Lainaus käyttäjältä: ChiliChillailija - syyskuu 17, 2012, 06:58:27 ap
Ekat vahvistukset Suomeen:
http://www.iltasanomat.fi/sm-liiga/art-1288499961343.html
Näinhän se taitaa ikävä kyllä mennä, että ei Suomi saa houkuteltua näillä varoilla oikein ketään.
Tarkoitat mitä? Ei ne rahan takia mihinkään ole lähdössä, vaan haluavat pitää tatsin yllä tulevaa varten. Vuoden tauko vanhemmalle pelaajalle on 99% varmuudella uran loppu jos ei pysy pelaamassa. Nuoremmathan voi jäädä ahl:n puolelle vahvistumaan.
Vakuutusmaksut ym ei ole kuin muodollisuus Suomenkin joukkueille. Jos sm-liigan joukkueiden pelaajabudjetti 2-3milj.€, niin katsomalla esimerkiksi Kopitarin lähtöä Ruotsiin kertoo vakuutusmaksujen olevan täysin inhimilliset. Jos tuollaisen huipun vakuutusmaksut 25000€/kk, niin ei tunnu missään. Lipunmyynti lisääntyy jo siinä määrin huippujen avulla, että nuo kuitataan pelkästään sillä jo.
Palkkaa näistä ei monikaan ala vaatimaan, ei etenkään suuria summia. He, jotka lähtevät, haluavat lähteä pelaamaan ja ei mitään muuta. Miksi muuten olisivat tulleet viime katkolla mestikseen pelaamaan


