhtäsoittoa betonia lämpimäksi. Sen jälkeen termostaatti naksauttelee virran päälle vain harvakseltaan, ja lyhyeksi ajaksi kerrallaan, eli alustan lämpimänä pitäminen ei tuplamuovikasvarissa paljon maksa. En itse asiassa edes huomaa kevään kasvarikaudella sähkölaskussa mitään eroa aiempaan. Tosiasiassa lasku huhtikuussa vain pienenee kasvarin lämmityksestä huolimatta, sillä talon lämmitys ei haukkaa enää niin paljon sähköä.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Ani - huhtikuu 28, 2003, 20:56:53 ip
Haaveilua.

Kasvarikuume se vaan kasvaa täälläkin! Ongelmana on isännöitsijän nihkeys ylimääräisiin ( :angry: ) rakennelmiin pihamaalla, me kun satumme asumaan pienkerrostalon ekassa kerroksessa. Tilaa kyllä pihallamme olisi, mutta ei viitsisi ihan kaikkia välejä poikki pistää.

Aluksi haaveilin sellaisesta "seinämallista", jonka voisi nostaa talveksi olohuoneeseen. Tähän isännöitsijällä ei pitäisi olla mitään vastaansanomista, sillä tuo mallihan olisi varsin huomaamaton. Pari viikkoa sitten löysin sille kilpailijan eräästä lehdestä: kuusikulmaisen kasvarin, jonka pohjan ala oli n. 2 m2. Ansari oli lehden kuvassa kaunis kuin koru, mutta nyt pitäsi saada isäntä vielä rakentamaan sellainen!

Vaikka tuo kasvariprojekti on nyt vähän myöhässä tätä vuotta ajatellen, niin onpahan sitten ainakin valmiina ensi kesää ajatellen. Ja voihan sillä pidentää kasvukautta edes syksystä, vaikka tämä kevät meneekin näin hukkaan!
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Kaitsu - toukokuu 13, 2003, 15:41:16 ip
Tällaiseen mööpeliin sitten päädyin:
mökki (http://www.saunalahti.fi/~maikaar/pihahuoneet.html)
(3*5)

Suunnittelin aluksi (ja aina joka toinen päivä) rakentavani itse painekyllästetystä hieman isompaa (n.5*8m) mökkiä. Kustannukset olisivat olleet liian kovat Eva-muoveineen ym. luukkuineen lopputulokseen nähden. Olen myös laiska.  :laugh:

Pohdiskelin myös taannoin laittavani ainakin miljoonan neliön kasvarin tontille, mutta tulin järkiini ja mietin kuka ne satojen kilojen sadot syö?

Tällä hetkellä puskat majailevat väliaikaisessa ja hyvin nopeasti kasatussa "teltassa", joka on myös muuten erittäin ruma viritys.

Noh, mukavaa on kuitenkin tulossa. Laitan kuvia jahka saan jotain taas aikaiseksi.

Tsemiä!
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Make - toukokuu 13, 2003, 16:13:56 ip
Halvallakin voi selvitä. 30 neliötä rakennusmuovia 21 euroa + 51 metriä raakalankkua  33 euroa. Naulat ja ruuvit jo oli. Rykäsin pystyyn 2.1 X 3.0 kokoisen kasvarin. Korkeutta reipas kaksi metriä.  Pitäisi kestää pari vuotta. Iso on tietty aina parempi ja painekyllästetty lankku kestäisi pitkään, samoin kuin "oikea" kasvihuonemuovi. Ja asiaan kuuluisi myös automaattiavaajat tuuletusluukkuun. Ai niin ja lämpökaapelit ja tuuletin ja...  Kokekoon tämänhetkinen kasvarini evoluution ensi kesän myötä :) Mutta siis: halvallakin saa homman alulle.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Fatalii - toukokuu 14, 2003, 00:06:53 ap
Kasvarit saavat kyllä naaman vääntymään väkisinkin hymyyn kun kerran on nähnyt niiden vaikutuksen... :)

Eikös tuollaisessa isossa kasvarissa kustannukset tule esiin vasta varhain keväällä ja myöhään syksyllä esim. sähkönkulutuksessa.... lämmityksessä ja mahdollisesti muussakin automatiikassa ?
Muu automatiikko kyllä vie aika murto-osan, mutta lämmityskuluihin menee kyllä vähän eri tavalla rahaa riippuen onko kasvari 5 vaiko 50 neliötä.. eikös ? ;)

Ja niinkun Kaitsu tossa totesi... mihinkäs ne kaikki kilot sitten päätyvät.... ellei sitten meinaa ihan myymään ruveta...


Tosin jokainen peppergardenia lukenut muistaa kenties sen tarinan sieltä lopusta.... ei ole helppoa viljelijän elämä :)
Kyllähän tuolla voisi kivasti kuluja kuitenkin kattaa.... hmm....

Saapa nähdä millainen viritys tulee rakennettua kun tontin rakennuslupa on selvä... talon ullakkoa olenkin jo suunnitellut... ikkunaa tulisi katollekin sen verran että saisi sinne viritettyä mukavat viljelmät natikan kera tottakai!
Haaveilua tosiaan, mutta hyvä se on suunnitella etukäteen ;)

Ehkä pitänee pitäytyä kumminkin vähän pienemmässä kasvarissa alkuun, laajennushan onnistuu helposti itserakennettuun kasvariin!
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tekla - toukokuu 14, 2003, 21:46:17 ip
Ei pysy parvekeviljelijäkään kasvarikeskustelun ulkopuolella. Haaveiden siivillä liihottelen ja seuraavan kodin valintakriteereissä piha on yksi tärkeimmistä. Kasvari on saatava!

Tuolla Maken mallilla rakennettu kasvihuone on äitini pihassa kestänyt kasassa jo yli 10 vuotta. Edes muoveja ei ole tarvinnut vaihtaa kertaakaan.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Carve - toukokuu 19, 2003, 13:05:32 ip
Miten mahtaa ötökät viihtyä kasvarissa? Onko kasvihuoneen tropiikki ötökkäriskin kannalta hyvä vai huono juttu?

Jos pystyisi puskat pitämään puhtaina kesän yli niin olisi ehkä ensi talvi yhtä helppo kuin mennyt. (ei yhtään örkkiä missään kasvissa)

Ja toinen kysymys: miten olette hoitaneet kastelun kasvihuoneessa? Toimiiko perinteinen puutarhasadettaja kasvarin sisällä olettaen että kasvari on aika pieni...?
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: pelti - toukokuu 19, 2003, 15:41:08 ip
Jostain luin nerokkaan kasvarikastelumenetelmän.

Oletetaan että kasvit ovat turvesäkeissä tms. Otetaan n + 1 metriä 10mm muoviletkua (esim etolasta saa metritavarana) Tehdään siihen pieniä reikiä sopiviin kohtiin ja tukitaan toinen pää. Tämä pikkuletku sitten puutarha-hanaan/mikälie onkaan, letku läpi turvesäkeistä mullan sisällä ja kastelu hoituu koko kasvariin yhdellä ranteenheilautuksella. Tarvittaessa tämänkin homman voi lienee automatisoida. Itse ainakin bongasin tarjoustalon puutarhapuolella vedenpaineella toimivan ajastinventtiilin.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - toukokuu 19, 2003, 19:06:12 ip
Peltin kuvailema idea on kyllä yksinkertaisuudessaan sinänsä nerokas, mutta pitää sisällään myös pienoisen ongelman/kehityskohteen. Jos kasteluletku nimittäin on liitetty pelkkään kylmään veteen, niin kasvatit saavat kyllä melkoisen kylmäshokin aina kun "ranne heilahtaa". Hyytävän kylmä vesi juurille aiheuttanee ainakin lievää mökötystä kasvun suhteen. Toisaalta eiköhän tuokin ongelma liene ratkaistavissa. Koska itse lämmitän käyttämäni kaivoveden kesällä ulkona olevassa kuution säiliössä, niin tulipa mieleeni laittaa sinne uppopumppu, ja liittää letku siihen. Kun aurinko sitten on päivällä lämmittänyt veden, niin illalla heilauttaisi ranteeni uppopumpun katkaisijaa :D
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Janne - toukokuu 20, 2003, 06:33:41 ap
Tuossa tuskaillessani "telttakasvarini" (muovinen kasvisuoja www.kivikangas.fi :ltä) viileiden öiden kanssa keksin köyhän miehen lämmitysjärjestelmän. Kuten jokainen kompostointia tai kateviljelyä harrastanut tietää, syntyy prosessissa myös melkoisesti lämpöä.
Eli taidanpa kipata kasvarin nurkkaan kottikärryllisen ruohosilppua silloin tällöin ja seurailla paljonko lämmittää...
Bonuksena tietysti tulee mukavan maanläheinen tuoksahdus ;)
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: pelti - toukokuu 21, 2003, 15:36:58 ip
Eipä tuo tynnyriviritelmäkää välttämättä edes pumppua tarvitse. Jos on edes hieman korkeuseroa niin kyllähän se toimii tekemällä reikä + venttiilivipu tynnyrin alareunaan. Luonto ja painovoima hoitaakin sitten loput.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Kaitsu - toukokuu 26, 2003, 15:35:25 ip
Projektit etenee, muutama kuva kotisivuilla.


Karmeeta touhua on omistaa gprs.

Hitaasti Päivittyvät Kotisivut (http://www.sunpoint.net/~kaitsunsivusto/index2003.htm)
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - toukokuu 27, 2003, 13:00:45 ip
Saan vain herjan, "sivua ei ole". Kysynkin siis, että joko taimet ovat uudessa kasvarissa? Turvesäkkejäkö valitsit vai maapohjan? Jos viitsit, niin kerro Kaitsu hiukan laajemmin kiinnostavasta projektistasi.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: kyris - toukokuu 27, 2003, 13:50:56 ip
Itse pääsin katsomaan sivuja kun poistin pätkän linkin lopusta, eli osoitteesta http://www.sunpoint.net/~kaitsunsivusto/ (http://www.sunpoint.net/~kaitsunsivusto/)
Siellä on sitten linkki Chilihässäkkä 2003.

Sivuista sen verran, että alkaa tässä viimeiseen saakka kaupunkilaisuuteen uskovakin kaivata maalle...  :p
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Kaitsu - toukokuu 27, 2003, 19:43:03 ip
Höh, mikä siinä linkissä nyt...? Painas muutaman kerran refressiä, niin pitäs aueta?

Siis taimet ovat toistaiseksi vielä väliaikaisessa rakennusmuovi-teltassa. The Kasvari on päätyovia ja muovia vaille valmis. Laitan ihan styroksilevyjen päälle säkit, eli lattian valu kaapeleilla jää ensi kevääseen. Odotan innolla valuhommia...

Juu, eli taimien säkit on Biolanin multa-turvetta ja muutama Kekkilän "ihan pelkkää" turvetta. Nuoret taimet majailevat vielä pikkuastioissa styroksin päällä, harson alla. Nämä siirretään säkkeihin kun ovat vahvistuneet tarpeeksi.

Katselin että ovat kamalan kalliita nuo somat ja viralliset Biolanin Kasvatus-säkit, joten laitoin halpiksiin. Saapahan testailla eri lannoitteita itse! Tänään aloitin lannoituksen Kekkilän Kastelulannoitteella. Kerran viikossa kastelukannusta, melkein purkin ohjeiden mukaan siis. Taidan muuten kokeilla annostuksen lisäämistä jossain vaiheessa... Varovasti ja maltilla toki.

Mites teillä muilla kasvihuone-taiteilijoilla nuo lannoitukset on toteutettu? Kertokaas hieman määristä, kohteista, menestyksistä ja lannoite-merkeistä.

Löysin myös Honkonkista hienon kuuden litran vesi-sumutin-härpättimen, olikohan se Jukka tai joku kun kehuskeli moisella paine-vekottimella jossain, puhui siis totta. Nyt on komeaa heittää säiliö olkapäälle ja suhautella pistoolista kosteusprosentteja. Vanhalla suhi-suhi-sormisumuttimellakin homma jotenkin kävi, mut tää on hei jotain ihan muuta...  :p

Nyt on hurjasti eri yrttejä, tomaatteja, avomaan kurkkuja, auringon kukkia, maisseja ja tietysti liuta chilejä hyvällä alulla.

Ilmassa on kesän tuntua sanon mä!
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: pelti - toukokuu 28, 2003, 23:52:33 ip
Vaan varohan jättämästä paineita pulloon. On oletettavissa että hongkongin kamat on samaa laatua kuin biltemankin. Saa melkoisen paskahalvauksen kun paineistettu pullo päättää kosahtaa. Jukka voinee kertoa omakohtaisesti kokemuksesta :)
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - toukokuu 29, 2003, 12:39:49 ip
Joo, kokemusta laaduttomista paineruutista mullakin. Toissakeväänä omppupuita ruiskuttaessa repesi reppuruiskun säiliön pohja kesken aktin. Siinä sitten taiteilit tikkailla maan ja taivaan välillä, samalla kun hedelmäpuiden kevätruiskuteliuos huuhteli muutaman baarin tuskallisella voimalla perskannikoiden väliä, ja roiskeet vielä genitaaliseutua. Kuinka se suihku osuikin sortsien vyötärönauhan alta juuri sinne :(  Toisaalta eipä tosin ilmaantunut tuhohyönteisiä sen enempää kuin muitakaan satiaisia  ruiskukäsiteltyyn seutuun koko kesänä, joten aine kyllä toimi vaikka ruutta hajosikin :D

Vinkkinä voin vielä paljastaa, että kevätruiskute sisältää vahaa, joten puhdistusoperaatio vaati radikaalia karvaston poistoa. Tuosta vaimo pirulainen sai aiheen v........a koko kesän, että arvaako tässä ihan karvattomille sentään ruveta antamaan, ettei vain tule pallo jalkaan pedofiliasta :p
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Fatalii - toukokuu 30, 2003, 00:09:27 ap
Joo, ilohan siinä irtosi kun 8L _BILTEMA_ suihkepullo räjähti sisätilassa ja KOVAA :)
Olipa tuossa sellainen "sulake" jonka olisi pitänyt pettää ensimmäisenä, vaan eipä läpässy meikäläisen laatutestiä tuo yksilö :)

Ostinkin tästä viisastuneena hieman fiksumman viritelmän joka päästää liiat paineet pois tarpeen vaatiessa, tilavuus uudemmassa mallissa tosin vain 5L, riittää hädin tuskin kaikkien kasvien perusteelliseen suihkuttamiseen... :-/

Kasvarissa edelleen biltema testauksessa.. ;)
Siellä nyt räjähdys ei aiheuta niin paljoa vahinkoa kuin sisällä missä vieressä on muutama tietokone ja natikka.... :)
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Tyräkki - syyskuu 21, 2003, 10:55:39 ap
Kellään kokemusta muovisen kasvarin putsauksesta? Varjon puoleinen seinä kun kasvaa jotain levää tai sammalta, joka istuu kiinni todella lujassa. Samaa tavaraa on sisäpuolellakin, eikä varsinkaan siellä viitsisi heilua minkään supermyrkyn kanssa. Toisaalta voihan pesun tietysti jättää suosiolla kasvatuskauden ulkopuolelle, mutta kun lämmitettävän huoneen kyseessä ollen silloin on keskitalvi.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: ICT - tammikuu 30, 2004, 16:36:36 ip
Kai se talvikin joskus loppuu. Oon miettinyt kasvihuoneen rakentamista joko taloyhtiön pelloille tai mökkitontille. Talossa on meneillään ikkunaremontti, joten ois ruutuja ottajalle tarjolla. Entäs vertaillessa ikkunalasia, rakennus- ja kasvihuonemuovia. Muistelen että lasi päästäisi 50% UV:sta läpi.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Make - tammikuu 30, 2004, 21:20:58 ip
Vihje: jos mökki on kovin kaukana kannattaa harkita tarkkaan haluaako kasvarin sinne. Helleaaltojen sattuessa kuten viime kesänä, voi kasteluväli olla _aika_ tiheä.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: ICT - tammikuu 30, 2004, 22:06:52 ip
Kasteluväli onkin ollut mietinnän aiheena. Mökki on merellä, mutta kotoa vain vartin päässä. Ei siellä kuitenkaan joka päivä jaksa käydä vaikka verkottais veet.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Make - tammikuu 30, 2004, 22:56:14 ip
Vielä tuota kasteluakin tärkeämpi on tuuletus. Keväällä ja syksyllä on yöt kylmiä ja luukkujen pitäisi olla yöllä kiinni ja päivällä useimmiten auki. Siinähän jo tuleekin rumpattua edes takaisin ellei sitten hanki automaattiaukaisimia jotka eivät sinänsä älyttömän kalliita ole.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Zim - tammikuu 31, 2004, 13:08:12 ip
Te jotka olette tehneet kasvihuoneenne muovista, oletteko käyttäneet siinä ns. kasvihuonemuovia vai perinteistä kirkasta rakennusmuovia?

Itse kuulun myös niihin, jotka pohdiskelevat kasvihuoneen rakentamista. Koska lasia ei ole tarjolla mitenkään erityisen edullisesti olen päätymässä muovista rakennettavaan kasvariin.
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: Fatalii - tammikuu 31, 2004, 14:14:03 ip
Itse päädyin muoviin (rakennus) ihan kustannussyistä ja siksi kun parikin  "kasvari-ammattilais" tuttua suositteli muovia käytettäväksi nimenomaan Capsicumejen kanssa (muovi "hajottaa" valoa tehokkaammin tms), hyvin on näyttävyt kestävän tuo rakennusmuovikin jo muutaman vuoden ja se on varsin halpaa lystiä uusia se jos tarvetta tulee.

Varsin hyvin toimi ihan käytännössä!!

Seuraavan huomattavasti isomman kasvarin muovitus on vielä suunnitelmissa... sen verran kailliiksi vain taitaa tulla kunnon muovi että saas nyt nähdä.. :)
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: ICT - helmikuu 03, 2004, 20:31:12 ip
Onkos kellään käytössä kasteluautomaatteja.
212.38.234.109/scripts/tiedotteet2.idc?tiedoteID=165
Blumat automaatti oli tuolla kivikankaalla myytävänä. En saanut selville mikä siinä on maksimi veden virtaus. Että pitääkö heti monta laittaa kasville vai?
Otsikko: kasvaritopic - kasvaria rakentamaan?
Kirjoitti: ICT - helmikuu 03, 2004, 20:34:51 ip
http://www.kivikangas.fi/juliana/kauppa/e02blumat.html (http://www.kivikangas.fi/juliana/kauppa/e02blumat.html)
Elikkäs tommonen