elokuu 21, 2023, 22:15:26 ip

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Chilikoo

1
Onko vesipumpulla väliä mitenpäin se siellä ravinneliuoksessa on? Esim. resunin mallissahan pohjassa on ne "imukuppijalat", mutta toisaalta tuo letku on niin jäykkää, että se pakosti vääntää pumpun kyljelleen. Kokemuksia?
2
Hyviä ideoita mistä hommata 1kpl ilmakivi ja 1kpl t-haara 4mm letkulle? Ei tosiaan olis tällä hetkellä muulle tarvetta, joten ei viitsisi alkaa netistä tilaileen..
3
Tiedossa ei ole EC eikä ph arvoja, lannoitteena Puutarhan Kesää, jonka annostusohje löydetty foorumilta (olisko ollu 1-4kk ikäsille taimille n. 2tl/10l?). Tavallinen ämpäribubbleri siis kyseessä, kannessa kolme reikää, joista kahdessa asustanut nyt jo noin kuukauden verran naga ja peruvian white haba, jotka ovat oikein vehreitä ja terveen oloisia.

Kuitenkin sitä maalaisjärjellä ajattelisi että EC&ph olis suhteellisen ookoot, kun nuo kaksi siinä tosiaan viihtyvät...?
4
Ideoita mistä mahtas johtua Orange haban kummallinen kalpeneminen, siirsin kyseisen (n.1kk vanhan) taimen muutama päivä sitten mullasta bubbleriin. Juuria ei ole tässä parin päivän aikana tullut yhtään lisää, ja lehdet ovat vetäneet haalukan vihreiksi, niinkuin ei saisi tarpeeksi ravinnetta. Vai onko siirto mullasta-->veteen vaan sen verran iso muutos, että osottaa mieltäänsä pari päivää?