elokuu 21, 2023, 18:23:16 ip

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - piipari

21
Ja on kyllä niin herkkua että kannattaa kinua valikoimiin, sehän on vaan yleistä hyvää kaikille :)
22
Erikoisuudet / Habanerosuklaatorttu
elokuu 11, 2008, 07:50:45 ap
Kyllä siihen tulee vain se yksi naurettava rkl jauhoja, itsekin moneen kertaan ihmetellyt ja naureskellut sille .. Muissa resepteissä on usein se vähintään desi, mutta hyvää tuntuu tosiaan tulevan tolleinkin.

Itse tein habisversion monen ihmisen juhliin (lue= kirjava chilinsieto) johon laitoin yhden markettihabiksen, poltetta ei voi sanoa olleen, makua ja kivaa pientä vipinää suussa kyllä, ja pystyi muutkin kuin chilipärähtäneet syömään. Kai sitä pitäisi rouskia tuoretta tuotetta tulisuuteen samalla kun vetää kakkua lärviin :)

Vielä helppo mangosose:
Tölkki mangoa
+(Sitruunamehua, sokeria, sitruslikööriä / rommia)

- Valuta suurin osa nesteistä pois, surauta soseeksi ja mausta maun mukaan. Viinan kanssa varovasti, voi tulla helposti liikaa .. Kumma juttu muuten :)
23
Erikoisuudet / Habanerosuklaatorttu
elokuu 08, 2008, 19:43:24 ip
Habanerosuklaatorttu (mutakakkutyyliin)

200 g margariinia
200 g tummaa suklaata
3 dl sokeria
4 munaa
1 rkl vehnäjauhoja
maun mukaan hieman-usea habista

1. Sulata margariini ja suklaa vesihauteessa
2. Sotke joukkoon sokeri ja pilkottu habis ja anna jäähtyä tovi
3. Sekoita joukkoon munat, yksi kerrallaan, sekoita hyvin jokaisen munan lisäämisen jälkeen
4. Lisää joukkoon siivilöidyt vehnäjauhot, sekoita
5. Kaada hyvin voideltuun kakkuvuokaan
6. Paista 225 asteessa n. 20-25 min, saa jäädä keskeltä löysäksi

Kannattaa antaa vetäytyä muutama tunti (vähän vuoan halkaisijasta riippuen - isompi vuoka, matalampi torttu -> kiinteytyy nopeammin) tai seuraavaan päivään.
Seurana toimii esim. karpalohillo tai mangosose, tai överöintiin kermavaahto.
24
Mausteet / PAIN-soosit saapuneet K-supermarketteihin
elokuu 06, 2008, 17:20:20 ip
Arabian k-supermarketista kävin hakemassa eilen pullon painia, hyllyynkin jäi vielä useita. Toivottavasti tajuavat nyt ottaa varastoon ihan huoella, noilla menekkiä tuntuu olevan (tulisimmilla ainakin  :wink: )