Päätin aloittaa tällekin kaudelle uuden päiväkirjan.
Viime vuotisen näkee tuolta http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=5327.0 (http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=5327.0) .
Laitan tähän ensimmäiseen viestiin listan kaikista mitä on kasvatuksessa ja päivittelen sitä sitten sen mukaan, kun uutta ilmenee.
(On vähän selkeämpää itsellekin. ;))
C. Pubescens.
Peru Cusco
Locato long red
Canario
Rocoto peron
Hyper pube CAP 217
Rocoto brown
Rocoto riesen
Rocoto Guatemala
C.Chinense
Arriba a saia
Datil orange
Aji Panca
PI 290972 type #1 (Kolumbia)
Belize sweet
Chokolate Scotch Bonnet
Congo Brown
Pimenta da neyde
Bonda ma Jacques
Harold st. Barts
Carmine PI215730
Trinidad perfume
Habanero mustard
PI 199506 "Little bird of Guyana"
Caribbean red habanero
Naga morich
Chokolate bhut jolokia
C.Baccatum
PI 238061
Aji Amarillo
Starfish
Stripe
Guampinha de veado
CGN 22185
Queen Laurie PI 281405
Hot tree pepper
Lemon drop
Aji exploding fire
Aji cristal
Aji Chanca
PI 441560
Mini mini
C.Frutescens
Pimenta malagueta
Columbian golden PI257083
"Arriba a saia" (?)
Villit
CGN 19198 #2 (C.sp)
C.Galapagoense (97450083)
C.Chacoense
C.Praetermissum CAP 469
C.Baccatum PI238061 (Bolivia)
C.Chacoense CAP 212
C.Praetermissum CAP 1144
C.Eximium
C.Eximium CGN 21502
C.sp CAP 872
C.Annuum
Chimayo
jalapeño Hercules
Mirasol
Joe´s long cayenne
Biala shipka (Bulgaria)
Purple Venezuelan
Espanhola
jalapeño DRH 7400 (hybrid)
Macedonian fringed
Uusimmat itäneet tuohon alkuperäiseen listaan on chinenset; Datil orange, Aji Panca ja Kolumbialainen PI290972 .
C.Praetermissum CAP 469 onneksi iti toiseen kertaan, kun ensimmäisen taimi kuihtui heti alkumetreillä.
En viitsi pistää mitään pitempää listaa idätettävistä, kun on noita reimerin siemeniäkin ja tuntuu, että ne saa pistää kaikki kerralla itämään.
Eroja siemenien itävyydessä tosiaankin on.
Hieman lisää itäneitä listaan on tullut taas mm. Chinenset Congo Brown, Bonda ma Jacques ja Pimenta da Neyde. Villeihin on tullu lisäksi C.Chacoense CAP 212 ja Bolivialainen C.Baccatum PI238061. Galapagoenseja ja Praetermissumejakin on molempia tullut yksi lisää. :)
Tänään lähti idätykseen C.Baccatumit;
Starfish
Aji cristal
Queen Laurie PI281405
Aji Amarillo
Hot tree pepper (Guatemala)
Guampinha de Veado
Stripe
Chayusa Ruso
CGN 22185
PI441560
Aiemmin itämään pistettyjä baccoja on myös Pilange, Peru 5449 ja PI441519.
Tällä hetkellä ainut itänyt C.Baccatum on kuitenkin tuo villi Bolivialainen PI238061 ja niitäkin kaksin kappalein. :P
Rocotot alkaa pikkuhiljaa päästä vauhtiin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Rocotot001.jpg)
Ensimmäinen lannoiteannos on annettu ja kohta pitää alkaa siirtämään isompiin astioihin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN191982001.jpg)
CGN 19198 #2 näyttäis vaativan ainakin lisää multaa purkkiin. Näitä on tällä hetkellä kolme tainta, kohta yksi saa siirtyä joukosta pois ja jätän pari jäljelle kasvatettavaksi.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGalapagoense001.jpg)
Uusin C.Galapagoense porhaltaa heti kättelyssä vanhemman ohi. Kypäräkin lähti päästä niin reippaasti että!.. ;D
C.Pratemissumejakin näyttää olevan tulossa taas yksi. Sekin luopui onneksi tuosta siemenkuorestaan heti. Toinen kasvaa vain korkeutta, eikä meinaa päästä kypärästään irti.
C. Tovariikin on vihdoin kokonaan sirkkalehdillä mutta oikein todella pieni on. -Taitaa tulla aika pitkä kasvukausi sille. ::)
Ps. Pistin ennen nukkumaan menoa vielä itämään chinenset; Habanero mustardin ja Trinidad perfymen sekä baccatumit; Aji valentinen ja Aji exploding firen.
Laitoin tänä aamuna vielä Aji Escabechen siemeniä itämään noista reimerin siemenistä, kun päätin, ettei niitä kannata säästellä. On aika Aji Amarillon näköinen Bolivialainen chili. Podi kasvaa yli 10 cm pitkäksi.
Näihin Reimerin siementen itävyyteen kyllästyneenä olin n. viikko sitten sitten laittanut koko pussillisen Chaco yellown siemeniä itämään kivivillan päälle ja tänään niistä olikin jo neljä itänyt! ;D
Aikaisemmin itämään laitetuissa ei ollut tapahtunut kuukauteen mitään! Nyt taidan sitten kuitenkin päästä ihmettelemään millainen on keltainen Chacoense vai onko sitten kuitenkin Baccatum, miksi sitä epäilen.
Vajaa viikko sitten itämään laitetuista Baccatumeista on jo lähes kaikista itäneitä siemeniä ja samalla kasvatettavien chilien lajikkeet meni jo yli kolmenkymmenen ja Annuumitkin on vielä kylvämättä, niitäkin voi tulla hieman enemmän, kun on vielä paprikoitakin seassa.
Viime viikolla sirkkalehdille noussut Galapagoense teki temput ja kuukahti viikonlopun aikana, eikä noussut enää ylös. :-\ Näitä sattuu mutta onneksi on vielä ainakin yksi Gala jäljellä. Tuosta Tovariista alan kyllä olla huolissani, kun ei mitään parempaa kasvun merkkiä näy. Pitänee odotella vaan, tai jos laittais jo ensi kastelukerralla hieman starttilannoitetta kasteluveden sekaan.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - tammikuu 18, 2010, 17:06:13 ip... kuukahti viikonlopun aikana, eikä noussut enää ylös. :-\ Näitä sattuu ...
... jos laittais jo ensi kastelukerralla hieman starttilannoitetta kasteluveden sekaan.
Niitä sattuu, eikä syy aina selviä. Minulla yksi bacca teki viime viikolla saman. Vieressä toiset aivan samoissa oloissa kasvavat. Voi se periytyä jo siemenistä lähtien.
En kuitenkaan lisäisi lannoitetta. Käsittääkseni taimi sirkkalehdillä ei voi kuolla lannoitteiden puutteeseen, mutta liialliseen lannoitukseen niitä kuolee. Olen kasvattanut yhden vuoden pikkutaimeni melkein kaikki lannoittamattomassa turpeessa. Kasvu on hitaampaa, ei muuta eroa.
PH, lämpö ja mullan huokoisuus, hiekkapitoisuus voivat olla tärkeitä, mutta en todella tiedä, millaisista oloista nuo ovat kotoisin. Siitä kannattaisi ottaa selvää ensin.
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - tammikuu 18, 2010, 18:05:00 ip
Lainaus käyttäjältä: MasaT - tammikuu 18, 2010, 17:06:13 ip... kuukahti viikonlopun aikana, eikä noussut enää ylös. :-\ Näitä sattuu ...
... jos laittais jo ensi kastelukerralla hieman starttilannoitetta kasteluveden sekaan.
Niitä sattuu, eikä syy aina selviä. Minulla yksi bacca teki viime viikolla saman. Vieressä toiset aivan samoissa oloissa kasvavat. Voi se periytyä jo siemenistä lähtien.
En kuitenkaan lisäisi lannoitetta. Käsittääkseni taimi sirkkalehdillä ei voi kuolla lannoitteiden puutteeseen, mutta liialliseen lannoitukseen niitä kuolee. Olen kasvattanut yhden vuoden pikkutaimeni melkein kaikki lannoittamattomassa turpeessa. Kasvu on hitaampaa, ei muuta eroa.
PH, lämpö ja mullan huokoisuus, hiekkapitoisuus voivat olla tärkeitä, mutta en todella tiedä, millaisista oloista nuo ovat kotoisin. Siitä kannattaisi ottaa selvää ensin.
Kyllä tuo minulle jo selvisi mihin tuo taimi kuoli. Olin desinfioinut mullan ennen siemenen istutusta kiehuvalla vedellä ja antanut jäähtyä. Tuo liika vesi oli tehnyt mullasta liian tiivistä ja taimi kuoli pois. Tuon mullan kuohkeuttaminen vaikka esim. perliitillä tai vaikka hieman karkeammalla hiekalla olisi voinut pelastaa tältäkin tragedialta. Lueskelin Redwood city seed companyn kasvatusohjeita (http://userwebs.batnet.com/rwc-seed/Pepper.growing.tips.html) chileille ja siellä kohdassa "droopy seedlings?" tuo oli mielestäni aika hyvin mainittu. Eli kannattaa käyttää aika kuohkeaa idätysalustaa, eikä pidä liikaa läträillä sen veden kanssa.
Edit. Yksi itäneitä chinensejä lisää tänään. -Carmine.
miten sun villit on tuottaneet satoa?
jos mun täytyis alkaa niitä kasvatteleen
ei tulis tuota sadonkorjuu ongelmaa vai?
Lainaus käyttäjältä: hessi - tammikuu 20, 2010, 22:51:08 ip
miten sun villit on tuottaneet satoa?
jos mun täytyis alkaa niitä kasvatteleen
ei tulis tuota sadonkorjuu ongelmaa vai?
Aika heikosti näistä villeistä mitään satoa tulee yleensä ja ekana vuonna ei välttämättä mitään. Tepin alkoi vasta toisena vuonna tekemään satoa mutta sitten tulikin jo ihan mukavasti marjoja. Aika pieni pussillinen tosin.
Tuo bolivialainen villi-baccatum, jonka siemeniä sinulla nyt on, tuotti jo ekana vuonna aika runsaasti pieniä podeja. Mutta siitä ei ole vaivaa, noukkii vain marjat ja pistää talouspaperin päälle kuivumaan huoneen lämpöön siemenineen päivineen. Hyvin kuivuu!
Ruuanlaiton yhteydessä sitten vain puristaa podia hieman ja siemenet tippuu aika hyvin pois.
Tuo bolivialainen on kyllä poikkeus. Lanceolatum teki ekana vuonna muutaman marjan mutta tokana vuonna ei yhtään. Ruuanlaittoon sitä nyt ei tosin voi ajatella, enkä näitä villejä sen takia kasvatakkaan.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - tammikuu 20, 2010, 18:18:05 ip... Kyllä tuo minulle jo selvisi mihin tuo taimi kuoli...
Et kylmää epäile?
Minulla oli kuolemassa yksi Cajamarca (chinense). Sirkkalehdet surkastuivat veltoiksi. Tulin kokeilleeksi kasvupaikkaa ja kylmäähän siellä oli ja vetoa. Lämpimämpään siirrettynä siitä on alkanut versoa uutta.
Pidän pikkutaimet ikkunan sivussa oman lampun alla. Siinä sattuu olemaan tuuletusikkuna, jonka eristys ei olekaan ollenkaan niin hyvä kuin ison ikkunan ja tiivistekin vuotaa. Juuri tuon surkastuneen kohdalla kävi aika viima, käteen tuntui kylmältä. Nyt pidän sitä paikkaa tyhjänä pakkasten ajan.
Jos olisi saanut vetoa (mikä on kyllä mahdollista,kun ullakon ovi on vieressä), siinä olisi varmaan mennyt useampi taimi samalla.
Juuri tuon vedon pelon vuoksi olen nyt siirtämässä taimia pikkuhiljaa toiseen paikkaan. Minulla on tuollaisia minikasvarisysteemeitä näille pienille taimille ettei kylmä pääse niin helposti iskemään. Lisäksi osa on ollut vielä tuollaisen terraarion lämmitysmaton päällä.
Huoneilma ei meinaa näin talvella tosiaan pysyä niin tasaisena ja sen kanssa saa kyllä olla varuillaan!
Liian lämmön olen sitävastoin huomannut vaikuttavan aika tuhoisasti siemenien itävyyteen. -Hieman liian kauan lämpimän patterin päällä ja mikään siemen ei enää idä. Olen nyt pitänyt siemeniä ekan vuorokauden aika lämpimässä patterin päällä ja siirtänyt sitten kauemmas ja hyvin on toiminut. Tuo lämpömaton päällä idättäminen ei oikein toiminut, vaikka on termostaatit ja lämpömittarit.
Kuvapäivitystä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PraetermissumCAP469002.jpg)
C.Praetermissum CAP 469. Hitaasti itivät ja siemeniä oli itämässäkin hieman useampi, en nyt muista kuinka monta oli pussissa, noin kymmenkunta. Nyt näitä alkuja on kuitenkin 6 kasvamassa. ;) Tämä yksilö on nyt näistä parhaimman näköinen.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/chacoenseCAP212001.jpg)
C.Chacoense CAP212. Ei paljoa haittaa, vaikka siemen ei irtoa uusia lehtiä puskee silti! :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Tovarii003.jpg)
C.Tovarii. Yhä on pieni mutta kameran linssin läpi näkyy sentään uuden lehden alku. :) -Saas nähdä miten jatkossa.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - tammikuu 22, 2010, 17:28:16 ip
Yhä on pieni mutta kameran linssin läpi näkyy sentään uuden lehden alku. :) -Saas nähdä miten jatkossa.
No niin siinä kävi, kuin jo vähän pelkäsinkin! Ei jaksanut tovarii jatkaa kasvuaan!
Muutama siemen on vielä itämässä, ehkä saan vielä toisen mahdollisuuden yrittää kasvattaa tätä mielenkiintoista villi-chiliä.
http://www.plantbiology.siu.edu/Faculty/nickrent/NickrentPDFs/Capsicum.pdf (http://www.plantbiology.siu.edu/Faculty/nickrent/NickrentPDFs/Capsicum.pdf)
Onneksi tiedän Filagon lisäksi ainakin pari muutakin, jotka kasvattaa tätä villi-chiliä eli siemeniä saatan saada jatkossakin. Tai saankin! Pistänpä uuden siemensatsin tilaukseen, kun kevät on kuitenkin vasta edessä.:D Monivuotisena tätä tulee kuitenkin kasvateltua.
Osanottoni pikkusen poismenon johdosta. :(
Mistäs kaukaa näitä saa tilattua, kiinnostaisi koittaa saako viihtymään?
Lainaus käyttäjältä: MasaT - tammikuu 29, 2010, 06:09:01 ap
Lainaus käyttäjältä: MasaT - tammikuu 22, 2010, 17:28:16 ip
Yhä on pieni mutta kameran linssin läpi näkyy sentään uuden lehden alku. :) -Saas nähdä miten jatkossa.
No niin siinä kävi, kuin jo vähän pelkäsinkin! Ei jaksanut tovarii jatkaa kasvuaan!
Muutama siemen on vielä itämässä, ehkä saan vielä toisen mahdollisuuden yrittää kasvattaa tätä mielenkiintoista villi-chiliä.
http://www.plantbiology.siu.edu/Faculty/nickrent/NickrentPDFs/Capsicum.pdf (http://www.plantbiology.siu.edu/Faculty/nickrent/NickrentPDFs/Capsicum.pdf)
Onneksi tiedän Filagon lisäksi ainakin pari muutakin, jotka kasvattaa tätä villi-chiliä eli siemeniä saatan saada jatkossakin. Tai saankin! Pistänpä uuden siemensatsin tilaukseen, kun kevät on kuitenkin vasta edessä.:D Monivuotisena tätä tulee kuitenkin kasvateltua.
No voi ei, toivotaan että useampi siemen itää. Mulla on idätyslaatikossa yksi, joka on ollut siellä yhtä kauan kuin tuo eka joka iti, sekä toinen, jonka laitoin "varmuuden vuoksi" myöhemmin sekaan. Molemmat näyttävät terveiltä ja itämiskelpoisilta edelleen, joten jos niistä jompi kumpi herää, niin tietenkin se päätyy sun osoitteeseen jatkamaan kasvuaan.
Oma yksilöni tekee nyt ekoja oikeita lehtiä, ja vaikuttaa hyvävoimaiselta, tosin olen listinyt jo useaan otteeseen kirvoja, jotka jotenkin löytäneet paikalle. Vieressä Gala saanut olla aika lailla ilman kirvahyökkäyksiä, joten omituinen magneetti tuo Tovarii niille tuntuu olevan. Ajattelin seuraavilla vapailla myrkytellä kirvoja voimaperäisesti noista isoista, niin ei sitten olisi kirvoille turvapaikkaa mistä lähteä retkille Tovariita kiusaamaan. Pikkuiselle en vielä anna myrkkyä enkä ruokaakaan, saa kuluttaa ensin aloitusmultansa ravinteet rauhassa. Aji Infernolta sain vastausta, että sinänsä Tovarii pitäisi olla ihan tavanomaisen helppo kasvateltava, ei vaativa kunhan vaan vauhtiin saadaan. ( Sitten isompanahan voi kokeilla pistokkaiden ottoakin?)
Filago, jolla on tänään itäneiden Pubejen siementen pudottelupäivä, itäneistä lajeista jokaista yksi saanut tän päivän aikana lehtiä esille
Lainaus käyttäjältä: Filago - tammikuu 29, 2010, 10:59:17 ap
No voi ei, toivotaan että useampi siemen itää.
Ei nämä siemenet oikeastaan niin kovin hyvälaatuisilta vaikuttanut, tai sitten olen tehnyt jonkun aika perustavaa laatua olevan virheen.
Osa kivivillassa idätyksessä olevista siemenistä alkoi tummua n. kuukauden jälkeen ja osaan alkoi tulla jo jotain tummaa seittiäkin.
Muissa idätyksessä olevissa chilien siemenissä en tällaista ole havainnut. Mutta toivottavasti löytyy vielä joku itävä. ???
Ihanne tilannehan olisi jos joku harrastaja tarjoaisi kasvattamiaan C.Tovariin siemeniä, ettei tarvitsis tilailla toiselta puolelta maapalloa. ;) ;) ;)
Lainaus käyttäjältä: ikke - tammikuu 29, 2010, 08:58:57 ap
Osanottoni pikkusen poismenon johdosta. :(
Mistäs kaukaa näitä saa tilattua, kiinnostaisi koittaa saako viihtymään?
Pistin yv,tä.
CGN 19198 #2 alkaa olla siinä pisteessä, että voisi jo ajatella latvomista. Kasvutapa muistuttaa mielestäni hieman tuota ulupicaa. Hieman luikerrellen kasvaa ylöspäin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN191982.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/CGN1919820001.jpg)klik
CGN 19198#2
Pimenta da Neyden värikkäitä lehtiä. Testailin samalla Raynox DCR-250 makrolisäkettä. Eka kuva otettu 50mm objektiivilla ja toinen 100mm makrolla.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/pimentadaneyde0001.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/pimentadaneyde0005.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/pimentadaneyde0002.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/pimentadaneyde0004.jpg)
Pimenta da Neyde
Tässä kaikki kasvatuksessa olevat tällä hetkellä.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - tammikuu 05, 2010, 15:43:13 ip
C. Pubescens.
Peru Cusco
Locato long red
Canario
Rocoto peron
Hyper pube CAP 217
C.Chinense
Arriba a saia
Datil orange
Aji Panca
PI 290972 type #1 (Kolumbia)
Belize sweet
Chokolate Scotch Bonnet
Congo Brown
Pimenta da neyde
Bonda ma Jacques
Harold st. Barts
Carmine PI215730
Trinidad perfume
Habanero mustard
PI 199506 "Little bird of Guyana"
C.Baccatum
PI 238061
Aji Amarillo
Starfish
Stripe
Guampinha de veado
CGN 22185
Queen Laurie PI 281405
Hot tree pepper
Lemon drop
Aji exploding fire
Aji cristal
C.Frutescens
Pimenta malagueta
Columbian golden PI257083
Villit
CGN 19198 #2 (C.sp)
C.Galapagoense (97450083)
C.Chacoense
C.Praetermissum CAP 469
C.Baccatum PI238061 (Bolivia)
C.Chacoense CAP 212
C.Chacoense yellow
Viikon sisällä lisää itäneitä on PI 19956 "Little bird of guyana" C. Chinense, Aji exploding fire ja vihdoin myös Aji cristal.
Ei ihan vielä mennyt 40 lajikkeen raja rikki.
Talviteloilla ollut 4 neliön kennokasvihuone kärsi hieman, kun en ensimmäisten lumisateiden jälkeen heti muistanut käydä lapioimassa lunta katolta pois! ::) Kennot ei oikein enää meinaa pysyä liitoksissaan. Pitää varmaan alkaa pikkuhiljaa miettimään jotain toisenlaista pikkukasvaria taimikasvatukseen ja myöhemmin chinensejä varten. 8)
Viime viikolla tuli istuteltua jo osa taimista isompiin ruukkuihin ja maitopurkkeihin. Vaikuttaa, että ainakin rocotot alkoi ottaa siitä hieman turhankin kovaa kasvuspurttia.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/th_Taimet0001.jpg) (http://s521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/?action=view¤t=Taimet0001.jpg)
Etualalla Chinensejä pääasiassa ja takana rocotoja.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/th_Taimet0002.jpg) (http://s521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/?action=view¤t=Taimet0002.jpg)
Baccatumeja ja joitakin villejä. Näillä ei onneksi ole vielä niin kovia kasvuhaluja. Pitää varmaan siirtyä starttilannoitteesta jo muihin lannoitteisiin.
Talvehtivan Ulupican kesytys. :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/th_Ulupica0001.jpg) (http://s521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/?action=view¤t=Ulupica0001.jpg)
Tuntuu olevan ulupicalle ihan tyypillistä, että osa oksista kasvaa ylöspäin ja osa taas roikkuvasti alaspäin. Tällä kertaa
päätin yrittää noiden oksien ohjailua jo hyvissä ajoin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/th_Ulupica0002.jpg) (http://s521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/?action=view¤t=Ulupica0002.jpg)
Ohuen muovipinnoitetun rautalankan ja puisten saslik-tikkujen avulla yritin noita ohuita oksia ohjailla. Tuon rautalankan asettelu oli kyllä vähän turhankin riskaapelia touhua, irtos siinä ainakin yksi alkava lehtiverso.
Tulevaisuudessa tulen ehkä häviämään taistelun oksien ohjailussa, muttei sen nyt kannata antaa kasvaa liian villistikään. Ainakaan niin vauhkon näköistä kasvia en halua, mitä tämä oli loppukesästä. :)
Eikös se ole C.cardenasii var.pendulum, eli roikkuva tai riippuva jo nimeltäänkin?
Lainaus käyttäjältä: bluesman - helmikuu 16, 2010, 19:58:21 ip
Eikös se ole C.cadenasii var.pendulum, eli roikkuva tai riippuva jo nimeltäänkin?
Eiköhän se se ole. :) Filagolta tämän siemenet joskus sain. Oli viime kesänä myös Fataliin siemenistä kasvatettu Rocopica mutta se kasvoi paljon nopeampaa, kuin tämä. Molempia kasvatin ulkona. Kasvihuoneessa olisi ehkä saanut marjojakin.
Tämän kukkasetkin muistutti enemmän tuota C.Cardenasiita, enpä vain taitanut ottaa kuvia. :-\
Tänään lähti idätykseen ensimmäiset Annuumit
Jalapeno Hercules
Mirasol
Chimayo
Espanhola
Purple Venezuelan
Macedonian Fringed
Kostadinov Striated, Bulgaria
Biala Shipka, Bulgaria
83E 1218,Bulgaria
83E 1131,Bulgaria
Pari viimeistä on jonkun geenipankin siemeniä chilicutterin kokoelmista.
Näiden lisäksi laitoin vielä Aji Chanca C.Baccatumin itämään. Nimensä on kuulemma saanut Kolumbuksen laivastossa vaikuttaneen lääkärin mukaan, -eli näillä siemenillä on tarina. ;)
Viime viikolla laitoin myös C.Tovariita kahdeksan siementä lisää idätykseen. Tällä kerralla siemenet meni turvemulta-perliitti-sekoitukseen. Saa sitten alkaa kasvaa suoraan siihen idättyään.
Joe`s long cayennen siemenet saapui tänään ja pistin ne heti itämään hieman tuota chilinkasvatuskisaakin ajatellen. Tosin tuolle Macedonian fringed pepperonillekin lupaillaan n. 25 cm pituuksia. Mielenkiinnolla odottelen, kumpi voittaa, vaikken chilinkasvatuskisassa menestyisikään. :)
Tänä vuonna piti pistää taas jotain eksoottisempaakin kasvamaan chilien lisäksi ja tänään oli Ashwaganhan (Withania somnifera) neljä siementä itänyt lähes samaan aikaan. Kasvamaan tuon laitoin, kun päättelin, että siitä saa mahdollisesti vielä tänä vuonna hedelmiäkin. Muistuttaa Ananaskirsikkaa ja haulla löysinkin,että tämän toinen tieteellinen nimi on Physalis flexuosa. Tunnetaan myös Intian ginseginä ja Rohtokoisiona. Googlettamalla näytti olevan jo suomen rohdoskaupoissakin tästä valmistettuja tuotteita.
Pikainen kuvapäivitys chileistä tällä hetkellä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/22220100002.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/22220100001.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/22220100003.jpg)
C.Chinense PI199506."Little bird of Guyana". Kuvassa on näköjään tuo PI-luku väärin. >:(
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/22220100004.jpg)
C.Chinense PI290972 type"1. Kolumbia.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/22220100005.jpg)
C.Baccatum. Bolivialainen villi.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/22220100006.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/22220100007.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/22220100008.jpg)
Tänään itäneitä oli Jalapeno hercules, Mirasol, Chimayo ja Aji Chanca .
Kaikki muut iti mullassa, mutta Mirasolin idätin minigrip-pussissa kivivillan päällä. Siitä itikin kaikki neljä siementä, joista laitoin pari kasvamaan . Paljon paremman tuntuinen tapa, kuin minigrip-pussissa idättäminen suodatinpaperin välissä. -Tuota minigrip-pusseissa idätystä olen käyttänyt ihan tilaa säästääkseni.
Huomenna on sitten taimien uudelleen purkituspäivä. Hieman yli 15 tainta tällä kertaa. Kaikki taimet säästän vielä toistaiseksi, kunhan tilat antaa myöten. Sen jälkeen joudun kyllä luopumaan osasta jollakin keinoin.
Joko sun uudet Tovariit on itäneet? Et arvaa mitä läytyi tänä aamuna: mulla niistä silloin "kauan sitten" laitetuista itää nyt toinenkin.
Juuri eilen mietin, että viekö vaan tilaa idätyslaatikossa kun tummunut ruskeeksi siemenkuori ja kivivillakin alkanu näyttää homeiselta kun oli kuivempi vaihe menossa. No päätin vielä kerran kastella, huuhdoin lämpimällä vedellä ja annoin kuution kastua kunnolla. Ja tadaa: tänä aamuna n 3 mm juurta ulkona :). Lopun kunnosta ei ole mitään tietoa, eipä oo ennen itänyt noin räjähtäneen näkönen siemen.
Mutta jos toi nyt tuosta muuttuu idusta kasviksi, ja jos sulla ei oo kohta riesaksi asti omia, niin toki toimitan sen sit sulle jatkokasvatukseen.
Filago
Lainaus käyttäjältä: Filago - helmikuu 23, 2010, 13:20:27 ip
Joko sun uudet Tovariit on itäneet? Et arvaa mitä läytyi tänä aamuna: mulla niistä silloin "kauan sitten" laitetuista itää nyt toinenkin.
Juuri eilen mietin, että viekö vaan tilaa idätyslaatikossa kun tummunut ruskeeksi siemenkuori ja kivivillakin alkanu näyttää homeiselta kun oli kuivempi vaihe menossa. No päätin vielä kerran kastella, huuhdoin lämpimällä vedellä ja annoin kuution kastua kunnolla. Ja tadaa: tänä aamuna n 3 mm juurta ulkona :). Lopun kunnosta ei ole mitään tietoa, eipä oo ennen itänyt noin räjähtäneen näkönen siemen.
Mutta jos toi nyt tuosta muuttuu idusta kasviksi, ja jos sulla ei oo kohta riesaksi asti omia, niin toki toimitan sen sit sulle jatkokasvatukseen.
Filago
Ei ole vielä itänyt uudet siemenet ja noita vanhojakin on vielä itämässä, elikkä voi käydä vielä kuten sinullekin. ;) Vahinko vaan, kun on jo useamman kerran päässyt kuivahtamaan nuo vanhemmat siemenet, muttei taida sittenkään olla pahasta. Monta kertaa jo itsekkin ajatellut, joko ne pitäisi heittää menemään mutta odotellaan nyt vielä! ;D
Tuli sitten istuteltua osa taimista uusiin ruukkuihin.
(http://i8.aijaa.com/t/00418/5811339.t.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=5811339.jpg)
(http://i10.aijaa.com/t/00414/5811345.t.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=5811345.jpg)
Kokonaismäärää näistä taimista en ole vielä laskenut, mutta kyllä niitä riittävästi on ja kohta tulee lisää! Joka päivä itää nyt lisää siemeniä. Hieman yli 40 lajiketta tällä hetkellä ja yleensä ainakin pari tainta lajiketta kohti. Onneksi osa vasta aloittelee kasvuaan. :)
Isoimmat chilitaimet alkaa olla taas siinä pisteessä , että kohta tarvitaan taas isompia ruukkuja. Rocoto peronkin kukkii jo. Aiemmat nuput olin nyppinyt pois mutta antaa nyt sitten jo kukkia.
(http://images9.fotki.com/v447/photos/1/1635641/8501967/PimentadaNeyde0003-vi.jpg) (http://images112.fotki.com/v189/photos/1/1635641/8501967/Rocotoperon0001-vi.jpg) (http://images9.fotki.com/v447/photos/1/1635641/8501967/Ajipanca0001-vi.jpg)
Pimenta da Neyde Rocoto peron Aji panca
(http://images12.fotki.com/v213/photos/1/1635641/8501967/Arribaasaia0001-vi.jpg) (http://images41.fotki.com/v209/photos/1/1635641/8501967/Columbiangolden0001-vi.jpg) (http://images30.fotki.com/v465/photos/1/1635641/8501967/PeruCusco0001-vi.jpg)
Arriba a saia Columbian golden C.Frutescens Peru cusco C.Pubescens
(http://images110.fotki.com/v560/photos/1/1635641/8501967/Chacoense0001-vi.jpg)
C.Chacoense joka muistuttaa mielestäni enemmän chinenseä. Ainakin on ihan eri näköinen, kuin nuo muut kasvattamani chacot.
Terhakan näköisiä taimia sinulla ja oikein kuvausvalotkin rakennettu. :P Tuota on ilo katsoa.
Taitaa olla rocotojen kukkimisviikot menossa. Ei kai sitä syksyyn asti jatku tällä menolla?
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - helmikuu 27, 2010, 18:52:24 ip
Terhakan näköisiä taimia sinulla ja oikein kuvausvalotkin rakennettu. :P Tuota on ilo katsoa.
Taitaa olla rocotojen kukkimisviikot menossa. Ei kai sitä syksyyn asti jatku tällä menolla?
Kyllä vaan.Yksi pienempi Rocoto peronkin näytti kukkivan. Tänään tuli muuten laitettua vielä pari rocoto-lajiketta lisääkin itämään. Riesen rocoto ja rocoto guatemala. Tuota Riesen rocotoa (Rocoto grande) on näköjään sinullakin kasvamassa. :) Taitaa olla tuo chilemanin kasvatuskisa mielessä? ;)
Itse asiassa hankin nuo Riesenin siemenet jo vuosi sitten ja ainoa ajatus oli saada täytettyjä rocotoja, rocoto rellenos. En sitten kuitenkaan viime vuonna rohjennut edes aloittaa noin ison lajikkeen kasvatusta, vaan harjoittelin pienemmillä. Isoahan siitä on lupailtu, mutta kaikenlaisia lupaillaan. Todellisuus on toista, ainakin meillä pohjolassa. Nyt on niin, että Rocoto Red Peruvianit on kasvaneet tuplasti isommaksi kuin Riesenit. Kaikissa muuten on nuppuja, myös kananP:llä lannoitetuissa. Kesään on kuitenkin vielä aikaa. Kai niihin joku takapakki tulee viimeistään ulos vietäessä.
Muuten, onko tuon Peronin kukissa mitään tunnusomaista? Normaalilta näyttää kauempaa katsoen. Minulla on vielä muutama pubescens varmuudella tunnistamatta.
Kellomaiset kukat on minun pubeissa. :)
Tuosta kasvutavasta ei minun mielestäni voi päätellä hedelmän kokoa. Luulisi, että nopeammin ja korkeaksi kasvava tuottaisi myös pienempiä hedelmiä.
Mutta miten saadaan podista iso ja lihava? - Siinä on chilin kasvattajalle haastetta! :D
Rocoto riesen ja Rocoto Guatemala idättivät tänään molemmat ensimmäiset itunsa! :) Jos hyvin menee niin ehkä saan niistäkin vielä satoa loppu kesästä.
Muuten taas lähiaikoina ovat siemenet tuntuneet itävän aika heikosti. Annuumeista piti laittaa uusi satsi itämään, kun tuntui, ettei osalle tapahdu mitään.
Chimayo sitä vastoin näytti ensimmäisiä merkkejään nopeudestaan ja on alkanut kasvaa oikein silmissä. Ehkäpä kokeilen nyt vain tällä yhdellä taimella ja laitan sitten myöhemmin lisää.
Osa vanhemmista taimista on taas lähdössä eteen päin ja koetan kasvattaa vain yhtä taimea per lajike. Ehkä silloin saan huolehdittuakin niistä paremmin.
Laitoin myös omista siemenistä itämään Nagaa ja Chokolate bhut jolokiaa, kun kuulin, että osalla on tänä vuonna ollut vaikeuksia nagan idättämisessä. Testaan samalla omia siemeniä.
Chilirivistö on harventunut jonkun verran, kun on tullut hieman jaeltua niitä eteenpäin. Saavatpahan nyt hieman paremmin valoa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CChacoense0001.jpg)
Latvottu chacoense alkaa haaroittua.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CAP469Praetermissumit0001.jpg)
Pari C.Praetermissum CAP 469 tainta.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CAP469Praetermissumlehdet0001.jpg)
Praen nättejä karvaisia lehtiä. Tätä ei mielellään latvoisi.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Carmine0001.jpg)
Carmine joka alkoi jo pienenä taimena kasvattaa toista vartta juurestaan. Saattaapi tulla aika erikoinen pensas.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/QueenLaurie0001.jpg)
Queen Laurie C.Baccatum, joka taitaa olla likempänä Aji Amarilloa.
Edit. Eipäs ollutkaan muuten Queen Laurie mikään Aji Amarillo vaan ilmeisesti yksi tulisimmista baccatumeista.http://www.peppermania.com/baccatum_seeds_16.html
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN1919820002.jpg)
CGN 19198 #2
Viikko sitten itämään laitamistani nagoista oli eilen itänyt pari siementä ja chokolate bhut jolokiasta tänään ensimmäinen siemen.
Praetermissumeja tuli taas lisää kasvatukseen, kun CAP 1144 tuli mullasta sirkkalehdille viime sunnuntaina.
Eilen alkoi itämään myös kaikeksi yllätyksekseni kokeeksi multiin laittamani Eximium (siemenpussin kyljessä ei lukenut mikä. Tod, näk, CGN 19198) ja tänään nousi toinenkin siemen niskalenkille toisen jo ollessa sirkkalehdillä. Parissa viikossa nämä molemmat itivät. :)
Kaksi kituen kasvavaa C.Galapagoenseakin alkaa näköjään kasvattamaan jo paremmin lehtiään, eivätkä enää tiputtele niitä.
Edit. Olen päivitellyt koko ajan päiväkirjan alkuun kasvatuksessa olevia chilejä, sieltä näkee suht ajantasalla olevan luettelon. Tällä hetkellä likempänä 60 lajiketta.
Arriba a saia C.Pubescens ? ? ? ? ? ? ???
Masa :-\ C.Chinense ;)
(http://rulla.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub/2010/03/06/8143010478558684769web_0.jpg)
Arriban kukka
CGN 19198#2 muistuttaa lehdiltään aika paljon Rhomboileumia
Lainaus käyttäjältä: Chilicutter - maaliskuu 18, 2010, 00:22:45 ap
Arriba a saia C.Pubescens ? ? ? ? ? ? ???
Masa :-\ C.Chinense ;)
Kyllä tuon ihan chinenseksi tarkoitin ihan niinkuin fataliin siemenpussissa sanotaan. -Ehkä olin pistänyt sen aiemmin hieman epäselvästi. :)
Tässä vielä kuva Arriba a saiasta tällä hetkellä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Arribaasaia0002.jpg)
On tainnut hieman tuuheutua sitten viime kertaisen kuvan.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Arribaasaia0003.jpg)
Kohta pääsen myös tarkistamaan Arriba a saian kukkasia. Tulisko yhtään saman näköinen kukka, kuin tuo Chilicutterin kuvassa oleva. ;)
Lainaus käyttäjältä: Chilicutter - maaliskuu 18, 2010, 00:22:45 ap
CGN 19198#2 muistuttaa lehdiltään aika paljon Rhomboileumia
Kieltämättä muistuttaa ja syy miksi näyttää, että on niin paljon lehtiä on se, että tuossa kuvassa oleva yksilö on haaronut aika juuresta ja kasvattaa kahta runkoa.
Kasvatan tällä hetkellä kahta CGN 19198 #2 chiliä. Toisen siemenet on siemenketjukirjeestä ja sen lehdet on aikalailla isommat, kuin tämän kuvatun yksilön ja runkokin on tällä hetkellä tukevampi. -Katsotaan, kasvaako yhtään samanlaisia chilejä myöhemmässä vaiheessa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/AjiPanca0002.jpg)
Uudelleen ruukutettu Aji Panca. 16 cm pitkä ja 11cm leveä lehti! :o
LainausKyllä tuon ihan chinenseksi tarkoitin ihan niinkuin fataliin siemenpussissa sanotaan. -Ehkä olin pistänyt sen aiemmin hieman epäselvästi.
Tässä vielä kuva Arriba a saiasta tällä hetkellä.
Fataliin siemenpusseissa lukee välillä vähän sitä sun tätä.
Chinensenä tilaamani Habanero white giantin pussissa kerrottiin kasvin olevan c. baccatum. :)
Näyttäis tulevan kohtalainen vuosi villien osalta. Eximiumeja oli itänyt taas pari lisää. Toivottavasti ovat niitä, mitä pussin päällä luki.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Eximiumit0001.jpg)
Neljä Eximiumia estradilla. :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CPratemissumCAP11440.jpg)
CAP 1144 C.Praetermissum. Näitä on tällä hetkellä kolme itäneinä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGalapagoense0001.jpg)
C.Galapagoense näyttäisi vihdoin ja viimein lähtevän kunnolla kasvuun.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Venezuelanpurple0001.jpg)
Venezuelan purple C.Annuum.
Tänään piristystä päivään toi sweet-chokolate paprika. Miksi? Siksi, kun oli niin hidas itämään ja halusin nimenomaan tämän paprikan kasvatukseen chilien lisäksi. 3 neljästä siemenestä iti lopulta.
Taimien kanssa on hieman helisemässä, kun jotkut taimet tuntuu aina voivan hieman huonommin, kuin muut. Onneksi se yleensä johtuu liian vähästä kastelusta ja siitähän selviää kastelemalla.
Praetermissumien lehdet latvoissa alkoi käpristelemään ja kuivumaan reunoiltaan mustiksi.. Pitkän pohdinnan jälkeen tulin siihen tulokseen, että latvonnan ja lehtien hypistelyn ohessa olisi näpeistäni siirtynyt jotain kasveille turmiollisia aineita. Eli ei enää ainakaan autoremontin jälkeen chilien kimppuun...
Tällä hetkellä Bonda ma Jacques pääsi kuivumaan ja riiputtaa lehtiään aika ikävän näköisesti. Uskon kuitenkin, että huomenna töistä tullessa se on taas kastelun seurauksena ihan normaalin näköinen.
Nyt minun Arriba a saia C.Chinense on alkanut tehdä kukkasia ja sanoisin kyllä, että tämä on aika selvä C.Frutescens. :D ;)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Arribaasaia0006.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Arribaasaia0008.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Arribaasaia0004.jpg)
No voi......kaikkea sitä....
Kyllä arriban pitäs chinense olla.
Onhan tuo erilainen ......... kuin tämä minun arriban kukka.
(http://lh5.ggpht.com/_mt4dVa8bHnY/S7OvSebgjzI/AAAAAAAAARI/NiJt54VI8Dc/s640/arriba%20micro.jpg)
Pitää nyt kommentoida tätäkin päiväkirjaa.
Loistavia kuvia ja upeita kasveja. Tuollaisia kuvia kun saisi joskus itsekin aikaiseksi.
Lainaus käyttäjältä: Chilicutter - huhtikuu 01, 2010, 19:27:30 ip
No voi......kaikkea sitä....
Kyllä arriban pitäs chinense olla.
Onhan tuo erilainen ......... kuin tämä minun arriban kukka.
Näihin pitää varautua. Ei tosin tee yhtään mielenkiinnottomammaksi tämän kasvatus, vaikka onkin frute.
Lainaus käyttäjältä: jewe - huhtikuu 01, 2010, 20:03:27 ip
Pitää nyt kommentoida tätäkin päiväkirjaa.
Loistavia kuvia ja upeita kasveja. Tuollaisia kuvia kun saisi joskus itsekin aikaiseksi.
Kiitos vaan!
Valokuvaus tekee chilien kasvattamisesta vieläkin mielenkiintoisempaa. ;) Tuo Arriban kukka oli niin pieni, ettei sitä olisi huomannut, jollei vasiten olisi sitä älynnyt hakea. N.8mm kukka ja aika väritön paljain silmin katsellessa. Kameran linssi vasta paljasti miten värikäs se on. Oletan Chilicutterin kukankin olevan todella pieni. Kellomainen pieni kukka ja aika villi chili ilmeisesti.
Valokuvaus ja chilit sopii kyllä hyvin yhteen. On niin monimuotoisia ja kuvattavia nuo kasvit, varsinkin kun on ammattimaiset laitteet ja otteet. Ja sulla vielä noita upeita villejä joista kameralla saa entistä enemmän irti.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - huhtikuu 01, 2010, 20:34:24 ip
Lainaus käyttäjältä: Chilicutter - huhtikuu 01, 2010, 19:27:30 ip
No voi......kaikkea sitä....
Kyllä arriban pitäs chinense olla.
Onhan tuo erilainen ......... kuin tämä minun arriban kukka.
Näihin pitää varautua. Ei tosin tee yhtään mielenkiinnottomammaksi tämän kasvatus, vaikka onkin frute.
Lainaus käyttäjältä: jewe - huhtikuu 01, 2010, 20:03:27 ip
Pitää nyt kommentoida tätäkin päiväkirjaa.
Loistavia kuvia ja upeita kasveja. Tuollaisia kuvia kun saisi joskus itsekin aikaiseksi.
Kiitos vaan!
Valokuvaus tekee chilien kasvattamisesta vieläkin mielenkiintoisempaa. ;) Tuo Arriban kukka oli niin pieni, ettei sitä olisi huomannut, jollei vasiten olisi sitä älynnyt hakea. N.8mm kukka ja aika väritön paljain silmin katsellessa. Kameran linssi vasta paljasti miten värikäs se on. Oletan Chilicutterin kukankin olevan todella pieni. Kellomainen pieni kukka ja aika villi chili ilmeisesti.
Juu ei tuo kukka ole iso,olisko jotain 7-8mm.
Ei noista kukista saa paljaalla silmallä irti kaikkia värejä.
Hieno Frute mutta mikä ???
Nättejä kuvia. Mikäs putki sulla on käytössä? Kuvattu 100mm polttovälillä. Onko Canon 100mm macro?
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - huhtikuu 01, 2010, 22:05:00 ip
Nättejä kuvia. Mikäs putki sulla on käytössä? Kuvattu 100mm polttovälillä. Onko Canon 100mm macro?
Kuvattu Tokinan 100mm macrolla lisänä Raynox DCR-250 makrolisäke. Tuota Raynoxin makrolisäkettä voin suositella jokaiselle digijärkkärin omistavalle. Sopii useimpiin objektiiveihin pikaliitännällä eikä tee paskempaa jälkeä ja terävyysalueetkin säilyy. (Toisin, kuin loitoilla) On vielä halvempikin, kuin loittosarja ja riittää kyllä kasvikuvaukseen.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - huhtikuu 01, 2010, 22:28:36 ip
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - huhtikuu 01, 2010, 22:05:00 ip
Nättejä kuvia. Mikäs putki sulla on käytössä? Kuvattu 100mm polttovälillä. Onko Canon 100mm macro?
Kuvattu Tokinan 100mm macrolla lisänä Raynox DCR-250 makrolisäke. Tuota Raynoxin makrolisäkettä voin suositella jokaiselle digijärkkärin omistavalle. Sopii useimpiin objektiiveihin pikaliitännällä eikä tee paskempaa jälkeä ja terävyysalueetkin säilyy. (Toisin, kuin loitoilla) On vielä halvempikin, kuin loittosarja ja riittää kyllä kasvikuvaukseen.
Pitäis hommata macro, mutta ovat sen verran kalliita että en ole raaskinut ostaa. Makrokuvia olen tällähetkellä ottanut loittojen ja Canonin 50mm sekä Canonin 70-300 kanssa. Mutta terävyysalueen hallinta ja valon riittävyys on osoittautunut hankalaksi. Sigman 150 mm olen haaveillut.
Niihän se pitäisi makro ostaa... Mie olen haaveillu nyt vaikka kuinka kauan tuosta MP-E 65:sta, jossa siis 1-5 kertanen suurennus... Ei vain uskalla tonnia sijottaa jos sitte ei siittä kuvaamisesta tule mithään.
Suosittelen lämpimästi ostamaan tuon Raynoxin makrolisäkkeen. Sopii pikakiinnityksellä useimpiin objektiiveihin ja olen ollut todella tyytyväinen ostokseen. Paljon parempi, kuin loittosarjat, kun säilyy terävyysalueetkin. ;)
Lainaus käyttäjältä: Kimppu - huhtikuu 01, 2010, 22:40:29 ip
Niihän se pitäisi makro ostaa... Mie olen haaveillu nyt vaikka kuinka kauan tuosta MP-E 65:sta, jossa siis 1-5 kertanen suurennus... Ei vain uskalla tonnia sijottaa jos sitte ei siittä kuvaamisesta tule mithään.
Tai sitten hommaat tuommosen kun mulla on.
Ei tartte maksaa ihtiään kipiäksi ;)
Lainaus käyttäjältä: Kimppu - huhtikuu 01, 2010, 22:40:29 ip
Niihän se pitäisi makro ostaa... Mie olen haaveillu nyt vaikka kuinka kauan tuosta MP-E 65:sta, jossa siis 1-5 kertanen suurennus... Ei vain uskalla tonnia sijottaa jos sitte ei siittä kuvaamisesta tule mithään.
Tuossa on se huono puoli että on manuaalisesti tarkennettava, mutta niihän se on loittojenkin kanssa pakko tarkentaa manuaalisesti. Tuohon kun hommaa vielä vaikka palkeen niin jo alkaa saamaan TODELLA läheltä kuvia. :D
Jippii! Yksi C.Tovarii on taas vihdoin ja viimein itänyt!!
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/cTovarii0001.jpg)
Toivotaan parempaa onnea tämän tovariin kanssa tällä kertaa! :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CAP872Csp0001.jpg)
Pari CAP 872 C.sp,n tainta näytti myös itäneen.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Chilinurkka0001.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Chilinurkka0002.jpg)
Taimet alkaa jo kaivata kasvihuoneeseen pääsyä!
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CarmineCChinense0001.jpg)
"Carmine" Perulainen C.Chinense
Tuli uusittua viikonloppuna vanhan 6 neliön kasvihuoneen muovi ja tällä kertaa pistettiin kaksikerroksinen muovitus, jos se hieman pidentäisi kasvukautta. Yölämpötilat näytti ainakin vielä olevan aika samat ulkolämpötilan kanssa, päivällä sitten nouseekin lämpötila aika helposti sopivalla aurinkon paisteella tuonne +40 'C. Pian pitäisi laittaa vielä kaksinkertainen harso ja puhallin vielä sisälle, niin saa alkaa siirtää isompia chilejä parempiin valoihin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PI238061CBaccatumvarBac0001.jpg)
PI238061 Capsicum baccatum var. baccatum. Bolivialainen villi bacca. Tämä alkaa ilmeisesti olemaan jo aika lähellä sitä villeintä C.baccatumia.
Jos joku ihmettelee, miksi on vielä noin pienessä ruukussa, niin olen sillä tarkoituksellisesti koittanut hidastaa tämän kasvua, kunnes pääsee ulkotiloihin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PI238061CBaccatumvarbacc0002.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PI238061CBaccatumvarbacc0003.jpg)
Ihan hyvin tämä bacca on tuossa 9cm ruukussakin kasvanut ja kukkiikin parhaillaan. :)
Ei ilmeisesti ole kovin nuuka ruukun koon suhteen. Baccatumit on kyllä mukavia kasveja :D
Nämä pienempi hedelmäiset baccat ei tosiaan tunnu olevan kovin tarkkoja ruukun koon suhteen. Ekassa kuvassa näkyy taustalla yksi chili mikä kiipeää pitkin seinää. Sen piti olla "Little bird of guyana" PI 199506 C.Chinense, muttei ole vaan on joku baccatum! (Taas tuli vääriä siemeniä, ei kuitenkaan enää mitään uutta. :() Saa olla bacca, eikä haittaa mitään. Latvomista vaatii kuitenkin kohta, kun kasvaa noin hojona. Tuntui vaativan isomman ruukun, eikä olisi oikein pienessä varmaankaan menestynyt.
Chilejä aamuauringossa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/5520100001.jpg)
Keskellä talvehtinut Eximium (594141) type #1 not C.Eximium but C.Frutescens nimihirviö (Tarkoittaa, että on alettu kasvattaa eximiumia mutta tulikin frute). Kovat kasvuhalut on! Toivottavasti tänä kesänä saan jo satoakin. Viime kesän kasvatin ulkona. Kukkia tuli, muttei podeja. Vaatii kasvihuoneen.
Vasemmalla on tämän kevään Rocotoja ja oikealla talvehtinut Ulupica, jonka olin leikellyt alas syksyllä.
Ekat chilit tuli vietyä tänään kasvihuoneeseen kaksinkertaisen harson alle. Termostaatilla varustetu lämpöpuhallin on yön päällä ajastimen kanssa.
Starfish sai välittömästi mennä suoraan maitopurkista ämpäriin, oli sen verran kasvanut jo korkeutta ja haaroikin latvasta aikas hyvin. Pitkä bampukeppi tukena, koska lopullinen kasvupaikka ei ole vielä tässä. Narutukset myöhemmin.
Moni muukin taimi on jo suorastaan huutanut lisää valoa ja onneksi sattuu nyt sateinen viikonloppu, niin on helpompaa taimille kasvariin siirrettäessä, kun ei heti ole yli 40 asteen lämpötiloja! :-[
Nyt pitää vaan seurata lämpömittarista missä yölämpötilat heittelee. +10 astetta saa olla minimi.
Oon samaa mieltä. Lämpötila kun useaan otteeseen laskee alle +5C:n niin kaikki kasvu tyrehtyy moneksi päiväksi. Vaikka päivällä olis +30C.
Istutin ekat ebbeihin 10.4 ja välillä on ollut nollaa hipovia lukemia. Ei hyvä. Kasvit tiputtaneet alalehdistönsä kokonaan, siirsin toiseen pyttyyn niin juuristokin oli näivettynyt. Toivokaamme lämpimiä kelejä, varsinkin öisin.
Lainaus käyttäjältä: bluesman - toukokuu 07, 2010, 22:09:38 ip
Oon samaa mieltä. Lämpötila kun useaan otteeseen laskee alle +5C:n niin kaikki kasvu tyrehtyy moneksi päiväksi. Vaikka päivällä olis +30C.
Mulla on omassa kasvarissa lämppäri säädetty niin, että lpötila ämpysyy pääsäntöisesti yli neljän. Ihan minimissään on käynyt kahdessa, mutta mittari on melkein lattialla, joten kasvien tasolla lienee aste pari enemmän. Kannattaisiko mielestäsi käydä kääntämässä lämppäri isommalle?
Pikku pyyntö. Ei käytetäis kursivointia kuin tieteellisissä nimissä. Ettei tule sekaannuksia vahingossa.
Eiköhän nuo tosikylmät yöt ole jo menneet? Tropiikin ja subtropiikin kasvit eivät näämmä kyllä oikein tykkää jos käy nollassa. Voihan sitä vääntää hanikkaa lämpöisemmälle kun on kasveihin uhrannut aikaansa melkoisesti. Ainakaan ei haittaa jos yöllä on +10C tai vieläkin korkeampi.
Lainaus käyttäjältä: CyberDog - toukokuu 07, 2010, 22:23:01 ip
Pikku pyyntö. Ei käytetäis kursivointia kuin tieteellisissä nimissä. Ettei tule sekaannuksia vahingossa.
Tarkoitat varmaan tuota nimihirviötä. Eximiumia mikä on frutescens. Olet oikeassa! Jäänyt hieman hämärään itselläkin tuon chilin alkuperä. Mutta nimi on se minkä siementen myyjä ilmoitti. Jotain numeroa myös tyrkytti, mutten tiedä, onko siemenet kerätty juuri Eximiumista, vai onko jostain muualta.
Kasvarin lämpömittari kävi nyt alimmillaan , kun kävin tarkistamassa + 16 astetta. Rittänee nyt, kun vasta olen kouluttamassa taimia siirtoon kasvihuoneeseen.
Liian äkilliset lämpötilan muutokset ei mielestäni tee oikein hyvää ainakaan nuoremmille taimille.
Oli pakko käydä ottamassa puhaltimesta ajastin pois päältä, kun ulkolämpötila on laskenut +7 asteeseen ja kasvarissakin oli laskenut jo +11 asteeseen.
Hyvin taimet on kuitenkin selvinnyt ensimmäisestä yöstään kasvihuoneessa. :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/852010006.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/852010005.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/8520100004.jpg)
Hyper pube, Peru Cusco ja PI 290972 Kolumbialainen chinense.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Starfish0001.jpg)
Starfishin latvus.
Kun on saanut hieman lisää tilaa chilien kasvariin siirron jälkeen, niin saattaa löytää mukavia yllätyksiä! :D
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Datilorange0002.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Datilorange0001.jpg)
Tästä voi tulla mielenkiintoinen makuelämys! Datil orange on huomaamatta tehnyt yhden podin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PI4415600004.jpg)
PI 441560 C.Baccatum on haaroittunut mielenkiintoisesti melko juuresta. On hieman outo lajike minulle joten otin selvää muualta tästä chilistä.
http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/acc/display.pl?1336496 (http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/acc/display.pl?1336496)
Saattaa tulla aika mielenkiintoinen monivärisesti kypsyvä baccatum! Kiitokset vain siemenistä sinne Humppilan suuntaan! :)
Itse olen säätänyt kasvihuoneeseen yöajan minimilämmöksi +14c, selailin läjän ulkomailla suoritettuja tutkimuksia chilien sadontuoton ja kasvun kannalta optimaalisimmasta yölämpötilasta ja niiden lopputuloksena suositeltiin vähintään 12c yölämpötilaa. Alle 10c jos menee yölämmöt niin kukintahalut ja sadontuotto vähenee jo melko reippaalla kädellä. Ilmeisesti optimaalisin olisi sadontuoton kannalta päivälämpönä +22c ja yölämpönä +18c. Fatalii kertoili että Aji Cristal-kasvareissa kasvihuoneen minimilämpötila on säädetty +18c tuntumaan.
Lainaus käyttäjältä: Herpiili - toukokuu 12, 2010, 16:58:44 ip
Itse olen säätänyt kasvihuoneeseen yöajan minimilämmöksi +14c, selailin läjän ulkomailla suoritettuja tutkimuksia chilien sadontuoton ja kasvun kannalta optimaalisimmasta yölämpötilasta ja niiden lopputuloksena suositeltiin vähintään 12c yölämpötilaa. Alle 10c jos menee yölämmöt niin kukintahalut ja sadontuotto vähenee jo melko reippaalla kädellä. Ilmeisesti optimaalisin olisi sadontuoton kannalta päivälämpönä +22c ja yölämpönä +18c. Fatalii kertoili että Aji Cristal-kasvareissa kasvihuoneen minimilämpötila on säädetty +18c tuntumaan.
Yölämpötila on nyt ollut alimmillaan +12 'C. Sääsin sitä juuri hieman ylemmäs. Puhallin on päällä klo 17.00-9.00, kun on ollut hieman viileitä päiviä. Automaattiavaajan jouduin asentamaan jo tuuletusluukkuun, kun lämpötila nousee auringon paisteella helposti +40 asteeseen. Siltikin saa näköjään pitää ovea välillä auki.
Laitoin tänään tuohon 14 neliön kasvariin mustan mansikkakankaan turvepohjan päälle, -jos sekin hieman varaisi lämpöä. Sähköähän minulla ei siellä ole lähettyvillä. Harsot olisi tarkoitus kohta asentaa ja pari mustaksi maalattua vesitynnyriä tuoda lämpöä varaamaan. Loputkin taimet olisi kuitenkin hyvä saada kohta jo kasvihuoneeseen. Vaikka sitten pienellä riskillä. 8)
Isoin kasvihuone alkaa olla valmis chilien siirtoa varten.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/1452010008.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/1452010019.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/1452010010.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/1452010018.jpg)
Kuvaa tästä kasvihuoneesta viime elokuulta löytyy tuolta http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=5327.75 (http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=5327.75)
Venezuelan purple C.Annuum on kasvanut koko kevään aurinkoisella etelän puoleisella ikkunalla ilman lamppuja. Lannoitteitakin olen antanut aika satunnaisesti.
(http://rulla.kuvaboxi.fi/mediaobjects/orig/pub/2010/05/15/8143010478559698433orig.jpg)
(http://rulla.kuvaboxi.fi/mediaobjects/orig/pub/2010/05/15/8143010478559698437orig.jpg)
(http://rulla.kuvaboxi.fi/mediaobjects/orig/pub/2010/05/15/8143010478559698441orig.jpg)
Muistuttaa hieman Bolivian rainbowta mutta kukkavarret riippuu alaspäin ja pitäisi tulla pieniä pyöreitä marjoja.
Onpa tosi kauniita kukkia. Ja alin kuva kuin taideteos.
EDIT: Lisäänpä linkin kukkakuviin, kun tämä tuli seuraavalle sivulle.
http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=6820.msg96968#msg96968
Masa, kasvoihan sinulla Aji Chanca? Minulla näyttää siltä, että vieläkään en saanut oikeita siemeniä John The Chillimanilta, vaikka ne kerran jo uusittiin. Amarillolta näyttää edelleen.
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - toukokuu 15, 2010, 12:32:25 ip
Onpa tosi kauniita kukkia. Ja alin kuva kuin taideteos.
EDIT: Lisäänpä linkin kukkakuviin, kun tämä tuli seuraavalle sivulle.
http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=6820.msg96968#msg96968
Masa, kasvoihan sinulla Aji Chanca? Minulla näyttää siltä, että vieläkään en saanut oikeita siemeniä John The Chillimanilta, vaikka ne kerran jo uusittiin. Amarillolta näyttää edelleen.
Ehkä se onkin Aji amarillo. Ei ne Kolumbuksen aikana vielä kaikkea chileistä tietäneetkään.. :D
Yksi taimi on lähtenyt jakoon ja itsellä kasvaa vielä yksi. Pitää odottaa satoamiseen, että voin arvioida miltä näyttää.
Edit. Pitää kai pistää pieni vinkki tuosta alimmasta kuvasta. - Olen käyttänyt siinä lisävalaistukseen led-taskulamppua. Tuntuu toimivan ihan kiitettävästi.
Sulta saaduista siemenistä kasvatettu Tovarii näyttää vääntävän marjaa. Kukkia ehtikin pudota varsineen aika monta, kymmeniä ehkä. Toivotaan että tuo pysyy ja kypsyy. Kuva mun päiväkirjassa.
Edelleen kiittäen mahdollisuudesta osallistua projektiin, Filago
Lainaus käyttäjältä: Filago - toukokuu 17, 2010, 21:09:19 ip
Sulta saaduista siemenistä kasvatettu Tovarii näyttää vääntävän marjaa. Kukkia ehtikin pudota varsineen aika monta, kymmeniä ehkä. Toivotaan että tuo pysyy ja kypsyy. Kuva mun päiväkirjassa.
Edelleen kiittäen mahdollisuudesta osallistua projektiin, Filago
Hyvä kuulla! :D Tämä uusin itänyt tovarii tekee taas sitä, ettei jaksa lähteä kasvamaan. Ei oikein hyvältä näytä tämänkään kohdalla. >:(
Säästähän minulle hieman siemeniä ensi kaudeksi, jos suomalaiset siemenet olisi sittenkin parempia. ;) Olisko nuo siemenet sitten saanut jotain säteilytystä lentokentällä, kun itävyys oli niin huono ja taimet ei lähde kasvuun.
Onneksi sinä sentään onnistuit! :)
Toinen erikoisen hankalalta tuntunut kasvatettava C.Galapagoense näyttää sitä vastoin taas piristyvän, kun olen pitänyt sitä jonkin aikaa läpinäkyvän muovimukin alla. Aikamoista vuoristorataa on tämänkin kasvatus ollut.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGalapagoense0002.jpg)
Vein illalla kaikki loputkin taimet pienintä myöten tuohon pienempään kasvariin. Toivottavasti kaikki selviävät, saavathan aika valoa nyt riittävästi vaikkaa sataisikin päiväkausia.
Ruukutin ison osan taimista isompiin ruukkuihin ja kyllä ne osa niistä todellakin sitä jo tarvitsikin! ( Ison taimimäärän huonoja puolia, kun ei ehdi kaikkea seurata! :-X) Kuvaa tulee myöhemmin mutta aika äkkiä kasvihuone täyttyy isompiin ruukkuihin chilit laitettaessa.
C.Tovarii kupsahti taas. Eipä sitten onnistunut tämän kasvatus tänä vuonna. :-\
Hieman kuvapäivitystä kasvihuoneilta.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/2652010001.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/2652010002.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/2652010003.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/2652010008.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/2652010009.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/2652010005.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/2652010006.jpg)
C.Chacoense CAP 212 Pimenta da neyde
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CPratermissumCAP469.jpg)
Ulkoilutin hieman C.Praetermissum CAP 469,ää. Tämän kanssa on ollut hieman vaikeuksia pitkin kevättä mutta nyt ei tilanne näytä enää yhtään pahalta. Pikemminkin päinvastoin. Kasvutapa muistuttaa mielestäni C.Pubescennsejä. Takana on nämä molemmat pienemmät kasvarit, joista tuo muovihuone on kohta pelkästään tomaatteja ja kurkkuja sekä vielä vähän aikaa jättikurpitsan tainta varten. 8)
Kuva ensimmäisestä kypsyneestä chilin palkosta.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/262010003.jpg)
Datil orange C. Chinense
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/262010013.jpg)
C. Galapagoensella on ollut ihan systeemit, kun on muita arempi.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/262010014.jpg)
Ihan hyvin tuntuu toimivan. Ainakin vielä..
Onko sulla vielä iso kasvari? Mahtuuhan noihinkin ihan mukavasti. Hyvännäköistä settiä. Osanotto Tovariista.
C.chacoense kasvoi mullakin pitkää rihmaa kunnes latvoin tylysti, otin 4 alinta lehteä pois ja istutin syvempään. Nyt alkaa puskea haaraa ja lehteä niin että voi vielä tulla ihan siistin oloiseksi.
Lainaus käyttäjältä: bluesman - kesäkuu 02, 2010, 10:50:45 ap
Onko sulla vielä iso kasvari? Mahtuuhan noihinkin ihan mukavasti. Hyvännäköistä settiä. Osanotto Tovariista.
C.chacoense kasvoi mullakin pitkää rihmaa kunnes latvoin tylysti, otin 4 alinta lehteä pois ja istutin syvempään. Nyt alkaa puskea haaraa ja lehteä niin että voi vielä tulla ihan siistin oloiseksi.
Olen parastaikaa siirtämässä rocotoja ja isompia taimia tuonne isoon kasvariin. :)
Tepinistä meni peijooni oksa poikki! :o Piakkoin saattaa olla saatavana tepinin pistokkaita. :) Pakkohan nuo on pistää juurtumaan.
Kyllä nämä pienet kasvarit täyttyy jo auttamattomasti ja vaikuttaa että tuo isokin tulee täyttymään todella täyteen.
Pitää ruveta harkitsemaan hieman isommalle osasta taimia ulkokasvatusta, mitä olin suunnitellut.
Tässäpä sinulta saamani Harold St. Bart's satoamassa :) (http://i111.photobucket.com/albums/n160/Herpiili/harold_st_barts_03_06_2010.jpg)
Lainaus käyttäjältä: Herpiili - kesäkuu 03, 2010, 15:17:47 ip
Tässäpä sinulta saamani Harold St. Bart's satoamassa :) (http://i111.photobucket.com/albums/n160/Herpiili/harold_st_barts_03_06_2010.jpg)
On tuo ihme, kun jotkut osaa tään homman ja jotkut ei. Turha väittää, että se oli natikoista tai lannoitteista kiinni.
Herpiili on kyllä mestari kasvattelemaan chilejä! :)
Ei silti olen kyllä muutenkin halunnut, että kasvit saa sen spurtin vasta kasvihuoneeseen siirron jälkeen.
Nyt on ollut hieman viileät kelit ja olen siirtänyt osalta kasveja siirtoa isompiin ruukkuihin.
Nyt on ollut hieman rajumman lannoituksen kausi, ainakin kasveille, joista haluan reilummin satoa.
Olen siis kasvatellut kasvini aika vähillä valoilla ja pyrin vasta tästä eteenpäin kasvattamaan chilejä satoamaan.
Osa chileistä tosin jää tuollaisiksi miniatyyrichileiksi.
Tämä päivä meni taas suurimmaksi osaksi chilejä isompiin ruukkuihin siirrellessä. Kuten myös rocotot pääsi lopullisiin kasvatusastioihinsa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Rocotot5620100001.jpg)
Kuva on isosta kasvarista. Aika täynnä juuria oli jo aiemmat ruukut suurimmaksi osaksi. Saa nähdä miten lähtevät kasvuun. Nuo pienimmät ja myös myöhemmin idätetyt taimet Rocoto riesen ja Rocoto Guatemala mustissa laastiämpäreissä omasivat vielä aika vähän juuria mutta aika terveen näköisiä valkoisia juuria.
Taaimmaisena oleva korkea chili on Starfish bacca, jonka siirsin tänään tänne isoon kasvihuoneeseen. Senkin istutin isompaan astiaan, kun ämpäriin oli tullut jo juuret pohjaan asti. ::)
Rocotot täyttää todennäköisesti koko tämän toisen seinustan. Saas nähdä minkälainen ero on kasvattaa rocotoja kasvihuoneessa, kun ennen olen kasvattanut niitä ulkona.
Satoon on vielä matkaa. Mukavaa silti katsella, kun jotkut saa rocotoista satoa jo keväällä. :)
Lainaus käyttäjältä: MasaT - kesäkuu 04, 2010, 23:55:03 ip
Lainaus käyttäjältä: Herpiili - kesäkuu 03, 2010, 15:17:47 ip
Tässäpä sinulta saamani Harold St. Bart's satoamassa :) (http://i111.photobucket.com/albums/n160/Herpiili/harold_st_barts_03_06_2010.jpg)
On tuo ihme, kun jotkut osaa tään homman ja jotkut ei. Turha väittää, että se oli natikoista tai lannoitteista kiinni.
Herpiili on kyllä mestari kasvattelemaan chilejä! :)
Ei silti olen kyllä muutenkin halunnut, että kasvit saa sen spurtin vasta kasvihuoneeseen siirron jälkeen.
Nyt on ollut hieman viileät kelit ja olen siirtänyt osalta kasveja siirtoa isompiin ruukkuihin.
Nyt on ollut hieman rajumman lannoituksen kausi, ainakin kasveille, joista haluan reilummin satoa.
Olen siis kasvatellut kasvini aika vähillä valoilla ja pyrin vasta tästä eteenpäin kasvattamaan chilejä satoamaan.
Osa chileistä tosin jää tuollaisiksi miniatyyrichileiksi.
Eipä tässä mestari olla kasvattelemaan chilejä, pikemminkin on tällä kaudella kasvutuloksista kiittäminen "aikaista" (huhtikuun lopulla tapahtunutta) kasvihuoneeseen siirtoa ja lämpimäksi osoittautunutta kevät- ja alkukesän säätä. Ilman kasvihuonetta ja siellä säädettyä +14c yölämpöä olisivat huomattavasti pienempiä. Kasvihuoneessahan se suurin kasvuspurtti itsellänikin alkoi ;) Kukkimishalua ja sadontuottoa tuntuu saavan nostettua hyvinkin paljon Top-Maxin käytöllä, kokemusteni perusteella tämä lisäravinne on hintansa arvoista. Nutriforteja olen nyt käyttänyt kasvihuoneessa melko reippaalla kädellä, pari kertaa viikossa lannoitus ja useimmat kasvit sijaitsevat 30-40cm pauliina-altakasteluruukuissa kasvuturve alustana. Muutama muu sitten vesiviljelyssä nutriforteilla ja top-maxilla.
Taas tuli siirreltyä lisää chilejä isompaan kasvihuoneeseen.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/962010021.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/962010012.jpg)
Nuo harsot tulee häipymään ensitilassa seiniltä. Niitä ei varmaan enää tarvita.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Bolivialainenvilli-chili0001.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Bolivialainenvilli-chili0002.jpg)
PI 238061 Bolivialainen villi baccatum.
Kuvapäivitystä välillä chileistä. Kuvaus-sää ei ollut mitä parhain mutta kai näistä selvää saa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Limon.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Trinidadperfume.jpg)
Limon C. chinense. (Taimi alunperin Tammisillan puutarhasta. ;)) Trinidad perfume C.chinense
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajiexplodingfire.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PI238061cBaccatum.jpg)
Aji exploding fire C. baccatum PI 238061 C. baccatum
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajichanca.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajiamarillo.jpg)
Aji chanca C. baccatum Aji amarillo C. baccatum
Isommalta kasvihuoneelta.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Canario1.jpg)
Canario C. pubescens
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Datilorange1.jpg)
Datil orange C. chinense
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Hottreepepper1.jpg)
Hot tree pepper C. baccatum
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Stripe1.jpg)
Stripe C.Baccatum
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Muurahainen1.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Muurahainen3.jpg)
Muurahaisia "Little bird of guyana" C. Baccatumilla, jonka piti olla C. chinense mutta baccahan tämä on!
Viime vuonna ei ollut minkäänlaista harmia muurahaisista, kun eivät ainakaan paimentaneet kirvoja kasveilla.
Nyt on silti näkynyt kasvihuoneen ulkopuolelle joissain kasveissa vähän kirvoja, eli voi olla, että niidenkin kanssa joutuu vielä taistelemaan! :-\
Pitänee hankkia kasvihuoneeseen hieman piparmintun taimia kokeeksi, kun muurahaiset kuulemma ei oikein viihdy samassa tilassa niiden kanssa.
Ja kuulemma basilikan haju karkottaa ötökät, jonkun ruottalaisen puutarha ohjelman mukaan, eli juurelle basilikaa.
Kirveli pitää myös muurahaiset, kirvat ja etanat loitolla. ;)
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - kesäkuu 21, 2010, 22:12:27 ip
Kirveli pitää myös muurahaiset, kirvat ja etanat loitolla. ;)
Etanoiden torjuntaan on hyvä keino myös kupari. Jos varastossa on kupari lankaa, tai putkea, niin eikun siitä tarhaamaan kasvia kupari-aidalla.
Kupari on myrkkyä kaikille selkärangattomille tai nilviäisille, että aika tehokas torjunta
Itse olen käyttänyt etanoiden torjuntaan Ferramol-rakeita hyvin tuloksin, tuntuvat toimivan ja loppuja etanoita olen sitten aamuisin käynyt metsästämässä - paperin väliin vaan ja litistetään.
Tässä taas maistelen charapita-kastikkeesi kera possun ulkofileepihvejä grillattuna. Kykenetkös laittamaan reseptin esille? On meinaan melko maistuvaa!
Lainaus käyttäjältä: Herpiili - kesäkuu 27, 2010, 18:29:31 ip
Tässä taas maistelen charapita-kastikkeesi kera possun ulkofileepihvejä grillattuna. Kykenetkös laittamaan reseptin esille? On meinaan melko maistuvaa!
Valitan! En muista kovin tarkkaan. Porkkana siinä oli ainakin pohjana. Tämä muistuttaa aika paljon käyttämääni ohjetta.
http://www.chilliworld.com/factfile/hot-sauce-recipes/belizean-habanero-sauce.asp (http://www.chilliworld.com/factfile/hot-sauce-recipes/belizean-habanero-sauce.asp)
Paitsi, että en käyttänyt tuossa omassa kastikkeessani ainakaan sipulia ja valkosipulia. Sakeuttamiseen käytin ksantaanikumia, kun meinasi tulla muuten turhan löysää kastiketta (meni hieman liikaa!). Atamonia lisäsin myös hivenen säilyvyyden parantamiseksi. Tuo "white vinegar" ohjeessa tarkoittaa varmaan tislattua etikkaa, mutta miksei siinä voisi käyttää jotain viinietikkaakin.
Ensimmäiset satoa tekevät näyttää tänäkin vuonna olevan annuumeja.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Macedonianfringed1.jpg)
"Macedonian fringed" pepperoni on alkanut kasvattaa aika vauhdilla palkojaan. Olis tuo pensas kyllä saanut kasvaa korkeutta vielä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Rocotoguatemala1.jpg)
Pienimmän C. pubescenssin taimen "Rocoto guatemalan" siirsin ulos pensaiden sekaan suojaan. Istutettu 30 cm leveään astiaan.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Rocotoperon1.jpg)
Sisällä kasvihuoneessa "Rocoto peron" on alkanut tehdä ensimmäistä podiaan.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - huhtikuu 01, 2010, 18:43:45 ip
Nyt minun Arriba a saia C.Chinense on alkanut tehdä kukkasia ja sanoisin kyllä, että tämä on aika selvä C.Frutescens. :D ;)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Arribaasaia0006.jpg)
Nyt pitää taas muuttaa hieman käsitystä. Tekeekös frutescenssit tällaisia podeja?
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Arribaasaia.jpg)
Arriba a saia
Tässä koko kasvi.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Arribaasaia1.jpg)
Arriba a saia.
Edellisessä päivityksessä ei oikein saanut käsitystä tuon Makedonialaisen pepperonin koosta.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Macedonianfringed.jpg)
"Macedonian fringed". Pituutta tällä hetkellä kohtuulliset 19 cm! ;D
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Purplevenezuelan1.jpg)
"Purple Venezuelan" C. annuum on myös alkanut tehdä pieniä podeja.
On sinulla kohta monenlaista maisteltavaa.
Tuollaiselle pepperonille pitää olla aika iso purkki, jos siitä aikoo etikkasäilykettä tehdä. Onhan nuo komeita talvella pitzan päällä.
Sitä piti kysymäni, että vieläkö sinulla Aji Chanca on hengissä? Olisi tehty vertailevaa tutkimusta. http://chilivaari.blogspot.com/2010/06/tamako-on-aji-chanca.html
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - kesäkuu 30, 2010, 17:38:30 ip
On sinulla kohta monenlaista maisteltavaa.
Tuollaiselle pepperonille pitää olla aika iso purkki, jos siitä aikoo etikkasäilykettä tehdä. Onhan nuo komeita talvella pitzan päällä.
Sitä piti kysymäni, että vieläkö sinulla Aji Chanca on hengissä? Olisi tehty vertailevaa tutkimusta. http://chilivaari.blogspot.com/2010/06/tamako-on-aji-chanca.html
On se hengissä vielä. Pari sivua taaksepäin oli joku kehnohko kuvakin siitä. Laittelen vielä myöhemmin hieman parempia kuvia.
Taisi joku kukkakin jo olla mutta aika kaukana on vielä tuosta sinun mahtavasta pensaastasi. :) Hyvässä kasvussa on silti.
Kuvapäivitystä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/AjiChanca2.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/AjiChanca1.jpg)
Aji chancan latvustoa ja yksi hedelmän alku.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Kuivuneet1.jpg)
Näin voi käydä, kun on helteillä pari päivää poissa chilien luota. Nämä tosin piristyvät vielä kastelulla aika pian.
Vasemmalla C. galapagoense ja oikealla "Belize sweet" C. chinense, joka on jäänyt aika pieneksi mutta tekee silti ihan mukavasti podeja.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Bialashipka1.jpg)
Bulgarialainen C.annuum "Biala shipka" alkaa kypsyttää satoa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN221851.jpg)
CGN 22185 C,baccatum.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Starfish1.jpg)
"Starfish" C.baccatum.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/ColumbiangoldenjaPimentamal2.jpg)
C. frutescenssit "Columbian golden" ja "Pimenta malagueta". Molemmilla on oksat aika täynnä nuppuja tällä hetkellä.
Isommalta kasvihuoneelta tältä illalta.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Isoltakasvihuoneelta1.jpg)
Ulupica aloittaa kukintaansa ja Trinidad perfume on kypsyttänyt ekan pienen podinsa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ulupica1.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Trinidadperfume1.jpg)
Ulupica . Trinidad perfume C. chinense.
Macedonian fringedin podit alkaa korkkaantua aika selvästi.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Macedonianfringed2.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Macedonianfringed3.jpg)
Macedonian fringed C. annuum.
CAP 469 jonka kanssa on ollut aika hankalaa pitkin kevättä alkaa taas näyttää virkeämmältä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CpraetermissumCAP4691.jpg)
C. praetermissum CAP 469.
Melko selkeä hybridi oli muuten se sinulta saamani Datil, täysin punainen melko sileä podi ja maku annuumimainen. Poltetta sitten löytyikin chinensemäisesti mutta poltteen luokka oli tyyppiä goat's weed. Hivenen ehkä huono sellaisenaan naposteltavaksi, ehkäpä ihmisten kiusaamiseen ja jauheeksi sopiva. :)
Lainaus käyttäjältä: Herpiili - heinäkuu 12, 2010, 18:40:24 ip
Melko selkeä hybridi oli muuten se sinulta saamani Datil, täysin punainen melko sileä podi ja maku annuumimainen. Poltetta sitten löytyikin chinensemäisesti mutta poltteen luokka oli tyyppiä goat's weed. Hivenen ehkä huono sellaisenaan naposteltavaksi, ehkäpä ihmisten kiusaamiseen ja jauheeksi sopiva. :)
Tuo eka minun orange datileistani maistui ihan tuliselta annuumilta ja näytti myös! :D (Reimerin siemenistä kasvatettuja taimia nämä oli).
Sitten kuvia satoaan aloittelevista chileistä..
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Starfish2.jpg)
Starfish C. baccatum
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Limon1.jpg)
Aina sadon tuoton puolesta varmalta tuntuva sitruunainen "Limon" C.chinense
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Guyananbacca2.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Guyananbacca1.jpg)
"Little bird of guyana", jonka piti olla chinense mutta aivan selvä baccahan tämä on ja aika komeakin vielä! :)
Jaoin tästä taimen Kalat69,llekin ja samanlainen chili näytti hänellekin tulleen. Hyvän näköisiä baccoja tulee saamistani vääränlaisista siemenistä silti! Toivottavasti ovat myös hyvän makuisia.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajichanca3.jpg)
Aji chanca tekee pulleita podeja.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Pimentadaneyde1.jpg?t=1279656874)
Aika leveästi kasvanut Pimenta neyde C.chinense ennen tukemistaan. Ruukun alla oli muuten muurahaispesä. Pitää vissiin myrkyttää ne.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Villibacca1.jpg)
PI238061 Bolivialainen villi C. baccatum.
little bird of guyana on todella hyvän makunen. ei mikään kovin tulinen, mutta maku on kohillaan. muutamia on tullu jo herkuteltua kauniin keltaisina.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - heinäkuu 20, 2010, 23:23:26 ip
Aji chanca tekee pulleita podeja.
Tuonkin muotoisia minulta löytyy, joten kyllä nämä ovat sama chili, jos sinulla kypsyy punaiseksi. Viimekesäinenhän minulla kypsyi keltaiseksi ja tunnistettiin Amarilloksi.
Nämä kaikki ovat saman australialaisen siemenkauppiaan siemenistä, eikä muoto muistuta vieläkään myyjän kuvaa tästä chilistä. Ei se mitään, hyviä ovat, niin Amarillot kuin punaisetkin.
Lainaus käyttäjältä: kalat69 - heinäkuu 21, 2010, 08:08:14 ap
little bird of guyana on todella hyvän makunen. ei mikään kovin tulinen, mutta maku on kohillaan. muutamia on tullu jo herkuteltua kauniin keltaisina.
Kävin vielä tarkistamassa tämän lajikkeen siemensivustolla, mistä siemeneni tilasin ja kyllä siellä tätä myytiin ihan C.Baccatumina (PI 199506). En tiedä missä vaiheessa tuo oli kääntynyt minulla C. chinenseksi. ???
Joka tapauksessa tuntuu erittäin satoisalta lajikkeelta.
Masa kuuleppa,
Maaliskuussa sinulla oli Aji Pancan taimi hyvällä mallilla. Onko se hautautunut jonnekin taakse vai viivästeleekö vain?
Ongelmani on taas tunnistaminen. Sain väärin merkittyjä siemeniä. Baccoja tilasin, chinensen sain, ison, rotevan puun, jossa on mahtavan kokoisia chilejä roppakaupalla. Kaikista etsinnöistäni se muistuttaa eniten Aji Pancaa, mutta lopullinen väri ei vielä ole helpottamassa tunnistusta. Nyt ne ovat tumman vihreitä. Löytyisikö sinulla kuvia itse kasvista isona tai raakileista kymmensenttisinä?
Aji panca aloittaa kukintaansa. siitäkin tulee vielä kuvia. N. puolitoistametrinen kasvi tällä hetkellä.
Kasvihuoneella tapahtuu nyt niin paljon, että on tekemistä pysyä chilien perässä. Onneksi alkoi kesäloma!
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajicristal2.jpg)
Aji cristal
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Hottreepepper2.jpg)
Hot tree pepper. C, baccatum.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Carmine1.jpg)
Carmine. C, chinense.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Chacoense3.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Chacoense4.jpg)
C. chacoensena tämän siemenet ostin mutta vaikuttaa chinenseltä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Paarma2.jpg)
Näitäkin otuksia liikkuu kasvihuoneella chilin kasvattajaa kiusaamassa aika runsaasti!!
Naureskelee partaansa pirulainen!
Pääasia, ettei taida olla chileille haitallinen liekö sitten hyödyllinenkään.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - heinäkuu 23, 2010, 20:14:56 ip
Aji panca aloittaa kukintaansa. siitäkin tulee vielä kuvia. N. puolitoistametrinen kasvi tällä hetkellä.
Eipä ole kiirettä.
Varmaan menee vielä viikkoja ennen kuin tuo paljastaa minulle lopullisen värinsä. Jos se on ruskea, voinen todeta mysteerin ratkenneen ja minulla kasvavan Aji Panca. Jos se kuitenkin on punainen, silloin en tiedä sopivaa vaihtoehtoa, sillä chinense se on joka tapauksessa - ja podi on iso ja pitkulainen kuin baccatumilla.
Aji panca oli yllättäen alkanut kypsyttää yhtä hedelmäänsä. Podit on niin pieniä, ettei niitä meinannut löytää lehtien seasta. N. 4,5 cm pitkä tämä kypsyvä, odotin aika lailla isompia.
Selvä chinense joka tapauksessa, eikä mikään annuum.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajipanca1.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajipanca2.jpg)
Aji panca
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Rocotoriesen1.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Rocotoriesen2.jpg)
Rocoto riesenin (Grande) Mahtava lehti. Sille kävi pieni vahinko tuulessa ja meni juuresta halki. Jouduin antamaan hieman ensiapua.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/QueenLaurie12.jpg)
"Queen Laurie" C. baccatum.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Chilinurkka1.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Cayennelongjohn1.jpg)
Chilinurkka Joe's long cayenne
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN1919821.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN1919822.jpg)
CGN 19198 #2 ja kukat alaoksalla.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Kolumbialainenchinense1.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Littlebirdofguyana1-1.jpg)
PI 290972 type#1 Kolumbialainen chinense ja tuleva kilpailulajike baccoihin PI 199506 "Little bird of guyana".
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Guampinhadeveado1.jpg)
"Guampinha de veado" C. baccatum.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - heinäkuu 30, 2010, 13:34:19 ip
Aji panca oli yllättäen alkanut kypsyttää yhtä hedelmäänsä. Podit on niin pieniä, ettei niitä meinannut löytää lehtien seasta. N. 4,5 cm pitkä tämä kypsyvä, odotin aika lailla isompia.
Tuo on kyllä täsmälleen saman näköinen kuin minun vaihdokkaani, joka hyvin todennäköisesti siis on Aji Panca: http://chilivaari.blogspot.com/2010/06/tunnistamistehtava-not-puca-uchu.html
Minulla ne olivat tuon kokoisia viikon vanhoina, nyt ne ovat n. 12 cm pitkiä ja peukkua paksumpia. Se lienee Pancan normaalikoko. Lopullista väriä vielä odottelen.
Pituuskilpailusta tulee mielenkiintoinen. Guyanan pikkulintu lienee baccatumsarjan vahva voittajaehdokas, ellei sitten NaokiSomalla kasva sitä mammuttikokoista Aji Amarilloa tänä vuonna. Aji Panca taas lienee chinenseissä ylivoimainen. Viime vuonna kasvattamani Peruvian Chinense oli vähän saman tyyppinen, mutta jäi pienemmäksi ja oli teräväkärkinen.
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - elokuu 01, 2010, 10:52:49 ap
Lainaus käyttäjältä: MasaT - heinäkuu 30, 2010, 13:34:19 ip
Aji panca oli yllättäen alkanut kypsyttää yhtä hedelmäänsä. Podit on niin pieniä, ettei niitä meinannut löytää lehtien seasta. N. 4,5 cm pitkä tämä kypsyvä, odotin aika lailla isompia.
Tuo on kyllä täsmälleen saman näköinen kuin minun vaihdokkaani, joka hyvin todennäköisesti siis on Aji Panca: http://chilivaari.blogspot.com/2010/06/tunnistamistehtava-not-puca-uchu.html
Minulla ne olivat tuon kokoisia viikon vanhoina, nyt ne ovat n. 12 cm pitkiä ja peukkua paksumpia. Se lienee Pancan normaalikoko. Lopullista väriä vielä odottelen.
Pituuskilpailusta tulee mielenkiintoinen. Guyanan pikkulintu lienee baccatumsarjan vahva voittajaehdokas, ellei sitten NaokiSomalla kasva sitä mammuttikokoista Aji Amarilloa tänä vuonna. Aji Panca taas lienee chinenseissä ylivoimainen. Viime vuonna kasvattamani Peruvian Chinense oli vähän saman tyyppinen, mutta jäi pienemmäksi ja oli teräväkärkinen.
Aji pancalta tuo sinunkin chilisi tosiaan vaikuttaa.
Tuo PI 199506 aiheuttaa hieman hämmennystä ja sitä myydäänkiin siemeninä näköjään väärällä nimellä. Dave Dewittin kirjassakin "Peppers of the world" tämä on kuvattu tällaisena isona keltaisena baccana. USDAkin antaa tälle tiedon guyanalaisena Baccatum var. pendulumina http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/swish/accboth?query=pi+199506&submit=Search%21&sort=swishrank&si=0&si=1&.cgifields=si&.cgifields=reverse.
Uskon, että Reimerin sivustolla myynnissä olevat siemenet on lähempänä oikeaa lajiketta.http://www.reimerseeds.com/birds-eye-hot-peppers-strain-1.aspx
Pitäis varmaan alkaa kutsua tätä chiliä vaan Guyanalaisena C. baccatumina.
Tänä myrskyävänä päivänä kypsyi...
(http://i6.aijaa.com/b/00558/6507754.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6507754.jpg)
"Macedonian fringed" pepperoni. (surkea kuva ainakin nyt, kun tuntuu myrsky haittaavan yhteyksiä!)
(http://i4.aijaa.com/b/00151/6507756.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6507756.jpg)
Aji pancakaan ei jäänyt niin pieneksi, mitä edellisessä kuvassa oletin.
Jos nämä yhteydet pelaa, niin kokeillaan lisää. Yksi jättikurpitsa, mikä ei tosin paljon muuta kasvata, kuin naattia ja sitten yksi kurkku! :)
(http://i6.aijaa.com/b/00193/6507046.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6507046.jpg)
(http://i4.aijaa.com/b/00850/6507047.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6507047.jpg)
Mahtava kurkku! Ettei vaan oo sittenkin joku sun baccatumeista kun ovat kaikki niin pitkiä?
Nonniin. Netti tuntuu taas toimivan, niin pistetään lisää kuvia.
(http://i6.aijaa.com/b/00470/6507003.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6507003.jpg) (http://i10.aijaa.com/b/00375/6507004.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6507004.jpg)
Pienemmältä 4 neliön kasvarista.
(http://i9.aijaa.com/b/00563/6507006.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6507006.jpg)
Tepin tekee marjoja.
En viitsinyt tuon enempää kuvata raakoja tällä kertaa, vaikka starfishkin aloittaa kypsyttää juuri ensimmäistä podiaan. :)
Lainaus käyttäjältä: bluesman - elokuu 05, 2010, 00:31:21 ap
Mahtava kurkku! Ettei vaan oo sittenkin joku sun baccatumeista kun ovat kaikki niin pitkiä?
Tuo kurkun lajike on "Kyoto". Maailman pisimmäksi kasvavia kurkkuja eli kasvaa tuosta todennäköisesti vielä pituutta.
Pitää varmaan ottaa myös hieman siemeniä talteen ensi kautta ajatellen.
Isoon kasvariin piti saada lisää tilaa ja rahtasin kaikki rocotot pihalle.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Rocotot1.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ulkopuolelta1.jpg)
Kasvihuoneen etupuoleltakin sai muutama chili paikan.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Islotakasvarilta2.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Isoltakasvarilta1.jpg)
Kookkaimmat chilit on narutettu ja lattiapinta-alaakin tuli sen verran lisää, että pienemmältäkin kasvihuoneelta saa taas siirrettyä lisää chilejä tänne.
Kovin paljon väriä ei vielä puskissa valitettavasti näy.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN1919823.jpg)
CGN 19198 #2 on saanut paikan amppelissa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Noteximiumbutfrutescens1.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Noteximiumbutfrutescens2.jpg)
Talvehtinut Eximium (594141) type#1 not C.eximium but C. frutescens tekee vihdoin podeja. Tätä en varmaan enää talvehdita mutta saanpahan ainakin todennäköisesti siemeniä talteen.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Joeslongcayenne1.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajiamarillo1.jpg)
Joes long cayenne ja Aji amarillo mikä ei ole tehnyt, kuin yhden ainokaisen hieman isomman podin.
Villeistä välillä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Galapagoense1.jpg)
C. galapagoense kasvaa yhä hitaasti ja tiputtelee lehtiään vähän väliä. Pari nuppua on silti ilmestynyt.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN19198201.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN19198203.jpg)
Pari eri siemenistä kasvatettua CGN 19198 #2 villi-chiliä. Jotenkin tuntuu, että tuo vaaleampi kukkainen olisi saanut nuo vaaleat terälehdet vasta viime aikoina. ::) Muistin sen sinikukkaisena.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/ceximiumCGN21502.jpg)
C. eximium CGN 21502. Kukka muistuttaa aika paljon tuossa ylempänä olevia.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Cchacoense21203.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CchacoenseCAP212.jpg)
C. chacoense CAP 212. Pieni tepinin kukan kokoinen kukka eli todella pieni..
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/BondamaJacques01.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Kolumbialainenchinense02.jpg)
Lopuksi ei enää niin villejä. "Bonda ma jacques" C. chinense ja Kolumbialainen chinense PI 290972 type #1.
Hienon näköstä settiä :)
New mexicon annuumeja.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chimayo01.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Mirasol01.jpg)
Chimayo Mirasol
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Espanhola01.jpg)
Espanhola
Kypsyviä chilejä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Stripe01.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Starfish01.jpg)
Stripe C. baccatum Starfish c. baccatum
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Haroldstbarts01.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Congobrown01.jpg)
Harold st barts C. chinense Congo brown C. chinense
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Guampinhadeveado01.jpg)
Guampinha de veado C. baccatum
Yksi villi lisää.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/CspCAP872.jpg) http://img580.imageshack.us/i/cspcap87201.jpg/
C.sp CAP 872. Laitettu itämään toukokuun alulla. Kasvaa yllättävän rankana. Tukikepakko hieman hämää kuvassa mutta tämä chili vaatii sen.
Juu ja kuvassa näkyy kyllä aika lailla varkaita.- Kaikki on nypitty pois! :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/mysteeri01.jpg)
Tämä chili löytyi kasvimaalta. Kompostimullan mukana oli kulkeutunut siemen zibulapenkkin ja oli siellä alkanut itsekseen kasvaa aika savisessa maassa. Punertavat lehdit on.
Mielenkiintoista seurata mikä chili tästä tulee. Jos tulee Black pearl, niin sitten siemen on ollut koko talven ulkona pakkasessa.
Onpas hyvännäköiset chilit. Starfishistäkin näkyy tulevan kymmenen kertaa enemmän satoa kuin mulla vaikka itse kasvi taitaa olla paljon pienempi.
Congo Brown näyttää myös mielenkiintoiselta. Pitäiskö harkita ensi kauden kasvatuslistalle. :)
Lainaus käyttäjältä: jewe - elokuu 14, 2010, 19:43:46 ip
Onpas hyvännäköiset chilit. Starfishistäkin näkyy tulevan kymmenen kertaa enemmän satoa kuin mulla vaikka itse kasvi taitaa olla paljon pienempi.
Congo Brown näyttää myös mielenkiintoiselta. Pitäiskö harkita ensi kauden kasvatuslistalle. :)
Kyllä tuo starfish alkaa tuollainen miehen mittainen olla, alkoi haaroa latvastaan aika hyvin aikoinaan.
En ole uskaltanut vielä maistaa tuota congo brownia, sen muoto muistuttaa aika paljon kasvattamaani orange habaneroa ja se oli järkyttävän tulinen!!
Kasvatuksessa on myös chocolate scotch bonnet ja sen podit on ihan eri näköisiä. Muistuttavat enemmän Harold st bartsia.
Pitää kai sitten mennä hakemaan kasvihuoneesta maistiaiset, että pystyn arvostelemaan..
Lainaus käyttäjältä: MasaT - elokuu 14, 2010, 20:06:54 ip
Lainaus käyttäjältä: jewe - elokuu 14, 2010, 19:43:46 ip
Onpas hyvännäköiset chilit. Starfishistäkin näkyy tulevan kymmenen kertaa enemmän satoa kuin mulla vaikka itse kasvi taitaa olla paljon pienempi.
Congo Brown näyttää myös mielenkiintoiselta. Pitäiskö harkita ensi kauden kasvatuslistalle. :)
Kyllä tuo starfish alkaa tuollainen miehen mittainen olla, alkoi haaroa latvastaan aika hyvin aikoinaan.
En ole uskaltanut vielä maistaa tuota congo brownia, sen muoto muistuttaa aika paljon kasvattamaani orange habaneroa ja se oli järkyttävän tulinen!!
Kasvatuksessa on myös chocolate scotch bonnet ja sen podit on ihan eri näköisiä. Muistuttavat enemmän Harold st bartsia.
Pitää kai sitten mennä hakemaan kasvihuoneesta maistiaiset, että pystyn arvostelemaan..
Ei ollut mikään tappotulinen. Maistoin tosin tuollaisesta pienemmästä podista puolet. Ihan hyvän makuinen ja tuntuu, että se maku tulee hieman viiveellä.
Olen joskus käyttänyt savustetuista chokolate-habaneroista tehtyä kastiketta ja se oli ainakin mielettömän hyvää!
Kastiketta aion itsekin näistä tehdä.
Kannattaa ottaa kasvatukseen. :)
Jep. Ensi kaudelle ihan ehdoton tuo Choko Haba, ei pelkästään ulkonäkönsä vuoksi vaan tosiaan myös maukas hedelmä. Hyvältä näyttää Masallakin, keep up good work ;-)
Sun taimistosta alunperin peräisin oleva Congo brown on mulla nyt kasvanut muiden varjostuksesta huolimatta hyvin ja siinä on toistakymmentä podia. En oo raatsinut vielä maistaa mutta tänään kokeillaan. Tai ekan podin söin jo aikaa sitten mutten muista miltä maistui. Ei ainakaan pahalta kuten Neyde joka on ihan p-stä makunsa suhteen. Sääli, kaunis kasvi.
Sulla nuo villit kasvaa todella hyvin. En oo ihan varma tarvitsevatko vähemmän tai normaalisti lannoitetta. Ainakin kukkapenkki tuntuu ruukkuistutuksiin verrattuna tänä vuonna olleen hyvä vaihtoehto. Villit tykkää kovasti kun juuristo saa vapaasti etsiä kosteutta ja ekstramärkyys ei jää aluslautaselle lillimään.
Lainaus käyttäjältä: bluesman - elokuu 15, 2010, 07:54:32 ap
Sun taimistosta alunperin peräisin oleva Congo brown on mulla nyt kasvanut muiden varjostuksesta huolimatta hyvin ja siinä on toistakymmentä podia. En oo raatsinut vielä maistaa mutta tänään kokeillaan. Tai ekan podin söin jo aikaa sitten mutten muista miltä maistui. Ei ainakaan pahalta kuten Neyde joka on ihan p-stä makunsa suhteen. Sääli, kaunis kasvi.
Sulla nuo villit kasvaa todella hyvin. En oo ihan varma tarvitsevatko vähemmän tai normaalisti lannoitetta. Ainakin kukkapenkki tuntuu ruukkuistutuksiin verrattuna tänä vuonna olleen hyvä vaihtoehto. Villit tykkää kovasti kun juuristo saa vapaasti etsiä kosteutta ja ekstramärkyys ei jää aluslautaselle lillimään.
Ihan normaalisti olen noita villejäkin lannoitellut. Joidenkin kasvualustaan olin kasvuturpeen lisäksi sekoittanut rhodo-multaa tai lannoittamatonta turvetta happamoittamaan mutta ei silläkään välttämättä tunnu olevan niin merkitystä.
Olen myös alkanut ottamaan ulkona kasvavilta chileitä aluslautasia pois juuri tuon liian märkyyden vuoksi.
Nyt ulkona kasvaviin rocotoihin ei ole tullut tänä vuonna, kuin muutama hassu podi. :)
En kyllä ymmärrä missä mättää, kun muut tuntuvat saavan satoa pubescensseistä mennen tullen.
Baccat tuntuu silti tänä vuonna menestyvän aika hyvin ja siihen pitää olla tyytyväinen.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - elokuu 15, 2010, 10:48:14 ap... ulkona kasvaviin rocotoihin ei ole tullut tänä vuonna, kuin muutama hassu podi. :)
En kyllä ymmärrä missä mättää...
Voi olla vain huonoa tuuria.
Onnistumisista mainitaan, epäonnistumisista vaietaan, niinhän se yleensä menee.
Minulla on kait kahdeksan rocotoa ulkona puiden alla ja pensaiden varjossa. Niistä kolmessa ei ole edes kukkia, yhdessä on runsaasti aivan valtavia raakileita, muissa pienehköjä ja muutama kypsä.
Parvekkeella minulla on yksi Rocoto Riesen, jonka hedelmät jäävät selvästi pienemmiksi kuin ulkona, mutta paljon niitä on kaikissa kehitysvaiheissa samaan aikaan.
En minä ainakaan ymmärrä, mistä erot johtuvat. Jotkut vain tekevät satoa, toiset eivät. Ne tekevät sitten myöhemmin.
Lisää kypsyviä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajicristal01.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajichanca01.jpg)
Aji cristal ja Aji chanca
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Kolumbialainenchinense03.jpg)
PI290972 type#1. Kolumbialainen chinense kypsyy aika metkasti chinenseksi.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Limon01.jpg)
Limon C. chinense.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PI23806101.jpg)
PI 238061 Bolivialainen villi C.baccatum.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Hottreepepper02.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Hottreepepper01.jpg)
Hot tree pepper C.baccatum, joka sekin saisi jo alkaa kypsymään.
Utelias kun olen niin minkäs makuinen tuo Limon on? Itseltä löytyisi siemeniä ja olen harkinnut sitä laittaa ensi kaudella itämään, mutta vielä kaipaisin käyttäjä kokemuksia. Onko tyypillinen chinense vai löytyykö mausta jotain muutakin vivahdetta?
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - elokuu 17, 2010, 18:05:38 ip
Utelias kun olen niin minkäs makuinen tuo Limon on? Itseltä löytyisi siemeniä ja olen harkinnut sitä laittaa ensi kaudella itämään, mutta vielä kaipaisin käyttäjä kokemuksia. Onko tyypillinen chinense vai löytyykö mausta jotain muutakin vivahdetta?
Ei se mikään tyypillinen chinense kyllä ole! :) Tuosta kuvasta ei saa selvää, kuinka satoisa se on. Oksien alapuolella on ihan vieri vieressä podeja roikkumassa!
Maku on aika vahvasti sitruunainen kohtalaisen tulinen chinense. Itseasiassa en ole pahemmin käyttänyt, vaikka sitä kuivattuna onkin.
Satoa saa ainakin parhaiten kasvattamistani chinenseistä. Vois sopia kalan kanssa ihan hyvin.
Kylläpä pukkaa satoa. Mielenkiintoisia mehikolaisia tai ainakin sieltä läheltä kotoisin olevia lajikkeita.
Congo brown on ihan ok esim.aamiaisleivällä viipaloituna. Ei läheskään yhtä tulinen kuin Haba brown large l. Chocolate habanero. Miedompi Congoakin. Harmi kun tuli kylmänä aikana istutettua, kasvu oli lähes pysähdyksissä 2-3kk.
Onko Limon eri lajike kuin Yellow pointed habanero? Ovat ainakin tosi lähellä toisiaan muotonsa ja varmaan makunsakin puolesta.
Lainaus käyttäjältä: bluesman - elokuu 17, 2010, 21:26:04 ip
Onko Limon eri lajike kuin Yellow pointed habanero? Ovat ainakin tosi lähellä toisiaan muotonsa ja varmaan makunsakin puolesta.
Näyttää samalta mutta habaneron kanssa tällä tuskin on mitään tekemistä muuta, kuin että on chinense.
Tämä on enemmän näitä lyhdyn mallisia chinenseitä, kuten tuo minulla oleva Kolumbialainenkin.
Tuli väsättyä yks hotsoossi, ettei nuo Kalat69,n lahjoittamat podit mene ihan haaskoon.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Hotsauce01.jpg)
Resepti;
1/2 Cantaloupe melonia
3 kpl Nektariineja
2 kpl Lime-sitruunoita
2 rkl Ruokosokeria
3 rkl Omenaviini-etikkaa
2 kpl Harold st bartsia
2 kpl Chokolate bhut jolokiaa
1 kpl Naga
1/2 tl Atamonia
n. 1 tl Ksantaanikumia
Survo sauvasekoittimella ensin chilit ja sen jälkeen nektariinit ja cantaloupe-melonin sisusta siemenet poistettuina.
Lisää sokeri sekä viinietikka ja hauduta vesihauteessa n. 10-15 min.
Lisää atamon sekä lime-mehu ja survo taas sekoittimella pikkuhiljaa ksantaanikumia lisäten, kunnes kastike tuntuu tarpeeksi sakealta.
Tuon ksantaanikumin kanssa saa olla varovainen, sillä sitä menee helposti liikaa ja kastikkeesta tulee liian paksua. Voi nytkin olla, että laitoin sitä liikaa ja kastikkeen jäähdyttyä sitä saa lusikoida purkista ulos.
Ihan mukavan hedelmäinen ja makea kastike tuli. Tarkoitus olikin, että sitä voi laittaa vaikka jäätelön päälle.
Tulisuus tulee aika petollisesti viiveellä! Ensin maistuu hedelmäisen makealta ja sitten räjähtää! :D
Rocotoja ei paljon ole tulossa mutta jotain kuitenkin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Perucusco01.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Rocotoperon01.jpg)
Rocoto Peru Cusco Rocoto Peron
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Trinidadperfume01.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PI441560.jpg)
Trinidad perfume C. chinense PI 441560 C. baccatum
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Tepin01.jpg)
Tepin
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Nuteximiumbutfrute01.jpg)
PI 594141 type #1 C. frutescens
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Clanceolatum01.jpg) (http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Clanceolatum02.jpg)
Kolmatta vuottaan kasvava C. lanceolatum päätti taas aloittaa kukintansa. Keväällä se oli aika henkihieverissä ja ei ole enää muutenkaan, kuin muisto entisestä metrin korkuisesta puskasta. Siemeniä on kuitenkin tuottanut sen verran, että moni muukin on siitä hyötynyt. :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CpratermissumCAP1144.jpg)
C. praetermissum CAP 1144
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Cgalapagoense02.jpg)
20cm korkea C. galapagoense teki yllärin ja pukkas pari podia. :D
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Jttikurpitsa01.jpg)
Tähän loppuun on pakko laittaa kuva jättikurpitsasta, joka kasvaa aika hyvää vauhtia. Toivottavasti lämpimiä ilmoja riittää vielä pitkään.
Mistäs muuten tuon merkkistä kurpitsaa olis löydettävissä? :D
Lainaus käyttäjältä: ToniPetter - elokuu 21, 2010, 19:28:18 ip
Mistäs muuten tuon merkkistä kurpitsaa olis löydettävissä? :D
Tuoltahan näitä löysin. http://www.billsbigpumpkins.com/store/seeds.html
Puhe näistä linnunsilmä-chileistä pitää näköjään paikkaansa. Ulos siirtämistäni Bolivialaisesta villi-baccasta ja Datil orangesta (mikä tosin oli annuum) oli viety hetkessä kaikki kypsät marjat pensaista! : ::)
Vieressä olevasta guampinha de veado baccatumista ei sitten kuitenkaan oltu viety ainuttakaan podia. Siinä on nuo podit kyllä enemmän tuollaisia Thai-tyyppisiä.
Närhiä veikkaan syyllisiksi, kun niitä on tuossa välillä lennellyt ja on vissiin aika kaikkiruokainen.
Hyvällä tuurilla siemenet horrostaa talven ja sitten keväällä alkaa itsekseen itämään :D yksivuotiset chilit ovat villiintyneet suomeen lol
Lainaus käyttäjältä: papereeka88 - elokuu 24, 2010, 17:40:38 ip
Hyvällä tuurilla siemenet horrostaa talven ja sitten keväällä alkaa itsekseen itämään :D yksivuotiset chilit ovat villiintyneet suomeen lol
Olis kyllä aika mukava yllätys löytää ensi kesänä lähimetsistä villinä kasvava chili! :)
Pientä sadonkorjuuta
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Chilej01.jpg)
Ylärivissä Joe`s long cayenne, Harold st barts ja Makedonialainen pepperoni.
Keskellä Starfish.
Alarivissä Belize sweet mieto chinense, Limon ja Guampinha de veado bacca.
(http://i38.tinypic.com/w17kvd.jpg)
Laitoin pieneksi jääneen jalapeno-satoni etikkaliemeen. Lisäksi laitoin hieman valkosipulia ja CGN 22185 baccatumia.
Hyvältä näyttää :). Jalapenoja meinasin itekin säilöä jos kypsyvät liian yhtä aikaa.. Penalta viikonloppuna ostettu n. 3 kiloa jallua menee kyllä ihan tuoreeltaan niinkuin edellinenkin parin kilon erä. Mutta. Serranossa on raakiletta aika kauhiasti, ja kun se kuulemma on tulisempaa niin ei ehken mene ihan napostellen. Millasta reseptiä käytit liemeen?
Ne pistokasyritykset Tovariista ei muuten onnannu.. yks pääsi niin pitkälle että istutin jo multaankin, mutta ei sit jaksanu kuitenkaan :(. Onneksi siemeniä on tulossa kun nyt vaan kypsyisi marjat.
Filago
Lainaus käyttäjältä: Filago - elokuu 25, 2010, 18:56:36 ip
Millasta reseptiä käytit liemeen?
Filago
Laitoin liemeen 2dl etikkaa, 3dl vettä ja 2dl sokeria. Vettä olis ehkä saanut olla hieman enemmänkin ja sokeria vähemmän. En viitsinyt tällä kertaa käyttää noit säilöntä-mausteseoksia.
Tuota serranoa olen itsekkin kaavaillut ensi vuoden kasvatuslistalle ja jotain aikaista lajiketta mitä voi täyttää ja grillailla jalapenon tapaan. Ehkäpä pitää laittaa fresnoa taas ensi vuonna kasvamaan.
Onpa erikoisen näköinen toi Makedonialainen, onko tosiaan noin paljon korkkautunut ?
Serrano voisi kiinnostaa täälläkin ensi vuodeksi mutta katsotaan nyt mitä kasvatetaan.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - elokuu 25, 2010, 19:28:48 ipLaitoin liemeen 2dl etikkaa, 3dl vettä ja 2dl sokeria. Vettä olis ehkä saanut olla hieman enemmänkin ja sokeria vähemmän.
Etikkareseptejä on todella hyvin erilaisia netissä. Selailin niitä jonkin verran ja tein sitten oman version maistelemalla lientä ja vertaamalla sitä Fataliin Aji Cristal-säilykkeeseen. Päädyin paljon miedompaan kuin tuo Masan, mutta minä en pidäkään etikan mausta.
Vettä laitoin 4 dl, omenaviinietikkaa 1 dl, sokeria 0,5 dl, siitä puolet hunajana ja vielä 1 tl merisuolaa.
Maisteltu on vain lientä, säilykkeet saavat vetäytyä jääkaapissa jonkun viikon. Seuraavaan erään aion lisätä hunajaa ja parin sitruunan mehun.
Lainaus käyttäjältä: jewe - elokuu 25, 2010, 21:22:38 ip
Onpa erikoisen näköinen toi Makedonialainen, onko tosiaan noin paljon korkkautunut ?
Kyllä se korkkautuu aika vahvasti. Tulisuutta on aika vähän. Ei kovin mehukas chilipaprika. Etikkaliemeen menee nämäkin.
Pitää ottaa vielä siemeniä kuitenkin talteen.
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - elokuu 25, 2010, 21:25:02 ip
Lainaus käyttäjältä: MasaT - elokuu 25, 2010, 19:28:48 ipLaitoin liemeen 2dl etikkaa, 3dl vettä ja 2dl sokeria. Vettä olis ehkä saanut olla hieman enemmänkin ja sokeria vähemmän.
Etikkareseptejä on todella hyvin erilaisia netissä. Selailin niitä jonkin verran ja tein sitten oman version maistelemalla lientä ja vertaamalla sitä Fataliin Aji Cristal-säilykkeeseen. Päädyin paljon miedompaan kuin tuo Masan, mutta minä en pidäkään etikan mausta.
Vettä laitoin 4 dl, omenaviinietikkaa 1 dl, sokeria 0,5 dl, siitä puolet hunajana ja vielä 1 tl merisuolaa.
Maisteltu on vain lientä, säilykkeet saavat vetäytyä jääkaapissa jonkun viikon. Seuraavaan erään aion lisätä hunajaa ja parin sitruunan mehun.
Kieltämättä tuli varmaan hieman liian etikkaista ja sokerista! Laitoin ensimmäisen reseptin mukaan, minkä löysin ja pistin tähän vielä hieman enemmänkin vettä, mitä oli ohjeessa. :)
Seuraavaks hieman eri reseptillä.
Säilyykös chilit tuossa omenaviinietikka-liemessä?
Lainaus käyttäjältä: MasaT - elokuu 25, 2010, 22:06:49 ip
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - elokuu 25, 2010, 21:25:02 ip
Lainaus käyttäjältä: MasaT - elokuu 25, 2010, 19:28:48 ipLaitoin liemeen 2dl etikkaa, 3dl vettä ja 2dl sokeria. Vettä olis ehkä saanut olla hieman enemmänkin ja sokeria vähemmän.
Etikkareseptejä on todella hyvin erilaisia netissä. Selailin niitä jonkin verran ja tein sitten oman version maistelemalla lientä ja vertaamalla sitä Fataliin Aji Cristal-säilykkeeseen. Päädyin paljon miedompaan kuin tuo Masan, mutta minä en pidäkään etikan mausta.
Vettä laitoin 4 dl, omenaviinietikkaa 1 dl, sokeria 0,5 dl, siitä puolet hunajana ja vielä 1 tl merisuolaa.
Maisteltu on vain lientä, säilykkeet saavat vetäytyä jääkaapissa jonkun viikon. Seuraavaan erään aion lisätä hunajaa ja parin sitruunan mehun.
Säilyykös chilit tuossa omenaviinietikka-liemessä?
Itse olen laittanut omenaviinietikkaa osan makua antamaan, loput sitten väkiviinaa. Säilyvyydestä ei ole vielä tietoa mutta luulisi säilyvän kun on 10% seassa.
Mitään säilöntäaineita en laittanut, enkä aio tätä erää pitkään säilytellä ja pidän sen jääkaapissa. pH-mittaria ei ole, mutta luulisin happamuuden hyvinkin riittävän. Kiehautin chilit liemessä ja suljin purkit ilmatiiviisti.
Lisäys iltamyöhään:
Löysinpä sen Rincen laskelman etikan tarpeesta: http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=1410.msg66126#msg66126
Minä tulkitsen tuota niin, että neljännesdesi viinietikkaa (6%) riittää litraan, jotta saavutetaan varmasti säilyvä taso pH 4.1. Litra on lopullisen tuotteen koko, chileineen purkissa. Pelivaraa siis on runsaasti.
Lisää sadonkorjuuta.
(http://a.imageshack.us/img844/891/chilimix05.th.jpg) (http://img844.imageshack.us/i/chilimix05.jpg/)
Osa piti poimia jo puoli kypsinä, jos se vaikka saisi loputkin alkamaan kypsymisen. Saavat sitten kypsyä loppuun sisätiloissa lämpimässä.
No niin! Mennääs nyt tämä kasvatuskausi loppuun. Vaikka välillä alkaa jo käydä mielessä, että syksyllä vois tehdä jotain muutakin, kuin puuhastella chilien kanssa ja tekis mieli pistää kasvarit talviteloille.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/caribbeanredhabanero01.jpg)
Caribbean red habanero
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Habaneromustard01.jpg)
Habanero mustard
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CeximiumCGN2150201.jpg)
C.eximium CGN 21502
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/cchacoenseCSP21201.jpg)
C.chacoense CAP 212
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Cgalapagoense01.jpg)
C. galapagoense
Sinullahan villit kasvavat. :D
Meillä taitaakin Aji Pancassa olla aikamoinen herkku kasvamassa. Hitaasti ne kypsyvät, väriä on, mutta pysyvät kovina. Ehkä niin pitääkin olla.
Jos Googlella tekee kuvahaun (http://www.google.com/images?client=safari&rls=en&q=Aji+Panca&oe=UTF-8&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=mcKHTJ6ZH4aSswaV-snfCg&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CDcQsAQwAw&biw=1215&bih=806), sieltä löytyy vaikka kuinka paljon purkitettua Aji Pancaa, mutta etelä-amerikkalaiset eivät vaivaudu laittamaan sisältöä eriteltynä esille. Pari paloittelin, silppusin karkeaksi sauvasekoittimella, lisäsin vähän öljyä, suolaa ja hitusen etikkaa. Tuli varsin maistuvainen chilisilppu leivän päälle tai ruoan lisukkeeksi. Jos polte ei riitä peltisuille, sitä voi lisätä vaikka Nagasta. Tunti maistelun jälkeen suussa on vielä miellyttävä maku. Tuo voittaa ainakin vaihtelun vuoksi jopa Aji Cristalin. Aika erilainen. Mieluummin otan molempia, mutta eri aterioilla.
Tuo CGN21502 C.eximium muistuttaa erehdyttävästi CAP1491:tä. Calyxhampaat identtisennäköiset. Gala taitaa kohta kypsyä.
Vai väsyttää chilihäärääminen. Tuttu tunne. Loputonta säilöntää. Keräämisen vielä jaksaa mutta se jatkojalostus....
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - syyskuu 08, 2010, 20:29:07 ip
Meillä taitaakin Aji Pancassa olla aikamoinen herkku kasvamassa. Hitaasti ne kypsyvät, väriä on, mutta pysyvät kovina. Ehkä niin pitääkin olla.
Sama tilanne! Kypsyvät aika hitaasti mutta satoa tuntuu olevan tulossa aika mukavasti. :)
Toivottavasti on hyvän makuinen, niin vois kasvattaa ehkä ensi vuonnakin.
Lainaus käyttäjältä: bluesman - syyskuu 08, 2010, 21:14:28 ip
Tuo CGN21502 C.eximium muistuttaa erehdyttävästi CAP1491:tä. Calyxhampaat identtisennäköiset. Gala taitaa kohta kypsyä
Tämä C. eximium on aikamoinen käärme kasvamaan. :) Olis ollut varmaan mukavampi kasvattaa se vaikka säleikössä. Nyt on narutettuna.
En ole varma muistanko oikein mutta oliko sinulla tämä CAP1491 se pensasmainen villi-chili jossa oli jo blues-miitissä aika paljon pieniä marjoja?
Nuo galan marjat saisi tosiaan alkaa jo kypsymään. Kaikki kaksi! ;D
Juu, korkeaksi puskaksi kasvaa CAP1491, ei köynnöstä. Kukkapenkissä oleva on suorastaan rehevä mutta silti oli paljon podeja ennen lintuinvaasiota.
Viime vuoden kasvatuspäiväkirjassasi kirjoitit idättäneesi "chacoence yellow"-nimellä kulkeneita siemeniä. Tuliko niistä kasveista mitään, tai saitko sen kummempaa tolkkua että mikä rehu on kyseessä? kyselen, kun tuli tarjolle tuon nimisiä siemeniä ja todella vähän tuntuu löytyvän oikein mitään tietoa mistään keltaisista chacoista.
Lainaus käyttäjältä: aropupu - syyskuu 09, 2010, 21:33:37 ip
Viime vuoden kasvatuspäiväkirjassasi kirjoitit idättäneesi "chacoence yellow"-nimellä kulkeneita siemeniä. Tuliko niistä kasveista mitään, tai saitko sen kummempaa tolkkua että mikä rehu on kyseessä? kyselen, kun tuli tarjolle tuon nimisiä siemeniä ja todella vähän tuntuu löytyvän oikein mitään tietoa mistään keltaisista chacoista.
Eivät onneksi itäneet, sillä siinä ei ole kyseessä C.chacoense vaan keltainen C.baccatum. Olisko sitten tuolta chacon alueelta sitten, kun käytetään tuota nimeä. Miksei sitä silti kannattaisi kasvatella. Ei ole kuitenkaan mikään tavallinen kasvatti. En ole ainakaan nähnyt kenelläkään kasvatuksessa. ;)
Joo, jotain tämänsuuntaista noi hätäiset googlehautkin meinas. Reimer seedsin (josta tää ilmeisesti on alunperin peräisin) kuvassa näyttää myös siltä ettei ole villiä nähnytkään. Noh, kiitos nyt kuitenkin.
Lisää kuvapäivitystä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Queenlaurie02.jpg)
Queen Laurie C.baccatum. Oranssiksi kypsyvä aika tulinenkin bacca. Ihan oma makunsa mielestäni.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Limon02.jpg)
Satoisa Limon.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Hottreepepper03.jpg)
Hot tree pepper. C. baccatum.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Carmine02.jpg)
Carmine. C.chinense.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajipancaa01.jpg)
Aji panca.
On se chili valokuvauksellinen kasvi!
Hienoja!
Upeaa värikirjoa ja mahtava määrä satoa.
Limon aika samanlainen kuin oma Yellow Pointed Haba viime vuonna, siitäkin tuli komea sato.
Komeita ovat nuo villit :) ja toki myös muutkin.
Ilmojen härtyessä joutuu ottamaan salamavalon avuksi mutta onneksi kuvien käsittelyllä saa poistettua hieman liiallisia heijastuksia ym.
Samalla, kun kuvailin kilpailuchiliä, kuvailin hieman muutakin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Guayanalainenbacca02.jpg)
Guyanalainen bacca tekee mahtavan pitkiä bodeja! Näistä yksi on pisin chili kilpailussa.
Hieman lemon dropmainen maku on mutta aika lailla miedompi kuitenkin. Ei mikään tuleton kuitenkaan. Hyvän makuinen.
Ehdottomasti ensi vuoden kasvatuslistalla, jos ensi vuonna ehdin vielä kasvattelemaan.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Chokolatescotshbonnet01.jpg)
Chokolate scotch bonnet. Isoin ja ainoa tällä hetkellä kypsynyt.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PI44156001.jpg)
PI 441560 C. baccatum. (Siemenistä kiitos Homprelle!)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/PI191982csp01.jpg)
PI 19198 #2 C.sp on alkanut myös tehdä hieman marjoja kasvihuoneessa.
Sadonkorjuuta.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Trinidadperfume02.jpg)
Trinidad perfume mieto C. chinense
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/QueenLaurie01.jpg)
Queen Laurie C.baccatum
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Hottreepepper04.jpg)
Hot tree pepper Guatemalalainen C. baccatum
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Guyanalainenbacca01.jpg)
Guyanalainen C. baccatum
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Carmine01.jpg)
Carmine C. chinense
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajichanca02.jpg)
Aji Chanca C. baccatum
Hyviä kuvia ! Hienoja chilejä :)
Koko aamupäivä meni tänään chilejä peratessa ja siemeniä talteen ottaessa. Eipä käy kateeksi heitä, jotka saavat niitä mahtisatoja näistä chileistä. :D
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Savupntt01.jpg)
Otin tuollaisen puupöntön käyttöön, jonka olin aikoinaan tehnyt kalojen savustusta varten. Laitoksen alaosa on vaan edelleenkin jäänyt muuraamatta. Saa nyt toimia kylmäsavustimena chileille.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Savupntt02.jpg)
Limonia ylinnä, sitten erilaisia baccatumeja, Congo brownia ja alinna Harold st. bartsia ja Carminea.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Savupntt03.jpg)
Savusampo työssään. Bradleyn hikkori-briketti on tuottamassa savua. Myöhemmässä vaiheessa alan käyttää omenapuuta. Piti sitä laittaa yksi lohen palanenkin kokeeksi savustumaan. :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Savupntt04.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Rocotoguatemala01.jpg)
Lopuksi kuva Rocoto Guatemalasta, joka heräsi tekemään vasta loppukesästä satoaan. Aika runsaastikin tuntuisi nyt olevan podeja tulossa. Kasvihuoneessa koitan tätä vielä pitää lämmittimen kanssa.
Laitatko kuvaa chileistä ja kalasta kun olet saanut savustettua. Kiinnostaa vain minkälaista jälkeä tulee savusammon savuista.
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - syyskuu 29, 2010, 15:53:49 ip
Laitatko kuvaa chileistä ja kalasta kun olet saanut savustettua. Kiinnostaa vain minkälaista jälkeä tulee savusammon savuista.
Joo, laitan. Aloin juuri käyttämään omenapuupalikoita. Porasin palikoiden keskelle vielä 8mm reiät, että tulee hieman paremmin savua.
Bradleyn briketit tuottaa nopeammin ja enemmän savua, joten säästän niitä vielä savustuksen loppupuolelle.
Lämpötilat on pysynyt nyt tuossa pöntössä 16-19 asteessa, eli mihinkään lämminsavustuksen puolelle ei tällä systeemillä ainakaan mennä. :)
Nerokkaan näköinen viritys. Kyllä tuollaisen kehtaa pihaansa sijoittaa. Sama idea kuin Bradleyssä mutta siinä briketin vaihtaa automatiikka. 20 min välein.
Lainaus käyttäjältä: bluesman - syyskuu 29, 2010, 20:43:29 ip
Nerokkaan näköinen viritys. Kyllä tuollaisen kehtaa pihaansa sijoittaa. Sama idea kuin Bradleyssä mutta siinä briketin vaihtaa automatiikka. 20 min välein.
Savusammossa tuollainen Bradleyn briketti palaa kyllä jonkinverran kauemmin kuin 20 minuuttia. Kokeilin laittaa pari brikettiä päällekkäinkin ja onnistui se niinkin.
Tuollaisen vastuksen tosin rakentaa kätevä mies vaikka dieselin hehkutulpasta.
Ilman lämpötila laskee nyt yöllä, joten mennään vielä enemmänkin kylmäsavustuksen puolelle.
Huomasin muuten juuri, ettei tuota hikkoria oikein suositeltu kalalle mutta lopputuloksen näkee sitten myöhemmin.
Noita tekivät aikuiskoulutuskeskuksissa alaosan kanssa esim. Riihimäellä. Malleja oli muutama. Huonoa savukalaa ei olekkaan, edes kaupasta joten eiköhän se hikkorikin menettele. Pihi kun olen itse käytän suurimmaksi osaksi leppää ja kataja lopuksi. Kellokoneistosta saa väsättyä savusampoonkin automatiikan, eikä maksa montaa euroa ;) Leppäkiekko palaa kyllä paljon pidempään, eikä siellä koko aikaa mulla kiekkoo ole, vaihdan kun muistan, ei ole hämees hoppu nääs. :)
Lainaus käyttäjältä: chilihardhead.fi - syyskuu 29, 2010, 21:53:05 ip
Noita tekivät aikuiskoulutuskeskuksissa alaosan kanssa esim. Riihimäellä. Malleja oli muutama. Huonoa savukalaa ei olekkaan, edes kaupasta joten eiköhän se hikkorikin menettele. Pihi kun olen itse käytän suurimmaksi osaksi leppää ja kataja lopuksi. Kellokoneistosta saa väsättyä savusampoonkin automatiikan, eikä maksa montaa euroa ;) Leppäkiekko palaa kyllä paljon pidempään, eikä siellä koko aikaa mulla kiekkoo ole, vaihdan kun muistan, ei ole hämees hoppu nääs. :)
Huonoa savukalaa on markkinoilla paljonkin. On taito osata tehdä kunnon savu/kylmäsavu kalaa. ;)
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - syyskuu 29, 2010, 21:56:22 ip
Huonoa savukalaa on markkinoilla paljonkin. On taito osata tehdä kunnon savu/kylmäsavu kalaa. ;)
No oikeaa kylmäsavukalaa ei tavallisesti kaupasta edes saa. Ei sitä kalaa kyllä yleensä pilattua/huonommaksi savulla saa, jollei renkailla savustele tai vastaavaa. Totta kyllä on, että tässäkin lajissa makuja on yhtä paljon kuin tekijöitä. En kyllä oikeastaan edes osta yleensä savukalaa, eli oikeastaan en voi kovin puolustella väitettä, mutta syömättä ei ole kaupan tai omat kalat ja lihat jääneet. Kunnon savukala puljuja vaan enää paljon näillä seuduilla ole.
Laitan nyt vielä linkin tänne savustuspöntön rakennusohjeesta mitä olin käyttänyt (ennenkuin kadotan tuon sivuston :)) hieman apuna tätä omaani rakennellessa. En edes uskonut että tämän piirustukset on netissä.- Sattumalta löysin. :)
http://www.fishfood.fi/index.php?pageid=2&aid=339&bid=388&lang=fi (http://www.fishfood.fi/index.php?pageid=2&aid=339&bid=388&lang=fi)
Tähän olin vielä ajatellut kunnollista uunia alaosaan. Tarpeeksi leveä leivinuunin luukku alaosaan ja kunnon arina, että voisi paistaa vaikka pizzat savustuksen jälkeen.
Arinan tekoon saa ohjeita vaikka Jaakko Kolmosen kirjasta joka käsitteli suomalaisia ulko-uuneja. Tarkempaa nimeä en nyt muista..
Chilit ja kala ovat nyt olleet vuorokauden savustumassa ja päätin ottaa lohen palan pois uunista.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Kylmsavulohi02.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Kylmsavulohi01.jpg)
Hyvin oli savustunut. Ainoa missä mokasin niin suolaa olisi saanut olla enemmän.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Kylmsavuchilit01.jpg)
Chilit saa jäädä vielä savustumaan, että saavat hieman väriäkin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Emmental01.jpg)
Ja koska savustus jatkuu päätin kokeilla hieman myös juuston savustamista.
Hyvältähän tuo kala näyttää. Tuliko kitkerää savua tuosta hikkorista? Minkälainen rakenne? Sopivan kiinteä, eikä kuivunnut liikaa?
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - syyskuu 30, 2010, 15:45:06 ip
Hyvältähän tuo kala näyttää. Tuliko kitkerää savua tuosta hikkorista? Minkälainen rakenne? Sopivan kiinteä, eikä kuivunnut liikaa?
Ihan sopiva savu tuli, eikä ollenkaan kitkerä. Suurimman osaa aikaa savustin kuitenkin omenapuulla.
Kannattaa tehdä tuo suolaus kunnolla etukäteen ja antaa myös kalan suolaantua hyvin. ;)
Laitoin savustuksen jälkeen lisää suolaa, kun vaikutti hieman suolattomalta. Annoin olla yön yli vielä jääkaapissa, eikä aamulla maisteltuani enää poikennut enää mitenkään aiemmin syömistäni kylmäsavulohista.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Kylmsavuchilit02.jpg)
Eiköhän nämä ole saanut pari vuorokautta savustettuani savua jo tarpeeksi ja on aika siirtää ne kuivuriin.
Congo brownista ja Chokolate scotch bonnetista aion tosin tehdä hot soossia.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Kylmsavujuusto02.jpg)
Pirkan kevytemmentalkin sai vuorokaudessa ihan mukavasti väriä savustuksessa. Nyt vien sen vielä jääkaappin jäähtymään ja maistelen vasta huomenna. :P
Kuivuko juusto miten paljon pinnalta? Laitahan raporttia juustosta lisää, kunhan olet maistanut.
Lainaus käyttäjältä: ToniPetter - lokakuu 01, 2010, 18:12:01 ip
Kuivuko juusto miten paljon pinnalta? Laitahan raporttia juustosta lisää, kunhan olet maistanut.
Nonnih! Ei sen maistelua nyt sitten viitsinytkään jättää huomiseksi! :)
Kyllä siihen tuollainen kuori muodostui. Piti kääntää juustoa välillä, että sai tasaisemmin savua. Sisältäkin kiinteytyi jonkun verran ja saa nyt juustohöylälläkin paremmin siivuja.
Hyvä mieto savun maku tuli omenapuusta, vaikka itse olisin pitänyt hieman voimakkaammasta savun mausta.
Ihan onnistunut kokeilu! :D
Tuli tehtyä taas hieman hotsoossia.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Hotsoossit01.jpg)
Pohjana käytin porkkanasosetta ja paseerattua tomaattia. Savustetut Congo brownit (n. 8 kpl) ja Chokolate scotch bonnetit (2 kpl) laitoin tähän sekaan erinäisten muiden aineksien kanssa.
Jouduin silti lisäämään 3 Caribbean red habaneroa ja 2 Habanero mustardia, että aloin saada tarpeeksi tulista aikaiseksi. Liian tulista ei silti tullut vieläkään.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Leivt01.jpg)
Tein hieman voileipiä noista kylmäsavustamistani lohesta ja juustosta.
Perskule kun on hyvännäköisiä leipiä :P
Nälkä tuli vaikka just söin.
On kyllä Herrrrrrrrrkullisen näköstä toi juusto ja savuchilit ! itellä kuivuri huutaa, kun savustin viimeyön :)
eräillä sitä kertyy tuollaisia pieni kauniita pulloja ;) sooseille.
kannattaako juustoa savustella, vai tuleeko liian mieto maku?
Lainaus käyttäjältä: hessi - lokakuu 03, 2010, 20:04:30 ip
kannattaako juustoa savustella, vai tuleeko liian mieto maku?
Kannattaa! Mutta kannattaa mielestäni käyttää hieman miedomman makuista juustoa, kuin emmentalia.
Sulatejuustoistakin on näköjään tehty savujuustoja. Lämpötilat pitää olla ymmärrettävistä syistä aika alhaalla.
Samallahan tuossa menisi useampi juusto, jos niitä alkaa savustelemaan.
Keittelin tänään aronioista ja omenoista mehuja ja päätin yrittää tehdä myös hieman chilihyytelöitä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Aroniahyytelt01.jpg)
Laitoin keitoksen sekaan pari kourallista Guampinha de veado ja Aji exploding fire baccatumeja. Hillosokeria meni hiemaan liikaa ja jouduin lisäämään vettä, kun tuli mielestäni hieman liian imelää.
Vähän ajan päästä sain heitellä jo kuivattuja nagojakin sekaan kun ei meinannut tulla tarpeeksi tulista, vaikka nuo baccat on kyllä tuoreeltaan aika tujua tavaraa!
Saas nähdä lähtikö hyytymään? :) N. 400 grammaa meni sokeria vajaaseen kahteen litraan mehua.
Mustamarja-aronioissa pitäisi kyllä olla itsessäänkin jotain hyytelöitymistä edistäviä aineita.
Tuliko tarpeeksi hapokasta? Aroniahan ei tunnetusti ole kovin happoinen. Ens keväänä olis tarkoitus istuttaa mökille tuloväylän reunaan aronioita vähän enempi.
Kyllä yleensä sekoitan mehujen sekaan hieman omenoita, niin toimii paremmin.
Itsellä on 8 n.2,5m korkeaa pensasta. Tänä vuonna on tullut kohtalainen sato, joten pääsen vaikka kokeilemaan vielä uudestaankin tuota hyytelöä, jos tämä menee pieleen.
Aroniassa on upea syysväritys. Hieno marja, odotan ensi vuotta muttei varmaan heti pienenä tuota mitään.
Joutuu odottelemaan satoa pari vuotta mutta sen jälkeen tuntuu tuottavan satoa aika pitkään, kunhan muistaa leikellä välillä.
Yli 10 vuotiaita nuo minunkin pensaani on jo, ellei peräti 15 vuotta.
Lainaus käyttäjältä: bluesman - lokakuu 04, 2010, 21:18:59 ip
Aroniassa on upea syysväritys. Hieno marja, odotan ensi vuotta muttei varmaan heti pienenä tuota mitään.
Menee muutama vuosi, ennenkuin saat marjoja. Meillä on kasvanut myös aroniaa ja onkohan kolme vuotta jo ollut, eikä kummosta marjasatoa ole antanut. Nyt olisi ollut jonkunverran ja ajattelin aroniasta tehdä viiniä, mutta perhanan räkätit söivät kaikki marjat. Yhden kerkesin itse laittaa suuhun. >:(
Meillä on takapihalla aitana aroniaa. Onko kaikki aroniat syötäviä? Marjoja niissä on ainakin paljon, mutta kämppä on kovan liikenteen keskellä niin eipä noita kait kehtaa syödä.
Kyllä se koristearoniakin on ihan hyvä ja syötävä marja myös.
Lainaus käyttäjältä: Kaltsu - lokakuu 04, 2010, 22:18:18 ip
Meillä on takapihalla aitana aroniaa. Onko kaikki aroniat syötäviä? Marjoja niissä on ainakin paljon, mutta kämppä on kovan liikenteen keskellä niin eipä noita kait kehtaa syödä.
Itse jättäisin nuo syömättä juuri tuon liikenteen takia.
Turussa on piispanristissä joku mehupuristamo, johon soitin joskus, että ostaisivatko aronioita.
Vastaus oli, ettei ole tarvetta, kun itsellä on 100 puskaa kasvamassa! ;D
Mahdatko asustella lähettyvillä?
Bluesmanille, että olen itse nyt ajatellut hakea jostain tuollaisia marjojen tuottoon jalostettuja marjapihlajan taimia. Niistä sais varmaan jo hyviä hyytelöitä, vaikka riistan kanssa. ;)
Istutin joitain vuosia sitten virolaisia pihlajia jotka oli jalostettuja. Peurat söi tyngiksi ekana talvena.
Viimeisiä satoja tuli varmaan nyt noukittua puskista pois. Puolikypsiä yritän vielä kypsyttää sisätiloissa. Paljon jäi vielä raakoiksi pensaisiin.
Sisään en aikonut ottaa yhtään chilipensasta kypsymään mutta Aji panca teki poikkeuksen.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajipanca01-1.jpg)
Tuo Aji pancan korkeus ei ole kuitenkaan niin mahdoton.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajipanca02.jpg)
Eikä tällaista satoa viitsi jättää niin, ettei saa yhtään kypsää aikaiseksi. :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CeximiumCGN2150201-1.jpg)
Hetken päästä hain vielä C. eximiun CGN 21502,n sisälle. Olishan siitäkin mukava saada vielä siemeniä talteen. :)
Pensaan korkeudesta näkee, miksei näitä viitsi niin paljon sisälle rahtailla.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - lokakuu 04, 2010, 20:02:26 ip
Keittelin tänään aronioista ja omenoista mehuja ja päätin yrittää tehdä myös hieman chilihyytelöitä.
Nämä hyytelöt ei onnistunut ensimmäisellä keitolla, vaan jouduin hakemaan apteekista pektiiniä (15€/100g) ja keittelemään mehut uudemman kerran. Tällä kertaa onnistui ja nyt on muutama purkki aika tujakkaa jellyä kellarissa! :P En tiedä mikä meni ensimmäisellä kerralla pieleen. Keittelinkö liikaa, vai käytinkö vääränlaista sokeria.
Eilen tein tein lopuista jalapenoista, stripestä ja valkosipuleista etikkasäilykettä sienisäilötteeseen. Sekä myöhemmin meni kuivuriin Starfishiä ja Trinidad perfume chinenseä.
Tänään lämminsavustin tynnyrissä puolen tuntia Caribbean red habaneroa ja Kolumbialaista chinenseä (PI 290972 type #1). Tällä hetkellä nekin on kuivurissa.
Lisää villichilejä tuli taas kuitenkin tuotua lisää sisätiloihin. Lancessakin näytti olevan yksi podi mitä en ollut aiemmin huomannut. :)
Poimin nyt Tovariista ne marjat, jotka jo selkeästi kypsiä. Marjoissa ei ole siiduja kuin pari kussakin. Tuloksena 17 kpl ok näköistä siementä, 3 kpl muita pienempää, mutta muuten ihan siemenen näköisiä. Emokasvi voi hyvin, ikkunalla, kukkii aivan koko ajan, mutta sisällä ei tunnu nyt tulevan uusia marjoja, valonpuute kait, ja tottuminen takaisin sisätiloihin. Mikäs on plääni, laitanko täällä pari itämään ja toimitan sulle kunhan saadaan kasvi aikaseksi, vai haluatko aloittaa itse ihan siemenestä alkaen?
Filago
Lainaus käyttäjältä: Filago - lokakuu 15, 2010, 14:02:56 ip
Poimin nyt Tovariista ne marjat, jotka jo selkeästi kypsiä. Marjoissa ei ole siiduja kuin pari kussakin. Tuloksena 17 kpl ok näköistä siementä, 3 kpl muita pienempää, mutta muuten ihan siemenen näköisiä. Emokasvi voi hyvin, ikkunalla, kukkii aivan koko ajan, mutta sisällä ei tunnu nyt tulevan uusia marjoja, valonpuute kait, ja tottuminen takaisin sisätiloihin. Mikäs on plääni, laitanko täällä pari itämään ja toimitan sulle kunhan saadaan kasvi aikaseksi, vai haluatko aloittaa itse ihan siemenestä alkaen?
Filago
Helpoin lienee, jos lähetät minulle vaikka 5 siementä. Jää sitten siemeniä jollekkin muullekkin. Pääasia, että saadaan tulemaan näitä tovareita hieman enemmän liikenteeseen, kun ei ole mikään tavallinen villichili. ;)
Jollen nyt onnistu kasvatuksessa, niin joku toinen varmaan onnistuu ja on itselläkin sitten taas paremmat mahdollisuudet saada siemeniä.
Kannattaa sinun kuitenkin koettaa idättää itsekkin näitä siemeniä. Eiköhän niille taimille koti löydy, jos kasvatus onnistuu. :)
Tämä päivä meni isoksi osaksi jauheita tehdessä, kun tuli eilen haettua Linkeriltä yksi sille ylimääräiseksi jäänyt Moulinex Moulinette 320.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Moulinex01.jpg)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Moulinex02.jpg)
Näin ensimmäisiä chilijauheita tehtyäni pitää sanoa, että kahvimyllyjen hakeminen taisi jäädä tähän. Tekee meinaan sen verran hienoa pulveria, kun viitsii vaan myllyttää! ;D
Pienenä huonona puolena voisi sanoa, että tuota hienoa pulveria menee väkisinkin noista pienistä raoista hieman kippojen ja koneen ulkopuolellekin (Näkyy noista kuvistakin. Tosin tuossa vaiheessa oli jo myllytetty aika paljon). Piti putsata lopuksi nuo osat, mitä ei voi vedellä pestä, paineilmalla.
Ulkotiloissa tietenkin, kuten koko jauheiden tekokin. Vähän aikaa kokeiltuani, ei olisi enää tullut mieleenkään jauhaa näitä jauheita sisätiloissa! -Pöllähti meinaan sellaiset pölyt ilmoille, aina kun kannen aukaisi!
Henkitys-suojain oli muutenkin pakko laittaa vähän ajan päästä naamalle, sillä tuota chilipölyä tuli väkisinkin nuuskaistua välillä sieraimiin! :D
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Chilijauheet02.jpg)
Aika monen väristä jauhetta tulee chileistä! :)
Lainaus käyttäjältä: MasaT - lokakuu 18, 2010, 19:43:30 ipAika monen väristä jauhetta tulee chileistä! :)
Totta tosiaan. Aikas hienon näköstä.
Komea kokoelma pulvereita! :o
Upea setti jauheita, noilla määrillä luulisi pärjäävän pitkälle. ;)
Jösses! :o Montakos podia meni suunnilleen per pussi?
Ei pysty millään sanomaan, miten paljon podeja vaatii per pussi! Noissa pusseissakin määrät hieman vaihtelee. Aika paljon saa silti olla kuivattuna, että viitsii alkaa jauhamaan.
Niin ja kyllä näillä pärjää ens talven ihan mukavasti. :)
komea valikoima jauheita :) ootko mistä ostanut ton jauhajan ? itellä alkaa olemaan toi brauni aika loppu
Onpas hyvännäköinen mylly ;)
Itse olen tuolla jauhanut lajikkeen kerralaan jonkun sanomalehden päällä, johon voi kopistaa lopuksi moottoriosaan kertyneet pölyt, ja siitä sitte viimeisetkin talteen. Paineliman kanssa kun sen moottorin putssaa, niin ei kyllä saunassa samana iltana kauaa viihdy ;D
Muuten vehje on kyllä hyvä... täytyisiköhän hmastrata kirppareilta kaikki moulinexit talteen ja välittää foorumilaisille. Niitä on täällä porin seudun kirppareilla näkynyt aika monta. Itselläni ei enää ole kuin kaksi: toinen varalla.
---
mua ainakin kiinnostas :) yks tai kaks :)
Lainaus käyttäjältä: linker - lokakuu 18, 2010, 21:22:13 ip
Itse olen tuolla jauhanut lajikkeen kerralaan jonkun sanomalehden päällä, johon voi kopistaa lopuksi moottoriosaan kertyneet pölyt, ja siitä sitte viimeisetkin talteen. Paineilman kanssa kun sen moottorin putssaa, niin ei kyllä saunassa samana iltana kauaa viihdy ;
---
Nuo pölyt ei vaan ikävä kyllä lähteneet kopistamalla pois. Tuo hienoin pöly tuntui tarraavaan jostain syystä aika piukkaan muoviosiin kiinni. Kipon pohjallekin jäi yleensä tuollaista paakkuuntunutta hienoa pölyä. En tiedä mistä johtuu, sähköisyydestä vai mistä.
Paineilmaakin käytin ulkotiloissa. Onneksi oli tuulinen päivä, niin sai hieman hyödynnettyä hieman myös sitä, ettei tullut kaikki chilipöly silmille. :)
Sauna jäi muuten joka tapauksessa eilen käymättä. Piti tyytyä suihkuun. Sittenkin jotain valui hiuksista silmiin. Ehkäpä pitäis lähteä polkupyörälenkille, että loputkin chilipölyt irtoaisi hien mukana pois! :D
Vihdoin ja viimein sain loputkin Bonda ma Jacques chinenset kypsymään.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/BondamaJackques01.jpg)
Aika hedelmäinen tuoksu tuli näitä pilkkoessa ja tulisuuttakin on yllättävän paljon. Maku ei ole kuitenkaan niin pistävä, kuin esim, Yellow fataliilla, jota tämä paljon muistuttaa ulkomuodoltaan.
Harold st barts on maultaan lähempänä tätä mutta tulisuus menee aika reilusti sen ohi. Taitaa olla, että tämä korvaa Harold st bartsin ensi kaudella. :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Chilitsavustumaan01.jpg)
Punnitsin vaihteeksi savustumaan menossa olevat chilit. Aika tarkkaan 1 kilo tuli chilejä tällä kertaa. -Katsotaan mitä paino on kuivattuna jauheena. ;)
Savustumaan on menossa Lemon droppia, PI 441560 baccatumia, Bonda ma Jacquesia ja loput baccatumit, mitä vaan löysin puskista.
Villien idättäminen taitaa sitten taas alkaa. :) ::)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Villiensiemeni02Kopio.jpg)
Sain käsiini neljä pientä villichilien kuivanutta podia. Ovat mahdollisesti C.galapagoenseja tai C.flexuosumeja.
Pitänee siemenet vain nimetä podi1, podi2, podi3 ja podi4.
Pitänee ottaa jokaisesta yksi siemen ja laittaa tuollaiseen "siemen herätteeseen" likoamaan vähäksi aikaa (aika kuivan näköisiä on siemenet).
Sen jälkeen laitan turpeeseen itämään, kun näille villeille en oikein muunlaista idätystapaa enää suosi!
Saa sitten rauhassa kasvaa juuri heti turpeeseen, jos sellainen onni käy, että siemen itää! :D
Lainaus käyttäjältä: MasaT - lokakuu 20, 2010, 11:53:42 ap
Vihdoin ja viimein sain loputkin Bonda ma Jacques chinenset kypsymään.
Rupesi nyt itseänikin kiinnostamaan tuo chinense jos maku ei niin pistävä kuin fataliilla, ennestään minulle kyllä täysin vieras laji. Näyttää aika samankokoiselta tuo podi kuin Yellow Fataliikin ?
Haroldi varmaan pysyy omilla listoilla ensikin vuonna mutta yellow fataliin ajattelin tiputtaa pois. :)
Lainaus käyttäjältä: jewe - lokakuu 20, 2010, 17:15:15 ip
Lainaus käyttäjältä: MasaT - lokakuu 20, 2010, 11:53:42 ap
Vihdoin ja viimein sain loputkin Bonda ma Jacques chinenset kypsymään.
Rupesi nyt itseänikin kiinnostamaan tuo chinense jos maku ei niin pistävä kuin fataliilla, ennestään minulle kyllä täysin vieras laji. Näyttää aika samankokoiselta tuo podi kuin Yellow Fataliikin ?
Haroldi varmaan pysyy omilla listoilla ensikin vuonna mutta yellow fataliin ajattelin tiputtaa pois. :)
Laitoin yv,tä.
Aika erinäköisiä noi siemenet, että luulisi olevan molempia, sekä galapagoensea ja flexuosumia.. 1 ja 2 siis galan ja 2 ja 3 flexun. Mutta voihan niitä vaihtoehtoja kai olla muitakin? Toivottavasti saat itämään nuo kyseiset siemenet. :)
Lainaus käyttäjältä: Minbaari - lokakuu 21, 2010, 00:38:12 ap
Aika erinäköisiä noi siemenet, että luulisi olevan molempia, sekä galapagoensea ja flexuosumia.. 1 ja 2 siis galan ja 3 ja 4 flexun. Mutta voihan niitä vaihtoehtoja kai olla muitakin? Toivottavasti saat itämään nuo kyseiset siemenet. :)
Tältä se tosiaan vaikuttaisi. -Toivotaan,että näin on. Vähän huonon näköisiä on nuo siemenet, mutta yritetään. :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Cgalapagoense01-1.jpg)
Tänä vuonna kasvattamassani C. galapagoensessa alkaa hedelmä kypsyä. Vähän aikaa sitten näitä marjoja oli vielä kaksi mutta vahinko kyllä toinen on tipahtanut johonkin.
Kokoa kasvilla on vain n. 50 cm.
Nyt tämän C.galapagoensen marja on vihdoin kypsä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Cgalapagoense01-2.jpg)
Antaa mahdollisten siementen silti vielä kypsyä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CGN191982Csp01.jpg)
C.sp CGN 19198 #2 on myös kypsyttänyt ekan podinsa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CeximiumCGN21502-1.jpg)
C.eximium CGN 21502 on pudottanut viimeisetkin kukkansa ja saisi alkaa kypsymään.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/MiniminiCbaccatum01.jpg)
Mini mini. C.baccatum.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - lokakuu 20, 2010, 11:53:42 ap
Punnitsin vaihteeksi savustumaan menossa olevat chilit. Aika tarkkaan 1 kilo tuli chilejä tällä kertaa. -Katsotaan mitä paino on kuivattuna jauheena. ;)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Vaaka01.jpg)
N. 130 grammaa tuli kuivattua jauhetta kilosta tuoretta chiliä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ceximium2150201.jpg)
C. eximium CGN 21502 teki ensimmäisen kypsän podin.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ceximium2150202.jpg)
Ja lisää on tulossa.
Tänään otin Mini mini C. Baccatumista loppusadon talteen ja leikkasin pensaan n. 20 senttiseksi tapiksi.
Aji pancasta piti myös ottaa sato talteen, kun hedelmät alkoi jo kuivata pensaassa. Montaa kypsää podia en aikaiseksi saanut mutta sen verran, että sai hieman siemeniä talteen sekä hieman maistiaisia.
Moni mieto bacca päihittää tosin maussa tämän Aji pancan mielestäni mennen tullen! Olihan siinä ihan pientä tulta havaittavissa mutta maku oli kyllä hieman turhan mieto.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Clanceolatum01Kopio.jpg)
C. lanceolatumin kypsyvä marja.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CeximiumCGN21502Kopio.jpg)
C. eximium CGN 21502 on alkanut tehdä uutta kasvustoa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Cgalapagoense02-1.jpg)
C. galapagoense, mikä on koko vuoden ollut todella hidaskasvuinen ja toivottavasti kasvaa jatkossakin samaa tahtia. ;)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/CpraetermissumCAP114401.jpg)
C. pratermissum CAP 1144,stä ei ole vieläkään tullut yhtään kypsää marjaa. Lisää kukkia se silti tuntuu tekevän koko ajan.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - marraskuu 05, 2010, 13:14:35 ipMoni mieto bacca päihittää tosin maussa tämän Aji pancan mielestäni mennen tullen! Olihan siinä ihan pientä tulta havaittavissa mutta maku oli kyllä hieman turhan mieto.
Onko meillä eri Panca?
Tuskin sentään. En minäkään noita kummoisena pitänyt, kun suoraan puskasta maistelin, mutta säilykkeenä se jopa ylittää Fataliin Aji Cristalin, mielestäni. Tulisuudeltaan ovat samaa luokkaa, mutta Pancassa on enemmän makua, varsinkin jälkimakua. Ja silmänruokaa. http://chilivaari.blogspot.com/2010/11/tahan-tulee-himo.html
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - marraskuu 05, 2010, 13:55:54 ip
Lainaus käyttäjältä: MasaT - marraskuu 05, 2010, 13:14:35 ipMoni mieto bacca päihittää tosin maussa tämän Aji pancan mielestäni mennen tullen! Olihan siinä ihan pientä tulta havaittavissa mutta maku oli kyllä hieman turhan mieto.
Onko meillä eri Panca?
Tuskin sentään. En minäkään noita kummoisena pitänyt, kun suoraan puskasta maistelin, mutta säilykkeenä se jopa ylittää Fataliin Aji Cristalin, mielestäni. Tulisuudeltaan ovat samaa luokkaa, mutta Pancassa on enemmän makua, varsinkin jälkimakua. Ja silmänruokaa. http://chilivaari.blogspot.com/2010/11/tahan-tulee-himo.html
Kyllä tuo hieman pettymys oli! Jossain ei ole ollenkaan tulisuutta. Ehkä makua olisi tullut paremmin, kun olisi kypsynyt ajoissa kesällä. Laitoin tämän siemenet itämään aika myöhään keväällä.
Näistä baccatumeista esim. Aji chancaa pidän huomattavasti paremman makuisena.
Nämä minun Aji pancani taitaa olla myös ohuempi kuorisia, kuin nuo sinun kasvattamasi.
Hassu juttu, jos nuo on eri lajikkeet. Mistä sinulla oli siemenet?
Sopivaa chinenseä ei näihin minun tuntomerkkeihini ole muutakaan. Peruvian Chinenseä kasvatin viime vuonna, eikä se kyllä ole sama. Se oli tosi mauton, pienempi, vähän vaaleampi eikä sen sisäosissa ollut punaista vivahdetta, kuten näissä. Kuori on tosiaan melko paksu ja rakenne erittäin tukeva. Minkähänlainen on Aji Rojo? Olisiko se lähisukulainen?
Aji Chanca on edelleen mysteeri.
Minulle on nyt kasvanut noista Johnin siemenistä 5 erilaista chiliä. Kaikki hyviä, maukkaita baccatumeja, mutta vain pari kasvatetusta kymmenestä muistuttaa myyjän sivustolla olevaa kuvaa. Ne siemenet on olleet todellisia "laarin pohjia".
Aji rojo on mieto hyvänmakuinen bacca, joka kypsyy vihreän kautta punaiseksi, ainakin minulla.
Sopii punaisen aji cristallin seuraksi puolukkahilloon. :D
Chiliin tottumatonkin piti, kun oli 800gr puolukkaa, punaisena aji cristal ja 2 aji rojoa, hillosokeria oli n.400gr
Peppermanialta oli tämän siemenet. Halkaisin vielä yhden hedelmän, niin näkee vielä miltä näyttää sisältä.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Ajipanca04.jpg)
Mitään punertavuutta en näissä havainnut. Sisusta on epätavallisen täynnä simenkiinnikettä ja siemeniä.
Saattaa silti olla vielä niin, että hedelmät eivät ole vielä tarpeeksi kypsiä ja ovat siksi vielä niin mietoja.
Tämä yksilö oli ainakin vielä raaka.
Lainaus käyttäjältä: MasaT - marraskuu 05, 2010, 18:33:16 ip
Peppermanialta oli tämän siemenet. Halkaisin vielä yhden hedelmän, niin näkee vielä miltä näyttää sisältä.
Mitään punertavuutta en näissä havainnut.
Onhan tuossa punaista sisäkuoressa, vaikka omissani oli enemmän, mutta ne olivat ylikypsiä. Samalta näyttävät.
Tarkistus hetken päästä:
Huomasin omaa blogiani katsoessani, että sen kuva (http://chilivaari.blogspot.com/2010/11/tahan-tulee-himo.html) voi hämätä pahasti. Poikki leikatun chilin keskusta on tietysti alun perin valkoinen. Punaista väriä se on saanut etikkaliemessä varmaan pinnan ruskeasta väristä. Minulla on puolikkaina kuivattuja ja niissä on punaista aivan kuoren sisimmässä osassa, kuten sinullakin. Kuivattunakin niissä on selvää poltetta ja voimakas maku.
Oletko vielä ehtinyt laittamaan niitä postittamiani Tovariita itämään? Ne mitä säästelin itselleni ja laitoin kerralla neljä tulille on nyt yksi selvästi kuollut, kaksi nukkuu mutta yksi itänyt :).
Filago
Lainaus käyttäjältä: Filago - marraskuu 23, 2010, 22:44:40 ip
Oletko vielä ehtinyt laittamaan niitä postittamiani Tovariita itämään? Ne mitä säästelin itselleni ja laitoin kerralla neljä tulille on nyt yksi selvästi kuollut, kaksi nukkuu mutta yksi itänyt :).
Filago
En ole vielä laittanut mutta tässä viikon parin sisään olis tarkoitus laittaa niitäkin itämään.
Tänään tuli todennäköisesti kerättyä viimeinen sato tuoretta chiliä tänä vuonna. Noukin C.sp CGN 19198#2 ,sta noin kymmenkunta kypsää rocopicamaista marjaa pois pensaasta. Yhden maistelin tuoreeltaan ja olihan siinä kohtuullisesti ytyä!
Marjat oli niin mehukkaita, että oli ihan pakko käyttää kumihanskoja käsissä. Siemenet sai puristella podeista pois.
Siitä mitä marjoista jäi jäljelle tein chilisuolaa.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/chilisuolaa02.jpg)
Ihan mukavan väristä tuollaista vaaleanpunaista suolaa siitä tuli.
Aika hienoksi tuolla moulinexilla tämän merisuolan sai! Tässä ei ole kuitenkaan, kuin vajaa desi suolaa.
Kunhan kuivuu, niin toivottavasti toimii hyvin sirottimessa. :)
Ensi kauden idätykset alkaa lähteä varovaisesti liikkeelle. :)
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Idtykset01.jpg)
Annoin tällä kertaa periksi tälle kelluvalle idätyslautta systeemille, kun olen aiemmin idättänyt pääasiassa suodatinpaperin välissä ja kosteassa minigrip-pussissa. Koska porukalta on tullut hyviä palautteita tästä idätystavasta, niin otetaan sitten käyttöön. Hieman poikkeaa silti alkuperäisestä systeemistä, kun siemenet on edelleen suodatinpaperin sisällä. En nimittäin halua, että siemenen juuri sotkeutuu tuohon märkään talouspaperiin.
Idätykseen meni C. tovarii. "Charapita" C. chinense, "Nepali orange" C, annuum ja tuo podi 4, mistä ei tiedä mikä on, ennenkuin alkaa tekemään lehtiä.
Charapitan pistin, koska ei kasva kovin korkeaksi ja sen kasvutapa on aika nätti.
Nepali orange on taas todella nopesti satoa tekevä annuum ja palot on vihreänäkin tulisia, joten siitä voisi saada jo nyt talvella tuoretta chiliä. Kypsänä se on taas sen verran tulinen, että kyykyttää kyllä kokeneemmankin tulisemman chilin ystävän. ;)
Tovariista en ole varma pidänkö pidemmän päälle tällä lautalla. Viime vuonna oli todella vaikeuksia sen kasvatusyrityksissä. Toivottavasti nyt onnistuu paremmin.
kiinnostaa tuo limon, onko se baccatumi vai mikä ? onko se sama ku lemon drop vai joku eri lajike ?
Lainaus käyttäjältä: ParturjzCoxsone - toukokuu 17, 2011, 21:06:28 ip
kiinnostaa tuo limon, onko se baccatumi vai mikä ? onko se sama ku lemon drop vai joku eri lajike ?
Tämä minun limon oli C. chinense. Satoisa, myös sitruunan makuinen mutta potkua löytyy hivenen enemmän, kuin lemon dropista.
(http://i521.photobucket.com/albums/w338/MasaT1/Chilit%202010/Limon02.jpg)
Limon C. chinense
Lemon dropin (C.baccatum) siemeniä myydään myös aika monella eri nimellä, joten sekaannukset on mahdollisia.
juu siinä olikii siemenkauppiaan kanssa pienoinen sekaannus vissii tullu mutta se korjataan, eipähän tuo haittaa, laitetaa molempia tulemaan :)
(http://3.bp.blogspot.com/-8by94EtVLjg/T3dHi1u3iAI/AAAAAAAAAhE/sbJRE3IFRcg/s1600/Blogi+tunnustus.png)
Täten saat "Inspiroiva puutarhablogi"-tunnustuksen. Diplomin ehtoihin kuuluu, että vastaat kolmeen kysymykseen:
1) Miten puutarhainnostus syntyi?
2) Mikä on erikoisin, ihmeellisin, harvinaisin, tunnearvoltaan suurin tai kaunein lempikasvisi?
3) Millainen on puutarha filosofiasi?
Laitan tämän tänne, sillä näitä tuli paljon seurattua ja ammennettua tietoa, kuten muistakin miehen kirjoituksista. Luettu on uusiakin ja tulee jatkossakin luettua.
Kiitos toni. :)
1. Yrttien viljelystä lähti innostus kasvien viljelyyn. Basilika suosikki mutta sitähän saa nykyään tuoreenakin kasvihyllystä pitkin talvea.
2. Puutomaatti oli villein ja erikoisin kasvatettava. Itselläni ei kasvanut mutta yksi yksilö kasvoi Tammisillan puutarhassa katosta läpi ja tuotti vielä hedelmiäkin.
3. Opi aina uutta kasvatuksissasi. Valitettavasti vanhat virheet tulee toistettua aina uudelleen ja uudelleen. :)
Muutama vuosi väliä mutta näemmä pääsin taas kirjautumaan chilifoorumille. Ilmeisesti myös vanhoilla tunnuksilla. Kasvatan yhä chiliä mutta vähemmässä määrin. Tänä vuonna kasvatuksessa useampi jalapeno, jotka aion istuttaa taimina suoraan kasvimaahan. Tosin ne kukkii jo muttei haittaa. Lisäks on yksi rocoto, jonka olen kasvattanut fataliin siemenistä. Nimeä en tähän hätään muista. Isompaan ruukkuun istuttaessani (n. 10L) istuttaessani tein tällä kertaa seoksen kompostimullasta ja kasvuturpeesta ja laitoin ruukun alaosaan pari kourallista kananpaska-merilevä-rakeita. Sitä olisäkillinen, niin sitä käytän lannoitteena.
12 vuotta näemmä viimeisestä viestistä. Moni chiliharrastaja on poistunut jo keskuudestamme. Tommi Hietavuon lisäksi ainakin tuon Peppermanian pitäjä ei vaikuta enää. Olen itse työkyvyttömyyseläkkeellä. Päätös tuli tänä keväänä hieman ennen, kuin täytin 60-vuotta. Puutarhainnostus ei ole laantunut. Nyt päinvastoin on enemmän aikaa, eikä rasita kolmivuorotyö koneistamossa karkaisijana.
Chilien kasvatus on onneksi mukavan rauhallista puuhaa, kuten muukin puutarhurointi. Tommin poismeno oli tosi harmillinen juttu, hän teki kyllä suuren työn suomalaisen chilikulttuurin eteen ja kirjoitti pari hyvää kirjaakin (chilikirjan lisäksi).
Chilifoorumi on edelleen jotakuinkin hengissä, vähintään viikottain tänne jotain höpinöitä ilmaantuu. Itselläkin oli täältä monta vuotta taukoa, mutta perinteinen foorumiformaatti on taas alkanut viehättää nykyaikaista facebook kulttuuria enemmän. Jäljemmässä kun kaikki on yleensä aina vaan hukassa ja vaikea löytää.
@Masa.T Tervetuloa takaisin! :)
@akselsson1 Nii hän se on. On hyvä ettiä vaikka jotain viestiä vuosien päästä tai kuvaa niin sattumoisen tieto on vielä tallella. Ite on aika huono dokumentoimaan mitään ylipäätänsä. Joskus vähän kokeillu mutta ei oma ajatuksen juoksu riitä semmoiseen.