Tässä anopin innoittaman aloin ottaa asiasta selvää ja jopa itsekin aloin kokeilemaan tätä karppausta. Karppaus tulee englanninkielisestä termistä low carbonhydrate, eli kyseessä on tää hiano hiano vähähiilihydraattinen ruokavalio. Olen nyt muutaman päivän kokeillut, joten tuloksista en osaa sanoa vielä mitään. Olen lueskellut karppaus.info foorumia, mutta veikkaan, että täältäkin löytyy joku, joka on tutustunut asiaan. Chili con carne esimerkiksi ON karppaussapuskaa ja parhaasta päästä! Ja parasta dietissä on, ettei nälkä tule ja kalorioita ei mietitä.
Aamupalaks tässä oon napeksinu munia ja pekonia jo muutaman päivän. Lounas ja päivällinen on hoitunut nyt muuten samalla mätöllä, mitä muutkin meillä syö, mutta perunat ym. olen korvannut kukkakaalimuusilla. Iltapalaks oon täräyttäny munakasta tms.Heitän täs muutaman helpon, mutta maistuvan reseptin alkuun ja muut voivat sitten lisäillä tätä. Kaikkeen mä en oo tuupannu chiliä, koska ipanatkin niitä syö ja sitä voidaan lisätä pöydässä.
Kukkakaali muusi (lisukkeeks ja pottuvoin korvaajaks)
1 kg keitettyä kukkakaalia
2 sipulia paistettuna
voita
kuohukermaa
suolaa
mustapippuria
Munakas niin ku mä siitä tykkään
6 munaa
kuohukermaa
savulohta
sipulia
valkosipulia
lemon drop jauhetta
sinileima emmentaalia
paistamiseen meijerivoita
(jokainen varmasti tietää, miten noista munakas tehdään joten se siitä...)
ja lempi ruokani
Lihaa lihalla ja lihalla
1kg Hirven "soosilihoja"
1 iso pkt pekonia
300g palvattua Peuran koipee
Laakerinlehtiä
maustepippuria
merisuolaa
(jos tykkää, niin lanttua, porkkanaa, sipuleita ja pätkä purjoa imemään makua itteensä)
Kaikki samaan paistopussiin ja uuniin 125-150 astetta ja 4 tuntia.
Hmmm...munia ja pekonia joka aamu ei kuullosta terveelliseltä ruualta. Kolesterolia, suolaa ja nitraattia joka muuttuu paistaessa nitrosoamiksi. Ihmettelen sitä myös että vaatiiko vähähiilihydraattinen laihis onnistuakseen päivittäisen pekoniannoksen? Mielestäni on parempiakin ja terveellisempiä tapoja saada kiloja pois. Kasviksia paljon, välipalat pois, ei ilta/yösyöminkejä. Hyvänmakuista kasvisruokaa saa tutustumalla Intialaiseen keittiöön. Niin ja voihan sitä syödä mitä vaan kun muistaa periaatteen että sen kalorimäärän jonka syöt niin kulutat pois. Yksinkertainen tapa laihtua, mutta vaatii tietysti liikuntaa.
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - lokakuu 25, 2010, 13:03:53 ip
Ihmettelen sitä myös että vaatiiko vähähiilihydraattinen laihis onnistuakseen päivittäisen pekoniannoksen?
Ei todellakaan vaadi, mutta haltioissani söin noita kahtena aamuna peräkkäin. Kolmantena ei enää oliskaan uponnu, vaan tein papusalaatin, enkä oo sitä sen jälkeenkään pupeltanu. Siis ton homman ideahan on se, että kroppa muuttaa varastossa olevan rasvan tarvittavaksi glukoosiksi, kun se ei saa sitä ruuasta. Onhan noita karppaajia myös kasvissyöjiä! Intialainen sapuska on vallan hyvää, noin niin ku periaatteessa tai ainakin pikkusen muokattuna..
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - lokakuu 25, 2010, 13:03:53 ipNiin ja voihan sitä syödä mitä vaan kun muistaa periaatteen että sen kalorimäärän jonka syöt niin kulutat pois. Yksinkertainen tapa laihtua, mutta vaatii tietysti liikuntaa.
Totta! Nimenomaan tuohon pyritäänkin. Vaikka tuossa vastoin thl:n ohjeita käytetäänkin eläinrasvoja ja vältellään kevyttuotteita, niin myös kalorimäärät putoovat radikaalisti, sillä proteiinipitoiset ruuat aiheuttaa nopeammin kylläsyydentunteen. Liikunta on kuitenkin jonkinlainen osa mun elämäntapaani, joten se ei ole niin suuri ongelma.
Meillä on nyt päällä ihan perusvähähiilihydraattinen safka. Aamulla puuroa, lounas ja päivällinen lihaa kera kasviksien + jotain muutakin huttuja tuossa ohjeessa on. Illaksi ja välipalaksi maitorahkaa ja hedelmiä / mehukeittoa. Simppeliä, hyvää ja jopa tuntuu toimivan, kunhan vaan tiukemmin jaksaisi pysyä! ;) Ainut haittapuoli on kallis hinta verrattaen perus makaronihöttöihin kerran päivässä järjetön satsi.
Naapurit "karppasivat" vuoden verran ja vissiin karppaavat edelleen. Hyvin on kuulemma kiloja lähtenyt. Itse kokeilin mutta sorruin neljännen päivän jälkeen mässäilemään mustikkapiirakoilla. Heikko ja läski ;D
Tässä hyvä dokkis jos on mennyt ohitse. Siitähän alkoi tuo rasvakeskustelu. Kannattaa katsoa.
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=28&t=501&a=9432
Sen jälkeenhän oli se A-Talk missä Pekka Puska ottanut edes katsekontaktia eläinrasvoja puolustaviin asiantuntijoihin, koska ei ole näyttöä että kasvirasvat olisivat terveellisempiä ihmiselle...todisteet näyttäisivät olevan päinvastaiset.
No sikäli ihan sama koska en ole ikinä uskonut noihin prosessoituihin kemian tuotteisiin, kuten Florat ja muut paskan makuiset levitteet, vaan pikemminkin luonnon antimiin kuten voi, maito, rasvainen hyvänmakuinen juusto, kananmuna yms. Hili vihanneksena.
Muoks.
Chilikastikkeissakin kiinnitän kyllä huomiota että onko E-aineita vaiko ilman lisäpaskaa. Siks jää yleensä Poppamiehet hyllyyn.
Saas nähä mikä yhteys sairauksiin löytyy noilla E-aineilla joskus.
Oma karppaus on on kestäny nyt sen 2kk ja ainakin omalla kohdalla olo on parantunu sitten hh-ruokien.
Karppausta lähdin kokeilemaan ihan vaan sen takia että halusin testata miten ruokavalion muutos vaikuttaa kehoon. Omalla kohdalla ollu aamusin vähän huonoa oloa ja ei oo muutenkaan meinannu ruoka pysyä sisällä jos on jotain syöny, mutta ainaki nyt näyttää siltä että tuon on tehnyt juurikin tuo "suuri" hh:n määrä.
Niin ja onhan tuota jokunen kiloki lähteny pois.
Pekka Puska pitäisi ampua.
Jumalauta. Jos mä haluan tunkea kurkustani alas sellaista joka tekee musta läskin, diabeetikon ja syöpäsairaan, niin mähän vedän sitä. Kaikki kuolee joskus, mun puolesta kaikki yli kolmenkympin jälkeen on pelkkää plussaa. Voihan sitä homoilla ja nipottaa joka ainoasta suupalasta ja tasajalkahyppelyn säestämä stressata kaikista pienhiukkasista, kovista rasvoista ja keinotekoisista väriaineista. Minä en viitsi. Ihmistä ei ole tarkoitettukaan elämään yli viittä vuosikymmentä, joten miksi "pingottaa" ja syödä terveellistä - paskan makuista sapuskaa?
Suomessa (=Suomaassa) slaavilainen huono itsetunto kohtaa luterilaisen kasvatuksen. Kun suomalainen käy kaupassa, hänellä on huono omatunto
aivan kaikesta, jo pelkkä valikoiman runsaus aiheuttaa unettomia öitä kun miettii
ryssän itänaapurin tyhjiä hyllyjä - puhumattakaan afrikan nälänhädistä.
Tottakai on luonnollista potea myös moraalista krapulaa muista tuotteista. Rasvoista, sokereista yms. Suomalaiset ovat läskejä ja heillä on sydän- ja verisuonitauteja. Yksityisen kuluttajan tuleekin saada vatsahaava eineshyllyn äärellä, syyllinenhän ei kuitenkaan ole omnipotentti einesvalmistaja tai sen jälleenmyyjä, osuuskauppa, vaan ehdottomasti kuluttaja jolle tarjotaan kaksi vaihtoehtoa. Syö halpaa paskaa, pode huonoa omaatuntoa ja ole sitä mieltä, että Mr. Puska on ehdottoman oikeassa.
Tai sitten; syö mitä haluat ja luota siihen, että terveen ihmisen munuaiset kyllä toimivat ja poistavat ylimääräisen suolan kropastasi. Voit elää 150-vuotiaaksi tai kuuskymppiseksi. Tai jäädä huomenna auton alle. Puska on perseestä, vaatimaton mielipiteeni.
Itse menen nyt vetämään Lidlin bratwursteja hapankaalin ja bissen kera. Tuoteselosteessa varoitetaan "voimakassuolainen".
LainausSen jälkeenhän oli se A-Talk missä Pekka Puska ottanut edes katsekontaktia eläinrasvoja puolustaviin asiantuntijoihin, koska ei ole näyttöä että kasvirasvat olisivat terveellisempiä ihmiselle...todisteet näyttäisivät olevan päinvastaiset.
No sikäli ihan sama koska en ole ikinä uskonut noihin prosessoituihin kemian tuotteisiin, kuten Florat ja muut paskan makuiset levitteet, vaan pikemminkin luonnon antimiin kuten voi, maito, rasvainen hyvänmakuinen juusto, kananmuna yms. Hili vihanneksena.
Heikot sortuu elon tiellä, jätkät senkun porskuttaa.
Niin mut nythän säkin Räyhäkäs saatat elää yhtä pitkästi kun nuo "huonot" elämäntavat ei välttämättä olekkaan niin huonoja. :)
Sinusta tulee vaan vanhempi äksympi miäs. :D
Lainaus käyttäjältä: Fire - lokakuu 25, 2010, 22:22:08 ip
Niin mut nythän säkin Räyhäkäs saatat elää yhtä pitkästi kun nuo "huonot" elämäntavat ei välttämättä olekkaan niin huonoja. :)
Sinusta tulee vaan vanhempi äksympi miäs. :D
Juur siks mä en luekkaan vanhuspuolen hoitajaks. Miettii, millainen tuostakin vanhemmiten tulee.
Vähähiilarista täälläkin vedetään, tosin ei mitään nollalinjaa. Täydellisesti pois on jääneet valkoinen leipä + muut pullamössöt, peruna, pasta ja riisi. Ja tietenkin karamellit ja sokerilimut. Jos hiilaria vetää niin mieluummin aamulla, eli aamupalaksi ruisleipää tai kaurapuuroa. Lounaaksi salaattia (kanaa, fetaa, nam), eines-mätöt jää nykyään kylmästi hyllyyn. Niiden tuoteselosteita kun lukee niin ei uskoisi, että ne on ihmisruuaksi tarkoitettu. Duunin jälkeen sitten yleensä jotain lihaa + vihanneksia tai ruokaisa munakas. Pekonia en ole syönyt aikoihin, ei sitä rasvanmäärääkään tarvitse överiksi vetää. Ei ruuan tarvitse mautonta paskaa olla vaikka vähähiilarista dieettiä noudattaisikin.
Vielä kun pääsis pizzasta eroon, prkl. ;D
Eipä hirveästi tarvitse karpata Diabeteksen takia. Siinähän tuijotellaan hiilihydraatteja aika tavalla. Tai noh, joidenkin tarvii tuijotella.
Tässähän Räyhis tätä vähä hiilihydraattista. On muuten ruttoisen hyvää.
Liitelin roostipratukka kera savun:
1. Hae lidlistä rostbratukoita, niitä pieniä valkoisia pötkylöitä
2. Ota ryytipojaksi litelin savupekoniva
3. Pannu lämpeämään, pohjalle neitsytöljyä tjms.
4. Sillä aikaa kun pannu lämpeää, kääräise pari kolme nakkia(tai jos suuri nälkä niin enemmän, mutta parilla pärjää oikeasti, jos ei kauheasti harrasta liikuntaa).
5. Iske nakit pannulle:
(http://jeqq.kuvat.fi/kuvat/Chili/20101027_001.jpg/_small.jpg)
6. Heitä päälle savuchilijauhetta, itse laitoin red peruvian rocotoa made by teh Fasse
7. Pilko joukkoon tarvittava määrä vihanneksia, itse en paljoja jaksanut tällä kertaa, mutta yleensä heitän annoksiin sen 200g paprikaa, chiliä, sipulia jne(Huom, yhteensä 200g):
(http://jeqq.kuvat.fi/kuvat/Chili/20101027_002.jpg/_small.jpg)
8. Käristele makusi mukaan tarpeeksi karsinogeenejä joukkoon ja nauti!
Itse paistelin juuri vaatimattomasti pihvin ja lautaselle tuuppasin jäävuorisalaattia, kirsikkatomaatteja ja pätkän kurkkua. Pihvin paistoin voissa ja pannulle jääneeseen rasvaan lisäsin sitten sipulia ja kermaa ja kiehautin siitä "salaatinkastikkeen".
e: Röyh! ja NAM!
karppaus on, suhteellisesti, suht terveellistä. en nyt ala metskaamana lähteitä jne, mutta sanomattakin lienee selvää, että jättämällä turhat valkoiset jauhot ja sokerit pois ruokavaliosta voi paremmin ja kenties painoakin tippuu.
karppauksessa ei kuitenkaan kannata liikaa miettiä hh-määrää, kunhan niiden laatu on hyvä. eli runsaasti tuoretta rehua ja etenkin vihreää sellaista naamaan. jäävuori- lehti- ja jääsalaatti on käsittääkseni suht turhia ravintoarvoltaan, muissa salaateissa on jo kaikkea kivaa. parsakaali on ihan superia. kesäkurpitsa, pinaatti, kaikki kaalit, vihreät pavut, herneet jne ..
sanovat, että makeita juureksia (porkkana, punajuuri jne) kantsis vetää vähän rajotetusti - en mä tästä välittäis, perunan syöntiä rajoittaisin.
leipää jos vetää, kantsii suosia juureen tehtyä ruisleipää, tai ainakin itse tehtyä, vähän hapatettua leipää.
paljon kalaa, hyviä kananmunia jne.
panostakaa laatuun; luomua, lähiruokaa, jne. nämä nyt eivät ole ihan itseisarvoja, mutta melkein kumminkin - pientuotanto korkeilla kriteereillä ja tietynlaisella antaumuksella ja kunnianhimolla tuntuu varmasti. ja usein luomu nyt vaan maistuu paremmalta ja ainakin tuntuu hyvältä pidemmän päälle. luomuruokapiirit on kova juttu.
huudan loppuun myös paleo-, kivikautinen- ja primal-dieetit. googlatkaa jos kiinnostaa, tuntuu toimivan.
Mun on kyllä pakko saada leivos ja vähintään kaksi olutta päivässä. Muuten ei tule yhtään mitään. Valkoista jauhoa ja sokeria olen välttänyt kuin ruttoa jo vuoden päivät, hunajaa kehiin.
Lainaus käyttäjältä: Räyhäkäs - lokakuu 28, 2010, 10:52:02 ap
Mun on kyllä pakko saada leivos ja vähintään kaksi olutta päivässä. Muuten ei tule yhtään mitään. Valkoista jauhoa ja sokeria olen välttänyt kuin ruttoa jo vuoden päivät, hunajaa kehiin.
Kaksi olutta päivässä on super ruokaa. Odotettavissa oleva elinikä pitenee(tutkimusten mukaan). Joten jos haluat elää "normaali" pituisen elämän niin syö paljon epäterveellistä ruokaa ja juo kaksi pulloa olutta päivässä. ;)
Itseasiassa piti kysymäni, voiko karpata jos juo olutta. Toisaalta, mähän voisin vaihtaa oluen punkkuun. Onko alkoholi hiilari? Pastan ja potut voisi kyllä heivata menyystä.
Eikös C2H5OH pilkkoudu suurimmaksi osaksi ihan puhtaaksi sokeriksi elimistössä?
Punkku on karppauksen alkuvaiheessa parempi kuin kalja, mutta ei se kaljakaan kokonaan ole kielletty. Ja jos leivot itte, niin käytä esim. mantelijauhoa ja makeuta jollain muulla ku sokerilla. Ei se rakettitiedettä ole. ;D
Kohta vuosi on menty vähemmillä hiilareilla. Perunat, pastat, riisit, vehnät, ylimääräiset sokerit yms. olen karsinut poijes. Mitään voinkorvikkeita ei jääkaapista löydy ja 15% kerma aiheuttaa inhon väristyksiä. Täyttä kamaa sen olla pitää. Olo on kyllä hyvä ja painoa on lähtenyt n. 8kg. Tosin painonpudotus ei ollut itselläni se perimmäinen ajatus. Olo on energisempi, sapsukan jälkeen ei tuu ähkyä ja huonot mahapäivät on vähentyneet todella huomttavasti. Ilman activiaa! :o
Jos munat ja pekonit aamusin alkaa nyppimään voi aina tehdä mantelileipää.
Mantelileipä
4 kananmunaa
4 dl juustoraastetta
80g (yksi pieni pussillinen) mantelijauhetta
1 tl leivinjauhetta
Uuni 225oC. Ainekset kulhossa kunnolla sekasin. Levitä uunipellille tasaisesti tai tee leipäsiä, ihan miten vaan.
Paistoaika on noin 10min. Namnam. Erinomaista vaikkapa chili-olympian kera.
Itse oon joskus raastanut tohon sekaan puolikkaan porkkanan. Kuohkeuttaa ja tuo makua mukavasti. Vaihtelun vuoksi leivän voi tehdä vaikka hasselpähkinäjauheestakin. Toimii myös pizzapohjana, kunhan muistaa ensin paistaa pohjan täysin kypsäksi ilman täytteitä.
Ps. Bisseä olen juonut normaalivauhdilla. ;)
Mä oon yllättyny tästä energisyydestäni! Olin aamulla muksun ja muijan kanssa kirjastossa jonka jälkeen tein jarrurempan mitsuun, putsasin akvaarion, imuroi, tein ruuan ja kävin koirien kanssa koko pitkällä lenkillä. Nyt viiniä ja vähä ehkä juustoja.. ;D
En mä oo koskaan ollu tämmöne!
Lainaus käyttäjältä: TunturiTiger - lokakuu 30, 2010, 21:16:24 ip
Mä oon yllättyny tästä energisyydestäni! Olin aamulla muksun ja muijan kanssa kirjastossa jonka jälkeen tein jarrurempan mitsuun, putsasin akvaarion, imuroi, tein ruuan ja kävin koirien kanssa koko pitkällä lenkillä. Nyt viiniä ja vähä ehkä juustoja.. ;D
En mä oo koskaan ollu tämmöne!
No hitto soikoon! Auto alle ja pääkaupunkiin! Hiaceen tarttis öljyt vaihtaa ja kurkata jarrut, kämppä tarttis imuroinnin, lattiat pitäis vahata ja papukaijahäkin paprut vaihtaa. Pannujen ja kattiloiden pohjatkin kaipaavat kiilloitusta ja matot pitäisi tampata. ;D
Pari viikkoa sitten sain lekurilta ja ravintoterapeutilta käskyn syödä enemmän, ja mieluiten lisää lihaa, rasvoja ja maitotuotteita... Leivän kanssa pitää ehdottomasti laittaa rasvaa, ja sekä kinkkua, että juustoa...
Ja mä siis laihdutan lekurien valvonnassa. 12kk tavoite on min. 50kg. Eka kuukausi tippu kyllä 10kg...
Liikunta on myös myytti. Jos ei ammatikseen ala liikkua, niin aika harva saa painon putoamaan liikuntaa lisäämällä...
Lainaus käyttäjältä: Räyhäkäs - lokakuu 30, 2010, 22:31:34 ip
Lainaus käyttäjältä: TunturiTiger - lokakuu 30, 2010, 21:16:24 ip
Mä oon yllättyny tästä energisyydestäni! Olin aamulla muksun ja muijan kanssa kirjastossa jonka jälkeen tein jarrurempan mitsuun, putsasin akvaarion, imuroi, tein ruuan ja kävin koirien kanssa koko pitkällä lenkillä. Nyt viiniä ja vähä ehkä juustoja.. ;D
En mä oo koskaan ollu tämmöne!
No hitto soikoon! Auto alle ja pääkaupunkiin! Hiaceen tarttis öljyt vaihtaa ja kurkata jarrut, kämppä tarttis imuroinnin, lattiat pitäis vahata ja papukaijahäkin paprut vaihtaa. Pannujen ja kattiloiden pohjatkin kaipaavat kiilloitusta ja matot pitäisi tampata. ;D
En tu ellen saa tapiseerata ja maalata kattoja kans! ;D
Skarppaajilla on kivaa paitti ei tuu kakka aina niin nopeesti. Lisäsin pähkinää, onkohan se sallittua? Kai se on. Lomareisuilla syön aina ihan homona pähkinöitä. Kuppi kahvia aamulla ja sonta lentää, oli maa mikä tahansa. Muija kasvissyöjänä ihmettelee kuinka taitava olen. Kait se pelkää vähän pähkinöitäkin.
Vedin ton dokumentin mukaisen pekoni-kananmuna-maito-pähkinäaterian ja jumalaut, ollu nälkä ikinä enää. Tosin myöhemmin mietin että mitä söisin että sais chiliä. Tuore Sudden Death ja Naga tuoreena. Kännissä tietenkin. (hiilaritonta alkoholia) ;) Teki terää. Suolikin toimii, yrittää puskea ulos vaikkei olis mitään edes sisällä. Vähän niinku yrittäis synnyttää kaksosia vakkei oo edes tiineenä.
Mihinkään liity, mut pusut hilipäille! ;)
Aloitin itsekin vihdoin ja viimein kyseisen homman maanantaina. Pari kiloa lähtenyt sunnuntaiseen painoon nähden. En kyllä ihmettele yhtään kun yleensä iltaisin tuli popsittua paahtoleipää ym. höttöä ihan julmetusti.
Koitetaan tällä ehkäistä se vanhemman iän diabetes jota suvussa ja tietysti ammatin varjopuolet eli selkävaivat.
121kg and counting..
Lainaus käyttäjältä: Fire - lokakuu 31, 2010, 14:58:05 ip
Lisäsin pähkinää, onkohan se sallittua? Kai se on.
Pähkinäthän just kans sisältävät terveellisiä rasvoja, kunhan niitä ei ala mättämään ihan simona :P Itse kans olen enemmän tai vähemmän karpannut muutaman kuukauden, mutta koskapa on tullut lähes viikottain repsahduksia nyt kun on ollut ties mitä kissanristiäistä niin kilojakaan ei ole pudonnut kuin kolme. Mutta leipää ei kyllä kaipaa yhtään! Makeaa hiukan, sipsejä vähän enemmän. Mutta tämän isänpäiväviikonlopun jälkeen koittaa jälleen arki (ennen joulua) jolloin koitan taas ottaa kunnolla itseäni niskasta kiinni.
Perunaa ei niinkään enää mieli tee, kun pääsi eroon siitä pinttymästä jonka mukaan lihan kaverina sitä pitäisi olla. Mutta kun piffin kylkeen heittää salaattia ja uunikasviksia tai kukkakaalimuusia (nammm) niin johan unohtui moiset pottu-unelmat.
Ihan nollalinjaa en silti aio vetää, vaan taidan viikoittain antaa itselleni luvan syödä jotakin ruokaa, jossa on käytetty joko pastaa tai riisiä. Tummana versiona tietenkin.
Tuli muuten eilen tehtyä ihana täytetty munakas;
sekoita kolmen munan rakenne rikki lasissa ja kaada se voilla(!!!) voidellulle kuumalle pannulle. Alenna lieden lämpötilaa niin, että munakas lähinnä hyytyy kypsäksi. Ripottele munakkaan päälle mustapippuria ja juustoraastetta (joko Emmentalia tai Mozzarellaa) ja anna juuston sulaa. Nakkaa sitten päälle kinkkusuikaleita, puolikas tomaatti kuutioina ja Pirkan paprika"salaattia", eli paprikasuikaleita viinietikassa. Lorauta päälle vähän ketsuppia/salsaa ja tietty chiliä. Vähän vielä juustoraastetta päälle ja taittele munakas kiinni. Nauti.
en tiedä tosta painon pudotuksesta hirveästi mutta!!
Mikäli syö rasvaisia ruokia yms tottakai tulee kiloja lisää ja kunto huononee.. Itse liikun työni puolesta päivässä noin 6-8 km ja kävellen, vaikka ajan autoa.. ???
oli meinaan askelmittari tässä kk sitten mukana pari viikkoa ja kyllä tulee liikuttua mutta silti ei paino putoa yhtään.
Ruokavalio koostuu pääsääntöisesti terveellisestä kotiruoasta klo 16-18 maissa.. grilliin turvaudun suht harvoin ja työpäivänä en syö mitään niinkuin en aamullakaan..ja hyvin pärjää..
se on tottumiskysymys.. mutta jos painoa tahtoo pois niin pitää muistaa: ;D syö vähemmän kuin kulutat..
Itse ollut tässä sen pari viikkoa ilman hiilareita/minimihiilareilla ja paino laskenut n.5,5kg eli kyllä ne ruokailutottumukset vaikuttaa.
Olo on myös ollut energisempi ja sellaista.
Lainaus käyttäjältä: biblo - marraskuu 15, 2010, 07:19:36 ap
Itse ollut tässä sen pari viikkoa ilman hiilareita/minimihiilareilla ja paino laskenut n.5,5kg eli kyllä ne ruokailutottumukset vaikuttaa.
Pari viikkoa ja päälle viisi kiloa? Onnittelut! Taidan itsekin jättää perunat ja pastat toistaiseksi niin pääsen rantakuntoon jouluksi.
Lainaus käyttäjältä: .tomppa. - marraskuu 14, 2010, 23:53:36 ip
en tiedä tosta painon pudotuksesta hirveästi mutta!!
Mikäli syö rasvaisia ruokia yms tottakai tulee kiloja lisää ja kunto huononee..
Paskapuhetta. Se vaan menee niin, että jos syöt rasvaista safkaa, et vedä mitään vehnä-/peruna-/pastamössöä sen kanssa. Sun keho alkaa koneistamaan sillä rasvalla, hiilihydraattien sijasta => rasva alkaa palaa. Tästä taas seuraa, että verensokeri pysyy tasaisempana eikä nälkä ole kahden tunnin välein. Mulle riittää nykyään kolme ateriaa päivässä ilman välipaloja. Aiemmin joutui aamiaisen, pääruokailun ja iltapalan lisäksi vetämään jotain ruispalaa tauluun vähän väliä, koska syöty ruoka oli höttöä. Se ei pidä nälkää poissa.
Kunto on muuten kohonnut, koska on virtaa liikkua. Toisin kun silloin, kun kaatui työpäivän jälkeen hiilariähkyssä soffalle. Päivittäin kunnon lenkki koiran kanssa, töissä tulee tallattua kilometrikaupalla ja kolmisen kertaa viikossa n. 1,5 - 2km altaassa.
Ja painoa on lähtenyt n. 10 kg vuoden alusta. Jep. Rasvalla. ;)
http://karppaus.info/wiki/index.php?title=Etusivu (http://karppaus.info/wiki/index.php?title=Etusivu)
Lainaus käyttäjältä: wille - marraskuu 15, 2010, 10:37:39 ap
Lainaus käyttäjältä: .tomppa. - marraskuu 14, 2010, 23:53:36 ip
en tiedä tosta painon pudotuksesta hirveästi mutta!!
Mikäli syö rasvaisia ruokia yms tottakai tulee kiloja lisää ja kunto huononee..
Paskapuhetta. Se vaan menee niin, että jos syöt rasvaista safkaa, et vedä mitään vehnä-/peruna-/pastamössöä sen kanssa. Sun keho alkaa koneistamaan sillä rasvalla, hiilihydraattien sijasta => rasva alkaa palaa. Tästä taas seuraa, että verensokeri pysyy tasaisempana eikä nälkä ole kahden tunnin välein.
Juuri näin, ja kerran päivässä mässäily riittää hyvin.
Nyt kun on taas ruokavalio retuperällä, joutuu syömään montakin kertaa päivässä, vatsa ja olo on sen mukainen, kun ei siedä hiilareita muutenkaan paljoa.
Tosin kihti vaikeuttaa asiallista syöntiä.
Lainaus käyttäjältä: Räyhäkäs - marraskuu 15, 2010, 08:46:37 ap
Lainaus käyttäjältä: biblo - marraskuu 15, 2010, 07:19:36 ap
Itse ollut tässä sen pari viikkoa ilman hiilareita/minimihiilareilla ja paino laskenut n.5,5kg eli kyllä ne ruokailutottumukset vaikuttaa.
Pari viikkoa ja päälle viisi kiloa? Onnittelut! Taidan itsekin jättää perunat ja pastat toistaiseksi niin pääsen rantakuntoon jouluksi.
Jep, tosin tuota painoa on 30kg ylimääräistä niin lähtee helposti osa siitä alkuun. Loput sitten liikunnan lisäämisellä kun toppaa pudotus.
Se on ihme juttu.. Kun syö voissa paistettua ja kermassa haudutettua läskiä, niin maha tulee täyteen pienemmällä sapuskamäärällä ja nälkä pysyy kauemmin poissa. Tietysti kasviksia täytyy kans pupeltaa, mutta nekin menee ihan vittuilemati kivasti ton sapuskan kans.
Jos kilot menee aika reilusti ylipainon puolelle, ei tunnu olevan erikoista, että kilot heittelee yhdellä per päivä. -Puhun vaan omasta kokemuksesta.
Pelkästään suolan vähentämisellä saa kiloja tippumaan. Suola kerryttää kroppaan nestettä ja se juuri on tuota löllöä läskiä, mikä tuntuu vyötäröllä. Sen saa liikunnalla ja hikoilemalla aika äkkiä pois.
Pieniä ateriota pitkin päivää ja pari tuntia ennen nukkumaan menoa ei mitään suuhun. Tällaisia ohjeita olen saanut.
Vääränlaiset sokerit ja suolat ei kummatkaan ole hyväksi.
Btw.. Kohta 4 viikkoo takana ja verenpaine on laskenu normitasolle. Se oli 2kk sitten 130/90 ja nyt se oli 115/83. Tosin toi on vasta parina päivänä mitattujen tulosten keskiarvo, mutta ihan hyvältä näyttää.
Lainaus käyttäjältä: TunturiTiger - marraskuu 15, 2010, 23:01:56 ip
Btw.. Kohta 4 viikkoo takana ja verenpaine on laskenu normitasolle. Se oli 2kk sitten 130/90 ja nyt se oli 115/83. Tosin toi on vasta parina päivänä mitattujen tulosten keskiarvo, mutta ihan hyvältä näyttää.
Sullahan oli alunperinkin verenpaineet ihan ok! Mahtaako tuo yläpaine olla hieman turhankin matala? Itsellä oli paineet pahimmillaan 155/105. Nämäkin arvot sain silti laskemaan ihan hyvin takaisin.
Tuntuu luonnottomalta nuo sinun yläpaineesi, eikö normaalit ole jotain 140?
Lainaus käyttäjältä: MasaT - marraskuu 15, 2010, 23:13:02 ip
Lainaus käyttäjältä: TunturiTiger - marraskuu 15, 2010, 23:01:56 ip
Btw.. Kohta 4 viikkoo takana ja verenpaine on laskenu normitasolle. Se oli 2kk sitten 130/90 ja nyt se oli 115/83. Tosin toi on vasta parina päivänä mitattujen tulosten keskiarvo, mutta ihan hyvältä näyttää.
Sullahan oli alunperinkin verenpaineet ihan ok! Mahtaako tuo yläpaine olla hieman turhankin matala? Itsellä oli paineet pahimmillaan 155/105. Nämäkin arvot sain silti laskemaan ihan hyvin takaisin.
Tuntuu luonnottomalta nuo sinun yläpaineesi, eikö normaalit ole jotain 140?
Kun itellä joskus oli ongelmia verenpaineen kanssa, niin silloin sanottiin, että toi alapaine on tärkeämpi. Yläpaine heittelee ja ei muutenkaan ole niin merkittävä.
20 kiloa lähti sitten. Aikaa meni noin 5kk. Uskomattoman helppoa oli. Hieman katoin hiilareita, mutta en kuitenkaan karpannut. Kerran viikossa mätin kaikkea mahdollista eikä silloin kaloreita katottu. Oli viikon kohokohta.
Ihanne RR on 120/80. Jos esim. alapaine on yli 85, voidaan puhua lievästi kohonneesta verenpaineesta ja yli 90 kohonneesta verenpaineesta. Hieman alhasempi ei meinaa mitään, mutta korkeempi on pahapahahyihyi.
Oonkos mä nyt käsittänyt tätä hommaa ihan oikein... Hiilareita siis voi vetää, mut sillon rasvaa pitää välttää (esim.tonnikala-hemapa-riisi-mättö ihan ok mut pihvi ja potut ei) mul on kans ollu paha ongelma toi et on koko ajan nälkä. Herään joka arkiaamu 4:00 jolloin aamupala, yleensä seiskan pintaan on jo nälkä jolloin mahdollisuuksien mukaan joku leipä. Kasin-ysin aikaan taas kurnii. 11-12 lounas ja taas vatsa valittaa viimeistään kolmen-neljän välillä. Aamusin ei meinaa pysyä millään hereillä kun ajaa 80km töihin.
Eilen päätin kokeilla tätä hommaa kun lounaalla luin tätä samalla vetäen pottumuussia ja nakkeja. Alko muuten puolessavälissä tuntumaan lähinnä siltä kun söis ydinjätettä noita juttuja lukiessa.
Illalliseks tilasin sit kotiväeltä kukkakaalimuussia (vaatii vähän totuttelua) sekä kunnon färssin (ilman jauhoja) aamupalaksi vetelin banaanin (eka varmaan kymmeneen vuoteen) ja jätin kaffesta sokerin veks. Enpä muista millon olisin viimeks ollu viiden tunnin yöunien jälkeen näin virkeä...
Nyt kun on vielä ollut erinäisistä syistä melko paljon stressiä oon huomannut et karkkia menee luvattoman paljon ja silti on koko ajan kamala makeannälkä.
Näin alkuun tuntuis melko lupaavalta. Nälkä kyl on muttei niin aggressiivinen kun normaalisti. Vedänpä yhden banskun ja jään odottelemaan miten toi lounas (samaa kun illalla) pitää töissä nälkää...
(Piaf) tuli vaan mieleen et miks ser safkan pitäis lähtökohtaisesti olla rasvaista? Luulis et jos keho ei saa ruoasta rasvaa eikä hiilareita se polttais "vararavintoakin" nopeammin...
Jos oikein haluaa karpata niin banaani pois. Melkein 30g hiilaria yhdessä banaanissa. Itse koitan pysytellä tuossa max.30g hiilareita päivässä, yleensä jää paljon alle. Vaakaa ruokien ja muiden punnitsemiseen en käytä mutta onhan nuo muutenkin helppo päässään laskeskella.
Dääm... No, mun tarkoituksena nyt ei ole varsinaisesti karpata, lähinnä Skarpata... Ylipainoa ei juuri ole (170/70-75) ainoat mistä haluan eroon on väsymys,ainainen nälkä töissä ja toi pieni kessi. Oon lisäks allerginen aika monelle asialle, etupäässä pähkinät ja hetelmät/vihannekset. Jos banskussa on hiilareita niin so be it, sitä pystyn syömään. On se ainakin parempi vaihtoehto kun suklaa- ta powerbar- tyyppiset patukat joihin turvaudun aika usein, joista tulee hirveä väsy/huono olo ja jotka jälkimmäiset maistuu suht vehkeelle...
Tähän mennessä tänä aamuna 3 banskua, (vain) yksi kuppi sumppia ja parempi olo kun aikoihin.
Ottakaa päivittäiseen ruokavalioon mukaan protskupitoisia välipaloja, niin eipä nälkä pääse ainakaan salakavalasti hiipimään päälle :) Kun vielä olin työmaailmassa mukana, niin aamupalaksi vedin ensin kotona jotain hedelmää ja sitten työpaikalla (työmatka kesti lähemmäs tunnin) rasvatonta maitorahkaa. Sen saatoin maustaa esim. ananaspaloilla ja makeutusjauheella -kesäisin tuoreet mansikat oli ihan ässiä tämän kanssa. Kun kello sitten läheni yhtätoista ja sermin molemmin puolin vaikeroitiin nälkää, niin mulla oli vielä hyvä tahti työssä päällä!
Hyviä proteiininlähteitä ovat maitorahkan lisäksi mm. tonnikala, kana, raejuusto, pavut, kananmuna, kevyt fetajuusto... Ja näistähän saa jo monenlaisia välipaloja tai täyttäviä lounaita. Varsinkin kananmuna on oikea proteiinipommi!
Voi olla noinkin, mutta varsinkin jos meinaa painoo pudottaa, niin proteiini ei ole se taikasana.
Paino putoo esim seuraavalla kaavalla: hh<20g, prot. 1-1,5g/ihannepainokilo ja loput rasvaa. Liian vähän kaloreita, niin paino ei putoo.
Lainaus käyttäjältä: TunturiTiger - marraskuu 16, 2010, 12:29:20 ip
Voi olla noinkin, mutta varsinkin jos meinaa painoo pudottaa, niin proteiini ei ole se taikasana.
Paino putoo esim seuraavalla kaavalla: hh<20g, prot. 1-1,5g/ihannepainokilo ja loput rasvaa. Liian vähän kaloreita, niin paino ei putoo.
Sitä paitsi
tulinen ja rasvainen sapuska antaa rahoille vastinetta paremmin, kuin tulinen hiilarihötö. Poltetta riittää ns. koko matkalle paremmin. :D
Lainaus käyttäjältä: biblo - marraskuu 04, 2010, 17:39:00 ip
Aloitin itsekin vihdoin ja viimein kyseisen homman maanantaina. Pari kiloa lähtenyt sunnuntaiseen painoon nähden. En kyllä ihmettele yhtään kun yleensä iltaisin tuli popsittua paahtoleipää ym. höttöä ihan julmetusti.
Koitetaan tällä ehkäistä se vanhemman iän diabetes jota suvussa ja tietysti ammatin varjopuolet eli selkävaivat.
121kg and counting..
116,9kg and counting..
Lainaus käyttäjältä: biblo - marraskuu 21, 2010, 20:05:23 ip
Lainaus käyttäjältä: biblo - marraskuu 04, 2010, 17:39:00 ip
Aloitin itsekin vihdoin ja viimein kyseisen homman maanantaina. Pari kiloa lähtenyt sunnuntaiseen painoon nähden. En kyllä ihmettele yhtään kun yleensä iltaisin tuli popsittua paahtoleipää ym. höttöä ihan julmetusti.
Koitetaan tällä ehkäistä se vanhemman iän diabetes jota suvussa ja tietysti ammatin varjopuolet eli selkävaivat.
121kg and counting..
116,9kg and counting..
Hyvä vauhti! Ootkos nyt ihan ala-karpilla vetänyt? Varmaan vois ite tässä ennen joulua vielä vetästä ihan ketokarpille hetkeksi.
Kyllä on hiilarit ollut tosi alhaalla. Laskenut en ole sen tarkemmin mutta päässäni laskenut että tuossa 20-30g taitaa päivässä mennä. Välillä toki ylikin, en pidä niin vaarallisena tai tarkkana. Vkl kemut tulossa jossa olusia saattaa mennä mutta menköön, kyllä ne nesteet äkkiä haihtuu.
115,5kg and counting..
(kaikki painot aamupainoja ja ylipainoa semmoinen n.30kg)
Päivänä eräänä mutustelin mustaamakkaraa, kun teki niin pirusti mieli! No painohan siitä pompsahti 1,4kg. :o Nyt kun kuitenkin oon taas muutaman päivän vedelly pelkkää kermassa haudutettua voita salaattipedillä, niin paino on tippunu tuosta 1,9kg. Eli vaikka välillä sattuu tuleen hiilariöveri, niin se paino lähtee melko ripeesti.
Hesarissa oli juttua "siitä oikeasta ruokavaliosta", tai siis hesarissa oli artikkeli jostain jättitutkimuksesta. Taisi olla eilen. Ymmärtämäni mukaan vähähiilarinen ja protskupitoinen ruokavalio oli parasta.
Lainaus käyttäjältä: TunturiTiger - marraskuu 25, 2010, 22:08:54 ip
Päivänä eräänä mutustelin mustaamakkaraa, kun teki niin pirusti mieli! No painohan siitä pompsahti 1,4kg. :o Nyt kun kuitenkin oon taas muutaman päivän vedelly pelkkää kermassa haudutettua voita salaattipedillä, niin paino on tippunu tuosta 1,9kg. Eli vaikka välillä sattuu tuleen hiilariöveri, niin se paino lähtee melko ripeesti.
Ihan normiannos mustaa? (1,4 kg/päivä) Otitko puolukkahillolla?
Lainaus käyttäjältä: Maniscalco - marraskuu 26, 2010, 22:59:43 ip
Lainaus käyttäjältä: TunturiTiger - marraskuu 25, 2010, 22:08:54 ip
Päivänä eräänä mutustelin mustaamakkaraa, kun teki niin pirusti mieli! No painohan siitä pompsahti 1,4kg. :o Nyt kun kuitenkin oon taas muutaman päivän vedelly pelkkää kermassa haudutettua voita salaattipedillä, niin paino on tippunu tuosta 1,9kg. Eli vaikka välillä sattuu tuleen hiilariöveri, niin se paino lähtee melko ripeesti.
Ihan normiannos mustaa? (1,4 kg/päivä) Otitko puolukkahillolla?
Ööö.. Mikä on normiannos? Se oli semonen vajaan kilon kiamura mörköö ja Tapolan omaa mustamakkarahilloo. Päälle hörppäsin litran maitoo.
Täälläki mennään vähähiilarisella.. Kyllähän tuo ruokapuoli tuntuu välillä tylsältä mut täältä löytyy roppakaupalla hyviä reseptejä, niin makeita kuin suolasia http://users.kymp.net/p303525a/
Siitä vain ettimähän :) kiloja on jokunen lähteny, treenit koventuneet huomattavasti ja olotila on pirteä. tämähän on erikseen ruokavalio/elämäntapa muunnos, ei dieetti.. ainakin mun kohdalla.. ;)
Edit: niin, vaikka normaalipainoinen olenkin. ruoan takia tällä linjalla ;D
Yleensä paskat nakkaan kaikenmaailman "ruokavalioille" ja terveysintoilulle, ja syön pekkapuskien mielestä
vähintäänkin itsetuhoisesti...
Mutta mielenkiintoista tästä karppauksesta on lukea. Kirjastossa osui käsiin jonkun paikallisen eviran
"pekkapuskien" pannaan asettaman ruotsalaisen(?) kirjoittama kirja. Siinä käydään läpi "koko hoito", ja
lopuksi on keittokirja resepteineen joissa chilikin hyvällä tavalla edustettuna.
http://readme.fi/product.php?isbn=9789522203694 (http://readme.fi/product.php?isbn=9789522203694)
Jos en tuota parin iltalukemisrupeaman jälkeen heitä mäkeen, niin voisi harkita ostavansa omaankin hyllyyn. Keittokirjoja kun
keräilen ;D
Itse oon ainakin huomannut, että vetämällä vähemmän hiilareita verensokeri ei heilahda niin pahasti, eikä iske se armoton väsymys aterian jälkeen.
Nyt pitänee taas joulun jälkeen napata itseään niskasta kiinni ja jatkaa touhuja. :) Pitänee hakea lidlistä vähä kunnon nakkeja ja pekuniva ja siihe päälle sitten paprikaa..
Harmittaa muuten ihan törkyisen paljon nuo kaupan paprikat. Maistuvat aivan kuralta. Kesällä kun oltiin Vaasassa mökkeilemässä haettiin paikalliselta kasvarilta paprikoita. Todella suuria ja aivan supermaukkaita! Ihan kuin olisi karkkia popsinut. Ota siinä sitten "duts paprika" käteen ja maista karvaus, yök. :(
Mä oon aika paljon perehtyny näihin asioihin ja toi VHH ruokavalio on kyl toimiva systeemi, mut mitä porukka ei välillä ymmärrä on että hiilareitakin on erilaisia ja ensimmäisenä pitää jättää pois kaikki "huonot" hiilarit eli sokeri, sokeripitoset juomat ja vaaleet leivät yms... Hyvinä hiilareina sitte voi vedellä esim. tummaa leipää ja hedelmistä ja vihanneksista saatuja hiilareita, tietty kohtuudella. Kyllä mäki vaikka VHH:lla elän ni vedän aamulla parit ruisleivät (sillä jaksaa yleensä todella hyvin ja ei pääse verensokeri heilahtamaan) ja normaali-aterioilla otan sen yhen pienen perunan aikasempaan 5 perunaan verrattuna :)
Ja jos nyt oikeen haluu laihduttaa VHH:lla niin kanafileet, seitifileet ja välipaloiks raejuustot koko ajan kaapissa ni niillä pystyy pitämään hiilarit aika minimissä ja proteiinit maksimissa. Ja proteiinin saantihan on laihiksella kohtuu tärkeetä koska muuten keho polttaa lihasta enemmän kuin rasvaa pudotetusta painosta.
Mulle ei ainakaan mikään äärimmäisyyksien tavottelu toimi joten pitää ne hiilarit nimenomaan "vähässä" niin helpottuu elämä (oon kyllä siis kokeillu tiukkaa atkinsiakin) ja sallii itelleen sen yhen päivän viikossa jolloin ei tarvi katella mitä syö niin pysyy mielikin pirteenä :)
Niin ja vielä kun muistaa sen että laihduttamiseen vaikuttaa ruokavalio noin 75% ja liikunta 25% ni jää se pois että syö miten sattuu ja käy huolella salilla ja sit ihmetellään ku paino ei putoo.
Lainaus käyttäjältä: Niabo - helmikuu 09, 2011, 15:47:23 ip
Mä oon aika paljon perehtyny näihin asioihin ja toi VHH ruokavalio on kyl toimiva systeemi, mut mitä porukka ei välillä ymmärrä on että hiilareitakin on erilaisia ja ensimmäisenä pitää jättää pois kaikki "huonot" hiilarit eli sokeri, sokeripitoset juomat ja vaaleet leivät yms... Hyvinä hiilareina sitte voi vedellä esim. tummaa leipää ja hedelmistä ja vihanneksista saatuja hiilareita, tietty kohtuudella. Kyllä mäki vaikka VHH:lla elän ni vedän aamulla parit ruisleivät (sillä jaksaa yleensä todella hyvin ja ei pääse verensokeri heilahtamaan) ja normaali-aterioilla otan sen yhen pienen perunan aikasempaan 5 perunaan verrattuna :)
Tottakai mielummin täysjyväruisleipää kuin ranskanpullaa, mutta niissä tumman ja vaalean leivän GI-arvoissakaan ei silti välttämättä valtavan suuria eroja ole. Varsinkin kun löytyy ruisleipää ja "ruisleipää"...
Tulipa tehtyä karppipitsaa, aika onnistunut tekele vaikka vähän vielä kaipaakin hienosäätöä =)
Pohjan ainekset
2 dl pellavansiemenrouhetta
1 dl mantelijauhoa
200g mozzarellaraastetta
200g chilituorejuustoa
4 kananmunaa
3 tl leivinjauhetta
mausteita
Ainekset
(http://nwh.1g.fi/kuvat/fud/Karppipitsa/pohjan_ainekset.jpg/_small.jpg)
Homma aloitetaan sekoittamalla kuivat aineet keskenään, eli pellavarouhe, mantelijauho, leivinjauhe, mausteet ja juustoraaste. Pilkoin vielä juustoraastetta pienemmäksi, että tulee tasaisempi massa.
(http://nwh.1g.fi/kuvat/fud/Karppipitsa/kuivat_ainekset.jpg/_small.jpg)
Tämän jälkeen lisäsin kosteat ainesosat
(http://nwh.1g.fi/kuvat/fud/Karppipitsa/kaikki_ainekset.jpg/_small.jpg)
Ja sitten kunnon sekoitus
(http://nwh.1g.fi/kuvat/fud/Karppipitsa/sekotus.jpg/_small.jpg)
Sekoituksen jälkeen levitin sörsselin leivinpaperilla päällystetylle pellille
(http://nwh.1g.fi/kuvat/fud/Karppipitsa/levitettyna.jpg/_small.jpg)
Pohja pitää esipaistaa, koska se ei muuten kypsy, eli laatta uuniin vartiksi 150 asteeseen
(http://nwh.1g.fi/kuvat/fud/Karppipitsa/paistettuna.jpg/_small.jpg)
Tämän jälkeen lätkästiin pohalle täytteet, alkuviikon chili con carnea, pekonirasvassa paistettuja herkkusieniä, kinkkua, metukkaa, aurajuustoa, parmesaania ja päälle emmental sekä mozzarellajuustoraastetta.
(http://nwh.1g.fi/kuvat/fud/Karppipitsa/taytteet.jpg/_small.jpg)
Kaikki täytteet sopivassa järjestyksessä pitsalle ja koko laitos uuniin, kunnes on oikean näköinen
(http://nwh.1g.fi/kuvat/fud/Karppipitsa/valmis.jpg/_small.jpg)
Kuvista näkee, että pohja paisui aika hyvin, joten ainesten määrää voisi pienentää, tai tehdä useampi pellillinen. Tai sitten jättää tuon tuorejuuston pois kokonaan.
Pohjan ravinteet
Rasva: 150g
Proteiini: 130g
HH: 22g
Senverta tuhti pitsa, että tuosta syö sen kuusi kertaa, joten ihan passeli IMO =)
Tässä oon nyt tammikuun lopusta ast vähillä hiilareilla elänyt, mutta silti ei nuo karppipitsat jotenkin kiehdo ajatuksena. Tai ainakin pitäs päästä jossain maistamaan ennen kuin ite alan tekemään, jotenkin epäilyttää.
Muuten ihan jees, syömisiä vahtimalla saanu painoa putoamaan 91,3kg --->79kg, aikaa menny n. 13 viikkoa. Pituutta semmoset 182cm, jos joku sillä tiedolla jotain tekee
Itte kun laittaa ruokaa, niin voi tehä just sellasen ko haluu =)
Tuo karppipizza osui aika hyvään saumaan. Ollaan just aloittelemassa karppailua ja mun spesiaali on aina ollut noi pizzat. Tuota shp:n pohjaa pitää jossain vaiheessa kokeilla.
Pizzapohjaan saa eri fiilistä käyttämällä Psylliumia (http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/kuluttajaneuvonta/yleisimmin_kysytyt_kysymykset/aineet_ja_seokset/mita_on_psyllium_ja_mista_sita_voi_ostaa_/). FiberHusk-nimisenä löytyy melko helposti.
Lainaus käyttäjältä: wille - toukokuu 01, 2011, 20:39:48 ip
Pizzapohjaan saa eri fiilistä käyttämällä Psylliumia (http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/kuluttajaneuvonta/yleisimmin_kysytyt_kysymykset/aineet_ja_seokset/mita_on_psyllium_ja_mista_sita_voi_ostaa_/). FiberHusk-nimisenä löytyy melko helposti.
Mielenkiintoista ainetta, hiilareita tosiaankin se 0g, mutta ei siinä oikein mitään muutakaan ole. Manteleissa on kuitenkin runsaasti hyviä rasvoja yms. joten en kokis mielekkääksi vaihtaa niitä tuommoiseen.
Lainaus käyttäjältä: shp - toukokuu 02, 2011, 17:54:53 ip
Lainaus käyttäjältä: wille - toukokuu 01, 2011, 20:39:48 ip
Pizzapohjaan saa eri fiilistä käyttämällä Psylliumia (http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/kuluttajaneuvonta/yleisimmin_kysytyt_kysymykset/aineet_ja_seokset/mita_on_psyllium_ja_mista_sita_voi_ostaa_/). FiberHusk-nimisenä löytyy melko helposti.
Mielenkiintoista ainetta, hiilareita tosiaankin se 0g, mutta ei siinä oikein mitään muutakaan ole. Manteleissa on kuitenkin runsaasti hyviä rasvoja yms. joten en kokis mielekkääksi vaihtaa niitä tuommoiseen.
Ei siihen vaihdetakkaan. Sitä käytetään lisänä. ;)
Testasin nyt pohjan ilman tuota tuorejuustoa ja siitä kyllä tuli parempi näin.
Lainaus käyttäjältä: shp - toukokuu 04, 2011, 08:04:58 ap
Testasin nyt pohjan ilman tuota tuorejuustoa ja siitä kyllä tuli parempi näin.
Ilman tuokkaria minäkin olen sen aina tehnyt. En myöskään käytä noin reilusti pellavansiemenrouhetta. Yleensä en ollenkaan. Tosta leivästä tulee varsin makoisaa kun settiin pilkkoo vähän valkosipulia, yhden keskikokoisen habiksen ja ripottelee vähän mustapippurirohetta sekaan.
Porkkanaa olen siihen joskus hitusen raastanut sekaan. Lanttua pitäis testata.
Pellavarouhe sopii paremmpin opiskelijabudjettiin =)
Viime vuonna tuli itsekin karpattua ja 9kg lähti. Joulun jälkeen tuli lipsuiltua liikaakin mutta nytten taasen skapannut karppauksen muodossa ja 6,5kg tippunut kuukaudessa. Vedän tuollaista 20g maxHH päivässä. Joskus kun tekee mieli jotain niin sitten en hiilareita mieti mutta muuten menee jo aika normilla.
115,8kg and counting...
Jos uuteen vuoteen mennessä sataan kiloon pääsen niin pomo lupasi viskileukun . On sentään jonkin asteinen porkkana hommassa mukana :).
Kokeilin tuota pitsaa, tosin tein ½ annosta ja jätin tuorejuuston pois. Pohja jäi pehmeäksi, mutta muuten menee kyllä hyvin. Pohjan maku ei ole niin vahva, että se pitsan makua juuri muuttais. Ainakaan, jos laittaa sen verran täytteitä kun mulla on... ;D Pitänee tehdä tällä reseptillä jatkossakin pohjia, jos tuo toinen puolisko hyväksyy vielä ajatuksen. Olen sen verran laiska, ja tässä pohjan teko oli paljon nopeempi kuin perinteisellä reseptillä. :P
Lainaus käyttäjältä: Noseless - toukokuu 09, 2011, 01:41:43 ap
Pohja jäi pehmeäksi
Kannattaa tosiaan esipaistaa se kunnolla. Itse esipaistan ensin ton "leivän" ja sitten vielä vähän lisää, kun on saanut tomaattikastikkeen sille niskaan.