Uusien perunoiden ja sipulien myötä on aika taas kesän herkulle: perunasalaatille!
800g (uusia) perunoita
1 (vihreä) paprika
2 suolakurkkua
4 uuden sadon sipulia (muuhun vuodenaikaan sopii salottisipuli)
3 kovaksi keitettyä kananmunaa
2½dl majoneesia
1rkl Dijon sinappia
1rkl tabascoa
chilijauhetta (cayanne tms.)
mustapippuria
suolaa
1) Keitä perunat suolavedessä ja leikkele valmiina parin sentin paloiksi.
2) Lisää kulhoon perunoiden lisäksi silputtuna paprika, suolakurkut, sipulit ja keitetyt munat.
3) Toiseen kulhoon sekoita majoneesi, sinappi, suola, mustapippuri ja tabasco.
4) Lisää majoneesisekoitus kasvisten päälle ja sekoita varovasti (murskaamatta perunoita). Ripottele päälle chilijauhetta antamaan mukava punainen väri.
Tarjoa grillatun lihan/kalan/makkaran kanssa.
Tabascon ja suolakurkkujen ansiosta ei tarvitse lisätä erikseen etikkaa. Nopea valmistaa :lol: , Bon appétit!
Saattaisi toimia jos osan chilijauheesta ja maustekurkuista korvaisi jalapenosiivuilla. Täytyypä kokeilla :)
Tätä tein ja oli kyllä todellinen hitti mökkireissulla. Ihan suoraan reseptin mukaan paitsi että tabascon sijaan reilu luraus texas peteä ja chilijauheina chippeä ja red savinaa. Teen varmasti toistekkin :wink:
Lainaus käyttäjältä: "arse"Tätä tein ja oli kyllä todellinen hitti mökkireissulla. Ihan suoraan reseptin mukaan paitsi että tabascon sijaan reilu luraus texas peteä ja chilijauheina chippeä ja red savinaa. Teen varmasti toistekkin :wink:
Hauska, että oli muitakin kokeilijoita. Oli muuten hitti meilläkin Juhannuksen riennossa 8) .
Nyt vasta ehdin (jaksoin) itse kokeilla ohjetta, ja täytyy kyllä todeta että hyvää on.