kesäkuu 07, 2025, 18:22:56 ip

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - samsuni

1
Tori / Vs: Vaihdetaan / Annetaan Siemeniä
helmikuu 04, 2023, 22:03:53 ip
Tere,

Voisko joku lähettää itäviä chilin siemeniä, omat varmaan menneet jo vanhaksi. Maksan postit ja vaivanpalkkaa esim. mobilepay.

Lajikkeista kiinnostaisi:

Aji fantasy
Ulupica Large
Rocoto orange
Ja vaikka perus jalapeno.

T:Sami
2
Pitääpä itekki ilmottautua, kun itsekin Kemissä asun. Tämä on toinen kausi, kun chilejä kasvatan. Viime kesänä en huomannut ongelmia kasteluveden kanssa. Tein ensimmäiset kylvöt vasta maaliskuun lopun aikoihin, joten pelkällä hanavedellä kastelin pari kuukautta. Sen jälkeen käytin enemmän sadevettä.
Nyt sitten tänä vuonna ensimmäiset chilit itivät joulukuussa. Chinenseistä huomasin kellastumista varmaan pari kk sitten, samalla kasvu hidastui. Olen vaihtanut keltaisimpien kasvien mullat ja niihin on alkanut väri palautua. Chinenset on vielä pieniä, mutta näyttävät paremmilta. Muilla lajikkeilla oireita ei ole näkynyt. Mitä nyt kasvu ollut suht hidasta (voi johtua valostakin).
Nyt olen viikon verran kastellut rännistä tulevalla sadevedellä ja toivon, että sen pH on parempi. Seurataan tilannetta.
3
Tee-se-itse / Vs: Kasvihuoneen rakentelua
maaliskuu 25, 2014, 19:01:47 ip
Ostin tuommosen pienen parvekekasvihuoneen. Sen kennolevyissä on molemmin puolin eriväriset suojakalvot. Toisella puolella valkoisessa muovissa lukee (ulkomaan) kielellä, että "exposer this side to sunlight". Suomenkielinen ohje kertoo kuitenkin, että kirkkaan suojamuovin puoli on UV -suojattu. Tässä on siis ristiriiita. Itse veikkaan, että suomennetussa ohjeessa on virhe ja kennolevyn teksti kertoo oikean aurinkoon päin asennettavan puolen. Lähinnä kyselisin onko kukaan sattunut asentamaan samanlaista kennolevyä? Vähän tyhmä kysymys, mutta kun nuo levyt ja ohjeetkin tulee varmaan jostain kiinasta niin ota niistäkin selvää..
4
Villit chilit ja chilien tiede / Vs: Iso Ulupica
helmikuu 24, 2014, 14:09:52 ip
Ajattelin testata miten kuvien lisäys foorumille onnistuu. Tässä akselsson1:n siemenestä idätetty Ulupica Large.
7. marraskuuta laitoin kolme siementä lautalle, tämä ensimmäinen yksilö pääsi turpeeseen 3. joulukuuta ja ensimmäinen kukka  aukesi 22. helmikuuta. Kasvu on ollut suhteellisen hidasta, varmaan vähästä valosta ja lämmöstä johtuen. Hieno taimi kuitenkin ja komea kukka. Heti tuon kukan avautumisen jälkeen on kasvi istutettu isompaan astiaan :)

5
Terve!

Olen tässä vähän aikaa sitten kiinnostunut chileistä, niin aloittellaanpa nyt täällä foorumillakin. Kotona on nyt parikymmentä noin 1kk ikäistä taimea. Taimet on tällä hetkellä pääosin maitopurkeissa. Olen kastellut niitä normaalisti noin 2-3 päivän välein ihan suoraan mullan päältä. Nyt on pariin purkkiin alkanut muodostua jotakin valkoista hometta päälle. Tämä johtuu varmaan siitä, että multa ei ole päässyt kuivumaan tarpeeksi.  Jonkin verran on ollut tuuletustakin, mutta ei sekään ole sitä hometta pitänyt loitolla.

Mitä tälle vois tehdä? Onko homeesta haittaa, saako sitä mitenkään pois?