elokuu 20, 2023, 09:39:04 ap

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Aiheet - Lucyfer

1
Chililajikkeiden arvostelut / Pellegrino?
kesäkuu 16, 2017, 17:04:33 ip
Onko tietoa, mihin ko. lajiketta kannattaisi käyttää? Kuivattuna, jauheena, tuoreena...?

Uusi tuttavuus itselleni tältä vuodelta, podit vielä raakileita joten en ole vielä raaskinut maistaa. Aika cayennen näköinenhän tuo on, pitkä ja ohut :)
2
Heräsi kysymys, minkä ikäisistä kasveista noissa Fataliin kuvissa on yleensä kyse, tietääkö kukaan?

Esim. Pimenta Diomarin mainostetaan olevan yksi eniten satoa tuottavista lajikkeista, ja kuvassa se siltä tosiaan näyttääkin :). Mutta tänä keväänä istuttamani taimi on tehnyt ainoastaan ehkä parisenkymmentä podia, joista yksi ainoa on vasta kypsymässä:



(Anteeksi huono kuva, mutta kännykälläni ei tunnu parempia saavan.)
3
Kyseessä taimi, jonka alimmat lehdet alkoivat kellastua muutaman podin tekemisen jälkeen. Siinä vaiheessa vaihdoin isompaan ruukkuun, muistaakseni taimimultaan, ja lannoittanut olen todella maltillisesti. Podeja tuli tosiaan 4 kpl, jotka noukin pois. Nyt ovat lehdet kellastumisen lisäksi alkaneet näyttää pilkullisilta. Mikä mahtaa olla vialla?

Kaikista tämänvuotisista taimistani nämä tekivät paksuimmat varret jo heti alkuun. Kaksi muuta taimea annoin pois, joten en tiedä ovatko samassa kunnossa kuin tämä yksi. Mikä avuksi?

(En osaa laittaa kuvaa tähän suoraan, pyydän anteeksi...)

http://aijaa.com/3txmY4
4
Tällaisia löytyi Lahdesta Prismasta:

http://www.mymexicanpantry.com/rajas-rojas-de-chiles-jalapeamp241os-la-costea.html

Onko kukaan kokeillut? Aika maukas liemi mielestäni, ja sinänsä suht tulistakin, vaikken tosin mikään extreme-chilipää olekaan  ;). Onkohan tällaiset "pikkelssit" tarkoitus syödä ihan sellaisenaan, vai tietääkö joku, miten niitä voisi hyödyntää ruoanlaitossa? Liemessä on tosiaan porkkanaviipaleita, sipulia, punaisia jalopenoja, etikkaa, mausteita... Liemi on mielestäni hyvää ja haluaisin laittaa hyötykäyttöön senkin, mutta mitenköhän etikkalientä voisi hyödyntää?
5
Kodin mausteinen kokkaus / Reseptejä lajeittain?
toukokuu 26, 2010, 19:35:43 ip
Pahoittelen, jos tästä on jo olemassa ketju. En löytänyt ainakaan Google-haulla...

Suurinpiirtein vuosi sitten oli jossain netissä suomenkielisiä ruokaohjeita, jotka olivat erityisesti tietyille lajikkeille. Kys. sivusto ei taida olla enää pystyssä, ikävä kyllä. Siksi kysyisinkin, onko missään sivustoja, joissa jaettaisiin ruokaohjeita nimenomaan tiettyjen lajikkeiden perusteella?

Itselläni on kasvamassa Inca Red Dropia, Turbo Pubea, Aji Cristalia, PI260560 ja Datil Sweet. Olisi hauska tietää, miten noita eri lajikkeita kannattaisi työstää :).

Jos ei tällä foorumilla kyseisenlaista palstaa jo ole, niin moni varmaan mieluusti sellaisen perustaisi :).
6
Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka / Apua
maaliskuu 20, 2010, 19:02:44 ip
 ;D

Mitähän olen tehnyt väärin tällä kertaa? Onnettoman näköinen Inca Red Drop, istutettu joulukuussa muistaakseni isompaan ruukkuun, joka on aivan hontelo ja ainoastaan kaksivartinen -leikkasin sen taimena ja teki V:n muotoisen haarautuman. Tekee kuitenkin nyt nuppuja  :o

Datil, Sweet, joka kasvaa aivan eri tavalla tuuheaksi ja tekee sekin yhtä kukkaa... Mutta sitä en ole leikannut, joten jääkö sato pieneksi?

Lisäksi etenkin nuo Incat ovat kellertäviä -ovat pari kertaa päässeet kuivahtamaan, ja lannoituksena on vain NEKO:n kasviravinne tomaatille ja kurkulle.... Miten saisin nuo pysymään hengissä? Entäs 10 -senttiset PI260560:t, jotka jo nyt ovat kellastuneet :O.

(Miten tänne saa laitettua kuvia :/)?
7
Kolmesta Datil, Sweetistä iti kaksi, ja kolmas on vieläkin siemenessä kiinni ja pikkuhiljaa alkaa nousta, vaikka itämisestä varmaan kuukausi aikaa jo. Kahdesta muusta toisen sirkkalehdet ovat todella ohuet, ja varsi näyttää hieman tummuneelta -en usko, että tuosta välttämättä selviää enää. Kaikki kolme Inca Red Droppia, jotka laitoin samaan aikaan multaan, ovat kasvattaneet jo toisen "kunnon" lehtensä, ja toiset ovat tulossa. Lehdet ovat lisäksi hyvin paljon isommat pinta-alaltaan kuin Datilien.

Onko vika liian vähässä valossa, vai lämpötilassa / kastelussa? Osaako kukaan sanoa? Ilmeisesti nuo chinenset ovat kokeneempien kasvattajien heiniä, ja itseäni en tuohon kastiin lukisi todellakaan  ;D. Mitenkähän pelastaisin nuo pikkuiset? Kuitenkin makua kehuttiin sen verran, että tahtoisin ehdottomasti kokeilla...
8
Olen yrittänyt löytää ohjeita tästä useammasta lähteestä, muttei ole onnistanut. Eli miten tuo käytännössä hoituu, kun siivilästähän suurin osa mullasta liukenee läpi, ja jos kaataa kattilaan, niin tulee kauhea sotku sen veden pois valuttamisen kanssa?

Mulla kävi niin, että 75l puutarhaturvesäkki homehtui pahasti pinnalta yhden multakupillisen oton jälkeen, enkä tosiaan halua heittää sitä pois ja ostaa uutta multaa  >:(. Pitäisi saada nuo Inca Red Dropin taimet uusiin purkkeihin, mutten tiedä, riittääkö mullan kaivaminen tarpeeksi syvältä sieltä säkistä.
9
Mausteet / LIDL -Suuri pettymys...
lokakuu 01, 2009, 20:58:48 ip
Kävin tänään iltasella läheisessä Lidlissä jo etukäteen kuolaten niitä tulisia vaihtoehtoja, joita sieltä varmaankin löytyisi. Vaan eipä löytynyt yhtään mitään! Ei edes niitä normi-jalopenoviipaleita, joita kuolasin jo etukäteen, kun eilen viimeiset tyhjänsin ruokaan. Kastikkeista ainoastaan sitä mietoa sweet chiliä, joka ei nyt mitään gourmeeta juurikaan edusta. Eipä silti, eivät nuo jalopenotkaan, mutta tykkäsin kyllä niiden rapeudesta kovastikin. Lidlissä kun yleensä on kaikkea erilaista ja mielenkiintoista... Mutta eipä ollut tällä kertaa. En tykkää  >:(

Onko kenelläkään kokemuksia Klaukkalan Citymarketista tai muista marketeista? Olen huomenissa ajamassa sitä kautta, ja ajattelin poiketa kuolaamaan ja ostamaan -jos jotain kuolattavaa tai ostettavaa ylipäätään on... Chilirintamalla siis, luonnollisesti  ;D.
10
Tervehdys,

olen uusi tällä foorumilla, ja uusi chilinkasvatuksessa muutenkin. Joskus keväällä laitoin ensimmäiset siemeneni itämään (ostin satunnaisesti kaupasta C. Annuum "Cayenne Long Slim" -siemenpussin mitään lajikkeista tietämättä ja luullen sitä miedommaksi kuin ilmeisesti onkaan  ;D), ja nyt on 2 kasvia tuottamassa jonkinnäköistä satoa eli toisessa n. 5 palkoa (jäivät aika ohueksi varreltaan; 1 punainen on jo, muut vasta pieniä) ja toisessa siinä 10-15 pientä palon alkua. Lisäksi kaupan punainen paprika on kasvanut siemenestä 2-haaraiseksi, chilejä paksummaksi kasviksi, jossa on jo parisenkymmentä kukkaa / palon alkua.

Olen yrittänyt selata netistä näitä kasvatusohjeita, mutta oma pää on sellainen, että tarvitsisin kaikki neuvot samassa paketissa ja suoraan vastauksena omiin kysymyksiini... Aina kun tulee lisäkysymyksiä ja kysymyksiä niidenkin perään, niin nuo tiedonjyväset, mitä netistä olen löytänyt, ovat saaneet vain entistä enemmän sekaisin... Anteeksi siis mahdollinen toisto -olen epätoivoissani, enkä tiedä mistä muualta kysyä  :P.

Tarvitsisin vastaukset seuraaviin kysymyksiin:

- Mitä teen noille Long Slimeille nyt, kun auringonvalo ulkoa alkaa hiipua? Ovat ikkunalaudalla, eteläikkunalla, suht pienissä ruukuissa. Pitääkö niitä lisävalaista, jotta sato ei lakkaisi kasvamasta -jos, niin minkähänlaisella lampulla, kuinka suuri teho, kuinka kauan päivässä...
- Pitääkö niitä leikata jotenkin? Haluaisin kokeilla, jos kasvaisivat talven yli...
- Käyvätkö samat neuvot paprikalle? Kasvavat kummatkin kohta niin pitkiksi, että pakko siirtää lattialle -pärjäävätkö siinä talven keinovalon (ja millaisen?) turvin?
- Entäs uudet siemenet? Ajattelin istuttaa nyt Fataliilta tilaamiani Inca Red Dropeja ja PI 441551:ä (C. Baccatum). Istutussuunnitelma: ensin minikasvihuoneeseen ikkunalaudalle, puutarhaturveeseen jossa osa hiekkaa, osa niitä kivisorapallosia; taimet sitten hieman isompiin ruukkuihin, hieman isompaan "kasvihuoneeseen" (eli siis ihan sisällä pidettävät, muoviset pikkukasvihuoneet kyseessä, joissa muovikupu tuuletusrei'illä). Valaistus näissä ihan normaali kasvilamppu suunnattuna suoraan "kasvihuoneeseen". Onnistuuko? Jos nyt kylvän, niin kuitenkin syyskuun puoliväli on jo ohitettu. Miten siis jatkovalaistus? Ja kuinka monta tuntia pitäisi valaista?
- Jos nämä em. siemenet itävät, niin mihin multaan ne pitäisi jatkossa istuttaa? Mustamulta on ilmeisesti rajattu pois, joten käykö tuo kyseinen Kekkilän puutarhaturve jatkossa, ja mitenkäs taimien lannoitus talviaikaan? Merileväuutetta on, riittääkö se?
- Mitenkäs chilien / paprikan leikkaus? Kasvit kukkivat nyt, syyskuun puolivälissä, ja suositellaan leikattaviksi talveksi. Milloin -sitten, kun ovat jo tuottaneet tarpeeksi monta kukkaa / hedelmää? Mistä kohtaa vartta? Kuinka monta prosenttia kasvista? Miten jatkohoito tämän jälkeen (valaistus jne.)?
- Voinko vaihtaa mullan näiltä kukkivilta / satoa tuottavilta chileiltä / paprikalta, kun olen viimeksi vaihtanut joskus 3-4 kk. sitten, ja sen jälkeen lannoittanut tähän asti vain kukkaravinteella tms. ja satunnaisesti merileväuutteella? Ylipäätään -kärsivätkö kasvit enemmän mullanvaihdosta vai vähäravinteisuudesta? Kuitenkin kukkivat ja tuottavat satoa (edes jonkin verran), eli riskeeraanko mullanvaihdolla kukkien / sadon kehittymisen?

Tässä nyt aluksi "muutama" kysymysmerkki  :P. Olen aivan hukassa vielä, kun tämä kaikki tuntuu niin monimutkaiselta  ;D. Aiemmin olen kasvattanut vain muutamaa koristekasvia, ja nekin olen onnistunut yleensä tappamaan :D. Kiitoksia, jos joku jaksaa vastata :).