Med Life Pizzeria: Pizza & Kebab, Koskentie 3, 02880 Kirkkonummi. Kartta: http://shoppi.fi/map.php?osoite=Koskentie+3%2C+02880+Kirkkonummi&zoom=14 (http://shoppi.fi/map.php?osoite=Koskentie+3%2C+02880+Kirkkonummi&zoom=14)
Toisin sanoen: Turun moottoritieltä käännytään Veikkolan liittymästä. Kohta tullaan suoraan vanhan 101 Turuntien liikenneympyrään. Heti sen toisella puolella on pieni Veikkolan kauppakeskus. Aja siis sinne ja parkkiin! Parkkialueen vierestä löytyypi tämä maanmainio Med Life toisesta kerroksesta.
Paikan tuotteet ovat reilua kebabia, leikkeitä ja pizzaa parhaasta päästä jo sellaisinaan. MUTTA... Chilimielen silmät alkavat kiiltää kun silmiin osuvat Fataliin legendaariset naga morich ja savurocotojauheet - PÖYTÄMAUSTEINA myyntitiskillä!!! Ja laittavatpa noita myös pyynnöstä kaikkiin annoksiin... 8) Taitavat myydäkin noita jauheita ja säilykkeitä aina kun niitä löytyy.
Tositarina (!) kertoo, että venäläisseurue saapui tuonne taannoin ja pyysi pizzansa "tosi tulisena". Paikan hyvin ystävällinen ja rento henkilökunta ei ollut tuolloin vielä oppinut ihan koko totuutta nagasta, ja ripotteli koko pizzan täyteen sitä. ;D Seurue maistoi. Ilmeet jähmettyivät. Tuli HIKI ja HIKKA. Eivät valittaneet, mutta poistuivat sanaakaan sanomatta hetken päästä! ;)
Eli: chilinystävän TODELLINEN mekka, joka on pakko tsekata. Voi jäädä koukkuunkin. Ja jos joku ihmettelee miksi pirussa jossain Vainajalassa... eikun siis Veikkolassa on tuollainen aarre, syy löytyy kirjaimellisesti läheltä. Arvon chiligurumme Fatalii sattuu asumaan lähistöllä! :)
Täytyy piipahtaa tuolla joskus kun menemme vanhempieni luo Raumalle.
Veikkola ei petä koskaan :o kun vielä saatais alko sinne niin voi veljet!
Moottoripyöräilyn ystävät arvostat myös tienpätkää joka lähtee jommastakummasta liikenneympyrästä suuntaan Lapinkylä, tie on erittäin mutkainen ja täynnä toinen toistaan hienompia puutaloja. Tie päättyy länsiväylälle.
Ohi on tullut mentyä tuhansia kertoja mutta ei ole edes tullut mieleen käydä. No nyt tuli syytä, eihän tuo edes ole kuin muutaman sadan kivenheitoin päässä :)
No oho! Tuttavat asuvat tuossa aivan lähellä, jospas ensi kesänä pääsisi käymään..
Tuossahan tuo on kivenheiton päässä, ja juuri nautin Nagalla terästetyn Kebab Specialin. Hyvin otti kulmaan :D
Hmm. Satunpa asumaan juuri tuon mutkaisen tien länsiväylänpuoleisessa päässä. Täytyneekin joku päivä käydä testaamassa ko. paikka. :)
Lainaus käyttäjältä: Aji Inferno - toukokuu 06, 2010, 01:25:59 ap
savurocotojauheet - PÖYTÄMAUSTEINA myyntitiskillä!!!
haminahaminahamina*kuolaa*
Lähetti Jukka mulle mun ekassa siemensyöksyssä ;) pikkupussin tota savurocotojauhetta. Rakastuin oitis. Se ripaus ei kauaa kummitellut. Oon yrittäny hältä sillon tällön sitä kysellä mut ei oo oikeen ollut tarjolla.
Jospa,oi jospa saisin pussillisen tuota punakultaa viikonloppuna tampereelta......
Pyörälenkki menee tosta ohitse, mutta eipä ole tullut käytyä. Voi olla että tulisi pirun kiire kotiin ;D
Lainaus käyttäjältä: Avon Barksdale - elokuu 19, 2010, 22:58:27 ip
Pyörälenkki menee tosta ohitse, mutta eipä ole tullut käytyä. Voi olla että tulisi pirun kiire kotiin ;D
No jaa... Tulet vain helvetin onnelliseksi, sitten mahastasi alkaa kuulua suihkumoottorin ääniä - ja sitten nagapaskasuihku polttaa kalsarisi, housusi ja kaiken lähimetrien säteellä uskomattoman hajuiseksi kivettyneeksi metsäksi. Eli kantsii ehdottomasti käydä! ;)
No hitsivie! ??? On ne paikkoihin eksyneet nuo chiliruokapaikat - Niinkuin nyt tämä Veikkola Kirkkonummi ja vaikkapa kaverinsa yhtä hämmästyttävä Uotila Rauma - kuka normaali ihminen ikinä tajuaisi edes poiketa niihin. Täytyypä käydä testaamassa - kiitos vinkistä!
Taitaako enää olla pystyssä? Ovessa ja nettisivuilla lukee että auki on klo 22 asti mutta kun kävin 21 aikoihin ja kiinni oli eikä mitään viestiä näkynyt. :-\
Kotipizza on ryhtynyt naga-paikaksi:
Hothothot! Jos ei kesästä irtoa kuumuutta, hanki helle suuhusi Kotipizzan Kiirastulella! Kiirastulessa palaa tulista chorizomakkaraa, kinkkua, jalopenoa, mexicana-kastiketta sekä oman makusi mukaan Naga Jolokia -chilikastiketta. Kampanjatuote myynnissä 12.8. saakka, nauti myymälässä tai nouda mukaan! (Ei myynnissä verkkokaupassa, kuljetettuna eikä yömyynnissä).
Kuulemma defaultina ei kovin kuumottavaa ole, mutta pizzanpaistajalta voi pyytää oman makunsa mukaisen naga-pläjäyksen. Harmi kyllä en syö porsaanlihaa, eikä näitä voi kustomoida, joten jäänee testaamatta.
Minulle annettiin kotipizzassa poppamiehen Naga jolokia- kastiketta tuon Kiirastuli pizzan kylkiäisenä, että saa itse annostella... Tuon kun olisi tiennyt niin oisin jättänyt väliin vaikkei pizzan maussa itsessään ollut moitteen sijaa.
LupeKani, anteeksi maalaisuuteni, mutta mitä tarkoitat?
Oliko siis Poppamiehen nagasoosi pettymys vai mikä? Vai tarkoitatko että olisit voinut itsekkin maustaa jonkun mielestäsi paremman pitsan ko. kastikkeella?
Lainaus käyttäjältä: Jahvetti - heinäkuu 18, 2012, 22:12:33 ip
LupeKani, anteeksi maalaisuuteni, mutta mitä tarkoitat?
Oliko siis Poppamiehen nagasoosi pettymys vai mikä? Vai tarkoitatko että olisit voinut itsekkin maustaa jonkun mielestäsi paremman pitsan ko. kastikkeella?
Ajattelin, että se tulisuus olisi ollut pizzassa itsessään jo mukana eli naga jolokia- kastike jo paistovaiheessa pizzassa. Itse kastike ja pizza olivat hyviä, mutta tuo vei hieman pisteitä siltä mainokselta jonka perusteella pizzan syömään menin.
Asia ymmärretty. Samaa mieltä jos kerran pizza tulisena myydään.
Eilen tuli kiirastuli koeajettua.
Tuo "mausta itse" meininki hieman kyllä varisti pisteitä.
Liekkö valmiiksi tuliseksi maustaminen jätetty pois, jotta herkkäpakkisemmatkin rohkenisivat maistaa.
Ihan hyvä lätty oli. Muistutti vielä aamullakin syömisestään. :D
Lainaus käyttäjältä: Eman - heinäkuu 19, 2012, 11:26:59 ap
Liekkö valmiiksi tuliseksi maustaminen jätetty pois, jotta herkkäpakkisemmatkin rohkenisivat maistaa.
Taitaa olla herkkäsilmä ja -nenäisten pizzanpaistajien toivomus. Voi olla keittiössä mukavat kapsaisiinihöyryt kun nagapizzat paistuvat.
Lainaus käyttäjältä: Whili - heinäkuu 19, 2012, 17:11:31 ip
Lainaus käyttäjältä: Eman - heinäkuu 19, 2012, 11:26:59 ap
Liekkö valmiiksi tuliseksi maustaminen jätetty pois, jotta herkkäpakkisemmatkin rohkenisivat maistaa.
Taitaa olla herkkäsilmä ja -nenäisten pizzanpaistajien toivomus. Voi olla keittiössä mukavat kapsaisiinihöyryt kun nagapizzat paistuvat.
Joo kyllä, mutta onhan toi aanuksesta.
"Meiltä Suomen tulisimmat safkat"-mainos vaan pihaan ja sitten tarjoilemaan pottumuusia ja kalapuikkoja porukalle, kunhan muistaa viedä kilon jauhettua Trinidad Scorpionia asiakkaalle ja kehoittaa maustamaan itse.
Aika ihmeellinen meininki.
Käyty paikanpäällä, hyvät kebabit oli. Ehdottomasti kokeilemisen arvoinen paikka!
Yritin järkätä tuonne pientä miittiä mutta pahus vieköön oli itsellä juuri silloin menoa kun olivat oikein Kouvolasta asti tulossa >:(.
Kävin äsken hakemassa Kiirastulen, eikä missään vaiheessa ehdotettu itse maustamista. Johtuikohan sitten siitä että otin pizzan mukaan? Muuten oli kyllä varsin hauska ostotapahtuma.
-Yksi tuollinen Burgerpitsa ja yksi sellainen tulinen uutuus.
-Oletko ihan varma?
-Ai se on oikeasti tulinen vai?
-Juu, kyllä tulinen ruoka ihan hyvää on mutta tässä ei ole mitään järkeä. Kyllä sulle sellaisen myyn, mutta en kyllä suosittele kenellekään. Tiedät kyllä huomenna aamullakin syöneesi sitä...
-Sellainen sitten :)
Itse pizza oli hyvän makuinen ja alussa tulisuus oli varsin pientä. Puolen välin jälkeen alkoi hiukan lämmin tulemaan, mutta koko pizzan syötyä huomasin että vain yksi lasi maitoa oli mennyt pizzan kanssa, joten ei se nyt niin tappava ollut. Hyvän makuinen kyllä ja varmaan tulen uudestaankin hakemaan.
Kävin kurnuhaan Kotipizzassa testaamassa tuon infer...siis Kiirastulen. Kokkipoika kysyi 3-4 kertaa, että syödäänkö täällä vai otatteko mukaan. Itse oletin sen johtuvan haalareista, mutta vaimoni keksi, että mukaan otettaessa kaveri olisi joutunut "arpomaan" chilikastikkeen siihen päälle.
Syötiin siis paikan päällä.
Pizza tuli suht ripeästi ja oli kotipizzamaisesti erittäin tasalaatuinen ja herkullisen tuoksuinen. Pizzan mukana tuli pullo, liki käyttämätön, Poppamiehen Naga Jolokia-kastiketta. Tyyppasin pizzasta parit haukut ilman soosia ja ehdottomasti yksi parhaista pizzoista vähään aikaan! Seuraavaksi leikkasin suupalan kokoisen biitin irti pizzasta ja tiristin päälle soosia muutaman tipan. Kastike ei ollut ihan niin tulista kuin odotin, selvästi esimerkiksi löylyä miedompaa. Toki vahvempaa kuin habanerotabasco.
Turauttelin kastiketta useampaan otteeseen saadakseni sellaisen poltteen, että kehtaisin sanoa syöneeni tulista pizzaa. Pullossa olleen kastikkeen pinta vajuni noin sentillä ja enemmänkin olisi voinut laittaa, ellei se olisi aiheuttanut pizzan tömäkkää ylisuolaantumista, kastikkeessa on nimittäin suolaa 4,3% joka on omaa suuhuni turhan voimakassuolaista (makuasioita toki).
Olin tuotteeseen erittäin tyytyväinen, mielestäni hyvä veto Kotipizzalta tyrkyttää suomalaista (?) chilikastiketta pizzan kyytipojaksi jos toinen vaihtoehto olisi pizzan varovainen maustaminen Meiranovan kuivapakastetulla, säteilytetyllä chilijauheella pizzakokin toimesta. Sain rahoilleni vastinetta, vaikka yli 9€ on mielestäni liikaa pizzasta. Sain myöskin OIKEASTI tuliseksi* laskettavaa ruokaa, mikä on harvinaista täällä sarvikuonojen maassa.
*Naga Jolokia-soosi on tarpeeksi vahvaa tappamaan Matti "Poprilli miedolla sinapilla" Virtasen.
Lainaus käyttäjältä: Räyhis - heinäkuu 25, 2012, 09:29:30 ap
Olin tuotteeseen erittäin tyytyväinen, mielestäni hyvä veto Kotipizzalta tyrkyttää suomalaista (?) chilikastiketta pizzan
"Alkuperämaa: Costa Rica" - http://www.poppamies.fi/product_info.php?cPath=46&products_id=629
Poppamiehen kastikkeet tulevat Costa Ricasta ja karkit Saksasta. Muita tuottajamaita ovat USA, Itävalta ja Intia.
Poikkeuksena Buffalo Wings - kastikkeet ja Aji Cristal säilykkeet jotka ovat valmistettu Suomessa.
Tuosta pizzasta on nyt useampi variaatio tullut koettua.
Ensimmäinen oli tuo aiemmin mainittu "Take away" versio joka oli mukavan tulinen. Seuraava kerta toisessa Kotipizzassa ja syönti paikan päällä, jolloin pöytään tuli tuo Naga jolokia pullo. Kolmas syöminen paikan päällä ja pöytään tuli dippikulho, jossa oli kastiketta. Neljännellä kerralla taas paikan päällä syönti ja kastikepullo pöytään.
Näihin on vielä lisäväriä tuonut se, että ennen tuota ensimmäistä syömistä ei pizzaa saatu tehtyä, kun ensimmäinen kastike-erä ei vielä ollut saapunut, kolmannella syöntikerralla ei ollut pepperonimakkaraa ja sain tilalle aurajuustoa. Neljännellä kerralla ei ollut mexicana-kastiketta ja luvattiin aurajuustoa tilalle. Sitä ei kuitenkaan pizzasta löytynyt.
Alkaa kiirastulen tilaaminen tulemaan jännittäväksi kun ikinä ei tiedä miten kastikkeen saa ja mikä muu raaka-aine on loppu ::)
Tänävuonna olikin näemmä kotipizzan kiirastulessa soosi heitetty valmiiksi pizzan päälle.
Hyvää oli silti. 8)
Eilen tuli kirastuli syötyä, oli pannuversiona ihan ok, mutta mitään tulisuutta ei löytynyt.
^
Ai?
Kyllä meikäläinen löysi pientä poltetta, niin pizzan mennessä, kun tullessakin.
(myönnetään, etten olekkaan mikään chilin pro popsija (vielä.)