elokuu 19, 2023, 19:55:09 ip

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Hapa_Nero

481
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: 10
maaliskuu 17, 2010, 20:41:16 ip
No on sulla melkeen vuos enemmän kokemusta kun mulla näistä silleistä.

Jos ei nyppimisestä hyötyä sadon kannalta ole? Niin mitäpä sitä suotta kasvia turhastakaan rankaisemaan.

Taitaa Lemonissakin jo näkyä nuppuja  :)
482
Muut harrastukset ja elämä / Vs: PIPODISCO!
maaliskuu 17, 2010, 20:25:51 ip
Jo mä ihmettelin että mikä hemmetin nitrodisko  :D
Mut pipadiscohan onkin ihan tosi juttu.
Mun tereot tosin taitaa olla rikki  ???
483
Iiriläistä vissyä (whiskyä) vissyä (whiskyä) vissyä. Mitäs tää nyt oli, jotain Connemaraa. Ei tainnut kivuta suosikkeihin asti.
484

Mulla on noita kukkakärpäsiä i han jokapaikassa  ::)
Tarra-ansoihin nuo kyllä tarttuu, mutta nytkin yks pärrää tuossa monitoorilla  :'(
Chees, mä teen taas jotain ihan väärin  ???
485
Päiväkirjat ja fotoalbumit / 10
maaliskuu 16, 2010, 23:10:27 ip
No niin, täytynee nyt sitten katsoa tuottaisiko osallistuminen tähän osioon ehkä enemmänkin joitakin ideoita tai neuvoja.

Jaa että mikä 10?
No se on tämä vuosi. Ensimmäiset chilit (jatkossa sillit  :D ) ovat nyt jo hyvässä kasvussa. Jos en sitten enempiä neuvoja täältä saakkaan, niin voinpahan pitää tätäkin omana muistipankkinani.

Kaikkihan alkoi keskustelusta http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=6773.0 ja kiitos vielä kaikille tuolla tietoaan jakaneille. Tilanteet ovat nyttemmin hieman muuttuneet, mutta selvitän ne kohta. Ensin pitää ihmetellä tuota kuvan liittämistä..

Toimiikohan tämä näin:

Taitaa toimia.
No siinähän niitä köllöttelee. Reilut parikymmentä gojirääpälettä sekä yksi pepper pen ja kaksi Prismasta ostetun afrikkalaisperäisen hapa neron  ;D jälkeläistä pikkulassa.
Yksi nupuillaan oleva Dionaea sekä kukkimista opettelevat Aji Cristal ja Short Yellow Taba. Ynnä 1 7 Pod Strain, 1 Stripe, 1 Lemon Drop sekä 1 Champion.

Tuo Stripe, joka alkuun eteni kaikkein nopeiten, kärsi suunnattomasti kun muutto pikkulasta omaan yksiöön myöhästyi pieleen menneistä akkunalautasuunnitelmistani johtuen. Ensin se oli suurin, nyt se on pienin.

Jos tiedät mistä voisi ostaa valmiita akkunalautoja pituudeltaan 264-276 senttiä, niin vinkkiä kiitos.

Kiva olis myös jos joku ehtisi vastailemaan nimim. Lindan kymysykseen nuppujen nyppimisestä tuolla aloittelija palstalla. Siitä olisi ehkä hyötyä minullekin.
486
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Aaveita!
maaliskuu 16, 2010, 07:53:15 ap
"Totuus on ihan pihalla"
        -Vox Myller-
487
Muut kuin paprikakasvit / Vs: Kasvatatko gojia?
maaliskuu 09, 2010, 23:17:25 ip
Lainaus käyttäjältä: Räyhäkäs - maaliskuu 09, 2010, 22:19:15 ip
Gojimarjatietosivulla oli pelottava kuva!


Vähemmän happoa kaveri! 80-luku oli kaksköötvuotta sitten!

Lindalle tietoa superruoka villityksestä joka on ottanut chilifoorumin hampuusien lailla haltuunsa.

Olen pahoillani, ei ollut tarkoitus pelästyttää Räyhäkästä :D
Omat gojini sain alulle tuon sivun avulla ja arvelin että voisi auttaa sinuakin.
488
Muut kuin paprikakasvit / Vs: Kasvatatko gojia?
maaliskuu 09, 2010, 20:32:23 ip
Reilu parikymmentä parisenttistä rääpälettä mullassa.
Tuossa jotain tietua http://forgojiberries.com/HowToGrowGojiBerries.php3
489
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Mitä pelailette
maaliskuu 09, 2010, 15:01:04 ip
Lainaus käyttäjältä: tonttu - maaliskuu 08, 2010, 12:03:49 ip
Vinkkinä viikoksi. Pari viikkoa sitten Command & Conquer sarjan 3 ekaa osaa lisäreineen julkastiin freewarena. Ainakin tiberian sun + firestorm on vielä nykystandardeinkin pelattavaa matskua ja pyörii vaikka miniläppärissä.

Olisikos vinkkiä mistä lähteä etsimään? Mulla on kyllä itselläni pc:lle tuo C&C Saga missä on kans useampi osa, mut vois katsoa ovatko nuo samanlaisia vai erilaisia.
Red Alerttia tuli joskus pleikalla tahkottua melko intensiivisesti. Alkuperäinen ja jälkiperäinen versio samasta osasta olivat erilaiset ja jälkiperäistä oli mukavampi pelata.
Oli vissinkin joku Ameriikan versio.

E: Ohhoh, taisikin löytyä
490
Lainaus käyttäjältä: amntz - maaliskuu 08, 2010, 23:46:39 ip
Äsken chilejä tutkiessa huomasin alimmalla lehdellä kävelevän pienen ötökän. Aloin tutkia kasvia lisää ja huomasin pari lisää. Sitten tutkin multaa ja siinä niitä liikkui melko paljon.
http://img704.imageshack.us/img704/8189/tkth.jpg
Siinä jonkinlainen kuva (kuvassa oleva varsi on n.tulitikun paksuinen )

Mikä olio mahtaa olla kyseessä?

Olisikohan harsosääski. Ei muuta kun tarrapaperiansoja halpakuopasta hakemaan.
491
Tongin tuota eepostia, niin selvisi että se kuunteleminen oli muuttunut maksulliseksi testiperiodin jälkeen. Eli ilmeisesti radion toiminta €uroopassa kuitenkin jatkui.
Tätä voi vielä kuunnella ilmaiseksi, vaikka ei sieltäkään varmaan aivan kaikkea löydy.
492
Aijjaa? Että siihenkö tarvitaan joku last.fm että voi kuunnella omia musiikkitiedostojaan  :D ?

Mä luulisin että mä olen jopa rekisteröitynyt tuolle sivulle ja uskoisin että eepostistani tarvitessani löytyy nimimerkit ja tunnarit. Silloin kun tuota enemmän vahtasin niin kyllä se pelas kuin jukepoksi konsanaan. Sinne vaan avasi jonkun roksettekanavan niin johan she had the looks all nite long. Ja kaikki muutkin vastaavat pöljätykset raikuivat yhtenä pötkönä.
Mut luulen et se pelas kuitenkin jotenkin paremmin kuin muut vastaavat kanavat, ja sit kun se ei enää toiminut niin se oli kätevintä vain unohtaa.

Sekö on tuo toimintaperiaate sitten vallan muuttunut??
493
Mä joskus kuuntelinkin tuota Laastia, mutta sille taisi sitten käydä niinkuin Pandorallekin kävi. Eli lakkasi kuulumasta €uroopassa.
Tarkoittaakos tämä että nyt taas kuuluu?
494
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Mitä katselette
maaliskuu 08, 2010, 09:20:53 ap
Tjoo. Mulla ei parempaa tietoa tuosta ole, mutta jotain hänkslää siellä kait on ollut, kun sieltä pian poistettiin kaikki suomalaiset leffat.
495
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Pierettääkö?
maaliskuu 08, 2010, 02:14:01 ap
Niin ja hississähän pitää aina losottaa täysillä  ;D Jollei omaksi, niin tulevien matkustajien riemuksi  ;D ;D
496
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Mitä katselette
maaliskuu 07, 2010, 23:17:34 ip
Varmaan tänäänkin tulee tuolta katseltua joku leffa ja ehkä kaupanpäälle Benny Hilliä.
497
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Pierettääkö?
maaliskuu 07, 2010, 22:57:53 ip
Kyllä kyllä. Joskus tuntuu että voisi enemmänkin päräytellä, mut aina ei vaan irtoo.. :o
498
Glenfiddichiä, nam  8)
499
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Aaveita!
maaliskuu 07, 2010, 02:36:29 ap
Vähän ohi aiheenhan tämä menee, mutta..
Lainaus käyttäjältä: Aji Inferno - maaliskuu 07, 2010, 00:57:17 ap
No, tuo on yksi Castanedan kirjojen teemoja. Unet ja niiden hallinta alkuperäiskansojen keinoilla... Kiintoisa ajatus.

No ei ole ollenkaan tuttu tuo Castaneda, mutta täytynee yrittää kirjastosta katsoa kunhan saa tuon uusimman Vuorisen selattua.
Vaikka on tuo lukeminen pahuksen paljon vaikeampaa tänään, kuin esim 20 vuotta sitten. Silti pitää vielä yrittää.
On on, kiintoisa ajatus. Mutta mieti millainen kokemus :D Aivan kuin esittäisit pääosaa elokuvassa jonka olet saanut itse käsikirjoittaa.
500
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Aaveita!
maaliskuu 07, 2010, 00:52:58 ap
Kivojahan kummitukset on, kunhan ovat kivoja kummituksia.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - maaliskuu 06, 2010, 00:11:58 ap
Nuorempana meni kaikki aave- ja ufojutut aika hyvin läpi. Mutta nyt vanhempana alkaa ajatella asioihin niin paljon kriittisemmin, ettei kaikki tuputus mene läpi. Itse olen kokenut sellaista, kun ruumis herää ennenkuin mieli ja tuntee itsensä ikäänkuin halvaantuneeksi. Silmät on auki, muttei voi liikkua mihinkään. Yrittää huutaa, mutta ääntä ei lähde, kunnes tuo unihalvaus hellittää otteensa ja kuuluu mieletön karjahdus!!!
Muuten tähän sanoisin, ettei kannata lukea liikaa ainakaan Castanedan kirjallisuutta.
Ne silmäkulmissa vilkkuvat mustat näkymät ei suinkaan ole aaveita, vaan jotain muuta.
Kerran tuollaisen unihalvauksen aikana olin näkevinäni jonkun äijän käppänän sänkyni päädyssä, muttei siihen tietenkään voi luottaa tuossa horroksessa.