Ruoanlaitto ja ravintolat => Kodin mausteinen kokkaus => Aiheen aloitti: Aji Inferno - toukokuu 03, 2010, 23:38:17 IP

Otsikko: Chilimunakas
Kirjoitti: Aji Inferno - toukokuu 03, 2010, 23:38:17 IP
Ekaksi paistinpannulle kinkku-, kalkkuna-, kebab- tms rouhetta tai suikaleita sopiva määrä muhimaan Fataliin Naga-öljyssä. Sekaan sipulirouhetta (kuivaa tai tuoretta, valkosipulikin varmaan toimisi) ja basilikaa. Lopuksi Fataliin savurocotoa kunnon kerros koko hoidon päälle.

Sitten maun mukaan 3..5 kananmunaa äskeisen päälle. Mausteeksi jotain chilipitoista yrttirouhetta (minulla "Chili Explosion").

Lopuksi jalapeñosiivuja ikään kuin pizzan päällisiksi. Kunnollisia sellaisia! ;)

Tulos oli varsin maukas, sopivan tulinen - ja sai vatsan toimimaan vähän turhankin hyvin. Mutta niin tuntuu saavan mikä tahansa näinä aikoina, eli suosittelen!  ;)
Otsikko: Vs: Chilimunakas
Kirjoitti: Awttu - toukokuu 04, 2010, 00:20:24 AP
Ihan tuli vesi kielelle kun tätä luki! Njams!
Otsikko: Vs: Chilimunakas
Kirjoitti: Miksaa - toukokuu 04, 2010, 03:59:20 AP
Samanlaista tehnyt useasti, mutta lisättäköön talonpoikaismunakkaaseen, eli läskin sekaan eilispäivän pottuja, ennen munia ja sitten valinnaista juustoa päälle... Bueno!

Mutta, isot pisteet täältä!!
Otsikko: Vs: Chilimunakas
Kirjoitti: Tinsa - toukokuu 04, 2010, 16:51:12 IP
Minulle tuli vesi kielelle ja, kieleltä leualle  ;D ;D
Otsikko: Vs: Chilimunakas
Kirjoitti: Jiri - toukokuu 04, 2010, 18:21:59 IP
Lainaus käyttäjältä: Miksa73 - toukokuu 04, 2010, 03:59:20 AP
läskin sekaan eilispäivän pottuja
Meillä keitetään usein perunoideja vain siksi että pääsee paistamaan ne seuraavana päivänä ns. paistinperunoina. Niin parasta! :-)
Otsikko: Vs: Chilimunakas
Kirjoitti: Aji Inferno - toukokuu 04, 2010, 18:34:23 IP
Ajattelin parannella tuota reseptiä tänään K-Supermarketista Ruoholahdesta (hesan) ostamallani Fatalii's Gourmetin nagasäilykkeellä! Ja että vatsa tulee toimimaan, huhhuh!!!  ;D