Kun oikeastaan tarkemmin ajattelee asiaa niin taidankin tehdä tuosta kanootin ja ostaa monimetallivalaisimen. Pystyy valaisemaan kauempaa ja on paremmin tilaa touhuta kasvien kanssa
Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.
Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - marraskuu 17, 2009, 23:53:19 ip
Valitettavasti suurin syyllinen näyttää olevan itse valaisinrunko. Putkea vaihtamalla ei saa kuin pienen korjauksen asiaan, Osramin 840 putkella 25% lisää, mutta ero oli kaksinkertainen juuri tähän putkeen verraten, enemmänkin keskeltä.



Ja jos tämä valaisin joskus valmistuu niin toivottavasti sillä valaistaan keväällä chilin, tomaatin, kurkun ja kurpitsan ym taimia. Arvelisin, että tehokas valaistu alue saattaisi olla jotain 60*140 cm. Sittenhän se nähdään.
Ja taidan ottaa kameran mukaan.
Nyt voin lähettää sen jollekin aktiiviharrastajalle postikuluja vastaan. Vaikka se on työhuoneessani niin jo käyminenkin siellä alkaa raivostuttamaan. Ainostaan vesipumppuja tästä lähtien. En vaan ole löytänyt niitä mistään halpis kaupasta. Tarvinnee varmaan tilata akvaarioon.comista tai vast nettikaupasta. Onko tiedossa kellään vielä edullisempaa paikkaa vaikka Tampereen seudulla tai netissä?

Postaan tänne kuitenkin kuvia lisää kun tein sähkötöitä viherhuoneessa:



