huhtikuu 17, 2025, 23:32:09 ip

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - KoNNaaa

1
Moikka moi, älkää heti lytätkö ainakaan pahasti erittäin noobieta aloittelijaa..

Kysynkin siis neuvoa meikäläisen kasvuympäristöstä... eli:

1x kasvihuone joka on tönön näköinen, korkeus: 145cm, leveys: 63cm, syvyys: 45cm

Valaisin: viparspectra p1000, 100W

Ruukut: 11 litraa, aluslautanen jossa vesi ilman mitään ravinteita

Multa: biobizz light mix

Taimet: Carolina reaper, n 15cm

Ruukkujen pohjalla on 1.5 litraa kevytsora - canna Aqua clay pebbles ja päällä multa, ruukkujen alla tosiaan astia johon laitoin vettä (altakastelu).

Tarviiko tohon kasvihuoneeseen värkätä joku ilmastointi/tuuletin hässäkkä? Onko valo liian kova? Toi valo on kyllä säädettävissä.. mitä muita asioita kannattaisi ottaa huomioon? Pitääkö noita vielä päälltäkin kastella? Entäs kosteuttaja härpäke?

Kasvihuone siis toistaiseksi sisällä

Edit:

Ruukut on sitten näitä: https://www.k-rauta.fi/tuote/muoviruukku-25cm-musta-syvyys-26cm/7312600057289?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI5aHIgq27hgMV_BaiAx2cGQ8nEAQYBiABEgL_UPD_BwE

Väitettiin ainakin että ovat myös altakasteluun soveltuvia, mutta nouseeko se vesi sitten sen kevytsoran takia ylös asti?
2
Uusien jäsenten esittelyt / Moikka
kesäkuu 01, 2024, 22:33:21 ip
Morjens,

Aloitteleva chilin kasvattaja joka ei välttis vielä tiedä kasvatuksesta hirveästi, Helsinki

Tekemällä oppii