Kysely
Kysymys:
Oletko pilailija?
Vaihtoehto 1: Jekutan aina kuin vain voin, härskisti ja täysillä, sillä minä olen hauska tyyppi!!
ääntä: 2
Vaihtoehto 2: Joskus odottamatta saatan yllättää pilalla, toverit - siis varogaa!
ääntä: 3
Vaihtoehto 3: Varsin harvoin
ääntä: 3
Vaihtoehto 4: En. Olen tosikko.
ääntä: 2
Vaihtoehto 5: Minä en pilaile. Minulle pilaillaan!
ääntä: 0
;D Sitten kehiin kunnon temput jota jokainen voi koittaa.. 8)
Itselleni ehkä yleisin pila kohdistui autoon.. puolin ja toisin..
pyyhkijät täysille, stereot huutamaan ja puhallin max nopeuteen ja suuttimet kohdistettu kuskin naamaan.. ;D yms..
tämä on kiva ylläri jos käytössä on auto jolla ajaa muutkin ::)
Lukioaikaan tuli harrasteltua myös noita autokepposia puolin ja toisin kavereiden kesken. Ruoho, paperinpala tms. puolanjohdon välissä oli aika kelju keksiä viaksi, kun ei auto käynnisty. Virranjakajaan kohdistuneet källit olivat yleisimpiä ja niin sitä oppi mm. pitämään ylimääräiset kärjet autossa mukana. Autot kun olivat mitä olivat, niin ei mikään ihme muutenkaan ollut käynnistysongelmat. :D
Intissä oli harmikseni päivitetty vessan istuimet muovisiin valkoisiin, kun isä opetti että niitä vanhoja mustia oli hyvä lankata kenkälankilla. Jäi sitten kokeilematta. =/
How to keep an idiot busy... (http://kuvaton.com/kuvei/how_to_keep_an_idiot_busy.gif) ;D
Joskus tuli tuupattua puolitoista pullollista laksatiivia mulkkujen työkavereiden kahvinkeittimeen. Olivat vinoilleet väärälle henkilölle.
Joskus myös kaverin mazdan eturengasta viriteltiin kolmella 30g tasapainotuspalalla. Kuulemma aiheutti vähän tärinää kapiinissa ja ohjauksessa. Huonompi juttu oli se, kun kaveri oli silloin pm tason nyrkkeilijä ja jäätiin kiinni.
Eka minkä muistan oli, kun mulkku autojoppari alko räksyttään meille pojanklopeille. Seuraavana maanantaina kaikista sen liikkeen pihassa olevista autoista oli pakarit tiivistetty uretaanilla.. Kukahan senkin teki? ???
Oikeestaan noi on kaikki ollu ihan hauskoja juttuja ja niitä olis lisääkin, mutten uskalla kertoa niitä, ennen ku jutut vanhenee. ;D
Tulipa mieleen vielä muutama käytännön pila, jotka sopivat valkosipulia inhoaville. Erään työpaikan paikallinen "Kyrpälän Taisto" sai jossain vaiheessa ansionsa mukaan. Hän sattui vihaamaan valkosipulia kaikissa muodoissaan ja usein tästä paasasi. Vuoron vaihdon yhteydessä hyviä kepposia oli taukohuoneen mikroaaltouuniin kärventymään jätetty kokonainen valkosipuli. Toinen erittäin hyvä pila oli valkosipulin kynsien laitto ko. kaverin työhanskoihin siten, että kynsi per sormi ja sitten valkosipuli murskaksi esim. vasaralla. Hyvän tuoksuiset oli jannulla kädet mielestään ja huutoa piisasi... ;D
Nostetanpas tämä ketju taas "ylemmäs"
Onkos kenelläkään päivityksiä tällä saralla?
Lainaus käyttäjältä: .tomppa. - joulukuu 29, 2010, 00:55:12 AP
Onkos kenelläkään päivityksiä tällä saralla?
Pakko varmaan kertoa tämä joka tehtiin mulle.
Siinä oltiin viihteellä ja seuraavana aamuna sitten kaikki heikossa hapessa, jotka olivat jo heränneet, minä en siinä kohtaa vielä ollut. Kaverin olkkarissa vedin selälteni sikeää ja jätkät pistivät olkkarin matalan pöydän siihen pään kohdille ja jollain hemmetin sumutorven tyyppisellä vekottimella päästivät ääntä, joka oli v-mäisen kova. Siitä sitten pelästyneenä koittaa noista pystyyn, niin tulee jo pöytä vastaan. Voin sanoa, oli virkeä olo, mutta ei hirveän hyvä siltikään.
Ostin kerran kumisen aidon näköisen rotan kaupasta. Noh mökillä laitoin sen ulko-oven eteen ja kävin huikkaamassa ovelta serkulle, että alahan tulla ulos sieltä.. Hetken kuluttua serkku aukaisi ulko-oven ja alkoi kirkua per*****sti. Läimäsi oven kiinni kiireellä. kjäh kjäh ;D
Opiskelija-asuntolassa = useampi identtinen kerrostalo toinen toisensa vieressä. Ennen bileitä oli porukalla alvariinsa tapana että asuntojen ovet olivat auki ja jengi kulki asuntojen välillä milloin lainaamassa pullon avaajaa milloin milloin lantrinkia milloin suihkusaippuaa milloin mitäkin. Kaikki tunsi toisensa ja solut olivat avoimia kulkupaikkoja. Kaverin kanssa hiiiop!, vaihdettiin saranoiltaan nostamalla kahdet samaan suuntaan aukeavat asunnon ovet keskenään (no toki niin että jollakulla oli avaimet siis kumpaankin oveen). Oli aamulla hauska seurata porukalla ovisilmästä kun asukkaat kotiutuivat bileistä. Ensin yritti avainta oveen että v*ttus**tana mikä on kun ei ovet aukee. Soitti ovikelloa tuskassa - ei ketään kotona (kun ne oli nauramassa sen toisen oven ovisilmässä) Sitten marssi alakertaan - läps läps tippe tappe... Niinkuin oviaukosta ja rapun merkkivalosta tarkistamaan että on oikeassa talossa ja oikeassa rapussa ja sitten tippe tappe takaisin oven taakse vääntämään avainta voimalla lukossa - Siinä vaiheessa oli pakko sitten avata ovi ja varovasti ja kohteliaasti kertoa kaverille herätit kuule meidät tolla melskeelläs. Niin että annapa olla oot vaan niin sikakännissä ettet mokoma saa ees ovea auki. Anna ku me autetaan ja pärjäätsä nyt varmasti ::) toki oikeilla avaimilla jotka meillä oli niin aukeaahan se tosta vaan.
No saman voi toki tehdä vaihtamalla vaan avaimet, mutta se on uskokaa pois se on vaikeempaa ja huomataan helpommin.
^Tahatonta naurunpurskahtelua ;D
löysinpäs tämän vanhan ketjun sekä eräs tarina jonka olen kuullut..
Eräissä juhlissa oli kaveri sammunut ennen aikojaan ja muutama valopää keksi sitten työntää kaverin peräaukosta 5 sentin kolikoita sisään ja oli ollut kuulemma ihmettelemistä jampalla kun oli aamulla mennyt vessaan... oli saanut lempinimen pajatso ;D
Lainaus käyttäjältä: John McClane - toukokuu 30, 2013, 16:38:42 IP
löysinpäs tämän vanhan ketjun sekä eräs tarina jonka olen kuullut..
Eräissä juhlissa oli kaveri sammunut ennen aikojaan ja muutama valopää keksi sitten työntää kaverin peräaukosta 5 sentin kolikoita sisään ja oli ollut kuulemma ihmettelemistä jampalla kun oli aamulla mennyt vessaan... oli saanut lempinimen pajatso ;D
:o
Ite tyydyn perinteisempiin jekkuihin. Kaveri lähti kouluretkelle päiväksi ja jätti pyörän koulun pihaan. Käytiin chilichillailijan kanssa koristelemassa sitä vähäsen... serpentiiniä pari kierrosta ja semmonen sexy vaaaleanpunainen paketointiruusuke sarviin.
hauskaa oli.
"Missähän v@#ssa mun pyörä on?"
-Tuollahan se on lipputangon nokassa.
Intissä, kerron tarinan niin hyvin kuin muistan: Meitä oli samassa tuvassa pari alikersanttia ja muutama rakuuna. Kaverilla (toinen alikersantti) oli muistaakseni maanantai vapaana. Hienona ihmisenä kävin hakemassa toistasataa kertakäyttömuovimukia, jotka asettelin pystyyn ko. henkilön patjan alle niin, että patja "kellui" mukien varassa. Sitten vain sänky särmän näköiseksi ja odottamaan.
Kaveri tulee illalla hieman ennen klo 24 tupaan, ei kehtaa kilttinä ihmisenä sytyttää valoja ja valmistautuu yöpuulle. Asettaa lomakassin lattialle ja rojahtaa sängylle istumaan.
Kuuluu hirveää rätinää ja räsähdyksiä, kymmeniä muovimukeja sinkoilee ympäri tupaa ja kaveri älähtää jotain kirsosanoja. Minut paljasti syylliseksi omasta sängystäni kuuluva huutonauru.
Parasta on kuitenkin se, että kaveri piti tuota ihan hyvänä pilana, joten laitoimme yhdessä vahingon kiertämään seuraavalle alikersantille toiseen tupaan...
Inttipilat oli kyllä parhaita... Iänikuisista punkista kun otti pohjan irti ja laittoi punkan särmäksi pelkkien kehysten varaan... Kaveri tulee ja hyppää punkalle.... humps lattialla kirosanojen saattelemina ;D
Yksi oli myös kaapin lukon valelu valkovaseliinilla... "Mitä HELV***"
Sekä punkan kiertäminen kelmulla jos jätkä tuli hiljaisuuden aikana vasta takaisin jolloin sitä ei huomaa... Hyvät naurut saatiin.
Yksi vastaava on myös kaapin teippaaminen läpinäkyvällä teipillä kiinni ;D "miks V*****ssa tää ei aukee" ;D
onhan noita :D
Yksi suosittu oli ruiskuttaa letkullä kylmää vettä suihkukaapin yli kaverin niskaan ;D
Huomion huutaminen kaverin nukahdettua pöydän viereen/ punkalle kengät jalassa jne ;)
Onhan näitä vaikka kuinka, onko nää wanhoja jo, muutkin tehnyt varmaan samaa?
Zilin ja uazin ovenkahvojen sisäpuolella oli aina vaseliinitoukkia. Rasvahaalarin taskuista löyty kuolleita hiiriä yms.. Lomalaisten punkat vedettiin särmiks jekkulangalla. Muutenkin jekkulanka on nimensä veroiista tavaraa! :D
Kaverin kanssa vanhaan lankapuhelinaikaan tehtiin pilapuheluita, penskoja siis oltiin.
Soitettiin, että ollaan Tunturipyörän myyntiedustajia, ja Tunturi on julkaissut uuden pyörämalliston, Tunturi Lubil. Sen kunniaksi oli kisa, jossa tämän uuden pyörän pystyi voittamaan. Yksi rouva sitten hörppäs asian ihan tosissaan, ja kovasti kyseli, että mistä numeron saimme, koska hän oli vuosikaudet Tuntureilla ajanut ja niitä ostanut, että oliko hän jo asiakas :)
Kisan nimi oli se, että kuka 30s aikana eniten sanoo Lubil sanaa, voittaa pyörän... Aika käyntiin ja mummo alkoi hokemaan:
Lubil Lubil Lubil... ei meillä pokka pitänyt kertomaan tuloksia mummolle... ;D ;D
Lainaus käyttäjältä: Toby - toukokuu 30, 2013, 17:38:10 IP
Lainaus käyttäjältä: John McClane - toukokuu 30, 2013, 16:38:42 IP
löysinpäs tämän vanhan ketjun sekä eräs tarina jonka olen kuullut..
Eräissä juhlissa oli kaveri sammunut ennen aikojaan ja muutama valopää keksi sitten työntää kaverin peräaukosta 5 sentin kolikoita sisään ja oli ollut kuulemma ihmettelemistä jampalla kun oli aamulla mennyt vessaan... oli saanut lempinimen pajatso ;D
:o
Ite tyydyn perinteisempiin jekkuihin. Kaveri lähti kouluretkelle päiväksi ja jätti pyörän koulun pihaan. Käytiin chilichillailijan kanssa koristelemassa sitä vähäsen... serpentiiniä pari kierrosta ja semmonen sexy vaaaleanpunainen paketointiruusuke sarviin.
hauskaa oli.
Se oli loistava. Kuvaa en kehtaa tähän pistää. Sen verran rumaa porukkaa on pyörän takana! ;D
Lainaus käyttäjältä: ChiliChillailija - kesäkuu 01, 2013, 13:04:03 IP
Lainaus käyttäjältä: Toby - toukokuu 30, 2013, 17:38:10 IP
Lainaus käyttäjältä: John McClane - toukokuu 30, 2013, 16:38:42 IP
löysinpäs tämän vanhan ketjun sekä eräs tarina jonka olen kuullut..
Eräissä juhlissa oli kaveri sammunut ennen aikojaan ja muutama valopää keksi sitten työntää kaverin peräaukosta 5 sentin kolikoita sisään ja oli ollut kuulemma ihmettelemistä jampalla kun oli aamulla mennyt vessaan... oli saanut lempinimen pajatso ;D
:o
Ite tyydyn perinteisempiin jekkuihin. Kaveri lähti kouluretkelle päiväksi ja jätti pyörän koulun pihaan. Käytiin chilichillailijan kanssa koristelemassa sitä vähäsen... serpentiiniä pari kierrosta ja semmonen sexy vaaaleanpunainen paketointiruusuke sarviin.
hauskaa oli.
Se oli loistava. Kuvaa en kehtaa tähän pistää. Sen verran rumaa porukkaa on pyörän takana! ;D
Jos blurraa tai muuten vaan peittää naamat. Eiköhän tää sakki oo nähny jo vähän kaikenlaista... ::)
Jep. Nähnyt asioita joiden jälkeen ei koristeltu polkupyörä kiinnosta... :o
Oujee. Serpentiiniä fillarissa. Mitä seuraavaksi, ylös jätetty vessanistuin?
OMG!!! MAD SKILZZZ!!! X-TREME DUDESON RADICAL!!!!
Lainaus käyttäjältä: Räyhis - kesäkuu 02, 2013, 13:27:26 IP
Oujee. Serpentiiniä fillarissa. Mitä seuraavaksi, ylös jätetty vessanistuin?
OMG!!! MAD SKILZZZ!!! X-TREME DUDESON RADICAL!!!!
No samaa sarjaa se on ku nuo "peitä-kaappi-kelmulla-ja-mieti-miksei-aukea" tai tuo "soitan-jollekin-mummolle-hulvattoman-pilapuhelun-ja-nauran-hervottomasti". Kaikki oikeastaan aika harmittomia piloja, tavallaan. Rauhotu nyt räyhis. Juo vaikka olut ja mee nukkumaan.
Minun lapsuudessa, pienenä tyttönä, källit olivat oikeasti hyviä. Kuten esimerksi kaverin fillarin jarrukahvojen pohjaan veto nippusiteillä. Jonka kostin viikkoa myöhemmin laittamalla oman lukkoni kaverin fillariin.
Hauskaa on myös n. kymmenen tuhannen puulusikan (niitä mitä tuli purkkijäden mukana) tunkeminen työkaverin vaatekomeroon.
Tai cayannepippurin kaataminen piisille, juuri ennenkuin livahtaa kotiin.
Kaverin luona vieraillessa kannattaa irroittaa veskipytyn vesisäiliön kansi ja teipata siihen sisäpuolelle jesarilla kolme wunderbaumia.
Jos kaveri lähtee lomareissulle ja jättää avaimet kukkien kastelua tms. varten, on suorastaan velvollisuus esimerkiksi vaihtaa jääkaapin oven kätisyys...
Nuo ne ovat vasta jäyniä. Itsehän tehtiin sellainen pieni jäynä Las Vegasissa lomalla olleelle kaverillemme. Lyötiin pieni eteinen täyteen lehtiä postiluukun kautta toisen kaverin kanssa, joka asui samassa rivarissa uhrin kanssa. Kaveri siis jakoi mainoksia työkseen, niitä oli tuona päivänä janon takia jäänyt jakamatta farmarimondeon takaluukullinen... Olisko ruvennut janottamaan kesken keikan ::)
(https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/179018_2765931226557_4245582_n.jpg)
Hauskintahan tuossa oli, että tuolla joukossa oli kahden viikon oikeat postitkin. Ei muuta kuin 3 päivän kännit juhannuksena ja sieltä siivoamaan tuota.. Oli kaveri tyytyväinen :D
Hyvin ryypätyn baari-illan jälkeen kaverilla jatkoilla isäntä sammui. Toisen kaverin kanssa mietimme kostoa ja kyllä keksittiinkin- ajettiin siltä munankarvat pois. Oli kaveri aamulla kusella käydessään ihmeissään. ;D
Ai täällä vanhoja muistellaan.
Vastaavassa tilanteessa muutaman päivän reissulla vedettiin sammuneen häntäheikin munat spriitussilla mustiksi ja selkää pari sydämenkuvaa ja teksti "hyvää oli, Mirkku". Kotiinpaluun jälkeen ei kuulunut kommentteja. Ukkomies siis oli kyseessä.
Firman naisvalokuvaaja jätti kameransa hetkeksi pöydälle ja poistui jonnekin. Me menimme kaverin kanssa verhon taa ja minä kuvasin kaverin munat ruudun täyteen. Laboratoriohenkilökuntakin oli naisia, mutta tuskin kukaan heistä tunnisti kalua, kun kehittivät filmin ja tekivät raakakopiot. Sanaakaan eivät naiset ole hiiskuneet, mutta meillä kaverin kanssa oli hauskaa tempausta muistellessamme vielä digikuvien aikaankin.
^ Piti oikein kaksi kertaa katsoa, että kukas tuon oli kirjoittanut. :D Yhden kaverin aamukusella löytämä: "Moi, olen muna" oli myös aika huikea yllätys. Oli sammunut väärään paikkaan...
Hyviä toimistojäyniä saa varsinkin lomilla oleville, kun heikommin tietokonetta käyttävälle yksisormijärjestelmäiselle kaverille vaihtaa näppiksestä nappien paikat. Ihan erilaista arpoa lomilta tullessaan mikä olikaan salasana ja vaikka sen saisi it-tuesta resetoitua, niin ei silti onnistu...
Koko työpisteen pakkaus muovikelmulla. Työtuolin modaukset. Verokortilta näyttävä paperi/kirje postilokerossa. Tuplamäärä hiiren&näppäimistön langattomia lähettimiä ja viereisessä työpisteessä niiden laitteiden käyttö kesken kaverin hommien. Pöytäpuhelimen kuulokkeen liimaus puhelimeen ja eka soitto puhelimeen. Voi myös liimata kaikki työpisteen kamat pöytään paikoilleen. Saa työpöytäsiisteys ihan uuden ulottuvuuden, kun tavarat pysyvät 5S:n mukaan tasan paikoillaan.