Kasvatus ja yleinen chilitieto => Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka => Aiheen aloitti: dragoon - helmikuu 16, 2010, 21:09:31 ip

Otsikko: Timelapse latvotusta Habanero Chocolatesta
Kirjoitti: dragoon - helmikuu 16, 2010, 21:09:31 ip
Kyhäsin aikani kuluksi tällaisen timelapse videon Habanero Chocolaten latvonnasta. :)

http://www.youtube.com/watch?v=IPOnPAYoQyY (http://www.youtube.com/watch?v=IPOnPAYoQyY)

Kuvattu 4 minuutin välein viikon aikana, ei toki yöllä. Huomatkaa HD-versio myös ;)
Otsikko: Vs: Timelapse latvotusta Habanero Chocolatesta
Kirjoitti: Atheos__ - helmikuu 16, 2010, 21:15:18 ip
Lisää näitä  ;)
Otsikko: Vs: Timelapse latvotusta Habanero Chocolatesta
Kirjoitti: bluesman - helmikuu 16, 2010, 21:44:49 ip
Aika makee, ajastimella ilmeisesti? Onko suoraan kamerassasi ko. mahdollisuus vai onko erillinen viritys?
Seuraavaksi Ulupica large niin onhan kasvuvauhtia.
Ja kasvarissa kalebassi; 90cm/vrk kasvunopeus.
Otsikko: Vs: Timelapse latvotusta Habanero Chocolatesta
Kirjoitti: dragoon - helmikuu 16, 2010, 21:57:32 ip
Lainaus käyttäjältä: bluesman - helmikuu 16, 2010, 21:44:49 ip
Aika makee, ajastimella ilmeisesti? Onko suoraan kamerassasi ko. mahdollisuus vai onko erillinen viritys?


Laitteistona Canon 50D + EF 50mm f1.8 II + Aputure AP-TR3C langallinen kaukolaukaisin. Noita kaukolaukaisimia kun kurkin niin Canonin oma TC-80N3 maksaa noin 140€ ja ton Aputuren sain vähän yli 40€ ja on toiminnoiltaan vastaava.

Yksittäiset kuvat sitten punoin kasaan ilmaisella PhotoLapse (http://home.hccnet.nl/s.vd.palen/index.html)-ohjelmalla. Ei kovin kummoinen ominaisuuksiltaan mutta tekee minkä lupaa.