No niin, uusi kausi ja uudet kujeet. Huone on joulukuun aikana pesty ja puunattu lattiasta kattoon, desinfioitu kunnolla, jotta kaikki kirvan ja muitten öttömönkijäisten munat olisivat kuolleet. Nyt oon väsännyt uuden idätyssysteemin, ettei tarvitse isoa tilaa lämmittää. Suunnitelmien mukaan, tähän kauteen piti lähteä vaan muutamalla lajikkeella, ja järkeistää muuten vaan kasvatusta. Noh, ei se ihan niin taida kuitenkaan mennä, tänään tuli laitettua 38 eri lajiketta kasvamaan ;D
Tälläiset siemenet meni tänään multaan:
aji cristal
lemon drop
lemon drop x PI 441551 f3 #3 (punainen)
jalapeno DRH 7400
jalapeno hercules
hessin jalapeno, elikkä viime vuonna hessiltä saatu jalapeno on nyt nimetty meillä hessin jalapenoksi ;D
rocoto, orange
rocoto, yello
rocoto, brow
rocoto, red peruvian
turbo pube
turbo pube, red
caribian red habanero
harold st barts
pink habanero
inferno F1 hybrid
big banana F1 hybrid
birds eye baby
7 pod
naga morich
dorset naga
bhut jolokia
chinense five colour
campane PI 497974
fish pepper
fatalii keltainen
chocolate fatalii
hot banana
c. chacoense
rhombodeum
baccato de orto
cap 487
peruvian purple
luiza, yellow pumpkin
chilitepin, texas, eastern travis county
aji banana
mystery baccatum
pimenta de espelette
muutama muu olis tarkotus vielä huomenna laittaa, kun vaan keksin mitkä. Tänä vuonna olis tarkoitus kasvattaa omat chilit säkeissä, ja väsätä niille vielä oma kastelujärjestelmäkin, ettei tarvii ihan koko kesää chilien kanssa viettää, vaikka niinhän siinä kuitenkin tulee käymään ;D
pistetäänpäs muutama kuva tähän väliin
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005.jpg)
pistin tänä vuonna siemenet itämään tälläsiin mini ruukkuihin, turpeeseen jossa on valmiiksi sekoitettu perliitti mukaan kuohkeuttamaan .
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007.jpg)
muutama purkki valmiina
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009.jpg)
siellä ne lämpimässä odottaa itämistä
Vielä olis tilaa muutamalle taimelle. Näistä pitäis osata päättää mitä haluais.
limon
coats weed
hungarian hot cherry
pimenta de neyde
PI 260560
dutch habanero F2 punainen
dutch habanero oranssi
inca red drop
datil yellow
cascabel
PI 260567
cap 724
cap 1491
cap 220
cap 1478
catepillar
Jos joku tarvii chilin taimia ja noista luetteloista löytyy sopivia lajikkeita, niin meiltä kyllä saa, ilmoittelette vaan koska ja mitä taimia ja kuinka monta kappaletta, niin laitetaan tulemaan. Toimitukset onnistuu akselilla turku tampere jyväskylä, sekä sekä turku lohja hyvinkää tai turku forssa hyvinkää. Ja täältä Piikkiöstä niitä saa noutaa, sopimuksen mukaan, myöhemmin keväällä löytyy kyllä taimia ihan tilaamattakin, mutta jos jotain tiettyä lajiketta haluaa, kannattaa tilata. Siemeniä saa, samaisista lajikkeista, ihan kaikkia ei ole kuin vähän, mutta suurinta osaa lajikkeista löytyy kyllä ihan hyvin.
Nyt vaan odotellaan kärsimättömänä koska ensimmäiset sirkkalehdet nousee pintaan :) ja syödään viime syksynä säilöttyjä herkkuja :)
Oikein hyvän nimen keksitte ;) ;)
mihinkäs olet championin unohtanut? vai tuliko sihteerille paino virhe? ;)
täytyyhän Ellulle olla oma puska!
ja voit unohtaa kylvöstä
gaterpilarin
limon
260560
260567
coats weed
näistä minä en niin välitä ;)
ja turbo pubea sitten reilusti :)
voin tulla auttaan aina välillä, jos ei muuten niin syönnissä ::) ::)
ja pärjäilkää viikko... tulen sit katsomaan oletteko jäätyneet ;)
perhana, ei oo sihteerille mokaa tullu, ku ite mestari ei löydä championin siemeniä!!! niitä kyllä pitäis olla, samoin kuin habanero sudden deathin siemeniä, mutta ku ei vaan löydy mistään...
Ellullehan kelpas champagnekin, sitä on sille ihan oma puska! sitä paitsi coats weediä tarvii laittaa sihteerille ens jouluksi, ne on kuin tonttupipoja, ja niistä saa sidottua kivoja kukkaja juttuja :D,
mutta eiköhän noita muita oo niin paljon ku sä syödä jaksat... ja muutama saattaa jäädä meillekin! ;D
nauti sä auringosta, mutta älä niitä kaikkia gigoloita sitte tänne raahaa ;)
just juu... no löytyyhän niitä siemeniä minulta, joten älä vielä itke...
tuonko jo huomenna ennen lähtöä ?
voit antaa mulle sitten viime hetken matkaohjeet ;)
nyt on kaikki paikat varattuja muovin alla. Kiitokset hessille saatiin niitä championejakin :D
elikkä nämä lisättiin
champion
mohawk paprika
mini paprika ( jonka lajiketta en tiedä, viime kesänä meillä oli niitä, ja hyviä oli!)
turbo pube (lisää, sen verran hyvää)
orange rocoto ( lisää tätäkin :) )
nyt on ensimmäiset 240 siementä itämässä, kasvua odotellessa 8)
no niin, kasvua havaittavissa!!! ensimmäiset innokkaat on nostaneet lehtensä mullan pinnan yläpuolelle. parhaiten on lähtenyt Luiza, yellow pumpkin perässä tulee mohawk (paprika) aji banana, fish pepper, aji cristal, birds eye baby. huomen aamulla uusi lasku uusista tulokkaista! .... jos sitä nyt malttaa nukkua ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit%202010/chilit2010004-1.jpg)
luiza, yellow pumpkinit 4 kpl pinnalla, fihs pepper 2 kpl
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit%202010/chilit2010005-1.jpg)
siinä ne paprikatkin jo kurkkii, 3 kpl
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit%202010/chilit2010006-1.jpg)
lämpökaapille tehtiin pieni muutoksia, niin lämpö on pysynyt hyvin 25-30 asteen välillä, enmmäkseen 27-28 asteessa. maasta tuleva kylmä eristettiin vanerilla ja styroksilla, ei enää hohkaa kylmää sitä kautta. aseteilla on vettä pitämässä ilmankosteutta sopivana.
uusia tulokkaita tälle päivälle olikin ilmestynyt iso kasa
fatalii keltanen
chocolate fatalii
caribian red habanero
lemon drop
hessin jalapeno
jalapeno drh 7400
jalapeno hercules
hot banana
chinense five colour
uskomatonta vauhtia ne kasvaa sopivassa lämpötilassa, huomenna olis tarkotus laittaa niille vähän lisä valoa, sekä aloittaa kevyt lannotus startti lannotteella.
huomenna taas laskeskellaan ;D
chilejä on taas noussu ku sieniä sateella. nyt oon pari päivää jo antanut lisä valoa, sekä aivan mietoa starttilannosta. hyvin ainakin toistaiseksi voivat, ja kasvavat kovaa kyytiä
uusia tulokkaita ovat
champion
campane PI 497974
aji banana
big banana
inferno
lemon drop red
rocoto orange
rocoto yellow
rocoto brow
rocoto peruvian red
mystery baccatum
rhombodeum
aika hyvin ovat itäneet, jopa nuo hankalimmat, nagat vaan ei tahdo nousta, mutta ne taitaa vaan kiusata , ku tietävät että ootan niitä vesi kielellä :D
joka päivä niitä vaan pukkaa mullan pinnalle, lähes kaikkia on tullut jo yksi tai useampi, mutta chilitepin ja c. chacoense yhä antavat odottaa itseään, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan. ja entäs ne nagat, viimeksi kun valitin etteivät pirulaiset suostu nousemaan mullan pinnalle, niin seuraavana päivänähän siellä oli ensimmäinen lenkki pinnalla :D juuh, ja parhammassa purkissa on tällä hetkellä jo kolme, tarvii taas pyytää emäntää erottelemaan ne eri purkkeihin, kun sillä on pikkasen pienemmät ja näppärämmät sormet kuin mulla. pistetäänpä vielä muutama kuvakin.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-1.jpg)
ihan kivasti alkaa vihreetä pilkottamaan jo tuolta nimilappujen joukosta
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003.jpg)
jallut on takareunassa lähteneet hyvin kasvamaan, keltanen lemon drop, vähän huonommin, mutta kyl siinäkin on ekat jo pinnalla
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-1.jpg)
tässä on mitä emäntä on jo kaksosia ottanu ruukuista, ei ihan ollu kaikkii ruukkuihin yhtä siementä osunu ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit%202010/chilit2010007-1.jpg)
siinä ne isin pikku nagat kasvaa, kolme per purkki, pari oottaa siirtoa omaan yksiöön :D
uutta satokautta odotellessa vois tässä nauttia muutaman jalapenosämpylän :) ja kun posti vielä tois ne uudet siemenet että pääsis kylvämään seuraavan erän ;D
Eli lapasesta lähti taas... kauden alusta lähtien ;) no tulen taas verottamaan satoa ;) niin ei ole liikatuotanto ongelma ihan niin paha ;)
Hienot on viljelmät. Kiva kun on tilaa ympärillä. Itellä on vähän ahdasta.
Nagasta kysyisin kun ei itsellä ole kasvatuskokemuksia, että puolet taimista jää kääpiöasteelle, toisen puolen kasvaessa kuten chinenset yleensä. Siemenet ovat Fataliin kaupallisesta paketista ja kaikki mitä kylvin, iti (4/4). Nyt on pakko todeta että kaksi tainta ei vaan kasva, ei sitten millään ilveellä. Kysyy nimimerkki "pärjääkö ihminen vain kahdella Nagalla?"
heh heh, joo lähtihän se vähän lapasesta, ja vauhti paranee yhä... lapasetkin karkaa pian.
Normi ihmiselle ehkä riittää pari naga puskaa, mutta jos nagan käyttö on samalla asteella ku meillä, niin missään nimessä ei riitä! ei lähellekään, nagaahan kuuluu laittaa kaikkeen, ruoka ilman nagaa on mautonta, kakku ilman nagaa on mautonta, elämä ilman nagaa on turhaa ;D, kysykää vaikka Naga-Hessiltä! Pistä nyt ihmeessä muutama naga lisää!
No sitä minäkin. Idätyksessä on lisää. On onneksi B jolokiaa, 7 podia ja T scorpionia ja tietysti Brown largea jos ei Nagat sitten riitä.
kyllä sitä on parempi varautua kunnon määrällä nagaa, onhan itelläkin tossa lisäks dorset nagaa, 7 podia, bhut jolakia, ja tulossa on vielä t scorpionia ja chocolate bhut jolokiaa, että pitäis tulisuutta olla riittävästi ;D
tänään tuli siemenpaketti jenkeistäkin, muutama lajike taas lisää :D tänä vuonna tuntuu noi rocotot ja jalapenot olevan kova sana, nimittäin jenkeistä tuli kuus erilaista jallua lisää ja itellä on jo kolme kasvamassa, mutta onhan noi jallut hyviä, nyttekin on uunissa pizza joka on kuorrutettu jalapeno siivuilla, vesikielellä tässä ootellaan että kypsyis.
jenkeistä tulleet siemenet:
Chilit
numex big jim
chichimeca hybrid ( jalapeno)
purple jalapeno
mucho nacho hybrid ( jalapeno)
jaloro ( keltainen jalapeno)
senorita hybrid (hyvin mieto jalapeno)
grande hybrid ( jalapeno)
paprikat
super heavyweight hybrid
chinese giant
biscayne hybrid
the big early hybrid
big bertha ps hybrid
tomaatit
goliath
delicious
bull´s heart
german giant
virginia sweets
early wonder
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-1.jpg)
tommonen paketti siemeniä
tilasin viime viikonloppuna jenkeistä ja nyt ovat jo täällä, tosi nopaa toimintaa, ja siemeniä on pussissa kolmekymmentä ja hintaa oli kolmesta dollarista ylöspäin, ei pahan hintasia ollenkaan ;D hessiltä saatiin vielä chocolate bhut jolokian siemeniä sekä PI 439361 ¨bolivian small villi chili, alkuperältään vissiin masa t:ltä, että kiitoksia vaan sinnekin päin. Nyt vielä kun tulis se fataliin paketti niin pääsis siementämään ;D
nyt kuitenkin meen herkuttelemaan sillä pizzalla 8)
tänään tuli taas siemeniä laitettua itämään, noi jenkeistä tulleet, kaikki muut paitsi tomaatit, ne saa odottaa vielä hetken. samoin multiin meni eilen fataliilta tulleet siemenet, elikkä seuraavanlaiset:
canario
ultra pube, PI 585261
rocoto de san isidro
hyper pube, cap 217
manzano amarillo
habojokia
black scorpion tongue
trinidad scorpion
ja kaikkia laitettiin taas se viis kappaletta, tai joitain mennä taas parikin per purkki ;D, emännälle erottelu hommia. juu, ja laittettinhan sinne myös ne hessiltä saadut siemenet. huomenna pitäis laittaa vielä jotain muuta, kun tilaa on vielä ;D tänään tuli ostettua tuoltä kasvitieteellisestä puutarhasta noi tomatillon siemeniä, jos niitäkin laittais huomenna itämään. saa nähdä mitä niistäkin kasvaa ja tuleeko niitä sitte käytettyä. mutta kasvattaminenhan se pääasia on :D
pistetäänpä tähän vielä vähän tilannetta kuinka paljon on itänyt noita edllesistä
aji cristal 7 kpl
lemon drop 10 kpl
lemon drop x PI 441551 f3 #3 (punainen) 3 kpl
jalapeno DRH 7400 4 kpl
jalapeno hercules 5 kpl
hessin jalapeno 4 kpl
rocoto, orange 12 kpl
rocoto, yellow 5 kpl
rocoto, brown 5 kpl
rocoto, red peruvian 1 kpl
turbo pube 21 kpl
turbo pube, red 6 kpl
caribian red habanero 5 kpl
harold st barts 5 kpl
pink habanero 7 kpl
inferno F1 hybrid 9 kpl
big banana F1 hybrid 5 kpl
birds eye baby 13 kpl
7 pod 4 kpl
naga morich 7 kpl
dorset naga 5 kpl
bhut jolokia 6 kpl
chinese five colour 10 kpl
champagne 5 kpl
fish pepper 7 kpl
fatalii keltainen 2 kpl
chocolate fatalii 5 kpl
hot banana 6 kpl
c. chacoense 0 kpl
rhombodeum 2 kpl
baccato de orto 2 kpl
cap 487 2 kpl
peruvian purple 3 kpl
luiza, yellow pumpkin 5 kpl
chilitepin, texas, eastern travis county 0 kpl
aji banana 5 kpl
mystery baccatum 3 kpl
pimenta de espelette 4 kpl
campane 5 kpl
champion 5 kpl
elikkä chilejä olis tällä hetkellä itäny 216 kappaletta, siihen päälle vielä noi paprikat, joita on mini paprikaa20 kpl, ja mohawkia 10. on siinä jonkun verran vauvoja hoidettavana :) vielä ku ne sais isoiks ja vielä tuottamaan satoa, niin kaikki olis hyvin, mutta päivä kerrallaan mennään eteenpäin. tosin eihän noista kaikki jää mulle, osa pääsee uusiin koteihin
tänään tuli laitettua taas muutama siemen multiin, pääasiassa sellasia mitä on jo kasvamassa, mutta niitä muutama lisää. mutta uusia lajikkeita, joita ei oo vielä kasvamassa, olis seuraavat
CAP 220
CAP 1478
limon
ducth habanero F2
ja tulihan sinne multaa laitetua se kasvitieteellisestä ostettu havannapaprika sekä tomatillo. heti kun mainitsen ettei joku ole suostunut itämään niin seuraavana aamuna on aina noussu jo lenkille, niin kävin nytkin, ensimmäinen chilitepin ja c.chacoense olivat yön aikana nousseet :)
johan tuo ensimmäinen satsi on jo kasvanut ihan kivasti, isoimmat alkaa olemaan jotain kahdeksan senttiä, ja kasvattavat jo ihan kivasti lehtiä. kohta joutuu harventamaan, purkkeja jotta mahtuvat kasvamaan. noissa pikku ruukuissa saavat olla niin kauan että ovat kasvattaneet kunnon juuret. nyt olenkin niitä kastellut joka kerta nutriforten starttilannotteella, se kun vahvistaa juuristoa. pistetäänpä pikkasen kuvia tuolta chililandiasta :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-2.jpg)
komeasti ovat vauvat kasvaneet, pari kertaa päivässä niitä joutuu kastamaan, kun toi pieni ruukku ei niin kauaa märkänä pysy
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-2.jpg)
fish pepperin lehdissä alkaa näkymään vaaleita laikkuja niinkuin kuuluukin
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-1.jpg)
natikoiten alla valohoidossa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-2.jpg)
jonkun verran loistaa toi chililandia pimeessä
hienolta näyttää...
täytyy tulla taas tarkistaan landia :)
ja hitsi kun ihan unohdin kylvää oman fish pepperin, onneksi muistutit :)
Saakos kysyä mistä noita nutriforten juttuja hommaatte ?
Yhdestäkään turun seudun harrastepuolen puutarhakaupasta en ole löytänyt vielä.
oot käynny väärillä puutarhoilla, tuu meille, meillä on niitä myynnissäkin. elikkä suunta piikkiöön tammisillan puutarhaan, voit tarkistaa samalla chiliviljelmätkin... :D
No jopas :o
sinne siis. ;)
No niin nyt on sitten tutustuttu chililandiaan täältäkin suunnalta, hienolta näyttää ja upea paikka.
Kyllä täälläkin chilikuume nousee entisestään kun näki millaiset plantaasit siellä on ja mihin kaikkeen chiliä voi käyttää.
Kiitokset vielä isäntäparille maistiaisista, neuvoista ja nagapipareista. ;)
Taas tuli uutta potkua omiinkin kasvatuksiin...
kiitokset kiittämisestä :) mukavaa kun kävit, ainahan me chileistä jaksetaan höpöttää. aina on mukava tutustua uusiin chili-ihmisiin ja levittää chilihulluutta entistä enemmän. ja chilin käytössähän on vaan mielikuvitus rajana, ja naga sopii kaikkialle ;D ja tuu ihmeessä käymään toistekin ja emäntä mukaan kanssa, jos saatais tartutettua siihenkin tämä chilihulluus :D
Hienon näköistä teillä siellä on, kateellisena katsoo tässä tuollaisen neljän neliön kasvihuoneen omistaja...
mainosta lainaten..... no jaaa,... se on vaan tollanen pieni koppi. ;D
onhan se tässä vaiheessa vuotta vielä ihan kivan kokonen ja tilaakin on, mutta ku mennään muutama kuukausi eteenpäin niin se on auttamattomasti liian pieni ja täynnä tavaraa, onneks juhannuksen aikoihin voi levittäytyä tonne emännän tiloihin ;D
Ja välillä tulee itsellä jo ajateltua että karkaa käsistä... näyttäähän tuossa vielä olevan paljon varaa ennen kuin karkaa ;)
chilit senkun jatkaa kasvuaan, nyt noista ensimmäisistä alkaa jo erottaa ihan selvästi kasvusta kuka on kukin. juuretkin on ihan hyvän näköset ens viikolla pääsee varmaan ensimmäisiä siirtämään jo isompiin ruukkuihin. samalla tarvinee lisätä vähän lannotustakin koska kastelukerrat hiukan harvenee kun isommassa ruukussa multa pysyy kosteena kauemmin. joten kerralla vähän enemmän vitamiineja.
uusin idätyssatsikin on ruvennu pompahtelemaan pintaan, eilen oli ensimmäiset lenkit pinnalla, tais olla grande jalapeno mikä oli eka, mutta tänään oli pinnalla jo tosi monta muutakin, parin päivän päästä vois vähän laskeskella mitkä on nousseet. mutta nyt kuvia.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-3.jpg)
rocoton karvalehdet takana ja infernon suorat eessä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-3.jpg)
taustalla kurottelee champion ihan omissa mitoissaan
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-2.jpg)
c.chacoensetkin kasvaa kaikki
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-2.jpg)
kavereilla alkaa olemaan jo ihan kivat juuretkin, kuvassa aji banana
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-3.jpg)
siinä niitä nousee taas kuin sieniä sateella
eilen illalla oli pari chilipäätä kylässä, joten tarjoiluna oli tietenkin kaikea chilistä, ja jälkkärikin oli chili herkku, suklaa kääretorttu, täytteenä turbo pube mandariini hilloa ja sitruuna rahkaa, maistuis varmaan sullekin 8)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-2.jpg)
Ei muutakuin kääretortun reseptiä jakoon! :P
joo... maistu se ;)
mutta minä lisäsin siihen vähän tuota turbopubehilloa :)
oli se hyvää varsinkin tänään kun oli oikein mehustunnut.
(vähän nipistin Ellun palasta)
Paljon kiitoksia taas chiliherkuista :)
Nagaa ihan sopivasti ruuassa ;) ei tarvinnut lisätä....
ja Vau mun puutoomaattia, on se poika vaan iso ja kaunis ::)
Kuva ei tee oikeutta kääretortulle. Hyvää se oli, jos tykkää makesta ;) Mutta se pizza... NAM!
Pikku chilitkin näytti voivan oikein hyvin. Puitteet on kyllä pikkuisilla hyvät.
hessi valitti turbo pube hillon vähyydestä ihan vaan sen takia että sai hillopurkin pöytään, että saa lusikalla suoraan syödä hilloa ;D
hessi ei oo pullahiiri, mutta chilihillohiiri se on! se syö kaikki jos ei pidä varaansa ;D
:o ai näinkö se olikin ::)
mutta hyvää se oli, torttu sekä hillo !
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - helmikuu 05, 2010, 12:32:10 IP
hessi valitti turbo pube hillon vähyydestä ihan vaan sen takia että sai hillopurkin pöytään, että saa lusikalla suoraan syödä hilloa ;D
hessi ei oo pullahiiri, mutta chilihillohiiri se on! se syö kaikki jos ei pidä varaansa ;D
Tarkistitko lähtikö hillopurkki vieraiden matkaan...
ei lähteny, sitä on sen verran vähän että siitä pidetään tiukasti kiinni, ja yritetään olla laittamatta sitä hessille pöytään, mutta jotenkin se saa aina sen kinuttua ;D
Ei tollasia turbopubesuklaakääretorttukuvia sais laittaa tänne kun täälläkin kärvistellään pelkillä jauheilla vielä varmaan ainakin puoli vuotta. :D
Ei vaiska, kiva se on nähdä ja kuulla mitä kaikkea noista chileistä voi loihtia, niin ja aiheuttaa vaan lisää paineita tällekin kasvattajalle kun viimevuotisesta turbo pubesta taisi tulla runsaat kymmenen podia, niistä ei taideta paljon hilloa tehdä.
nyt on kuule uus kääretorttu jääkaapissa vetäytymässä, täytteessä on pikkasen muutosta, tähän väliin tuli rahkaa, ei kaupan valmis rahka vaan sellanen missä on reilusti turbo pube hilloa ja omia vadelmia. ja voin kertoa, että ne vadelmat sopi täydellisesti siihen turbon makuun! täyte ainakin oli herkkua, niin eiköhän se kokonaisuuskin on hyvää. huomenna maistellaan ;D
hyvä ! minä olenkin tulossa jo....
Teillä on kohta jono oven takana..... :D
taitaa olla parempi että kertoo herkuista vasta sen jälkeen kun ne on syöty :o,
ja voihan olla että kiusaus maistaa sitä käy yöllä liian suureks, eikä sitä oo enää huomenna jäljellä ;D
tänään olikin chililandiassa mullistuspäivä. pöytäjärjestys meni uusiksi, että sain mahdollisimman monet valoon. ja kaikki tää mullistus johtu siitä, että isoimmat chilivauvat pääsi tänään uusiin purkkeihin, 12 senttisiin, joissa niitä olis tarkotus sitte myydäkin. ja mitkä jää itellekin, leikkaan vaan ruukusta pohjan pois, ja laitan säkkeihin kasvamaan, elikkä ne pääsi periaatteessa lopulliseen ruukkukokoon. tai voihan ne sitte uusissa kodeissa päästä isompiinkin, mutta mä en enää vaihda. tosin tuleehan mulla kyllä pihaankin chilejä, ja ne kyllä laitan sitte isompiin ruukkuihin, mutta se on sitte taas asia ihan erikseen ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-3.jpg)
uudet tuulet puhalsi, pöydät muuttaneet paikkaa, pikku hiljaa alkaa täyttymään :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-3.jpg)
heti näytti taimetkin isommilta kun laitto isompiin ruukkuihin
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-4.jpg)
kyllä sinne vielä muutama ruukku mahtuu ja pari pöytääkin lisää
Mukavaa kun on kävelytilaa vaikka kiertää ympäri. Hyvännäköiset systeemit. Onko perliitistä selkeää hyötyä?
kiitos kiitos, onhan siitä ihan selvästi hyötyä, pitää mullan sopivan kuohkeana, ja vaikka joskus ylikasteliskin, niin multa pysyy kuohkeana, eikä tuu sellaseks tiiviiksi ja kovaksi. mun mielestä se on ainakin toimii ja chilit viihtyy, mikä on kaikista tärkeintä :)
Ajaako lecasora saman asian? Onhan sekin ilmavaa. Pitäiskö kokeilla styroxrouhetta, ainiin kun se ei maadu.
Näin aihetta sivuten: Mitäs eroa näilä perliitillä ja vermikuliitilla on? Joskus pari vuotta sitten käväsin Keskisen kyläkaupassa Tuurissa, ja sieltä ostin tieten kumpaakin pussillisen, tääläpäin ei ole näkynyt. Netistä tieten saisi jos oikein haluaisi.
no niin, periaatteessahan lecasora ajaa saman asian, mutta on kovin emäksistä, kannatta huuhtoa ja pestä hyvin ennen käyttöä,sekä kovin isokokoista. perliitti sekoittuu tasaisemmin mullan joukkoon ja kuohkeuttaa koko mullan, legasora taas.... no se on vaan sellasina mollukoina siellä sun täällä. ite laitoin viime vuonna ensin legasoraa, mutta poistin myöhemmin kesällä, jotenkin tuntu ettei chili oikein tykänny siitä lecasorasta, mutta räjähtivät kasvuun kun saivat perliitillä kuohkeutetun mullan.
perliitillä ja vermikuliitilla on se ero, että vermikuliitti sitoo itseensä kosteutta toisin kuin perliitti. vermikuliitti sitoo itseensä 3- 4 kertaa oman painonsa verran vettä ja ravinteita.
Joo on se hienoa kun on tilaa ja muutenkin siistit pöydät ja paikat.
Millaista lämpötilaa nyt pidät huoneessa kun ne tuli ulos noiden muovien sisältä noille isoille pöydille ?
Tuosta perliitti-vermikuliittiasiasta vielä niin itse olen perliittiä sekoittanut multaan kuohkeuttamaan ja vermikuliittia taas ripotellut vaan tuohon pintaan kosteutta sitomaan ja haihtumista estämään. En tiedä meneekö oikein ja vermikuliittia en ole oikeastaan vielä käyttänyt pienissä ruukuissa vaan sitten kun menee maitopurkkeihin tai vastaaviin isompiin.
ihan oikein sulla menee toi perliitin ja vermikuliitin käyttö.
tosin sellasissa paikoissa missä idätetään siemeniä ihan työkseen, ne peittää siemenet vermikuliitilla, pysyy siten tasasen kosteena, ihan johtuen tosta vermikuliitin vedenimukyvystä :)
lämpötila tuolla huoneessa on siinä kahdenkymmenen paikkeilla, päivällä natikat lämmittää sitä muutaman asteen lämpösemmäksi.
asensin sinne tänään taas yhen natikan lisää... nyt niitä on neljä. luulis valon riittävän ;D
kasvun kuhina käy taas tuolla chilihuoneella, isoimmat alkaa olemaan sen kokosia että alkavat pikkuhiljaa haaromaan, ainakin toivottavasti ::) taas on ruukutettu iso kasa taimia 12 senttiseen ruukkuun, kiitokset hessille joka oli niin ihana että kävi tota emäntää auttelemmassa, kun itse olin reissussa, ja chilit kaipas isompaa asuntoa ;D nyt on koulittu myös isot kasat kylvölaatikoista pikku ruukkuihin. pakko myöntää etten oo ihan varma kuinka monta niitä enää mahtaa olla, on tainnu pikkasen karata mopo käsistä ;D pitäis pyytää tota sihteeriä hiukan kirjaamaan missä mennään, kuinka monta on mitäkin ja onko kaikki sellaset edes itäneet mitä ehdottomasti haluan! pitäisköhän vielä tehdä jotain varmistelu kylvöjä.... ainakin koristekäyttöön laitettavat purple flashit pitäis pikku hiljaa kylvää...
mutta pistetäänpä taas kuvia huoneelta :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-5.jpg)
ruukkujen määrä sen kun kasvaa, ja ruukuissakin tapahtuu kasvua
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-1.jpg)
eikä vaan ruukkujen määrä kasva, vaan pöytien määrä kasvaa kanssa :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-4.jpg)
odottelevat isompaan ruukkuun pääsyä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-5.jpg)
koulimista odottelevat kylvölaatikon pikkuset
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-3.jpg)
birds eye babyt alkaa haarottumaan, ne saavatkin kasvaa kivoiksi pikku puskiksi, pääsevät kesällä pihakoristeiksi
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010012.jpg)
tässä näitä masa teeltä tulleita pienokaisia edessä vasemmalla locato long red, rocoto peron, takana hyper pube ja peru cusco,
kuvasta puuttuu prae cap 469, kaksi kappaletta ne on vielä sen verran pieniä, että odottelevat vähän vahvistumista ennen ensimmäistä julkista esiintymistä ;)
kiitokset masa teelle taimista
chilit kasvaa hullua vauhtia, ilmeisesti tolla auringolla on jonkinlainen vaikutus niihin. saavat sekä valoa että lämpöä yllin kyllin. hyvä kun kerkii kastamaan riittävästi. saavat jo aika tujua lannosta, mutta hyvin kestävät ja kasvavat. tänäänkin olen viettäny koko päivän chilihuoneella vaihtelemassa ruukkuja, koulimassa ja sekottelemassa lannotetta ja kastelemassa, vähän väliä sai kastella, kun lämpötila huoneessa ole lähemmäs kolmekymmentä. heti kun aurinkopaistaa niin lämpötila nousee kymmenisen astetta. kyllä siellä tarkenee ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2009002-3.jpg)
masa t:ltä tullut rocoto peron aloittaa kukintaansa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2009004-3.jpg)
villichilejä kasvamassa c. chacoensea, rhombodeumeja ja chilitepin
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2009003-3.jpg)
viime vuonna siirryin emännän puolelle vasta juhannuksena... nyt hiukan aikasemmin....
Oho! Monttu aukesi hetkeksi :o
talvetatko nuo, vai kylvätkö aina uudet?
pitää olla aika monta natikkaa...
uudethan sitä on tullu laitettua, vaikka ensin olinkin sitä mieltä että ainakin osan talvetan, mutta syksyllä ne tuli vaan kaikki kannettua kompostiin.
natikoita on neljä, ovat jo sen verran vanhoja ettei taida tehot enää olla niissä lukemissa ku pitäis...
Ai ai kyl niin kateeks käy. Olispa itelläkki tollaset tilat. Hyvältä näyttää.
Hienoja taimia, kasvavat edelleen kaikki tasaisesti. Teillä ei varmaan ole pikkusääskiongelmaa?
Onko perliitillä muita hyviä ominaisuuksia kuin ilmavuus? Eli karkottaako ötököitä?
Mites tuuletus tuolla varstossa, kun eikö natikat tuota aika paljon lämpöä? :D
kyllähän ne tasasesti kasvaa, kukin lajilleen tyypilliseen tahtiin venyvät pituutta. elikkä championit ja champagnet alkavat erottumaan muista pituutensa puolesta kun taas habat, birds eye babyt ja kummppanit on selvästi matalampi kasvusia.
juu, ei perliitti öttiäisiä karkoita, mutta pitää mullan sopivan kuohkeena ja vettä läpäisevänä. minusta nuo chilit tuntuvat viihtyvän huomattavasti paremmin tossa mullassa missä on perliittiä joukossa. viime vuonnahan oli vähän ongelmia tuon mullan kanssa, ennen kuin löysin sopivan :)
ei oo vielä ainakaan mitään öttiäisiä näkyny, paria muurahaista lukuun ottamatta, mutta jos ne äityy ongelmaksi asti, niin myrkkyä vaan pesään, niin niistä viimevuonnakin päästiin eroon. tosin viime vuonna ne oli tehneet pesän mun viiniköynnöksen ruukkuun... eli rypäleitä ei voinnu syödä, kun sain vihdoin ja viimein muurahaiset tapettua siltä ruukusta :(
no juu, kyllähän natikat lämpöä tuottaa, mutta näillä pakkasilla se ennemminkin hyvä kuin huono juttu. enemmän toi aurinko sitä lämpöä tuottaa kuin noi natikat. ja kasvihuonettahan voi aina tuulettaa, joko ovi tai myöhemmin keväällä sitte luukut auki niin kyllä ilma vaihtuu. ;D
Minkä multatyypin sitten totesit parhaaksi, onko top secret? :D
Käytän myös tuota perliittiä juuri tuon kuohkeuden takia. Juuret pääsee kasvamaan paremmin ja paremman juuriston avulla kasvi tuntuu kestävän vastoinkäymisiäkin paremmin. Tänä aamuna yksi rocoto peron oli päässyt kuivahtamaan ja lehdet näytti jo aika kuivilta ja ryppyisiltä. :(
Kastelun ja suihkuttelun jälkeen nyt illalla näytti taas ihan terveeltä rocotolta! :D
Kiitos vaan Kalat69 kaikista vinkeistä!
Itsehän tässä silti joutuu koko ajan opettelemaan ja sehän juuri tekee tästä chilien kasvattelusta mielenkiintoista. :)
no juu, viime kesänä kun ruukuissa kaikki kasvatin, päädyin sellaseen sekotukseen kuin kekkilän puutarha turvetta ja havu-rodo multaa sekaisin, noin puolet ja puolet ja sitte reilusti perliittiä sekaan. se tuntu toimivan hienosti ainakin mulla. nyt oon laittellu noita kekkilän ammattilaisille tarkotettuun taimimultaan ja sekoittanu siihen perliittiä joukkoon. ei sillä niin väliä mitä se on, kunhan on hapanta ja ilmavaa. omat chilithän mulla menee tänä vuonna säkkeihin kasvamaan, joten senkin takia on tärkeää, että multa läpäseen hyvin veden. toi on ainakin mulla toiminut, mutta vastahan tässä harjoitellaan, toinen kausi vasta alkanut, eihän sitä koskaan tiedä, mitä uutta taas tänä vuonna oppii ;)
Mullakin on kukkauapasta ostettua kekkilän ruukutusturvetta, johon olen chilit kylvänyt. Se on sitä, mitä kukkakauppa itse käyttää. Ajattelin antaa chilien olla koko elinkaaren siinä, ellen laita niitä kesäksi kasvusäkkeihin, kaipa nekin ovat ihan hyvä vaihtoehto :D
joo, itellä oli viime kesänä muutama taimi niissä kekkilän parvekepuutarha säkeissä, missä on lannoittetteet valmiina, pitäis riittää.... mutta mä laitoin niille säkkien kasveille samat lannoitteet ku muille ja kestivät hyvin ja kasvoivat hienosti. että kyllä ne chilit kasvaa melkein missä vaan ku käyttää vähän maalaisjärkeä ja seurailee niitä mistä ne tykkää ja mistä ei. ja kuhan mullan ph pysyy riittävän matalana niin kaikki on hyvin 8)
Mitäs, jos mullassa alkaa ph,t nousemaan hieman liian korkeiksi, mitäs sitten? Viimeksi mittasin lannoiteveden, niin se näytti seiskaa.
Tuon lannoitevedenkin kannattaa ilmeisesti antaa seistä jonkin aikaa ennen kastelua, että se vesi "tasaantuu". - On tässä vielä miettimistä. :)
mä ratkasin viime vuonna ton happamuus ongelman ihan piimällä ;D elikkä laitoin kasteluveteen piimää ja johan laski mullan ph ;D ja ihan kotikonstina voi käyttää myös kahvia, sillä senhän ph on noin kaks. esim pikkasen kahvinpuruja mullan joukkoon niin ei nouse ph ihan nopeesti, sitäkin tuli testailtua ;D tai huuhtelee kahvin jämät sinne chiliruukkuun. mutta onhan tohan hommaan olemassa ihan noita virallisiakin keinoja ph down aineita, ei vaan oo niitä tullu kokeiltua, kun noi vanhan kansan konstit on toiminu niin hyvin ja ovat niin helppoja ;D
Voiko muuten pikkutaintenkin ph:n laskemiseen käyttää sitä kikkaa, että kasteluveteen lsiää vähäsen kahvia? :D
no enpä oo vielä joutunut pikkutaimien ph:ta korjaamaan, mutta eikös se mahtais niilläkin onnistua, kokeilee ihan varovasti, esim huuhtelemalla tyhjän pannun :D, kyllä ne chilit kertoo mitä mieltä ne on asiasta. mut kannattaa tosiaan ottaa joku koekaniini ennen ku tekee enempää tuhoa. mut kyllähän sen pitäis ihan samalla tavalla niilläkin toimia, jos niillä on jo tarve ph:n laskuun. ettei niillä oo joku muu ongelma...
Pitää varmaan taas joku kerta tulla tsekkaan toi chililandia kun niin paljon siellä näköjään tapahtuu ja vois taas vaikka oppia jotain itsekin. ;)
Ehkä meetin jälkeen jossain vaiheessa...
tervetuloa vaan, kyllä noi pienokaiset kasvaa sellasta vauhtia, että kyllä niitä saa tulla ihmettelemään. siitä oppimisesta en tiedä, kun itekki oon vielä ihan noviisi. harjoittelen vasta. viime vuonna ekat chilini oon laittanu maaliskuun alkupuolella, että vielä oon vajaan vuoden chilejä kasvatellu 8) eli ihan harjoittelija vasta :)
Ai niin joo, sähän olitkin vielä harjoittelija ja mä jo konkari kun aloitin noin 3 viikkoa aikaisemmin viime vuonna. ;D
Totta puhuen olisi ihan asiaa sinne kaupan puolellekin lähiaikoina jos sieltä löytyisi apua mun seuraavaan tarpeeseen...
riippuu tarpeesta ;) eiköhän me aina jotain keksitä, kuhan et ihan mahottomia toivo...
Täältä on sitten tulossa lisää taimia sinulle ja jos haluat, voin pistää rivin fresnoa tulemaan. Verraten mainio ja satoisa puolitulinen jalapenonsukuinen lajike. Salsaan yleensä suositellaan, mutta minä pistäisin sitä kyllä leivänkin päälle. Habanerot on turhan tulisia eväsleivän päälle! :D
juuh, kyllähän tänne vielä muutama taimi mahtuu. kaikki uudet lajikkeet on aina tervetulleita chiliperheeseen :)
niin, kyllä tänne sellanen fresnokin mahtuu, eihän mulla oo jalapenoja ku yhdeksän eri lajiketta ;D
voipahan ainakin laittaa joka päivä eri chiliä leivälle :D
eihän tässä enää kerkiä muuta kuin istuttamaan ja kastelemaan. alkaa noita taimia olemaan jo sen verran että työllisyys on taattu lähes koko päiväksi, varsinki tälläisinä aurinkoisina päivinä. tänäänkin huoneessa oli parhaimmillaan lämmintä 35 astetta. siinä lämpötilassa tulee itelle hiki ja chileille jano ;D eikä tuolla enää oikein tiedä mitä siellä kuvaiskaan, mutta laitetaan nyt jotain kuvia...
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-2.jpg)
nä pikkuset odottelee pääsevänsä isompiin ruukkuihin, jos viikonlopun aikana kerkeis
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-5.jpg)
eka satsi alkaa olemaan jo ihan kivan kokosta, osassa alkaa latva jo näyttää siltä että haarautumista olis odotettavissa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-4.jpg)
masa t:ltä tulleet rocotot haarovat hienosti ja tekevät nuppujakin
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-5.jpg)
hot banana tässä tekee nuppuja
nyt iltapalalle syömään jalapenoilla päällystettyä pizzaa ;D jaksaa sitte taas huomenna hoidella noita chilejä...
taas on päivä vietetty chilihuoneella, istuteltu taimia taas satakunta. mutta päivän suurin ongelma oli valon puute. mutta sekin tuli ratkaistua, kävin tuosta tutulta viljelijältä ostamassa pari natikkaa lisää kun hän on lopettelemassa viljelyjä, ja hänellä sattui olemaan pari ylimääräistä ;D nyt riittää taas valoa useampaan pöytään.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-6.jpg)
chilihuoneen ovelta, isot taimet on siirretty emännän puolelle, hieman viileämpään, ottamaan makua ;D
pienet on lämpimässä vielä juurtumassa ja kasvamassa hiukan pituutta
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-6.jpg)
isommat tyypit uusien natikoiden alla
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-6.jpg)
ihan kivan kokoisia jo nämä ensimmäiset taimet :)
hirmuista kasvua tapahtuu parissa päivässä :)
ja nopeasti sait natikat käyttöön :)
Tulee hirveet paineet kun kattelee noita ihania tiloja jossa pystyy jopa kääntymäänkin katkaisematta jotain oksaa.
Melko korkealla ovat natikat mutta ilmeisesti tehoja on senverran riittävästi että pelittää.
niin no, natikathan ovt vain tuottamassa lisävaloa, sillä kasvihuoneessahan tuo iso arska on se päävalonlähde, elikkä todennäköisesti ensi kuussa noita natikoita ei enää pahemmin käytetä, ainoastaan vaan jos on useampia pilvisiä päiviä peräkkäin. elikkä nyt kun ne ovat vähän korkeammalla peittävät vähän isomman alan, ja valaisevat kyllä ihan riittävästi tuollakin korkeudella :)
Miten te kastelette noita kaikkia?? Käsipelillä??
Mä jo miettisin jotain auto-dripfeediä, pitkällä letkulla noihin :D
EDIT: Vai, onko tuossa jokin foam-peti, joka nostaa ravinteet ruukkuun???
nuo isot pöydäthän on vuoksi-luode pöytiä, elikkä niihin saa automaatilla veden säiliöstä ja ylimääränen vesi valuu sinne takas.
samoin noissa pienissäkin pöydissä on mahdollisuus laittaa vesi pöytään, niissä on tulppa kulmassa ja siitä vois sen veden takasin saaviin valuttaa, mutta....
mä tykkään enemmän kastella niitä yksilöllisesti. jokainen saa tarvitsemansa määrän vettä,
ja tuleepan samalla tarkkailtua missä kunnossa kukakin on ja tarvitseeko joku jotain erityis huomiota ;D
mukavampi se on niitä hoidella ihan henkilökohtaisesti kaikkia ;D
ihana tämä Kalat69 sihteeri :)
kun tuntee, tietää kyllä kumpi vastailee ;)
Kalat69 kyllä todellakin haluaa antaa näille rakkaille lapsilleen
henkilökohtaisesti ravintoliuosta,
olen saanut palautetta mun kastelumetodeistani, ainakin
kun on kyse kalat69 kasveista.
tottahan on se, että jokainen kasvi käyttää erimäärän nestettä,
riippuen niin monesta asiasta.
Voi verrata miehiin, toiset enemmän, toiset vähemmän ;)
heh heh, ai huomaa vai että sihteeri on asialla... ootko huomaavanasi pientä salasarkasmia vastauksissa ;D
enhän minä nyt mitään sellasta ::)
arvaa vaan oonko saannu jo tarkkaa opastusta kuinka mitäkin hoidetaan, kun herrani ja opastajani ( ;D) on poissa muutaman päivän ensi viikonlopulla.
onneksi ohjeet ei sentään tuu kirjallisena, johtunee varmaan siitä, ettei ´sihteeri´ viitsi kirjoittaa niitä :D
tänään kävi taas mukava vieras. Masa T poikkes kylässä ja toi tulleessaan omat ´ylijäämänsä´.
siinä joukossa oli kaikkia sellasia kivoja joita ei omasta kokoelmasta vielä löytynytkään.
elikkä uudet tulokkaat: Gongo brown
Carmine
PI 290972 type 1
PI 199506 ¨Littlt bird of Guyana¨
PI 238061 villi baccatum Bolivia
Starfish
Trinidad perfume
Belize sweet
Pimenta de Neyde
Aji Amarillo
Chocolate Scotch Bonnet
aika paljon uusia kivoja kavereita joukkoon. vesikielellä ootellaan satoa että päästään maistelemaan uutuuksia :)
Miljoonat kiitokset vielä Masa T:lle
tulipa tilattua emännältä synttäri kakuksi appelsiini-suklaa-naga kakku...
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-7.jpg)
sitä saa mitä tilaa!!!! ;D
Hyvää syntymäpäivää!
Ja Vau, :o mitkä tilat ja minkalaisia upeita chilejä! Mitä muuta kasvatatte, kasvihuoneita näytti olevan enemmän.
Parempi olla isännälle näyttämättä tätä ketjua. Siltä kun tuppaa tuo mopo karkaamaan joskus käsistä... (minulta ei sit koskaan 8) ) Saattaisi saada liikaa motivaatiota näistä kuvista. ;D
Hyvää syntymäpäivää ;D
Kaikessa yksinkertaisuudessaan upean näköinen kakku.. ja naga :P
Hyvää syntymäpäivää. Kerrassaan komee kakku on!
ja voinen sanoa että kakku oli HERKKUA !
se sisälsi turbo pube hilloa, sekä kuorrutus oli naga suklaata :D NAMIA !
ja huom sitä tarjottiin minullekkin ::)
nyt nautimme skumppaa :)
Niin unohdin mainita, toin taas muutaman uuden siemenpussin :))
ettei Karilta lopu työt :o)
Taisinpa sitten tuoda nuo taimet ihan oikeaan aikaan! Enpä arvannut, että seuraavana päivänä on syntymäpäivä! ;D
Eli hyvää syntymäpäivää minunkin puolestani!
kiitokset kaikille onnitteluista, onnea sitä tarvitaankin ku ruumis vanhenee- henkinen ikä tosin vaan laskee ;D emännän mielipide, max 3 vee !
alkaa olemaan toi chilien hoitaminen kohta puoleen kokopäivä työtä. tarviihan niille jutella ja kuunnella kunkin tarpeet ja hoidella yksilöllisesti ;D. ja vielä riittää tuota istutettavaakin... tila toisin alkaa käymään vähiin, ei uskalla enää kovin paljoa emännältä valloittaa tilaa, tai voi käydä huonosti....
pistetäänpä taas muutama kuva :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-7.jpg)
ovat jonkun verran jo kasvaneet :), ja muutama pöytä vallotettu!
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-7.jpg)
vauvapuolelta kuvaa, ei enää ihan älytöntä määrää istuttamista
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-8.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-6.jpg)
villechilejä c.chacoense ja prae cap 469
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-6.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-2.jpg)
rhombodeum ja villi bacca bolivian small
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-1.jpg)
chilitepin
ja loppukevennykseksi, eihän kaiken kasvavan ja hedelmää tekevän tarvitse olla niin tulista... banaani aloittelee tertun tekemistä ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-7.jpg)
onhan se hienoa syödä omia banaaneja :D
Ei HITTO! Omaa BANAANIA! Aivan upeeta. Laita toki kehitystä tuosta banaanista. Chilitkin tosi hyvännäköisiä, kateeksi käy tilat perhana! ;)
ei tolla kotimaisella banaanilla ainakaan kilohinnoille päästä, tähän vaiheeseen pääsyyn on menny kaksvuotta, ja ennen kun sato on kypsä menee useampi kuukausi... mutta onhan se hienoa omasta puusta taatusti myrkyttömiä ja säilöntäaineettomia banaaneja napostella ;D
Onkos toi sellainen kääpiöbanaani (musa acuminata) mitä huonekasvinakin käytetään? Enpä olekkaan ennen kuullut että kukaan olisi siitä suomessa terttuja saanut. Ilmeisesti tarvitsee aika hyvät olosuhteet ettei taida ihan olohuoneen ikkunalla onnistua. Hyvältä näyttää niin chilit kuin banaanikin.
tuo banaanien suku tuntuu olevan hyvin kiemurainen ja mutkitteleva... eipä tuossa tullessaa sen tarkempaa lajike määritelmää ollut kuin musa. mutta kokoa sillä on reilut kolme metriä ja rungonhalkasijakin varmaan lähempänä 25 senttiä. meillä on täällä puutarhalla ennenkin syöty itse kasvattamia banaaneja, vuonna 2003 oli kahdessa puussa tertut ;D, banaanien koko oli suurinpiirtein samanlainen kuin pienimmät normaali banaanit kaupoissa, ettei ne ainakaan niitä minibanaaneja ollu. mutta tosi maukkaita ja makeita ;D
olin muutaman päivän reissussa ja chilit oli taas kasvaneet ihan hirveesti. kyllä tuo aurinko vaan on ihme kaveri, saa vauhtia kasvuun. nuppujakin alkaa oleman jo useassa eri lajikkeessa, elikkä satoakin olisi toiveissa saada ;D kohta sitä vaan joutuu ihmettelemään missä nuo kaikki chilit mahtuu kasvamaan :o
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-7.jpg)
chiliviidakko sen kun tuuhistuu vaan
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-6.jpg)
ensimmäiset rocototkin kukkii
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-8.jpg)
puutomaattikin kukkii kolmen ja puolen metrin korkeudessa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-8.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-8.jpg)
banaaniterttu kehittyy aikamoista vauhtia, johtunee auringosta ja lämmöstä sekin :) kyllä siitä muutama banaani tulee ;D
No niin tulipahan taas käytyä ihmettelemässä chililandiassa ja täytyy sanoa että kyllä on upeat taimet ja olosuhteet loistavat.
Ja se banaanikin tuli nyt sitten livenä nähtyä, en ole tajunnutkaan että joku voi suomessa banaania kasvattaa ja saada vielä hedelmää. :o
Kiitokset vielä isäntäparille tästä illasta ja kotiinviemisistä. Tuo Pink Habanero -vauva oli hieno juttu ja taitaa olla nyt mun silmäterä kun tuo on puuttunut valikoimista. Jospa nyt saisi kasvatettua vähän erilaista chiliä tuolle perheen kauniimmalle puoliskolle. ;)
Upea banaani.
taas on aherrettu muutama päivä chilien kanssa. tulipahan tossa tajuttua etten voi laittaa chilejä säkkikasvatukseen, kun on se 82 lajiketta ja vähän kaikki käyttää vettä eri tavalla. pitäis aina olla se yks rivi samaa kasvia, niin kastelukin onnistuis automaatilla. joten tämäkin kausi mennää ruukku kasvatuksella. nyt oon vaihtanu ison kansan isompiin ruukkuihin. on noi 12 senttiset ruukut olleet jo ihan täynnä juuria, ja ovat yaimet jo haaroneetkin ja nuppuja tulossa. tän jälkeen on vielä edessä yks ruukun vaihto. viime vuonna tuli laitettua osa suoraan isoihin ruukkuihin, osalla se toimi ihan hyvin, mutta osalla kasvu ja sato kärsi tosi paljon. jotenka tänä vuonna vaihetaan sitä ruukkukokoa kärsivällisesti aina vähän suurempaan ja ootetaan että ruukku on taas täynnä juuria ja sitte vasta lopulliseen kokoon. taimi osastoa on siivottu ja lattiaa pesty kolmen ihmisen voimin tämä päivä ja nyt isot kaverit ovat päässeet omalle paikalle, että kyllä se kevät ja kesä siitä pikku hiljaa... :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-9.jpg)
kasvaa ne vaan koko ajan, rocotot ja muutama muu ovat muuttaneet
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-9.jpg)
osa rocotoista kukkii innokkaasti
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-9.jpg)
samoin muutama jallu aloittelee kukkimista
ei muuta kun uutta satoa odottelemaan ;D
Ei voi muuta kun todeta että on sulla olosuhteet aika ihanteelliset tähän harrastukseen, hyvä meininki! ;)
nyt on taas vaihdettu purkkeja oikein urakalla. piti vähän vaihdella pöytienkin paikkaa... alkaa osa kasveista olla jo sillä paikalla mihin ne tulee jäämäänkin koko kesäksi. tosi ruukut tarvii vaihtaa vielä kertaalleen suurimmalle osalle kasveista. mutta sen jälkeen saavat olla niissä ruukuissa syksyyn asti. nyt tässä vaan täytyy alkaa ihmettelemään mikä olisi oikea järjestys chileille. pimeimpään nurkkaa menee varmaan rocotot, etureunaan tulee varmaan chinenset kun ovat vähän matalampia, jos niitten yli paistais vaikka aurinko vielä seuraavillekin. noh eiköhän se siitä pikku hiljaa ratkea. ei vaan kauheesti viitti sitte siirrellä kun ne on narutettu ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-10.jpg)
aikamoinen metsä tosta tulee kun isommiksi kasvavat
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-7.jpg)
naga ja haba rivistöä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-10.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-11.jpg)
locato long red tekee podia samoin aji cristal
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-5.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-2.jpg)
pimenta de espelettessäkin näkyy jo podin alku kukan keskellä chinese five colour kukkii
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010013.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-8.jpg)
paprikat on vähän pidemmällä tossa podin teossa kuin chilit penalta haetut paprikan taimet rivissä, odotellaan vesi kielellä kypsymistä
Hessin puutoamaatti muutti eilen korkeampaa tilaan, latva on ihan täynnä kukka terttuja.
banaani senkun kasvaa. pikku banaaneja paljastuu päivä päivältä enemmän ja kasvavat koko ajan koko. täytyy taas seuraalla kerralla laittaa siitäkin kuvaa :)
taas on purkkeja vaihdettu vino pino, ihan kun homma ei loppuis ikinä ;D mutta ihan mukavahan se on niitten kanssa puuhailla. istutusta tulee riittämään pitkälle kesään! enää odotellaan että ulupicat itäis, muttei mitään merkkejä itämistä ja kylvöstä on jo parisen viikkoa. mutta ne on kyllä tän kevään vikat kylvöt! vaikka vannomatta paras ;D
nyt on myös tilattu kirvojen ennakkotorjuntaan jättikirvavainokaisia, sekä ansarijauhiaisia vastaan jauhiaiskiilukaisia. tästä kesästä pitäis noiden avulla selvitä ilman kirvoja ja ansareita! ;D harkitaan vielä josko pitäis kirvapankki tilata.
Ei voi olla kuin kateellinen tiloista. Mistä olet saanut tuon banaanipuun siemenen, vai laitetaanko banaani vain multaan.
Itse olen myös ajatellut banaanipuuta kotiin, koristeeksi. Mutta syksyllä en tahtonut löytää puuta/puun alkua, joten täytynee varmaan keväällä etsiä uudelleen.
PS: On komeat tilat ja kasvit.
banaani ei lähde siemenestä kasvamaan, ainakaan nämä normaalit kaupanbanaanit. ne mustat pilkut siiä banaanissa ei ole siemeniä. banaani kasvatetaan yleensä rungon palasta. se tekee myös juuri versoja, jotka irrotetaan emokasvista, ja taas on uusi banaanipuu. mutta helpoimmin sen saa kasvamaan kun hakee hyvin varustetusta kukkakaupasta taimen. :D meidän puu on kaksi vuotta sitte hankittu sellasen vajaan metrin korkuisena ja laitettu isoon ruukkuun ja kasteltu ja lannoitettu hyvin. siinä se on kasvanut aivan hurjaa vauhtia ja nyt ylimmät lehdet on jossain kolmessa metrissä, ja banaania pukkaa! ;D
On se komea kasvi tuo banaani :P
Banaaniyksilö on komea muttei se mikään puu ole. Maailman suurin ruohovartinen kasvi. Kasvaa vaan puun kokoiseksi. Anteeksi huomautus.
Siemen Oy Hgin Lasipalatsissa muinoin myi Musa enseten (banaani) siemeniä. En saanut itämään.
Kiitos huomautuksesta :D nyt olen taas hieman viisaampi.
aivan, ruohohan se on, mutta kuulostaako banaaniruoho hiukan koomiselta ;D
Kyllähän se metsässä kulkemiselta tuntuu kun banaaniviljelmällä käppäilee. Hienoa saada noin hyvinvoipa tapaus kasvamaan ja tuottamaan. Teillä on jollain viherpeukku. Sorry, viherpeukalo.
Käytiin katsastamassa Chililandia ja haettiin taimia. Kiitos vielä!
Päivitän Karin puolesta pari kuvaa banskusta 28.3... (ilmoita, jos haluat nämä pois)
(http://i40.tinypic.com/2remcrq.jpg)
(http://i39.tinypic.com/31505js.jpg)
juu... Banaani on kyllä komea...
mut se puutomaatti on I H A N A ! ::)
jotenkin se aina yllättää....
satoa siitäkin odotellaan...
ja banaanit on kuulemma 50€/ kpl jos haluaa maistella :o
vai miten se nyt meni....
Hessi, otin mä siitäkin kuvan, mutta kamerakännyllä... ;)
On se vaan komea!
(http://i42.tinypic.com/m7yq2p.jpg)
Noin iso planttu tuon kokoisessa ruukussa O_o, woah. Kyllä sitä kasvihuoneessa kelpaa :).
Enpä huomannut tota ruukkua aikasemmin. Miten usein pitää kastella, mitä ravinteita, miten yleensä pysyy pystyssä!? En vaan ymmärrä. ???
kerran päivässä kastellaan, samoilla herkuilla menee ku chilit, hiukan laimeemmalla,
ja pysyyhän se pystyssä, ku ei meillä tuule sisällä ;D
ja kyllä sille olis tarkotus vaihtaa isompi ruukku tossa ens viikolla tai kun keritään...
tänään on alotettu toi narutus projekti. viime vuonna olin ihan vakuuttunut että kyllä ne kestää ilman naruja ;D, niinpä niitä oksia sitte paikkailtiin, kun olivat sadon painosta revenneet ;D eikä se naruttaminen ollu enää loppu kesästä helppoa, kun kasvit oli isoja ja naruja sai kierittää minkä kerkes. nyt homma on alotettu kun kasvit on vielä suht pieniä, joten tää kausi menee vähän pienemmällä naruhäslingillä. ja nyt ei pitäis minkään revetä sadon painosta. :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-10.jpg)
ekat narutukset, homera -ja poditkin on jo reilusti 15 senttisiä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-11.jpg)
pimenta de espelette
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-11.jpg)
locato long red
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-9.jpg)
aji cristal
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-6.jpg)
jaloro, keltainen jallu tekee kukkaa ihan hurjana
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-4.jpg)
samoin pink habanero
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-8.jpg)
black srorpion tongue aloittelee kukkimista
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-3.jpg)
loppu kevennyksi pikku kurpitsa, siemen on lähes neljäsataa kilosesta yksilöstä, jos tästä sais ees sata kilosen kasvamaan. lehdet on ainakin jo komeen kokosia ;D
Mitenkäs tää narutusjuttu oikein tehdään?
elikkäs narutus... elikä naru kiinnitetään löysästi kasvin runkoon ekan haarotus kohdan alapuolelle, ja kierretään haaran ympärille ja kiinnitettään huoneen yläreunaan suht tiukalle. yleensä chilille samoin kuin paprikalle valitaan neljä päähaaraa jotka kaikki narutetaan, jos on paljon tilaa ja valoa, voi naruttaa useampiakin haaroja. joka tapauksessa narutuksella tuetaan kasveja ettei ne repeä sadon painosta, ja ne kuulemma tekee myös paremmin satoa kun ovat napakasti pystyssä.
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - huhtikuu 05, 2010, 16:50:13 IP
elikkäs narutus... elikä naru kiinnitetään löysästi kasvin runkoon ekan haarotus kohdan alapuolelle, ja kierretään haaran ympärille ja kiinnitettään huoneen yläreunaan suht tiukalle. yleensä chilille samoin kuin paprikalle valitaan neljä päähaaraa jotka kaikki narutetaan, jos on paljon tilaa ja valoa, voi naruttaa useampiakin haaroja. joka tapauksessa narutuksella tuetaan kasveja ettei ne repeä sadon painosta, ja ne kuulemma tekee myös paremmin satoa kun ovat napakasti pystyssä.
Oiskos sulla laittaa kuvaa missä asia vielä enemmän valkenisi. Joskus olen ollut näkenävinä että naru olisi pyöritelty rungon ympäri. Olenko nähnyt näkyjä?
ja Hessi täälläkin herra 47 koneella...
Puutomaatti sai uuden ruukun ja uutta multaa...
Kari siinä enimmät työt teki, kun ei me kelvattu ;)
no sai tämä herra naruttaa....
satoa odotellaan...
muutenkin chililandia näytti oikein hyvältä, niin monessa oli jo isot bodit, kohta päästään maisteleen ;)
kiitoksia vaan hessille ja herralle vierailusta ;D
kyllähän se naru nimenomaan kierretään siihen ympärille, eihän se muuten tue kasvia jos vaan rinnalla kulkee. mä voin seuraavan naruttamisen yhteydessä ottaa muutaman kuvan, niin asia voi siitä selvitä vähän paremmin :)
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - huhtikuu 05, 2010, 21:44:44 IP
kiitoksia vaan hessille ja herralle vierailusta ;D
kyllähän se naru nimenomaan kierretään siihen ympärille, eihän se muuten tue kasvia jos vaan rinnalla kulkee. mä voin seuraavan naruttamisen yhteydessä ottaa muutaman kuvan, niin asia voi siitä selvitä vähän paremmin :)
Sain käsityksen että sidot narun vain oksiin kiinni ja siitä vedät kattoon. Mutta juu kuvia odotellessa. Yksi kuva kertoo... :)
Rupesi nyt minuakin kiinnostamaan tuo narutus...onneks täältä on lyhyt matka paikan päälle katsomaan miten te sen teette. :)
juu, ja jos tulee kattomaan sitä narutusta, niin yhtäkkiä huomaan harjotelleensa täällä parinkymmenen chilin verran kuinka se käytännössä tapahtuu ;D
Tämä aihe tulikin sopivasti esille! Puuvillalankakerä käteen ja nyt ikkunalaudalla "naapurin tontille" kasvavat chinet kunnioittavat taas hetken rajavyöhykettä.
Kuinka tuollainen lyijykynän paksuinen varsi vielä jäykistyy narutettuun asentoon? Sitä, että sato olisi oksille vaaraksi en vielä tässävaiheessa kehtaa pelätä ;D
no niin, jos nyt laitettais muutama kuva tosta naruttamisesta, jos se vaikka hiukan selventäis asiaa.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010030.jpg)
kuvahan tietenkin tarkentu naapuriin, eikä varsinaiseen kohteeseen, elikkä takana olevassa chilissä on naru laitettu turhaan alhaata asti, elikkä etu alalla olevassa chilissä ensimmäisestä narusta on tehty lenkki haarotuskohdan alapuolelle, ja siihen lenkkiin on kiinnitetty seuraavat kolme narua.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010031.jpg)
sen jälkeen naru kierrettään haarojen ympärille, elikkä chilistä valitaan yleensä neljä päähaaraa joiden annetaan kasvaa, ja jotka narutetaan.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010032.jpg)
sen jälkeen vaan vedetään narut kireelle ja kiinnitettään kattoon.
ensi viikoolla olisi tarkoitus saada omat chilit niiden varsinaisille kasvu paikoille ja saada kaikki narutettua, koska kasvu on ollut ihan hurjaa. podejakin alkaa ilmestymään sinne ja tänne, elikkä toivoa olisi päästä maistelemaan tuoretta chiliäkin ehkä jo ensi kuussa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010027.jpg)
aji cristallit ovat kasvaneet aika hyvin viime kuvaksen jälkeen
jo on ollu viiminen aika naruttaa noita kasveja. jos vielä kaksi iltaa kuluttais noita naruja laitellessa niin sitte pitäis olla olla suurin piirtein kaikki laitettu, vihdoin ja viimein. kohtahan sitä saa sitte alkaa kierittelemään uusia kasvuja niihin naruihin ja kiristelemään löysteneitä, mutta se on onneks helppoa, nyt kun ollaan tuo isompi urakka saatu suoritettua. nyt kun niitä on nostellu pystyyn, niin sieltä on löytyny yllättävän paljon podien alkuja, elikkä kyllä sitä vissiin piakkoin pääsee niitä herkkuja taas maistelemaankin ;D kuvia tulee kun saadaan viimiset laitettua ja ne on vähän asettuneet, nyt ne näyttää hiukan raukoilta kun lehdet sojottaa mihin sattuu, mutta nopeesti ne kääntyy oikeaan suuntaan :) katto vaan on pelottavan lähellä korkeimpia kasvuja.....
eiks me oltu suureksi avuksi MasaT kanssa keskiviikkona, tuossa narutuksessa? ;)
ja hiukan ruukutuksessakin ;D ;D
tosiasia on, et Kari haluaa tehdä itse kaiken rakkaitten lastensa kanssa, yritä siinä olla avuksi...
kaiken teet väärin kuitenkin...
mutta mukava oli käydä ja ruoka oli erittäin maukasta ;)
Juuh, ruoka oli ja on yhä erittäin maukasta, sitä on vielä huomisellekin :o...
pikkasen se alkaa jo tökkimään, mutta kiitokset vaan hessille kokkauksesta :)
eihän sitä uskalla ihan ketä tahansa päästää räpeltämään rakkaiden chilien kanssa ;D
ja sitä paitti, jos joku moka käy niin oma moka ei harmita niin paljoa kuin se ettei joku oo noudattunu ohjeita ;D
sihteeri taitaa olla vastaajana :))
Niin. Kiitos vaan kestityksestä! :)
Taimet tuntui tosiaan jo vaativan narutusta, eikä ne millään kepeillä enää varmaan olisi enää pystyssä pysyneetkään.
Komeimpia podeja tosin ei ole näissä Kalat69,n kuvissa vielä näkynyt. ;)
Ne makupaprikat muuten taisi molemmat jäädä vahingossa etapille.
nyt on narut laitettu ja chilitkin ovat toipuneet kovasta käsittelystä. toi pituus kasvu vaan vaikuttaa aika hurjalta. niitä saa olla vähän väliä kiertämässä narun ympärille... vai kierretäänkös se naru chilin ympärille ;D kukkiminen alkaa pikku hiljaa päästä vauhtiin, kun muuttelin ton lannotteen suhteita :) elikkä chililandia vaikuttaa nyt suhteellisen mukavalta ja tilavalta paikalta. tosin kaikki kävijät on huomauttaneet, että ne kasvaa hyvää vauhtia, ja että tila tulee loppumaan sekä sivu suunnassa että korkeudessa ennen kuin huomaankaan ;D elikkä täytyy vissiin nauttia tuosta tilasta niin kauan kuin sitä on ;D
pistetäänpä taas pari kuvaa, niitä masa t:n kaipaamia isompia podejakin...
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-13.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-13.jpg)
inferno ja big banana
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-14.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-12.jpg)
homera ja aji cristal
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-11.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-11.jpg)
locato long red podeilee ja kukkii
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-10.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-8.jpg)
rocoto osasto taitaa olla 26 rocotoa.... jalapeno osastoa, niitä on 18 kasvamassa, ja podin alkujakin on jo ihan kivasti
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010011-3.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010013-2.jpg)
purple jalapeno ja jaloro, elikkä keltainen jalapeno
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010015-2.jpg)
luiza, yellow pumpkinissa on aika kivan mallinen kukka
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-5.jpg)
naruviidakon ¨orja¨ työssään
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010016-2.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010017-2.jpg)
puutomaatti on aika komean kokoinen jo, kuvassa näkyvä vaakapuu on noin 2,5metrissä, kukat on aika jännän värisiä, vaaleanpunaisia ja niitä on paljon, että satoakin voi olla tulossa
nyt ei muuta kun odotellaan ekojen podien kypsymistä että päästään maistelemaan, emäntä tosin on jo rouskutellu ensimmäiset homerat salaatissa, mutta minä odottelen sitkeesti kypsymistä, että saada vähän poltettakin podeihin ;D
chilistä vappua kaikille!!! eiköhän sitä itse tule vielettyä tuolla chilihuoneella työnmerkeissä, työnjuhlahan tämä vappu on ;D
eipä tuolla chililandiassa ole paljon muuta kerrinny tekemään kun kastelemaan ja kiertämään naruja :D podejakin alkaa ilmestymään ihan kivasti. pistetäänpä taas pari kuvaa...
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-14.jpg)
hieman yleiskuvaa, katto lähestyy kovaa vauhtia :o
'
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-15.jpg)
purple jalapeno
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-14.jpg)
chocolate fatalii tekee podeja hyvää vauhtia
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-12.jpg)
mystery baccatum
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-7.jpg)
turbo pube red
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-6.jpg)
pink habanerot ¨hameet päällä¨tyttömäiseen tapaan ;)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010012-4.jpg)
harold st. barts
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010014-3.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010013-3.jpg)
tomatillo
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-13.jpg)
puutomaatti tekee kanssa jo podeja :o
Onpas hauska tuo purple jallu! Minkähämakuinen ja kypsyykö punaiseksi? Ei kyllä näytä herkulliselta, ainakaan vielä ;D
puple jalapeno on ekaa kautta kasvamassa, elikkä ei vielä mausta mitään käsitystä, mutta kypsyessään vissiin muuttuu punaiseksi. mielenkiinnolla odotellaan ;D
Mitenkäs muuten mahdoit nuo puutomaatin hedelmän alut kuvata pokkarilla? :)
Narutettu oli silti näköjään jo sekin eli kuvaus on varmaan suoritettu samalla kertaa siellä korkeuksissa. :)
Tomatillokin näyttää hyvältä , niin ja tietysti myös kaikki chilit!!
puutomaatti oli kyllä narutettu jo sillon kun oot käynny meillä. kuva on otettu ihan maassa seisoen ja zoomaten sillä pokkarilla. ei jaksanu millään hakea tikkaita ja kiivetä. parempaa kuva joku toinen kerta ::)
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - toukokuu 06, 2010, 22:28:33 IP
parempaa kuva joku toinen kerta ::)
Hyvä kuvahan tuo oli! Siksipä kysyinkin.
pitkästä aikaa taas vähän kuvia, kasvua on tapahtunut, nyt on saatu kukinta hyvään vauhtiin, ja ensimmäiset on kypsyneetkin, ei oo kaikkea emäntä kerinny syömään raakana ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-15.jpg)
kun tarkaan katsoo niin kyllä kuvassa pilkistää naruttaja, viimeksi samainen henkilö erottu pikkasen paremmin :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-15.jpg)
jossain vaiheessa tää rokoto välikin näytti valtatieltä, nyt se on lähes kasvanu ympeen vaikka naruja on lisätty kymmeniä,
jossain vaiheessa on vissiin pakko otaa sakset käyttöön, vaikka koko ajatuskin sattuu :'(
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-15.jpg)
homeroita on tulossa ihan kivasti, ensimmäiset on kypsyneet jo
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-16.jpg)
parin päivän päästä pääsee herkuttelemaan ensimmäisillä kypsillä aji cristalleilla :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-13.jpg)
chocolate fatalii tekee podeja oksat täyteen
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-8.jpg)
dorset nagassa on hyvin tulossa podeja, tavallinen naga on vähän hitaammalla tuulella
ja paljon muutakin on tulossa, championit ja campanet tekee molemmat hyvin satoa, monet baccatumit tekee podeja kiihtyvällä tahdilla, ensimmäisten kypsyvien joukossa on myös pimenta de espelettet, rocotojakin roikkuu puskissa ihan kivasti, mutta niitten kypsymistä saadaan vielä odotella ja pitkään. Mutta nyt odotellaan vaan että satoa alkaa kypsymään ja päästään syömään oikein urakalla ;D
Huh
Kaloilla onkin jo aivan uskomaton meininki.
Mahtavaa!
Mahtavan näköistä ei voi muuta sanoa ja kyllä nyt pitäisi kohtapuolin ehtiä käymään kun tässä melkein vieressä kerran ollaan ja tarvisin ruukkujakin, mutta kun on kaikki illat nyt olleet työntäyteiset kun kesä pukkaa päälle ja hommia pihalla piisaa.
Jos tällä viikolla vielä ehtis ??? soittelen ensin kuitenkin....
Piti vielä sanoman että siellä se naruttajakin jossain menee kuin kala vedessä. ;D
juuh, kuin kala kuivalla maalla ;D ruukut oottelee täällä noutajaa... ja jos omat pihahommat loppuu kesken niin meille voi tulla jatkamaan ;D täällä olis niitä pihommia ihan kaikille ketkä hinkuu oman pihan perään, niin tänne vaan... meille saa tulla purkamaan ylimäärästä energiaa ;D
oon muuten jewe hukannu sun numeron, kun puhelin taas sano työsopimuksen irti ja taaskaan joku ei ollu tallettanu numeroita kortille.... ::)
Sellasia ne nykypäivän vehkeet on. Pitää laittaa puhelinnumerot sulle.
Olishan mullakin tietysti öisin aikaa vaik tulla sinne jatkamaan pihahommia jos ei saakaan tarpeekseen täällä, heh ....pitää miettiä.
Tartteis varmaan tulla käymään kylässä ;)
no ehdottomasti! painostat vaan sitä kuljettajaa, ja jos ajoissa ilmottelee koska tulee niin voi olla vaikka äijämäistä tarjottavaa ;)
painosti jo kuljettajaa...
kuljettaja oli vaan vähän varattu...
huomenissa ehkäpä sitten....
Moro!
Ei sit ehdittykään käväistä kylässä viikko sitten, kun olin Paraisilla. :(
Tässä pari kuvaa Jennyn chileistä, mitkä teiltä haettiin. Plus Bird's Eye Baby, jonka sille koulit mukaan ;)
(http://i48.tinypic.com/ozq6t.jpg) (http://i49.tinypic.com/jiyqhh.jpg) (http://i47.tinypic.com/96vqu0.jpg) (http://i49.tinypic.com/29n81on.jpg)
Champion ja Pink Haba Bird's Eye Baby Bird's Eye pukkaa jo podeja Bansku
Lisäks omat puskat, mitä hain, voi ihan hyvin:
(http://i50.tinypic.com/2v1axja.jpg)
P.S Jos ei talonrakennus-proggis etene suunnitelmien mukaan, kuten nyt näyttää, niin ko. bansku hakee vuokranurkkausta chililandiasta, talven ajaksi ;) Ei mahdu enää sit kaksion nurkkiin. Se olis tarkoitus päästä uuteen kotiin jo alkutalveksi...
-Mikko-
hienoiltapa nuo chilit näyttää. kiva kun ovat päässeet hyvään uuteen kotiin. noh, tuut käymään sitte kun kerkiit, ja maistelet samalla chilejä ;) hmmm... ai vuokrapaikkaa banaanille, vuokra peritään satona ;) noh katellaan sitte vuokrapaikkaa, jos meillä on tilaa... :o
eipä tässä oikein mitään uutta chililandiassa oo tapahtunut, sitä samaa... chilit kasvaa ja kastelua ja narutusta riittää. no ollaanhan sitä vähän jo päästy maistelemaan, homeraa, aji cristalia on jo syöty, ja olishan siellä nyt pimenta de espeletteä, ja big bananaa kypsänä, eli eiköhän sitä lähi päivinä herkutella :D mutta kuvat kertoo enemmän kuin tuhat sanaa...
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-17.jpg)
pimenta de espelette, syömistä oottelevat :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-16.jpg)
big bananan syöminen ei oo ihan pikku homma :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-17.jpg)
luiza, yellow pumpkin on jotenkin kannustavan olonen kasvi, ja ton mallisia podeja on paljon :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010011-5.jpg)
dorset nagat kasvaa, ja niitä on kohtuullisen paljon
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-7.jpg)
chocolate fataliit tekee kovasti satoa, ja isoimmat taitaa olla jo 11 senttisiä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-9.jpg)
hessiltä saata guajillo on ihan täynnä podeja, samoin chilaca, eivät vaan mahtuneet samaan kuvaan
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010012-5.jpg)
eikös villichilitkin kuulu naruttaa... cap 1478 praetermissum
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-13.jpg)
rocoto de san isidro kukkii ja podien alkujakin on jo kivasti
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010016-3.jpg)
c, chacoense kukkii ja podeilee... ja samalla lannoituksella kuin muutkin chilit ::)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-11.jpg)
ei sitä miestä enää paljoa nää jos tuonne chilien väliin katoaa
ja sitte muutama off topic kuva, pitäähän sitä noita muittenkin kasvien kasvua seurata... yleisön pyynnöstä ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010019-1.jpg)
banaanit on kasvanu jonkin verran, tertusta oli kärki pakko leikata pois, kun alkoivat mädäntymään,
on se eri juttu kasvattaa purkissa kuin jos se maassa kasvais ja pihalla - ei yksinkertaisesta jaksanu tehä kaikkia
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010023-1.jpg)
puutomaatti tekee ihan hurjasti podeja, nekin kasvaa koko ajan, joku vaan kun jaksais kantaa sille vettä riittävästi
hessiltäkin kun pyytää apua niin käskee vaan soittamaan palokunnan avuksi :o
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010020-1.jpg)
kesän ¨kuuma¨uutuus minikurkku amppelissa, tekee hurjasti todella makeita kymmensenttisiä kurkkuja. ja kasvaa ku rikkaruoho
ei muuta ku lämpimiä kelejä ja kasvatus intoa kaikille, nyt taas elämä hymyilee kun saadaa uusia kypsiä chilejä :D
Mahtava paikka ja meininki ei muuta voi sanoa kun pariin otteeseen taas on tullut tuolla vierailtua...ja tänään viimeksi.
Ihmettelen vaan miten kauan tuolla chilien välissä pystyy kulkemaan kun viidakko vaan tihenee, varsinkin rocotojen välissä oli jo aikast ahdasta, ei kai muuta kuin naruttaja taas hommiin hopi hopi ;D
Ja minikurkku oli kyllä hyvää, maiskis...ihan erilaista kuin tavallinen. Joskus pitää itsekin kokeilla.
Niin ja prae tuli jo ruukutettua siihen isoon ruukkuun joita viimeksi hain. Upea kasvi ja tuo mun uusi silmäterä seisoo nyt tuolla takaterassilla, kiitokset vielä siitä.
kato sitte kun ei enää edes narujen avulla mahdu väliin niin varmaan pakko ottaa sakset käteen :( sitä en kyllä missään tapauksessa tee mielelläni, se on niin ku viiminen hätäkeino. sattuu jo ajatuskin leikkaamisesta... mut varmaan jossain vaiheessa on pakko ja yritän siihen henkisesti varautua jo etukäteen.
täälläkin on tänään taas vaihdettu uusia purkkeja ja narujakin on laitettu, mut kyl tohon viidakkoon sais aikamoisesti noita naruja vedellä, kun vaan kerkeis ;D
Mulla on myös ollut suunnitelmissa vierailu. Pyörällä pääsisin kätevästi, kun olis joku päivä useampi tunti hyvää keliä... Nyt kun työt alkoi, niin vähän vaihteleva aikataulu tiedossa, mutta eiköhän joku aika sovi jossain vaiheessa.
no ilman muuta tuut käymään, ja eiköhän nuo säätkin jossain vaiheessa kesäsemmiksi muutu. ja sullahan on tosi lyhyt matka pyöräillä tänne meille :) sun kannaattaa ehkä pirauttaa etukäteen että ollaan varmasti paikalla.
Joskus kaipailit taimien kuulumisia, tässäpä pari kuvaa ostamistani taimista.
Turbo Pube (C. Pubescens) 03.06.2010 (http://i111.photobucket.com/albums/n160/Herpiili/turbo_pube_03_06_2010.jpg)
Aji Cristal (C.Baccatum) 03.06.2010 (http://i111.photobucket.com/albums/n160/Herpiili/cristal_03_06_2010.jpg)
Datil (C. Chinense) sekä Pink Habanero (C. Chinense) 03.06.2010 (http://i111.photobucket.com/albums/n160/Herpiili/datil_pink_habanero_03_06_2010.jpg)
Lemon Drop (C. Baccatum) 03.06.2010 (http://i111.photobucket.com/albums/n160/Herpiili/lemon_drop_03_06_2010.jpg)
onpas ne komeen näkösiä, ja satoakin näyttää olevan tulossa ;D mukava nähdä että voivat hyvin ja hyvässä hoidossa :)
Tuossa pieni kuvasarja ostamastani Fataliista (http://img809.imageshack.us/img809/2726/fatalii.jpg). Suht terveen oloinen, paljon nuppuja, vihdoinkin pääsi ulkoilemaan :)
Valosta oli hiukkasen itäikkunalaudalla pulaa, mutta toivottavasi nyt pääsee tosivauhtiin. ~13l ruukussa majailee hän. Ottanut ruukun hyvin haltuun, kasvin korkeus joku 75 cm.
hyvältähän tuo fatalii näyttää, on sen verran tukevan näköinen että kun tuo tuosta alkaa kukkaa tekemään ja podeja, niin kunnon sato on odotettavissa. eiköhän se ulkona nyt jaksa kukkiakin kunnolla, ensi viikoksi on ainakin kaunista lupaillu.... :)
Kiitos eilisestä esittelystä ja hyvistä vinkeistä! On kyllä mahtava chilifarmi teillä.
Nutriforten yhdistelmääkin pääsee nyt kokeilemaan, jos ei sillä kasva niin lienee miehessä vika... ;) Minikurkku lähti myös mukaan. Unohtui kysyä, kannattaako se laittaa aurinkoiseen paikkaan vai varjoisampaan?
kiva kun poikkesitte, kyllä tänne saa aina tulla chilejä katselemaan, ja kohtá jo maistemaankin. eiköhän tuo kurkku aikamoista auringoakin kestä, mutta omamme on puoli aurinkoisessa ja tuntuu hyvin siinä viihtyvän. ainakin kannattaa ensin pitää päivä pari varjosemmassa, ettei polta lehtiään suorassa auringossa.
kyllä ne chilit kasvaa kun ne vaan saan valoa lämpöä ja lannoitevettä ja tietenkin paljon silittelyäja puhetta
pitääpäs taas pitkästä aikaa muuta kuva laittaa. katto on tullut jo vastaan monen kohdalla, sehän tarkoittaa sitä että huone on aivan liian matala ;D voiskohan siihen rakentaa jonkinlaisen korotuksen ::), ei taitais tuo emäntä kyllä sitä hyväksyä :o sitä on vaan pakko seuraavaksi ruveta leikkamaan niitä. ei kyllä millään raaskis, mut pakko :'(
satoa alkaa pikku hiljaa valmistumaan sen verran, että pitää jotain ruveta jo säilömäänkin. aji cristalista varmaan tehdään ensimmäiset säilykkeet. käytiin jo eilen ikeassa säilykepurkki ostoksilla. kerrankin ajoissa, kun oli vielä jäljellä purkkeja jos jonkin kokosia eikä vaan niitä jättejä, joita viime vuonna saatiin :D ja sitte muutama kuva,
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-18.jpg)
jalapeno herkuleksetkin alkaa kypsymään pikkuhiljaa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-18.jpg)
senorita jalapenot on aikamoisia jötiköitä -paksukaisia
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-10.jpg)
jalorot, keltaset jalapenot vaihtaa väriä, niistä näyttää tulevan kauniin oransseja
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-15.jpg)
cap 220 tekee reilusti podeja, hauskan mallisia ja reilun kokosia, toivottavasti on yhtä hyviä kuin on kehuttu
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-15.jpg)
chilacat kasvaa kovaa vauhtia, kohta niitäkin pääsee maistamaan
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-14.jpg)
puskat täynnä grilliherkkuja, homera tosi hyvää juustolla täytettyjä pekonia päälle ja grilliin 8)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-12.jpg)
aji cristallit on syötävän näkösiä, ei muuta ku säilömään ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010013-5.jpg)
masa t:ltä saatu birds of guayanna, chinese, hmmm... mahtaako olla ihan oikean näköinen? chineseksi aika erikoisen mallinen
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010014-5.jpg)
mystery baccatumissa on aikas isoja podeja
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010033.jpg)
tänään syöty inferno, todella maukas mutta tuleton, painoa podilla oli 153 grammaa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010019-2.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010020-2.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010021-1.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010023-2.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010025-1.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010027-1.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010026-1.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-8.jpg)
pubeja tulossa ihan kiitettävästi, podeja on joskin jonkun mallisia mutta tosia kivan näkösiä ovat. locato long redit on kypsiä.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010031-1.jpg)
muutama jätti paprika kasvamassa tuolla chilien joukossa, tälläkin on jo jonkin verran kokoa
Joo oli se homera taas ihan mahdottoman hyvää kun viikonloppuna grillattiin ne sulta saadut podit aji cristal sulatejuustotäytteellä, tosin se pekoni puuttui tällä kertaa mutta oli silti namia, onneks en kehtaa pyytää lisää.
Riivin myös vähän siemeniä talteen ensi vuotta varten vaikka taitaa ollakin F1.
Kahden grillauskokemuksen myötä pääsi mun ensi vuoden kasvatuslistalle.
juu, on homerat herkkuja, niitä on jostain syystä kovin usein tuolla meidän grillissä, tosin nyt kun jallut alkaa kypsymään, ei enää pysty päättämään kumpia sinne grilliin oikein laittais ;D
eiköhän ne oo F1, saattaa jälkiläiset olla jotain muuta mutta eikös ne oo ekana vuotena viel 75% todennäköisyydellä samaa kasvia, seuraavana vuotena prosentti onkin sitte jotain ihan muuta ;D
Hyvältä näyttää !
No, pääsinpä viimein käymään. Olispa itelläkin noin komeita puskia. :( Suurin oma on ehkä 10% tosta koosta... Ja olipa noissa podejakin aika tavalla enemmän, ja podeilla kokoa.
Sain jalluakin maistaa, ja olikin erikoinen. Ei siinä aluksi mitään, tulta oli mukavasti ja tosi mehukas. Mutta polte alkoi vatsassa vasta, kun lähdin polkemaan kotiin päin. ???
Ja pari km ennen kotiin pääsyä alkoi huulissa polttaa, ja polttaa muuten vieläkin. :D
Koitan päästä sinne grillailemaan ensi kuussa, jos ei satu työt just siihen.
nyt on tullu istuteltua muuta chili pihallekin. omena puun varjossa pärjäävät mainiosti, ei edes lehdet pala ;D ja lannotus tulee suoraan puusta, kun linnut sieltä ruikkivat niskaan ;D tänään oli myös tän kauden ekat varsinainen sadokorjuu, onhan tuolta puskista jo syöty, mutta nyt oli eka kerta satoa niin paljon ettei kaikkia jaksettu syödä :D 2230 grammaa erilaisia herkuja :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-19.jpg)
jalapeno drh 7400 ihan omassa häkissä :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-19.jpg)
fish pepper ¨koristepensaaksi¨ kasvamassa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-19.jpg)
seinäkasvihuone täynnä tomaatteja ja chilejä, mm. naga, habanero, picante calabresse
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-11.jpg)
xadonorjuun tuottoa, vasemmalta lukien: jalapeno drh 7300, fish pepper, aji cristal, pimenta de espelette, lemon drop,sudden death habanero, locato long red, homera, chocolate fatalii, mystery baccatum, jalapeno hercules, luiza yellow pumpkin, purple jalapeno
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010018-4.jpg)
aika hauskan näkösiä noi chocolate fataliit, ja hyvän makusia, mutta poltetta niistä saa kyllä etsiä ;D
lomat on pidetty joten chileille on taas aikaa :D kypsiä chilejä on puskat täynnä ja leikattavaakin olisi reilusti jos vaan raaskisi. vähän chili raasut kärsivät meidän loman aikana, kun kastelija oli ollu vähän laiskempi ja kuumilla keleillä ne olis tarvinneet vettä vähän enemmän. olivat pudottaneet sekä kukkia että raakileita vaikka kuinka paljon, mutta nyt taas kaikki alkaa näyttää paremmalta. tänään aloitettiin sadon korjuu projektia tuon emännän kanssa. jalapenoja kerättiin 6150 grammaa, muistettiin tosin kun oltiin kaikkki pilkottu että muutama puska jäi vielä kerämäättä, mutta ne jäi huomiselle. mutta nuo jallut siivutettiin ja purkitettiin etikka liemeen. elikkä talven pizzan päällys chilit on nyt purkissa ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010083.jpg)
jallut vielä kokonaisia, veistä odottamassa :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010077.jpg)
chocolate bhut jolokia joiden mausta muuta ihminen nautti viikonloppuna ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010079-1.jpg)
muutama 7 pod odottelee poimijaa, joku tais tuollasenkin mutustella viikonloppuna ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010080.jpg)
muutamia rocotojakin tuolla puskissa roikkuu, jos vaikka huomenna kerättäis ne
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010076.jpg)
ei meinaa enää nuo chilit korkeudesta mahtua tuonne huoneeseen ;D kurkkivat jo luukuista ulos
Kylläpä teillä satoa pukkaa. Kivasti jallut korkkaantuneet. On muuten toistaiseksi maistamistani paras Jalapeno tämä DRH7400, iso, maukas ja lihaisa ja sopivasti potkua. Eihän vaan mikään hybridi ole? Niin että siemenistänsä tulee samaa tavaraa?
kyllä se ikävä kyllä on hybridi, elikkä saattaa tulla jo jotain muuta. loistavia muita jalluja on mucho nacho, grande sekä chicamega. jalorossakin tuntuu olevan potkua vaikka onkin keltainen jallu, tosin kypsyessään tulee oarnssin kautta punaseksi. mutta kun laitettiin purkkiin vähän eri vaiheessa olevia niin saatiin tosi kivan väristä säilykettä :D
Täytyypä ensi kaudella kokeilla, teiltä saa varmaan taas taimia.
kyllä meiltä taas taimia saa, ollaan ainakin niin monelle jo luvattu, että pakkohan se taas on niitä laittaa kasvamaan reilusti ;D
tulipa tänään kerättyä loputkin kypsät jallut puskista, ja jonkin verran vihreetäkin kamaa väriksi joukkoon, lopullinen määrä oli tasan kahdeksan kiloa ;D taitaa riittää omaan käyttöön talveksi. ihmettelen vaan mihis ne loput jallut laitetaan ??? niin ja jäihän noi purple jalapenot kokonaan puskaan koska ne on niin karmaisevan makusia, niillä saa aikaseksi ainoastaan tuliset huulet.
tänään on keitelty nagamansikkahilloa. tulipa muuten hyvää!!! huomenna on pakko sukeltaa rocotometsään. kun vaan tietäis mitä niistäkin tekis. ideoita otetaan vastaan!
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - kesäkuu 15, 2010, 21:59:21 IP
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010013-5.jpg)
masa t:ltä saatu birds of guayanna, chinese, hmmm... mahtaako olla ihan oikean näköinen? chineseksi aika erikoisen mallinen
Lajike oli mennyt nimilappuun väärin. Anteeksi! :-\
Kyseessä on PI 199506 "Little bird of Guyana" C. baccatum. Satoisalta tuntuva lajike kuitenkin on näköjään, kummallakin.
tänään taas kerättiin muutama chili. jos huomenna laittais ensimmäisen satsin savustumaan, ja alottais siitä ton kuivatus projektin. rocotot ja baccat on pääasiassa vielä menossa etikkasäilykkeeksi. seuraavaksi on kuulemma suunnitteilla jotain uutta hilloa. emäntä odottelee rocojen kypsymistä, että pääsee hilloja tehtailemaan :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-19.jpg)
tän päivänen sato, noin 5 kiloa, vasemmalta... cap 220, 7 pod, harold st. barts, lemon drop, chocolate fatalii, mystery bacca, aji cristal, punanen lemon drop, luiza, yellow pumpkin, caribian red habanero, chocolate bhut jolokia, rocotoja, trinidad perfume
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-20.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-14.jpg)
luiza, yellow pumpkin 7 pod
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-16.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-16.jpg)
punainen ja keltainen lemon drop aji cristal
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-16.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-20.jpg)
chocolate fatalii chocolate bhut jolokia
hienon näkösiä noi suklaa versiot. fatalii on tosi mieto, mutta suuren suosion viikonloppuna saavuttanut bhut jolokia ei ;D mutta se on niin herkullisen näköistä, ihan kuin olisivat suklaata!
Mites noi Aji Cristalit, tuossa kuvassa näyttäisi muutamassa olevan nahistumisen alkua podin kärjessä, onko mahdollisesti yleinenkin ilmiö?
Itsellä punaiseksi päästyään säilyy ehkä päivän, sitten alkaa nahistumaan. Tätä kummaa käytöstä esiintyy vain tuossa Cristalissa, muut säilyvät puskassa parikin viikkoa hyvinä. Viime vuonna (ei ollut Cristalia silloin) GRIF9345 (c. pubescens) teki samaa, 2/4 podia sadosta (megasato ;D) alkoi nahistua jo ennen värin täydellistä vaihtumista...
Lainaus käyttäjältä: -V- - heinäkuu 22, 2010, 12:14:01 IP
Mites noi Aji Cristalit, tuossa kuvassa näyttäisi muutamassa olevan nahistumisen alkua podin kärjessä, onko mahdollisesti yleinenkin ilmiö?
Itsellä punaiseksi päästyään säilyy ehkä päivän, sitten alkaa nahistumaan. Tätä kummaa käytöstä esiintyy vain tuossa Cristalissa, muut säilyvät puskassa parikin viikkoa hyvinä. Viime vuonna (ei ollut Cristalia silloin) GRIF9345 (c. pubescens) teki samaa, 2/4 podia sadosta (megasato ;D) alkoi nahistua jo ennen värin täydellistä vaihtumista...
Mulla on nahistumista ilmennyt PI-260567:lla. En ole yhtäkään podia voinut täysin kypsäksi kasvattaa, kun on alkanut päästä nahistumaan. Mistähän tuollainen ilmiö voisi johtua?
aji cristalille tuo on ihan tyypillistä, ei säily kauaa puskassa kypsänä, ja jos poimii vähän raakana niin kypsyy pöydälläkin parissa päivässä. en tiedä mistä se johtuu, mutta ihan syötäviä ne silti on. noi meni säilykepurkkii, hunajaiseen etikkaliemeen :D parin viikon kuluttua maistellaan että kannattaako tehä lisää...
tänään viritettiin uusi savustuskaappi käyttöön, on vähän isompi ku entinen, joka palveli loistavasti viime kauden, mutta sano tän kauden aluksi sopimuksen irti. ei muuta ku kierrätyskeskukseen hakemaan uutta kaappia, yks sattu olemaan ja oikein sopiva savustuskaapiksi ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010014-7.jpg)
pari hyllyä nagaa, lemon droppia ja ala hyllyt erilaisia rocotoja sekaisin
pistetäänpäs vähän piha kuvia, kun sielläkin kasvaa yhtä sun toista, ja kohtuullisen hyvin.
omenapuun alta löytyy muutama chili
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-23.jpg)
masa t:ltä saatu bolivialainen puolivilli bacca
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-23.jpg)
jallut kypsyy kivasti ulkonakiin
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-23.jpg)
masalta saatu prae, muuta podi siinäkin
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-12.jpg)
ja toinen prae, masalta sekin, tuntuvat viihtyvän loistavasti tuolla omenapuun alla
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-19.jpg)
ulupica on ollu vähän oman onnensa nojassa tuolla omenapuun alla, muutma lehti vähän palanut, mutta kukkaa sekin tuntuu tekevän
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-19.jpg)
fishpepper kasvaa hienosti pihalla on todella upea koriste chili
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-17.jpg)
birds eye baby täynnä kukkia ja podeja
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-15.jpg)
purple flashissa on jopa podeja tänä vuonna, mutta enemmän sekin on koriste
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010013-8.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010015-9.jpg)
seinustan pikku kasvarissa on nagaa tulossa ihan kivasti ja aika komeen kokosia
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-22.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010012-9.jpg)
tomaatti amppelissa on tulossa mukavasti napusteltavaa bull´s heart tomaatti siellä kasvaa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010016-7.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010017-7.jpg)
minikokoinen maissipelto ja kurpitsa on karannu kasvamaan aidan väärälle puolelle
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010018-6.jpg)
karhunvattuja tulee tänä vuonna ihan hirveesti, kiitos helteisen kesän :D
ja lopuksi kuva grilliherkuista, homeraa ja jalapenoa ja olivatpahan herkullisen makusia ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010019-4.jpg)
Hitto tulee vesi kielelle kun kattelee :)
Ei voi muuta sanoa, kuin että on hienonnäköistä meininkiä teidänkin puutarhassa. Ihan toistaluokkaa, kuin nämä minun räpellykseni. :o
juu, mut hei... se onkin Tammisillan puutarha :o)
Tulikin tuosta mieleen että pitäisi taas tulla joku kerta tsekkaan toi chililandia niin saa taas ton alemmuuskompleksin päälle noitten kasvatusten suhteen, :D mutta kun on mukamas koko ajan kauhee kiire kun on lomalla, yhdeksi päiväksi kun tullaan välillä kotiin niin on kauhee hoppu saada satoa säilöön ja jauheeksi ja tomaatitkin mätänee jos ei saa kerättyä ja pakkaseen...mutta tällaista tää nyt on...huomenna koko päiväksi kyläreissulle ja maanantaina taas mökille jne.....
Oisko missä vaiheessa hyvä sauma tulla moikkaamaan teitä ? itellä ens viikkoa aika täynnä
joo, kyllä tänne sopii tulla, mekin ollaan lomalla ens viikko ja kaks seuraavaa viikonloppua on varatut, mutta jos viikolla pääset tulemaan niin seuraavalla viikolla sopii koska vaan kuhan vaan ilmoittelet vaikka edellisenä päivänä :)
Toi chocolate fatalii ei ollut kovinkaan tulinen.... Nimi ei taida olla enne :)
Siemeniä voisin huolia, maukkaalta se vaikutti...
-Timo
pistetäänpäs kuvia tämän päivän puuhasteluista
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-23.jpg)
tästä ne päivän keitokset lähti, kattilassa si pulia, valkosi pulia, tomaattia,chocolate fataliita, savustettua jalapenoa, savustettua paprikaa ja yrttejä, vähän hunajaa ja sokeria
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-24.jpg)
sauvasekottimen jäljiltä sama keitos, tuoksu oli mahtava!
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-24.jpg)
yhä samainen keitos, toinen kippo sisältää paseerattua ja toinen sitä mikä ei menny siivilästä läpi ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-20.jpg)
chilisäilykkeitä varten hankittu jääkaappi alkaa olemaan täys :o lattialla on vielä jäähtymässä tän päivänen mineola pubense hillo, mikä oli aikamoista namia
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-24.jpg)
oliskohan tämä tuote jo sopivan tulista, pullo pitää sisälläan nagaa, noin 40 kpl, ja hieman öljyä ::)
Joo ollaan tossa ensviikolla yhteydessä niin sovitaan joku päivä :) Tosissaan nyt tulevalla viikolla en kerkee, mutta seuraavalla mahdollisesti. Ai että noi keitokset näyttävät hyvältä !
Mahtavan näköistä herkkua. :o
Mistä noi kaikki ohjeet hilloihin ja mössöihin oikein tulee...ihan hatusta temmattua ja kokeiltua vai ?
ja vielä Karpan nagaa. ;D onkohan nyt riittävän tulista isännälle.
ohjeet tulee ihan hatusta ja maistamalla ;D ihan varmaa ei vielä oo, että karpan naga olis riittävän tulista, siinähän on sitä öljyä... 8)
Oon huomannut tulevan raikkaamman makuista kun jättää kuumennuksen pois, lisää happoa (sitruunamehu, omenaviinietikka, balsamicoviinietikka, valkoviinietikka ym ym.) Atamonia lisäksi niin säilyy ainakin puoli vuotta. Maakellarista löytyi alkukesästä 2 tölkkiä habasalsaa jotka oli soossattu 30.9.09, vain kannen sisäpuolella lähinnä kumitiivisteessä oli vähän homeentapaista. Itse salsa oli aivan ok. pH pitää olla 4 tai korkeintaan 4,5 muuten pilaantuu.
Kuumennettu tomaattipohjainen salsa ei taas oikein noin kovia happamuuksia siedä, maistuu etikalle. Sitä tein Karin tapaan keittelemällä ja umpioimalla.Etikkaa vain tilkka. Maku ok.
Karpan reseptiä kyllä pitää kokeilla, kai Bhut jolokia käy Nagan tilalle? Näyttävät soosit kyllä todella upeilta, samoinkuin puutarhan chilit. Voiko Fish pepperiä syödä vai onko pelkästään koriste?
voihan sitä fishpepperiä syödä, sellanen annuumihan se on, ei mikään herkku, joten kun parempiakin on tarjolla niin meillä jää ihan koristekäyttöön, siihen hommaan sopii parhaiten ;D
pieni korjaus tänne :)
ohjeet taitaa kyllä olla tuon kalat69 sihteerin tekosia,
tietty Karpa on siinä henkisenä tukena, et hei lisää nagaa...
mutta todellakin tunnepohjalla tehtyjä,
ei tule täysin kahta samanlaista mössöä :)
no mut jos on sama tunne kaks kertaa, niin tulee samanlaista ;D
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - elokuu 09, 2010, 20:55:16 IP
no mut jos on sama tunne kaks kertaa, niin tulee samanlaista ;D
Enkä minäkään ihmettele jos sihteeri keittelee kaksi kertaa samanlaista, kun hyvin on mielessä miltä noi turbopube ja lemondrop hillotkin on maistuneet. :P
Löyty muuten omastakin pakastimesta viimevuotisia Hot Lemoneja joten voisi nyt kokeilla sitä hilloo itsekin emännän avustuksella.
Teiltä huhtikuun lopussa ostetun Fataliin ensimmäinen podi alkaa vihdoinkin valmistua, muuttuu keltaiseksi :) Kokemuksia: Maltillisen kaverin puska ollut, ei voi aikaiseksi luonnehtia, Ei näytä helteenpaahteet tuntuvan missään. Joku viitisenkytä reiluhkoa mokkulaa näyttääpi olevan tulossa, ties jos jaksaisi muutaman lisääkin pyöräyttää. Vähän pudottelee alalehtiä. Sai pikkusen myräkästä siipeensä. Korkeutta sekä leveyttä puskalla reilut metri.
no niin, hieno homma että satoa alkaa tulemaan, ei oo meillakään vasta kun pari podia kellastunu, mutta kyllä se siitä kun malttaa, hyvää kannattaa odottaa ;)
tuli tuossa ajankuluksi vähän kuvailtua tota chililandiaa ja vähän muutakin. eilen on taas tehty uusia hilloja, appelsiini- harold st. barts hilloa sekä greippi- harold st barts hilloa ;D toi oli paha toi kaupan hedelmiä 1 euron per kilo tarjous, kun niitä hedelmiä tarttu matkaan aika reilusti. vielä olis tossa odottamassa nektariinit, papaijat, mineolat ja ananakset. jotain hilloa niistäkin pitäis tulla, kunhan tuo emäntä vaan taas kehittelee jotain. savustuspönttö ja kuivuri on kanssa olleet ahkerassa käytössä. alkaa olemaan ihan kiitettävästi jo kuivaakin tavaraa varastossa. eiköhän sitä kohta taas jo talvesta selvitä ;D mutta pistetäänpä vähän kuvaa tuolta viidakon puolelta
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010026-3.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-14.jpg)
kuva ovelta tänään ... ja vertailun vuoksi kuva kauden alkupuolelta, samasta kohdasta kuvattuna
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010028-3.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010014-9.jpg)
rocoto väli on kasvanut umpeen prae kasvaa, ja peittää kohta koko ovi aukon
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010016-8.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010017-8.jpg)
ultra pube tulossa ihan kivasti ja muut pubet ovat tykänneet kasvaa kattoon asti ja tekevät nyt sinne podeja
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010025-3.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010020-4.jpg)
katon rajassa mennään, podeja tulee, mutta todella korkeelle pubet on kasvaneet katon ja seinän välistä noin sentin raosta toiseen huoneeseen ja katto sielläkin täynnä podeja
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010022-4.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010023-4.jpg)
lemon dropit tykkää kasvaa katossa samoin campanet ja rocoto viidakkoa taustalla, kuva otettu keittiöjakkaralla seisten, kohti kattoa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010011-9.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-16.jpg)
pink habaneroa ja trinidad perfumea
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010024-2.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010029-3.jpg)
bhut jolokiaa ja caribian red habaneroa, nekin ylhäällä huone toisesta suunnasta katsdottuna, emännän tiloissakin muutama chili ;D
pistetäänpä muutama kuva noista banaaneista ja puutomaatista kun oon luvannu pitää teidät sajantasalla, kohta päästään niitäkin maistelemaan 8)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-18.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-21.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-21.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-24.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-25.jpg)
ja chililandiassa syntyi taas uusi hillo:)
hitto et taitaa tulla namia . . .
ei niissä aikasemmissakaan mitään vikaa ollut, muutakun se et purkinpohja tulee liian nopeasti esiin :)
joo kyllä siitä namia tuli. nektariini-papaija-sitruuna-lemon drop hillo. vie kielen mennessään, onneks sitä tuli kuus litraa, saa syödä urakalla ;D
On kyllä tosi hienon näköstä :) Pitää ens viikolla yrittää tulle teille, jos teille käy :)
banaaniterttu oli sitte viimeyönä pudota puusta, elikkä loppu nkypsennys tapahtunee pöydällä. pikkasen on painoa tertulla....
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - elokuu 20, 2010, 14:12:38 IP
banaaniterttu oli sitte viimeyönä pudota puusta, elikkä loppu nkypsennys tapahtunee pöydällä. pikkasen on painoa tertulla....
Mikäs banaani on kyseessä ja kuinka vanha?
Näyttää todella upealta teillä :)
Sattusin hyvään saumaan eilen paikalle kun oli tammisillalla hillo-ilta. Loistavia oli kaikki sekä Hessin että sihteerin hillot ja mössöt. Onneksi on lähellä nää expertit niin tietää mistä saa oppia. :P
Ostin sulta joskus tossa toukokuussa Jalapeno DRH 7400:n ja Fatalii Yellown taimet. Semmosta nyt kyselisin, että minkä kanssa tuo Jalapeno on risteytetty? Tuntuu olevan huomattavasti tulisempi kuin Fatalii. Fataliissa myöskään podit eivät tunnu muuttuvan millään aivan keltaiseksi, vaan jäävät oransseiksi. Erittäin hyviä kyllä molemmat ja tuottavat kunnolla satoa.
Lainaus käyttäjältä: wilkku - elokuu 20, 2010, 23:24:19 IP
Ostin sulta joskus tossa toukokuussa jalapeño DRH 7400:n ja Fatalii Yellown taimet. Semmosta nyt kyselisin, että minkä kanssa tuo jalapeño on risteytetty? Tuntuu olevan huomattavasti tulisempi kuin Fatalii. Fataliissa myöskään podit eivät tunnu muuttuvan millään aivan keltaiseksi, vaan jäävät oransseiksi. Erittäin hyviä kyllä molemmat ja tuottavat kunnolla satoa.
Vastaan Kalat69,n puolesta, kun se on tuolla messuilla. En tietenkään vastaa hänen kasvatuksistaan mutta et tämän parempia vastauksia saa häneltäkään.
Tuo fatalii mitä olet saanut ei taatusti ole fatalii. Onko samanlainen suippokärkinen, mitä olet nähnyt?
jalapeño on hybridi, elikkä jalostettu eri lajikkeiden kesken ja tuskin Kalat69 tietää minkä lajikkeiden kanssa!
jalapeñon (C. annuum) ei tosiaankaan pitäisi olla tulisempi, kuin Fatalii ( C.chinense).
Tuo, että saa vääränlaisen taimen mitä odotti, on valitettavasti tosiasia nykyään. Jotkut lajikkeet risteytyvät aika herkästi keskenään ja Kalat69,kin on kasvattanut kasvinsa jonkun muun siemenistä. Todennäköisesti ei mene yhtään takuuvarmasti ensi vuonna omillakaan siemenillä, kun on niin paljon lajikkeita rinta rinnan.
Tosin uskon, että siemenet mitä häneltä saa ensi vuonna, on aika superyksilöistä saatu ja perimältään ainutlaatuisia. Eli kannattaa kokeilla, jos siemeniä saa! :)
Jokainen on nähnyt tulokset! :)
niin no, nää vastaus hommathan hoitaa sihteeri, joka ei ole tampereella vaan kotona hoitamassa chilejä... oli vaan ensin fiilistelemässä U2:sta!
banaani on ihan normi banaani, nyt vasta tänä vuonna on tullu tarjolle kaikkia mahdollisia japanilaisia ja punalehtisiä banaaneja, mutta tuo meidän on ihan sellanen perus mitä ennen oli kukkakaupoissa saatavana, ei sillä ollu tarkempaa lajikenimeä, nyt seuraavaksi ajateltiin laittaa sellanen punalehtinen... katotaan mitä siitä tulee. banaani on kaks vuotta vanha.
ja niin kuin tuo masa t kerkis jo vastaamaan, niin drh on tosiaan hybridi, elikkä sieltä on saattanu tulla jotain muuta esille, mutta eihän hätä ole tämän näköinen jos se on kuitenkin tulinen. fataliit on meidän omista siemenistä, ja niiden hierässä kasvoi oranssia habaneroa, ettei olis sellasen kanssa sekoittuneet. omassa maassa on kasvamassa sellanen fatalii, että ollaan epäilty sekottumista harold st bartsin kanssa. se kyllä tulee ihan keltaiseksi, mutta muoto ja maku ei täsmää kumpaankaan, vaan on jotain siitä väliltä ;D
kuten toi masa tosikin, puhtaiden siemenien saanti alkaa olemaan jo hankalaa. pitäis kasvattaa vaan yhtä lajiketta samassa huoneessa, ja sitä ennen pitäis vielä olla varma että on saannu oikeita ja puhtaita siemeniä! mutta eipä taida ainakaan kukaan suomessa tehdä puhtaita siemeniä. mutta pääasiahan että saada silti hyviä ja herkullisia chilejä ruokapöytään, vaikkei kaikki niin alkuperäisen mallisia ja makusia olisikaan. kyllä me laitetaan siemeniä jossain vaiheessa vähän myyntiin, mutta mitään takuita ei annata, ettei risteymiä olisi syntynyt. ;D
Nyt kotiuduttu :) Kiitos vielä kaikista herkuista !
eipä kestä kiitellä, unohdettiin vaan kokonaan se hillopurkki, mutta seuraavalla kerralla kun tuut :D
Juu katsotaan sit uudemman kerran :) olivat kyllä hillot ihan mielettömän hyviä !
jotain meni taas purkkiin. pikkasen olin jo huolestunut tuleeko kaikista meidän säilykkeistä tänä vuonna sellasia hyviä, mutta pikkasen pliisuja. no asiaa on korjattu tänään ;D tais tulla nämä purkit ihan vaan mun käyttöön ;D niihin tuli sen verran nagaa, ettei kauheesti taida muille maistua, paitsi tietty herra 47, mun sillon ku se on kylässä, purkit piilotetaan visusti ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-22.jpg)
naga kurkkuja, kurkut olivat päässeet pikkasen isoiksi:D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-26.jpg)
ja naga jalapenoja ;D, ihan kun noissa cauchoissa(drh7400) olis jo itessään potkua, mutta aina pieni lisä potku on paikallaan ::)
Kurkut varmaan tosi hyviä :) voi olla että liian ärhäköitä mulle tosin :D
hih :D hyvä kun kerroit kurkuista. . . .
tuun ja syön ne huomenna ;)
Laitoitko nagakurkkuja ihan tuolla vanhanajan reseptillä ja siihen plussana naga vai onko joku oma sävellys?
ihan tolla vanhanajan reseptillä, laitoin vain naga viipaleita sekaan.
Paljonkohan meni sinulla nagaa vaikka viittä litraa kohti?
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - elokuu 21, 2010, 03:21:19 AP
banaani on ihan normi banaani, nyt vasta tänä vuonna on tullu tarjolle kaikkia mahdollisia japanilaisia ja punalehtisiä banaaneja, mutta tuo meidän on ihan sellanen perus mitä ennen oli kukkakaupoissa saatavana, ei sillä ollu tarkempaa lajikenimeä, nyt seuraavaksi ajateltiin laittaa sellanen punalehtinen... katotaan mitä siitä tulee. banaani on kaks vuotta vanha.
Ok. Itselläni on pari vuotta vanha Lidlistä aikanaan hankittu Banaani (Musa Tropicana). Se viettää kesät ihan ulkona, eikä ole kuin n. puolitoistametrinen, johtuen varmaankin ulkoilmasta.
Lainaus käyttäjältä: biblo - syyskuu 01, 2010, 11:18:07 AP
Paljonkohan meni sinulla nagaa vaikka viittä litraa kohti?
oliskohan tommoset 15-20 siivua viiteen litraan sopiva.
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 01, 2010, 17:21:27 IP
Lainaus käyttäjältä: biblo - syyskuu 01, 2010, 11:18:07 AP
Paljonkohan meni sinulla nagaa vaikka viittä litraa kohti?
oliskohan tommoset 15-20 siivua viiteen litraan sopiva.
Täällä meni yksi keskikokoinen naga perus oliivi/jallupurkin kokoiseen pönikkään... ;D
Lainaus käyttäjältä: wille - syyskuu 01, 2010, 18:26:26 IP
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 01, 2010, 17:21:27 IP
Lainaus käyttäjältä: biblo - syyskuu 01, 2010, 11:18:07 AP
Paljonkohan meni sinulla nagaa vaikka viittä litraa kohti?
oliskohan tommoset 15-20 siivua viiteen litraan sopiva.
Täällä meni yksi keskikokoinen naga perus oliivi/jallupurkin kokoiseen pönikkään... ;D
Se voi jo olla aavistuksenverran tulista tavaraa. :)
Lainaus käyttäjältä: ToniPetter - syyskuu 01, 2010, 18:28:20 IP
Lainaus käyttäjältä: wille - syyskuu 01, 2010, 18:26:26 IP
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 01, 2010, 17:21:27 IP
Lainaus käyttäjältä: biblo - syyskuu 01, 2010, 11:18:07 AP
Paljonkohan meni sinulla nagaa vaikka viittä litraa kohti?
oliskohan tommoset 15-20 siivua viiteen litraan sopiva.
Täällä meni yksi keskikokoinen naga perus oliivi/jallupurkin kokoiseen pönikkään... ;D
Se voi jo olla aavistuksenverran tulista tavaraa. :)
Niin, siis mähän säilöin Nagsua niin, että maustoin sen kurkulla... 8) Ei vaan, veikkaan noiden olevan passeleita aamuvuoroviikon aamiaisvoitsikoihin. ;)
Lainaus käyttäjältä: wille - syyskuu 01, 2010, 18:31:16 IP
Lainaus käyttäjältä: ToniPetter - syyskuu 01, 2010, 18:28:20 IP
Lainaus käyttäjältä: wille - syyskuu 01, 2010, 18:26:26 IP
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 01, 2010, 17:21:27 IP
Lainaus käyttäjältä: biblo - syyskuu 01, 2010, 11:18:07 AP
Paljonkohan meni sinulla nagaa vaikka viittä litraa kohti?
oliskohan tommoset 15-20 siivua viiteen litraan sopiva.
Täällä meni yksi keskikokoinen naga perus oliivi/jallupurkin kokoiseen pönikkään... ;D
Se voi jo olla aavistuksenverran tulista tavaraa. :)
Niin, siis mähän säilöin Nagsua niin, että maustoin sen kurkulla... 8) Ei vaan, veikkaan noiden olevan passeleita aamuvuoroviikon aamiaisvoitsikoihin. ;)
joo ja kun laittaa vielä eväsleiville töihinkin, niin pomo(t) ihmettelevät, että kylläpäs sillä riittää virtaa ihan eritavalla, kuin aikaisemmin.
Lainaus käyttäjältä: ToniPetter - syyskuu 01, 2010, 19:00:36 IP
Lainaus käyttäjältä: wille - syyskuu 01, 2010, 18:31:16 IP
Lainaus käyttäjältä: ToniPetter - syyskuu 01, 2010, 18:28:20 IP
Lainaus käyttäjältä: wille - syyskuu 01, 2010, 18:26:26 IP
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 01, 2010, 17:21:27 IP
Lainaus käyttäjältä: biblo - syyskuu 01, 2010, 11:18:07 AP
Paljonkohan meni sinulla nagaa vaikka viittä litraa kohti?
oliskohan tommoset 15-20 siivua viiteen litraan sopiva.
Täällä meni yksi keskikokoinen naga perus oliivi/jallupurkin kokoiseen pönikkään... ;D
Se voi jo olla aavistuksenverran tulista tavaraa. :)
Niin, siis mähän säilöin Nagsua niin, että maustoin sen kurkulla... 8) Ei vaan, veikkaan noiden olevan passeleita aamuvuoroviikon aamiaisvoitsikoihin. ;)
joo ja kun laittaa vielä eväsleiville töihinkin, niin pomo(t) ihmettelevät, että kylläpäs sillä riittää virtaa ihan eritavalla, kuin aikaisemmin.
Valtion hommissa, joten ihmettelevät vain, että vaikuttaapas se eläväiseltä. Aamiaisen siis syön töissä. :D Hyvin saatu lähtemään sivuraiteille. Pahoittelut siitä ketjun viralliselle haltijalle. ;)
nou problemos, aina mun sivuilla nagasta puhua saa, ja täytyykin! emäntä tossa suunnitteli joskos se säilöis mulle nagaviipaleita ihan pelkästään purkkiin. että ku muille tulee pizzan päälle jalluviipaleita niin mä sais nagaviipaleita ;D taitais olla jo aika kova äijä pizza... pystyisköhän sitä syömään?
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 01, 2010, 21:06:25 IP
nou problemos, aina mun sivuilla nagasta puhua saa, ja täytyykin! emäntä tossa suunnitteli joskos se säilöis mulle nagaviipaleita ihan pelkästään purkkiin. että ku muille tulee pizzan päälle jalluviipaleita niin mä sais nagaviipaleita ;D taitais olla jo aika kova äijä pizza... pystyisköhän sitä syömään?
Tottakai sitä pystyisi! Eri asia että kuinka paljon.. Välillä(aina) tuntuu kun teen pizzaa niin sinne lipsahtaa järjestäen ja tietoisesti liikaa nagaa. Mutta ei se haittaa.. (kuin vasta seuraavana aamuna). Joskus täytyy kokeilla pizzaa missä on pohjan lisäksi pelkkää chiliä! Siinä voisi olla asennetta..
no joo, mutta sehän olis kasvispizza, ja se on periaate juttu että kasvisruokaa en syö, joten kyllä siihen on pakko jotain lihan tynkää laittaa, mutta senhän voi aina maustaa reilusti nagalla ;D
Tuli tänään valmistettua Aji Cristal Omena hilloa :) on muuten aika namia !
kuulostaa herkulliselta. harmi ettei enää voi ite tehdä hilloja, ne kun ei enää mahdu mihinkään ::)
Kaupasta saa lisää jääkaappeja. :D
Pitää ottaa purkki mukaan kun tuun käymään teillä :) tulee varmaan tehtyä muitakin tässä viikonloppuna :)
saakos sen jääkaapin tuoda jewe teille, kun meille ei oikein enää mahdu jääkaappeja???
ja tulimies saa mielellään tuoda maistiaisia, sulta tais viimeksi unohtua se sitruuna lemon drop hillokin.
ai niin, ja pakkohan sitä on ite tehdä vielä sitä turbo pube hilloakin, kunhan pubet vaan kypsyy ;D
Joo niinhän se unohtu. No pitää muistaa ens kerralla sit, jos samalla vaikka sitä turbo pubea ;D Joo otan purnukan matkaan samalla täältä :)
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 02, 2010, 21:41:56 IP
kuulostaa herkulliselta. harmi ettei enää voi ite tehdä hilloja, ne kun ei enää mahdu mihinkään ::)
jaa... mulla on kyllä kylmiössä vielä tilaa :) ja on mulla yks ylimääräinen jääkaappikin vapaana, tai kaksikin...
vaan eihän niitä mulle tuoda säilöön, kun söisin ne :)
kyllä niitä hilloja ja säilykkeitä voi mullekin säilöön tuoda ;) mutta sama ongelma taitaa olla kiun hessillä ;)
no mulla ne vois jopa säilyä kun on omiakin mössöjä melkosesti,
Herra 47 ei kylläkkän säilyis :)
Lainaus käyttäjältä: hessi - syyskuu 03, 2010, 21:08:14 IP
no mulla ne vois jopa säilyä kun on omiakin mössöjä melkosesti,
Herra 47 ei kylläkkän säilyis :)
hmm.. taitaapi olla turvallisempaa olla antamatta kummallekkaan teistä chilihilloja säilytettäväksi ::)
ja kakku on hyvää vai ;)
kakku on loistavaa!!! sitruuna-lemon drop-juustokakku, aikas maistuvaa on!
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-25.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-26.jpg)
ja halukkaille olis tässä vielä reseptikin :)
pohja
200g digestive keksejä
50g voita
täyte
400g maustamatonta juustoa ( philadelfia)
1 1/4 dl sokeria
4 munaa
2 tl vaniljasokeria
4 rkl perunajauhoja
reilu dl sitruuna lemon drop hilloa
sekoita murskatut keksit ja sulatettu voi.
painele pyöreän vuoan pohjalle ja reunoille, laita jääkaappiin
vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi
sekoita juusto, vaniljasokeri perunajauhot ja hillo keskenään
lisää vaahto juustoseokseen ja kaada pohjan päälle
paista 175 asteessa noin 45 minuuttia
jäähdytä ja nautiskele!
Namia.... :)
täytyy kokeilla, vaikka haluis kyllä sitä kylmää juustokakkua...
ja sai tuo Kari ihan itse tuon logonkin tänne vaikka me sihteerin kanssa jo epäiltiin
ettei pojilta onnistu :)
no lopputulos oli kuitenkin oikein vaikka siihen vierähti tovi
Jos jollain on hyvää reseptiä chili kurkuille(naga tai aji cristal kun on chilit citymarketista hankittava vielä) niin ottasin ihan mielellään vastaan sellasen, en ole ikinä suolakurkkuja tai muuta tehny mutta saisin kyllä suoraa maasta nostettuja kurkkuja tähän tarkotukseen.
Niissä säilökepusseissa on ohjeet. Meiraa on eniten kehuttu omaan korvaan-> http://www.meira.fi/maustaminen/sailontaaineet-ja-muut-tuotteet/sailontaaineet/kurkun-sailontaaine/
Tuota itsekin laitoin ja reilun kourallisen nagaa. Tuleeko jäykkää, sitä en tiedä.
Sori OT.
me ollaan ostettu ihan kaupasta meiran kurkkusäilyke pussi. siinä on pussin kyljessä ohjeet mitä noudattamalla tulee loistavia kurkkuja. siihen voi sitte lisätä maun mukaan muita mausteita. nagaa kannatta laittaa varovasti.parin litran purkkiin ehkä viis viipaletta. viipaleilla tarkotan sellasia ku yleensä leikataan jallusta. aji kristallia uskaltaa laittaakin reilummin. ja tietty siihen voi laittaa valkosipuliakin lisäks ja lisäillä mausteita oman maun mukaan.
Kylläpä on herkullisen näköinen kakku ja kas reseptikin löytyi.:)
Täytyy varmaan seuraavassa vaiheessa siirtyä leivonnaispuolelle sitten kun hillot sujuu ja aika hyvin jo sujuu ja kaksi versiota olisi taas harjoittelussa viikonloppuna kun kaupassa oli halpoja hedelmiä. :D
Niin ja kasvimaalta nousi viimeiset avomaankurkut...arvatkaapas mitä niistä tehdään. :D :D
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 04, 2010, 00:00:44 AP
me ollaan ostettu ihan kaupasta meiran kurkkusäilyke pussi. siinä on pussin kyljessä ohjeet mitä noudattamalla tulee loistavia kurkkuja. siihen voi sitte lisätä maun mukaan muita mausteita. nagaa kannatta laittaa varovasti.parin litran purkkiin ehkä viis viipaletta. viipaleilla tarkotan sellasia ku yleensä leikataan jallusta. aji kristallia uskaltaa laittaakin reilummin. ja tietty siihen voi laittaa valkosipuliakin lisäks ja lisäillä mausteita oman maun mukaan.
Näillä säilökeliemillä on vaan mielikuvitus rajana! Just mietin miltä mahtais maistua naga-etikkaliemessä säilötyt punajuuret. _ Varmaan hyvältä, jos on esim. Nagaa riittävästi. :)
Lainaus käyttäjältä: ALIS123 - syyskuu 03, 2010, 23:45:43 IP
Jos jollain on hyvää reseptiä chili kurkuille(naga tai aji cristal kun on chilit citymarketista hankittava vielä) niin ottasin ihan mielellään vastaan sellasen, en ole ikinä suolakurkkuja tai muuta tehny mutta saisin kyllä suoraa maasta nostettuja kurkkuja tähän tarkotukseen.
Perinteiseen maustekurkkureseptiin kuuluu sinapinsiemeniä, mustaviinimarjanlehtiä ja piparjuurta. ;) Nämä kun lisäät etikan, sokerin, tillin, valkosipulin, suolan ja chilin lisäksi niin uskoisin että maku on enemmänkuin kohdallaan. :)
Siltä jolta saan kurkut on vähän omat mielipiteet säilönnästä ja tuskin edes antaa kurkkuja jos laitan "kaupan reseptillä" joten ihan tarkotin siis täysin alusta alkaen omaa reseptiä, vai onko se täysin oman maun mukaan ja chiliä sekaan sen verran ku haluaa? Jos lisään tyyliin puolikkaan nagan 5 litraan niin ei tule liekit korvista ja perseestä kun syön kurkkuja?
Ja tietysti reseptillä tarkotan ihan tarkkaa mittaa jokaselle ainekselle, lähetään nyt vaikka 5 litran ohjeesta ja ihan alusta alkaen kaikki. Täys noob säilönnässä ja chilillä säilykkeiden maustamisessa...
no kuule, kirjotapa googleen maustekurkku, niin jo alkaa tulemaan tarkkoja ohjeita mittoineen päivineen, siihen vaan lisäät chilit mukaan, ja nagaa varovasti, kun siinä kurkussa on kuitenkin niin mieto maku, että maistuvat joka tapauksessa nagalle. tai jos tykkäät suolasemmista kurkuista, niin kirjota suolakurkku. sitte ei muuta ku enää valkkaamaan mikä ohjeista on eniten omaan makuun sopiva :)
Hitto että toi kakku näyttää hyvältä ! pitänee testata gluteenitonta versiota tosta ;) Ostin eilen kaupasta 3 kiloa nektariineja .. tänään pitäs joku hillo niistä väsätä :D
kylläpäs se kakku olikin hyvää, emäntä tosin hiukan mökötti kun siitä ei riitänyt sille kuin pieni pala ::)
nyt on taas väsätty tomaatti pohjasta mössöä, sellasta pikkasen tiukempaa kuin edelliset, sen verran tuli habaneroja ja bih jolokiaa laitettua, ettei taida olla ihan jokaisen makuun. vielä taitais pkastimeen mahtua joku savuchili mössö ja sitä sitruunahilloa on pakko tehdä vielä satsi, sen verran paljon sitä on jo kulunut ;D
joo pitää sitä sitruuna hilloa yrittää itekkin väsätä ens viikolla :) toi Harold st. Barts & Nektariini hillo on kyllä aika mukiin menevää, tosin tuli aika tulista ;D
joo, se haroldsi on aika tujua hilloissa, sitä ei voi laittaa ku ihan vähän ja silti meinaa tulla turhan tujua.
heh joo iskin 4 podia 3 kiloon nektariineja ;D
Ai on vai...
laitoin itse eilen 4 bodia siihen pieneen määrään mössöä :)
tais tulla sit tujua...
se nähdään kunhan annan hillon tekeytyä...
Lopullinen maku tostakin selvii, kun tulee kylmänä maistettua :) Lämpimänä peittos aika lailla nektariinin maun.
niin ja lopullinen maku selvii sitte kun se on seissy muutaman viikon jääkaapissa tekeytymässä, tosin se edellyttää sitä että hilloa on sillon vielä jäljellä, eikä kaikkea ole maisteltu etukäteen ;D
Joo totta tuo :D nyt oon jo purkillisen syönyt ;D onhan siinä potkua joo mut ei liikaa, ainakaan tossa purkillisessa. Huomenna pitää varmaan taas yrittää jotain omenasta lohtia, kun on valkeitakuulaita säkki tolkulla :D en vaan tiiä mitä siihen miksais ja pitäskö laittaa jotain muutakin hedelmää sekaan..
Lainaus käyttäjältä: tulimies - syyskuu 06, 2010, 21:41:43 IP
Joo totta tuo :D nyt oon jo purkillisen syönyt ;D onhan siinä potkua joo mut ei liikaa, ainakaan tossa purkillisessa. Huomenna pitää varmaan taas yrittää jotain omenasta lohtia, kun on valkeitakuulaita säkki tolkulla :D en vaan tiiä mitä siihen miksais ja pitäskö laittaa jotain muutakin hedelmää sekaan..
Esim. kilo omenaa, yksi sitruunan mehu+kuori, marmeladi-hillosokeria, nagaa, tilkka rommia ja kanelia. ;)
kuulostaa aikas herkulta. onneks omassa omenasadossa on väli vuosi, pakkaset vei keväällä kukat. joten meillä ei oo tänä vuonna, onneksi, omenia säilöttäväksi. jotenkin tuo sitruunan kuori ällöttää, kun miettii kuinka monta kiloa niihin lykätään kaiken maailman myrkkyjä. pakkohan se on että ne säilyykin. kun taas omasta puusta kerää sitruunan, niin sehän ei säily kunnolla viikkoakaan. mutta kun omat sitruunat kypsyy, vois vähän kuoriakin taas raastella joukkoon.
Suurin osa sitruunan torjunta-aineista hajoaa kuumennettaessa haitattomiksi yhdisteiksi. Aina kannattaa käyttää luomu sitruunaa joissa pääsääntöisesti torjunta-aineet on kielletty. ;)
Tuota vois vaikka kokeillakkin :) kuullostaan aika herkulta :)
jonkun verran on tavaraa vielä kasvamassa puskissa ja pikku hiljaa alkavat siellä kypsymäänkin. pistetäänpä pikkasen kuvia tulemaan :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-28.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-27.jpg)
pihassa kasvaa tällänen mistä ei oikein tiedä mikä se on, sen pitäis olla fatalii, mutta on toden näköisesti risteytynyt harold st bartsin kanssa, mutta hyvän makunen se on aikas komeen kokosia
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-26.jpg)
pihalla kasvaa myös tälläsiä kohtuullisen kokosia nagoja, on ollut loistava kesä ulkokasvatukselle!
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-23.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-22.jpg)
caribian red habaneroakin on puskassa ihan kivasti vielä tulossa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-17.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010012-11.jpg)
pink habanerot on ihan täynnä tavaraa ja congo brown tekee vieressä podeja, sopivat väreiltää todella hienosti yhteen ;)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010015-11.jpg)
chocolate scot bonet
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010026-4.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010028-4.jpg)
rocotot on tehneet reilusti tavaraa seinän toiselle puolelle, noi kaikki podet on yli kolmessa metrissä ja toisella puolella seinää kuin varsinainen kasvi ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010029-4.jpg)
nagat ja trinidad scorpionit sulassa sovussa yhdessä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010036-1.jpg)
star fishiäkin tulossa reilusti, ja tänä vuonna jopa sen näköistä kuin sen kuuluukin olla
ja paljon muutakin vielä tulossa. ja ollaan muuten syöty banaaneja oikein urakalla, terttullinen banaaneja kun alkaa kypsymään samaan aikaan niin kyllä nootä saa popsia. onneksi ovat sentään hyviä ja hiukan pienempiä kuin kaupan banaanit ;D
Ihan näyttäis Goronongilta tuo risteymä. Vaan ei ilmeisesti ole.
Kyllä teillä nakerreltavaa riittää, varmaan saattaa riittää yli joulun.
Todella komeita ovat, ja tavaraa tulossa vaan lisää ja lisää ! :) noi rocotot on kyllä ihan uskomattomia, livenä vasta saakin ällistellä :D
juu, se näyttää goronongilta mutta se ei voi olla sellanen. se kun on meidän omista siemenistä ja meillä ei ollu viime vuonna, eikä sen puoleen tänäkään vuonna goronongia. ja tuo on kuitenkin tulisuudeltaan ja maultaa aika lähellä fataliita, mutta ulkomuoto ei ihan täsmää. herra 47 on maisteli kyseistä ja oli kanssa sitä mieltä että saattais olla tuon haroldsin kanssa risteytynyt.
toivottavasti riittää joulun yli, ennen ku uusia saadaan, niin on taas jo kesä :D
juu, rocotoja on katon rajassa ihan uskomaton määrä, erottuvat vasta hyvin ku alkavat värittymään. pikkasen vaan ovat hankalalla korkeudella ;D
Upealta näyttää ja vieläkin noin valtavasti satoa.
En tiedä saanko ikinä kypsää satoa omasta Starfishistä ja Pink Habanerosta kun eivät ole edes täysikokoisia vielä ja tulevat niin jälkijunassa kun kasvaneet kesällä huonossa valossa. Pink Habanero nyt muutti eilen ulkoa kasvariin jos nyt siellä podien kasvu vauhdittuisi. On muuten teiltä saatu taimi silloin keväällä. ;)
Tässä on minun teiltä ostettu Pink haba kuukausi sitten. Nyt alkaa olla reilusti kypsiä podeja ja osa on kasvanut tuosta. Podeja on kasvin reilun puolen metrin korkeuteen nähden mahtavasti, toisella puolella kasvia lisää.
(http://lh4.ggpht.com/_ef0-1jHTCew/TGFuc8kvJaI/AAAAAAAABBI/m1BJ_yKlsiE/s800/DSC04142a.JPG)
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 08, 2010, 22:18:21 IP... juu, rocotoja on katon rajassa ihan uskomaton määrä, erottuvat vasta hyvin ku alkavat värittymään. pikkasen vaan ovat hankalalla korkeudella ;D
Mitailepa niitä vähän vaikka tikapuilta ja ilmoita mukaan Chilemanin kisaan.
Sinne mahtuisi vielä muutama Finland listalle, vaikka vähän alemmaksikin. :D
komeen näköinen ja podejakin näyttää olevan reilusti ja upeen kokosia. kyllä siitä muutaman kerran saa voileivälle laittaa päällystettä ;D
jewe hei, muistaakseni se sun meiltä saama pink haba oli mikrokokoinen, kun valittelit ettei sulle enää mahdu mitään mihinkää, ja emännälle piti saada mietoa herkkua ;D
Joo se oli sellainen ihan vauvataimi :D, onhan se nyt aika komea metrinen taimi mutta kaikki podit vajaakokoisia vielä. Taisin mokata sen taimen kanssa kun "unohdin" sen muitten puskien taakse kesäksi niin ei podit ole sitten vielä kasvaneet, mutta onhan tässä syksyä jäljellä.
ja ainahan sen voi nostaa sisälle siihen lancen viereen kypsymään ;D taitais parempi puolisko ainakin tykätä ;)
ja kuvaa Tamarillosta... Hmmm... namia tiedossa
tänään kerättiin ensimmäiset tamarillot. vaikee päättä tollasista eksoottisita jutuista että koska ne kypsiä, mutta hessin kanssa neuvoteltii ja päätettiin poimasta yksi ja katsella mikä on tilanne. mehukkailta ja kypsiltä ne vaikuttaa ja todella jännän makusilta. nyt on poimittu viisi kappaletta niitä ja tarkoitus olis testata jotain chilistä soosia niistä. tosin netistä löyty jos jonkin moisia jälkkäri ohjeita kyseisistä hedelmistä... jotain vois vaikka niistäkin kokeilla...
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/tamarillo007.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/tamarillo008.jpg)
todella komean näkoisiä hedelmiä tossa :) säästäkää muutama maistiainen ;D
tän päiväsiä herkkuja olis sämpylät. emäntä teki kaks eri satsia, eka taikina maustettiin jalluilla, basilikalla ja omenalla, ja toinen taikina oli pikkasen äijämäisempi, siihen laitettiin vaan nagaa ja omenaa normaalien pellavansiementen ja leseitten ja hunajan lisäks. kummasti vaan tollasen jättikokosen nagan makukin katoo tollaseen sämpylätaikinaan. raakana maistu vielä ihan kunnolla naga, mutta kypsänä ei meinaa enää erottaa, emännästä se kyllä maistuu... ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-27.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-28.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-27.jpg)
no voihan :)
taas mulla on väärä osoite :)
herkulliselta näyttää...
ja ei tämä päivä nyt niin huonosti menny vaikka luultiin.... ;) ;)
Voi jösses :D
Vai nagasämpylöitä, pitääkös tuostakin tulla hakemaan oppia kun täällä rupeaa nagapuska olemaan kohta ihan punaisena. :P
nagasämpylät on hyviä, ja ku päälle laittaa vielä nagakurkkuja ;D
nyt on kiehumassa ensimmäiset tamarillot, ja mössö on vielä tehty jopa ohjeen mukaan... melkein ;D
tunnin päästä pitäis olla valmista, tuoksu on erilainen mutta ei paha
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 11, 2010, 21:47:25 IP
nyt on kiehumassa ensimmäiset tamarillot, ja mössö on vielä tehty jopa ohjeen mukaan... melkein ;D
tunnin päästä pitäis olla valmista, tuoksu on erilainen mutta ei paha
Jännää! :D
Jos pari tamarillon siementä saisi lunastaa?
eiköhän to onnistu kunhan saadaa ne ensin kuivattua :)
Ei tainnut tulla puutomaatista sen parempaa hot soossia. Sääli! Jatketaan kuitenkin tulisten kastikkeiden tekoa..
ei tullu vielä hottissoosia, mutta kyllä toi maku sopis johonkin todella tuliseenkin. pitää taas alkaa itse kehittelemään omaa reseptiä
uskoisin että tuo Tamarillo sopii hyvin johonkin mesikolaiskastikkeen pohjaksi :)
ja en haluaisi lannistaa niitä jotka haluaa oman Tamarillon kasvattaa,
mutta kasvi vaatii vähintään 4 m korkean kasvihuone tilan
(siksihän tämäkin yksilö päätyi Tammisillan hyvään hoitoon)
ja sitten se taito saada se kukkimaan, mut sitä me ei paljasteta ;)
eihän Karpa ? ;)
Ei aina tavoitteet tarvitse olla korkealla vaikka huonekorkeutta löytyykin tuo 4m talosta ;)
niin... se joka kuuseen kurottaa se katajaan kapsahtaa ;)
vai pitäiskö sanoa että joka tamarilloon kurottaa se tomaattiin tömähtää :D
pikkasen on joo haasteellinen kasvi, tilan suhteen... ja luuulen että isommassa ruukussakin olis voinnu paremmin
ja lämpökin taitaa loppua kesken, että sais koko sadon kypsytettyä, mutta saadaanpa ainakin osa kypsäksi :)
on taito saada tamarillo kukkimaan, mutta on myös taito erottaa tamarillon nuppu raakileesta, vai mitä Hessi ja Karppa, kyselee sihteeri ;) ;D
Joutuiko tamarillon latvomaan viidessä metrissä jotta saitte hedelmät kypsiksi? Melkoinen suoritus saada hedelmiä puumaisesta trooppisesta kasvista, en tarkoita chilejä. Myös banaani on aika harvalla puutarhalla kasvanut syötäväksi asti. Mitähän seuraavaksi laitatte? Rambutanin tai litsiluumun varmaan.
Sitten syötte tietysti nagan kera. Allekirjoitan nyt nagan erinomaisen maun. Sopii savuhabatahnaan erinomaisesti antamaan tujua makua. Ootteko savustaneet koskaan tammella? Mulla on Bradleyhin brikettejä mutten uskalla kokeilla kun pitää 3 ämpärillistä laittaa chilejä kun ei viitsi tyhjänä käyttää.
Vois kuvitella olevan melko vahvan oloista savua.
tamarilloa ei todellakaan ole latvottu kertaakaan, villinä ja vapaana on saannu rehottaa, senpä takia jääkin osa hedelmistä vihreiksi. ei tuo banaanin kasvattaminen vaikeeta oo, tuo oli jo kolmas "puu" meillä joka on satoa tuottanut 8) ja hyviä ovat olleet joka kerta. pikku hiljaa vaan alkaa kyllästymään banaaneihin, kun niitä tertullisen syö. ihan heti ei kaupasta osteta! seuraava kasvatus kohdetta ei vielä tiedetä. saa nähä mitä joku raahaa meille kasvatukseen, kun itseltä loppuu tila ;D
ei me olla savustettu tammella, ainoastaan omenapuuta ollaan käytetty, kun sitä on tuossa helposti saatavilla. juu, elämä ilman nagaa on mautonta :D
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 14, 2010, 23:51:05 IP
seuraava kasvatus kohdetta ei vielä tiedetä. saa nähä mitä joku raahaa meille kasvatukseen, kun itseltä loppuu tila ;D
Mulla ois pitahayan/pitayan siemeniä, ja muutama pienen pieni taimi, jotka ei oo oikeen kasvaneet... ::)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pitahaya
Toi on aika jännän makunen hedelmä :) thaimaassa tuli syötyä tota, siellä se oli nimellä Asian Dragon Fruit :)
joo todella jännän makunen, ei ihan kuulu suosikki hedelmien joukkoon. mut ainahan sitä voi kaiken kasvattamista kokeilla :D
kerättiin tänään puskia vähän tyhjemmiksi, kyllä sinne vielä jäi paljon ihan vihreitä ja sellasia mitkä ei olleet ihan kokonaan vielä värittyneet, joten kerättävää riittää vielä muutamalle viikolle :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-30.jpg)
päivän saldo, on siinä muutama podi :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-28.jpg)
pink habaneroa on ihan valtavasti, mitäköhän siitä vois tehdä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-24.jpg)
caribian reditkin on ihan kivan kokosia
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-23.jpg)
tänä vuonna saatiin haroldsitkin suht normaalin kokosiksi, viime vuonna ne oli kääpiöitä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010017-10.jpg)
tää on jännä chili, ulkona kasvanut aika makeen kokonen, todennäköisesti fataliin ja harold st bartsin sekotus
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - syyskuu 16, 2010, 17:45:43 IP
tää on jännä chili, ulkona kasvanut aika makeen kokonen, todennäköisesti fataliin ja harold st bartsin sekotus
Ja maistuukin mielestäni hieman molemmille.
Erittäin hyvän makuinen on :) kohta on sitruuna hillo loppu :) on se niin hyvää ! Komeita ovat nuo chilit kyllä :)
täällä on vietetty leivontailtaa, aikamoisia herkkuja tulossa vielä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-24.jpg)
leipurit vääntäneet "sämpylää"
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-31.jpg)
muutama tässä valmiina, ja seuraavaksi tehdään vielä äijä versioita, elikkä niihin taitaa tulla nagaa... ;D
Hyvältä näyttää ! :) joskus vois kokeilla jotain gluteenitonta versiota sämpylöistä ;)
tuskastuneena odotan naga versioita, laittoivat perhana ne viimiseksi uuniin, eikä millään meinaa malttaa odottaa... ;D
Voi että!
Kyllä on tytöt tehneet töitä! :)
Valitan, etten nyt pääse kuitenkaan käymään.
Herkulliselta näyttää ja kuullostaa silti kaikki!
Lainaus käyttäjältä: tulimies - syyskuu 17, 2010, 23:52:54 IP
Hyvältä näyttää ! :) joskus vois kokeilla jotain gluteenitonta versiota sämpylöistä ;)
no sehän ei ole mikään ongelma, olen vuosia leiponut gluteenitonta leipää, pullaa, kakkuja ties mitä..
nyt en kyllä muutamaan vuoteen, joten ei löydy raakaineita heti miten, mutta jos tietää etukäteen niin voinhan niitä pyöräyttää johonkin meettiin...
Joo olis kyllä tosi hienoa jos olis mahdollisuus maistella gluteenittomina noita herkkuja ;)
Lainaus käyttäjältä: hessi - syyskuu 18, 2010, 19:44:32 IP
Lainaus käyttäjältä: tulimies - syyskuu 17, 2010, 23:52:54 IP
Hyvältä näyttää ! :) joskus vois kokeilla jotain gluteenitonta versiota sämpylöistä ;)
no sehän ei ole mikään ongelma, olen vuosia leiponut gluteenitonta leipää, pullaa, kakkuja ties mitä..
nyt en kyllä muutamaan vuoteen, joten ei löydy raakaineita heti miten, mutta jos tietää etukäteen niin voinhan niitä pyöräyttää johonkin meettiin...
tänään oli mukava päivä puutarha, chili-ihmisiä kävi ja muutamia uusiakin ihmisiä saatiin maistelemaan chilejä. huomenna on pakko aloittaa urakka jäänneiden chilin säilömiseen. jos ei joku teistä ilmoita halukkuuttaan auttaa meitä säilömisessä ja tilaa itselleen chilipakettia postin kotiin kantamana pientä korvausta vastaan ;)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-26.jpg)
savutahna sekä nagasinappi olivat tänään niin suosittuja että niitä on pakko väsätä lisää, omassakin käytössä kuluvat aikamoista vauhtia :) ja jollekin luvattiin nagasinappia oikein valmistaakin :)
tänään tuli taas herkkuja talven varalle. savuchilimössö on niin herkkua, piti tehdä vähän reilumpi satsi lisää. elikkä savustettuja rocotoa oli noin kilo, muita chilejä ja paprikoita noin 1,9 kiloa, siinä oli chilacaa, guachilloa, homeraa, numex big jimiä, infernoa ja saatto siinä olla jotain muutakin chiliä. tomaattia, sipulia, valkosipulia, omenaa oreganoa, basilikaa, suolaa, sokeria, pippuria, nagaa ja etikkaa.... muuta ei muistaakseni kattilaan menny :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-31.jpg)
aineet kattilassa, ei muuta ku keittelemään
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-33.jpg)
valmiiksi keitetty mössö, purkkeja vailla
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-31.jpg)
satsi nagasinappia ja pari purkkia savumössöä, loput menee pakastimeen kun siellä on paremmin tilaa
aikamoinen herkku oli tänään kahvipöydässä ;)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-32.jpg)
sitruuna-lemon drop juustokakku, vei kielen mennessään
Hyvältä näyttää, meillä taas syötiin SitruunaLemon Drop suklaakääretorttua.
Kuolaaa, kuolaaa, kuolaaa, kuolaaa.......jumaleisson nyt on kakku. Juustokakut ollut aina pieni heikkous.
siitä sitten vaan leipomaan :)
voin kertoa, kakku oli hyvää :)
tämän kakun salaisuus taitaa pysyä minun ja sihteerin omina ;)
On kyllä hyvän näkönen kakku ! Slurpssss !
tänään kerättiin ensimmäinen isompi sato puutomaatista. nyt ne ainakin oli täysin kypsiä. jännän herkullinen tuoksu niissä on.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-33.jpg)
1800g tamarilloja, nyt ollaan painossa jo paljon lähempänä sitä 2,5 kg mitä ohjeessa oli
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-28.jpg)
pilkottuna kattilassa, seuraksi laitettiin omenaa, sipulia, valkosipulia, inkivääriä, neilikkaa, mustapippuria, suolaa, sokeria, etikkaa ja tietysti chiliä, bubbaa, punasta lemon droppia, aji cristallia ja tietty pari pientä nagaa :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-26.jpg)
tässä alotellaan keitto projekti, pitäis keitellä ainakin puoltoista tuntia. aika mahtavat tuoksut on kämpässä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-32.jpg)
eilen tuli kerättyä loput tomaatit pöydälle kypsymään, tarvii niistäkin taas keitellä jotain chilien kanssa
namia :)
ehtispä maisteleen...
sulle hessi on sitte seuraava satsi noita puutatomaatteja, ja se taitaa olla vähän isompi erä. nyt oli pakko keittää, kun niitä alko jo tippumaan puusta ;D
:)
kunhan eivät kypsy sillä välin kun ole matkalla....
Slurpssssss ! herkkuja
Onkos vihreistä tomaateista tullu tehtyä mitään erikoisempaa?
Niitä kun tuntuu puskat notkuvan ???
tänään on sitte pikku hiljaa päätelty tätä chilikautta. puskia leikattu alas oikein urakalla, ja siinä ohessa kerätty talteen loput chilit, joita ei enää niin kauheesti pitäny olla. ja huomisellekin jäi vielä jonkun verran puskia. huomenna täytyy kuvailla vielä paremmin, mutta tässä olis pari kuvaa tän hetkisestä tilanteesta. joku kun vielä säilöis noi... onko vapaaehtosia????
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-34.jpg)
ja tässä keossa olis 23,8 kiloa hilejä :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-27.jpg)
vielä hymyilyttää, mutta mahtaakohan hymy hyytyä kun noille pitäis jotain tehä
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/hieman-chileja.jpg)
tässä on volitansin pari viikkoa sitten ottama kuva silloin kerätyistä chileistä
Kateellisena katselen ja toivon että joskus pääsisin edes lähelle samanlaisia satoja :-[
Upean näköistä ei voi muuta sanoa....ja taitaa kuvan miehellekin olla tiedossa keittiökomennus että saadaan sato purkkeihin. ;D
se mies pysynee aika tiiviisti keittiössä huomisen loppu keräyksen jälkeen ;D meille taitaa olla viikonloppuna vieraita tulossa jo tohon keittiön pöydälle varmaa tarttis sillon saada jotain muuta... toisaalta, jos säästäis sen säilönnän viikonlopulle ja laittais vieraat hommiin ;D
Otan osaa. Käsi kipeenä pilkkoa ja pilkkoa ja perata ja perata ja säilöä ja.....
Upea foto PJ:ltä. Mutta upea on satokin.
Kurpitsahilloa! Tuli muuten ihan syötävää; 2/3 kurpitsaa ja 1/3 omenaa + chiliä tarpeeksi. Ihan vaan ehdotus vaihteluksi.
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - lokakuu 05, 2010, 22:16:33 IP
toisaalta, jos säästäis sen säilönn'n viikonlopuööe ja laittais vieraat hommiin ;D
siinähän sitä olisi ilmaistyövoimaa tarjolla :D.... ja jokaiselle naga palkaksi.
Mahtaisko sama systeemi toimia, kun muinoin kalalle? Eli tönkkösuolattua chiliä. -Sanoin tämän vielä ihan tosissani..
Tuon määrän tekis kyllä mieli käsitellä aika nopeasti. :)
ai että tönkkösuolattua chiliä. huh huh, kukakohan sen käyttäis? kuulostaa sen verran rajulta että ihan heti en kyllä tohon hommaan lähtis. jotain herkkuahan noista olis tarkoitus tehä, ja jotenkin luulen että suolaus ei oo ihan se juttu ;D
no niin pistetäänpä muutama kuva sadosta. vielä olis puskissakin jonkun verran. pubenset jätettiin vielä kypsymään :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-35.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-25.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-28.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010012-13.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010014-12.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010015-13.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010020-5.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010021-4.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010040-3.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010038-2.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010025-5.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010030-4.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010047-1.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010033-2.jpg)
Hienoa settiä. Eihän tuollaista määrää kerkiä edes syömään ennen seuraava satoa. :)
Kyllähän tossa vielä väkertämistä riittää joo :) tiedossa herkkuja jos jonkin laisia :P
jaa... taitaa tuo määrä just ja just riittää kalat69:lle :)
ai mut eihän se ollutkaan Nagaa ;)
ja voishan sitä jonkun uuden mössön taas kehittää ja keittää :)
mitäs luulet hessi onko jo kehitteillä/valmistumassa jopa ::)
no kai se on pakko olla, ettei chilit mätäne käsiin ;)
tänään olis ollut Hulluilla päivillä edullisia hedelmiä, mut enhän minä jaksanut sen lihalastin päälle niitä kantaa :o)
nyt tuli vähän erilainen soosi. muutama valkosipuli pohjalle, tais olla neljä tai viis sellasta todella isoa. sipulia kuus tai seittemän oikein jättiä, ja sitte vihreitä baccoja, vähän etikkaa suolaa, pippuria, sokeria, appelsiinimehua ja kevyt kiehautus. tuli sanoisinko raikas soosi, ja ainakin täysin erimakunen ku edelliset.
No nyt alkoi kuullostamaan jo oikein ekstreme-soossilta! :D
Tuo suolaamisen idea tuli minulle siitä, että tuo alkuperäinen tabasco-soossi kai kypsytellään tynnyreissä suolakuoren alla.
En taida silti itsekkään viitsiä ryhtyä kokeilemaan sellaisen kastikkeen tekoa.
emännän iloksi on nyt saatu valloitettua tilaa chileille myös sisältä. viime vuoden se vielä oli tiukalla linjalla, ei yhtää chiliä sisälle. mutta nyt oon saannu ihan oman tilan chileille ;D. yöpyvät vieraat saavat nauttia chiliviidakosta, kuhan eivät mene sinne chilijääkaapille >:( ;D
pari tasoa rakentelin chileille, lamput on tilattu, saan alku viikosta, siihen asti saavat pärjätä suunnilleen luonnonvalolla. nämä villit vauvat ovat kotoisin M;kkolta, ovat sellasia sopivan kokoisia talvetukseen, toisin kuin omat villit, joilla korkeus alkaa kaikilla lähennellä kahta metriä. osa on jopa reilusti korkeempia, niille ei tullu lupaa talvettamiseen sisätiloissa ;D
sisävillit:
CAP 499 C. Chacoënse
CAP 1153 C. Chacoënse
CAP 1445 C. Chacoënse
CAP 1446 C. Chacoënse
Puta Pario (PI 260426) C. Chacoënse
Mata Frade C. Chinense/Wild
CO 1225 C. Eximium
CAP 215 C. Microcarpum
CGN 22795 C. Praetermissium
Cumari C. Praetermissium
CAP 1141 C. Praetermissum
Cumari Pollux C. Praetermissum
Goat Pepper (CGN 22794?) C. Praetermissum
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/032.jpg)
tänään istuttelin kaikki uusiin ruukkuihin, pitää sisällä ola pikkasen siistimmät systeemit kuin tuolla huoneella
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/033.jpg)
yksi oma villikin pääsi sisälle, aika kivaksi kasvanut chacoense
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/034.jpg)
kesän 12 senttisessä ruukussa kituuttanut naga, milloin missäkin nukassa kumollaan ollu, pääsi sisälle, kun oli aika tollanen hauskan mallinen ja sopivan kokonen
emäntä innoistui napsimaan chileistä tälläsiä kukkakuvia
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/026.jpg)(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/027.jpg)
hienolta näyttää ! mitäs valoja tilailit ? itekkin pitäs jotain valaistusta lisätä ::)
täällä vietetään herkuttelu iltaa äijäpizzan merkeissä. jos jollekin on vielä jäännyt epäselväksi mitä äijä pizza pitää sisällään niin kerrataanpa vielä kerran. elikkä pohjan päälle sipaistaa jotain itsetehtyä chilikastiketta, mielellään naga pitoista ;D, siihen sitte reilu kerros jauhelihaa, joka on maustettu sipulilla, valkosipulilla, nagalla, sekä muilla perus mausteilla, seuraavaksi reilu kerros kebablihaa, kinkkurouhetta ja salamia, ja kaiken kruunuksi vieriviereen ladottuja nagajalapeno kerros ja sitte tietty reilusti juustoa.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-36.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-36.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-29.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-30.jpg)
pakki on syönny niin paljon paljon pizzaa, ettei se raukka pysy enää pystyssä ;D
On muuten hyvää pizzaa...voin vahvistaa kun itse sain maistaa viikolla kun vein chilejä savustettavaksi. Sain taas hyviä ideoita tammisillalta noilla viikolla tehdyillä käynneillä. ;)
Äijä pizza on pitzaa, muut on.... ;)
tällä kertaa en tullut mukaan sitä syömään, kun
savupönttö tupruttaa :)
oli mullakin pizzaa vaan ei Äija pizzaa :)
mukavaa iltaa sinne vaan sihteerillekkin :)
sihteeri toteaa vaan näin illan päätteeksi että hohhoijaa ::)
heh :)
yksin siellä Äijien seurassa, voi sihteeriä ;)
kerättiin tänään viimiset chilit tälle vuodelle. huoneesta pistettiin kaikki alas ja huomenna olis tarkoitus kantaa kompostiin. tosin pari tais vahingossa mennä sivuun, jos vaikka niitä talvettais ::) oli niin komeen näkösiä runkoja. kyllä ne silti pätkittiin ihan lyhyiksi, etten sentään kokonaisena kuljettanu sisälle ;D, emäntä olis varmaan ollu saksien kanssa ovella vastassa jos olisin yrittäny. tosin emäntäkin on hiukan sitä mieltä että yksi rocoto vois vaikka tulla kokonaisena sisälle, on nimittäin niin isoja podeja kypsymässä, ettei millään raaskinu leikata alas, ja tuskin ne enää tuolla kylmässä kasvihuoneessa kypsyy.
viimiset sato kuvat tältä vuodelta :D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-36.jpg)
rocotoja ihan kivasti, turbo pubeista tehdään vielä yksi hillo mandariinin kanssa, ja loput savustimeen
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-37.jpg)
joukossa oli ihan kivan kokosia rocotoja, vaikka tänä vuonna mun rocotot onkin vähän pienempiä kuin viime vuonna, kasvu olosuhteet ei olleet parhaat mahdolliset
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-37.jpg)
pari isompaa rocoto rediä, vihreenä olis vielä isompia ja ne manzano amarillot mitkä on vielä puskassa ja puska harkinnassa päästä jopa sisälle, ne on ku omenoita :D
tuossa laiteltiin viimisiä chilejä, savustimellinen on rocotoja savustumassa, ehkä vielä savutahnaa pitäis tehä pieni erä joululahjoiksi, loput menee kyllä kuivuriin :) viimisiä fataleita tossa perkasin ja ihan pakko laittaa kuva kun olivat niin mukavan kokosia :)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010007-26.jpg)
nyt on enää lauma villejä vintissä kasvamassa, kasvihuone on tyhjä, odottaa desinfontia... muutama viikko vapaata ennen ensi kauden aloitusta :D
Hyvän näkösiä chilejä :o villeistä kans kuvia?
Onpas sulla pieni käsi?! ;D Ei vais, on komean kokoisia sun Fataliit.
Lainaus käyttäjältä: sickworld - marraskuu 04, 2010, 21:11:05 IP
Hyvän näkösiä chilejä :o villeistä kans kuvia?
Niin ja siitä valaisimesta joka haettiin, onko villit tykänneet siitä ?
kyllä villit on valoista tykänneet, täytyypi ottaa muutama kuva niistä, ovatpa menneet kasvamaankin, kohta on jo kauhee viidakko vintissä ;D
Herkullisen näkösiä ovat kyllä rocot ! maistuis varmaan mullekkin ! ::)
villichililandiassa kasvaa, ja kirvatkin tuntuu viihtyvän, onneksi kanta on saatu pidettyä kurissa ja suurin osa on kuolleita. pistetäänpä muutama kuva.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-39.jpg)
muutama isompi talvehtijakin on löytänyt tiensä tänne, eivät tosin ole villejä. etualalla on tollanen amppeliorkkideakin wanda.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-39.jpg) (http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-32.jpg)
cap 872 kasvaa hauskasti kahdessa kerroksessa, kukkii ja pukkaa podeja mukavasti
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-31.jpg)
ulupicat kesän kasvatteja, jotka leikattiin rajusti sisälle tuotaessa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010008-23.jpg)
villi chinence mata frade, aloittelee kukkimista
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-18.jpg)
chacoensessa hurjasti kypsoä marjoja, tälle chacolle ei ole tarkempaa numeroa
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-21.jpg)
ja sitte tämä elävä liimapaperi, on muuten tehokas pyydystämään pikkukärpäsiä ;D
Miten te kastelette tuon orkidean?
Aika nätti yökönlehti, tarkempaa lajia tiedossa?
sen verran uusi orkidea etten niin kauheesti ole kerinny vielä perehtymään, mutta olen juuria sumutellut, välillä hiukan lannotetta joukkoon. ehkä se tarvii joskus upottaa, mutta tarvii katella. yökönlehdestä ei ole tarkempaa lajike tietoa olemassa. harmi, pitäis hollantisille antaa palautetta ;D
Hienosti näyttävät kasvavan :) itse sain raivattua lisätilaa asuntoon, niin mahtuu vähän paremmin kaikki esille :)
vintin villichililandia rehottaa, ehkä vähän turhankin paljon. sinne pitäis saksien kanssa mennä, mutta kun en oo mikään leikkelijä ::) siemeniäkin on tullut laitettua jo itämään, ja niistäkin on jo moni noussut pinnalle, mm. jeweltä saadut manzano rojot ovat itäneet todella hyvin, rhombodeumejakin on tulossa ihan kivasti, muistaakseni jo 7 itänyt, sekä muutama muukin lajike. kuva päivityksiä niistä myöhemmin. Chilien ¨säilöntä¨ jatkuu yhä. tässä ollaan muutama päivä vietetty ahkerasti jauhamalla kuivattuja jauheeksi. emäntä valittelee kaiken olevan tulista ;D, kuulemma naamaakin polttelee koko ajan...
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010020-6.jpg)
muutama pussi jauheita valmiina ja lisää pitäis tehdä :o
Savunaga on niin upea tapa nauttia chilistä niin on vaikea uskoa ettei ole enempi kaupoissa tyrkyllä. Savuchilit myös ylipäätään.
Veikkaan että vaikka teillä on melkomoinen satsi savujauheita niin syksyllä niistä jo haaveillaan. Kun ovat loppu. Sopivat melkein ruokaan kuin ruokaan ja leivän päälle varsinkin. Kulutus suurta.
Lainaus käyttäjältä: bluesman - joulukuu 01, 2010, 21:06:13 IP
Savunaga on niin upea tapa nauttia chilistä niin on vaikea uskoa ettei ole enempi kaupoissa tyrkyllä. Savuchilit myös ylipäätään.
Veikkaan että vaikka teillä on melkomoinen satsi savujauheita niin syksyllä niistä jo haaveillaan. Kun ovat loppu. Sopivat melkein ruokaan kuin ruokaan ja leivän päälle varsinkin. Kulutus suurta.
Allekirjoitan tuon kyllä omalla kohdallanikin. Vasta otin matkaan yhden 13g putkilon Fataliin Savunagaa ja kolmannes puikosta meni yhteen 3kg lasagnevuokaan. Pirun hyvää ja mukavasti polttelee mennen tullen =)
En malta odottaa omia keitoksia, kunhan naatit vain kasvaisivat!
Lainaus käyttäjältä: bluesman - joulukuu 01, 2010, 21:06:13 IP
Savunaga on niin upea tapa nauttia chilistä niin on vaikea uskoa ettei ole enempi kaupoissa tyrkyllä. Savuchilit myös ylipäätään.
Veikkaan että vaikka teillä on melkomoinen satsi savujauheita niin syksyllä niistä jo haaveillaan. Kun ovat loppu. Sopivat melkein ruokaan kuin ruokaan ja leivän päälle varsinkin. Kulutus suurta.
Varmaan johtuu siitä, että niitä ei kukaan kauppoihin tyrkytä?
Reippahasti vaan kauppiaille tuotteita myymään, aina löytyy hyviä ja asiakkaita palvelevia laitoksia, jotka on valmita noita ottamaan valikoimiin!!!
Savunaga jauheeseen minäkin tutustuin vasta, kun olin Fatalii gourmettiin yhteydessä...
Loistavan makuinen, mutta oli pikkasen turhan ärjyä kamaa, kun sellaisenaan sitä maistoin! ;D
Lainaus käyttäjältä: bluesman - joulukuu 01, 2010, 21:06:13 IP
Savunaga on niin upea tapa nauttia chilistä niin on vaikea uskoa ettei ole enempi kaupoissa tyrkyllä. Savuchilit myös ylipäätään.
Veikkaan että vaikka teillä on melkomoinen satsi savujauheita niin syksyllä niistä jo haaveillaan. Kun ovat loppu. Sopivat melkein ruokaan kuin ruokaan ja leivän päälle varsinkin. Kulutus suurta.
kyllä tota savustettua ja kuivattua chiliä on niin paljon että vaikka lusikalla mättäis suuhunsa päivittäin niin ei se lopu, varsinkin kun noita muitakin sörsseleitä noista chileistä on jonkun verran ;D tollaset 300 pussia olis tarkoitus myydäkin tuota chilijauhetta. kohtahan kuitenkin alkaa uusia kausi ja taas tulee chiliä ihan hulluna ;D ei sitä ihan kaikkea itse kykene käyttämään ::)
Mukava kuulla että Manzanot itää. Omista rocotoista neljässä eri lajissa häntä muttei vielä Manzanoissa, ei ole tosin oman kasvin siemenet vielä käytössäkään.
Itsenäisyyspäivän jälkeen tulen käymään omat savuchili-pussit mukana ja sitten tehdään hieman vaihtoja. ;)
Kyllä nämä kuivatut jauheet saa olla hieman tulisempia, kunhan maku säilyy ruuanlaitossa.
apua, meille ei saa tuoda yhtään pussia minkäänlaista chiliä, hukutaan jo muutenkin chileihin :o emäntä ei anna mun edes laittaa kaikkia omia jauheita hyllyyn, niitä on muka liikaa, ja vaikka on kymmeniä purkkeja niin käytetään muka vaan nagaa ja rocotoa ja aji cristallia (se kyllä taitaa hyvin pitkälle olla totta) ;D muuten saa kyllä tulla käymään ;D
villichililandia ja ¨lastenhuone¨ on saannut pari uutta lamppua, tuli Kärsältä haettua, sekä kasvihuoneelle on vedetty sellasta sähköpiuhaa, että voi pari natikkaa laittaa samaan aikaan päälle. samoin on ajastin nyt sellanen että sekin pitäis kestää ylimääräset kuormitukset. eli uusi kausi voi pikkuhiljaa alkaa...
pistetäänpä muutama kuva tuolta valoisasta vintistä ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-38.jpg)
siinä ne uudet eslit Elextroxin 125w dualit nyt on
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-32.jpg)
tila alkaa käymään ahtaaksi touhuta, entäs kun nuo vähän vielä kasvaa.... :o, alkuperäinen valaisinkin on jäännyt jotenkin turhaksi ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010009-22.jpg)
johan sieltä muutamat sirkkalehdet tunkee ylös
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010010-19.jpg)
manzano rojot on hyvässä kasvussa
kasvihuoneella on vielä kasvamassa manzano amarillo, saadaan jouluksi tuoretta chiliä, omat kuin omenoita :D samoin siellä on vielä homeratkin, ja satoa kypsyy, vaikka nyt kylmillä ilmoilla siellä on lämpötilana ollut vain 3-4 asteeta.
pakkohan tota jeweä oli matkia ja ruveta suklaatehtailijaksi ;D kodin ykkösestä muotien hakuun ja kasa sinisiä suklaalevyjä sekä yksi valkoinen, ja ei muuta ku harjottelemaan.
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-39.jpg)
harjoittelun tuloksia, ihan syötäviä chilisuklaita
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010006-33.jpg)
emäntä väittää, että näissä etualan sulaissa on niin paljon nagaa, ettei niihin pysty edes koskemaan. eihän niissä oo ku levylliseen suklaata laitettu kaksi vähän kukkua teelusikallista nagajauhetta. ei ne musta pahoja oo, kivasti lämmittää ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010003-41.jpg)
valkosessa suklaassa on lemon droppia, mutta vaan vähän, jos ne olis vaikka tutuille jouluksi, tollanen sydän mikä on kokonaan valkonen on tehty reunat valkosesta ja pube mineola hilloa sisällä ja suljettu sinisellä suklaalla
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010004-37.jpg)
näissä on laitettu siniseen rocoto jauhetta, ja on muuten hyviä
yhteenvetoja voi sanoa, että kun keksii keinot ja välineet millä tykkää tehä, niin noista syntyy hienoja. teelusikalla saa hyvin laitettua tuon suklaa noihin muotteihin, vähän kun sitä tökkii, niin ei jää ilma taskujakaan. Täytteen saa hyvin kun nostelee sitä suklaata kolon reunoillekin ja antaa hetken jäähtyä ennen kuin laittaa hillot ja täyttää muotin. helppoa ja kivaa hommaa, ja voimakkuus asteita ja suklaa yhdistelmiä voi tehdä vaikka minkälaisia, vain mielikuvitus rajana. tosi mukavaa hommaa! seuraavasta satsista tulee jo siistimmän näkösiä kun nyt on ekat harjoiteltu. ja harjottelu kappaleet saa syödä hyvällä omalla tunnolla ;D
Tosi hienoja! Nyt innolla odottelen, että pääsen ensi kesänä/syksynä tekemään omia hilloja, niin saa tehtyä suklaataki. :)
Tällaiset päiväkirjat pitäisi sakon uhalla kieltää kun omat herkut ovat vasta sirkkalehtiasteella 8).
Ei vaan, upeeta kertakaikkiaan! Tuli luettua koko säie läpi ja vetää sanattomaksi... Tainnut jokunen työtuntikin chilien parissa mennä, joten ihan oikeaan osoitteeseen on palkinto (sadon muodossa) mennyt.
Täytyy joskus tulla opintomatkalle kun kerran asustelen melkein naapurissa ::)
Siellä pistettiin sitten heti töpinäksi. :D
Vinkki ilmakuplien poistoon...kun napauttaa suklaalla täytettyä muottia pöydänkulmaan niin pitäisi tulla sileitä konvehteja.
Itse olen laittanut nagaa 0,5tl / 200g ja minusta oli aika sopivaa, vaimosta sekin liian tujua ja hänestä pelkkä chilihillo riittäisi, pitää kai tehdä montaa versiota että jokaiselle maistuisi. :)
Pitää täälläkin jatkaa harjoittelua ja nytkin pöydällä odottaa monenlaista ja väristä levyä seuraaviin muotteihin. Lahjakonvehtien teko pitää jättää varmaan viime tippaan kun nuo harjoitteluversiotkin tahtoo kadota alta aikayksikön parempiin suihin. ;D
niinpä, normaalille ihmiselle riittää tollanen naga määrä, mutta kun täällä on tuo naga hirmu, niin mikään ei riitä!
juu, toi suklaalla leikkiminen vie mennessään, tulee varmaa reilusti vielä tehtyä ennen joulua, jos vaan kerkitään. :D
kyllä tänne vaan saa tulla opintomatkalle, taikka ihan vaan muutenkin. Tervetuloa vaan!
ja vannoutunut turvemies testaa zengrowta. Shp toi eilen testi käyttöön tuollasen pulputtimen ja täytyhän sitä nyt heti kokeilla. siirsin turpeessa itäneitä taimia kivivillakuutioon ja ne sitte zengrown ruukkuihin ja siellä se ensimmäinen vesiviljely kokeilu nyt pulputtaa :) jännä seurata kuinka tässä käy. koska samoja taimia löytyy nyt myös turpeesta, joten seurataan jännityksellä molempien kasvu-uraa ;D
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010002-42.jpg)
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010005-35.jpg)
Sulla on kyl niin päheet ledit, että lepakotkin tippuu puusta!
Tuhoon tuomittu yritys!
Olen itsekkin nähnyt, mitä pelkällä multaviljelyllä saa aikaiseksi!
Natikat ne sadon tekee. Natikoilla saadaan vaikka keskellä talvea satoa.
Ei ole siitä kiinni, missä kasvattaa..
noh noh, testataan kuin ne ledit toimii, jos ei ne toimi, niin natikat on käytössä alta aika yksikön ;D
Niin, eipäs sitä moni päiväkirjaa lukeva uskoisi,
Kalat69:llä oli vasta toinen chilien kasvatteluvuosi menossa,
kun asiaan innostuu ja "rakastuu" ja käyttää sitä maalaisjärkeä kasvattelussa jota Kalat69:llä on,
(vai onko ;) ? )
niin kyllä satoakin saa :)
Toki täytyy muistaa, kasvatus olosuhteet ovat loistavat :)
ja tuo Kalat69:n "sihteeri" kun on myös harrastuksessa mukana, niin kyllähän chilit tykkää :)
"sihteeri" kun vielä tykkää kaikenlaisesta kokkailusta niin herkutkin syntyy
sen on moni meistä päässyt toteamaan.
samalla toivotan Chililandian mukaville "tontuille" oikein maukasta Joulua ja chilirikasta vuotta 2011 !
toivoopi se "hassu Hessi tonttu"
ja sihteeri vastaa... ei sillä minkäänlaista järkeä ole, moni sen voi todistaa ;D ;D ;D
täällä on tosiaa vasta kaksi kautta kasvateltu, ettei tässä vielä mitään mestareita olla, oppipoikia vasta. Nyt nenät kohti uutta kautta, ja ihmetellään mitä siitäkib mahtaa tulla :D
kiitokset hassuhessille joulun toivotunksista me täällä toivotetaan kaikille ihanille chilipäille oikein rauhallisen tunnelmallista ja maukasta joulua ja chilikästä uutta vuotta! Syökää paljon chiliä, se sopii ihan mihin vaan!!!!!!
Käytiin tuossa juuri keräilemässä ¨jouluomenat¨ puusta, ja sauna lämpiämässä ja lahjat kuusen alla odottelemassa joten joulu voi alkaa...
(http://i630.photobucket.com/albums/uu22/kalat69/chilit2010001-41.jpg)
OIKEIN HYVÄÄ JA MAUKASTA JOULUA KAIKILLE!!!!!!!!
ja kiitokset kaikille chilipäille mukavasta vuodesta, seuraavaksi varmaankin siirrytään seuraavalle kaudelle
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - joulukuu 24, 2010, 07:19:41 AP
ja sihteeri vastaa... ei sillä minkäänlaista järkeä ole, moni sen voi todistaa ;D ;D ;D
Joo, ei se ihan järjentäyteiseltä aina vaikuta..
Hyvät Joulut vielä kertaalleen tammisillan tontuille!
Hyvät joulun toivotukset täältäkin Chilipäällikölle ja sihteerille!!!
Täältäkin myöhästyneet joulun toivotukset, hyvän loppuvuoden toivotukset ja huikean uuden vuoden toivotukset.
miljoonat kiitokset vaan pakillekin toivotuksista, koskas tuut taas äijä pizzalle?
Varmaan heti kun huomaa että kolestroli on laskenut vaarallisen alas (alle 30) ;)
ja pärjäilkääpä rakettien kanssa eli
mukavaa uutta vuotta ilman Hassu Hessin höpinöitä ;)
eiks välivuosi tee vähän kaikessa hyvää ;)
älä nyt kuitenkaan liiottele, että olis koko vuosi ilman Hassu-Hessiä!
Meillä on täällä chilimustikkapiirakkaa... ja on muuten hyvää, vaikkei noi äijät chiliä siinä maistakkaan....