elokuu 22, 2023, 23:21:13 ip

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Täti-E

61
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Täti-E 2013
helmikuu 12, 2013, 08:12:20 ap
Huomenna pitäisi päivittää blogia. Luulen että yksi kasvi johon pitäisi keskittyä hieman enemmän on Aji Benito C.Baccatum..Se on merkillinen, jos en tietäisi väittäsin taimea c. Pubescensiksi, sen verran on karvainen kaveri.. :o  Toinen mieltäni jännittävä tapaus on Brown Egg C.Chinense (CGN 22856). Lehdet ovat chinnsemäiset mutta "jotenkin" erilaiset kuin muissa lajin edustajissa. Tämä on myös siksi kiintoisa että muistuttaa kuvauksien mukaan Rocotoa muutenkin kuin hedelmän muodoltaan.

Kertokaa ihmeessä omia kokemuksianne kyseisistä lajikkeista, niitä olisi kiva kuulla. Ovatko niin hyviä kuin "mainostetaan"?
62
Chilitapahtumat / -tapaamiset / Vs: Helsinki miitti
helmikuu 10, 2013, 14:30:01 ip
Lainaus käyttäjältä: shp - helmikuu 10, 2013, 13:06:11 ip
Edit: Ja pohjimmiltani ilkeänä ihmisenä sain myös mielipiteelleni lisää kokemusperäistä varmistusta, muutamaa lukuunottamatta helsinkiläiset ovat laiskoja miittikävijöitä.


Vihloo. Toivottavasti uskotte että olisin TODELLA halunnut tulla. Viis virneistä ja vitseistä.. onneksi oli muitakin ja ennenkaikkea mukavaa. Päätin just että kesällä pistän kasaan puistoon pussikaljameetin. Se on ainakin edullista ja siinä voi vaikka sitten grillailla myös jopa epähelsinkiläisten kanssa  ::) Vaikka sitten "ohareideni" hyvitykseksi!
63
Chilitapahtumat / -tapaamiset / Vs: Helsinki miitti
helmikuu 09, 2013, 19:41:09 ip
Vittu mitä paskaa!! Omasta puolestani olen edelleenkin tosi pahoillani, mutta että ihmiset ei edes vaivaudu ilmoittamaan jos eivät tule, tai edes tulemaan! Ja nythän en voi puhua mistään mitään kun en itsekään pääse:/  mutta ei näin. Perkele sentään että pistää vihaksi. Kiitos kuitenkin teille lämpimästi. Lupaan ja vannon että en enään puolustele helsinkiläisiä tässä asiassa. Te muut olitte oikeassa, halusin vain todistaa toisin.. Pettymys  :'(
64
Chilitapahtumat / -tapaamiset / Vs: Helsinki miitti
helmikuu 09, 2013, 18:54:08 ip
Häh?eiks sinne oo tullu kukaan??? Vieläkään?? Wtf?
65
Chilitapahtumat / -tapaamiset / Vs: Helsinki miitti
helmikuu 09, 2013, 00:01:21 ap
Ihanaa ja iso huojennus. Mä todella yritän saada järkättyy niin että pääsen paikalle.
66
Chilitapahtumat / -tapaamiset / Vs: Helsinki miitti
helmikuu 08, 2013, 22:10:39 ip
Vastatkaa nyt joku jotain..Varaus on mun tekemä, että onko sitä menossa kukaan kuittaa klo17 vai mitä ihmettä tässä pitää tehdä??? Mä oon ihan pinteessä  :-[
67
Chilitapahtumat / -tapaamiset / Vs: Helsinki miitti
helmikuu 08, 2013, 18:04:34 ip
Hei arvon Chilimiittiin menijät. Mä oon ihan paskana, huomiset aikataulut on ihan vituillaan, enkä tiedä miten saan aikataulut järkättyä..Mä en osaa luvata että pääsen paikalle kun tuollaiset kattiasiat menee sotkee kaiken. Onks mitään iloa siitä että jos siellä jotain päätetään niin mulle voisi soittaa? Tai haittaako teitä jos pölähdän vain paikalle piipahtamaan? Harmittaa ihan vietävästi kyllä nyt. Kollin kanssa on treffit sovittu minusta riippumattomista syistä n.15-16 eli en ainakaan siihen viiteen ehdi millään ilveellä..
Huoh. Kyllä nyt muut saa taas irvailtavaa stadin saamattomista.
68
Chilitapahtumat / -tapaamiset / Vs: Helsinki miitti
helmikuu 07, 2013, 23:01:52 ip
Tulen varmasti piipahtamaan paikalla kun kerran varauksenkin takana olen. Sitä kuinka pitkään voin olla, on hankala arvioida sillä kissahan päätti aloittaa juoksut nyt ja sitä pitää ronttaa kollin luokse lauantain aikana. Tietenkin ja luonnollisesti noi eläimet sössii kaikki suunnitelmat.
69
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Täti-E 2013
helmikuu 04, 2013, 11:51:33 ap
En usko että itselläni mitään huippuvinkkejä aiheeseen on. Meidän kolmea kattia ei tunnu kiinnostavan kuin tuo Lance.. Tietenkin muu sallittu naposteltava auttaa hallitsemaan ei toivottua tuhoamista, meillä sitä varten kasvatellaan popkornia ;) Eli siis popparin jyvät multaan ja viikossa syötävää maukuille. Nuo oraat tulee tosi nopeasti kun kasvavat samassa nipussa chilien kanssa valon alla.
70
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Täti-E 2013
helmikuu 04, 2013, 11:24:57 ap
Blogipäivitys it is.
Siellä on kuva siitä "aivan-ihan-helvetin-hienosta" Lanceolatumistakin  ;D
71
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Täti-E 2013
helmikuu 03, 2013, 17:22:17 ip
Juu kiitoksia vain.
Juuri tänään kun olin heittämässä ruukkua multineen menemään huomasin raahkassa muutamia vihreitä muhkuroita  ::) Sieltä punkeaa jo uutta kasvua..heh. Mulla on Lancesta aika saman suuntaisia kokemuksia, sitä ei saa tapettua millään. Nyt vain luulin että kissat olivat aiheuttaneet parantumattomat tuhot. Olin jälleen väärässä. Pitää nappaa siitä kuva jossain vaiheessa.

Välikuulumisena sanottakoon että viikko uuden lampun alla niin Naga, Turbo Pube kehittelee nuppuja sekä BLH kukkii! Myös Chilivaarilta saamani Alma Paprikan taimet aloittavat kukinnan hetkenä minä hyvänsä, on se nopea on. Myös Red Bandito on täynnä nuppuja.
72
Jäkätijäkäti / Vs: saitko?
helmikuu 03, 2013, 13:33:12 ip
Sain piinaavan pääkivun eilisen siirtymäriitistä.
73
Ravintolat ja ruokapaikat / Vs: Helsingin raflat
helmikuu 03, 2013, 13:31:44 ip
Meinaatko noita tavallisia listoja vai kohtaa erikoistuliset?
En oo ite ks. raflassa käynykkää, pitäis varmaa korjata asia.
74
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Täti-E 2013
helmikuu 01, 2013, 21:33:08 ip
Lainaus käyttäjältä: bluesman - helmikuu 01, 2013, 21:09:04 ip
Lähtee muuten pistokkaasta tosi helposti. Itsellä ei oo kuin siementaimi mutta kinua joltain Hkimiittiin tulijoilta niin saat kesällä jo podeja.


Jos mahdollista, en kinua keneltkään mitään enään tälle kaudelle ::) Ehkä nyt vaan oli sen aika ja uutta kehiin sitte joskus ku on tilaa. Kyllä se vielä minullakin kasvaa, uskokaa vaan!
75
Lainaus käyttäjältä: HSuomi - tammikuu 31, 2013, 22:03:32 ip
Hmm... Ei toi kyllä ole mikään noista mitä mun listassa on. Kaikki muut kasvamassa olevat chilit paitsi noi kaks mitkä PITI olla BLH, ovat ihan eri näköisiä. Ihmeelliset kapeet lehdet.


Mä luulen että noista sun kasvatuslistalla olevista tuo olisi joku c.annuumin edustaja, oma Lombardoni näyttää tällä hetkellä aika samalta, mutta se se ei voi olla kun sinulla ei sitä kasva :) Onko mahdolllista että on mennyt sekaisin esimerkiksi tuon kauppapaprikan kanssa? Tai sitten se voi olla baccakin, mene ja tiedä. Toinen arvaukseni heittää noiden sinun Aji xxx lajikkeisiin, kaikki eivät ole itselläkään ollut kasvatuksessa niin en osaa sanoa. Sittenhän se selviää kun ensimmäiset kukat muuttuvat raakileiksi!

(myös itse sössin viime viikolla yhden taimen..ja nyt en enään ole täysin varma mikä se on :-\ )
76
Tuohan on viimekeväältä otettu kuva  ;) jossain maaliskuun puolivälissä siinä mennään.
Vertauksena se oli helmikuussa (10.2.12) Tämän mallinen:


Ja lupaan etten enään kuvasaastuta päivyriäsi.
77
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Täti-E 2013
tammikuu 31, 2013, 21:58:35 ip
No More Lanceolatum. Kotiin tullessani huomasin että pikku kissat ovat jäystäneet joka ikisen vihreän varren suihinsa.  Voipi olla ettei enään jaksa rehu kasvamaan lähteä..Paremmalla onnella sitten joskus ::)
Jostain, ehkä kasvutavastaan  johtuen ainoa chili joka maukujan on koskaan edes kiinnostanut...
78
Lainaus käyttäjältä: bluesman - tammikuu 31, 2013, 21:36:14 ip
Hienosti kasvaa HBL mutta on melkoisen kapeat lehdet. Ja chinenseksi liian sileät. Ootko ihan varma ettei ole siemenet tai taimet menneet sekaisin jossain vaiheessa?


Sama tuli minullekkin heti mieleen. Oma Brown Largeni näytti aivan erilaiselta nuorikkona:

79
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Täti-E 2013
tammikuu 31, 2013, 11:18:41 ap
Lainaus käyttäjältä: Whili - tammikuu 31, 2013, 11:15:31 ap
Noita kaislaverhoja löytyy esim. Jyskistä http://www.jysk.fi/140/445/5509621/a/catalog
..ja eikun askartelemaan  8)


Jepa jee. Nyt pitää ettii liike ja miettii millon sinne kerkee, olin ihan tyystin unohtanut moiset rullakaverit! Kiitos ;D
80
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Täti-E 2013
tammikuu 31, 2013, 10:51:52 ap
Heippa vaan.

Pikkuinen päivitys tälle puolelle välillä.
Osa varmaan tietää ja muistaa innostuneet suunnitelmani olohuoneeseen sijoitettavan lampun väkräämisestä? Astelmahan ei ihan vielä ole valmis, mutta olen niin tohkeissani etten malta olla laittamatta väliraporttia tänne  ;D

Olhuoneessamme on siis "rakenteellinen" syvänne jossa olemme aikaisemmin pitäneet televisiota, mutta olohuoneen järjestyksen muuttuessa kolo jäi vähän niinkuin hyödyntämättä. "Siitähän se idea sitten lähti"!!

Laitan ensin kuvat niin saatte käsityksen tämän hetkisestä tilanteesta, ja sen jälkeen lista mitä visiostani vielä puuttuu  :D
Kuvat ovat jälleen sinne päin, ja kirkkaus aiheutti jälleen sen että kaikki valon ulkopuolelta vetää mustaksi.



Takana oleva elefanttitaulu tulee siirtymään muualle..Syvennyksen yläosaan olen suunnitellut pientä valoestettä, oikeaa ei vain ole vielä tullut eteen. Toiveissa olisi saada koko yläosan levyinen "kaislakaitaliina",  hommaa olen suunnitellut näillä kotona olevilla ruotsalaisilla pöytätableteilla (pituus on täydellinen 35cm), mutta olisi kivempi saada yksi kappale seinään kuin 4-5 taplettia lärpättämään vierekkäin  ;D:



Vinkkejä saa antaa mitä näkösuojaksi kolon ylälaitaan laittaisin, tuollaiset kaisla/bambu materiaalit on kuitenkin ensisijaisia. Olenhan hippi  ;D



Tällä hetkellä uudesta 85W 6500 ESLin valaistuksesta on päässyt nauttimaan Pimenta de Neyde (joka ei sitte kuollukkaa), Turbo Pube, Brown Large Habanero, Pink Habanero, Limon, Naga sekä laidassa pitkänä puskana tuo Senegalin Chili.

Talvehtiva Brown Large Habanero ja Naga ovat iloisia uudeta järjestelystä:

 

Lupasin myös listata seuraavaan postiini  päivitetyn lajikelistani ja tässä se on ilman talvehtivia tukijoukkojaan:

C. Annuum


DHR 7400 x2
Stavros
Hot Banana (kasvussa häikkää)
Chilaca x2
Early Jalapeño x2
Alma Paprika x2
Lombardo
Poblano x2
Pimient de Padron x2
Red Bandito (Pussissa ei ollut muuta kuin tämä nimi, kasvultaan ja lehdiltään melko varmasti annuum.)


C.Baccatum

Satan's Kiss x2
Champion x2
Aji Escabeche
Aji Santa Cruz
Sili-A-Top
Aji Fantasy x2
Jamy x 2
Aji Benito x2
Pitanga Laranja (mysteeri, oletan olevan bacca, katsotaan miten käy..)

C. Chinense

Brown Egg x2
Tobago Sweet x2 (toisen kasvussa ongelmia)
Chocolate Fatalii
Aji Panca
Brasileira Marimbondo
Cacho Negro
Rocotillo x2
Morouga Scorpion
Brown Lage Habanero (vanhemmille)
Bonda ma Jacques x 2
Peach Habanero
West Indian Habanero x2
Peruvian White Habanero x2
Suriname Red ? -Heinä 2012

Edit. Lisäksi Cap 1478 x 2 kasvaa hyvin jugurttipurkissa  :)

Tuplista koitan päästä eroon ennen kesäkuuta. Osa menee vanhemmille, osa kavereille. Pinteessähän sitä ollaan, tunnustan. Muutaman neliön parveke ja kolme ikkunalautaa on aivan liian vähän. Onneksi lisäksi tuli tuo syvennys, mutta ei houkuta kesällä lisävalon anto. Phwww..