Kasvatus ja yleinen chilitieto => Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka => Aiheen aloitti: Ropocoo - heinäkuu 22, 2011, 11:10:12 ap

Otsikko: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: Ropocoo - heinäkuu 22, 2011, 11:10:12 ap
Tuolta sivustolta löytyy, jos jonkin näköistä Kekkilän kasvualustaa ja kysymys kuuluukin et mikä mahtaisi olla parasta mahdollista Chileille?

http://www.kekkila.fi/ammattilaiset/viherrakentaja/tuotteet/kasvualustat/nurmikkomulta-plus

Täältä lannoitteet -> http://www.kekkila.fi/kotipuutarhurit/tuotteet/lannoitteet

Se miks tässä kyselen niin maanantaina aloitan toimihenkilönä työt yhdellä Kekkilän multa-asemista ja työsuhdeetuihin kuuluu omaan tarpeeseen ilmaiset mullat ja lannoitteet  :P  ;D

Elikkäs tarkotus olis nyt sitten ottaa parasta mahdollista multaa ja lannoitteita matkaan, ettei ihan vähään aikaan tarttee lisää ostella..  8)

Uskosin et foorumilla on ihmisiä, joilla on kokemusta Kekkilän tuoterepertuaarista niin mielelläni ottasin vinkkejä vastaan.
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: Juseq - heinäkuu 22, 2011, 11:20:58 ap
Puutarhaturve! Tosta lannoituspuolesta ei oo kyseiseltä firmalta kokemusta, mutta kanankakkaa ainakin on ollut käytössä ympäri foorumia, pitääpi tutkia tarkemmin noita muita lannokkeita tuolta!

E: Kokeneemmat saa korjata, mutta näytti N-P-K arvoiltaan tuo kastelulannoite ainakin melko samalta kuin puutarhan kesä, mitä on melko laajalti käytössä.
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: Ryhis - heinäkuu 22, 2011, 14:06:33 ip
Jaa...riippuu mistä roikkuu. Jos kasvatat parissa ruukussa, riittänee kekkilän kesäkukkamulta tms. jota saa pienemmissä pakkauksissa. Isommalle satsille tai suoraan maahan istutettavilla Kekkilän puutarhaturve olisi parasta.

Lannotteista en osaa sanoa kuin Puutarhan Kesä, sitä kaikki muutkin käyttää.
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: Doc Evil - heinäkuu 22, 2011, 14:34:35 ip
Mä oon käyttänyt Puutarhalannoitetta palstalla ja hienosti on toiminut. Olen kaivanut chilintaimia varten reilunkokoisia kuoppia ja täyttänyt ne savipitoisen maan, hiekan ja puutarhaturpeen sekoituksella. Siihen sekaan vielä pikkukauhallinen puutarhalannoitetta, niin istutuspaikka on valmis. Istutuksen jälkeen en oo chileille muuta antanutkaan kuin vettä. Moni sekä parvekkeella, että palstalla kasvattamistani lajikkeista on kasvanut suuremmaksi ja satoisammaksi juuri palstalla. Ruukkukasvatukseen en ole Puutarhalannoitetta kokeillut.
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: Punkki - heinäkuu 22, 2011, 19:12:01 ip
LainausKokeneemmat saa korjata, mutta näytti N-P-K arvoiltaan tuo kastelulannoite ainakin melko samalta kuin puutarhan kesä, mitä on melko laajalti käytössä.


En väitä olevani kokeneempi, mutta minun mielestäni tuo Havu ja Rodo -lannoite on lähempänä Puutarhan Kesää. Tossa kastelulannoitteessa näyttäisi olevan suhteessa vähemmän fosforia.
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: Chilivaari - heinäkuu 22, 2011, 20:10:38 ip
Kekkilän puutarhamulta on jo vuosia ollut minun suosikkini.
Tässä syy: http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=4107.msg43968#msg43968

Lannoitteissa on paljon muutakin kuin NPK.
Havukasvien lannoitteet laskevat pH:ta ja se ei ole hyvä yleislannoitteelle, maa muuttuu happameksi. Jotkut vuoristochilit voisivat kyllä pitää siitä.

Katselkaapa niitä Marjalannoitteita. Marjahedelmä chilikin on, ja sen kasvatuksessa pyritään yleensä hedelmien tuottamiseen, ei pitkiin versoihin ja tuuheisiin lehtiin. Tuossapa on miettimistä itsellenikin.
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: Ryhis - heinäkuu 23, 2011, 10:59:44 ap
Näin itseasiassa eilen kaverille antamani Tobago Sweetin, kaveri oli lannoittanut sitä pelkästään  Kekkilän kastelulannoitteella (http://www.kekkila.fi/kotipuutarhurit/tuotteet/lannoitteet/kastelulannoite) jossa NPK arvot olivat 17-4-25, mutta lisäksi tuotteessa oli kuparia, mangaania, neodyymiä (tai jotain) yms. hivenaineita. Planttu oli samankokoinen kuin vastaavanikäinen omani, mutta siinä oli ensimmäinen hedelmä tulossa, samoin kuin kunnon kukkanuput. Omassani nuppujen alut vasta näkyvät. Kasvatusolot ovat kaverilla liki vastaavat, lasittamaton parveke länteen vs. meikäläisen lasittamaton parveke etelään.
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: Ropocoo - heinäkuu 23, 2011, 12:03:21 ip
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - heinäkuu 22, 2011, 20:10:38 ip
Kekkilän puutarhamulta on jo vuosia ollut minun suosikkini.
Tässä syy: http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=4107.msg43968#msg43968



Kiitoksia linkistä.. hyvä testi -itsekkin varmaan tuohon Kekkilän puutarhamultaan päädyn.
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: SK - heinäkuu 25, 2011, 08:40:22 ap
Jos saat vapaasti multaa/turvetta ottaa, niin olisi hyvä tilaisuus tehdä vertailu. (Jos tilat riittää) Vinkki ensi kautta ajatellen?
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: CyberDog - heinäkuu 25, 2011, 12:16:06 ip
Mulla on ollut käytössä toi kastelulannoite. Lähinnä siksi että sillon en löytänyt puutarhan kesää kun tuon ostin. Hyvin silläkin kasvaa ja on toiminut kivasti passiivisessa vesiviljelyssä olevalla rocotollakin. Mutta tuo Chilivaarin ajatukset noista marjalannotteista oli mielenkiintoisia. Niitä sietäisi harkita tosissaan.
Otsikko: Vs: Kekkilän mullat ja lannoitteet
Kirjoitti: Ropocoo - heinäkuu 25, 2011, 14:53:24 ip
Lainaus käyttäjältä: Nondo - heinäkuu 25, 2011, 08:40:22 ap
Jos saat vapaasti multaa/turvetta ottaa, niin olisi hyvä tilaisuus tehdä vertailu. (Jos tilat riittää) Vinkki ensi kautta ajatellen?


hyvä pointti.. Vois oikeestaan kokeilla.. Parvekkeelle mahtuu ja talven varalle on 400w natikka, jonka alla voi testaille talven mittaan. Huomenna olis tarkotus mennä sinne multa-asemalle.. katotaan mitä kaikkea sieltä löytyy =)

pitää varmaan sit oma fotoalbumi laittaa pystyyn ni pystyy laittamaan tuloksia tänne.