Eli nyt kun olen siis muuttamassa hitusen isompaan asuntoon tulin ostaneeksi ison vitriinin..
Toki pitää olla vieraille tarjottavaa mutta mitä tarvitsen noin "perus" Baarikaappiin? Hintaraja on noin 150-200€
Sen enempää en laita. Itse pidän Viskeistä mutta mikäli tahdon tehdä drinksuja yms..
Toki rommi ja joku kermalikööri on pakolliset mutta millä pärjää peruskäyttäjä?
(http://www.marmai.fi/multimedia/dynamic/00027/JALLU_27203b.jpg)
Kai se vähän riippuu minkälaista drinkkiä yleensä tekee. Blandista saa olla aina jos jonkin näköistä, mutta jos olet vaikka Long Island Ice Tean tekemässä niin vähän useampaakin viinaa tarvii :D
Lainaus käyttäjältä: ála Wikipedia link="http://fi.wikipedia.org/wiki/Drinkki#Raaka-aineet"
Drinkkien perusraaka-aineet:
Vodka
Gini
Viski
Rommi
Tequila
Brandy
Likööri
Kuohuviini
Eri juttu jos tekee vain Vodkamartineja.
Giniä, konjakkia, viskiä ja punkkua. Kellarissa setti oluita. Drinkkejä ei tarvitse tehdä muuta kuin GT:tä ja lumumbaa. :D
Shakeri on ehdottomasti tärkeä varuste ja erillaiset lasit. Kannattaa lukea drinkki ohjeita (mieluiten sen mukaan mistä itse pidät) ja alat sen mukaan hommaamaan viinoja ja likööreitä.
Oma baarikaappi otti hieman takapakkia uutenavuotena :D
Jos haluar "oikeaoppisen" vastauksen, eli esimerkkiluku aivan huipusta kirjasta "The Man's Book" löytyy kirjailijan kotisivulta internetitse;
http://www.tcm.phy.cam.ac.uk/~tmf20/DOCUMENTS/DRINKING_09.pdf
Tuo kirja kannattaa kokonaankin ilman muuta lukea, tupakointia käsittelevä luku on vänkä, eli normaalista poiketen opetetaan kuinka aloittaa tupakanpoltto näyttämättä aloittelijalta, ja on siinä kyllä mainiota juttua myös chileistä ruoanlaittoohjeiden ohessa.
Minttuviinaa kannattaa olla, jos hameväkeä on kyläilemässä :p
Juu! kiitos vinkistä.. minttuviinaa ei olekkaan vielä enkä edes ajatellut 8). Laseja löytyy ja löysin kirjakaupasta tänään New Yorkin parhaimpien baarimestareiden drinkit ja ohjeet kirjan jonka ostin. Olipa Löytö!
Nyt ei muuta kun hankkimaan viinaa.... :P (ja paljon) Kiitos jelpistä 8)
Ja sit kannattaa ostaa kunnon sitruuna- ja limemehua. ReaLemon tais olla merkki, semmonen vihreä lasipullo. Ja sitten limecordial Roses Lime-merkkistä tavaraa myöskin lasipullossa. Muita älä edes harkitte! Ja sokeriliemet voit sekoitella sitten ite. Ja pullo giniä, vodkaa ja pari likyyripulloa niin pääset jo tosi pitkälle...
Kunnon sitruunamehu tulee sitruunasta, ei pullosta ;)
Ja sama koskee limeä.
Lainaus käyttäjältä: Janne - tammikuu 18, 2011, 08:55:39 AP
Kunnon sitruunamehu tulee sitruunasta, ei pullosta ;)
Ja sama koskee limeä.
Näin, jopa pakastetuista tulee parempi mehu kuin purkista.
Blandikset onkin sikäli paskamainen juttu, että niitä menee eniten ja suositeltavaa kuitenkin olisi, että esim. kaikki mehut puristetaan suoraan hedelmästä.
Lainaus käyttäjältä: Janne - tammikuu 18, 2011, 08:55:39 AP
Kunnon sitruunamehu tulee sitruunasta, ei pullosta ;)
Ja sama koskee limeä.
En ole saanut gimlettiä onnistumaan kertaakaan tuoreella mehulla (juu suomesta ei kypsiä limejä oikein löydy). Eli pullo tai kaksi rose's limeä on pakko olla. Niin ja giniä kans. Hendrick's gin tietty.
Ohjeena puolet ja puolet eli vaikka desi giniä ja desi rose's limeä.
Kyl mä kymmenen vuoden baarimestarin kokemuksella voin sanoa että lime- ja sitruunamehu laitetaan nimenomaan pullosta. Se kun on tiivistettä ni saa tymäkämpää settiä drinkkeihin. Ruuanlaitto on sitten oma erillinen maailma, siinä puristettu toiminee paremmin. Varsinkin näillä leveysasteilla nuo hedelmät on mitä on niin ei tahdo saada kunnon tavaraa puristamalla, ja gimlet ei onnistu ei niin millään puristetusta kamasta. Ja sitäpaitsi pullossa on taatusti tasalaatuista tavaraa.
Jonkuntasoisella maalaisjärjellä kunnollinen mehu pullosta vs. juuri puristettu mehu raakana poimituista ja tänne sen jälkeen kuljetetuista hedelmistä -kisan voittaja on aika helposti se pullomehu. Jos ulkomailla oltaisiin, niin kypsästä hedelmästä puristettu mehu voittaisi lähes aina...
Naisväkeä ajatellen voisi baarikaappia täydentää esim. karpaloliköörillä tai jollain vastaavalla kirpeällä ei niin makealla viinaksella. Tosimiehiä varten sitten kasikymppistä sinne paarikaappiin, niin voi sopivasti blandata sitä kossulla... ;D
Noniin! Nyt on alkon "lasti" haettu, rahaa paloi ihan kiitettävästi mutta onpahan tarjottavaa.. Tuoho
Tässä lista: VAKIOVALIKOIMA, Punaviinit, Espanja, Muut
Tapas Tinto, 0,75 l, 5,98 euroa
Kevyt, pehmeä, marjainen
Rypäleet: Tempranillo (50 %), Bobal (50 %)
Tuotenumero: 458197
VAKIOVALIKOIMA, Punaviinit, Etelä-Afrikka, Muut
Versus Red, 0,75 l, 6,48 euroa
Keskitäyteläinen, notkea, makean marjainen, hennon mansikkainen, kevyen
nokinen
Rypäleet: Cabernet Sauvignon, Shiraz, Merlot
Sokeri: 5,0 g/l
Tuotenumero: 449187
VAKIOVALIKOIMA, Valkoviinit, Saksa
Blue Nun, 0,75 l, 7,79 euroa
Puolimakea, keskihapokas, makean hedelmäinen, kypsän aprikoosinen
Sokeri: 30 g/l
Tuotenumero: 008086
VAKIOVALIKOIMA, Vermutit, Suomi
Vermouth Bianco, 0,75 l, 7,99 euroa
Vaaleankeltainen, makea, hedelmäkarkkinen, hennon mausteinen
Sokeri: 170 g/l
Tuotenumero: 002757
VAKIOVALIKOIMA, Viinat, Suomi
Gin Lemon, 0,7 l, 8,98 euroa
Väritön makea gini-sitruuna-arominen
Sokeri: 95,0 g/l
Tuotenumero: 002439
VAKIOVALIKOIMA, Liköörit, Suomi
L&P Kahvi-Cognac Likööri, 0,5 l, 12,98 euroa
Kahvinruskea, kevyt, konjakki-kahviarominen
Sokeri: 200 g/l
Tuotenumero: 002056
VAKIOVALIKOIMA, Liköörit, Irlanti
Conways Irish Country Cream, 0,7 l, 12,98 euroa
Vaaleanruskea, täyteläinen, kermainen, kahvinpapu-toffeearominen
Sokeri: 180 g/l
Tuotenumero: 222037
VAKIOVALIKOIMA, Liköörit, Hollanti
Pisang Ambon Guarana Lime, 0,7 l, 13,70 euroa
Sinivioletti, keskitäyteläinen, guarana-limettiarominen
Sokeri: 210 g/l
Tuotenumero: 292107
VAKIOVALIKOIMA, Liköörit, Irlanti
Baileys Original Irish Cream, 0,7 l, 19,95 euroa
Maitokahvinruskea täyteläinen runsaan kermainen suklainen lämmin
Sokeri: 200,0 g/l
Tuotenumero: 00228
Captain Morgan 0,7l, 23,90€
ja lisänä vielä Grants 0,7l 26,80€
Vielä puuttu tumma ja vaalea rommi sekä se jonkun mainitsema minttuviina mutta ne kerkeää joskus hankkimaan.
Lainaus käyttäjältä: .tomppa. - tammikuu 18, 2011, 20:13:28 IP
Vielä puuttu tumma ja vaalea rommi sekä se jonkun mainitsema minttuviina mutta ne kerkeää joskus hankkimaan.
Eikös tuolla listassa ole jo tumma rommi captain morgan? Kannattaa hommata tietenkin russian vodkaa ja jotaa tequilaa. Salmari ja konjakki on tietenkin aina plussaa ;D Hyvän viskin olet valinnut, hinta-laatu suhteeltaan.
Tuossa vaan on sellanen juttu että viinit ja nuo kermaliköörit on aika nopsaan pilalla avaamisen jälkeen jos kulutus ei ole riittävä. Eli baarikaappia täytyy pitää ahkeraan ajan tasalla :)
Kyllä uskoisin että ne eivät pääse pilaantumaan, tarkoitin Baltikin rommeja,ne ovat drinkkeihin loistotavaraa! herkutteluun tuo on ostettu 8)
Emäntä pitää paljon likööreistä niinkuin myös hänen muutama ystävä..eli tarjolla pitää olla. Myyjä kyllä varoitteli samaa että pilaantuu jos on kolmekin kuukautta auki ja lämpimässä, ennen tajoilua kaappiin ( 2 tuntia ennen) että jäähtyy huoleella) mutta uskon että noilla pärjää melko pitkälle.
Löysin kirjasta muutaman "luxus" Drinkin jotka tarjoillaan kookospähkinästä 8) pakko testata :P
Alkuperäiseen kysymykseen - LUKKO! Ainakin joidenkin ihmisten kohdalla olen huomannut, että lukko siihen kaapin oveen ja avain vaikka muijalle.
EI! avain voi olla vaikka itselläni... 8) mutta totta tuo lukko asia.. onneksi ei omaan kaveripiiriin kuulu henkilöitä jotka tyhjentävät kaapin jos itse sammuu..
Tiedän tapauksen jossa epärehellinen "ystävä" joi inttikaverini baarikaapista spurgutylillä 60€ viinipullon ja avasi lentokentältä ostetun 130€ konjakin...
seuraukset olivat kyllä sen mukaiset. Onneksi kaveri korvasi tappion rehellisesti rahalla ja ymmärti mitä humalapäissään meni tekemään. Silti ovat väleissä nykyään.
Rehellisyys kannattaa joskus ja vastuun ottaminen omista hölmöilyistään.
Lainaus käyttäjältä: .tomppa. - tammikuu 18, 2011, 22:05:12 IP
Tiedän tapauksen jossa epärehellinen "ystävä" joi inttikaverini baarikaapista spurgutylillä 60€ viinipullon ja avasi lentokentältä ostetun 130€ konjakin...
Eräässä Helsinkiläisessä ravintolassa, mikonkadulla, päihtynyt IT-firman kesäduunari nappasi omin luvin baaritiskin yläpuolelta pullon Henkan Paratiisia, joi huikan, tiputti pullon lattialle (meni rikki) ja oksensi sen jälkeen.
Alkuperäinen "2 viinalippua kympillä"-budjetti ylitettiin tuossa vaiheessa aika reippaasti ;D
Harvassa on ne jätkät jotka maksaa baarireissun osamaksulla, kerran kuussa ja useamman kuukauden ajan. ;D
Lainaus käyttäjältä: ChiliPola - tammikuu 25, 2011, 16:50:44 IP
Paljon erilaisia single malt-viskejä ja hyviä rommeja.
Minä olen ryhtynyt rasistisesti puhumaan "vain" viskistä kun puhun single malt-viskeistä. Muut viskit erotan "oikeasta" viskistä etuliittein tyyliin blended- ja irkku-.
Jos muuten haluaa prestiisirommin makuun, niin kokeilkaa Nicaragualaista Papagayo-rommia, luomu&reilunkaupan tuote. Taitaa alta kolmekymppiä lestiltä maksaa. Jostain syystä alkossa käsketään nauttia se aromilasista, mutta tuotteen melko voimakas ominaisdunkkis lyö näin vähän liikaa läpi. Itse olen lipittänyt sitä samoista laseista kuin viskiäkin ja on hyvää.
Ja pakkohan sen on olla, kun siinä on kuninkaallinen hovihankkijain sinettikin. (By appointment by his royal higness the prince of Wales)
(http://img143.imageshack.us/img143/245/kuvia042.jpg)
Siinä sitä nyt olisi :P
Tuosta Bombay Sapphiresta ei kannata vääntää kuin dry martineita, geeteetä ja muuta varten Swordsmania. Puolet halvempaa eikä kukaan huomaa eroa. ;)
juu siihen vähän niinkuin tulikin hommattua tuo.. vielä toki puuttu muutamia juomia ja "vaihtoakin" on tapahtunut kaapissa ::)
Minkäs hintaista tuo Captain Morgan on? Itse olen suosiolla ostanut Balticin tummaa kun kukaan ei kuitenkaan suostu juomaan rommia raakana.
Itseasiassa parasta olisi pitää baarikaappi piilossa vierailta, ostaa sinne jaloja juomia itseään varten! Vieraille riittää Leijonaviina, jallu ja bisse! ;)
tuo on lähinnä "edustus" tarkoitusta varten tossa, enhän minä nyt alkoholia ::)
kyllä noita on muutama jantteri kuolannut,erään jouduin melkein pihalle kantamaan ;D ja paras osa tota kaappia on se mikä ei näy ja jota en kerro.. viisaat päätelköön
Missä Tomppa kirkkaat? Joku vodka nyt pitää ehtottomasti olla. Ja joku hyvä Islay viski vielä. Itse heittäisin tuon pisang ambon guarana limen lavuaarista(tai kurkusta) vauhdilla alas ja ostaisin tilalle vaikka cointreau pullon. Se on paljon monikäyttöisempää kuin tuo PAGL..
Lainaus käyttäjältä: .tomppa. - helmikuu 06, 2011, 23:38:31 IP
tuo on lähinnä "edustus" tarkoitusta varten tossa, enhän minä nyt alkoholia ::)
Itsekään en käytä alkoholia, se on syntiä. ;D
Toi sapphire on kyllä hemmetin hyvää.
Lainaus käyttäjältä: Minbaari - helmikuu 07, 2011, 05:20:43 AP
Missä Tomppa kirkkaat? Joku vodka nyt pitää ehtottomasti olla. Ja joku hyvä Islay viski vielä. Itse heittäisin tuon pisang ambon guarana limen lavuaarista(tai kurkusta) vauhdilla alas ja ostaisin tilalle vaikka cointreau pullon. Se on paljon monikäyttöisempää kuin tuo PAGL..
En nyt ihan noin sanois, toimii kert hyvin drinkeissä missä tarvitaan ns. sinistä.
Esim. Merivesi
* 2 cl Blue Curacao (korvataan tuolla pisangilla)
* 2 cl Finlandia Vodka
* 2 cl sitruunamehu
* sprite
Hemmetin herkullista. Sit hommaat vielä tuonne pullon russian vodkaa.
Omasta baarikaapista en kehtaa vielä kuvaa ottaa, on kert hieman tyhjillään ;D
Juu täälläkin kyllä kaappi ammottaa tyhjyyttään. Ihan siisti kaappi löytyy vanhasta kirjahyllystä, mukavasti aukeava taso lasit, perusvermesetti ja muuta mukavaa. Täytteenä tällä hetkellä vain jotain jäätävää kuraa.
Jos Vodkista muuten puhutaan, niin mikäs olisi sellainen toimiva budjettivodka? Yleensä ostanut alkon halvinta ja sillä tullut toimeen, mutta noissa on oikeasti aivan jäätäviä makuerojakin!
snapsilasikokoelmasta/muusta välineistöstä tulossa jossain vaiheessa kuvia, saakeli kun dna oli katkaissut netin niin pitää työkoneelta kirjoitella PRKL!!
HERÄTYS
uusivuosi lähestyy
Uusia vinkkejä ja juomia kehiin maailmanlopun bileitä varten!
Habanerolököä!
Ei muuta ;)!
Törkeästi lukematta aiempia viestejä syositan KAIKILLE cointreau-pullon ostamista. Se mahdollistaa hyvin suuren joukon erinomaisia drinkkejä!
Moni suositteli jo alkoholeja. Minä suosittelen pitämään reilusti jäitä pakastimessa ja tuoreita hedelmiä (lähinnä koristeluun) jääkaapissa.
Ja ei ne jäät siellä pakastimessa paljon auta, ne pitää saada myös drinkkeihin. Jäät pitää olla helposti saatavilla. Eli joku jää-ämpäri tai astia, josta niitä on helppo drinkkeihin laittaa.
Jääastia pitää melkein olla kannellinen, itse ainakin havaitsin muista tuotteista siirtyvän ei-toivottuja aromeja.
Tarkoitin lähinna tarjoiluastiaa. Jääpalat jääpalapusseissa pakastimessa, sitten tarjolle kannelliseen astiaan kun vieraat saapuu.
Tällainen peltiämpäri mulla käytössä:
(http://img688.imageshack.us/img688/6061/icebucket.jpg)
Luomusitruuna- ja limelohkojahan kaikilla varmastikin on jo pakastimessa. Itse olen ainakin tätä Räyhikseltä luettua vinkkiä jakanut yhdelle jos toisellekin.
Vs: Mitä Pitää olla Baarikaapissa?
80 volttista pontikkaa ::)
On vaan vähän kiven alla nykyään.
No eis vais, jtn laatuviskiä ja konjakkia pitää olla.
Mulla on aina kilo pirtua ja pullo pari pastis ricardia jos kauhia vitutus alkaa ja on pakko ruveta kippaan.....
Kirkas viina puuttuu? Seuraavalta eestin matkalta laivakoira matkaan ja "sotilaat" jiiriin. Viinaa itellä kuluu valikoimasta eniten, silloin kun en ole ite juomassa. Ja onhan esim. 6koskenkorvapulloa jonossa hieno sisustuselementti.
Jekkupullohan kaappiin on hyvä varata myös ja sitten sotkut jotka näppärä tekee itsekkin noista eestin tuliaisista eli fisu ja salmari. Alkuun on hyvä hankkia asiaankuuluva pullo jota tankataan omilla litkuilla. ::)
Lainaus käyttäjältä: bigchili - joulukuu 16, 2012, 14:43:43 IP
Vs: Mitä Pitää olla Baarikaapissa?
80 volttista pontikkaa ::)
On vaan vähän kiven alla nykyään.
No eis vais, jtn laatuviskiä ja konjakkia pitää olla.
Tämä ketju on K-18 kun kerran puhutaan alkoholijuomista.
Täytyy taas päivittää baarikaappia uuttavuotta varten.
Katsokaapas kun ostin sinne viimeksi(noh,aikoja sitten) aika ison määrän erilaisia alkoholijuomia joista räyhis+kumppanit varmasti muistavat osan 8) niin jostain kummansyystä ne katosivat pikkuhiljaa sieltä pois kun oli liian helppoa vääntää joka ilta itselle paukku tai kaksi mutta jos nyt yrittäisi säilyttää viinaksia hieman kauemmin hyllyssä.
Ja jos uutenavuotena tulee vieraita kylään niin on jotain muutakin tarjottavaa kuin kraanavettä ja punaviiniä...
Onneksi alkossa pelaa palvelu niin hyvin että tarvitsee lähettää lista juomista jotka haluan ja hakea laatikko viinakaupasta kotiin,simppeliä.
Lainaus käyttäjältä: John McClane - joulukuu 17, 2012, 22:40:01 IP
jos nyt yrittäisi säilyttää viinaksia hieman kauemmin hyllyssä.
Tähänkö kohtaan väännetään tota paskaista huutonaurua? ;D
ja giniä. Gordons on kiva missä on myös vähäsen ginin makua :)