elokuu 18, 2023, 23:17:56 ip

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - tso

81
Tori / Vs: M: Rocotomaggaraa
elokuu 21, 2013, 17:54:12 ip
Ostin fisun maggaroita useamman kuukauden omiksi tarpeiksi.

En myy eteenpäin. Mutta jos PP saat fisun kanssa sovittua kaupat, niin
voin tuoda PK seudulle (Vallila, Elimäenkatu) maggaraa pakastettuna.

Fisu voi sitten tuoda minulle täydennyksen pakastettyna ryyn syyskoukseen,
johon aion osallistua. Eli tämmönen kotkaus varmaan saadaan junailtua.
82
Suomen Chiliyhdistys ry / Vs: Jäsenasiat
elokuu 20, 2013, 15:28:06 ip

Festeillä sovittiin tuossa ry osastolla, että ootellaan viikko pari, jonka jälkeen saadaan festeillä liittyneille, tai tällä viikolla
vielä liittyville jäsenposti lähtemään.

Nyt kun tuo jumppa on kertaalleen harjoiteltu, niin mennee selkeästi pienemmällä duunilla.
83
Tästäkään ei kannata liian vaikeaa tehdä. Paita on kiva ajatus, mutta ei varmaan voida velvoittaa kaikkia sitä hankkimaan.

Itse ajattelin, että seuraava malli voisi olla helppo ja kustannustehokas toteuttaa.

Hankitaan yhdistykselle läjä semmoisia kongressinimilappujen pidikkeitä ja blanco pahvilappuja.



Sitten vaikka yhdistyksen pisteeseen tullaan käymään ja kirjoitetaan nick pahville (saa oman nimensäkkin laittaa).
Jos on yhdistyksen jäsen lyödään lappuun lisäksi leima tai tarra mahdollisia erikoistarjouksia ja alennuksia varten.

Sitten vaan lappu pidikkeeseen ja hakaneulalla rintaan kiinni.

Festeiltä lähtiessä sitten palautetaan ainakin kongressitasku yhdistyksen pisteellä olevaan lokeroon.
84

Kehitysehdotus ensi vuodelle: ryyy osastolta omat "Foorumibadget nimimerkin kera".

Auttais nimittäin ihan törkeesti...
85

Tuossahan on ilmiselvä nollavirhe, mutta annetaan Macexin itse suorittaa korjaavat toimenpiteet.

Mut oma pointti, käykää maistamassa suomalaisten kasvattajien ja valmistajien tuotteita.

Et voi verrata Picasson taideteosta halpahallin seinäjulisteeseen.

Näiden suomalaisten chilituotteiden maku on aivan käsittämättömän hyvä. Tuoreen chilin kasvatus on suomessa nuori juttu vaikka perunaan verrattuna. Mutta voin kyllä väittää, että kasvuolosuhteet täällä tekevät siitä aivan huippuluokkaa.

Nämä eivät ole halpahallitavaraa vaan taidetta!

86
Lainaus käyttäjältä: bluesman - elokuu 18, 2013, 20:12:03 ip
Terveisiä Chilifesteiltä. Olipahan ainutlaatuista tavata itse Chilivaari jonka kasvatuksista olen itsekin ideoita ja vinkkejä saanut monen vuoden ajalta. Nyt vasta sai nimimerkki kasvot. Mukavaa oli rupatella, jäi hiukan markkinatarjonnan tsekkaus vähemmälle kun riitti yhteisestä harrastuksesta ajatustenvaihtoa.


Pahus missähän minä olin. Olisi ollut kiva paiskata kättä. Kiirusta piti kyllä koko päivän.

Chilivaari tuli bongattua ainakin kahtena päivänä. On sälli kyllä melkoinen kävelevä tietopankki ja leppoisa mukava vaari.

Näinhän tämä harrastus menee. Ensin on pari kokeilua, sitten tulee parikymmentä ja lopulta mopo karkaa oikeasti käsistä. Sitten on aika tarkastella joko ryhtyä ammattilaiseksi, erikoistua, tai sitten vaan etsiä se oma ja perheen kipuraja. Välivuoden tai välivuosien pitäminen ei välttämättä ole pahaksi, kunhan ei jää tuo välivuosivaihde päälle.
87

Jatketaan palautteen antamista.

Kannattaa opetella lukutaitoa. Jättikokoisilla kirjaimilla kirjoitin natikkani kuljetuspahvilaatikon päälle Tonin tavaroita.

No sitten sinne alettiin tunkemaan ties mitä tavaraa. TT:n nahkatakin sieltä kyllä osasin ottaa pois, mutta joltain
sitten jäi laatikkoon North Ice merkkinen sininen tixtex takki (saman värinen kuin omani, joten en osannut poistaa kuormasta).

Roikkuu täällä LeNpäälässä nyt henkarissa, joten tuntomerkkien perusteella saa periä.
88

Laitan itse muutaman huomion.

Korjattavaa

Sähköt ja vesi toimivat yleensä huonosti yhdessä. Lauantaina jatkoroikat jne. lilluivat vedessä Laptopeille, kännykkälatauspisteelle, printterille, jne. PITÄÄ saada turvalliset sähköt --> Sähköjohdot pitää nostaa ilmaan, eikä laittaa maahan lojumaan.

Telttaan, jossa sähköjä käytetään pitää rakentaa seinät kunnolla. Nyt oli jäänyt yksi seinä rakentamatta kun naapuriteltta tuli heti viereen. Sitten naapuriteltan katolta ui vesi suoraan nagakisojen kunniakirjojen päälle, jotka meni pilalle. Onneksi saatiin tehtyä ja allekirjoitettua uudet.

Vedenpitäviä (ainakin roiskeveden) tarvii saada osastolle. Papereita meni pilalle, printteripaperia roskiin, kameroita ja ihmisten reppuja meinasi joutua veden varaan, mutta onneksi sain pelastettua. Turhaa työtä tuli ihan liikaa sen takia, että ei ollut vedenpitävää säilytystilaa.

Sitten hyvää

Talkooporukan ruokapiste. Aivan mahtavat sapuskat. Hubertilta fantastinen idea tuoda juuri tehtyjä sooseja. Tätä kannattaa myös muiden miettiä, onko jotain tuotavaa maistiaisiksi.

Kasvien myynti pienellä hinnalla antaa mahdollisuuden kertoa harrastuksesta ja se vetää porukkaa osastolle. Tätä kannattaa ehdottomasti jatkaa.

Lisää natikoita osastolle. Valot vetävät ihmisiä puoleen. Varma tapa herättää kiinnostusta.

Porukan henki oli tosi hyvä. Kiitos ja anteeksi :)


89

Naga MM tulokset

Voittaja: Mika Suhonen, Helsinki 109,7g

Kakkonen: Kalle Mattila, Pori 96,4g

Kolmonen: Kalle Gröhn, Tampere 84,9g

90

Ensinnäkin kiitokset kaikille kävijöille ja järjestäjille.

Laitetaanpas tämmöinen ketju käyntiin. Mikä toimi? Mitä voisi kehittää vieläkin paremmaksi?

Erityisesti kaivataan talkooporukalta palautetta.

Negatiivista palautetta saa antaa, mutta asiattomuudet siivotaan pois.
91

Ja taas ollaan auki. Kivasti on jo väkeä paikalla.

Napalminalle veti meille aamujumpan.


Tbird toivottaa Chilifesteille tervetulleksi.


Penalla tänäänkin kattaukset kohdillaan.
92

Ensimmäiset lisäykset siemenketjukirjeeseen saatu tänään. Lisää kaivataan!

Chilien taimia, kasvatusoppaita ja tietoutta on kysytty kovasti yhdistyksen osastolta. Väkeä on riittänyt ruuhkaksi asti, sateesta huolimatta koko päivän. Illalla sitten tuli hiljaisempaa kahdeksan jälkeen. Osa taimilajikkeista on jo loppu. Olettaisin, että huomenna taimet loppuvat hyvissä ajoin ennen festien sulkeutumista.

Vettä tuli välillä aivan kaatamalla, mutta sitten oli taas pitkiä sateettomia jaksoja.

Muutama kuva tähän jatkoksi.

Ottulo ja pepperi auttamassa asiakasta.


Whilikin tuli illalla käymään.


Kirkkaasti komein osasto.


Rundari takahuoneessa työstämässä kuvia. Nagakisan kisachilit (Fatalii toimitti) punnittuna ja purkitettuna takakulmassa.


Tämmöisiä kuvajaisia tällä kertaa. Huomenna varmaan jatketaan ainakin Nagakisan kuvien kera. Päivityksiä tulee varmaankin tekemään Jaolsten.
93

Sain hallitukselta luvan laittaa ylimääräisen jäsenkokouksen pöytäkirjan tänne luettavaksi.
Tässä se sitten tulee, kuten lupasin.

Chiliyhdistys r.y. ylimääräinen jäsenkokous
16.8.2013 20.00
Jack The Rooster, Tampere

Kokous on kutsuttu koolle puheenjohtaja Jere Leinon toimesta 1.08.2013

1.   Kokouksen avaus ja valtakirjojen tarkastus

Kokous avattu klo 20:18 Chiliyhdistyksen puheenjohtajan Jere Leinon toimesta
Chiliyhdistyksen hallitus tarkasti ja hyväksyi esille tuodut valtakirjat.

2.   Kokouksen järjestäytyminen

Kokouksen puheenjohtaja - Jere Leino
Sihteeri - Toni Sormunen

Pöytäkirjan tarkastajat - Jarkko Stenfors ja Harri Koivisto

Pöytäkirjan tarkastajat toimivat myös ääntenlaskijoina tarvittaessa.

3.   Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

Kokous todettiin lailliseksi ja päätösvaltaiseksi.

4.   Asialistan hyväksyminen

Muut esille tulevat asiat kohtaan lisättiin tilintarkastajan valinta nykyisen tilintarkastajan irtisanouduttua tehtävästään.

Päätettiin lisätä kohta 6 Tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapauden myöntäminen hallitukselle 2011-2012.

Näillä muutoksin asialista hyväksyttiin.

5.   Tilinpäätös, vuosikertomus, sekä tilintarkastajien lausunto

Chiliyhdistyksen pj Jere Leino esitteli yhdistyksen vuosikertomuksen 2011-2012

Chiliyhdistyksen pj Jere Leino esitteli tilinpäätöksen ja tilintarkastajan lausunnon vuodelta 2011-2012.

6.   Tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapauden myöntäminen vuoden 2011-2012 hallitukselle

Päätettiin myöntää tili ja vastuuvapaus vuoden 2011-2012 hallitukselle.

7.   Muut esille tulevat asiat

Yhdistyksen nykyinen tilintarkastaja ilmoitti eroavansa tehtävästään. Yhdistyksen varapuheenjohtaja Ali Hellsten esitti uudeksi tilintarkastajaksi Raili Hannusta (TIK Oy).

Tämä hyväksyttiin.

8.   Kokouksen päättäminen

Kokouksen puheenjohtaja Jere Leino päätti kokouksen klo 20.31
94
Lainaus käyttäjältä: Toppin - elokuu 17, 2013, 21:23:11 ip
Saiko festeillä maistaa Jigsawia? :)


Kyllä sai :) Heti ensimmäisenä kun sinne perjantaina menin löivät Jigsawn kouraan..

Sanoisin, että erittäin riittoisa chili.
95

Siipiweikot Hot Wings Challenge 2013

Voittaja Jani Niemelä, 70 kpl siipiä 12 minuutissa!!

Voittajan on helppo hymyillä.



Kilpailun johtaja Pekka "Siipiweikko" Yli-Houhala nostaa voittajan käden ylös.



Kilpailu oli kovaa ja melko sottaista.



Yleisöäkin oli mukavasti paikalla, eli reilut kolmesataa.



Kiitokset Rundarille kuvista! Alkuperäisiä voi tiedustella häneltä.
96
Yhdistyksen osastolla on jatkuvasti väkeä. Paljon kasvatuskysymyksiä ja taimenia (sic) menee kaupaksi kovaa vauhtia.

Laitettiin natikka ja monimetalli kattoon tuomaan tunnelmaa  8)



Hubert edessä ja Ottulo taaempana antamassa neuvoja.
97
Mikähän dementia minulle oikein iski.

Lisäys edelliseen.
Kohdassa muut esille tulevat asiat:


  • Nykyinen tilintarkastaja ilmoitti, että ei ole enää käytettävissä. Valittiin uusi KHT-tilintarkastaja.


98
Otappa mukaan varoiksi. Jaolsten on lauantaina pois, joten siipikisasta voisi saada kyllä ihan hyviä kuvia.

Sadetta luvassa, joten onhan tämä huomioitu..
99

Otan koneen ja USB kovalevyn mukaan. Saadaan kyllä ne talteen.

Hyvä huomio tuo.

Lauantaihin siis..
100
LYHYT versio:


  • TT toimi puheenjohtajana ja allekirjoittanut sihteerinä.

  • käytiin läpi toimintakertomus kertauksena.

  • Tarkastettiin tilinpäätös ja käytiin se tarkalla kammalla läpi.

  • Luettiin ääneen tilintarkastajan lausunto.

  • Käsiteltiin vastuuvapaus, joka myönnettiin yksimielisesti.

  • Ja päätettiin kokous.



Kokouksen jälkeen käveltiin takas festeille ja printterillä tulostettiin ja allekirjoitettiin pöytäkirjat.

Pöytäkirjojen julkaisusta vastaa hallitus. Ite en ilman lupaa uskalla laittaa nettiin kun en nykyhallituksessa istu, joka tästä vastaa. Toki heti luvan saatuani paiskaan sen tänne :)