Siemenet on nyt tilattu ja tarkoitus oli idättää ne talouspaperin välissä. Täältä olen lueskellut sen olevan huono idea ja ilmeisesti kivivilla olisi paras. Kysymys kuuluukin nyt että mistä Helsingistä sitä saa? Mieluiten ostaisin valmiiksi paloiteltuja kivivillan palasia kantakaupungista.
Kiitokset jos joku osaa auttaa!
Ps. Ilmeisesti ennen kivivillaan pistämistä siemeniä kannattaa liottaa muutaman päivän ajan vedessä jotta ne pehmenee? Idätyksessä ei vissiin ekstravaloa vielä tarvita vaan kivivillaisen astian voi laittaa pimeäänkin kylppäriin lattialämmityksen päälle?
Ei tarvitse liottaa, suoraan kuutioon vaan, siitähän se imee tarvitsemansa veden.
Ilman kivivillaa pärjää ihan hyvin jos aikoo mullassa kasvattaa. Laittaa siemenet suoraan multaan ja kastelee.
Jos välttämättä tarvitset ja et muualta löydä niin minulta löytyy: http://chilitarvike.palvelee.fi/
Postikuluja tulee vaan lisäksi hintoihin.
www.puutarhurinverstas.fi (http://www.puutarhurinverstas.fi)
Sörkän vieressä
Siis : http://www.puutarhurinverstas.com/catalog/
Pavunvarresta voi tilata myös:
http://www.pavunvarsi.fi/advanced_search_result.php?keywords=kivivil&osCsid=921c67f1a0da9b5a00497b794cc1fdd3&x=0&y=0
Tosin niillä ei ole noita pieniä ja käteviä mitä Kärsältä löytyy...tietty riippuu siitä mitä haluaa. :)
Noista vaihtoehdoista Puutarhurin Verstas tarjoaa ennakkoon maksaville tilisiirtoasiakkaille ilmaisen toimituksen, kun taas Pavunvarsi ja Kärsä molemmat nyhtävät asiakkailta sen 9,95 € (Pavunvarsi) tai 8,50 € (Kärsä, arvioitu) postituskuluja. Puutarhurin verstas ja Kärsä myyvät molemmat pieniä kuutioita.
Pienet kuutiot Puutarhurin verstaalta:
50 kpl 11,50 €
Kärsältä:
50 kpl 6 € + 8,50 € postikulut = 14,50 €
Kärsä vahvistakoon toimituskulunsa itse. Kärsältä tilaaminen voi kannattaa silloin, jos ostaa hydrolannokset ja salpietarit samaan settiin lannoitteeksi (itse ostin viime vuonna lannoitteet Kärsältä ja kuutiot Puutarhurin Verstaasta), jolloin erä kaiketikin tulee samassa paketissa yksillä postikuluilla.
Pitää vaan muistaa että posti sen rahan nyhtää ;)
Postihan se nyhtää. Pavunvarsi varmaan lisää sen euron pahvilaatikkokulun.
IT-ella tuo kartelliyhtiöiden kartelliyhtiö... En kyllä ees tajua miks ne vaihto virallisen nimensä
"kansainvälisempään ja modernimpaan"
-T
Tuli mieleen noista Itellan ryöstöhinnoista, että olen muutamasta yrityksestä kuullut että Posti/Itella on hinnoitellut itsensä ulos ja ovat siirtyneet Matkahuoltoon. Lähettävät paketteja pikkunyssäkästä useamman kymmenen kilon paketteihin. ;)
Ihan vaan vinkkinä, ettei hyvä vaihtoehto itellalle unohdu.
Ei tämäkään enää liity suoraan otsikon aiheeseen, mutta noista lähetyskuluista samat kokemukset. Hiljattain olen pari kertaa tilannut kamaa eräästä verkkokaupasta Matkahuollon kautta kun se oli halvempi. Uusin oli muutaman kympin ostos; pienen paketin kuljetus maksoi 4€, kun Itellan halvin olisi ollut 6€. Tomitus on vähintään yhtä nopea kuin Itellalla, plussana ilmoitus tekstiviestillä heti kun tavaran saa noutaa. Lähetyksen seuranta netissä toimii molemmilla hyvin.
Risto