elokuu 19, 2023, 06:50:23 ap

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - nooora

21
Söin juuri herkullisen suklaakeksin, seuraavaksi menen savukkeelle ja sitten keitän kupillisen uskollinen ystävä-teetä. Sitten jatkuu Pawn joka on illan elokuvamme :P
22
Muut kuin paprikakasvit / Vs: Aloë vera
toukokuu 03, 2013, 01:58:46 ap


Mulle tuli tommoset pari viikkoa sitten. Sain mukaan pistokkaitakin mutta ne heitin äidille kasvamaan kun itselle iski tilanpuutos. Keittiön ikkunalaudalla ovat mutta luulen että saavat muuttaa toiselle puolelle nauttimaan luonnonvalosta + mahdollisesta ilta-auringosta, täytyy raivata auringonottotilaa noille yrteille ja chileille.  8)
23
Muut kuin paprikakasvit / Vs: Tupakan kasvatus
toukokuu 03, 2013, 01:53:15 ap
Jokohan minun Tennessee Burley Tobaccon siemenet alkuviikosta saapuvat, kaveri lupaili pistää ne huomenna postiin.  ;D Sitten pääsee testaamaan senkin kasvatusta, jää nähtäväksi miten käy.
24
Dethlock Eivät ole pihalla vielä kummiskaan.

Chilivaari Kiitos tervetulotoivotuksista ja neuvoista. Jos mä nyt annan noiden olla tässä taimimullassa hetken aikaa ja annan huomenna hieman lannoitetta niille, niin jospa ne siinä tosiaan hetken pärjäävät.

Onko muuten väliä ruukkujen/mullan vaihtamisella niinku ajankohdan kannalta? Eli jos huomenna
hieman lannoittaa jne, niin pitäisi odottaa tietyn aikaa ennen kun kannattaa vaihtaa multa/ruukku?

Taidan siis leikellä noita hieman huomenna. Hmm, lähteekös ne leikatut oksat sitten vesilasissa juurtumaan? ;) Mietin kovasti onkohan mun järkeä niitä laittaa kasvamaan mutta hitto, tapan kummiski vahingossa muutaman puskan niin hyvä olla pieniä kasvamassa useampia.

Olen ymmärtänyt että kasvit ovat olleet koko ajan sisällä mutta varmaan ovat auringonvaloon tottuneet, näytti olevan sen verran isot ikkunat siellä entisessä kodissa että valoa ovat saaneet sitä kautta. Joten jos annan nyt noiden olla tuossa keittiön ikkunan alla luonnonvalossa/aurinkoa päivän? VAI siirränkö ne tuonne toiseen makkariin mikä on toisella puolella taloa, eli ns. ilta-aurinkopuolelle?

Jeeee, pikkuiset meek and mild siemenet ovat itäneet ja nyt purkeista kurkistelee parin kolmen sentin pituiset varret pikkupikkuisine sirkkalehtineen. <3
25
Sain tänään ystävältäni kaksi chilipuskaa, lemon dropin sekä jonkun risteytyksen jota hän kutsui Banana Habaneroksi. Multia ei ole ikinä vaihdettu, eikä lannoitetta ole annettu koskaan. Muutaman chilin tehnyt kuulemma joskus, mutta tosiaan ovat lähinnä vaan olleet edellisessä kodissaan. Ja nyt mun sitten pitäisi hoitaa nämä kuntoon ja saada joskus satoakin.

Kuvia puskista löytyy täältä.

Mitä näille pitäisi nyt tehdä? Kokoa on molemmilla ihan kivasti, isompi (joka on varmaan se lemon drop) on haarautunut jo moneen pitkään aika ohueen oksaan. Pitäisikö näitä leikellä? Mullan vaihdoin ensihätään mutta nyt sitten kuulin ettei tuo taimimulta olekaan kuulemma hyvä ratkaisu, joten huomenna turvemulta-ostoksille. Mietin myös lannoitetta, puutarhan kesää voi varmaan antaa?

Kasvit ovat tällä hetkellä keittiön ikkunan edessä johon paistaa aurinko aamusta iltapäivään (jos se aurinko nyt suvaitsisi joskus näyttäytyä).

Kaikki muu info on myös tervetullutta. Kiitän jo etukäteen. <3
26
Uusien jäsenten esittelyt / o/
toukokuu 02, 2013, 21:58:14 ip
Täällä nuori nainen Kainuun korvesta moi. Olen vasta tänä vuonna saanut aikaiseksi aloittaa puutarhurin urani, vaikka ajatuksissa se on ollut jo monta vuotta. Muutaman koristekasvin sekä salaattien, yrttien ja paprikoiden lisäksi myös chilit ovat tulleet meidän kotiin. Muutamat siemenestä kylvetyt pikkuiset jo nostavat mullasta päätään ja tänään meille tuli kaksi adoptiochiliä, joita nyt yritän rakkaudella ja teidän asiantuntevalla avulla hoivata.

Olen siis aivan noob chilien kasvattajana (sekä syöjänä) mutta jostain se on aloitettava. Pyydän jo nyt anteeksi mahdollisia tyhmiä kysymyksiäni ja toivon että saan teiltä apua ja neuvoja.

Puutarhastani tulee olemaan juttua blogissani johon pääsee allekirjoituksestani.