Kasvatus ja yleinen chilitieto => Tee-se-itse => Aiheen aloitti: masaiman - elokuu 11, 2010, 22:03:43 ip

Otsikko: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: masaiman - elokuu 11, 2010, 22:03:43 ip
Satuin pääsemään yks päivä huomattavasti odotettua aikaisemmin töistä ja jouduin siinä odottelemaan emäntää kun tuli kans kaupunkiin siskoa auttelemaan häiden järjestelyissä. Istuin siinä autossa mietiskelemässä et mitä sitä tekis niin pilkahti päähäni yrittää jollain keinoa pelastaa jääkaappiin happanevat kalliit Nagat ja Aji Cristalit. Auton keula kohti paikallisia halpahalleja ja soveltamaan lonkalta.Tällasia tarttu matkaan.
(http://i901.photobucket.com/albums/ac219/mattsoninchilikuvat/chilit/kuivuriprojekti/10082010309.jpg)
-Ropelli ja sille filtteri Lahden Datatronicista 12,00 (chilivipillä tietysti  ;D)
-Muuntaja puuilosta joku 6,95 + laatikko 9,95
-Kärkkäisen RC-osastolta 8x8mm kuusirimaa 80stn/m x2

Yhteensä 30,05

Autohallille askartelemaan.

(http://i901.photobucket.com/albums/ac219/mattsoninchilikuvat/chilit/kuivuriprojekti/10082010312.jpg)
Onneks hallilla on aina tarkkuustyökaluja ;) Hypertarkalla sahanselkä+terävä ruuvi-yhdistelmällä merkit....ööö....tohon.
Tarpeeks isoa rasiaporaa kun ei tietenkään ole, kalvan reiän pönttöön peltiharpilla. (sainpa vihdoin tekosyyn ostaa semmosen)

(http://i901.photobucket.com/albums/ac219/mattsoninchilikuvat/chilit/kuivuriprojekti/10082010314.jpg)
Tietysti se prkele halkes vaikken painanu just yhtään. tylsä poranterä jotenkin nappas... no, sama se. ei se toimivuuteen vaikuta.

(http://i901.photobucket.com/albums/ac219/mattsoninchilikuvat/chilit/kuivuriprojekti/10082010315.jpg)
matoveitsellä jäysteet veks ja ropelli kiinni. Vapaasti tuntuis pyörivän...
Vielä kotelon kylkiin reiät kepeille.
(http://i901.photobucket.com/albums/ac219/mattsoninchilikuvat/chilit/kuivuriprojekti/10082010317.jpg)
Vedin kepuloitten toisiin päihin rautalankaa toppareiks etteivät pääse karkuun reijistä. Vielä kanteen 12 kpl 10mm:n reikiä että ilma pääsee kiertämään ja zilejä zilppuamaan.

(http://i901.photobucket.com/albums/ac219/mattsoninchilikuvat/chilit/kuivuriprojekti/10082010320.jpg)
Tommoi siit nys sit tuli. Vuorokauden kuivatuksen jälkeen voisin sanoa et sopii näihin hommiin kun puuankkuri... Vielä kun keksis jostain pienen lämmittimen joka ei veis ihan törkynä virtaa. Toi tuuletin horii vatteja vähän yli kaks... Tällä hetkellä nostin pytyn ikkunalle että lämpiäis ees päivällä.
Sit vaan odottelemaan et sato kypsyy et pääsee testaamaan suuremmassa mittakaavassa.

Lisähuomiona mainittakoon että levittää tilaan jossa on, ainakin ensimmäisen vuorokauden ajan erittäin voimakkaasti tsilin hajua. Tämä saattaa häiritä joitakin kanssaeläjiä (lue emäntää, pytty tällä hetkellä autotallin ikkunalla)



Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: olppa - elokuu 11, 2010, 23:55:00 ip
Abc, Hyötykasvikuivuri

ajattelin vaan että jos haluat joskus kuivata enemmänkin esim chiliä sienia tms.


Hinta    79,95 €
www.netanttila.com
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: masaiman - elokuu 12, 2010, 06:47:41 ap
joo...oon mä noita kattellu mut on vähän kallis,vie melkosesti sähköä eikä meillä oo tollaselle säilytystilaa... Eikä noista mun risuista tuu niin paljoo satoa että tollasen hankinta olis perustelua. Ainoa mihin tollasta saattasin tarvita ois jerkun teko. Sepä ei taida tolla sputnikilla onnistua. Toi nyt oli tollanen hetken mielijohteesta polvee vasten väännetty kokeilu joka noudattaa samaa linjaa suurimman osan mun projektien kanssa eli kun sitä ei tarvita sen voi purkaa ja osia hyödyntää yhdessä tai erikseen johonkin muuhun, ja taas tarpeen vaatiessa kasata pikku vaivalla/rahalla uudestaan.   
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: JartsaP - elokuu 12, 2010, 12:31:12 ip
Mulla oli vanhastaan Severin -kuivuri, joka kuitenkin tuli liian kuumaksi eikä siten sillä voinut kuivata esim. marjoja tai sieniä ja yrteistäkin lähti aromit. Tänä kesänä hommasin vanhan kirjoituspöydän alakaapin ja asensin kuivurin koneiston kaapin sokkeliin siten, että se puhaltaa lämpimän ilman kaappiin alhaalta. Laitoin kaappiin lastulevystä kannen ja siihen poistoritilän. Vastuksen johtoon asensin valonhimmentimen säätimeksi ja sen sekä alkuperäisen virtakytkimen sokkelin etuosaan (siirsin sokkelin etulevyn aivan eteen, jotta napit tulivat paremmin näkyville). Hyllyt askartelin metalliverkosta ja alumiiniprofiilista. Digitaalinen lämpömittari vielä peliin, jotta voi vahtia lämpötiloja. Tuli aivan sairaan hyvä kuivuri, piparminttukin tuoksuu ja maistuu piparmintulta eikä palaneelta heinältä kun tuossa kuivaa. Chilejä en tänä vuonna pääse kuivaamaan, on niin vähän taimia kun kasvihuone jäi viime muutossa vanhaan paikkaan ja uutta en ole saanut tehtyä.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Hegu - elokuu 12, 2010, 16:33:26 ip
ompas näppärän näköinen kokonaisuus. vois olla joku ritilä tai kaksikin tohon parempi sais enemmän kuivatettua...
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: koshui - elokuu 12, 2010, 19:43:14 ip
Hieno idea. Riittäiskö tuon purkin lämmittämiseen pienitehoinen hehkulamppu jos ei halua vastuslankasta alkaa lämmitysvastusta tekemään?
Aurinko taitaa vielä riittää tähän vuoden aikaan ihan hyvin niin ei tarvitse rakennelmaa rikkoa.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Hegu - elokuu 13, 2010, 15:17:37 ip
Empä tiedä... sisätilalämmitin voisi olla toimiva ratkaisu olisi ainakin tarpeeksi pieni kokoinen.  ::)
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: PP - elokuu 13, 2010, 16:24:10 ip
Lainaus käyttäjältä: Hegu - elokuu 13, 2010, 15:17:37 ip
Empä tiedä... sisätilalämmitin voisi olla toimiva ratkaisu olisi ainakin tarpeeksi pieni kokoinen.  ::)


Mutta taatusti liian isotehoinen. Ne on yleensä kilowatin tai yli, ja normaalit kuivurit on 200 W luokkaa.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: masaiman - elokuu 13, 2010, 18:11:46 ip
Mietin kans tota lämppärihommaa mut ainakin toi mun Defa Termina on vielä puolellakin teholla 600w. Mietin että toi pytty saattaa lörpsähtää jos sitä pahemmin kuumentelee.Toi nyt on muutenkin vasta VOL.1. Täytynee vähän jalostaa vielä ideaa. varmasti toimis hyvin esim. lasitetulla terassilla tms. missä saa auringosta riittävästi lämpöä. Kävin tossa tunti sitten tallilla niin noi vihreät aji cristalit tuntu jo rapeilta, oranssit pikkasen kosteilta, nagat oli suurin osa keskeltä vielä varsin nahkeita... no,pöhiskööt nyt sielä, eipä tuo juuri virtaa vie. kun ei vaan happanis siivut ennenkun kuivuvat...
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: ALIS123 - elokuu 13, 2010, 20:13:13 ip
Jos omistat tarpeettoman/hajonneen kahvinkeittimen niin nappaa siitä vastus tai sitten osta joku halpa kahvinkeitin, halvimmat jotain 10-15e. Tuntuu olevan lämpövastuksilla reilusti enemmän hintaa kuin tuotteilla missä niitä on, kuten kahvinkeittimissä. Laitteista puretut osat vaatii ehkä hiukan sähkötietoa että ei itteänsä tapa vastuksia asennellessa mut ei se kovin vaikeaa ole. Joku ajastin viritelmä myös olis ihan hyvä olla että ei polta mitää.

Miul löytyy kaapista kananmunankeitin mitä en enää tarvi joten vois siitä napata lämmittimen, muutamia tietokoneen tuulettimia löytyy kans ja muuntajat niihin ja ajastin taitaapi jossain kaapin pohjalla olla kans.. Enää puuttus joku halpa laatikko mut niitä kait saa tosta 300m päästä minimanista. Eli siis suoraan sanottuna suunnittelin tekeväni jotain tuon virityksen tyylistä kuhan täs ehtii/jaksaa. Voin pistää tänne tarkempia tietoja rakentelusta jos ihmisiä kiinnostaa.

Edit: Rakentelu on siis halvempaa vain jos omistaa osat tai ainaki puolet niistä, halvimmat kuivurit kaupasta jotain 30-40€...
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: juustohöylä - elokuu 13, 2010, 20:19:10 ip
Itse olen tuosta kiuaskuumasta ohb kuivurista eriyttänyt lämmityksen omalle töpselille ja siinä valonhimmennin. Digi uunilämpömittarilla säädän lämmöt. Piti olla kokeilu, mutta ollut käytössä jo parivuotta, koska toimii. Tottakai tuttu sähkäri tarkisti kytkennät.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: masaiman - elokuu 13, 2010, 21:01:09 ip
Lainaus käyttäjältä: ALIS123 - elokuu 13, 2010, 20:13:13 ip
Jos omistat tarpeettoman/hajonneen kahvinkeittimen niin nappaa siitä vastus tai sitten osta joku halpa kahvinkeitin, halvimmat jotain 10-15e. Tuntuu olevan lämpövastuksilla reilusti enemmän hintaa kuin tuotteilla missä niitä on, kuten kahvinkeittimissä. Laitteista puretut osat vaatii ehkä hiukan sähkötietoa että ei itteänsä tapa vastuksia asennellessa mut ei se kovin vaikeaa ole. Joku ajastin viritelmä myös olis ihan hyvä olla että ei polta mitää.


Kappas,enpä tullut tuota ajatelleeksi. täytyypä perehtyä asiaan.Ainahan sitä kaffekeittimen käsiinsä saa.
Täytyy vaan tuo muovipönttö korvata jollain hieman vähemmän paloaralla materiaalilla...
Taskusta löytyy elektroniikka/tietoliikennetekniikka-asentajan paperit errä PUImURI sanoo muutakin kuin sitä jolla kerätään sato pellolta... ;D
Lainaus
Edit: Rakentelu on siis halvempaa vain jos omistaa osat tai ainaki puolet niistä, halvimmat kuivurit kaupasta jotain 30-40€...


Ja luopuisin rakentelun ilosta? pöh...
Niinkuin käyttäjä TunturiTiger sen niin osuvasti ilmaisee:
"Kun tekee itse,saa just sellaisen kun sattuu tuleen"  :)
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: JartsaP - elokuu 13, 2010, 21:54:21 ip
Kahvinkeittimien tehot tahtovat olla tosi korkeita myös ja niitä vastuksia ei välttämättä ole suunniteltu toimimaan kuiviltaan. Semmoisilla viritelmillä joko tappaa itsensä, polttaa talonsa tai molempia.

Auton sisälämppärin teho on myös aivan liian korkea, ellei kuivuri ole sitten tosi iso. Valohimmenninkään ei käy sellaisen tehon laskemiseen, koska ne on yleensä tarkoitettu nimensä mukaisesti lamppujen himmentämiseen ja tehonkesto luokkaa max. 250W.

Chilien kuivauksessa lämpötila ei ehkä ole niin tärkeä, mutta melkein kaiken muun kuivaamisessa pitäisi pystyä säätämään lämpö 30-40 asteeseen. Normaali termostaattikaan ei ole hyvä, koska termarin pitäisi tässä tapauksessa pystyä säätämään tehoa, ei ainoastaan katkomaan sitä, ellei välissä käytä jotain massaa varaamaan vastuksen tuottamaa lämpöä.

Ajatus hehkulampun tai parin käyttämisestä lämmitysvastuksena sen sijaan voi hyvin olla käyttökelpoinen, kunhan sovelluksen tekee riittävän turvalliseksi.

Sähkötöitä ei yleensä saa tehdä ilman urakointioikeuksia, mutta harrastusluontoisesti voi kyllä tehdä ja korjata (irrallisia) sähkölaitteita, kunhan osaamistaso on riittävä, jotta sekä itse työ että lopputulos ovat varmasti turvallisia. Eikä niitä sitten saa myydä tai muuten luovuttaa kenellekään muulle. Suosittelen kyllä sähkömiehen käyttämistä kaikkiin verkkovirta-asennuksiin varmuuden vuoksi.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: popcornmaker - elokuu 13, 2010, 22:24:03 ip
Eikös noita kuivureita mainosteta joka puolella luokkaa 39,90 eskoa näin syksyllä. Oon ehkä tyhmä, mutta mitä helkutin järkeä rakentaa jostain laatikosta, tietokoneen tuulettimesta ja vanhasta kahvinkeittimestä saatikka defasta kuivuria?? Jos oikeesti halvalla haluaa kuivattaa niin aurinko hoitaa kyllä homman vielä, mutta nuo niksipirkka jutut on kyllä kaikki aika epäilyttäviä. Vakuutusyhtiö diggaa kun talon polttaa defakahvinkeitinvastus kuivuri.

Mäkin joo tykkään rakennella vaikka mitä, mutta koskaan en sellaista missä edes pieni mahdollisuus isoon vahinkoon. Kaupan kuivurin pystyy jättämään yöks surisemaan, mutta omia virityksiä pitää aina vahtia. Vielä kun suunnittelijalta löytyy jotain sähköpaperia taskusta niin kaikki voi kokeilla.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: ALIS123 - elokuu 13, 2010, 23:09:44 ip
Lainaus käyttäjältä: JartsaP - elokuu 13, 2010, 21:54:21 ip
Kahvinkeittimien tehot tahtovat olla tosi korkeita myös ja niitä vastuksia ei välttämättä ole suunniteltu toimimaan kuiviltaan. Semmoisilla viritelmillä joko tappaa itsensä, polttaa talonsa tai molempia.


Eipä niitä ole tarkotettu varsinkaan jatkuvaan käyttöön mutta tuskin ne palaa jos laittaa ajastimella tyyliin 30min päällä 30min pois ja niin eteenpäin, samalla säätelee lämpöäki. Ja jos se ketää kiinnostaa nii miulta kyl löytyy sähkömiehen paperit, mikä ei kyllä valitettavasti tarkota mitää ku unohtanu lähes kaiken sähköstä :D
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: tomi667 - elokuu 13, 2010, 23:34:01 ip
Ei täsä nyt kerkiä alkaakkaan värkkäämään. Mistä nettikaupasta löydän
edullisen kuivurin tähän hätään? Vaikka jos alle 50euroon sais niin kelpais.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: popcornmaker - elokuu 14, 2010, 00:17:32 ap
Lainaus käyttäjältä: ALIS123 - elokuu 13, 2010, 23:09:44 ip
Lainaus käyttäjältä: JartsaP - elokuu 13, 2010, 21:54:21 ip
Kahvinkeittimien tehot tahtovat olla tosi korkeita myös ja niitä vastuksia ei välttämättä ole suunniteltu toimimaan kuiviltaan. Semmoisilla viritelmillä joko tappaa itsensä, polttaa talonsa tai molempia.


Eipä niitä ole tarkotettu varsinkaan jatkuvaan käyttöön mutta tuskin ne palaa jos laittaa ajastimella tyyliin 30min päällä 30min pois ja niin eteenpäin, samalla säätelee lämpöäki. Ja jos se ketää kiinnostaa nii miulta kyl löytyy sähkömiehen paperit, mikä ei kyllä valitettavasti tarkota mitää ku unohtanu lähes kaiken sähköstä :D


Tuo just huolestuttaa.. Sulla jotain paperia sähköstä, mutta about 95 prosentilla ei ole. Sä osaat varmaan säätää ajastimet jne jne.. Chilifoorumin jäsenet on kyllä kaikinpuolin fiksua porukkaa ja tietoisia tekemisistään, mutta jos edes yksi aloittelija rakentaa "ohjeiden" mukaan kuivarin ja saa ison tällin tai vaikka se talo palaa niin mitäs sitten? Ainakin itellä olis aika tyhjä olo.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: PP - elokuu 14, 2010, 10:03:26 ap
Lainaus käyttäjältä: tomi667 - elokuu 13, 2010, 23:34:01 ip
Ei täsä nyt kerkiä alkaakkaan värkkäämään. Mistä nettikaupasta löydän
edullisen kuivurin tähän hätään? Vaikka jos alle 50euroon sais niin kelpais.


Pitääkö se tilata netistä? Ainakin Prismat ja Citymarketit myy kuivureita 39,90. Halpakaupoista lähtee ehkä halvemmallakin.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: ALIS123 - elokuu 14, 2010, 12:07:27 ip
Ajastin ei kyllä ole mikään ongelma, helpoiten selviää autolämmityksessä käytetyllä 24h ajastimella mistä tarvii vaan painaa jokatoinen "nappi" alas niin se pitää 15min päällä ja 15min pois. Mutta lämmitysvastuksien kanssa leikkimisessä on aina se vaara että saattaa jotain polttaa joten jos sellasien kanssa käy rakentelemaan niin se kannattaa tehdä vaikka tyhjässä autotallissa missä ei ole mitään palavaa lähellä.

Tomi667
Pikasella etsinnällä löyty http://www.expertkauppa.fi/gw/tras/tuote/?ShopItemID=1902&prw_session=4d74187307b82d15f26d9cdaf7b8e619 ja http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=152539310 alle 50e nettikaupasta ostettavia kuivureita. Halvemmalla selviät kyllä käymällä jossain halpakaupassa tyyliin robin hood, minimani, hong kong, biltema...
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: tomi667 - elokuu 14, 2010, 18:12:27 ip
Lainaus käyttäjältä: PP - elokuu 14, 2010, 10:03:26 ap
Lainaus käyttäjältä: tomi667 - elokuu 13, 2010, 23:34:01 ip
Ei täsä nyt kerkiä alkaakkaan värkkäämään. Mistä nettikaupasta löydän
edullisen kuivurin tähän hätään? Vaikka jos alle 50euroon sais niin kelpais.


Pitääkö se tilata netistä? Ainakin Prismat ja Citymarketit myy kuivureita 39,90. Halpakaupoista lähtee ehkä halvemmallakin.



Pitää käydä kattomassa oisko cittarissa
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: masaiman - elokuu 15, 2010, 19:21:53 ip
Jeppistä...meni hiukka pohja rakentelulta... Käytiin emännän kanssa äsken Heinolassa kaupoilla... Robbarissa Avecin 32cm 5 tasoinen kuivuri 36,90. Citymarketissa 35cm 5 tasoinen OBH plussakortilla 39,90... No, tulipahan ostettua kotelotuuletin. Kyllähän niitä aina tarvii... Ens viikolla käyn koukkaa kyl ton avecin, jos vaik nagasta tampereelta tarttuis mukaan jotain kuivattavaa...
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Hegu - elokuu 22, 2010, 20:29:50 ip
tuollanen avec:n kuivuri on samaan hintaan myös anttilassa jos jotakuta kiinnostaa
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Herpes - elokuu 23, 2010, 20:20:21 ip
Isäukko teki joskus sienikuivurin vanhasta tukankuivaajasta. Siis sellasesta parturi mallista jonne koko pää survotaan. olikohan 4_5 tasoa rakennettu pönttöön.
Sai kerralla aika paljon sientä kuivaks. YÖKS!
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Rundari - elokuu 23, 2010, 21:24:30 ip
Rauman talousmarkan loppuunmyynnissä oli tänään viel yks kuivuri myynnissä 20euroon.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: bulldozer - elokuu 25, 2010, 11:06:39 ap
Menee vähän vanhojen asioiden kaiveluksi, antakkee armoo... ;)

Täällä (http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=1813.msg26801#msg26801) muutama vuosi sitten on rakenneltu OBH Nordican kuivuriin termostaatti. Itselläni on samanlainen kuivuri, ja sama ongelma (liian kuuma). Pelkkä on/off kytkentä ei kuitenkaan ehkä (?) ole ihan paras mahdollinen ratkaisu, vaan jonkinlainen vastuksen tehonsäätö kaivattaisiin. Mieluiten tietysti termostaatiin ohjaama.

Yksinkertaisimmillaan kai (?) tuon voisi hoitaa viemällä lämmitysvastukselle virran ihan normaalin hehkulamppu-himmentimen kautta (tyristorisäädin), mutta tällöin lämpötilaohjaus jäisi pois, joten tämä ei ole ainakaan ensisijainen vaihtoehto.

Olisiko vinkkejä? Sen verran jos antaisi raameja että kolvi kyllä pysyy kädessä vaikka varsinaisesti mitään sähkärin koulutusta/lupia ei olekaan ;)
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: PP - elokuu 25, 2010, 13:00:40 ip
Lainaus käyttäjältä: bulldozer - elokuu 25, 2010, 11:06:39 ap
Menee vähän vanhojen asioiden kaiveluksi, antakkee armoo... ;)

Täällä (http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=1813.msg26801#msg26801) muutama vuosi sitten on rakenneltu OBH Nordican kuivuriin termostaatti. Itselläni on samanlainen kuivuri, ja sama ongelma (liian kuuma). Pelkkä on/off kytkentä ei kuitenkaan ehkä (?) ole ihan paras mahdollinen ratkaisu, vaan jonkinlainen vastuksen tehonsäätö kaivattaisiin. Mieluiten tietysti termostaatiin ohjaama.

Yksinkertaisimmillaan kai (?) tuon voisi hoitaa viemällä lämmitysvastukselle virran ihan normaalin hehkulamppu-himmentimen kautta (tyristorisäädin), mutta tällöin lämpötilaohjaus jäisi pois, joten tämä ei ole ainakaan ensisijainen vaihtoehto.

Olisiko vinkkejä? Sen verran jos antaisi raameja että kolvi kyllä pysyy kädessä vaikka varsinaisesti mitään sähkärin koulutusta/lupia ei olekaan ;)

Itse lisäsin samanlaiseen OBH:n kuivuriin samanlaisen termostaatin kuin linkittämässäsi viestissä on tehty. Lämmitysvastuksen on-off säätö riittää hyvin ja lämpötila pysyy parin asteen sisällä asetetusta. Asetus ei toki ole kovin tarkka, mutta riittää hyvin kuivurin käyttötarkoitukseen. "Kalibroin" kuivurin tavallisella ulkolämpömittarilla ja merkkasin potikan viereen alueen 35-50 C. Maksimi on n. 65 C, mutta mittari ei näytä yli 50 C.:)

Kytkennän tein niin, että termostaatti ohjaa vain lämmitystä ja puhallus pysyy koko ajan päällä. ketjutin kuitenkin vastuksessa olevan ylilämpösuojan niin, että kaikilta osilta katkeaa virta ylikuumenemistilanteessa.

Jos haluaa lämpötilaohjauksen, muu kuin tuollainen termostaattikytkentä menee vaikeaksi.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Kaltsu - elokuu 25, 2010, 16:07:47 ip
Ilmeisesti siis tuota OBH:n kuivuria ei kannata ostaa. Katselin vain että olisi sittarissa tarjouksessa 39,90 €. Motonetissä olisi kuivuri kanssa alle 40 €. Onko siitä jollain kokemuksia?
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: ALIS123 - elokuu 25, 2010, 16:34:03 ip
Minuaki kiinnostais motonetin kuivuri jos kenelläkään kokemusta, ei paljoa tietoa löydy kun valmistaja on avec...
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: masaiman - elokuu 25, 2010, 16:53:35 ip
Justiin ostin tollasen avecin kuivurin. Minusta pinottava malli olis parempi kun tollanen ulosvedettävillä tarjottimilla varustettu. Hiukka halvan oloinen, esim. keikkuu pöydällä eikä sähköjohdolle ole pohjassa mitään kourua vaan joutuu vähän asettelemaan sinne alle. Melko äänekäskin jos joutuu oleskelemaan vaikkapa kerrostaloasunnossa sen kanssa (jota en leviävän hajun/tuoksun takia suosittele muutenkaan kuin liesituulettimen alla.) Korjasin tärinänvaimennuskumitassujen puutteen/keikkumisen asettamalla koneen pyyhkeen päälle.Vähentää myös meteliä jonkun verran kunhan pitää huolen että moottorin ilmanotto (myös pohjassa) pysyy esteettömänä. Tilava se kyllä on. Lemon droppeja veti puoliks halottuna likemmäs kilon. Oon tässä just reissussa ja värväsin äitimuorin huolehtimaan virran katkaisusta joten tulokset näen vasta huomenna.

KYSYMYS: Miten olette päätyneet tulokseen, että kuivuri käy liian kuumana? Tummuttaa? maku menee? jotain muuta?
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: PP - elokuu 25, 2010, 18:01:29 ip
Lainaus käyttäjältä: mattson - elokuu 25, 2010, 16:53:35 ip
KYSYMYS: Miten olette päätyneet tulokseen, että kuivuri käy liian kuumana? Tummuttaa? maku menee? jotain muuta?

Omaa kokemusta ei ole, mutta luin täältä jostain, että ulostuluaukot maksimilleenkin säädettynä lämpö nousee yli sen, missä chilit alkaa kypsyä/paistua ennenkuin kuivuvat. Siksi lisäsin omaan kuivuriin kuivausta kokeilematta termostaatin. Aromien säilyttämisen kannalta parasta on mahdollisimman matala lämpötila.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: masaiman - elokuu 26, 2010, 18:42:35 ip
Kokemuksia Avecin Kuivurista:

N.20:n tunnin kuivausjakson jälkeen ritilöiden keskikohdan etupuolella olleet palot ovat edelleen hiukan nihkeitä, eivät vielä jauhatuskunnossa. Siirretty ketjun alussa mainittuun pönttöön jatkokuivatukseen (tällä hetkellä tuossa muovilaatikkokuivurissa olleet nagat ovat jauhettuna purkissa ja aromit on tod.tallella vaikka pirun kauan siihen meni...)

Ritilöiden keskikohdan takapuolella olleet meni kaikki tummaksi. paloi. meni pilalle. maistuvat palaneelta. joutavat roskiin...

Johtopäätös: Vaatii joko termostaatin tai paremman kuivurin... Ilmeisesti nämä kaupasta saatavat kuivurit käyvät järjestäen liian kuumana, tämä kyseinen yksilö vieläpä jakaa lämmön varsin epätasaisesti.

Mistä tollasen termarikitin voi tilata?
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: ALIS123 - elokuu 26, 2010, 20:16:06 ip
Luulisin että joku valojen himmennin toimis aika hyvin jos sen laittaa säätelemään lämpövastusta, vaatii hiukan kokeilua että saa sen kohilleen mutta luulisin että sillä saa lämpötilan juuri siihen mihin haluaa. Mutta kannattaa ottaa huomioon himmentimissä että ne ei välttämättä kestä lämpövastusta koska ne on tarkotettu kohtuullisen vähän virtaa vieville valaisimille, luultavasti niissä lukee joku maksimi wattimäärä. Termostaatteja saa sähköliikkeistä, kysymällä myyjältä yleensä saa mitä tarvii tai ainaki ne kertoo jos sellasia on ja minkä hintasia, ei välttämättä kannata käyttää halpiskauppoja termostaatin hankkimiseen, ne tuskin on tarkempia lämpötilan säädössä kuin nuo kuivurit.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: PP - elokuu 26, 2010, 20:58:26 ip
Lainaus käyttäjältä: mattson - elokuu 26, 2010, 18:42:35 ip
Mistä tollasen termarikitin voi tilata?

www.partco.fi on kauppa, josta ostin itse. Varmaan vastaavia löytää muistakin elektroniikkaliikkeistä.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: ALIS123 - elokuu 27, 2010, 09:38:42 ap
Ilmeisesti http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=14654 termostaatti rakennussarja kyseessä. En kyllä ite lähtis tollasta laittamaan mutta olenki laiska enkä saa kolvilla aikaseksi muuta ku sotkun :D Laittasin vaan http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=6282 kuivurin sisään ja vetäsin lämpövastuksen virtapiuhan ton kautta, katkasee siltä sähköt jos tulee 50 astetta lämmintä ja päästää taas 35 asteeseen jäähtyessä sähköt läpi. Toinen  vaihtoehto selvitä vähemmällä kolvailulla on aikasemmin mainittu himmennin esim. http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=9223 maksaa vähän enemmän mutta pitäis toimia suoraan vastuksen säätämiseen kuhan vaan vetää lämpövastuksen virtapiuhan tuon kautta.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: PP - elokuu 27, 2010, 09:50:53 ap
Lainaus käyttäjältä: ALIS123 - elokuu 27, 2010, 09:38:42 ap
Ilmeisesti http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=14654 termostaatti rakennussarja kyseessä. En kyllä ite lähtis tollasta laittamaan mutta olenki laiska enkä saa kolvilla aikaseksi muuta ku sotkun :D Laittasin vaan http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=6282 kuivurin sisään ja vetäsin lämpövastuksen virtapiuhan ton kautta, katkasee siltä sähköt jos tulee 50 astetta lämmintä ja päästää taas 35 asteeseen jäähtyessä sähköt läpi. Toinen  vaihtoehto selvitä vähemmällä kolvailulla on aikasemmin mainittu himmennin esim. http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=9223 maksaa vähän enemmän mutta pitäis toimia suoraan vastuksen säätämiseen kuhan vaan vetää lämpövastuksen virtapiuhan tuon kautta.

Eikö termostaatin pitäisi avautua eikä sulkeutua 50 asteessa? Himmennin on helpoin ratkaisu, mutta se ei sovi kuivurin koteloon ellei varsinaista osaa saa irti tuosta kehikosta.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: bulldozer - elokuu 27, 2010, 10:02:55 ap
Lainaus käyttäjältä: ALIS123 - elokuu 26, 2010, 20:16:06 ip
Luulisin että joku valojen himmennin toimis aika hyvin jos sen laittaa säätelemään lämpövastusta, vaatii hiukan kokeilua että saa sen kohilleen mutta luulisin että sillä saa lämpötilan juuri siihen mihin haluaa. Mutta kannattaa ottaa huomioon himmentimissä että ne ei välttämättä kestä lämpövastusta koska ne on tarkotettu kohtuullisen vähän virtaa vieville valaisimille, luultavasti niissä lukee joku maksimi wattimäärä.


Yleensä taitaa noissa hehkulamppuhimmentimissä olla vähintään 400W maksimiteho (1.6A sulake), joten eiköhän se riittäisi. Se vaan on epäoptimaalinen ratkaisu tuolle, lämpötehon tarve on kuivatuksen alkuvaiheessa aika paljon suurempi kuin lopussa (haihtuva neste jne.... boring fysiikkaa :) )

Mutta joo, kieltämättä tuossa termostaatin virittelyssä vähän epäilyttää tuo 220V-puoli. Pienjännitejuttujahan voi tehdä miten vaan, niissä ei suurempia vahinkoja pääse käymään. Tolle tarttis kuitenkin kasata tuo muuntaja-tasasuuntaajapaketti ja ja.... siinä tahtoo vähän väkisin jäädä avoimia kohtia joissa on 220V jännite. Ehkä joku eopksiin valaminen auttaisi, mutta siihen ei taida löytyä mahdollisuuksia (tai ei hajuakaan kuinka se pitäisi tehdä :) ). Kuumaliimalla olen joskus näitä "eristänyt" mutta tuolla lämpö nousee kai sen verran ylös etten ole ihan varma senkään toimivuudesta...
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: ALIS123 - elokuu 27, 2010, 11:04:33 ap
Lainaus käyttäjältä: PP - elokuu 27, 2010, 09:50:53 ap
Lainaus käyttäjältä: ALIS123 - elokuu 27, 2010, 09:38:42 ap
Ilmeisesti http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=14654 termostaatti rakennussarja kyseessä. En kyllä ite lähtis tollasta laittamaan mutta olenki laiska enkä saa kolvilla aikaseksi muuta ku sotkun :D Laittasin vaan http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=6282 kuivurin sisään ja vetäsin lämpövastuksen virtapiuhan ton kautta, katkasee siltä sähköt jos tulee 50 astetta lämmintä ja päästää taas 35 asteeseen jäähtyessä sähköt läpi. Toinen  vaihtoehto selvitä vähemmällä kolvailulla on aikasemmin mainittu himmennin esim. http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=9223 maksaa vähän enemmän mutta pitäis toimia suoraan vastuksen säätämiseen kuhan vaan vetää lämpövastuksen virtapiuhan tuon kautta.

Eikö termostaatin pitäisi avautua eikä sulkeutua 50 asteessa? Himmennin on helpoin ratkaisu, mutta se ei sovi kuivurin koteloon ellei varsinaista osaa saa irti tuosta kehikosta.


Hyvä pointti, linkkasin väärän termostaatin. http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?cPath=2065_1318&products_id=6270

Sen himmentimenhän voi laittaa pienessä kotelossa suoraa kuivurin kylkeen kiinni ja piuha vaan ulos kuivurista tai sitte jos löytyy pinta-asennus himmennin niin ei tarvi erillistä koteloakaan hommata.

LainausYleensä taitaa noissa hehkulamppuhimmentimissä olla vähintään 400W maksimiteho (1.6A sulake), joten eiköhän se riittäisi. Se vaan on epäoptimaalinen ratkaisu tuolle, lämpötehon tarve on kuivatuksen alkuvaiheessa aika paljon suurempi kuin lopussa (haihtuva neste jne.... boring fysiikkaa  )


Eikös se himmennin sillon ole nimenomaan hyvä ratkasu tohon, voi alussa pitää isommalla lämmöllä ja kääntää sitte pienemmälle ku tarvii... Tuo avautuva termostaatti taas on varmaan huonoin vaihtoehto koska se vaan katkasee vähäksi aikaa sähköt eikä varsinaisesti säädä tai vähennä lämpöä.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: bulldozer - elokuu 27, 2010, 11:46:10 ap
Lainaus käyttäjältä: ALIS123 - elokuu 27, 2010, 11:04:33 ap
Eikös se himmennin sillon ole nimenomaan hyvä ratkasu tohon, voi alussa pitää isommalla lämmöllä ja kääntää sitte pienemmälle ku tarvii... Tuo avautuva termostaatti taas on varmaan huonoin vaihtoehto koska se vaan katkasee vähäksi aikaa sähköt eikä varsinaisesti säädä tai vähennä lämpöä.


Niinno, riippu tietysti miten tota käyttää, mutta jos ajattelee esim. yön yli kuivausta niin termostaatti olisi ehkä kuitenkin parempi. Vaan tuo on/off-toiminnallisuus tehonsäädön sijaan kieltämättä mietityttää vähän itseänikin. Vastus kun tuskin juurikaan lämpöä varaa itseensä, joten jäähtyminen tapahtunee varsin nopeasti -> termostaatin hysteresiksestä riippuen tuosta voi tulla melkoinen räpsyttelijä.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: ALIS123 - elokuu 27, 2010, 12:17:40 ip
Vähän kontaktoreita, ajastimia, himmentimiä/termostaatteja/vastaavia niin voi rakentaa vaikka 5min välein lämpöä vaihtavan järjestelmän kuivaukseen, sellasella varmaan pääsis parhaaseen tulokseen. Mutta vaatii jo vähän suunnittelua ja osaamista että saa sen toimimaan niinkuin haluaa, eikä sellasta kannata rakentaa kaupan kuivureihin. Jos tekis alusta asti ite vähän isomman kuivurin millä kuivais vaikka 20 kiloa chiliä tai jotain niin sellaseen vois rakentaa tollasen ajastuksen millä saa säädettyä kuinka pitkään pitää milläkin lämmöllä, kuinka kovalla puhaltimet on ja tietysti ohjelmointi kuinka pitkään kuivuri on päällä ettei tarvi ite huolehtia millon laittaa pois päältä laitteen.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Kimppu - syyskuu 10, 2010, 21:38:13 ip
Huomena pitäisi lähteä ostahmaan kuivuria ko eivät taho ennää narussa kuivua. Tuo gigantin obh nordican neljänkympin kuivuri houkuttelisi kun edullinenki... Ilmeisesti son juuri kuumanakäyvää sorttia. Mitä jos viileässä laittaisi toimihmaan, toimisiko paremminki?
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Toni.A - syyskuu 10, 2010, 21:46:41 ip
Minä itse meinasin, että kun joutuu takkaa, tai leivinuunia lämmitellemään näin syksynaikaan, niin laittaa ensin uunin/takanpäälle ja sitten kun uuni jäähtynyt alle 60-70 asteen, niin sitten uuniinkin voisi laittaa lopuksi. Varmasti kuivuu ja sitten vaan jauhattaa, vaikka hienoksi, taikka jättää sellaisenaan.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: masaiman - syyskuu 10, 2010, 21:51:48 ip
Lainaus käyttäjältä: ToniPetter - syyskuu 10, 2010, 21:46:41 ip
Minä itse meinasin, että kun joutuu takkaa, tai leivinuunia lämmitellemään näin syksynaikaan, niin laittaa ensin uunin/takanpäälle ja sitten kun uuni jäähtynyt alle 60-70 asteen, niin sitten uuniinkin voisi laittaa lopuksi. Varmasti kuivuu ja sitten vaan jauhattaa, vaikka hienoksi, taikka jättää sellaisenaan.

Vähintäänkin kokeilemisen arvoinen idea... Itse joskus pohdin, että miten kuivuisi sellaisen vanhoissa maataloissa joskus olevan jättimäisen kiviuunin päällä, mutta ei ole mahdollisuutta kokeilla, vaikka maalla asunkin kun ei niin noita heinähattuja tunne. Oon joskus nappulana nukkunu tollasen uunin päällä pari yötä ja muistikuva ainakin olis että lämpö on hyvinkin tasainen ja lempeä... Miksei leivinuunikin toimisi...
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: masaiman - syyskuu 12, 2010, 14:42:31 ip
Nyt on sitten mitattua dataa tuosta Avecin kuivurista:

Ritilöiden kuvitellun keskilinjan etupuolella lämpötila on aivan etureunan kohdilla tasainen +40astetta,siitä keskikohtaa kohden nousee liukuvasti +45:een, Keskikohdan takapuolella lämpötila nousee jyrkästi saavuttaen takalaidan tuntumassa SEITSEMÄNKYMMENTÄ.

Eli konetta voi siis hyvin käyttää chilien kuivaamiseen, KUNHAN ET LAITA YHTÄÄN PALAA KESKILINJAN TAKAPUOLELLE!!!

Mulla tallissa parhaillaan kuivumassa eilisen päivän savustetut Jalapeño Gauchot...melekosen tömäkkä tuoksu koko tallissa  8)
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Larski - syyskuu 12, 2010, 15:51:25 ip
Ostin tuossa kuukausi sitte tuon OBH Nordican enkä oo kyllä vielä moitittavaa siitä keksiny. Kyllähän se ehkä vois olla viileämpiki enkä väitä etteikö parempia vehkeitä varmsti löytyis, mutta mun tarpeisiin tuo jälki on ainaki vallan hyvä.
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Kimppu - syyskuu 12, 2010, 16:25:03 ip
Puolikas OBH:n kuivurillinen nyt kuivailtu, hyvinhän se toimii mutta mie sammuttelin laitetta aina välillä, kun tuntui käteen tuo sisältä tuleva ilma aika lämpimältä. Hintaa oli se 39,90. Meinasin sortua kaheksankympin kuivuriin mutta tähän päädyin ja vielä ainaki olen tyytyväinen OBH nordican käyttäjä.  :D
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Toni.A - syyskuu 22, 2010, 08:58:46 ap
Tässä on kuvatus leivinuunin lempeällä jälkilämmöllä kuivatuista chileistä. Alkuvauhdin ottivat juuri lämmitetyn leivinuunin päällä. Hyvin kuivui ja eikun keksimään jauhinta!
(http://lh6.ggpht.com/_IPR2AA8em2U/TJiDcqkPDkI/AAAAAAAABMQ/x6J3U7mYUrY/s912/IMG_1257.jpg)
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: linker - syyskuu 22, 2010, 13:11:05 ip
hienosti ovat äilyttäneet värinsä. Evätkä ole kypsyneet.
Täytyy kokeilla leivinuunia nagojen kanssa.
Otsikko: Kuivaus - mix
Kirjoitti: linker - syyskuu 25, 2010, 11:06:44 ap
Mietein tuossa Nagoja kuivuriin silputessani, että mitenkähän olisi jos kokeilisi laittaa samaan kuivurilliseen joka toiselle tasolle nagaa ja joka toiselle suppilovahveroita. Tarttuisikohan nagoista aromia sieniin, vai pilisivatko sienet nagat... tuskinpa sentään jälkimäistä.
Onkohan kukaan kokeillut tuollaista chilimix:iä
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: pkdi - lokakuu 14, 2010, 18:17:37 ip
PS. Kiertoilmauunilla pystyy kuivaamaan mainiosti n.50 asteessa. Jos ei kiertoilmauunia löydy niin tavallisessa uunissa 50-70(?) seellssiusta ja esim sakset sitte siihe luukun väliin, jotta ilma vaihtuu...  ;D
Otsikko: Vs: helppo ja edullinen kuivuri.
Kirjoitti: Tinsa - lokakuu 14, 2010, 19:43:08 ip
Lainaus käyttäjältä: pkdi - lokakuu 14, 2010, 18:17:37 ip
PS. Kiertoilmauunilla pystyy kuivaamaan mainiosti n.50 asteessa. Jos ei kiertoilmauunia löydy niin tavallisessa uunissa 50-70(?) seellssiusta ja esim sakset sitte siihe luukun väliin, jotta ilma vaihtuu...  ;D
Kyllä se saa olla ns.normaalissa uunissakin maksimissaan 50ºC, koska sitä korkeammassa lämpötilassa chilit kypsyvät ja niihin tulee palanut maku.