elokuu 21, 2023, 20:57:39 ip

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Chilijamppa

61
Lainaus käyttäjältä: miiksuli - huhtikuu 22, 2018, 14:30:48 ip
Lainaus käyttäjältä: Chilijamppa - huhtikuu 22, 2018, 14:27:42 ip
Lainaus käyttäjältä: miiksuli - huhtikuu 22, 2018, 14:24:03 ip
Niin no totta. Voisi toimia  :D


Tämä tavara haisee jo tuon paketin läpi niin synkeälle, että hajuhaitat varmasti samaa tasoa kuin sisätiloissa pistäisi kananpaskaa kukille.. :o

Juu, koirakin oli ihmeissään tuosta tavarasta. Jokseenkin navettainen tuoksahdus.


Onko sinulla kuvia tällä lannoitteella kasvavista chileistä?
62
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 23, 2018, 16:59:04 ip












Aji golden aloitti ekana kukinnan:



Olen joutunut jo monta päivää kastelemaan chilejä ihan hanaveden sekaan sekoitetuilla ravinteilla, kun taivaalta ei vettä kuuluu kastelun turvaamiseksi ja ei noilla tunnu olevan mitenkään erityisen hätä kasvun terveen kasvun suhteen.

Kasvu ei ole varmasti ole järin optimaallista verrattuna sadeveteen, mutta ei nuo ainakaan kärsivältä nyt näytä ja hanavedellä mennään niin kauan kuin saan taivaalta lisää kasteluvettä.
63
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 21, 2018, 17:21:59 ip
Chilit kiehuu tuskissaan kasvihuoneessa kaikki räppänät selällään:



Kokeilen tänä vuonna tomaattitukiklipsejä chilien kätevämpään tukemiseen:


Ei jatkossa enää mitään turhaa narun varren ympärille kierritystä.
64
Törmäsin jälleen kerran kokeilemisen arvoisiin kuivalannoitteisiin nimeltään Ghe maxigro/maxibloom, tuotteet kuulemma toimii hyvin chilin kasvatukseen ja tavara pitäis olla varsin riittoisaa. Ko. lannoitteet käyvät kaikkiin kasvatusmuotoihin, eli vesiviljely, multa ja kookoskuitu.

Maxigro NPK suhde:

10-5-14


Maxibloom NPK suhde:

5-15-14

Kummatkin tavarat siis yhden komponentin lannoitteita, eli toimivat yksinään alusta loppuun kasvatuksessa.
65
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Reetan vuosi 2018
toukokuu 17, 2018, 16:58:14 ip
Ainahan ne vanhat isommat sisällä kasvaneet lehdet tuppaa tippumaan pois uusien auringon alla kasvaneiden lehtien tieltä.
66
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 16, 2018, 21:28:58 ip
Lainaus käyttäjältä: Vuorikaskas - toukokuu 16, 2018, 21:16:47 ip
Lainaus käyttäjältä: Chilijamppa - toukokuu 11, 2018, 10:36:02 ap
Ei vielä ihan optimaalinen vihreys vielä lehdissä ja muutenkin iso osa kasveista kuin raiskaamisen jäljiltä parin pikku kasvatuskämmin johdosta, mutta kyllä siitä hyvä tulee ajan kanssa:


Kiinnostaisi kyllä mitä tapahtui. Vähän vinksallaan oli kasvu joo.

Piti oikein tarkistaa että 9-10 litran astioita nuo ovat. Mielenkiintoista seurata millaisia niistä kehittyy ja millainen on lopulta sato. Onko pitkänkin paisteen paikalla vai  meneekö varjoon missä vaiheissa?


Varmaan siksi oli kasvu vähän vinksallaan sisätiloissa kun kastelin kasveja kierrätetyllä ravinnevedellä. Varmasti olisi ainakin ollut syytä tarkistaa ph arvo kierrätetystä liemestä ja tietty en omista minkään sortin ph mittaria laisinkaan. Jatkossa en kyllä kierrätä lientä laisinkaan vesijohtoveden kanssa, niin todennäköisesti kasvit kasvaa paremmin enkä tarvitse ehkä investoida siihen ph mittariin jatkossakaan.

En ole toisaalta vetänyt koko esikasvatusta pelkällä B'cuzz A+B tavaralla alusta loppuun, niin meni opetellessa senkin kanssa tovi jos toinenkin. Jatkossa voisi esikasvatuksen vetää vaikka tuolla Hesi tavaralla ensi kaudella, niin näkee miten se toimii vähän pitemmällä ajanjaksolla.

Kyllä tuossa kasvihuoneen kohdalla aurinkoa ei hirveästi puut varjosta edes kesälläkään, joten kyllä ne aurinkoa saa kesälläkin niin paljon kuin sitä on vaan saatavilla. Jos kesä nyt jatkuu aika lailla lämpimänä ja sadevettä riittää kasteluun jatkossakin, niin tulee varmasti komeita puskia kauden loppuun mennessä.

Aina joka vuosi oppii jotain uutta/ihmeellistä varsinkin niistä kasvatusvirheistä, niin sitten ehkä seuralla kerralla laitetaan taas paremmaksi. 8)
67
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 16, 2018, 17:30:53 ip
Hot paper lantern näyttää taas entistä vihreämmältä:
68
Laittelin nyt muutaman yrtin penkkiin ja pistin jokaisen kuopan pohjalle vähän tätä Neudorff kuivalannoitetta, ei tuo ainakaan kuivana haissut mitenkään ihmeemmin. 8)
69
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 14, 2018, 18:12:20 ip
Aamusta asti ollut ikkunat ja ovet selällään kasvihuoneessa, niin silti lämpömittari sanoo että 31,2 astetta:


Tulee komeita puskia tällä menolla, jos siis kausi on suurinpiirtein tasaisen lämmin.
70
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 12, 2018, 20:19:32 ip
Pikkasen on taas Hot paper lantern saanut vihreyttä lehtiinsä, joten kyllä se ilmeisesti siitä lähtee tulille pikku hiljaa:

Sadevesi alkaa ilmeisesti tehdä tehtäväänsä ja menee kaikki ravinteet oikeaan osoitteeseen tasaisen varmasti.
71
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 11, 2018, 10:36:02 ap
Ei vielä ihan optimaalinen vihreys vielä lehdissä ja muutenkin iso osa kasveista kuin raiskaamisen jäljiltä parin pikku kasvatuskämmin johdosta, mutta kyllä siitä hyvä tulee ajan kanssa:








Hieman pitäisi nuo yölämpötilat kohota entisestään, kun tuppaa alle 10 asteen pudota vielä tässä vaiheessa lämmityksestä huolimatta mutta pääasia nyt on että lämpötila pysyttelee kokoajan plussa puolella kuitenkin.
72
Ihan kookoskuitua suosinut jo monta vuotta, mutta kai ko. tavaraa voisi hyvin sekoittaa myös mullan/turpeen sekaan parantamaan kasvualusta ominaisuuksia.
73
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 07, 2018, 22:06:35 ip
Lainaus käyttäjältä: Vuorikaskas - toukokuu 07, 2018, 21:49:03 ip
Muistui mieleen ettei sinua viimeksi kiinnostanut edes kokeilla miten mittarisi näyttämään saattaisi vaikuttaa lämpötila. 

Oletko saanut jonkin valon syttymään EC-mittarillasi omasta vesijohtovedestä?  Täällä ei syty Truncheon kopiolla.


Lämmin tahi kylmä vesi antaa mun Bluelab saman 0,4 EC lukeman vesijohtovedestä. Huonoa vettä se on on joka tapauksessa kasvien kasvatukseen, kun siinä on rautaa ym. muuta moskaa ja varsinkin kalkkia aivan turhan paljon.
74
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 07, 2018, 20:41:13 ip
Huomion arvoista on tässä nyt on myös se juttu että sadevesi ei yksinään anna mitään EC lukemaa Bluelab mittarilla vaikka se sisältää jonkin verran esim. typpeä ja ph on optimaalliset 5-6 välillä.
75
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 07, 2018, 20:37:18 ip
Lainaus käyttäjältä: Vuorikaskas - toukokuu 07, 2018, 20:34:57 ip
No netissä me olemme tässäkin. Mainoslauseitten takana on joskus jotain todellista. Aina sellainen ei googlaamalla valkene, koska mainokset ovat valitettavan usein höplästä vetämistä.


No todellisuus valkeaa vasta kasvattamalla ko. ravinteilla, että onko se EC lukema sitten välttämättä se määre mikä ratkaisee loppujen lopuksi miten hyvin puskat kasvaa/tuottaa.

Testaan Hesi coco tavaraa nyt 3 puskan voimin:

Lemon drop.

Hot paper lantern.

Aji cristal.
76
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 07, 2018, 20:32:21 ip
Lainaus käyttäjältä: Vuorikaskas - toukokuu 07, 2018, 20:27:04 ip
Mielenkiintoinen.  Mitä se (eloperäinen) on?  Tai vaihtoehtoisesti mikä hiiliyhdiste?


Siitä vaan netistä tietoa keräämään ja viisastumaan, sillä minä en loppujen lopuksi tiedä mistään mitään vaikka puutarhuri mukamas olenkin paperien perusteella ja en ole paljon koulun jälkeen ammatikseni niitä hommia paljon tehnytkään, joten ilmankos vähän taidot ruosteessa. ;D
77
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 07, 2018, 20:25:43 ip
Lainaus käyttäjältä: Vuorikaskas - toukokuu 07, 2018, 20:19:23 ip
Mitä tarkoitat orgaanisella typellä?  Urea tulee mieleen.  Mutta kyllä sekin sähkönjohtavuutta luulis nostavan.


Ei kuulemma orgaaninen typpi paljon sähkönjohtavuutta kummoisesti nostele Hesi valmistajan mukaan:

Organic nitrogen compounds have no EC value because they are not salts, but they do contain a high percentage of nitrogen. Eli periaatteessa jos esim. tuossa Hesi coco tavarassa on vaikkapa osa sitä orgaamista typpeä joka ei tuota EC lukemaa nosta paljoakaan, eli näin ollen ravinteen suora kasvatusteho ei ole täysin yhteydessä EC lukemaan.
78
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 07, 2018, 18:47:44 ip
Tämä Hesi coco ravinne on melkoisen merkillistä tavaraa EC lukeman suhteen, lisäilin tavaraa 50ml/10 litraa sadevettä ja EC lukema näyttää 1.0..Periaatteessa lukema tarkoittaisi että liemi olisi suolojen mukaan melkoista lurua, mutta eipä koko totuus ole tuossa lukemassa kun Hesissa on osa orgaamista typpeä ja turhia väliaineita ei selosteen mukaan ole siihen lisätty, jotka sitten turhaan nostaisi tuota EC lukemaa ylemmäksi.

Kasvussahan se lopulta näkee että miten lannoite paljon alemmalla EC lukemalla potkii suhteessa toiseen lannoitteeseen jossa EC lukema voi olla paljon korkeampi.
79
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: ALi 2018
toukokuu 06, 2018, 17:39:08 ip
Oletko varma että noin pienessä kasvihuoneessa nuo chilit mahtuvat kasvamaan kovin montaa kuukautta. ;D
80
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Chilijamppa 2018
toukokuu 06, 2018, 16:30:39 ip
Asentelin chilit kasvihuoneen sisään jäädäkseen ja yöksi lämpöä kopissa pitämässä on 2kpl pakkasvahteja: