
Lehdillä näyttää olevan jotain valkoista. Vaihdoin juuri kasvin uuteen purkkiin ja annoin sille siinä yhteydessä aika runsaasti vettä, jossa oli hieman lannoitetta (1/5 ohjeen määrästä). Kyseinen chili ei ole saanut lannoitteita kuin ihan pari kertaa sitä aiemmin. Voisiko tämä olla jotain solukon liikakasvua, vai onko kyse jostain homeesta tai punkeista? Seittiä tai elämää en paljaalla silmällä nähnyt.
Sokeria? Terveeltä näyttää.
Mitäs tämä sitten on? Tämä hyökkäsi ensin viinirypäleeseen, ja nyt sitä näytti olevan yhden paprikan lehdilläkin jo...
Rypäle:


Ja paprika:
Mulla oli jalapenos kirvoja ja kun sain ne pois aloin tutkia lehtiä niin osa oli saman näkösiä pohjasta. En tiedä mikä aiheuttaa noi näppylät, ajattelin alkuun et saattais olla kirvojen tekosia ja leikkasin kaikki lehdet pois joissa niitä oli ihan varmuuden vuoksi. Kaikki on taas hyvin.
Noista "kuplista" ollut aikanaan puhetta ja muistaakseni tultiin siihen lopputulokseen että johtuu todennäköisesti liikakastelusta. Ainakin suurimmalla osalla tilanne parani kun laittoi laihikselle, eli ei vettä hetkeen ja sen jälkeen vähensi kastelun minimiin. Vähän vettä kerrallaan jne..
-Kaitsu-
Eli ei siis syytä huoleen... Mitään kirvoja tai muita ötököitä ei ole näkynyt, paitsi niitä ihan minimaalisia kärpäsiä näkyy lähtevän mullasta silloin tällöin.
Moi!
Juu, kärpäsiä melkein mahdotonta välttää kokonaan multakasvatuksessa. Mut jos mitään muuta ei ala näkymään, hienonhienoa seittiä tai mustia pieniä papanoita, niin kaikki ok. Annat vaan kuivahtaa sillee että nuukahtavat vähän ja sit alat kastella vähemmän kerralla ja annat sitten kuivahtaa ettei multa/turve ole koko ajan märkä. Itse asiassa jos on altakasteluruukkuja niin mullan pinnan ei tarvitse olla edes kostea. Riittää että juuret ovat kosteassa!
-Kaitsu-