Oma kasviharrastus alkoi viime keväänä muutamalla yrttikokeilulla, joista menestystä seurasi vain rosmariinin kanssa. Nyt sitten alkukeväästä töissä habaneroja putsatessa "habanero hot sauce":n tekoa varten tuli työkaverin kanssa mieleen ottaa yli jääneet siemenet talteen ja laittaa ne kasvamaan. Samalla kertaa mukaan tarttui myös chileistä siemeniä.
Näin siementen hankkimisessa on tietenkin se huono puoli, ettei lajikkeista ole harmainta aavistusta. Tavaran toimittajalta sentään sellaisen vihjeen lajikkeista sain, että hollannista ne ovat tulleet. Sanooko se sitten mitään, en tiedä.
Siemenet sain itämään suhteellisen mukavasti. Ensimmäisen virheeni tosin tein jo kylvö vaiheessa, sekoittamalla siemenet keskenään ja kylvämällä ne samaan ruukkuun. Nyt sitten niitä olen joutunut aika rankalla kädellä karsimaan. Kaverin ollessa fiksumpi ja kylvettyään omat siemenensä erikseen, olen pystynyt hieman päättelemään mitkä taimista ovat haboja. Hänellä kun habat ovat olleet hitaampi kasvuisia.
Nyt sitten ensimmäiset oikeat lehdet ovat aloittaneet ilmaantumisensa ja innolla odotan mitä tuleman pitää.
Muutaman taimen äsken vaihdoin omaan altakasteluruukkuun joka oli aiemmin yrttien käytössä, jotka olin onnistunut tuhoamaan liiallisella kastelulla. Ylä- ja alakautta tapahtuneen kastelun johdosta, olivat yrttini päätyneet melkoiseen liejuun. Toivotaan chileillä olevan parempi onni tuossa uudessa kodissaan.
Tuli jokin viikko sitten laitettua paprikoitakin kasvamaan ja ne ainakin itivät hienosti. Ei mennyt montaakaan päivää kunnes oli jo tuuheat taimet kurkottelemassa aurinkoon. Niidenkin kohdalla tein ehkä jonkin asteisen virheen, kun kylvin varmaan puolen sataa siementä yhteen ruukkuun. Eivät kuitenkaan tässä vaiheessa tuntuneet kärsivän tilan puutteesta. Ensimmäisiä lehtipareja alkoi sitten ilmestyä viikko sitten. Äsken sitten harvensin purkista pois kaikki ne jotka olivat vielä sirkkalehti vaiheessa. Noin puoleen putosi taimien määrä, mutta onpahan elinvoimaisimmilla nyt taas tilaa kasvattaa juuriaan. Ja kyllä tuo purkin ulkonäkökin siinä selkeytyi. Mikähän mahtaisi olla seuraavan harvennuksen otollisin ajankohta. No, katsotaan.
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"... menestystä seurasi vain rosmariinin kanssa.
Tervetuloa vain chilien kasvua ihmettelemään. Jos olet saanut rosmariinin kasvamaan, ei chilien kanssa pitäisi olla ongelmia. :lol:
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"... Kaverin ollessa fiksumpi ja kylvettyään omat siemenensä erikseen, olen pystynyt hieman päättelemään mitkä taimista ovat haboja. Hänellä kun habat ovat olleet hitaampi kasvuisia.
Habat kyllä erottaa melko nopeasti pitkulaisista annuum-chileistä. Ne kasvavat enemmän leveyttä kun taas annuumit korkeutta. Haban lehdet, jos valoa on ja ravinteita, kasvavat isoiksi ja ovat ryppypintaisia ja paksumpiakin kuin annuumeilla. Surkean pienessä ruukussa ja hämärässä eroja voi olla vaikea havaita.
Olen tuossa kasvatellut marketin vihannesosastolta hankittua punaista hollantilaista. Siinä se kasvaa kuin muutkin Habanerot, vain leveyttä pyrkii olemaan enemmän. Kolmessa kuukaudessa nuo kaikki alkoivat kukkimaan ja siitä muutamassa viikossa muodostuvat ensimmäiset raakileet. Näin siis minun hoidollani ja eteläikkunallani. Rosmariinia en saanut kunnolla kasvamaan. :lol:
Tossa jo muutamia päiviä olen koittanut keksiä keinoa saada hankittua valoa taimille, vaimon hyväksynnällä. Tänään se sitten tuli vastaan Koti-Ideassa. Kivan näköinen lamppu, jossa sai käyttää vaan energiansäästölamppuja. Ja nehän sopivat kasvien valaistukseen jollain tapaa. "voi kun on hieno lamppu, me todella tarvittais sinne huoneeseen tollanen ja kun mun taimetkin hyötyis siitä. - no, osta se sitten"
Nyt on sitten kolme ruukkua nauttimassa keinovalosta ja yksi verrokki-ruukku jäi ikkunalaudalle, pelkkään luonnonvaloon. Mielenkiintoista nähdä onko mitään eroja nähtävissä viikon päästä.
Nehän kasvaa! Kiitos muutamien aurinkoisten päivien, on ikkunalaudalla alkanut tapahtua kehitystä. Pituuskasvu on laantunut ja uusia lehtipareja on ilmestynyt näkyviin
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/orig/pub/2008/04/21/8143010478538089060orig.jpg)
Nämä yksilöt ovat ehtineet pisimmälle, muiden vielä taistellessa ensimmäisiä lehtiään maailmaan.
Viereisessä ruukussa majailevat suippopaprikat ovat myös komeasti ottaneet vahvuutta varsiinsa ja lehtiä puskee ulos mukavaa vauhtia.
Valtavia nuo kaktusmullan ja kukkamullan erot kasvuun.
Osaisikohan joku jo tuosta kuvasta kertoa mahdollisia epäilyjä lajikkeen suhteen, siitä kun itselläni ei ole minkäänlaista hajua.
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"
Osaisikohan joku jo tuosta kuvasta kertoa mahdollisia epäilyjä lajikkeen suhteen, siitä kun itselläni ei ole minkäänlaista hajua.
Tuossa vaiheessa voi tunnistaminen olla vielä melkoisen hankalaa. Parasta, että odotat kukkimisvaiheeseen. Silloin ainakin lajikkeen tunnistaminen onnistuu. Parhaiten tunnistaminen onnistuu sato vaiheessa, kun palot alkavat kypsyä.
Nyt sitten tositoimiin... tarkoittaa lähinnä sitä, että aikaisempi taimiviidakko on nyt karsittu jätettäviin yksilöihin. Nyt niitä on tuossa ikkunalauta täynnä ja muutama yli. Jännä miten chili valtaa alaa muilta kasveilta. Vielä muutama päivä sitten kasvamassa olleet yrttini saivat väistyä kun uudet asukit ottivat niiden ruukut haltuunsa. Nyt niitä on sitten yhdeksän taimea taistelemassa hengestään. Lisäksi on vielä yksi suippopaprika, sokerihernettä, kirsikkatomaattia ja timjamia sekä pari taimea ilmeisesti persiljaa. Mä oon vähän ollu huono näissä ruukkumerkinnöissä niin sit joutuu arvuuttelemaan.
Mutta tässä nyt muutamia kuvia...
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/04/24/8143010478538234485web_0.jpg)
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/04/24/8143010478538234494web_0.jpg)
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/04/24/8143010478538234508web_0.jpg)
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/04/24/8143010478538234477web_0.jpg) En sit ole vieläkään raaskinut luopua tästä tiheiköstä, kun mitä jos mulla ei olekaan noissa toisissa ruukuissa yhtään habaneroa tulossa.
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/04/24/8143010478538234514web_0.jpg)
Kävi muuten niin, että työkaaverini oli sitten syystä tai toisesta onnistunut tappamaan omat taimensa. Joutui vähän kuittaamaan asiasta, kehotin lukemaan tätä foorumia, niin voi uudella yrityksellä jättää vähän virheitä tekemättä...
Näytti kyllä tuo keittiö niin sottaiselta, että parempi mennä se siivoamaan.
Juu, varmasti sitä ei kyllä todellakaan osaa sanoa, mutta kyllä osa noista taimista näyttää potentiaalisilta Habaneroilta.
Tuntomerkkejä:
- Taipumus tehdä pyöreämpiä oikeita lehtiä
- Hitaamman oloisia itämään
- Alkukasvu yleensä Annuumeja hitaampaa, Annuumeillä tuntuu olevan taipumusta ronskimpaan meininkiin.
- Voi jäädä vieressä olevan Annuumin dominoitavaksi - Näin ainakin minulla kävi, annuumi 'ryösti' haban juuritilan.
- Sirkkalehdet mahdollisesti pienemmät, ei mikään nyrkkisääntö, mutta minulla annuumit ovat tehneet paljon isompia sirkkalehtiä.
Jos valoa on riittävästi, pitäisi erot muutamassa viikossa tulla näkyviin. Heikoissa kasvatusoloissa ne voivat olla saman näköisiä pitkäänkin.
Habanero kasvaa enemmän leveyttä, annuum korkeutta. Habaneron rungon kasvu on vähän polveilevaa, lehdeltä toiselle suuntaa vaihtavaa. Sen lehdet ovat yleensä pyöreämmät, paksummat ja muuttuvat ryppyisiksi.
Väsäsin sitten kuvan, missä on Annuumin ja Chinensen ( haba ) taimia. Valo ja muilla olosuhteilla on tosiaan paljon merkitystä, aina itse pirukaan ei varhaisvaiheessa kykene näitä erottamaan. Myöhemmin erot tulevat kuitenkin selkeämmin esiin. Livenä tosin erot voi huomata aikaisemmin, kuvat noo... allaolevasta voi päätellä..
(http://i210.photobucket.com/albums/bb170/x__bow/th_AnnuumVsHaba.jpg) (http://i210.photobucket.com/albums/bb170/x__bow/AnnuumVsHaba.jpg)
Tuo kuva oli oiva työkalu, koska monet taimeni tunnistin sen perusteella, "tuollaisiahan nämä on ja noi toiset on sit noita".
Tuli tuossa takapihaa tonkiessa mieleen idea, jos kokeilisi miten lapsukaiset pärjäisi jos ne istuttaa tuohon seinän viereen ulos. Siinä sitten blokkasin isosta ruukustani, joka näyttää muodostuneen jonkinlaiseksi taimi hautomoksi, kymmenkunta taimea ja laitoin multiin. Tuosta leikistä näytti useimmat tykänneen aluksi huonoa, mutta seuraavana päivänä oltiin yhtä lukuunottamatta jo niin pirteitä että. Ennusteeni noille "ulkotaimille" on kyllä kovin huono, oletan niiden kaikkien jossain vaiheessa menehtyvän, jos ei liian vahvaan multaan niin kesälomareissun aikana viimeistään kuumuuteen. Tuollainen koko päivän kestävä suora auringon paiste ei välttämättä vaikuta kuitenkaan parhaalta mahdolliselta ympäristöltä.
Onko muuten normaalia että taimien varren alaosassa, siinä mullan yläpuolella, on pieniä vaaleita nystyröitä? tai että varsi muuttaa väriään violetin suuntaan alhaalta päin?
Mun yksi taimi on tainnut saada vieraan, siitä lehti ruskettuu sillai harsomaisesti keskeltä, olisko kellään ideoita mikä sitä vaivaa ja onko asialle tehtävissä jotain ja onko se edes tarpeen?
Hyvää Vappua! Kerrankin pieni krapula...
Ne valkoiset nystyrät heti mullan tuntumassa on ilmeisesti juurikyhmyjä tjsp, eli yrittää kasvattaa juurta niistä. itse olen haudannut ne nystyrät aina kun niitä on ilmaantunut.
Kokeilin kans sunnuntaina istuttaa yhden rawitin kukkapenkkiin, ja eilen laitoin vielä yhden todella pienen microcarpumin taimen siihen viereen. Kummatkin näyttivät olevan hengissä, joskin rawit ei ole hirveästi kasvanut. Lieneekö kasvattaa juuria..
Voi elämän karut kävyt! Ajattelin että taimieni varret kaipaavat paksuutta. Siispä ne tarvitsevat tuuletusta. Eli ne pitää viedä ulos hengaamaan ja saamaan raitista ilmaa. EI NÄIN!!! Kahdeksasta taimesta kuusi otti ulkoilusta niin pahasti itseensä, etten ole varma saanko niitä enää virkoamaan. Lehdet nuutuivat ja osa näyttää aivan liiskaantuneelta ruoholta. Eli pahalta näyttää. Ensiapuna annoin kaikille vettä, jos kyseessä olisi liiallinen lämpö auringon taholta.
Täytyy sanoa että nyt vähän Kitusen poikaa pelottaa. Mutta vielä tuossa on muutama taimi minkä voisin noiden tilalle istuttaa. Ja mikä ihmeellisintä, viime viikolla perkasin taas isosta ruukusta puolet taimista pois ja samalla käänsin vähän ruukun multaa, niin eikös sieltä ole alkanut puskea uusia versoja ylös. toiset siemenet kai ovat vaan hitaampia itämään ;)
Istutin muutamat taimet uudelleen vähän syvempään, niin että ne valkoiset nystyt peittyivät. Ulkonäkö kyllä parani huomattavasti, kun näkyvä varren osa on paljon paksumpi.
Sitten napsin nuutuneet lehdet pois ulkoilusta kärsineistä taimista ja jäljelle jäi muutama aika karun näköinen varsi. Niissä kyllä oli sellaisia pieniä nystyjä lehtihangoissa, eli uusia kasvupisteitä kaiketi. Toivotaan toivotaan.
Jotenkin musta tuntuu ettei nuo chilit oikein tykkää tällä hetkellä kasvaa, ei ainakaan ole kovin paljon ollut havaittavissa mitään muutoksia. Täytyisköhän niitä alkaa lannoittaa? Vai onko mahdollista saada kelvollisia puskia aikaan ilman sen ihmeellisempää lannoitusta...
Noi on muuten ihmeellisen sitkeitä sissejä noi ulos istutetut taimet. Jopa puolet on vielä hengissä ja muutama alkaa näyttää suhteellisen hyvin voivalta. Ja minä kun luulin niiden kaikkien saavan niin pahan shokin, ettei niitä enää huvittaisi paljon jäädä hengailee kulmille, toisin kävi.
Mutta kyllä kaikkein komeimman kasvin palkinnon saa espanjalainen suippopaprika, joka on niin vahvan ja elinvoimaisen oloinen että luulisi chilien käyvän kateellisiksi.
Ja kuvia voisi laittaa huomiseksi
Mä olen nyt alkanut vakavasti miettiä, olenko tehnyt jotain kohtalokkaasti väärin. Meinaan kun noi mun chilit ei oikein tahdo menestyä, siis tarkoittaa että kasvu on kovin kovin hidasta. Tai ainakin kun vertaan teidän muiden kasvatteihin. Niinpä olenkin päättänyt aloittaa koko homman alusta. Mutta nyt ei taida kannattaa odottaa enää satoa tämän vuoden aikana. Mutta jos saisi edes ensi kaudeksi hyvät pohjat.
Eli ens viikolla taitaa olla aika jättää tilaus fataliin ja eikun uuteen nousuun. Tietääpähän sitten mitä sitä oikein kasvattaa.
Mikäs se muuten olikaan se parhaaksi todettu multa vaihtoehto? Kun en ainakaan tällä kertaa ala panostaa vesiviljelyyn.
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"Mikäs se muuten olikaan se parhaaksi todettu multa vaihtoehto? Kun en ainakaan tällä kertaa ala panostaa vesiviljelyyn.
Monet ainakin esilannoitettuun ja kalkittuun turpeeseen ovat kallistuneet. Liekö tätä sitten tarkoitat. Esimerkiksi Kekkilän puutarhaturve ja vastaavat variantit.
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"Mä olen nyt alkanut vakavasti miettiä, olenko tehnyt jotain kohtalokkaasti väärin. Meinaan kun noi mun chilit ei oikein tahdo menestyä, siis tarkoittaa että kasvu on kovin kovin hidasta. Tai ainakin kun vertaan teidän muiden kasvatteihin. Niinpä olenkin päättänyt aloittaa koko homman alusta. Mutta nyt ei taida kannattaa odottaa enää satoa tämän vuoden aikana. Mutta jos saisi edes ensi kaudeksi hyvät pohjat.
Eli ens viikolla taitaa olla aika jättää tilaus fataliin ja eikun uuteen nousuun. Tietääpähän sitten mitä sitä oikein kasvattaa.
Elä nyt kesken heitä kirvestä kaivoon.. kun on jo taimia, joissa on useampi lehtipari kuten kuvistasi näkee. Niin eikun osalle kokeeksi uutta multaa, sellaista kuohkeaa ja sopivan ravinteikasta, ja aurinkoa kehiin, niin vielä kerkiävät. Ja osan annat olla rauhassa ja katsot jos kyseessä olikin vaan juurten kasvatus tms. Ihan siinä samalla kuin kasvattaisit uusia talven yli lampun alla, varmaan kypsyttelet palkoja sisällä noista jos tarvis. Ja välttis ei ole tarvis jos kesä on aurinkoinen ja lämmin...
Filago, joka on kanssa huomannut, että alussa kasveilla on miettimistaukoja, joiden aikana ilmeisesti täytetään ruukkua juurilla, ja sitten ampaistaan joka suuntaan.. mutta välillä tauko tulee siitä kun on täytetty ruukku ja ampaistu ja sitten ei enää keksitäkään mitä tehtäisiin ;).. siinä kohtaa uusi isompi astia uudella mullalla on kiva juttu..
Lainaus käyttäjältä: "Filago"Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"Mä olen nyt alkanut vakavasti miettiä, olenko tehnyt jotain kohtalokkaasti väärin. Meinaan kun noi mun chilit ei oikein tahdo menestyä, siis tarkoittaa että kasvu on kovin kovin hidasta. Tai ainakin kun vertaan teidän muiden kasvatteihin. Niinpä olenkin päättänyt aloittaa koko homman alusta. Mutta nyt ei taida kannattaa odottaa enää satoa tämän vuoden aikana. Mutta jos saisi edes ensi kaudeksi hyvät pohjat.
Eli ens viikolla taitaa olla aika jättää tilaus fataliin ja eikun uuteen nousuun. Tietääpähän sitten mitä sitä oikein kasvattaa.
Elä nyt kesken heitä kirvestä kaivoon.. kun on jo taimia, joissa on useampi lehtipari kuten kuvistasi näkee. Niin eikun osalle kokeeksi uutta multaa, sellaista kuohkeaa ja sopivan ravinteikasta, ja aurinkoa kehiin, niin vielä kerkiävät. Ja osan annat olla rauhassa ja katsot jos kyseessä olikin vaan juurten kasvatus tms. Ihan siinä samalla kuin kasvattaisit uusia talven yli lampun alla, varmaan kypsyttelet palkoja sisällä noista jos tarvis. Ja välttis ei ole tarvis jos kesä on aurinkoinen ja lämmin...
Filago, joka on kanssa huomannut, että alussa kasveilla on miettimistaukoja, joiden aikana ilmeisesti täytetään ruukkua juurilla, ja sitten ampaistaan joka suuntaan.. mutta välillä tauko tulee siitä kun on täytetty ruukku ja ampaistu ja sitten ei enää keksitäkään mitä tehtäisiin ;).. siinä kohtaa uusi isompi astia uudella mullalla on kiva juttu..
Paitsi että edellisen sivun perusteella voisin päätellä että kasvit paloi ulkona auringossa.. ts. jäi zombeiksi :?
Muutama kuva lisäys tämän hetkisestä farmista
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/13/8143010478539051948web_0.jpg)
Viimeisimmät isosta ruukusta poimitut
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/13/8143010478539051954web_0.jpg)
Tässä vain hieman aurinkoa saanut yksilö
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/13/8143010478539051959web_0.jpg)
Pienin kaveri, joka on ollut tuon kokoinen ties kuinka kauan
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/13/8143010478539051968web_0.jpg)
Pahemmin, muttei pahimmin palaneita
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/13/8143010478539051978web_0.jpg)
Tässä oli aika paljon nystyjä varressa, joten pääsi syvempään istutukseen, nyt alkaisi näkyä pientä kasvua taas.
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/13/8143010478539051984web_0.jpg)
Pahinta jälkeä kolmen tunnin aurinkomatkasta
Ainiin, viimeksi mainitsemani suippopaprika päätyi sunnuntaina anopin hoiviin. Toivottavasti se siellä menestyy, tosin käskin sitä tekemään samantien itsemurhan. Siis paprikaa, en anoppia.
Miten muuten on, pitäisikö noille neljännen kuvan taimille tehdä leikkaus noihin kuivahtaviin lehtiin?
[edit]
yksi kuva meinasi unohtua, tässä se aikaisemmin nähty iso ruukku, jossa alkoi uusi itämisvaihe kun vähän multaa käänsin ympäri.
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/13/8143010478539051943web_0.jpg)
Nuohan on nyt kuukauden vanhoja?
Eihän ne ihan rääpäleitä ole. Nyt vain hyvää multaa, lannoitusta ja maltillista kastelua, niin kolmen kuukauden päästä sinulla on tuoretta chiliä pöydässä.
Mikä tuon lecasoran tarkoitus on ruukkujen pinnalla?
Tyhmänä kyselen, kun en ole koskaan oppinut tuollaista tapaa. Kai sillä joku merkitys on.
Ettet vain vetäisi juuria pinnalle ja ehkäisisi niiden normaalia kehitystä. http://javu.kapsi.fi/inferno/viewtopic.php?p=45106#45106
Pintamullan pitäisi kuivua kastelujen välillä, jotta juuret hakeutuvat syvemmälle. Silloin ne kestävät paremmin kuivatkin kaudet ja ennen kaikkea juurien määrä lisääntyy ratkaisevasti. Se taas auttaa tulevassa kasvussa.
Lainaus käyttäjältä: "Chilivaari"Mikä tuon lecasoran tarkoitus on ruukkujen pinnalla?
Tyhmänä kyselen, kun en ole koskaan oppinut tuollaista tapaa. Kai sillä joku merkitys on.
Itse käytän lecasoraa altakastellessani, sillä se auttaa tasoittamaan kosteutta mullassa. Altakastelussa mullan pintakerros ei kostuisi muuten juuri ollenkaan ja se vähentäisi hyväksikäytettävää multatilaa muutamalla sentillä.
Päältäkastellessa se toki pahentaa tilannetta ja silloin käy juuri kuten Chilivaari totesi, eli kasvi alkaa kasvattamaan juuria pinnan lecasoraankin sen ollessa kosteaa. Altakastellessa sora ei kastu, joten silloin sellaista vaaraa ei ole.
Lainaus käyttäjältä: "NaokiSoma"Lainaus käyttäjältä: "Chilivaari"Mikä tuon lecasoran tarkoitus on ruukkujen pinnalla?
Tyhmänä kyselen, kun en ole koskaan oppinut tuollaista tapaa. Kai sillä joku merkitys on.
Itse käytän lecasoraa altakastellessani, sillä se auttaa tasoittamaan kosteutta mullassa. Altakastelussa mullan pintakerros ei kostuisi muuten juuri ollenkaan ja se vähentäisi hyväksikäytettävää multatilaa muutamalla sentillä.
Päältäkastellessa se toki pahentaa tilannetta ja silloin käy juuri kuten Chilivaari totesi, eli kasvi alkaa kasvattamaan juuria pinnan lecasoraankin sen ollessa kosteaa. Altakastellessa sora ei kastu, joten silloin sellaista vaaraa ei ole.
Itse käytän myös lekasoraa altakastelussa. Myös päältä kastellessa lekasorasta on se hyöty että se pitää ruukun pinnan kuivana, vähentäen siten (toivottavasti) hyönteisten kiinnostusta kasveja kohtaan.
Fataliilta tuli kirje, kiitos vain! cap 1546, bolivian rainbow ja bird's eye baby pääsivät samantien itämään. Muut saavat odotella vielä vähän aikaa multaa ja ruukkujen vapautumista. Jos vaikka tänään DrPepper pääsisi hakemaan taimia mitä lupasin antaa.
Mutta tosiaan, nyt olisi tarkoitus noista tänään istutetuista koulia Bonchit. Katotaan kuin äijän käy.
Ja ensi kautta silmällä pitäen multiin pääsivät myös seuraavat siemenet: aji benito, limon, red guyana, thai pepper, rocopica ja dundicut. Nyt sitten odotellaan miten nuo alkavat itämään. Tällä kertaa jokainen siemen omassa pikku kupissaan ja nimilapulla varustettuna. Ei sitten tarvitse tuhlata foorumitilaa lajikkeitten ihmettelyyn. :)
DrPepper kävi hakemassa pari taimea ja nyt ikkunalaudallekin mahtuu taas muutama uusi asukki. Iloinen huomio tuli tehtyä taimia ylös nostettaessa, kun aikaisemmilla kerroilta tuttu pääjuuri olikin saanut paljon paljon kavereita. Eli aiemmin ihmettelemäni kasvun hitaus taisi johtua juurten tuottamisesta. Toivotaan että DrPepper saa taimet menestymään ja tuottamaan huimasti satoa.
Ainakin olet tarpeeksi ajoissa ensikautta silmälläpitäen... :wink:
Noissahan sulle onkin talvetettavaa!
Äläpä ;)
Ensimmäiset uudet tulokkaat ovat itäneet. Limon on ollut hätäisin sirkkalehtien kanssa ja kaksi niistä kurkottelee varttaan aurinkoa päin. Muille on itäminen vielä kesken.
Limon tuntuu olevan nopeahko itäjä. Mullakin Limon teki itämisennätyksen. Olisiko ollut neljä päivää mullissa kun jo nosti päänsä!
Tänään kun tulin töistä ja tein kastelukierroksen ikkunalaudalla, niin yllätyin kovasti. Mun taimet on päässeet "teini-ikään"! Kun oli pari päivää poissa kotoa, niin huomaa selvemmin noiden kasvun. Tuntui kuin taimet olisivat ottaneet pari senttiä pituutta lisää ja muutaman lehtiparin. Ja sitten toi rimpula oli saanut valtavat lehdet. Siis toi joka oli kärsinyt aiemmin tapahtuneesta ulkoilusta pahiten.
Ennen:
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/13/8143010478539051984web_0.jpg)
Ja jälkeen:
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/27/8143010478539400253web_0.jpg)
Myös muissa kasvun huomaa:
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/27/8143010478539400255web_0.jpg)Tästä nipsaisin latvan pois vähän aikaa sitten ihan kokeeksi ja hyvin näyttää lähtevän uudet haarat kasvamaan
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/27/8143010478539400258web_0.jpg)
Näissä tuuheutta tuntuu tulleen pituutta enemmän
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/27/8143010478539400260web_0.jpg)
Toi vasemmalla on myöhäis heränneitä ja keskellä odotetaan omia ruukkuja.
Ehkä oli kuitenkin ihan hyvä vaihtoehto jättää nämä vielä kasvamaan. Vieläköhän ehtivät tuottamaan satoa tänä kesänä? Se jää nähtäväksi. Mitäs veikkaatte?
Kun aloittaa touhuamaan noitten kasvien kanssa, niin yleensä sitä sitten keksii uusia asioita mitä niille pitää juuri nyt tehdä. Siispä, aikaisemmin kuvissa esiintynyt "iso ruukku" tyhjentyi. Hyviä taimia lensi roskiin, mutta ei kaikille vain ole tilaa. Nyt siihen ruukkuun sitten muutti tuo isoimmaksi ehtinyt taimi. Kasvakoon nyt sitten siinä sen minkä kasvaa.
Sitten olikin vuorossa "veljesten" siirtäminen omiin ruukkuihin. Ja toisesta sitten napsaisin latvan pois, kun uusia haaroja oli mukavasti tulossa. Oli ehkä hieman turha toimenpide, mutta tarkoitus on tehdä kyseisellä kasvilla ensimmäiset muoto kokeilut. Eli kaiken tämän jälkeen tulos on tässä:
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/27/8143010478539404438web_0.jpg)
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/27/8143010478539404494web_0.jpg)
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/27/8143010478539404434web_0.jpg)
Toivo bonchista elää taas! Cap 1546 oli nostanut niskan ylös eilisen aikana, harmi vaan ettei tullut otettua siitä kuvaa, oli sen verran kaunis näky. Tosin se voi johtua siitäkin, että kyseinen yksilö oli kovin odotettu. Tänään sirkkalehdet nousivat kokonaan ylös, mutta se on varmaan viallinen. Se kun on liki kokonaan violetti! Kuuluuko se muuten olla violetti, vai olenko vahingossa sotkenut bolivian rainbown kanssa nimilaput?
Bolivian rainbow sai eilen päänsä pinnalle!
Pari kuvaa lisää tännekin. Viime muokkaus kerralla leikkasin yhdeltä kasvilta latvan pois ja tulos on ollut hyvä. Uutta latvaa puskee ulos joka välistä ja tavoiteltu tuuheuden lisääminen on onnistumassa loistavasti.
Heti leikkauksen jälkeen näytti tältä:
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/05/27/8143010478539404434web_0.jpg)
Tänään taas samainen kasvi näyttää jo tältä:
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/06/8143010478539650186web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/06/8143010478539650178web_0.jpg)
Tänään uudet Limonit pääsivät uusiin ruukkuihin kuten yksi habakin. Toisesta habasta trimmasin juuret ja vaihdoin mullat. Muutaman lehden napsaisin pois ja nyt mietin pitäisikö siitä latvakin poistaa. Tosin voi tulla liikaa toimenpiteitä samalle kertaa. Jotenkin oon tykästynyt tohon aikaisemmin latvotun kasvutapaan ja siksi tekisi mieli kokeilla kuinka tuo haba siihen suhtautuu. Onneksi mulla on tuo toinen suurinpiirtein samankokoinen ja ikäinen haba, joka saa rauhassa omaan tahtiin kasvaa. Teen siis muoto kokeilut tän toisen kanssa.
Mutta tuloksia viime kuun idätyksistä: 20:stä siemenestä on tähän mennessä itänyt neljä. Kaksi Limonia ja cap 1546 sekä bolivian rainbow. Täytyypä sanoa että moinen tulos kyllä harmittaa. Olisin niin mielelläni nähnyt enemmän lajikkeita nousevan esiin. No, näillä mennään. En vielä kuitenkaan heitä kirvestä kaivoon noiden loppujen osalta, alkoihan ensimmäisistä siemenistäkin osa itää vasta kuukausien päästä kylvöstä.
Hiljaista eloa juhannuksena. Taitaa jäädä sato haaveeksi tältä kaudelta. Mutta on mulla ainakin muutamia nättejä viherkasveja.
Olenpa tässä mielenkiinnolla seurannut ulos aikaisemmin istuttamiani kymmentä tainta. Saatoin jo aiemmin mainita ettei niistä selvinnyt kuin kolme ja niidenkin odotin heittävän henkensä. Mutta toisin on käynyt. Varsinkin yksi on alkanut näyttää vahvasti merkkejä kasvusta. Uusia lehtiä pukkaa pikkuhiljaa ja varsi on paksuuntunut mukavasti. Kyllä nuo taitaa vaan aika rankkojakin olosuhteita kestää, kun aurinko paistaa niihin koko päivän eikä sadevedet kovin paljoa pääse kastelemaan. Tosin juuret voivat pian alkaa puskemaan itseään ulos Australiassa, mutta mikäs siinä.
Sisällä tosiaan mennään aika hiljalleen eteenpäin. Pari annuumia on pian siinä vaiheessa, että kukkia voisi odotella, samoin kuin yksi chinense. Tunnistushan perustuu puhtaasti teidän antamiin määritelmiin, mutta lienee tarkka. Toiset pitkiä ja haba matala ja isolehtinen, aavistuksen polveilevarunkoinen.
Nuo leikatut yksilöt ovat jälleen kerran tehneet paljon uusia alkuja. Eiköhän niistä saada myös kauniita puskia, jotka eivät täytä korkeutensa puolesta koko ikkunaa.
Onko muuten mikä paras tapa saada kukinta alkamaan? Lannoitus varmaan. Tai siis sen muuttaminen. Tähän asti on tullut käytettyä noita substralin lannoite puikkoja, niitä kun sattui olemaan valmiiksi kaapissa, mutta nyt alkaa olla paketti tyhjä ja tarkoitus on käydä hakemassa purkki puutarhan kesää.
Tänään ei kuvaamiseen löydy ehkä intoa, kun tarviis pian töihinkin lähteä (ravintola-ala on niin perseestä juhannuksena). :evil:
Hyvää vappua kaikille!!!
No, niitä kuvia nyt sittenkin.
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047560web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047578web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047581web_0.jpg)
Tässä nämä 2 x annuumi ja chinense, eikös vain?
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047564web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047575web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047576web_0.jpg)
Sitten vuorossa ovatkin ne typistetyt.
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047568web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047572web_0.jpg)
Ensin Limonit ja sitten Cap 1546 ja Bolivian rainbow.
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047588web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047557web_0.jpg)
Ulkoilma sissit, etumainen lähikuvassa.
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/21/8143010478540047584web_0.jpg)
Hernepuska kukkii jo.
Mun annuumi aikoo kukkia!!! :P :P :P
Eilen illalla aloin tutkimaan tuota korkeinta horsmaa kun se aikoo latvastaan haarautua, niin mikäs se sieltä keskeltä pilkottikaan, ihan oikea nupun alku! Ja ei siinä vielä kaikki, saman ikäinen, mutta saksien alle joutunut kaverinsa on tekemässä ihan samaa. Ainakin kovasti näytti samanmoiselta pienenpieneltä nupun alulta.
Tietenkin nuo paskiaiset aloittavat kukintansa juuri nyt kun olen viikon päästä lähdössä reissuun. Ensin saa odottaa kuukausia, että se alkaisi ja sitten ei itse ole paikalla kun aika koittaa. Olis varmaan pitänyt pitää kesäloma jo toukokuussa niin olis nyt sitten omaa satoa pöydässä :wink:
[edit:] (http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/06/27/8143010478540237579web_0.jpg)
Hieman on vaikea tarkentaa tuollaisella automaattikameralla juuri siihen pienen pieneen nupun alkuun, mutta kyllä se sieltä erottuu. Niitä on muuten kai kolme tuossa samassa haarassa.
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"Mun annuumi aikoo kukkia!!! :P :P :P
Huomasin tossa viime viikon loppuna saman omassa Rawitissa. Ja olen yllättynyt että sain ensimmäisen chilini edes tekemään nuppuja... :D
Tässä voitaneen todeta keinovalon ihmeitä tekevä voima kasvatus touhuissa. Natikoiden valossa olleet chilit kun ovat tainneet antaa jo ensimmäiset satonsa ja toisia jo pukkaa. Mutta täysin auringon varassa olleet alkavat nyt vasta aloittaa omaa kukkimistaan. Ehkäpä ensi kaudelle itsekin hankin jonkinlaisen valoviritelmän.
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"Tässä voitaneen todeta keinovalon ihmeitä tekevä voima kasvatus touhuissa. Natikoiden valossa olleet chilit kun ovat tainneet antaa jo ensimmäiset satonsa ja toisia jo pukkaa. Mutta täysin auringon varassa olleet alkavat nyt vasta aloittaa omaa kukkimistaan. Ehkäpä ensi kaudelle itsekin hankin jonkinlaisen valoviritelmän.
omat chilit kyllä istutetiinkin muistaakseni "myöhässä"
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/07/15/8143010478540747296web_0.jpg)
Ihmeitä tapahtui kasveille poissaoloni aikana.
Ja tänään se oli sitten tapahtunut! Ensimmäinen kukka oli avautunut aamun aikana. (http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/07/15/8143010478540747803web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/07/15/8143010478540747797web_0.jpg)
Eikös tämä nyt sitten varmistu tällä annuumiksi?
Oli kyllä hieno fiilis tulla puolentoista viikon reissun jälkeen kotiin ja löytää yllä oleva näky keittiön ikkunalta. Lopultakin se ensimmäinen on siinä! Tässähän voisi melkeinpä poksauttaa kuohujuoman auki ja juhlistaa työnsä tuloksia. Tai sitten alan väkertämään sorahydroa. ;)
Seuraava etappi on ensimmäinen raakile... ja sitten ensimmäinen kypsä hedelmä.
Täälä juuri jälkimmäinen saavutettu, parit bolivian rainbowit on jo sen verran punasia, että suuhun ovat päätyneet. tulisia pirulaisia, muttei juuri kummempia kuin kaupan annuumit. Enpä Bossesta kyllä' mitään gurmee-elämystä odottanutkaan, mutta kelpo mauste kuitenkin...
Tuota seuraavaa etappia ei nyt tunnu millään saavuttavan, kaikki kukat ovat tähän mennessä tipahtaneet pois. Paitsi Herra47:n lahjoittama mustard on saanut aikaan kaksi raakiletta. Taidan kyllä tietää syynkin huonoon onnistumisprosenttiin kukinnassa, ruukut kun on aivan minimaalisen pienet noille kasveille. Yhdellä on tosin isompi, mutta se on juuri ensimmäisen kukkansa avannut. Tässä vaiheessa tosin taitaa olla aivan sama onnistuuko kukinta enää. Keinovaloa kun ei ole käytettävissä, niin se kypsyminen olisi sitten jo isompi ongelma.
Ulkona odotti reissusta palaavaa melkoinen yllätys, ne kaksi sinne heitteille jätettyä ovat aloittamassa kukkimistaan. Suurin yllätys kyllä oli se, etteivät ne olleet ottaneet helteistä minkäänlaista vahinkoa itseensä. Herneet siinä vieressä olivat palaneet totaalisesti, mutta chilit vain saaneet lisää vahvuutta. Nyt on ainakin kaksi bonchin runkoa, mistä alkaa väsäämään taidetta.
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"... Taidan kyllä tietää syynkin huonoon onnistumisprosenttiin kukinnassa, ruukut kun on aivan minimaalisen pienet noille kasveille.
En ihan ensimmäiseksi lähtisi syyttelemään pientä ruukkua. 10.7. ihmettelin desin ruukussa saatavaa satoa:
http://javu.kapsi.fi/inferno/viewtopic.php?p=47347#47347
Jos valoa on riittävästi ja lannoitus kunnossa, pienikin multanokare näyttää riittävän jonkinlaiseen satoon. Voithan sitä paitsi helposti siirtää ne vähän isompaan koko nykyisen multapaakun kanssa, kun irrotat sen ruukusta kosteana. Siinä ei kasville tule edes sopeutumisongelmia.
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"Tuota seuraavaa etappia ei nyt tunnu millään saavuttavan, kaikki kukat ovat tähän mennessä tipahtaneet pois. Taidan kyllä tietää syynkin huonoon onnistumisprosenttiin kukinnassa, ruukut kun on aivan minimaalisen pienet noille kasveille. Yhdellä on tosin isompi, mutta se on juuri ensimmäisen kukkansa avannut. Tässä vaiheessa tosin taitaa olla aivan sama onnistuuko kukinta enää. Keinovaloa kun ei ole käytettävissä, niin se kypsyminen olisi sitten jo isompi ongelma.
Mä laitoin omaan päiväkirjaani väliraporttia ikkunalta, kun mulla on noita samankokosia ruukkuja ollut käytössä kanssa. Ja yhtä myöhään kylvettyjä siemeniäkin niissä, ainakin melkein. Luulen, että ruukunkoko ei ole este raakileille, Chilivaarin mainitsema valo sen sijaan saattaa olla se ratkaiseva tekijä. ( Tosin ei mullakaan ole noille kuin länsi-ikkunaa, johon paiste kerkiää vasta joskus iltapäivällä, eli saavat suoraa valoa ehkä 6 tuntia päivässä, jos paistaa). Mutta ehkä kuitenkin voi etsiä vikaa muualta kuin pienistä ruukuista. Lannoitus? Kastelu? Se valo?
Ja eikös sulla ollut keinovaloa käytettävissä talvea varten, se energiansäästölamppu? Veikkaisin, että kypsymiseen ei paljoa valoa tarvita, jos raakileet on vaan valmiina. Ainakaan noilla Annuumeilla, Habat voi olla eri juttu. Mulla on vuosia tullut talvisatoa ilman keinovaloa perusmarketti annuumeista itäikkunalla.
Tai sitten mä vain kuvittelen että tämä on paljon yksinkertaisempaa kuin onkaan.
miettiipi Filago
Kuva lisäys
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/09/01/8143010478542817359web_0.jpg)
Ensimmäinen
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/09/01/8143010478542817363web_0.jpg)
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/09/01/8143010478542817379web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/09/01/8143010478542817385web_0.jpg)
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/09/01/8143010478542817392web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/09/01/8143010478542817399web_0.jpg)
Herra47 lahjoitti Nagan Ulvilan miitissä
(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/09/01/8143010478542817407web_0.jpg)(http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2008/09/01/8143010478542817354web_0.jpg)
Tänään tuli vietettyä hieman aikaa tuolla ulkosalla ja ruukutin ulkona kasvaneet chilit talvetusta varten. Vielä en hennonnut niitä leikata alas kun sen verran runsaasti vielä kukkivat. Saattoi olla vielä muutenkin liian aikaista niitä kaivaa ylöskään, mutta alkaa nuo lämpötilat jo sen verran pelottaa. Miten on muilla ulkochilien tilanne? Joko ovat päässeet sisätiloihin?
Hyvin olivat tosiaan rungot puutuneet molemmissa ja kaikin puolin hyvä kuntoisilta näyttivät. Juuri paakku oli noin kämmenen kokoinen, siitähän tietenkin oli paljon pieniä juuri katkeillut noston aikana, sen kun tein melko karkeasti. Nyt saavat kukkia rauhassa loppuun, elleivät ottaneet ruukutuksesta liikaa nokkiinsa.
Habat alkaa puskemaan viimeinkin nuppuja esiin. Ei voi kun ihmetellä tuota aikaa mikä siihen oikein meni. Ehkäpä ensi kaudelle sitten osaisi niitten kanssa olla fiksumpi ja totutella ne ajoissa ulkoilmaan. Se kun on osoittautunut näillä välineillä parhaaksi tavaksi saada tuloksia pöytäänkin. Tai siis näin uskoisin virheiden perusteella.
No joo kylmät kelit ja märät, vaivaa myös täällä. Mä tein kyllä vähän päinvastoin ja vein muutaman puskan ulos.. oli niin pirusti kirvoja, että ajattelin hoitaa ne päiviltä luonnollisella tavalla. Muutaman ruukun tuonut jo sisällekkin.
Noista haboista sen verran, että mitä olen siemenestä kasvattanut, niin ei monikaan ole ekana kesänä tohtinut edes kunnolla kukkia, podeista puhumattakaan. Sisätiloissa mulla on ollu koko kesän yks haba, joka on nätisti kasvanut vaan leveyttä, eli haaronu siitä noin 40cm:stä ja tehny kolme tai neljä piiiitkää oksaa sivuille.. ja ei kukan kukkaa vieläkään.. varsikin on puutunut ihan kivasti. Ulkosalla olevat habat taas ovat kärsineet viileistä ilmoista ja tehneet joukon mini podeja.. sellasia alle peukalonpään kokoisia. sisältä ulos siirretty edellis vuotinen pistokas taimi taasen teki jo muutaman oikean kokoisen podinkin, niiden minimallisten lisäksi.
On nuo habat kyllä kivoja, vaikka ovatkin melko runsaita olleet kasvamaan.
Lainaus käyttäjältä: "Kartsu"Miten on muilla ulkochilien tilanne? Joko ovat päässeet sisätiloihin?
"Ulkochilit" tarkoittavat minun tapauksessani lasittamattomalla länteen aukeavalla parvekkeella olevia kasveja. Siellä ne vielä ovat, rocotot ja baccat, näyttävät melkein kaikki kukkivan. En vielä tiedä missä vaiheessa tuon ne sisälle, en ainakaan ennen kuin saan koulussa tehtyä niille sopivat aluslautaset.
Nyt kaikki mahdolliset poppakonstit käyttöön ;) Kun omenan etyleeni kiihdyttää kypsymistä, niin jos laittaa omenan chilin juurelle, jossa on palkoja tulossa, mahtaako niiden kypsyminen nopeutua...