Kasvatus ja yleinen chilitieto => Villit chilit ja chilien tiede => Aiheen aloitti: Macex - syyskuu 30, 2010, 19:01:48 IP

Otsikko: Dominikaanin tasavalta ja Chilit
Kirjoitti: Macex - syyskuu 30, 2010, 19:01:48 IP
Sellainen kysymys, että onko tuolla mitään villichilejä tai jos joku on käynyt, niin mistä siellä voisi tuoreita tai jopa pelkkiä siemeniä ostaa?
Otsikko: Vs: Dominikaanin tasavalta ja Chilit
Kirjoitti: MasaT - lokakuu 01, 2010, 09:00:00 AP
Karibian alueella ei varmaankaan kasva yhtään villi-chili lajia. Villiintyneenä varmaankin kasvaa joitakin lajikkeita. Linnunsilmächilit ainakin näyttäis olevan levinnyt myös Karibian saarille.
Eiköhän paikallisilla toreilta ja kaupoista löydy chilejä aika helposti, kun niitä käytetään täällä kuitenkin ihan säännöllisesti ruuan laitossa.
Otsikko: Vs: Dominikaanin tasavalta ja Chilit
Kirjoitti: Macex - lokakuu 01, 2010, 10:37:40 AP
Jees, hyvä tietää. Äiti on tuonne jouluksi lähdössä ja itse ehdotti että jos toisi mukanaan tuolta jotain siemeniä :)