maaliskuu 12, 2025, 22:37:37 ip

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Ylvis

1
Täytyy alkaa kirjoittelemaan, että pääsee syksyllä siemenkirjeeseen mukaan. Epämääräinen valikoima chilin siemeniä tullut myös kerättyä.
2
Jäkätijäkäti / Vs: Normaalia vitutusta ilmassa..
toukokuu 17, 2020, 17:31:55 ip
Jos koko kesä on tällaisia lämpötilalukemia, mun chilien kasvatus on hyvin pienimuotoista avomaalla...
3
Muut kuin paprikakasvit / Vs: Maissi
huhtikuu 24, 2020, 11:20:54 ap
Hyötykasviyhdistykseltä tilattuja sokerimaissi Damaunin siemeniä parin tunnin liotuksen jälkeen laitettu multaan.
4
Muut kuin paprikakasvit / Vs: Vesimeloni
huhtikuu 24, 2020, 11:13:58 ap
Chilit kun odottavat ulospääsyä, niin kokeilen vesimelonia. 2 Mini Loven siementä laitettu multaan. Saas nähdä itävätkö, ja eihän mulla ole edes paikkaa mietittynä ulkona, jos saan ne kasvamaan.
5
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Ylviksen kausi 2020
maaliskuu 08, 2020, 14:38:01 ip
Hei,
chilejä kasvamassa tällä hetkellä:
-Aji Cristal x 2
-Aji Mango
-Sugarrush
-Lemondrop x P1441511
-Early jalapeno
-Rocoto P360
-Hot carrot
-Aji Ahuacapan
-Rocoto Montufar
-Rocoto Pineapple
-Jalapeno
-Lemondrop
-Criolla Sella
-Cayenne
-Hainan yellow lantern
-Basket of fire
-Cheyenne

Mitään logiikkaa ei ole valikoimassani
 
6
Mitä "varastolannoitetta" ajattelitte tälle kasvukaudelle käyttää?
7
Uusien jäsenten esittelyt / Kevättä odotellessa
helmikuu 18, 2020, 17:24:32 ip
Hei, tänne minäkin eksyin.
Pari hassua kasvatusvuotta takana, tälle kasvatuskaudelle jo liian monta chilinalkua kasvamassa. Aloitus Chilivaarin lauttaohjeiden avulla.

Komeimmat alut: Sugarrush, Lemon drop x P1441511, Aji Mango, 2 * Aji Cristal. Toivottavasti tuholaiset eivät iske. Mullassa kasvattelen, talvehtinut en ole yhtään (tuholaiset iskeneet).