elokuu 21, 2023, 23:02:59 ip

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


Hedelmiä ja maustesiirappia

Aloittaja ¿Por que no?, helmikuu 17, 2008, 18:06:20 ip

« edellinen - seuraava »

¿Por que no?

Tämä ohje löytyy ah niin ihanan Tina Nordströmin kirjasta Tinan tapaan

Hedelmiä ja maustesiirappia

4 annosta

2 banaania
3 appelsiinia
4 klementiiniä
1 ananas

Siirappi:
1 vaniljatanko
2 punaista chilipalkoa
1 dl vaaleaa siirappia
1 dl sokeria
1/2 dl vettä
1 tl jauhettua muskottia
1 tl jauhettua anista
hyppysellinen suolaa
1/2 sitruunan mehu

Koristeeksi minttua

Halkaise vaniljatanko ja kaavi siemenet käytettäväksi. Perkaa chilistä siemenet ja silppua palko. Kiehauta siirappi yhdessä muiden ainesten kanssa. Viipaloi hedelmät ja sirottele niille tuoretta minttusilppua. Kaada lopuksi siirappi hedelmille.


Vielä en ole tätä ehtinyt tekemään, mutta kyllä tässä talviloman aikana meinasin jälkkäriksi tai iltapalaksi laittaa. Kuulostaa mehukkaalle ja raikkaalle! Makea tulinen siirappi raikkailla hedelmillä ei voi olla pahhoo!