elokuu 21, 2023, 10:59:46 ap

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Kasvatustarvikekauppa

Aloittaja SheiK9ni, lokakuu 04, 2013, 15:08:37 ip

« edellinen - seuraava »

SheiK9ni

Chilitarvike näytti avanneen uuden kaupan Helsinkiin. Muutenkin näitä tulee kun sieniä sateella.
Välähti että mitenkö itseltä sujuisi tällaisen kaupan perustaminen. Turussa niitä ei ole ihan keskustassa kun yksi tai kaksi ja tyhjiä liiketiloja tuntuu riittävän. Toisaalta, vasta Herbert lopetti Turun kauppansa jostain syystä.
Olisikohan tässä minkä verran järkeä?

Habanervous

Eihän missään yksityisyrittämisessä järkeä ole :D

No, mutta. Joskus järjettömyys on ainoa oikea vaihtoehto toimia. Jos siis intoa riittää, osaamista, tulevaisuuden suunnitelmia, innovatiivisuutta, mahdollisia yhteistyökumppaneita, tuotekehittelyä yms niin miksei. Mieti mitä voisit tehdä toisin, mitä tämän hetken toimijat tekee? Mikä on se sinun valttikortti? Kattavaa kopiointia muilta, vaiko jotain uutta kilpailukykyisin hinnoin? Jonkun uuden maahantuontia tai kehittämistä? Kasvatuskauppa mitä kasveja varten, eli kohderyhmä? Ei ole helppoa, muttei mahdotonta. Riippuu sitkeydestä ja kyvystä pysyä ajan hermolla sekä alan kasvupotentiaali. Loppujen lopuksi kasvien keskinkertaiseen kasvuun ei tarvita kovin kummoisia temppuja. Mutta usealle "kasvatus" on harrastus jossa kokeillaan jotain uusia mielenkiintoisia metodeja tyydyttämään sisäinen mechanic man. Tosin tottakai se lopputuloskin merkkaa.

Jos osaat vastata itsellesi näihin niin ei muuta kuin pankkiin keskustelemaan. Älä toki ryntää vaan kypsyttele aikasi. Tee itse asioita ja kirjaa epäkohtia muistiin. Kokeile reippaasti uusia metodeja (älä unohda turvallisuutta).

tso


Tässä vuosien varrella kun olen seurannut Kärsän yritystoiminnan kehittymistä ja itsekin yrittäjänä mutta aivan eri alalla voin varmaan muutaman huomion tähän heittää.

  • Ei ole helppoa rahaa.


  • Jos olet valmis heittäytymään yrittäjyyteen ilman kesälomia, viikonloppuja, jne. niin sitten tämä voi olla sinun juttusi.


  • Yrittäjyys on elämäntapa. Siitä ei ole taukoja. Asiakkaat soittavat kun asiakkaat soittavat. Asiakkaiden ongelmat ratkotaan heti kun asiakkailla on ongelmia.


  • Kun yritys ei ole vielä saanut vakiintunutta asiakaskuntaa täytyy kulut pitää pienenä. Nettikaupalla on hyvä aloittaa ja saada peruskierto varastolle. Olohuone on pariksi ensimmäiseksi vuodeksi oikein hyvä paikka nettikaupan varastolle.


  • Kivijalkakauppa lähtökohtaisesti on enemmän erikoistarvikkeita myyvän yrityksen käyntikortti kuin rahasampo.



Näitä voisi varmaan jatkaa vaikka kuinka ja tarkentaa lisää, mutta toivottavasti idea tuli esille.
#20

SheiK9ni

Nuo on joksekin itsestäänselvyyksiä.
Tarkennuksena vielä että olen yrittäjäperheen jälkeläinen, ja netissä nimettömänä voin tunnustaa että minulla on jonkinlainen käsitys siitä millaista elämä on kun liikeidea on hyvä mutta itse yritystoimintaa ei juurikaan osata hoitaa. Siihen en ole aikeissa lähteä vaan jos perustan yrityksen niin minulla on lähtökohtaisesti oltava hyvät mahdollisuudet menestyä siinä ja hoitaa sitä kunnolla.
Googlasin ja sain sattumalta eteeni artikkelin jossa kerrotaan että koko Tampereen United Brotherhood-haara on vankilassa koska on yrittänyt kiristää rahaa. Luultavasti koskee myös yrittäjiä. Tuli mieleen että onkohan babar törmännyt tällaiseen?

Kärsä Babar

En ole törmännyt. Ei suomessa yleensä ketään sattumanvaraisesti kiristetä. Ja jos sellaisen yrityksen kohteeksi joutuu niin kannattaa ilmoittaa poliisille, niin se loppuu heti. Jos suostuu kiristykseen niin se ei varmasti lopu.

Ja jos yrittäjäksi meinaat lähteä niin kannattaa olla myös rahaa säästössä tarpeeksi. Tuollainen myymälän avaaminen vaati kymmeniä tuhansia euroja rahaa. Sen lisäksi kannattaa vielä elämiseen olla säästössä hieman, koska voi mennä helposti parikin vuotta ennen kuin pääset edes duunarin palkoille.

Turusta aikoinaan lopetti Viherpeukku ja nyt Herbert. Mitään tarkempaa tietoa minulla ei ole asiasta mutta luulisin ettei ole ollut taloudellisesti kannattavaa.
Itse olen kyllä ajatellut kokeilla onneani Turussa jos saan Helsingin myymälän pyörimään hyvin.
Tutustukaa kasvatustarvikekauppaani:
www.chilitarvike.fi
Tampereella ja Helsingissä myymälät!
Chilitarvike myös Facebookissa:
http://www.facebook.com/pages/Chilitarvike/182891188480903

SheiK9ni

Minä ymmärsin että tässä tapauksessa UB valikoi nimenomaan pienehköjä, yksittäisen yrittäjän pitämiä kauppoja ja vaatii niiltä rahaa. Tässä esimerkki: http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288559089248.html
Ja se on täysin totta että suhteellisen lievistä ja joksekin laillisista hämärähommista pystyy hankkimaan valtavat määrät ongelmia. "Pysy erossa hämärähommista" on minusta yrittäjälle samankaltainen kultainen sääntö kun "hanki kunnollinen tilitoimisto".
Viherpeukkun kaikki kivijalkamyymälät taitaa olla historiaa eikä syy ollut huono myynti. Herbertissä asioin pari kertaa ja täytyy sanoa että jäin kaipaamaan. Ensin ne ilmoitti että remontin takia toistaiseksi suljettu, sen jälkeen ettei avatakaan enää. Tietääkseni Pavunvarsi on tällä hetkellä ainoa suhteellisen keskustassa enkä halua asioida siellä.
Alkupanos oli yksi kysymysmerkki, varsinkin jos joutuu ostamaan varaston täyteen tavaraa omilla rahoilla ennenkun voi aloittaa myynnin. Siihen tarvitaan siis 5-numeroinen summa euroja. Tärkeä tieto.

Kärsä Babar

Enpä ollut edes kuullut tuosta UB:n tapauksesta.

Turusta Peukku lopetti ihan itse.
Se oli ennen kuin poliisi kaatoi koko homman.

Menee äkkiä 5 numeroinen summa myymälän takuuvuokriin, remonttiin ja kalustamiseen. Siihen vielä tavaraa vähintään puolet isommalla rahalla että on jotain mitä myydä.
Tutustukaa kasvatustarvikekauppaani:
www.chilitarvike.fi
Tampereella ja Helsingissä myymälät!
Chilitarvike myös Facebookissa:
http://www.facebook.com/pages/Chilitarvike/182891188480903

SheiK9ni

No mitä kärsäkkä sitten sanoo? Kelpaako ehkä sijoitusraha jos niin pitkälle päästään?

jaolsten

En suosittele menemään liian pitkälle näissä raha-asioissa täällä julkisella foorumilla.
-Hirttotuomion saanut halusi viimeiseksi toiveekseen sätkiä-
YLÖJÄRVEN POLTE 2014
YLÖJÄRVEN POLTE 2013

Kärsä Babar

Jäikin huomaamatta koko viesti.
Yritän olla sekaantumatta muiden rahoihin. Yleensä tulee vain ongelmia vaikka tarkoitus olisi hyvä.
Tutustukaa kasvatustarvikekauppaani:
www.chilitarvike.fi
Tampereella ja Helsingissä myymälät!
Chilitarvike myös Facebookissa:
http://www.facebook.com/pages/Chilitarvike/182891188480903

SheiK9ni

Mika Salo vietti muutaman päivän poliisivankilassa kun teki bisnestä Hells Angelsiin kuuluvan miehen kanssa. Silloinkaan ei otettu kantaa siihen oliko liiketoimet laillisia vai ei.
Että kannattaako ehkä pysyä noista erossa.
http://areena.yle.fi/tv/2022181

tonttu

Suuren kynnyksen ala ryhtyä. Kukkaruukkuja ym. tarvikkeita pitäisi kaupata. Suunnittelua ja laskelmia pitää tehdä paljon ja kaljupäillekkin pitää varata lipastoon rahaa, ette torppa pala.

Ehkä ei ihan suoraan alat kohtaa, mutta pelissä nimeltä pizza tycoon pääsi hyvin harjoittelemaan tämän kuvion toimintaa ruoka-alalla. Näillä opeilla tässä nyt 8 vuotta yrittäjänä toimittu ja hyvin on selvitty tähän asti.
ps. Asediileriltä, kun tilaa sitruunajäätölöä, niin ei tule ongelmia virkavallan kanssa.