Tervehdys!
Elikkäs kiinnostaisi aloittaa chilin kasvattaminen itse. Olisiko jollakin Kuopiossa taimia/siemeniä pois annettava/myytävänä? Netistä olen katsellut että voisi tilailla. Näyttäs olevan kaikissa vaan tollanen minimi tilauksen € summa, joten tekisi mieli ihan aluksi kokeilla etes muutamaa siementä tai taimia saada kasvamaan, ennenkuin enempi tilaisi. Tietty jos siemeniä olisi niin postissa saisi laittaa tulemaan, kunhan sovitaan postitus tapa! :)
Nyt on vähän huono aika alottaa kasvatusta. Mutta jos jakselet odotella vaikka lähemmäs joulua niin voidaan tilata vaikka kimpassa ne siemenet. Mulla kyllä on joitain lajikkeita siemeninä mutta ei ehkä sieltä "helpoimmasta" päästä.
Nojoo, näin oon lukenu ja vähän pelkäny et oon väärässä ajassa! :/ oiskohan tuota kuitenkin mahdollisuus kokeilla? :)
voi kai sitä ajankuluksi kokeilla jos hommaat vain kunnon valaistuksen talveksi kasville
Löytyypi tollaset ESL-lamput x2 :) eipähän siinä mitää menetä vaikka kokeilisi.
Ei todellakaan menetä mitään! Päinvastoin. Kaikki kokemus on tarpeellista.
Kyllä se nyt vaan tuli fataliilta tehtyä tilaus.! Katellaan ja seuraillaan miten onnistuu! ;)
Ymmärsin vissiin oikein, että esim. tilatut siemenet säilyvät pitkänkin aikaa? eli voin nyt laittaa kokeesi yhden erän ja tammikuun tienoolla sitten uuden samoista siemenistä?
Siemenet täytyy kuivata jos haluaa varmistaa säilyvyyden muutamaa viikkoa pitemmälle. Kuivana sitten säilyvätkin jopa vuosia elinkelpoisina. Ihan hyvin voit laittaa hetikohta vaikka puolet joka pussista itämään ja sitten uusia joulun tienoilla jos epäonnistuu.
Täytyypi näin tehdä!
Löytypä vanhemmilta tollanen Zen Grow-pöytäpuutarha-tsydeemi.
http://shop.zengrow.com/product/14/zengrow-6-poytapuutarha-musta
Voispa totakin vehjettä kokeilla samalla :P
Mä idätin ja kasvatin Indoorgardenissa (http://indoorgarden.mycashflow.fi/product/1/herbie-23 (http://indoorgarden.mycashflow.fi/product/1/herbie-23)) muutamat hilit tossa keväällä. Ne sai melkosen pikastartin verrattuna mullassa kasvatettuihin. Laite jäi vaan melko pian pieneksi ja emäntä riemastui kun basilikalle ei ollu enää tilaa.
Jos pistokkaita haluat niin tässä olisi listaa (http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=8351.0) (viestin lopussa) mitä nyt on kasvamassa. Siitä vaan valkkaamaan. :)
Asustelen Savolanniemessä, jos kiinnostaa pistä YV:tä.
Piru vie! jos nuo tilaukseni eivät lähipäivinä postista tipu/ensimmäiset istutukset menee lörinäks, voisin tulla Savolanniemessä pyörähtämään :) Tiedätkö Kuopiosta, saako täältä jostain kätevästi ostettua kivivillakuutioita? Näyttää tuo eines toimivan porukalla niin hyvin, jotta tekis mieli sellaista kokeilla.
Kuopiosta ei tunnu oikeen löytyvän kivivilla kuutioita, jos tulet hakemaan pistokkaita voin antaa pätkän kivillaa mukaan. Tuli joskus ostettua sitä pari sellaista metrin pötkylää Saksasta.
Ensi viikon viikonloppuna olen vasta paikalla, lähden tänään työmatkalle ja palaan Kuopioon vasta ensi viikon to tai pe.
jasso, nyt ne oli siemenet postilaatikkoo kolahtanu. Jahka töistä pääsee, niin katsotaan mitä tästä nousee, jos nousee!
Lainaus käyttäjältä: Maikol - elokuu 30, 2011, 11:57:26 ap
jasso, nyt ne oli siemenet postilaatikkoo kolahtanu. Jahka töistä pääsee, niin katsotaan mitä tästä nousee, jos nousee!
Kun lukasee nuo idättämisen salat tuolta inferno sivuilta (http://infernochili.net/index.php?page=kasvatus) niin kyllä nuo varmasti nousee, itsekkin vielä ihan alottelija tässä touhussa ja silti tähän mennessä 99% saanu itämään kivivillassa kun oon noita ohjeita seurannu!
Ei muuta kun hyvät kasvatus sessiot sinnekkin vaan.
PS. Varo se mopo on aika ärhäkkä karkaamaan käsistä. Ja varmasti 90% forumin käyttäjistä voi varmasti allekkirjoittaa tämän!
joo noita onki töissä ehtiny oikee kunnolla seuraa :D niitten pohjalta lähetää!
kiitoskiitos ja katotaa mihkä suuntaa se keula lähtee! Pelkään pahinta ;)
Suosittelen vahvasti myös Chilivaarin blogin ottamista seurantaan. Alkuvaiheessa ainakin itselleni - varmaan aika monelle muullekin - on hänen 12 etappia chiliin-sarjastaan ollut valtavasti apua. Olkoonkin, että siitä vielä pari artikkelia puuttuu. Kasvatuksen alkupää idätyksestä kukkiin on kuitenkin selvitetty hyvien kuvien kera siellä.
Lainaus käyttäjältä: InkRose - elokuu 30, 2011, 16:33:56 ip... 12 etappia chiliin-sarjastaan ollut valtavasti apua. Olkoonkin, että siitä vielä pari artikkelia puuttuu.
Totta, kaikki jää kesken. :D
Itse asiassa nuo satovaiheen otsikot ovat niin laajoja, että niitä on käsitelty melkein joka päiväkirjamerkinnässä. Vaikeus on rajata, tiivistää vaikkapa parinkymmenen kirjoituksen sisältö yhteen blogimerkintään. Eli olen katsonut paremmaksi jättää nuo aiheet vaikkapa blogin haun varaan. Ehkä niissä voisi olla vihje parhaasta hakusanasta?
Kenties vielä joskus seuraa tiivistelmäkin.
Tulipas ensikertaa eteen tuo Chilivaarin "12-etappia.." ! Omasta mielestä kattavin ja auttavin tähän mennestä ohjeista, mitä olen lukenut! Hatunnostot
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - elokuu 30, 2011, 16:44:15 ip
Lainaus käyttäjältä: InkRose - elokuu 30, 2011, 16:33:56 ip... 12 etappia chiliin-sarjastaan ollut valtavasti apua. Olkoonkin, että siitä vielä pari artikkelia puuttuu.
Totta, kaikki jää kesken. :D
Itse asiassa nuo satovaiheen otsikot ovat niin laajoja, että niitä on käsitelty melkein joka päiväkirjamerkinnässä. Vaikeus on rajata, tiivistää vaikkapa parinkymmenen kirjoituksen sisältö yhteen blogimerkintään. Eli olen katsonut paremmaksi jättää nuo aiheet vaikkapa blogin haun varaan. Ehkä niissä voisi olla vihje parhaasta hakusanasta?
Totta tuokin. Eniten ongelmia aiheuttaa varmasti monelle juuri tuo alkukasvatus, onhan ne pikku rääpäleet vielä aika herkkiäkin kaikille vaivoille ja virheille. Sitten kun kukkii, ollaan jo melkeinpä voiton puolella. Satoamisen ja kypsymisen ympärillä on jo (vai vielä?) niin paljon mutua, luuloa ja (taika?)uskoa, että vaikea sieltä on sitä olennaista totuutta esille kaivaa. Semminkin kun se kasville riittävien olosuhteiden haarukka on aika laaja kuitenkin, eikä suurin osa kasvattajista aio tieteen tasolle sadon optimointia viedä kuitenkaan.
Jaahas! Elokuun 30 päivä tuli laitettua siemenet mullan alle ja nyt se näyttää jo siltä, että Orange Flame, Super Chili, Jalapeno Hercules, Bird's eye baby, purple hale, aceituno ja surprise nostavat jo vähän häntää mullan seasta! :)
nojjo, nyt sitten on aceituno, jalopeno hercules, orange flame ja aji cristal laitettu uuteen pönttöön. Saa nähdä miten lähtee silit kasvamaan siirron jälkeen. juuret tuntui säilyvän ihan mukavassa kunnossa siirron yhteyvessä. pitkät juuret oliki ennättäny kasvattaa!
Laitoin kaksi taimea yhteen ruukkuun, ruukulla kuitenkin ihan mukavasti kokoa on. Kaikkia ei kuitenkaan tullut vielä siirrettyä, antaa loppujen vielä kerätä vähän pituutta ennenkuin alan siirtämään.
Mitenkäs kun löyty varastosta vanha akvaariolamppu, missä on 15w valo kiinni, oisko tosta vekottimesta minkä verran apuja kasveille? nyt on tällä hetkellä loistamassa Zen Grown mukana tulevat lamput, joissa on 24w eslit kiinni. meinaa vaan toi valaisu-ala olla niillä vähän niukka, akvaariolamppu tietysti paljon isompi kuin nämä kaksi.
Kun olet paljon lisäillyt tänne kasvatuksesi käänteistä, niin voisit aloittaa sinäkin oman päiväkirjan.
Eli tonne päiväkirjat ja fotoalbumit-osioon teet oman päiväkirjan, jonne voit vapaasti kertoa chilinkasvatuksesi edistymisestä sanoin sekä mahdollisesti kuvin.
Notta tällainen kyssäri heräsi, kun tuo ylläri tsili puskee ns, tummaa-lehteä, niin onko normaalia? siemenet iti kivasti (2-3 laitoin) ja parissa niissä on lehdet sellaiset sinertäväntummat, vähä ouon näkööset. Onko tämä nyt joku lajike jolle tämä on olennaista, vai onko havaittavissa jotain kummallisuuksia tsilissä (esm. tautia)? missään muussa istummamassani tsilissä ei kyseistä tapahtumaa ole, vain yllärissä.
Yhdyn Megan juttuun, toi äskönenkin viesti voi laittaa sinne päiväkirjaan :D
Lainaus käyttäjältä: Maikol - syyskuu 19, 2011, 17:31:58 ip
Notta tällainen kyssäri heräsi, kun tuo ylläri tsili puskee ns, tummaa-lehteä, niin onko normaalia? siemenet iti kivasti (2-3 laitoin) ja parissa niissä on lehdet sellaiset sinertäväntummat, vähä ouon näkööset. Onko tämä nyt joku lajike jolle tämä on olennaista, vai onko havaittavissa jotain kummallisuuksia tsilissä (esm. tautia)? missään muussa istummamassani tsilissä ei kyseistä tapahtumaa ole, vain yllärissä.
Normaalia. Se on Bolivian Rainbow tai joku muu koristechili, jonka lehdet on hyvässä valossa tummia.