huhtikuu 14, 2025, 15:37:16 ip

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - RakuLa

1
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Lyriikkapeli!
maaliskuu 07, 2015, 03:25:46 ap
Piikkisikapuuta hän on liikkunut päälle.
Uutta kehiin
"meidän elämiemme alusta asti.
Meidät työnnetään pieniin muotteihin.
Kukaan ei kysy meiltä, kuinka me tykätäisiin olla.
Koulussa opetetaan sinulle mitä ajatella
Mutta jokainen sanoo eri asioita
Mutta ne on vakuuttuneita että
He ovat niitä jotka ovat oikeassa
Joten he jatkavat puhumista, eivätkä koskaan lopeta
Jossain pisteessä annat periksi
Joten ainoa asia mitä jää ajateltavaksi on tämä:

TAHDON POIS!"
2
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Lyriikkapeli!
maaliskuu 05, 2015, 21:59:33 ip
Sen verran ollu hiljaista että pistänpä tähän uuden lyriikan kehiin. En lukenut koko ketjua läpi, joten en ole varma onko jo käytetty.
Mutta kuitenkin:

"Hyvinkö etkö sinä tiedä suunnilleen tietty lintu?
kaivo, jokainen tietää tuo lintu on tekstinkäsittelyohjelma!
Hyvin lintu, lintu, li-lintu on viesti.
Hyvin lintu, tipu, ti-tipu on lupaus.
Hyvin lintu, lintu, li-lintu on sana.
Hyvin lintu, tipu, ti-tipu on sana."

3
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Lautapelit
helmikuu 15, 2015, 01:46:16 ap
Pitääpä itsekkin nostaa hieman tätä keskustelua.
Aikoinaan kaveri kävi kylässä, mukanaa Setlers of Catan. Se olikin lautapeli joka avas silmät että maailmassa on muunkinlaisia pelejä kuin kimblet, afrikan tähdet ja muut perus pelit. Siittä se "alamäki" sitten lähtikin. nyt on itsellä kaapissa yli 20 erilaista lautapeliä (lasketaan tähän joukkoon korttipelitkin, kuten dominion) :D Itse pidän kovasti peleistä missä vaaditaan taktiikkaa ja tuumailua, mutta silti joukossa pitää vähän olla tuuria mukana.

Uusin tuttavuus on Wings of War. Loistava peli, varsinkin pelattuna miniatyyreillä. Peli on erittäin paljon muovattavissa. Voit esim. kaverin kanssa pelata perus lentotaistelua ja kilpailla taivaiden herruudesta tai vaihtoehtoisesti pelata jotain tehtävää. Ystäväni oli luonut oman skenaarion, missä piti pelastaa sotilasvakooja omalle puolelle ja laskeutua turvallisesti omalle lentokentälle. Toinen osapuoli taas kaikin voimin yrittää saada ammuttua viholliskoneen alas, ennenkuin arkaluonteiset sotasuunnitelmat joutuvat vihollisten käsiin. Beta-testauksessa todettiin että homma toimi erittäin hyvin.
4
Tori / Vs: www.chilitarvike.fi
tammikuu 12, 2013, 22:29:00 ip
Kappas niinpäs näkyy olevan! Selasin väärästä paikkaa :D Kiitoksia infosta
5
Tori / Vs: www.chilitarvike.fi
tammikuu 12, 2013, 03:38:10 ap
Valikoima teillä on kyllä loistava! Pieniä lisäyksiä aina mahtuisi, kuten vermikuliitti ja vaikka Easy roll valaisimen pidikkeet.
Mutta onko varastontäydennystä koska taas tulossa? Ruukkuja teillä näyttää olevan, mutta aluslautaset olis kohta tarpeen uuden kauden edetessä.  ::)
Sitten kun molempia on saatavilla niin teen tilauksen  ;D
6
Tee-se-itse / Vs: Airpocket Hydro?
elokuu 25, 2011, 20:40:47 ip
Yksi parannus idea kävi mielessä  ::) Tuolla "ilmalaatikon" alla voisi olla ilmaverho joka hapettaisi veden samalla ja kuplat siittä nousisivat tuon ilmalaatikon sisälle pohjasta. Tällähetkellä ilmaletku menee ihan ilmalaatikon kattoon kiinni ja se ei ehdi varmaankaan tekemään paljoa kuplia veden haettamiseksi
7
Lainaus käyttäjältä: Mog- - elokuu 19, 2011, 16:48:31 ip
Puutarhan kesää on saanut ja itse arvelen että on saanut hiukan liikaa, koska asustelee jo valmiiksi erit, isossa multatilavuudessa.
Pistetään nyt ensiksi lannoitus reilusti vähemmälle ja katotaan miten reagoi..


Veikkaan myös ravinne övereitä. Kokeile vaikka joksikin aikaa lopettaa lannoitus kokonaan. Oma Red Peruvian Rocoto lopetti kasvamisen kokonaan ja teki todella kummallisia lehtiä liikalannoituksen ansiosta
8
voi kai sitä ajankuluksi kokeilla jos hommaat vain kunnon valaistuksen talveksi kasville
9
itselläni on kaksi CAP1042 chili joista jonku tuntemattoman syyn takia toinen puska tekee hyvinkin tulisia chilejä ja toisen puskan chilit ovat alusta asti ollut tulettomia. Kasvi on nyt noin 2 vuotias ja vieläkin chilit on tulettomia :D ihmeellinen mysteeri
10
täytyypä kokeilla saada tuota pippuria käsiin ja testata oliko se juuri sitä samaa tavaraa :D yhtäkkiä wikipedian kuvasta katsottuna näyttää tutulta
11
kaipaisin vastausta yhden yrtin etsimiseen. Kyseessä siis on eräänlainen pippuri (ilmeisesti) jossa on mielenkiintoisia vaikutuksia.

Juhannuksena 2009 tai 2010 vuonna eräs tyyppi tarjosi onnellisesti leirissä vieraileville ihmisille pippuria. Aluksi pippuri maistui hieman katajan marjalle, hetken maistelun ja pureskelun jälkeen suu alkoi erittämään käsittämättömästi kuolaa. Tovin kuolaamisen jälkeen tuli pieni kihelmöinti ja suun puutuminen oireiksi :D kaljalla tuli huuhdeltua suu ja hetken odottelun jälkeen suu alkoi olemaan jo ihan normaali.

Onko kellään käsitystä mikä tämä kasvi mahtoi olla. Tyyppi kyllä kertoi sen, mutta arvaa unohdinko kännissä mikä sen nimi olikaan
12
Lainaus käyttäjältä: wille - elokuu 09, 2011, 22:30:16 ip
Lainaus käyttäjältä: RakuLa - elokuu 09, 2011, 17:57:12 ip
Itse selailin tuota Fataliin kuvagalleriaa ja mietin voisiko tuo minun chili olla Cheiro Roxa?
http://fataliiphoto.net/v/chiles/c_chinense/cheiro_roxa_pods.jpg.html


Cheiro Roxan lehdet ovat lähes mustat, tai ainakin varsin tummat. Kunhan se saa aurinkoa.
Podin muotokaan ei täsmää. Roxa ei ole noin kurttuinen.


Aaaa, okei :D No minä ilmoittelen sitten uudestaan kun Podi on kypsynyt ja vaihtanut väriä
13
Söin kokonaisen nagan. Olo on kuin kuninkaalla  ;D

yksi pieni huomio vain...
Naga oli tämän kokoinen  ::) :
http://i257.photobucket.com/albums/hh216/RakuLa_/Chilit/MicroNaga.jpg
http://i257.photobucket.com/albums/hh216/RakuLa_/Chilit/MicroNaga2.jpg
14
Itse selailin tuota Fataliin kuvagalleriaa ja mietin voisiko tuo minun chili olla Cheiro Roxa?
http://fataliiphoto.net/v/chiles/c_chinense/cheiro_roxa_pods.jpg.html
15
Lainaus käyttäjältä: RakuLa - lokakuu 04, 2010, 21:07:26 ip
Tää on Fataliin randon siemenpussista.
Chili kokonaisuudessaan
http://i257.photobucket.com/albums/hh216/RakuLa_/Chilit/P1120446.jpg Ja näyttää tuo kukkivanki :)
Podeja ei ole valmistunut että se hankaloittaa vahvasti tunnistusta :/ Mikäli podeja alkaa valmistumaan niin nappaan kuvan ja lähetän tänne taas tunnistettavaksi jos en itse tunnista...

Jos ihmettelette tuota jugurttiämpäriä ruukun alla nii tässä linkki jossa selviää mikä se on :)
http://i257.photobucket.com/albums/hh216/RakuLa_/Chilit/Ruukku.jpg
Hyvin tuo viritelmä tuntuu toimivan ja chili on pysynyt hengissä. Kasvu ei ole huimaa, mutta tuolle yksilölle en ole kovasti ravinteita antanutkaan

____________________

Nyt on tullu päivitystä tälle chilille. Joskos nyt joku tietäisi sanoa mikä tämä lajike on

tässä on Chilin podi

http://i257.photobucket.com/albums/hh216/RakuLa_/Chilit/Random20112.jpg
http://i257.photobucket.com/albums/hh216/RakuLa_/Chilit/Random20111.jpg
Ja tässä on puska kokonaisuudessaan
http://i257.photobucket.com/albums/hh216/RakuLa_/Chilit/Random20115.jpg

Valitan suurta kuvan kokoa, mutta en laiskana paskiaisena jaksanut vaivautua pienentämään sitä. Pahoittelen.
Mutta olisin kovin onnellinen jos joku tietäisi jo tässä vaiheessa sanoa mikä chili olisi kyseessä.
Hedelmä on ruppuinen ja varsinkin "pohja" on sisälläpäin.
Vielä en tiedä minkä väriseksi tuo podi muuttuu kypsyessään
16
Jäkätijäkäti / Vs: Normaalia vitutusta ilmassa..
heinäkuu 25, 2011, 01:32:32 ap
Vituttaa taas!

Olin tässä keksiviikkona matkalla Heinolaan pohjanmaalta. Ensiksi meni auto alko täryyttämään pikkasen, ajattelin että renkaista on tippunu vaan lyijypaino ja ei oo tasapainos. Matkalla täriseminen alkoi siinä 80 vauhdissa ja matkalla se vaan koveni ja koveni. Lopuksi 40 vauhti oli jo kamalaa tärinää. Ei kauaakaan ku rengas levis. No takakontista menin katsomaan oliko vararengas paikallaan... No VITUT! Ei tietenkään ollu! Olin unohtanu että olin sen jo käyttäny ja renkaat oli loppu kontista. Onneksi Vanhemmat ei asu kuin n. 20 km päässä ja Isältä saatiin vararengas lainaan.

Ikäväksi isän vararenkaasta näkyi jo punokset joten heti ensimmäiselle rengaspajalle vaihtamaan joku parempi kumi rikkinäisen tilalle. No kyseinen paikka ei ollut mikään varsinainen rengaspaja vaan kylän pikkunen baari jossa oli myös pieni metalli paja. Sielä oli renkaan vaihto välineet mutta uusia renkaita ei ollut. Pihalta löytyi sopivan kokoinen kitkarengas joten pistettiin se alle.
Tämän jälkeen matka jatkui moitteettomasti. Kontissa oli nyt huono vararengas (mutta olipa jotain) ja alla oli suht hyvä kitkarengas. (täytyy muistaa jossain vaiheessa käydä ostamas uudet kesärenkaat taakse tämän episodin jälkeen)

Päästiin sitte ihanasti särkänniemen kautta Heinolaan ja kaikki oli siellä sujunu ihanasti.

Tänään matkasin takaisin kotiin ja ajattelin mettämiehenä siinä käydä hiekkateitä kotomarkin likellä ajelemassa ja kattelemassa olisko syksyä odotellessa kuinka teeriä ja muita elukoita liikentees.
Riistan etsiminen sujui osin hienosti. Näin Naarasteeren ja Hirven vasansa kanssa. No sitte sattu helvetin ihanasti ja suht huonosti hoidetulla hiekkatiellä missä keskiraitti on heinää täynnä, niin siellä oli sitte kunnon kiven murikka seassa. Kolautin Mondeon pohjan siihen ja matkalla kotia huomasin että perkele öljyvalo palaa! MITÄ HELVETTIÄ! äkkiä parkkiin ja maahan makaamaan. No helvetti sieltähän sitä norjalaasten mustaa kultaa valu pitkin maita ja mantuja! öljypohja halki! Äkkiä hakemaan peräkontista litran öljypullo ja kaataa se moottoriin että pääsee vanhempien luokse laittamaan auton varikkoon.

Noin 100 m ennen kodin tienpäätä auton öljyvalo alkoi taas palamaan. Moottori äkkiä kiinni ja vaihde vapaalle. Hyvin se sitte rullas omalla painollaan pihaan asti ja siellä se raukka ny lepää. tarkistin vielä vammoja, niin semmonen 5 sentin halkeama pohjassa... Pitänee kattoa huomenna töiden jälkeen onko pohja rautaa vai alumiinia. Siittä näkee sitte ostanko romikselta uuden pohjan vai yritetäänkö hitsata vanhaa kuntoon
17
http://www.iltalehti.fi/ruoka/2011071914079123_ru.shtml

Titeluurattu maailaman tulisimmaksi chiliksi. Näinköhän jäi Naga Morich kakkoseksi
18
Lainaus käyttäjältä: ParturjzCoxsone - heinäkuu 06, 2011, 22:20:13 ip
hellurei, jälleen yks fataliin yllärichili etsii nimeä, kuka lienee hän ?









lehdet ottaa miedosta tummaa auringosta ja podit kypsyy tollasen violetin ja vihreän kautta punaseks. tuumin että liekö bolivian rainbow mutta äärimmäisen vittumainen polte tässä, jopa ahdistava.


Epäilen yhtäkkiä että se olisi CAP 1042 tai vastaava annuumi
http://www.fatalii.net/chile/?u=g&c=search&word=cap+1042

Itselläni on kyseinen kasvi kasvamassa (cap 1042) ja melkolailla samannäköinen puska se on. Maku ei ole lainkaan hedelmäinen. mutta polte melko kova
19
Muut kuin paprikakasvit / Vs: Sinappi
toukokuu 21, 2011, 20:52:27 ip
koska sinapin siemenet laitetaan maahan?
20
voit kokeilla ottaa chilit harson alta pois ja muistat tarkkailla puskia. Jos lehdet ei ala nuupahtamaan niin eiköhän ne kestä auringonvaloa. Itse ainakin otin tänään chilit harson alta aurinkoon (Tosin nyt on puolipilvinen sää ja suoraa auringonpaistetta kasvit on saanut melko vähän) ja useamman tunnin tuossa ovat olleet ihan hyvässä kunnossa :)