Kasvatus ja yleinen chilitieto => Edistyneempi chilinkasvatus => Aiheen aloitti: Topias - elokuu 15, 2004, 13:54:21 IP

Otsikko: Lehdet käpristelevät
Kirjoitti: Topias - elokuu 15, 2004, 13:54:21 IP
(http://personal.inet.fi/atk/topias/aji.jpg)

Mistähän mahtaa johtua tuollainen.Lehdet käpristyvät niin voimakkaasti että niihin syntyy repeytymiä.Liikaa lämpöä ehkä?
Otsikko: Lehdet käpristelevät
Kirjoitti: Herpiili - elokuu 15, 2004, 14:53:37 IP
Selvästi liikaa lämpöä, kannattaa lisätä tuuletin joka muutenkin vahvistaa kasveja sekä nopeuttaa kasvua.
Otsikko: Lehdet käpristelevät
Kirjoitti: Topias - elokuu 15, 2004, 16:50:41 IP
Jep.Onhan se tuuletin ollut suunnitelmissa tyyliin:"Jahka kerkiää".Laitoin nyt 30cm pöytätuulettimen viilentämään kasveja ja kyllähän tuo 2X58W valaisin tosiaan aika paljon lämpöä tuottaa.
Tuntuu välillä että tämä meikäläisen chilinkasvatus tuo mieleen kävelemään opettelevan lapsen.Vahinkoa ei aina voi välttää. :)
Otsikko: Lehdet käpristelevät
Kirjoitti: theBro - elokuu 15, 2004, 20:59:38 IP
Taitaa se niin olla, että ei toisten kokemuksista ja ohjeista mitään voi oppia. Kantapään kautta oppiminen on ainoa oikea tapa...
Otsikko: Lehdet käpristelevät
Kirjoitti: Fatalii - elokuu 16, 2004, 10:04:01 AP
Noihan se on.

Itsekin pidin joskus tuuletinta turhana vekottimena, mihin nyt tarvitsee vehjettä joka pitää kuumuuden poissa kasveista, jäähdyttää lamppuja, vaihtaa ilmaa ja vahvistaa kasveja...? :)

Toinen pitkä koulutus oli tajuta että isomarjaiset ja isommat chilit tosiaan haluavat hyvänkokoisen ruukun eivätkä mitään pientä purkkia.

Ja taisipa pari ensimmäistä vuotta mennä liikaa kastellessa...

Ja valo.. sitä pitää olla rutkasti ja vielä mielellään paljon lisääkin, muuten sitä on liian vähän. :)

Tämä ei ehkä auta poistamaan ongelmia mutta ehkäpä se auttaa tiedostamaan mistä on kyse kun ongelmat iskevät päälle.
Otsikko: Lehdet käpristelevät
Kirjoitti: theBro - elokuu 16, 2004, 20:54:31 IP
Ostimpa sitten äsken uuden tuulettimen (pöytätuulettimen korvaajaksi). Gigantissa oli 20 eeroa semmonen jalallinen ihan kelvollisen olonen tuuletin poistomyynnissä. 3 vuoden takuukin. Kyllä tuo ilmaa liikuttaa hintaan nähden jopa erittäin hyvin.
Otsikko: Lehdet käpristelevät
Kirjoitti: Fatalii - elokuu 16, 2004, 23:17:16 IP
Ohhoh!!

Enpä muuten tuota hintaa ihmettelisi mutta 3v jatkuvaa toimintaa on jo ihan hyvin luvattu vaikka tuo vanha teollisuustuulettimeni onkin jo huomattavasti pidempään tuossa puhkinyt kaiket päivät vieläpä kääntyillen.

Pitänee jossain vaiheessa noutaa paritkin kasvarituulettimiksi. :)
Otsikko: Lehdet käpristelevät
Kirjoitti: JoLu - elokuu 17, 2004, 11:45:20 AP
Juu, paljon on luvattu tuo kolme vuotta.  Mulla hajosi kesän aikana yksi hongkongista ostettu halppistuuletin jota pidin kasvihuoneessa, ikää sillä oli noin vuosi.

Elikkä itsekin tästä oppineena hain gigantista tuommosen kolmen vuoden takuulla olevan.