elokuu 19, 2023, 05:01:36 ap

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Lillen

1961
Kiitoksia kuvista.
Komeita yksilöitä, aika paljon siemeniäkin niissä.
Odotan kyllä suurella innolla Nagan kokeilua  :D .
1962
Lainaus käyttäjältä: InkRose - kesäkuu 16, 2011, 18:29:10 ip
Lainaus käyttäjältä: Lillen - kesäkuu 16, 2011, 18:16:08 ip
Kieliä on aina hyvä osata ja siitä ei ole koskaan haittaa työmaailmassa jos osaa enemmän kieliä.


QFT.

Vaikka lipsutaankin syvälle OT:n puolelle, niin tämän vielä sanon, lähinnä Lillenille: joku romaaninen kieli kannattaa ehdottomasti olla mukana tuollaisessa suunnitelmassa. Ranska/italia/espanja, toisin sanoen. Rajanvedoista riippuen englantikin saattaisi kelvata rajatapaukseksi, niin paljon sinne on lainattu etenkin sanastoa ranskasta. ;) Italia ja espanja ovat tietenkin ääntämykseltään lähempänä toisiaan ja latinaa, mutta pienellä kielellisellä intuitiolla ja lukiosta tarttuneilla ranskan rippeilläkin selvisin ihan kelvollisesti Espanjassakin lyhyen aikaa. Toisaalta, saksan kielioppi taas on melkeinpä 1:1 latinasta napattu, ainakin substantiivien taivutus muistaakseni menee tasan samoissa.

Ja toinen pikku huomio: mitä aikaisemmin pääsee alkuun, sitä paremmin ehtii oppia. Jos siis olisi mahdollista vaikka ysillä aloittaa joku kieli, kannattaa se tehdä jos uskoo siitä olevan jatkon kannalta hyötyä, onpahan aina vahvempi pohja sitten jatkaa eteenpäin. Jos vain aika ja energia riittävät, tietenkin.


Ja sitten vielä hieman OT...
Meillä on sellainen sääntö koulussa että 7 lopussa piti valita 8-9 valinnaiset aineet ja 8 aikana sai vielä vaihtaa jos oli pätevä syy ,mutta 9 ei saa vaihtaa.
Valitsin silloin Saksan kieleksi ja tulin siihen lopputulokseen että kaksi kieltä jota ei ole koulussa lukenut pätkääkään olisi vaikeaa ja raskasta alkaa samaanaikaan lukea ,joten tulin siihen lopputulokseen että yksi kieli ja kaksi "ei lukuainetta".

Lukiossa voi tietysti sitten pähkäillä ,että minkä kielen valitsisi, ei italiakaan yhtään hullumpi olisi...
Mutta pistän ideasi harkintaan onhan tässä vielä vuosi aikaa ,koska eikös ne kielet ym. pitäisi valita sitten lukion ykkösellä tai oikeastaan 9 lopussa vai miten se menikään  :).
1963
Ensi vuonna minullakin on sama kaos meneillään, minne lukioon pyrkiä ja mitä lukea?
Itse olen ainakin tässä vaiheessa päättänyt kaksi asiaa. 1 Historia painotteisesti 2 Mahdollisimman paljon kieliä opiskella. Tällähetkellä Suomi,Ruotsi,Englanti ja Saksa. Lukiossa varmaan voisi harkita vielä Ranskaa.

Kieliä on aina hyvä osata ja siitä ei ole koskaan haittaa työmaailmassa jos osaa enemmän kieliä.
1964
Ok, kiitos tiedosta.

Silloin täytyy vain hankkia sitä Puutarha Kesää.

E: Löytyi jo lähellä oleva jälleenmyyjä.
1965
No juu ,ei ne ihan mansikkaa muistuttaneet...
Kiitos linkistä.
1966
Upeita Biquinhoja ,toivottavasti omanikin sitten jollain tavalla onnistuisi...
Voiko niitä lannoittaa ihan perus Kekkilän (vai mikä sen nimi olikaan) kananpaskalla ,vai polttaako papanat Biquinhojen tai muiden chilien juuret?
1967
Lainaus käyttäjältä: linkerquu - kesäkuu 16, 2011, 09:03:11 ap
Lainaus käyttäjältä: Lillen - kesäkuu 15, 2011, 22:57:47 ip
Ensimmäisen kerran kun näin Nagan sisältäpäin...hämmentävää tässä on kuitenkin se että mielestäni se muistuttaa mansikkaa  ;D.


Et tainnut nähdä vieläkään. Eihän tuo ole naga.
Muistuttaa muuten melkoisesti erästä mutanttihabaa, josta
oli joskus juttua ja kuvia raajarikossa päiväkirjassani.





Ihan tässä nolostuu  :-[ Näin käy kun ensikertalainen yrittää olla viisas  :D .
Minusta vain luin jostain viestistä että tuo olisi ollut Nagaa ,mutta ilmeisesti meni viestit sekaisin...
Täytyy sitten vieläkin odottaa ennenkuin näkee Nagan sisältäpäin  :P .

E: Upeaa satoa on muuten chilisi tuottanut!
1968
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Lillenin kausi
kesäkuu 15, 2011, 22:59:55 ip
Jepp, näin on.
Ajattelin leikata koko sadon maahan kun ei noita oikein viitsisi syödä...täytyy vain odotella uutta satoa  :)
1969
Kyllä sitä saa kateudesta vihreänä näitä päiväkirjoja lueskella  :D.
Ensimmäisen kerran kun näin Nagan sisältäpäin...hämmentävää tässä on kuitenkin se että mielestäni se muistuttaa mansikkaa  ;D.
1970
Todella hienoja chilejä...alkaa oikein hävettää nää omat ,mutta eiköhän nekin ala pikku hiljaan kypsentää omia podejaan...
1971
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Lillenin kausi
kesäkuu 15, 2011, 19:24:23 ip
...Jatkoa viimeiseen...

Kurpitsa on kasvanut aikalailla ja ajattelin huomenna istuttaa sen maahan, koska tuskin pakkasöitä enään tulee...



Rucolat ovat kasvaneet...



MUTTA niihen on jälleen tänä vuonna iskeneet jonkinlaiset tuholaiset. Yhdet syövät lehdet ja toiset (madot) syövät vartta. Eikä tuhka tai nokkosvesi enään niihin tehoa ja myrkkyjä en viitsi käyttää...



Zibulit ovat kasvaneet



Tilli sinnittelee... yksi kokonainen rivikin jäi itämättä  :'(



Kehäkukilla taas menee hyvin  :)



E: Minusta tästä kuvasta tuli aika makee, oli vain pakko pistää se profiilikuvaksi  ;D

1972
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Lillenin kausi
kesäkuu 15, 2011, 18:11:14 ip
Jos ne ei sinulla itäneet niin tuskin minullakaan ,mutta aina on kokeilemisen väärtti  :).

Heh, tuli juuri jänis pellolle...PORKKANANI  :o .

Pistän myöhemmin (tänään?) kuvia kasvimaan tapahtumista.

Jään odottamaan kirjettäsi ja kerron sitten miten AC:n kävi...
1973
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Lillenin kausi
kesäkuu 15, 2011, 17:56:36 ip
15.6

Nonniin, yli viikko on vyörähtänyt siitä kun viimeksi kirjoitin niin tässä vähän tilanne päivitystä.
Viikon olin Azoreilla tässä välissä ,joten paljon oli tapahtunut kun palasin (chilit olivat olleet hoidossa).

Paljon uusia podeja ja vanhat olivat kasvaneet pituutta paljon!
Laskin että niitä oli 11kpl  3 kasvissa.





Sitten tänään kylvin nuo...mikä se nyt olikaan, Koristechili/ Bolivian Rainbow/tjs.  (eli vielä täysi mysteeri mikä tarkalleen ottaen on).



Kuvat varmaan hieman hounoja ,mutta siihen löytyy hyvä syy nimittäin terassi on jatkuvasti täynnä hyttysiä ,joten on vaikea olla sätkimättä  :D

Sellaista tällä kertaa...

1974
Azoreilta tuli tällainen pussukka ostettua ,mutta mikä laji?

Ainoa mitä pussista ymmärrän on että chili on Capsicum Annuum.



E: Yritin Chiliwikistä etsiä ,mutta huonolla menestyksellä  :-[
1975
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Lillenin kausi
kesäkuu 04, 2011, 17:25:18 ip
4.6.

Nonniin kesäloma alkanut tänään ja sen kunniaksi pieni chilien tarkastelu viesti  :D.

Paljon uusia podin alkuja on tulossa, pieniä vielä ,mutta kasvavat ihan silmissä.



Isokokoisimmatkin podit voivat ihan hyvin vaikka kypsyminen kestää (olen malttamaton). On kyllä ollut monta hyvin tuulista päivää tällä viikolla joten välillä kyllä on jännittänyt paljon että pysyvätkö ne kiinni vai tippuvatko ne  ???


Ja pikku podeja on tulossa vielä lisää kun kukkien alkuja on paljon...



Että sellaista tälläkertaa...
1976
Sellaista mietin tälläkertaan että kuinka kauan suunnilleen kestää Cayenne C. Annuumin podin kypsyminen?

Chiliwikistä kun ei löytynyt lainkaan tietoa tästä kyseisestä chilistä...
1977
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Lillenin kausi
kesäkuu 03, 2011, 19:36:12 ip
Lainaus käyttäjältä: Lihamestari - kesäkuu 03, 2011, 18:38:55 ip
Leipä ei niin hyvin jeesaa!

Jos polttelee, niin nauti jotain rasvaista!
Mä olen pahimmat nagan polttelut loiventanu maidon purskuttelulla... (on vaan niin pirun pahaa! ;))

Jugurtti ja jäätelö on kanssa aika rock!


Minä kun aina luulin että ruisleipä auttaisi parhaiten...tosin aivan aluksi luulin että vesi ,mutta se(kin) on osoittautunut petolliseksi.

Joka päivä oppii jotakin uutta (jos ei enemmänkin)  :D


E: VAU, minusta tuli paprika  ;D
1978
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Lillenin kausi
kesäkuu 03, 2011, 17:21:01 ip
Juu tuota chiliwikiä tutkittuani sain kyllä kokea aika shokin...ennen uskoin (siis ennenkuin rekkasin tänne) että on n. 6-10 eri lajia , enkä tiennyt lainkaan esim. että niitä löytyi eri värisiä.

Näin aluksi ovat C. baccatumit minun lempi lajike ,mutta eiköhän se ainoastaan maistamalla selviä mikä niistä on paras...varsinkin Aji Cristalia odotan erityisen paljon päästä maistamaan ,kun on kuullut niin paljon postitiivista sen mausta. Myöskin Nagaa olisi kiinnostavaa päästä maistamaan ,mutta hyvin pientä palaa aluksi ja paljon ruisleipää jälkiruuaksi  ;D .

Meillä on naapureiden kanssa kurpitsan kasvatus kilpailu. Voitin viime vuonna ,mutta uusi vuosi jälleen ja tänä vuonna taitaa mennä tiukaksi  :o

Pirun ystävällistä porukkaa täällä, erityiskiitos vielä Inkroselle ja hessille siemenistä.
1979
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Now playing-topic :)
kesäkuu 03, 2011, 16:33:48 ip
Juuri äsken soi Wintersun-Beyond the dark sun . Nytten ajattelin siirtyä hiukan rauhallisempaan, nimittäin Leevi an the Leavings-Teuvo, Maanteiden kuningas. Sen jälkeen voisin vaikka jatkaa bändillä nimeltään Ensiferum, kappale ei vielä tiedossa...
1980
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Lillenin kausi
kesäkuu 02, 2011, 21:43:29 ip
En oikeastaan etsi mitään erityistä ,tietysti olisihan Naga jotain ihan uskomatonta näin ensikertalaiselle  ;D , mutta mieluiten jokin helposti kasvatettavissa ,mutta mieluiten myöskin jokin muu kuin Capsicum annuum ,koska sellainen minulta jo löytyy.