Muuta => Muut harrastukset ja elämä => Aiheen aloitti: narttu - elokuu 05, 2014, 07:28:04 ap

Otsikko: ötökän purema
Kirjoitti: narttu - elokuu 05, 2014, 07:28:04 ap
Onko kenellekkään muulle tullut tälläistä öttiäisen puremaa kuin minulle? Selvä puremajälki, ei kutise eikä kirvele, puremajäljestä valuu "pihkaa" eli varmaankin kudosnestettä. Pihkaksi kutsun sitä siksi, että valuva neste on tahmeaa ja kovettuu ihan kuin pihkaksi.Edellisestä puremasta on jo reilu kuukausi aikaa ja vieläkin on rupeutunut jälki kintussa. :o
Otsikko: Vs: ötökän purema
Kirjoitti: Toby - elokuu 06, 2014, 11:06:09 ap
Miten olisi kuva puremasta? Mainitsemasi pihka saattaa olla myös jonkinsortin mätää, jos jälki on ehtinyt tulehtua...
Paranemisia!
Otsikko: Vs: ötökän purema
Kirjoitti: Horna - elokuu 06, 2014, 12:46:44 ip
Me oltiin vaimon kanssa täynnä juurikin tuommoisia pihkoineen päivineen kun oltiin viime viikonlopun ylitse metsässä telttailemassa. Oletetaan että mäkäräisen puremia. Varmuutta tuohon ei oikein ole. Ne mitään vakavaa ole, menee muutamassa päivässä ohitse.

//Edit, niin tosiaan pihkaaminen menee parissa pivässä ohi, pieni jälkihän noista tosiaan näyttää jäävän vähän pidemmäksikin aikaa
Otsikko: Vs: ötökän purema
Kirjoitti: narttu - elokuu 07, 2014, 10:33:05 ap
Niitä mäkäräisiä epäilin itsekkin. :-\
Otsikko: Vs: ötökän purema
Kirjoitti: Siika - elokuu 07, 2014, 10:54:43 ap
Mie sain kauhian tauin ku ilmeisesti Baarikärpiäinen purasi,yhtä huuhaata ollu jo parviikkoa ja tosiaankin monenmoista eritettä valuu...... 8) 8) 8) 8) 8)
Otsikko: Vs: ötökän purema
Kirjoitti: narttu - elokuu 07, 2014, 11:01:19 ap
Ne baarikärpiäiset on kyllä pirullisia ötököitä.  ;) pureman huomaa kun aamulla kurkkaa lompakkoon ja huomaa sen kupatun ihan tyhjäksi. PRKELE
>:(  :o  :'(
Otsikko: Vs: ötökän purema
Kirjoitti: longi - elokuu 17, 2014, 22:57:26 ip
Moi

Oltiin kaverin kanssa viikko sitten porvoon saaristossa ahvenia narraamassa. Mentiin saareen tauolle makkaroita paistaan, niin paarma kerpele puri mua polvitaipeeseen siinä grillatessa.
En ole koskaan ollut allerginen millekkään, mutta seuraavana päivänä oli koko pohje ja nilkka älyttömän turvoksissa. Kun vertaili toiseen koipeen, niin aivan älytön kokoero ja koko pohje punainen ja kutisi. Tota kutinaa ja turvotusta kesti monta päivää. Fuck the insects:)

-longi-