Kasvatus ja yleinen chilitieto => Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka => Aiheen aloitti: Pukri - tammikuu 20, 2008, 22:00:09 ip

Otsikko: Pärjäänkö?
Kirjoitti: Pukri - tammikuu 20, 2008, 22:00:09 ip
Oke. Mulla on nyt loisteputki valaisimen alla nyt viittä eri lajia chiliä;
- Red savina
- Tabasco
- Stockmannin habanero
- Lemon trop
- Apache

Tein siementen kylvön hyvien ohjeiden mukaisesti kaktus multaan
http://www.saunalahti.fi/~thietavu/Inferno Ja laitoin hiukkasen kasvumusaa (hard rokkia) pitämään nuorille chileille seuraa.

Kysymykseni siis kuuluu:
Pärjäänkö? Vai tarviiko tehdä vielä jotain jotta chilini kukoistaisivat? (MIELUITEN ILMAISTA TOIMINTAA :D)

Kiitos etukäteen vastauksista  :wink:
Otsikko: Pärjäänkö?
Kirjoitti: Volitans - tammikuu 20, 2008, 22:07:33 ip
Vettä pitää välillä muistaa antaa ;)

Itäminen on ensimmäinen koetuksen paikka, mutta siitä se sitten lähtee. Lamppu kannattaa pitää mahdollisimman lähellä kaseveja, mutta kuitenkin niin kaukana, etteivät kasvit pala. Loisteputkella semmoinen 20-30 cm.
Otsikko: Pärjäänkö?
Kirjoitti: AirMan - tammikuu 21, 2008, 14:35:05 ip
Lainaus käyttäjältä: "Volitans"Loisteputkella semmoinen 20-30 cm.

Minulla on loisteputket 2-3cm päässä ylimmistä lehdistä. Tuuletus on tosin pakko olla päällä koko ajan tai muuten kasveille tulee liian kuumat oltavat.
Otsikko: Pärjäänkö?
Kirjoitti: Janne - tammikuu 21, 2008, 14:46:50 ip
20 senttiä saati 30 on jo melkoinen etäisyys loisteputkesta, valoteho kun heikkenee todella nopeasti etäisyyden kasvaessa. Mä olen aina pitänyt niin lähellä kuin vain suinkin mahdollista ja tukevia taimia on tullut. 5cm on jo aika hyvä.
Otsikko: Pärjäänkö?
Kirjoitti: Chilivaari - tammikuu 21, 2008, 15:32:35 ip
Energiansäästölamppuja kuitenkin varokaa. Niissä kun on putki monella mutkalla, siitä tulee paikallisesti paljon enemmän säteilyä kuin loisteputkesta. Tuntuu niistä UV-säteitäkin karkaavan, koskapa lehdet palavat alle 20 cm etäisyyksillä.
Otsikko: Pärjäänkö?
Kirjoitti: tellie - tammikuu 21, 2008, 16:13:44 ip
Lainaus käyttäjältä: "Chilivaari"Energiansäästölamppuja -- Tuntuu niistä UV-säteitäkin karkaavan, koskapa lehdet palavat alle 20 cm etäisyyksillä.


Ohhoh  :o Minulla ei kyllä tällaista ole tullut vastaan, osa taimista on ihan <5cm päässä lampusta (floraset energiansäästölamppu), ja hyvin kasvaavat. Kauempana olevat pienemmät taimet sitten eivät niin hyvin kasvakaan (ylläripylläri).
Otsikko: Pärjäänkö?
Kirjoitti: Bermann_7 - tammikuu 21, 2008, 21:34:09 ip
Lainaus käyttäjältä: "tellie"
Lainaus käyttäjältä: "Chilivaari"Energiansäästölamppuja -- Tuntuu niistä UV-säteitäkin karkaavan, koskapa lehdet palavat alle 20 cm etäisyyksillä.


Ohhoh  :o Minulla ei kyllä tällaista ole tullut vastaan, osa taimista on ihan <5cm päässä lampusta (floraset energiansäästölamppu), ja hyvin kasvaavat. Kauempana olevat pienemmät taimet sitten eivät niin hyvin kasvakaan (ylläripylläri).


Hmmm.. luulisin että kasveille tarkoitetuista ESLoista ei tule juurikaan UV:tä.... Ainakin omassa megaman ESL-plantlampissani lukee, että UV(A/B)-0% Ja ainakin FLORASET viittaa kasvijuttuihin....
Tavis ESLasta voi jotain UV:tä tullakin, ken tietää... Kylläpä tuola chilin alkujen päällä yx semmonenkin (aika pieni, 9W) posottaa :D
Otsikko: Pärjäänkö?
Kirjoitti: Volitans - tammikuu 21, 2008, 21:49:08 ip
Hmm... täytyy varmaan sitten laskea vuorostaan tuota loistaria ;)

Tuossa välillä oli noin 10 cm:n päässä ja rosmariini ei oikein tykännyt - tarkemmin, kun ajattelee, niin saattoi ollakin vain kastelun puutetta.
Otsikko: Pärjäänkö?
Kirjoitti: Hombre - tammikuu 22, 2008, 09:22:29 ap
Rosmariini kuivuu tosi nopeasti valossa. Itselläni on n. metrin puska ja se vaatii vettä päivittäin lamppujen alla ollessaan. Mutta ei saa kastua liikaa.