heinäkuu 15, 2025, 10:56:06 ap

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Mipe

1
Noniin nyt olisi testattu tuota hunajata ihan silleensä paljaaltaan maistettuna, teen kanssa ja grillikylkien kastikkeessa ja on ollut erinomainen hunaja makunsa ja tulisuuden puolesta. Sopii moneen käyttötarkoitukseen. Suosittelen kyllä hankkimaan tätä hunajaa ennenkuin jää ilman!
2
Mulle kanssa reseptikirja kotiin :P jos on mahdollista
3
Mites Cheinin chilit jakselee?
4
Täällä ois myös kiinnostusta!  :P
5
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Boonusmies 2013-->
tammikuu 13, 2014, 16:11:41 ip
Videota sit kehiin  ;D
6
Siemenpussit säilyy hyvin vaikka käyntikorttikansiossa ja niitä on helppo sieltä sitten selata

Olen erotellut noilla välilehdillä annuumit, chinenset, baccat, pubet, frutescens ja villit toisistaan.
7
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Reetan kausi 2014
marraskuu 28, 2013, 15:22:37 ip
Näyttääpä oikein hienolta!
8
Aluejaoston perustaminen tänne Itä-Suomeen ois kyllä todella kova juttu. Mut noista siemenistä en tiedä kyllä tarviinko enempää kun on tullut haalittua vaikka mitä. Karkaa kohta lapasesta :D
9
Tori / Vs: Vaihdetaan / Annetaan Siemeniä
lokakuu 28, 2013, 12:18:39 ip
Haussa olisi muutamia siemeniä.

Halutaan:
Lemon Drop (C. baccatum)
Canario (C. pubescens)
voi ehdottaa vielä joitan hyviä lajikkeita!

Vaihdossa olisi antaa:
Lombardo (C. annuum)
Aji Fantasy (C. baccatum)
Aji Cristal (C. baccatum) 
10
Noin 50% multaa ja 50% turvetta
11
Lainaus käyttäjältä: Jani M - lokakuu 23, 2013, 18:45:54 ip
Kyllähän nämä päiväkirjat täytyy lukea kerran vielä läpi ennen ensi kautta. Näitä on ollut mahtava seurata, kun mopo on karannut käsistä jo aikoja sitten ja isot miehet kasvattelee isojen miesten malliin.



Täysin samaa mieltä  :)
12
Äänestykset / Vs: Oletko maistanut Nagaa?
lokakuu 23, 2013, 18:23:59 ip
Ei ole tullut maistettua tuore tavarana vaan itsetehdyn ketsupin seassa mutta jos sitä ensi kasvatuskaudella pääsisi jo itse kasvatettua maistamaan!
13
Äänestykset / Vs: mistä päin suomea sakki on?
lokakuu 20, 2013, 15:26:52 ip
Joensuun kupeesta Ylämyllyltä
14
kiitos kiitos. Olen oikeestaan Joensuun kupeesta, Ylämyllyltä!
15
Olen nyt tässä pari kautta kasvatellut chilejä ja kolmatta suunnittelen. Tätä foorumia on tullut nyt jonkun aikaa seurattua päivittäin. No ensimmäinen kausi meni ihan totaalisesti läskiksi kun laitoin chilit itämään liian myöhään ja ne ei kerinnyt tuottaa satoa ollenkaan. Mutta en lannistunut siitä vaan päin vastoin innostuin enemmän chilin kasvatuksesta, joten tälle kaudelle laitoin chilit jo itämään aikaisemmin ja tällä kertaa saatiikiin jo satoa jonkun verran. Nyt kolmannella kaudelle meinasin enemmän eri lajikkeita kasvatella kun tällä kaudella taitaa olla pelkästään annuumeja ja yksi chinense. Tämä chiliharrastus tuntuu lähtevän kohta lapasesta kun innostus tätä harrastusta kohtaa vaan kasvaa ja kasvaa 8) . Saa nähdä tulenko pitämään päiväkirjaa kaudella 2014. Ainakin muiden päiväkirjoja on ollut mukava lukea täällä :)

Eipä tässä varmaan muuta