Kasvatus ja yleinen chilitieto => Päiväkirjat ja fotoalbumit => Aiheen aloitti: Antti88 - huhtikuu 29, 2011, 09:14:43 ap

Otsikko: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - huhtikuu 29, 2011, 09:14:43 ap
Tervehdys vaan kaikille =)

Viime kesänä aloitin harrastuksen kun aina tehnyt jotain mieli kasvattaa. Kesä kaatuilikin aika pahasti kun sain parvekkeelleni komean lauman kirvoja, joita ei sitten saanut millään. Sain sitten muutamista annuumeista (hungarian hot cherry, cayenne) ja muutaman habaneron talteen.

Tänä vuonna jos sitten onnistuisi - toivon mukaan - paremmin.

Eli tänä vuonna meilläpäin idätettiin joskus joulukuun alussa pubet:

Turbo Pube x 2
Brown Rocoto x 2
Red Peruvian Rocoto x 2

Joista tällä hetkellä on elossa yksi molempia rocotoja, Turboja ei kuulunut missään vaiheessa.

Tammikuun puolella sitten istutin Baccat

Champion x 4
Lemon Drop x 4
Starfish x 2

Näistä taitaa olla itse asiassa kaikki hengissä, ainakin tällä hetkellä. Osa tosin on hoidossa vanhemmilla.

Maaliskuun alussa lopuksi istutin yhden kappaleen Bhut x Bell pepperiä

Edelliseltä kesältä tallessa on Duke Pequin, Aji Amarillo, pari Sudden Death Habaneroa ja yksi Naga.

Ja viime viikolla kävin reissun päällä, josta tarttui mukaan kaksi Jalapenoa.

Talven yli kasvit selvisivät 400 watin natikan turvin. Ja kasvatus tapahtuu mullassa, kekkilän kestomullassa.

Kuvia tulee, kunhan saan otettua ja opin käyttämään sivustoa.

Miehestä itsestään sen verran, että asun Kajaanissa, ikää on 23. Muita harrastuksia on aikido, laskettelu, lenkkeily, lukeminen jne. Niin ja pleikkarin kimpussa menee myös aikaa.

Mut lisää tulee sitä mukaan, mitä asiaa tulee.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - huhtikuu 29, 2011, 21:42:07 ip
Noniin, nyt on otettu muutamia kuvia. Kuvien laatu nyt on mitä on. Varmaan eniten kiinni kuvaajasta ;D Kai noista jonkinlaista käsitystä saa, mitä olen saanut aikaan. Niin ja kesänhän nuo tulee olemaan sitten parvekkeella, joka osoittaa sopimoilleen suoraan etelään päin ja aurinkoa tulee olemaan siitä aamukahdeksasta iltaseitsemään. Lehdissä näkyvät nakertelun jäljet tulee kahdelta kissalta. Ikävä kyllä niitä ei saa pois chileistä vaikka omaakin ruohoa niille olisi =(

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0180.jpg)

Yleisilmettä, mitä on saatu aikaan. Etualalla näkyy joitakin yrttejä. Kuvassa näkyy myös miten päädyin natikan asentamaan.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0182.jpg)

Muutama tämän vuoden taimista; lemon drop, champion, rocotot, ja takana vasemmalla bhutin hybridi. Oikealla näkyy myös Jallujen taimet.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0185.jpg)

Duke Pequin & Naga viime kesältä. Viime kesältä jääneitä Chinensejä leikkelin omasta mielestäni aika rajusti pienemmäksi, kaksi selvisi moitteetta, eli naga ja habanero. Kolmas - en kyllä muista mikä - ei selvinnyt. Ajia myös katkaisin lyhemmäksi. Pequinin pidin täysimittaisena.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0186.jpg)

Aji Amarillo.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0189.jpg)

Brown Rocoto. Miten on mahdollista, että nämä kasvaa niin hitaasti?

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0188.jpg)

Paljon kärsinyt Red Peruvian. Saanut kohdalleen allekirjoittaneelta aika huonoa kohtelua  :-[

Muista kavereista tulee kuvaa, kunhan tulee käytyä paikan päällä.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Romppainen - huhtikuu 29, 2011, 21:59:18 ip
Ootkos kokeillu emendon Kissankarkotetta?
Itellä tehos ainakin, ei tarvi kasveihin ruiskia, vaan oon vaan pöydän reunoihin laittanut, ja pysyy poissa pöydältä.
Oli pakko hommata kun pentu repi kasvit :D
Myydään ainakin s-ryhmän kaupoissa, ja hinta on n. 8€ muistaakseni.

Eli siis tällanen puteli: http://www.transmeri.com/index.phtml?s=320
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 01, 2011, 12:04:34 ip
No joo, on se joskus käynyt mielessä. Vaan tämä meidän kämppä on sen kokoinen, että ei oikein raskisi sitä suihkutella ympäriinsä.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 01, 2011, 16:29:04 ip
Tälle päivälle vielä jotain pientä päivitystä.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/IMAG0196_s-1.jpg)

Tässä tämä meidän talouden pahin tuholainen. Viime vuonna söi lähes kaikki istutetut taimet  >:(

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/IMAG0191_s-1.jpg)

Habanero päässyt ylhäiseen yksinäisyyteen parvekkeella.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/IMAG0201_s.jpg)

Naga näyttäisi aloittavan kukkimista..  :)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/IMAG0197_s-1.jpg)

Samoin Amarillo.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: MrFrost - toukokuu 01, 2011, 18:52:46 ip
Samansukuisia tuholaisia meillä kolme (rotukatteja vaan)

Huomannut, ettei niitä voi jättää valvomatta kasvejen kanssa, eli siksi chilit on tuolla lukkojen takana omassa huoneessaan ja kesät parvekkeen ovi kiinni kun ei olla kotona.

Jos ollaan samaan aikaan partsilla kissojen kans, niin eivät juurikaan järsi kasveja, mut pitänee taas hakea joku jukkapalmu sinne järsittäväksi :)

Ja joku sydeemi pitäs kehittää partsin oveen, mikä antaisi ilman kiertää, mutta estäisi kissoja pääsemästä partsille, kun ovet on auki. Ei oikeen jaksas oven kokosta itikkaverkko-rimaviritystä tehdä.

-T
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 04, 2011, 08:46:20 ap
Vähän off-topic

Mutta nyt on viimeiset tentit tältä vuoden tehty. Samoin myös suurin osa tehdyistä projekteista, paitsi johtamisen projekti, kun ensimmäinen haastateltava teki oharit  >:( Ainoastaan kahden projektin raportit sekä muutama kaivannaistekniikan labraselostus palauttamatta.

http://areena.yle.fi/video/1304421452450 Tuossa näytettä, mitä moiset labrat on.

Työpaikkakin kesäksi hankittu. Harmittaa vaan, kun on nyt joutunut sanomaan kahteen toiseen työpaikkaan että ei kiitos  :-[ Kun viimevuonna joutu tekemään nelisenkymmentä hakemusta.

Mut lauantaina pitää lähteä käymään vanhempien luona ja sieltä viimeistään tulee sitten aiheeseen liittyvää tavaraa. On kuulemma kasvaneet nätisti  :)
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 08, 2011, 17:40:55 ip
Noni. Nyt on käyty toisella paikkakunnalla juhlimassa äitienpäivää ja samalla sitten näpätty muutama kuva. Samoin ensimmäiset podit tälle kesälle on kerätty.

Omalla kämpällä mitään erikoista ei ole tapahtunut. Kaikki ovat kasvaneet. Rocoto, Red Peruvian on tainnut ruveta kasvamaan vähän nopeammin.

Kuhmossa taas kasvit alkavat olla 30 senttisiä. Mukaan niistä otin kaksi, jotka toivon mukaan olisivat Starfish ja Champion. Merkinnät ovat kadonneet jonnekin tässä kevään mittaan..

Nyt sitten niitä kuvia.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0220.jpg)

Habanero on aloittanut satokauden meilläpäin. Kivannäköinen puska, tosin jostakin kumman syystä osa lehtien kärkistä on kuivunut kokoon.  ???

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0224.jpg)

Siinäpä sitten on tämän kauden ekat kypsät podit. Edellä olevasta habanerosta. Puskaan jäi vielä kymmenkunta vihreää kypsymään.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0222.jpg)

Tässä näitä Kuhmon kasvatteja. Ovat aivan liian pienessä ruukussa, kun poloiset odottavat pääsyä kasvihuoneeseen, kunhan vaan ei enää sattuisi yöpakkasia, kun viimeyönä oli kuulemma vielä ojat jäätänyt.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0225.jpg)

Nämä kaksi pelastin mukaani. Ei ollut kuljetukseen siihen hätään muita ruukkuja.. Joutuu vaihtamaan vielä isompiin, kunhan sais niin paljon aikaiseksi.

Sitten vielä armaille lukijoille kysymys. Mistähän päin mahtaisi saada vaniljan ja kaakaopavun taimia? ??? Siemenetkin toki kelpaa. Puolisolla tekisi kovasti mieli kasvattaa.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 16, 2011, 10:59:16 ap
Kuvapäivitystä, ei mullistavia uutisia..

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0249.jpg)

Brown Rocoto on kasvanut parisen senttiä. Sievä otus kaikkine karvoineen =) Tulee pääsemään autopottiin, kunhan tilaus chilitarvikkeesta tulee.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0250.jpg)

Red Peruvian on myös päättänyt aloittaa kasvamisen. Kiva juttu :) Pelkäsin jo, että tämä kaveri se ottaa ja kuolee käsiin. Tälle myös on autopot-paikka varattu.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0251.jpg)

Toinen Champion/Starfish päässyt isoon ruukkuun. Vetänee n. 15 litraa. Pitää koettaa, että miten suureksi tämän oikeastaan voi saada. Ihmeen joutuin oli kasvanut edellisen pienen ruukun täyteen, kun viikossa oli koko purkki täynnä.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0252.jpg)

Bhut x Bell hybridi on ottanut myös kasvupyrähdyksen. Ja näyttää puskevan uutta lehteä oikein innolla :)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0254.jpg)

Sitten vielä yleiskuva partsin ovelta. Saa nähdä taas, että miten ahdasta tulee olemaan.

OT:na: avokki tilasi kahvin, maapähkinän ja gojin siemeniä. Ovat tulleet ja odottavat pääsyä multiin. Niin ja sama ihminen halusi kasvattaa myös kurpitsaa ja vesimelonia. Niistä 1 kurpitsa kahdesta ja 2 melonia kolmesta itäneet. Sitä vaan ihmettelen, että minne ihmeeseen minä saan kaikki sopimaan.  :o

Lisää päivitystä tulee, kunhan autopotit tulee. Ja kesän aikana olis tarkoitus hankkia järkkäri, kun tällä HTC:n puhelimella ei oikein saa tyydyttävää jälkeä.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 17, 2011, 14:15:38 ip
Edellisen päivän päivityksen aikana tulla pätkähtikin sitten chilitarvikkeen tilaus. Eli Autopotin Easy2Grow-kit, pari kolme litraa vermikuliittia (puolison kasvateille) ja muutama litra perliittiä autopottiin.

Eilen tuli sitten vielä illan aikana sen verran innostuttua että piti saada rocotot laitettua uuteen systeemiin. Joutunee vaan oottamaan muutaman päivän ennen kuin täyttää tuon vesitankin. Kuvaa laitan sitten, kun chilit on vähän asettuneet ruukkuihin ja olen saanut homman pyörimään kunnolla.

Lähinnä sen takia tuo systeemi tuli hankittua kun itse lähden elokuun loppupuolella Saksan Aaleniin puoleksi vuodeksi työharjoitteluun. Siispä chilit jää puolisolle hoidettavaksi, eikä hänelle siihen juuri halua ole.

Latvoin samalla eilen molemmat lemon dropit. Naga näyttäisi tykkäävän itsestään bonchi-kokoisena. Onhan se sievä noinkin, mutta kun haluaisi jonkinlaista satoa siitäkin. Ensi talvella en leikkaa yhtä rajusti, kun nagasta jäi vaan sellainen viiden sentin tappi kahvikupinkokoiseen ruukkuun. No, virheistään oppii.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 18, 2011, 10:08:53 ap
Kysynpä näin päiväkirjan kautta   :-[

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0271.jpg)

Kyseessä on Duke Pequinin kukka. Ongelma on siinä, että kukat ei ole tuottaneet yhtään podia, eikä sen puoleen yhtään pölyäkään sinä aikana, mitä se on minulla ollut, eli hiukan toista vuotta. Planttu itsessään on viime keväänä oma istuttamani. Puutarhan kesää olen antanut harvakseltaan. Hiukan kismittää kun viime syksynä ja kesänä kukki komeasti ja tänäkin vuonna näyttäisi tulevan kukkia, vaan mitään ei kukista tule  :'(
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Chilivaari - toukokuu 18, 2011, 11:55:47 ap
Saattaapa se olla sellainen lajike/risteytymä, joka ei tuota hedelmiä pienenä tai heikommassa valaistuksessa. Frutescensit voivat olla ranttuja. Tästä ei ole kokemusta, mutta löytämäni linkin mukaan se viihtyy ulkona isona puuna. http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=5523.0
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 18, 2011, 14:28:32 ip
Pitänee käydä sitten isompi ruukku hakemassa että pääsee kasvamaan isommaksi. Valoa ei pysty enää lisäämään kun ovat nyt parvekkeella kaikki. Niin ja talvella varmaan ei saanut tarpeeksi valoa, olis pitänyt antaa enemmän. Jos tuo oikein ranttu on, niin saattaa olla että minun hoidossa ei satoa sitten tulla näkemään, kun vähän poropeukalo vaivaa välillä näissä hommissa.

Tuo linkki oli muuten yksi niistä syistä, miksi minä halusin Pequinin idättää. Ainakin omasta mielestäni tuosta tulee melko nätin näköinen pikku puu. :)

Eipä siinä. Pitää vaan se ruukku ostaa ja nostaa chili hyvälle paikalle. Onneksi parveke osoittaa melko suoraan etelään, niin että saavat aurinkoa siitä aamukahdeksasta iltakuuteen-seitsemään. 
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 18, 2011, 21:28:46 ip
Tänään onkin ahkera päivä täällä meikäläiselle  ;D

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0280.jpg)

Eli kävin iltapäivällä ostamassa Pequinille isomman ruukun. Tilavuutta tuli kymmenisen litraa lisää. Joskohan se siinä viihtyisi. Huomatkaa Autopotin tankin päällä kököttävä kärpästen tuho.  :P

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0278.jpg)

Autopotista puheenollen, siirsin eilen molemmat rocotoni autopotin ruukkuihin. Tankkia en vielä täyttänyt, antaa heidän olla viikon juurtumassa uusiin tupiinsa. Samalla on sitten helppo pelastaa jos vielä sattuu yöpakkasia tulemaan.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0275.jpg)

Sitten vielä omaksi ilokseni sama neiti parvekkeen pöydällä, chilien ympäröimänä.  :)

Ja vielä se pitää mainita, että yksi Lemon Drop on saanut isomman ruukun itselleen. Tästä tosin en enää viitsinyt ottaa kuvaa, kun ei siinä nyt juuri mitään erikoista ole :P Kenties alkukesän aikana vielä pitäisi viimeiselle alle viiden litran ruukussa olevalle saada isompi ruukku. Lajikkeena joko Starfish tahi Champion. Pirskatti kun päästin ruukut sekaisin yhdessä vaiheessa, enkä enää tunnista, että kumpi on kumpi.  :-[
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 27, 2011, 19:00:24 ip
Noniin, nyt on taas työt Talvivaarassa aloitettu ja aikaa chileille on hiukan vähemmän.

Ovat kuitenkin nyt olleet kutakuinkin viikon verran täysin parvekkeella. Eipä oikeastaan muuta erikoista kuin normaalia kasvua. Niin ja hetken mielijohteessa lapoin kaikille purkeille sellaisen parin sentin kerroksen soraa (ei tosin näy kuvista, kun ei vielä sillä hetkellä ollut). Eniten miellyttää kuitenkin ne mininagan uudet lehdeet :) Niin ja olen alkanut epäillä että yksi bacca onkin Starfish/Champion koonsa ja näkönsä puolesta, eikä se Lemon Drop :P Missähän ne mahtaa olla, kun niitä piti olla kaksi.

On muuten tosin mielenkiintoisen näköinen kasvi tuo Bhutin ja paprikan hybridi. Lehdet on kapeat ja pitkät, ja varsi on lyhyt ja vanttera, ja tunkee jokaisesta mahdollisesta kohdasta uutta lehteä. Mahtavasti on myös alkanut haaroittua ja muutamia nuppujakin on havaittavissa.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0294.jpg)

Brown Rocoto on tykästynyt parvekkeella oloon ja Autopotiin. Kuin myös minun toinen Rocoto. Jonkin verran vaan harmitti yhtenä aamuna, kun reson tankin vesijohto oli jäänyt pikkusen löysälle ja oli vuotanut sisälmyksensä partsille  ;D Siitäpä sitten heti aamusta melkein puolentoista tunnin siivoussessiot.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0292.jpg)

Duke Pequin kukkii kauniisti :) Katsotaan, miten se alkaa edistyä uudessa ruukussaan. Merkittävää kasvua en ole vielä huomannut.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0295.jpg)

Bhut x paprika hybridin nuppu. Hitusen on kännykän kamera kohdistanut väärään kohtaan :P

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0296.jpg)

Aji Amarillo on tehnyt melko paljon uusia lehtiä ja pituuttakin alkaa olla ihan kivasti. Olen muka havainnut nuppujakin :)

Epäilyttää tässä vaan vähän se, että yritinköhän tänä vuonna vähän turhan vaikeita lajikkeita kasvattaa, kun vähän näyttäisi siltä. Olisi varmaan ollut syytä vielä jättää nuo Rocotot välistä vielä tänä kautena. No, tästähän sitä kokemusta saa, eikä tuolla nyt niin suurta merkitystä ole, jos satoa nyt ei ihan kilotolkulla tulekaan.

Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: wille - toukokuu 28, 2011, 09:35:16 ap
Lainaus käyttäjältä: Antti88 - toukokuu 27, 2011, 19:00:24 ip

Bhut x paprika hybridin nuppu. Hitusen on kännykän kamera kohdistanut väärään kohtaan :P



Onkos tämä Fataliilta tilattu Bhut x Bell? Mullakin on se tänävuonna kasvatuksessa ja täytyy sanoa, että oma kasvini on ihan erinäköinen. Sulla noi lehtiruodit ja kasvin runko on hienosti ottaneet tota violettia. Eli vaikuttaisivat olevan Bhutin geeneistä kotoisin nämä piirteet. Omani on täysin vihreä, kauttaaltaan, eli varmaankin hallitsevana geeniperimänä on c. annuum.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - toukokuu 28, 2011, 18:33:23 ip
Joo, Fataliin siemenistä kasvattelen. Ja kyseinen yksilö onkin tällä hetkellä meikäläisen suosikkeja :) Saa nähdä sitten että millaisia pötkylöitä tuosta sitten tulee.

On minulla toinenkin samanlainen kasvi, mutta se on tuolla vanhempien luona kasvihuoneessa, joten siitä ei ole tällä hetkellä tuoretta kuvaa. Vähän harmittaa kun ei pääse katsomaan niin usein mitä haluaisi :'( Toisaalta nyt näkee, millainen ero on jos kasvattaa kasvarissa tai lasiparvekkeella.

Tänään sitten tarttui paikallisesta Kodin Terrasta yksi uusi chili parvekkeelle. Harmi vaan, että vain yksi, kun Anni ei antanut toista ostaa  :-/ Kuitenkin, kyseinen yksilö on C. Annuum, Apache. Toisena vaihtoehtona olisi ollut Cheyenne, mutta viime vuoden kokemuksen perusteella jätin sen tällä kertaa hyllylle. 2,5 euroa oli hyväkuntoisella parikymmentäsenttisellä taimella hintaa. Kaikissa oli nuppujakin ja osa kukki. Olivat vaan suurin osa aivan järkyttävän märkiä.  Kuvan lisään uudesta perheenjäsenestä - niin kuin Anni mainitsi :P - kunhan olen saanut vaihdettua sen isompaan ruukkuun.

Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: wille - toukokuu 29, 2011, 10:09:36 ap
Tarkasteleppas Apacheasi kunnolla, ettet raahaa Kodin Terrasta itsellesi mitään ötökkäinvaasiota.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - kesäkuu 01, 2011, 09:10:50 ap
Ei ole vielä näkynyt ötököitä ja melko tarkkaan puskan tarkkasin ennen parvekkeelle siirtoa. Se sai viiden litran ruukun itselleen. Ja on pukkaamassa ensimmäistä podiaan.

Hybridi on kohta kaksi viikkoa kasvattanut nuppujaan. Ei ole vielä avautumassa.

Tosin on joitain hyviäkin uutisia :) Ilmeisesti Pequin otti uhkauksen kompostista ja nyt siihen on ilmestynyt muutamia podin alkuja.  :o Saa vaan sitten nähdä, että kehittyykö ne siitä eteenpäin. Ainakin näyttäisi siltä että kukan keskelle on ilmestynyt vihreä pahkura.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - kesäkuu 10, 2011, 16:16:45 ip
No niin, nyt on kasvit olleet parvekkeella jo muutamia viikkoja. Viime päivien helteistäkin ne on tykänneet kun ovat ottaneet ja kasvaneet jonkin verran.

Jotain huonojakin uutisia tosin on :( Molemmat jallut ovat ilmeisesti saaneet vähän turhan äkäiset lannat ja ovat nyt muuttumassa keltaisen ja ruskean eri sävyiksi. Hyvin suuri epäilys, että tulevat kuolemaan.

Sitten vielä pari kuvaa

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0310.jpg)

Brown Rocoto on tykännyt Autopotista, kuin myös RPR. Molemmat ovat kasvaneet kivasti. Brownissa näyttäisi olevan myös suht hyvä pistokkaan kohta..

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0314.jpg)

Apache on alkanut tuottaa podia :) Onkin ensimmäiset podinalut koko taloudessa.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0309.jpg)

Hybridin kukka. Enpä ihan odottanut, että tuon värisen kukan olisi tehnyt. Oikeastaan sievä :)

Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - kesäkuu 22, 2011, 14:12:59 ip
Pitääpä täälläkin kehua että cuskin lähettämät lancen pistot saapuivat tänään. :D olivat terveen näköisiä ja hyvät juuret.

Hybridi on alkanut tehdä podia. Annuumin näköisiä.

Kuvia sitten kun en ole töissä. :P
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Quini - kesäkuu 25, 2011, 21:11:33 ip
Lainaus käyttäjältä: Antti88 - toukokuu 18, 2011, 10:08:53 ap

Kyseessä on Duke Pequinin kukka. Ongelma on siinä, että kukat ei ole tuottaneet yhtään podia, eikä sen puoleen yhtään pölyäkään sinä aikana, mitä se on minulla ollut, eli hiukan toista vuotta. Planttu itsessään on viime keväänä oma istuttamani. Puutarhan kesää olen antanut harvakseltaan. Hiukan kismittää kun viime syksynä ja kesänä kukki komeasti ja tänäkin vuonna näyttäisi tulevan kukkia, vaan mitään ei kukista tule  :'(


Minulla sama homma... duke toista kesää. Kukkia on mutta saa nähdä tekeekö podeja. Viime vuonna ei tehnyt. Nooh hätäkö tässä... Ehkä joku vuosi menee.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 01, 2011, 10:52:42 ap
No niin, juhannus vietetty (yövuorossa), ja nyt on jopa hetki aikaa tehdä tännekin päivitystä =)

Nämä viimeisimmät helteet on tehnyt aika paljon hyvää chileille, ovat venyneet kokoa ja baccat ovat kukkimassa. Ensimmäisenä urakan aloitti champion/starfish, jonka jälkeen vahingossa hoksasin amarillon ja tänä aamuna näyttäisi lemon droppikin aloittavan kukintaa. Molemmat chinenset ovat myös availleet kukkia, mutta ovat sitten vielä tippuneet. Rocotoista ei ole vielä edes nuppuja luvassa, tuskin ehtineet tälle kesälle.

Sitten niitä kuvia:

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0347.jpg)

Ensimmäinen Baccan kukka, champion/starfish.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0365.jpg)

Sama puska reilua viikkoa myöhemmin :D Pituuttakin alkaa olla toista metriä.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0367.jpg)

Aji Amarillo yltää lattialla minua rintaan. En viitsinyt ottaa kuvaa kukasta, kun on sen verran hankalassa paikassa planttu, ja pitäisi tukikeppi iskeä multaan kun on sen verran kallellaan kasvi.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0362.jpg)

Brown Rocoto, leveyttä 75 senttiä, mutta melko harvalehtinen on tuo haara. Saattaa tulla komea puska :)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0363.jpg)

RPR, hiukan lyhyempi kuin tuo toinen.. Tosin oli tällä paljon huonommat lähtökohdatkin keväällä..

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0364.jpg)

Mutta on siinä komeat isot lehdet  :P

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0369.jpg)

Näitäkin tulee :) Hybridin podeja. Voi pian olla toistakymmentä koko kasvissa ja lisää näyttäisi tulevan.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0373.jpg)

Apachessa on paljon podin alkuja. Olisiko kolmisenkymmentä.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0361.jpg)

Kuhmosta tuotuja habaneroja.. Ihmeellinen kasvi, kun on sisätiloissa ja ei kovin iso, mutta tänä kesänä on tuottanut jo sellaisen kolmisenkymmentä peukalonpään kokoista podia. Tosi hyvänmakuisia ja ainakin tarpeeksi tulisia mulle  8)

Lopuksi kai voisi mainita, että Dukesta ei ole vieläkään podin hajuakaan. On todellakin ranttu kasvi. No, jos sitä sitten joku kesä saisi siitäkin jotain maisteltavaa.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 01, 2011, 10:54:35 ap
Hoppista, unohtui ihan kokonaan edellisestä viestistä  :-[

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0375.jpg)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0374.jpg)

Pistokkaana saadut Lancet kasvavat  8) En ole vielä raskinut heitä viedä parvekkeelle paahteeseen, tulisi itku jos kuihtuisivat sinne  :'(

Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: saulir - heinäkuu 01, 2011, 14:39:59 ip
Lainaus käyttäjältä: Antti88 - heinäkuu 01, 2011, 10:54:35 ap
Hoppista, unohtui ihan kokonaan edellisestä viestistä  :-[

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0375.jpg)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/IMAG0374.jpg)

Pistokkaana saadut Lancet kasvavat  8) En ole vielä raskinut heitä viedä parvekkeelle paahteeseen, tulisi itku jos kuihtuisivat sinne  :'(




Nämä ei kyllä näytä lanceolatumilta... lancessa on täysin erinäköiset lehdet kuin muissa chileissä.
Ovat pitkulaisia.

Linkkiä kuvaan: http://www.saunalahti.fi/~thietavu/Chili/Wild/Lan_76661628.jpg
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: coco - heinäkuu 01, 2011, 15:29:23 ip
Vaikuttais siltä että et oo lancea saannu pistokkaina vaa täysin muuta lajia..
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 01, 2011, 16:02:36 ip
No perhana. Mitähän mahtaa olla.  ???
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: InkRose - heinäkuu 01, 2011, 16:29:59 ip
Vähän on minusta Chinensen näköä lehdissä.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: coco - heinäkuu 01, 2011, 16:38:10 ip
Oon samaa mieltä.. joku haba lajike vois olla aika lähellä.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 01, 2011, 17:02:54 ip
No perhana. Eipä sille voi mitään. Pitää seurata mitä tuosta tulee. 
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: InkRose - heinäkuu 01, 2011, 17:20:23 ip
Kukista sitten aikanaan varmistuu aika luotettavasti laji, ja hedelmistä sitten lajike tarkemmin.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: wc veera - heinäkuu 01, 2011, 17:53:27 ip
Haista Aji cristaleita niissä haisee Kissan virtsan tuoksu-haju miten sanoo sen...  ::)
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: InkRose - heinäkuu 01, 2011, 17:56:14 ip
Niinno, se lienee makuasia. Minusta se ei kissan virtsaa muistuta oikein ollenkaan, vaikka pieni pistävyys siinä kyllä on.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 08, 2011, 15:15:05 ip
Noniin, nyt on tämän talouden kamerakännykkäkuvat ohitettu, tilasin Nikonin zoom-pokkarin viikolla. Tässä näitä koekuvia parin päivän takaa. On vaan hankala käyttää, kun pöytäkone ei tunnista korttia lukijasta eikä kameraa mistään usbin reiästä niin joutuu ensin siirtämään kuvat läppärille, josta tikulla sitten pöytäkoneelle. Kierron joutuu tekemään, koska pöytäkonetta tulee käytettyä todella paljon enemmän, ja tällä on toimiva photoshop.

Mutta, eipä siitä sen enempää, aiheeseen  ;)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0010.jpg)

Championin/Starfishin kukka.. Ei ole vieläkään varmuutta kumpi on, kun on kaikki kukat pudottanut tähän mennessä  :-\

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0026.jpg)

Mysteeripistokkaan vehreyttä. Karvainen on ja chinensen malliset näyttäisi lehdet olevan  ???

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0016.jpg)

Lemon Dropin podin alku, hyvin onnistuu tarkempikin zoomaus tällä kameralla.  :)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0012.jpg)

Apachen podi, näitä alkaa olla paljon :D

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0022.jpg)

Sitten vielä parvekepöytä sisätiloista katsasteltuna.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 08, 2011, 15:31:14 ip
Nyt sitten tämän päivän tutkailujen jälkeen aattelin vielä ottaa pöydän chileistä oman kuvansa. Ihan kaikista en viitsinyt, kun ne on ehkä hieman useammin esiteltynä jo.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0109.jpg)

Hybridi.. Kaikki podit mitä tuohon tulee muuttuvat aluksi ruskeiksi  :o Kai ne siitä vielä muuttuvat punaisiksi, hiukan vaan ällistytti ja säikäytti.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0110.jpg)

Viime vuodelta itselle jäänyt haba, ei ole vielä tehnyt tälle vuodelle podia, kun karsin niin pieneksi viime vuonna  :-[

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0113.jpg)

Aji Amarillo, yksi kukka avautunut, ja yksi podi ilmeisesti kuitenkin tulossa  :D

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0114.jpg)

Jokin baccan tursake, ilmeisesti Lemon Drop..  ::)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0115.jpg)

Jallu, joka sai liikaa lannoitetta.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0116.jpg)

Toinen jallu, tälle kävi vähän paremmin.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0117.jpg)

Tämä oli yllätys miten isoksi oli kasvanut. Tämä on se minun mininaga :P Mahdollisesti on podeja tulossa :)

Oon kyllä ollut tyytyväinen Nikonin kuvanlaatuun. Pitäisi vaan joku päivä päästä vähän pidemmälle ulkoiluttamaan ja kenties hankkia kolmijalka ettei käsivaralta tartteisi näpsiä. Viimeistään sitten Saksassa pääsee kunnolla turistiksi :D Tällä paikkakunnalla kun ei ilkeä kävellä kamera kourassa, kun joku saattaa tunnistaa  :-X
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Maniscalco - heinäkuu 08, 2011, 22:50:12 ip
Lainaus käyttäjältä: Antti88 - heinäkuu 08, 2011, 15:15:05 ip
On vaan hankala käyttää, kun pöytäkone ei tunnista korttia lukijasta eikä kameraa mistään usbin reiästä niin joutuu ensin siirtämään kuvat läppärille, josta tikulla sitten pöytäkoneelle. Kierron joutuu tekemään, koska pöytäkonetta tulee käytettyä todella paljon enemmän, ja tällä on toimiva photoshop.

Käyttääkö joku tosiaan vielä windowsia?  ;D
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 09, 2011, 05:54:26 ap
Eipä ole nuo vehkeet minun omia. Ja mitäpä se muille kuuluu mitä ohjelmistoja käytän, kunhan hommani saan tehtyä.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: coco - heinäkuu 09, 2011, 08:32:59 ap
Minkäs mallisen nikonin ostit? Pitäis itelle hommata kans hiukka parempi kamera kun tuntuu ettei toi Sony:n pokkari enää riitä.. :)
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 09, 2011, 10:42:01 ap
Nikon coolpix L120 on tuo kamera. Ainakin tähän mennessä olen ollut tyytyväinen. Hiukan ehkä liian automaattinen, mutta sen voi pokkarista olettaakin.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 23, 2011, 11:53:16 ap
Pientä päivitystä taas tälle hetkelle.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0152.jpg)

Aloitetaan reilusti OT:llä  ;D Tällainen ötökkä oli partsin ikkunalla yhtenä päivänä. Harmi kun en saanut parempaakaan kuvaa otettua, kun en halunnut säikäyttää poiskaan. Joku perhonenhan tuo on, mutta mikä :D Melkein tulitikkuaskin kokoinen arviolta.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0156.jpg)

Tämä olikin kiva havainto aamulla huomata :) Näitä on kasvissa sellainen kahdeksan kappaletta tällä hetkellä.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0159.jpg)

Hybridi on alkanut punastelemaan  :o

Ja siinäpä ne sitten olikin kuvalliset päivitykset. Muita vastaavia sitten, että LD:hen on ilmestynyt pari podin alkua, Aji Amarillo kasvattaa yhtä podia ja pari kukkaa avautunut, harmi vaan, että siitä teloutui yksi iso oksa  :'(
Molemmista rocotoista olen oksinut melkein muovikassillisen lehtiä ja oksia kun muuten vie niin paljon tilaa että ei sovi itse enää parvekkeelle.

Ai niin, ja Duke Pequiniin on ilmestynyt podeja  :o
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - heinäkuu 30, 2011, 17:58:49 ip
Mun Brown Rocotoon on ilmestynyt nuppuja  :o
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - elokuu 01, 2011, 10:44:19 ap
Nyt sitten kuvapäivitystä. Virallisesti minulla ei ole enää kautta jäljellä kuin tämä elokuu, sillä tosiaan lähden puoleksi vuodeksi matkoille ja chilit jäävät avopuolison hoitoon. Olen suunnitellut, että tältä kaudelta talteen jäävät ne pari mysteeripistokasta, Duke Pequin, tuo isompi Starfish sekä molemmat Rocotot. Jos sitten saisi vielä Nagan tuupattua vanhemmille hoitoon.. Muut joutavatkin sitten joko kompostiin tai muille innokkaille harrastajille =)

Sattuisiko muuten ketään muuta harrastajaa välille Kajaani-Joensuu-Imatra, kun satun kyseisen välin tällä viikolla sahaamaan mennen ja tullen?

Nyt sitten niitä kuvia :P

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0182.jpg)

Brown Rocoton nuppu =) Tämä onkin koko kesän odotetuin tapahtuma =)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0185.jpg)

Duke Pequinin podi  :o Huomasin vaan yhtenä aamuna että täällähän on hedelmiä :D Tosin verrattuna muiden kuviin podit on vähän ihmeellisen ryppyisiä.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0186.jpg)

Lemon Drop podeilee :) Tusinan verran pieniä podin alkuja tulossa. Vähän jää vaan myöhäiseksi.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0187.jpg)

Jallut podeilevat :)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0188.jpg)

Habaneron runko. Melkoinen pahkura.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0190.jpg)

Kaikki parvekkeelle sattuneet chilit ovatkin Starfishiä :o Kai Championit ovat sitten Kuhmossa. Sieltä päivitystä taas kun olen liikkeellä sillä suunnalla.

Eipä sitä taida tämän enempää olla tänään. Paitsi että olen kesän mittaan ajatellut vaihtaa tuon natikan johonkin hieman taloudellisempaan vaihtoehtoon. Siitä sitten myöhemmin.

Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: InkRose - elokuu 01, 2011, 11:10:50 ap
Kyllä tuon alimman kuvan raakileet enemmän Championilta minusta näyttävät kuin Starfishilta. Etenkin nuo muutamat tuolla taka-alalla. On mulla Starfishissäkin muutama aika paljon ton näkönen, mutta kyllä se sen verran erilainen on että erottaa.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - elokuu 14, 2011, 16:18:46 ip
InkRose, joo, mun moka, on ne Championia. Kaikki kolme.

Muutaman kuvankin olen taas näpännyt.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0194.jpg)

Apachen satoa. On pahanmakuinen. Saa puoliso kuivatella ja tehdä vaikka öljyä.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0195.jpg)

Hybridistä on ponnistanut mutantti. Aikasta hauskannäköinen tapaus. Podit itsessään ovat melko paprikanmakuisia, ehkä hyvin pienellä poltteella. Pitänee seurata, miten kehitys jatkuu.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0198.jpg)

Mielenkiintoisia öttiäisiä on tänä vuonna ollut =) Kiva kuvailla, kun melkein joka aamu erinäköinen rotikka parvekkeella.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0217.jpg)

Puska, jota luulin Nagaksi, onkin viimevuotinen Caribbean Red.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0230.jpg)

Samaa sarjaa jatkaen, eli sekoittuneita kasveja. Eikös tämä näytä huomattavan paljon enemmän chinenseltä kuin frutelta  :P Eli ilmeisesti jossakin vaiheessa on mennyt juurakot sekaisin ja Duke Pequin onkin kuollut, ja Naga selvinnyt. Ainoa viimekesän kasvi josta on oikeasti varmuus lajikkeesta on Aji Amarillo.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0229.jpg)

Brown Rocoto on aloittanut kukkimisen. Ehkä jonkin verran myöhässä  ::)

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilidiary%20no%202/DSCN0235.jpg)

Alunperin Lanceksi oletettu pistokas on kasvanut ihan kivasti. Nuppujakin havaittavissa, joten mahdollisesti jopa kukka on nähtävissä ennen matkalle lähtöä.

Loppuvuodelle ja talvelle jääkin sitten vaan 5-7 chiliä. Molemmat Rocotot, isoissa ruukuissa olevat Champion ja Naga, toinen mysteereistä (toinen lähtee Kuhmoon), sekä mahdollisesti yksi tahi kaksi chinenseä bonchin aluiksi. Valaisintakin olen vaihtamassa, kunhan sinne asti ehdin. Natikan valosta minulle tulee huono olo.

Edit: Unohdin mainita, että toinen Jalopenoista sai uuden kodin kaverilta.  ;D
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Chilivaari - elokuu 14, 2011, 16:38:01 ip
Lainaus käyttäjältä: Antti88 - elokuu 14, 2011, 16:18:46 ipApachen satoa. On pahanmakuinen.


Laitapa tuosta kuva ja lisätietoa mausta chiliwikiin, kun siellä näyttää vielä olevan aika puutteelliset tiedot:
http://chiliwiki.fi/index.php?title=Apache
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - elokuu 15, 2011, 10:13:08 ap
Pitää lisäillä, kun opin wikiä käyttämään.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - elokuu 17, 2011, 12:22:08 ip
Uusi valaisin saapunut matkahuoltoon, 125 wattinen esli..

Toisessa mysteeripistokkaassa havaittavissa nuppuja.. Ties vaikka saan lajikkeen selville ennen Saksaan lähtöä.

PS. wikin opettelu edelleen työn alla..
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: coco - elokuu 17, 2011, 17:25:03 ip
Sittenhän hämärän vuoden ajan kohdan valaistuskin alkaa näyttämään hyvälle. Tuliko lamppu ehjänä?
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - elokuu 31, 2011, 10:34:32 ap
Lamppu tuli ehjänä. Ja käytössäkin jo ollut muutamana päivänä.

Tämä saakin jäädä nyt tämän kesän viimeiseksi päivitykseksi. Illalla hyppään Oulun junaan ja aamulla sitten ollaankin Munchenissa.

Satoa(kin) on tullut suunnilleen kilon verran. Rocotoista tosin ei mitään, muista kylläkin. Suurin osa tosin jää puolisolle syötäväksi ja säilöttäväksi.

Talvelle tosiaan jäävät yksi Champion, yksi Naga ja molemmat Rocotot (Red Peruvian & Brown), yksi yllättänyt Caribbean Red Habanero sekä mysteeri, jonka olen tunnistanut CGN 22794:ksi. Kuhmoon jää yksi oranssi Haba sekä toinen CGN.

Molempia Rocotoita tosin karsin kaksi biopussillista lehtiä ja oksia, kun eivät olisi muuten sopineet lampun alle. Samoin myös sitten kun loppusato on kypsynyt niin Champion ja Naga kokevat saman kohtalon.

Tämä kausi on onnistunut omasta mielestäni hyvin. Ehkä vielä on jonkin verran ne omat lajit hakusessa, mutta ne alkavat pikkuhiljaa muodostumaan. Jonkin verran olen myös kasvatusta oppinut lisää, ja ehkä hieman paremmat kasvatusvälineetkin olen saanut hankittua. Ötököistäkään ei ole ollut harmia, ainakaan vielä.

Parannettavaakin toki vielä jää, varsinkin taimivaiheessa. Viime keväänä käytin aivan liian vähän valoa kasveille ja siksi sadon saaminen jäi niin kovin myöhään. Toinen parannettava kohta on lannoitus, sitä pitäisi opiskella enemmän ja mahdollisesti aloittaa jo aiemmin.

Tulevalle kesälle onkin sitten muutakin kuin chilejä. Ainakin kahvipensaan ja maapähkinän siemeniä olemme hankkineet ja niitä olisi tarkoitus kasvatella.

Joitakin päivityksiä varmaankin vielä tulee, mutta ne ovatkin sitten jo seuraavan kauden juttuja.
Otsikko: Uusi kausi 2012
Kirjoitti: Antti88 - helmikuu 12, 2012, 10:29:43 ap
Tervehdys vaan jälleen

Niinkuin edellisissä posteissani elokuulla kerroin, olen ollut nyt lähes puoli vuotta vaihto-opiskelijana Saksan Aalenissa, Stuttgartin lähistöllä. Olen täällä työharjoittelussa paikallisessa yliopistossa. Aika on kulunut täällä todella nopeasti. Yksi kuva täytyy liittää täältä vielä nän OT:na.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilies%202012/PA300160.jpg)

Allekirjoittaneen Berliinin matkan - ja koko Saksan vaihdon ajan - parhaat kaverini yhtä lukuunottamatta, joka on kameran takana.

Mutta nyt sitten ihan aiheeseen. Tänä vuonna on ehkä karvan verran vähemmän chilejä kuin viime vuonna, mutta joukkoon on otettu vastaavasti maapähkinää ja kahvia.

Viime kesältä ovat hengissä - rakkaan puolisoni hoitamina:

Champion x1
Naga x1 (kolmas kausi)
Caribbean Red Habanero (bonchi viritelmänä), kolmas kausi
Aji Amarillo (kolmas kausi)
C. Praetermissum, jokin CGN nimihirviö, tarkistan
Sudden Death Habanero x1

Siinäpä ne ovatkin. Talvella menehtyi jostakin syystä molemmat rocotot sekä toinen Praetermissum  :-\

Nyt puolisoni on idätellyt tällä aikana seuraavasti:

2x Champion
3x Lemon Drop
3x Aji Cristal
2x Chocolate Fatalii

Lisäksi tulee erinäinen määrä kahvia, maapähkinää, vesimelonia ja niin edelleen, varmaankin myös jotain yrttejä saattaa tarttua mukaan jälleen.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/Chilies%202012/BILD2009.jpg)

Siinäpä sitten albumin ensimmäinen oikea kuva. Kovinhan nuo tyhjiltä näyttävät vielä :-( Talven selviytyjistä lähetän myös kuvan, kunhan puolisoni saa sellaisen otettua.

Eipä tässä nyt muuta, kevään odotusta kaikille =)
Otsikko: Uusi kausi 2012
Kirjoitti: Antti88 - maaliskuu 05, 2012, 08:25:43 ap
Vähän huononlaisesti itää tänä vuonna. Puolison idätyksistä vain yksi Lemon Drop ja yksi Champion itivät tähän mennessä. Chocolate Fatalii oli yrittänyt, mutta jostakin syystä oli sitten ottanut itseensä ja kuivunut pois.

Nyt olen itse joutunut kotiin ja tuossa viikonloppuna istutin itse sitten seuraavanlaisesti lisää:

4x Thai annuum
3x Black Scorpion Tongue
2x Chocolate Fatalii
2x PI281429 (C. Chinense)
3x Mysteeri Fataliin siemenpussista

Eipä ole vielä kuulunut mitään tähän mennessä.  :-\ No, seurataan tilannetta.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - maaliskuu 14, 2012, 10:27:31 ap
Ilmeisesti jotenkin huonolaatuisia tai vanhentuneita ovat tämän vuoden siemenet.

Yksi BST, yksi Chocolate Fatalii ja yksi PI281429 itäneet tähän päivään mennessä. Pari muuta työnsi juuren ulos, mutta jostakin syystä kuoli pois.

Kokeilun vuoksi sitten paiskasin reilut parikymmentä siementä Lemon Droppia, Jallua ja Hungarian Hot Waxia lautalle - niistä vain Jallut ovat itäneet.

Eli nyt on vain 5 uutta tainta viimevuotiseen pariinkymmeneen verrattuna :(

Kuvia tulee jahka saan kuvat muokattua pienemmiksi.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Antti88 - maaliskuu 26, 2012, 15:46:02 ip
Nyt alkaa näyttämään joltakin. Idänneitä onkin tupsahtanut ihan hyvä joukko nyt viikon aikana.

Ja kiva yllätyskin pisti silmään yhtenä aamuna kahvia ryystäessä.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/DSCN2635.jpg)

Champion oli tietämättäni avannut ensimmäisen kukkansa.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/DSCN2622.jpg)

Tässä Lemon Drop ja Champion hiukan jo kasvaneempana. Menee sato aika myöhälle jälleen kerran, jos ei nyt kevätaurinko ala paistaa kunnolla.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/DSCN2626.jpg)

PI281429 (Chinense) sirkkalehdet. Molemmat ovat itäneet.

Muita itäneitä on sitten molemmat Chocolate Fataliit, pari mysteeriä, toinen Champion (ponnisti n. kolme viikkoa jäljessä toista  :D)

Hoidossa oleva ainoa hengissä oleva CGN22794:kin oli tehnyt kolme pikkuruista podia sillä aikana, kun olin reissussa. Muutaman siemenen sain talteenkin asti.

Seuraavaksi olisikin chilien osalta ruukkujen vaihtoa luvassa.

(http://i1195.photobucket.com/albums/aa388/Antti88/DSCN2629.jpg)

OT:na maapähkinä. Mielenkiintoinen tapaus tämäkin kasvattaa. Kahvista tosin ei ole kuulunut mitään, ainakaan vielä.
Otsikko: Vs: Antin kasvatukset
Kirjoitti: Babu - maaliskuu 26, 2012, 16:11:29 ip
Komea on Championin kukka! Itse innolla odottelen, että oma yksilöni avaisi ekan kukkansa.. :P On se jännää! :D