elokuu 22, 2023, 19:19:37 ip

Uutiset:

Tervehdys, kaksi samaan aikaan sattunutta teknistä muutosta / ongelmaa summa aiheutti vajaan viikon katkon foorumille. Nyt palvelinohjelmisto on jouduttu päivittämään uuteen ja sekä ulkoasu että toiminnallisuus on muuttunut. Toivotttavasti ei ainakaan kovin paljoa huonompaan suuntaan. Odottamattomia ongelmiakin saattaa ilmaantua.


PH indikaattori punaisesta Pirkka Jaffasta

Aloittaja hyeena, helmikuu 19, 2009, 16:55:24 ip

« edellinen - seuraava »

hyeena

http://www.tekniikkatalous.fi/kemia/article216377.ece
Lainaus
Kun pH on alle 3,5, punainen Pirkka-Jaffa on kirkkaan punaista heti happamuuden säätämisen jälkeen. Limonadin luontainen pH, noin 2,8, osuu tälle alueelle. Noin välillä 4,0-5,5 se vaalenee nousevan pH:n mukana vaalean oranssiksi.

Tästä noin pH-arvoon 7,5 mennessä jaffa tummuu harmahtavan viininpunaiseksi, ja väri syvenee selvästi emäksisyyden edelleen noustessa. Noin pH 11:n kohdalla purppurainen väri alkaa vaihtua likaiseksi vihreäksi tai turkoosiksi, mutta pH 13:n yläpuolella liuos muuttuu hyvin äkillisesti ruskean oranssiksi. Lisäksi hyvin emäksisissä oloissa liuokseen muodostuu valkoista, höytymäistä sakkaa.

Muutoksia selventää alla oleva kuva 1, jonka ruudut on valotettu kullekin näytteelle noin 1-4 minuuttia pH:n säätämisen jälkeen. Värin hieman epätasaiset muutokset voivat johtua pienistä eroista kuvauksen ajankohdassa.


Aloitus lyhyt, ja mahdollisesti vaarassa paikassa, anteeksi. (penska huutaa taustalla, pitaa keskeyttaa  :-[ )

Riiviö

Samankaltaisia värimuutoksia näkee myös ihan omatekoisessa mehussa, jos siihen kaataa emäksistä pesuainetta. Eli erilaiset luonnon väriaineet reagoivat pH-arvon muutoksiin. Tietysti mummonmehun kalibrointi ja toistettavuus ovat sitten oma tieteenalansa... ::)
...vaikka olenkin Puutarhuri, joka tappaa talossa ja puutarhassa...